is de shag! Metselaars-en stucadoorspatroons doorbraken loonbarrière met 3 pet. Straaljagerwrak gevonden np Groninger wad Jhr. mr. Beelaerts van Blokland minister van Slaat, overleden Weldra worden steigers gesloopt Een miljoen br°minende Vermiste meisje in Alphen nog steeds met gevonden De oud-K.N.I.L.-officier kreeg zijn achterstallig salaris toegewezen Melkprijs-stelsel stuit nog steeds op bezwaren Getergde hoofdagent wierp bij verhoor een stoel aan diggels DINSDAG 27 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Beslissing woog zwaar fn een dezer dagen gehouden spoed vergadering van de stichting stuca- doors centrale Zuid-Holland, de ver eniging van werkgevers in het stu- cadoorsbedrijf te Dordrecht en om streken en de afdeling Rotterdam van de metselaars patroonsbond is, naar ons van die zijde wordt medegedeeld, de eis der werknemersorganisaties be sproken betreffende verruiming van de secundaire arbeidsvoorwaarden, neerkomende op een verhoging van de loonpost met drie procent, en hun dreiging met staking indien op een bepaalde datum geen gunstig ant woord zou zijn ontvangen. Zowel besturen als leden bleken van mening, dat de werknemers deze verruiming der secundaire arbeids voorwaarden wel toekwam, doch niet minder was men van oordeel, dat dc overheid met een verbod tot doorbe rekening van deze drie procent, in williging van deze verruiming wel uiterst moeilijk heeft gemaakt. Men ging van het standpunt uit, dat de overheid er geen rekening mee heeft gehouden, dat de stucadoors- en met selbedrijven zo loonintensief zijn, dat de loonpost 60 tot 70 procent van de aannemingssommen uitmaakt. Boven- Zoals wfj reeds gisteren meldden is gistermorgen een Glosterstraaljager in de buurt van Rottum omlaag ge stort. Het was gistermorgen ten tijde van het in het ongerede geraken van de siraaljager in de omgeving van de Lauwerszee zeer mistig en later op de dag erg nevelig. Daaraan is het misschien ook te wijten, dat de plaats, waar het toestel vermoedelijk te vin den zou zijn, niet gemakkelijk was vast te stellen. De reddingboot „Insulinde" begaf zich op weg naar het gebied tussen Schiermonnikoog en Rottum, kreeg onderweg bericht naar het Friese wad ter hoogte van Holwerd te gaan en ontving op weg daarheen de bood schap dat het vliegtuig waarschijn lijk op het Groninger wad was te rechtgekomen. Verwacht werd dat de „Insulinde" omstreeks drie uur op het Groninger wad zou kunnen zijn. Met het oog op de lage waterstand legden leden van de bemanning van de „Insulinde" bet laatste stuk met een opblaasbare rub berboot af. De piloot van het toestel, do 23-jarige sergeant-vlieger J Knoop, bleek tevergeefs getracht te hebben zioh met zijn sohiettoestel te redden. Men vond zijn lijk op enke^ honderden meters van het wrak. KONIJNENPEST OP VELUWE In het westelijk deel van de Veluwe is de konijnenziekte Myxomatose uit gebroken. Op het landgoed Groot bij laert onder Terschuur zijn reeds vele slachtoffers aangetroffen. dien ontbreekt de in vele andere be drijven aanwezige mogelijkheid om op kwantum of kwaliteit van de te gebruiken materialen te bezuinigen. Bij irwüjiging van de gestelde eis zal men dus van eigen inkomen dit offer moeien bren?en Zeer ernstig bezwaar bleek vooral ok daarover te bestaan, dat de bon den van aannemers en bouwers hun beslissing reed genomen hebben, zonder daarin de onderaannemers, die 70 tot 80 procent van de bouwvakar beiders in dienst hebben, daarin te kennen. Eensgezind stond de verga dering cp het standpunt, dat de aan nemers er. bouwers, die gemeend heb ben zonder doch wel over de