DE STRAATRIDDER De Leidse Alma Mater vond een plaatsje in Madurodam AAMBEIEN dp 't JCacwtemae matje Fraude werkloosheidsuitkering werd met drie maanden gestraft De Haarlemse keuring was een afspiegeling van 'n hiaat DINSDAG 27 MAART 1956 DE LEirSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Aanzienlijke technische uitbreiding Morgen opening „Madurodam", zo zei gistermiddag mevrouw Boon, de presidente van de stichting, die deze miniatuurstad ex ploiteert, „Madurodam is een com merciële instelling met afschrijvin gen en sociale lasten, met investerin gen en propaganda, alleen wordt de winst niet uitgekeerd aan aandeel houders, maar aan het Nederlandse Studentensanatorium te Naarden, waaraan het afgelopen jaar 75.000. kon worden uitgereikt, ondanks de terugslag, die het bezoek aan Lilli- put-stad ondervond, door de zware concurrentie van de E 55. Die concurrentie heeft echter niet kunnen verhinderen, dat.bijna 635.000 bezoekers in de zomer van 1955 hun kaartje aan Madurodam s kassa's kochten en als de voortekenen niet bedriegen, zal de belangstelling dit jaar aanzienlijk groter zijn. ENIG OP DE WERELD. Morgen zal dit wonderlijke stadje aan de rand van Den Haag zijn poor ten weer openen en het is vrij na tuurlijk, dat ir. F. Q. den Hollander, president-directeur der N.S., deze opening zal verrichten, want de Vlucht, die de spoorwegen in Madu rodam genomen hebben sinds het eer ste jaar, toen een grappig spoor- treintje jong en oud vertederde, stelt de groei van het echte N.S.-bedrijf in Nederland verre in de schaduw. Het spoorwegplan van Madurodam is thans uitgegroeid tot een ingewik kelde technische outillage, die op de ze kleine schaal in de gehele wereld haar weerga niet vindt. De installa tie van het seinhuis is geheel ge moderniseerd en werkt, voor de trein en de stadstram, thans geheel auto matisch volgens het blokbeveiligings- systeem en is uitgebreid tot drie cir cuits; op elk circuit rijden vier trei nen van alle typen, vracht- en passa giers, uiteraard van het modernste materieel, de gehele dag continu, waardoor alleen al elke tram dage lijks niet minder dan 140 km. aflegt. Dit alles is door N.S.- en P.T.T.- personeel, in vrije tijd en belangloos aangelegd. Order uitgevoerd Laatste locomotieven naar Argentinië De laatste lokomotieven van de order, die de Argentijnse regering enkele jaren geleden aan het Neder landse Werkspoor deed toekomen, zullen in de komende weken naar Argentinië verscheept worden en daarmede zal de order van ruim 200 miljoen gulden uitgevoerd zijn. De lokomotieven zijn aangekocht voor de Generaal San Martin spoor lijn. Volgens het gesloten contract diende de order in de eerste maan den van 1956 uitgevoerd te zijn, zodat aan de levertijd voldaan is. OOK SURINAME. En deze uitbreiding betekent niet de enige winst, die Madurodam tij dens zijn winterslaap heeft opgedaan, I want de verraste Leidenaar zal zijn getrouwe Alma Mater, zijn trotse uni versiteit, in verkleinde uitgave op een der pleintjes van het miniatuur stadje terugvinden en de goede sa menwerking met Suriname wordt in Madurodam gesymboliseerd door vijf grote diorama's van Curasao, voor stellende de ..knoekoe" (het platte land), de terreinen van de Curagaose Petroleum Industrie Maatschappij, het geboortehuis van George Madu rodam, De Ruyterkade te Willemstad en de schipbrug, die aldaar gelegen is. Deze diorama's, vervaardigd dooi de schilder J. Wijnsouw, zijn geschon ken door de vereniging voor handel en nijverheid en vele particulieren in de Nederlandse Antillen. GROSLIJST K.V.P. Honderden Brabanders kregen geen oproepen Herstemmingen Verschillende K.V.P.-afdelingen in Brabant hebben bezwaar gemaakt tegen het feit, dat vele leden geen oproep hebben ontvangen om j.l. zon dag aan de groslijststemming deel te nemen en de omvang van deze klach ten is in sommige plaatsen zodanig, dat met de mogelijkheid rekening ge houden wordt, dat in verschillende plaatsen nieuwe groslijstverkiezingen gehouden zullen worden. Dezer dagen zal het kiesdistrict Den Bosch van de K.V.P. in spoed eisende vergadering bijeenkomen, teneinde klachten te onderzoeken. Van bestuurszijde wordt medege deeld, dat vele afdelingen laat of te laat him oproepingskaarten ontvin gen, omdat de penningmeesters op het nippertje de contributies naar Den Haag hadden overgemaakt en Den Haag eerst oproepingskaarten verstuurt, als de contributie betaald wordt. Mijnpersoneel vrij op koninginnedag De mijnindustrieraad besloot verbetering van de verlofregeling en vacantietoeslag van het mijnperso neel binnen het kader van de door de regering toegestane verruimingen der secondaire arbeidsvoorwaarden. Op koninginnedag wordt vrij ge geven met behoud van loon. 'n geheel nieuw middel tegen <- i TEVEEL GETANKT Slik dit tabletje en stil de pijn Hemotabs - een geheel nieuw middel tegen die pijnlijke aambeien. Deze tabletjes zijn prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoon maar slikken met een beetje water - en geven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig. Hemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slin ken en bevorderen de ge nezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend; herstellen de natuurlijke functies - zo belangrijk voor volkomen ge nezing cn geven U langdurige vrijwaring van pijn. HEMOTABS f 1.50 per volledige kuur. - Bij alle apothekers cn drogisten. (Advertentie* In de roes van een flink aantal ge-, consumeerde borrels was een 54-ja- rige bloembollenarbeider op twee februari zijn bromfiets gaan berijden. Kennelijk ging het hem niet goed af, want hij werd verbaliseerd wegens het onder invloed besturen van een motorrijtuig. Maandagmorgen stond hij in het bankje voor de politie-rech- ter te Haarlem. „Meende U, dat U kon rijden?", vroeg de kadi. „Ik had gedacht van wel, maar het schijnt niet zo geweest te zijn", re pliceerde de man. Hoeveel spiritualiën had hij ge bruikt? „Acht of negen glaasjes", gaf ver dachte toe. Hij was in verscheidene cafés ge weest, waarvan de houders de juiste hoeveelheid aan de politie hebben moeten opgeven. Het aantal viel niet mee, van de rechter. Liefst elf glaas jes jenever cn één glas bier. „Het is best mogelijk", knikte de delinquent. Hij had te veel van de drank genipt en waarom zou hij dan om een paar glaasjes gaan vechten? Trouwens daar was het rapport van de arts, die de bloedproef had genomen. Het ge waagde van sterk onder invloed zijn, een onzekere gang en opgewonden gedrag. Eén week, plus een jaar ont zegging van de bevoegdheid een mo torrijtuig, waaronder een bromfiets valt, luidde de eis van de officier van Justitie mr. Van der Valk Bouman. Verdachte schrok er hevig van. Hij kan niet buiten zijn bromfiets. Als los werkman moet men vaak hele af standen afleggen. Of de Justitie daar rekening mee wilde houden? Politie- Maar spr. wilde desalniettemin enige clementie betrachten, door vier maan. den ontzegging op te leggen, naast de gevorderde week. DE DRIE GEBROEDERS Heel handig heeft een bloembollen kweker uit Lisse geprobeerd een wis. sel op de goedertierenheid van de economische rechter te Haarlem te trekken. Zonder vergunning had hü 2.10 A.tulpen geteeld, deswege was er proces-verbaal opgemaakt. „Het spijt me. ik kan er geen schuld in vinden!", zeide hij maandagmorgen tegen de economische rechter te Haarlem. Hij zou mede op de ver gunning cn voor risico van zijn twee broers hebben geteeld. De familie heeft gezamenlijk een stuk land. Doch de broers hebben verklaard, dat ieder een gescheiden perceel heeft. Ze hadden het verstandiger gevonden voor de waarheid uit te komen en niet door een leugen te trachten de delinquent te redden. De getuige-deskundige, de heer Bosman, was ook van mening, dat de delinquent heeft geprobeerd de zaak op de broers te schuiven. Ja. ver dachte heeft teveel op zijn broers vertrouwd, luidde het oordeel van de officier van Justitie mr. Wiarda, wel ke honderd gulden subs, twintig da gen vorderde. Het vonnis werd tach tig gulden subs, zestien dagen. •T KAN NIET ANDERS Het ging niet om de boete, maar om de achtergrond, dat een trans portondernemer uit Hillegom een ad vocaat in de arm had genomen, ten einde de zaak uitvoerig voor de eco nomische rechter te Haarlem uiteen Stakingen te IJmuiden gisteravond opgeheven Va*te gages blijven In een