onder aannemers te moeten beslissen, dan ook de daardoor veroorzaakte scha de zullen moeten dragen. Tenslotte werd met algemene stem men besloten om alleen voor ditmaal te zw'-hten voor de drang der om standigheden. met de meerderheid in het bouwbedrijf mee te gaan en dus de eis van de werknemers in te wil ligen, onder protest aan het adres van de overheid en van de aanne mers en bouwersbonden. De échte Virginia-liefhebber D-E - Douwe Egberts! Deze naam alleen al garandeen U, dat U met elk pakje D-E Zilver-Shag iets bijzonders hebt: rookt DOUWE EGBERTS Zilver-Shag! een perfecte melange van de allerbeste Virginia-tabakken! Als U houdt van- goud-gele kleur, milde smaak en fijne geur, dan verdient D.E. Zilver-Shag driewerf Uw voorkeur! WEINIG KREEFT VERWACHT Terwijl met zonsondergang van 31 maart de mosselzaadbanken in de Zeeuwse stromen voor de publieke visserij worden gesloten, wordt met ingang van 1 april (zonsopgang) de kreeften visserij in de Zeeuwse stro men opengesteld. De sluiting van de mosselzaadbanken is slechts een for maliteit, daar toch geen mosselzaad meer op deze banken aanwezig is. van zijn ouders een dubbeltje om I De kr.eeftenvisserij wordt met wisse- snoepgoed te kopen. Hij prefereerde lend succes door enkele vissers uit- echter een doosje lucifers, waarmee geoefend. Dit jaar verwacht men een hij de beplanting in de Westduinen slecht kreeftenseizoen, omdat veel in brand stak. Vijfhonderd vierkante kreeften zouden zijn doodgevroren, meter beplanting gingen in vlammen toen drijfijs slikken en stenen van de op. Ivooroever bedekten. Een 12-jarige Haagse jongen kreeg Op 84-jarige leeftijd is in de afge lopen nacht te zijner huize te 's Gra- venhage overleden jhr. mr. F. Bee- laerts van Blokland, minister van staat, vice-president van de raad van state. Met hem is een der meest mar kante politieke figuren in Neder land heengegaan. Jhr. Frans Beelaerts van Blokland werd op 21 januari 1872 te s' Gra- venhage geboren. Nadat hij een gymnasium in zijn geboortestad had bezocht, werd hij student in de rech ten aan de universiteit te Leiden. Hij promoveerde in 1895. In 1897 aan vaardde hij de benoeming van amb tenaar bjj het hoofdbureau van de posterijen en telegrafie, in deze hoe danigheid had hij gedurende de ja ren 18981903 als secretaris zitting in diverse examencommissies voor vakdiploma's bij de posterijen en te legrafie. Van de derde Haagse con ferentie voor internationaal privaat recht in 1900 was jhr. Beelaerts van Blokland secretaris. Hij werd herhaaldelijk belast met het lidmaatschap of het secretariaat van een staatscommissie. In 1903 werd hij commies-griffier van de Tweede Kamer, welke functie hij tot 1909 vervulde. In laatstgenoemd jaar vertrok jhr. Beelaerts van Blokland als gezant van Nederland naar China, met standplaats Peking. Na zijn terugkeer in 1919 werd hij gedetacheerd bij het ministerie van buitenlandse zaken, waar hij hoofd PATER DUURKENS OVERLEDEN. Pater drs. H. A. Duurkens S.J. is hedenmorgen plotseling overleden. Hij werd in 1884 in Nijmegen gebo ren. Hij studeerde in Amsterdam waar hij het doctoraalexamen in de Nederlandse letteren deed. In 1920 werd hij priester gewijd. Pater Duurkens verzorgde de priesterrecol- lectiedagen in het bisdom Haarlem. OPGERUIMD STAAT NETJES De Haagse politie heeft een 57- jarige schilder aangehouden. De man keek van zijn woning aan de Schedel- doekhaven uit op een binnenplaatsje waar een grote hoeveelheid oude romnïel lag. Dit uitzicht was de man een doorn in het oog en hij had al de nodige stappen gedaan ora deze rommel te doen weghalen. Toen zijn Er wordt rondom het nationaal raonnment hard gewerkt. Nog slechts en- pogingen vergeefs bleken, daalde hij kele weken zal het gedenkteken door schuttingen aan het. oog worden ont- met een ladder op het plaatsje af trokken, en zal de omgeving daveren van ce mr chines, zoals nu nog het en stak de zaak eenvoudig in brand, geval is. Op deze foto zien we een overzicht tijdens de asfalteringswerk- Wegens brandstichting heeft hij een zaamheden. proces-verbaal geïncasseerd. werd van de diplomatieke afdeling. Ruim vijf jaar later ontving jhr. Beelaerts zijn benoeming tot gezant te Brussel. Hij trad echter niet als zodanig in functie, aangezien hij op 31 maart 1927 als opvolger van jhr. van Karnbeek in het ministerie-De Jhr. Beelaerts bekleedde het minis terambt totdat hij in april 1933 vice- president van de raad van state werd. Gedurende de tweede wereldoor log vertoefde hij te Londen, waar hij adviseur was van H.M. Koningin Wil- helmina. Nederlanders in 1960? i i Een studiegroep van het Ned. Ver- keersinstituut heeft uitgerekend, dat het aantal bromfietsen in 1960 tussen De drie-jarige Adriana Pijper, de 900.000 en 1,1 miljoen zal liggen. I dochtertje van de bedrijfsleider van Men komt tot deze verdubbeling van J een proeftuin, wonende aan de West- het huidige aantal via de te ver- j kanaalweg 3 te Alphen a. d. Rijn, wachten vermeerdering van inko-.die vrijdagmorgen omstreeks 10.15 mens in de steden en op het platte- j uur werd vermist is nog steeds niet land. Op grond daarvan heeft menterecht. het aantal potentiële afnemers bere-| Verondersteld werd dat het kind kend. Volgens deze studie zullen inspelenderwijs het water in is gelo- 1960 77 tot 94 bromfietsen per 1000 Pen» tengevolge van het feit, dat een inwoners onze straten en wegen be-weckketel die zij op haar hoofd had, volken, ofwel 30 tot 37 percent der VrUe mtzicht hee£* belem* Het politiekorps van Alphen a. d. Rijn, bijgestaan door de rivierpolitie uit Gouda en geholpen door tiental len burgers is sedert de aangifte van de ouders onafgebroken doende ge weest om het Aarkanaal over een lange afstand meter voor meter af te dreggen, evenwel zonder resultaat. Ook de bemiddeling, die de tele paat Croiset heeft verleend, leidde zal over een bromfiets sschikken. Eerlijke dief Fiets kwam terug Commissaris P. F. J. van Mulbregt van de Delftse politie kreeg gisteren een brief, welke ondertekend was niet tot het vinden van Adriana. Wel door „een gedetineerde". De schrijver h.eeft de heer Croiset nauwkeurig de van de brief deelde mee, dat hij kort situatie ter plaatse geschetst en aan- geleden in Delft een fiets had weg-gegeven waar het kind ter hoogte genomen, welke hij op dat moment Xan een r??.st?.I. van een duiker, dringend nodig had. Het was echter niet zijn bedoeling geweest om te stelen en dit bewees hij, door het stallingsbewijs in te sluiten van de stationsrijwielbewaarplaats te Schie dam eneen gulden om de stal- lingskosten te betalen De politie heeft de fiets direct ge haald en teruggegeven aan de recht matige eigenaar, die weldra kon wor den opgespoord. Staat verliest belangrijk proces Begin van een lange stroom rekeningen Gisteren heeft de Staat der Ne derlanden voor de Haagse rechtbank een nederlaag geleden in een geding tegen een oud-KJV.I.L.-officier, die verstrekkende gevolgen kan hebben. In een uitvoerige beschouwing kwam de rechtbank tot de conclusie, dat de Staat der Nederlanden ver plicht is aan de oud-K.N.IX.-officier E. Froeling een bedrag van 19.600. (Nederlands courant) uit te betalen, vermeerderd met 5 pet. rente, wegens salarisuitkeringen, die tijdens de in ternering van de K.N.I.L.-officier door de Japanse bezetter niet gedaan werden. Op geen enkele juridische grond, zo betoogde de rechtbank, kan wor den aangetoond, dat een K.N.I.L.-mi- litair tijdens zijn krijgsgevangenschap geen recht op salaris zou hebben en de motieven, die de Staat aangevoerd had, werden door de rechtbank niet ontvankelijk verklaard. Door eenvoudig haar schuld niet te betalen, kan de regering niet onthe- van worden van de plicht tot betalen en het verjaringsrecht, zoals dit in Nederland geldt, was niet op het In dische recht onder welk de schuld ontstaan is van toepassing. Het feit, dat de administratie in Indië tijdens de oorlog ontredderd was en dat er voor het geïnterneerde K.N.I.L.-leger geen salarispost op de begroting uitgetrokken was, geldt volgens de rechtbank ook niet als een juridisoh motief. Ook het ontvangen van een reha bilitatie-uitkering aan K.N.I.L.-mili- hoogstwaarschijnlijk van een zwem bad, wel zou worden gevonden. Op deze aanwijzing is men in die omgeving, die overigens precies klopte zeer intensief aan het dreg gen gegaan, doch ook dit pogen is niet beloond. Toch hield de heer Croiset zijn bewering staande. In de loop van maandag hebben twee mannen van de Vaar- en Duik school te Geertruidenberg uren ach tereen de bodem van het Aarkanaal afgezocht evenwel zonder het kind noch de weckketel te vinden. In de loop van dinsdag zal men met dreggen doorgaan en enkele vis sers zullen een hernieuwde poging aanwenden om met behulp van een zegen het Aarkanaal af 'te stropen. Voor de derde maal bevestigde de telepaat Croiset zyn mening dat het kind te water is geraakt en gevon den moet worden voor een roos" er. Men zal dinsdag het onderzoek verder over het Aarkanaal uitstrek ken tot en in de omgeving van het gemaal de Galgmachine, waar zich inderdaad enkele rooster in de vaart bevinden. Hoewel men met vrij grote zeker heid aanneemt dat het kind inder I daad het water is ingelopen, houdt tairen na de bevrijding van Indonesië heeft de aanspraak op salaris niet te. niet gedaan, daar deze uitkering wet telijk omschreven werd als een her stel voor de verliezen, tengevolge van de bezetting geleden. Natuurlijk kan de Staat der Ne- iicw JHJ w derlanden tegen dit vonnis in hoger j de portie rekening met andere moge- beroep gaan en te verwachten is, dat. ijjthedem In verband hiermede heeft zij dit doen zal. de politie ons het signalement en Maar als zij ten slotte dit proces een van het vermiste meisje verliezen zal, zullen vele oud-K.N.I. i verstrekt Het signalement luidt: L.-militairen ongetwijfeld him reke- zwart haar waarin een witte strik, ning bij haar presenteren. Zij was gekleed in een bruin truitje, Het Landbouwschap blijft bezwa ren koesteren tegen het thans gel dende stelsel voor de melkprijs. Het beschouwt dit als een voorlopige op lossing. Het landbouwschap kan de twee slachtigheid van zijn voorstel om de garantieprijs voor het zand te ver hogen van 24.4 tot 24.9 cent per kg., zoals de minister dit stelt, niet in zien en maakt diens mening, dat deze verhoging onverbrekelijk verbonden zou moeten zijn met een garantie prijs voor de weidegebieden van 21.6 cent per kg. (gelijk aan de gemiddel de kostprijs) niet tot de zijne. De kostprijzen in de weidegebieden lo pen uiteen van 19.95 tot 23.7 cent, terwijl het verschil in kostprijs op het zand hoogstens 2.1 cent per kg. is. Dit laatste acht het landbouwschap een representatief gemiddelde. In de weidegebieden drukken de kleiwei- degebieden het gemiddelde aanzien lijk, waardoor dit gemiddelde voor het weidebedrijf op de laagveen- gronden niet representatief is. Daar om is het Landbouwschap niet op de suggesties tot differentiatie van de garantie ingegaan. Ook ten aanzien van een iets min der vergaande differentiatie ziet het Landbouwschap geen gefundeerde SLECHTE BOLLENTEELT OP GOEREE OVERFLAKKEE Op Goeree-Overflakkee wordt in de buurt van Ouddorp op vrij uitge breide schaal de gladiolenteelt be oefend. De kleur van deze hier geteelde gladiolen is over het algemeen iets doffer dan in de bloembollenstreken van Lisse en omgeving. De prijzen waren laag en er kwam in de knollen op uitgebreide schaal ziekte voor, zodat de resultaten be neden de verwachtingen bleven. Er wordt echter intensief gewerkt om de optredende ziekten te bestrij den en te voorkomen. mogelijkheid zolang de minister blijft vasthouden aan een differentiatie binnen het raam van de landelijke gemiddelde kostprijs van 23.25 cent per kg. Het Landbouwschap hoopt, dat de doorberekening van de in februari ingevoerde loonsverhogingen in de landbouw in de garantieprijs en in de verrekenprijs voor consumptie- melk spoedig bekend zal worden gemaakt. Deze verhoging komt vol gens het landbouwschap neer op 0.4 cent per kg. melk. De verrekenprijs voor consumptiemelk zou dan komen op 25.65, afgerond 26 cent per kg. melk van 3.7 percent vet. een dito rokje, een kort Corduroy rood jasje met capuchon, donker blauw trainingsbroekje en zwarte rubber laarsjes. Zij die menen inlichtingen te kun nen verstrekken welke tot de moge lijke opsporing van het vermiste meisje kunnen leiden, worden ver zocht zich in verbinding te stellen met de gemeente-politie te Alphen aan den Rijn, afdeling recherche, te lefoon K 1720—3344. Amerika's meest gevraagde b.h., exclusief bij Leiden, Maarsmansteeg 23 tel. 20577 (Advertentie) Onderzoek werkte op zijn zenuwen Tijdens zijn verhoor heeft een hoofdagent-rechercheur van het ge meentelijk politiekorps zich zo opge wonden, dat hij in een vloed van scheldwoorden losbrak en een zware eiken stoel optilde en op de grond aan splinters wierp. De man wordt ervan verdacht in en buiten zijn functie enkele onregelmatigheden te hebben gepleegd. Hij weigerde pertinent verhoord te worden, ook toen zijn hoogste chef, de hoofdcommissaris van po litie te Enschede, was gearriveerd. De rechercheur werd na het incident met ziekteverlof gestuurd. Dit voor Nederland verrassende geval van in subordinatie is de laatste fase in een onderzoek dat reeds geruime tijd tegen de rechercheur liep. De hoofdagent-rechercheur werd ervan verdacht van een rijwielhan delaar een rijwiel te hebben betrok ken voor de helft van de prijs. Voorts zou hij een verduisterde naai machine hebben gekocht. Het eerste feit werd niet bewezen, het tweede wel. De rechercheur werd gestraft •met het inhouden van vier dagen ver lof. Weer op het matje. Bij de procureur-generaal te Arn hem rees bij het doornemen van de stukken de vraag of een nader on derzoek niet meer aan het licht zou brengen. Men verzocht de officier van justitie in Almelo de zaak ia handen te nemen, een achttal getui gen werd gehoord. Hierna liet men de rechercheur bij zich komen. Nau welijks had de man echter gehoord wat de reden van zijn komst was of hij barstte los in een stortvloed van scheldwoorden. De man, die psychisch in grote spanningen verkeerde maak te zich zo druk dat hij een stoel greep en deze tegen de grond kwakte. Zijn chef heeft later nog geprobeerd de man te kalmeren. Toen dit niet mogelijk bleek werd hij met ziekte verlof gezonden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7