vergadering, die gisteravond in IJmüiden is gehouden en waar on. geveer 190 stakende vissers ter treil- visserij aanwezig waren, is na stem ming gebleken, dat slechts 54 aanwe zige vissers tegen het opheffen van de staking waren, zodat de staking, die bijna drie maanden heeft ge duurd, is opgeheven. Op de „oude" voorwaarden, dat wil zeggen, met handhaving van de veste gages, zul len zo spoedig mogelijk verschillende schepen zee kiezen. Het resultaat wordt gezien als een overwinning van de stakers, daar de reders, aldus de stakers, er nu wel van af zullen zien de vaste gages uit een eventuele nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst. te latep schrap- 'pen. rechter mr. Petersen ging met zijn te zetten. Op 28 november en op 9 gedachten naar vijftig jaar geleden, december waren twee bij de expedi- Toen reed niemand op een bromfiets!teur in dienst zijnde chauffeurs te een veroordeling volgen. Haarlem niet in het bezit van een vergunningbewijs bevonden. Een ge ringe boete staat daar op. De offi cier van Justitie mr. Wiarda vorder de dan ook slechts twee maal tien gulden en rechter mr. Bletz halveer de zelfs de eis. Doch in het onder havige geval kwam de vraag aan de orde, volgens de raadsman mr. Sprey, of verdachte schuldig was. Zijn cliënt had verschillende tonnages aange vraagd bij de „Commissie Vergun ningen Vervoer", "toch nog geen ant woord ontvangen, hetgeen een grote handicap voor hem is, want hij heeft een enorm bedrijf, dat sinds 1949 gi gantisch is toegenomen. Het is een teken aan de wand, dat voor een be langrijk deel van zijn wagens geen vergunning is verstrekt. De wet Auto-vervoer goederen is op vijftien februari 1953 van kracht geworden, om het vervoer te ordenen en te re gelen, doch een verandering ten goe de is tot heden uitgebleven. Integen deel worden iedere dag meer onder nemers voor overtredingen aanspra kelijk gesteld. Met grote nadruk stelde de raadsman de vraag, of zijn cliënt en de andere ondernemers wel aansprakelijk zijn. De overheid heeft, aldus spr., haar verplichting niet na gekomen. Want de „Commissie Ver gunningen Goederen Vervoer" is geen apparaat, dat in zo kort moge lijke tijd alle aanvragen kan behan delen. Daardoor is de chaos erger dan het ooit onder het derde uitvoerings besluit is geweest. De raadsman vroeg ontslag van rechtsvervolging. Aangezien dat nooit bij economi sche zaken wordt gegeven, verzocht spr. de zaak aan te houden totdat genoemde commissie over verdachte's aanvrage heeft beslist. „Ik kan niet anders. Of ik moet mijn bedrijf stil leggen", betoogde de expediteur in zijn laatste woord. Het gevolg zou dan zijn, dat 26 man bro deloos worden. Rechter mr. Bletz sprak van een tweeslachtige toestand, doch in juridische zin is van over macht geen sprake, derhalve moet „Gemene streek" Aetherklanken WOENSDAG. TELEVISIEPROGRAM. KRO: 17.00—17.40 Voor de jeugd. NTS: 20.1-521.45 Filmprogramma. HILVERSUM L 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Instr. kwint. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.45 Medische kron. 13.55 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.00 Orgel en zang. 17.25 Lichte mu ziek. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: Muziekleven in Suriname, door L. M. Meürsinge. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Pianospel. 18.30 Act. 18.40 Hammondtrio. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Weerstanden, toespr. 19.25 VARA-varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Gevar. progr. v. d. mil. 21.00 Be schuit met muisjes, hoorspel. 22.10 Lichte muziek. 22.35 Tussen mens en nevelvlek, caus. 22.50 Gram. 23.00 i Nieuws. 23.15 Soc. nws. in Esperan- to. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM. II 298 M. 7.09—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Amus. muziek. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.05 „Het einde van een Keizerrijk' hoorspel. 12.00 Surinaamse volks muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole orkest. 13.50 Gram. 15.30 Cello en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Orgelspel. 18.15 Gram 18.25 Koperensemble. 18.45 Spec trum van het Chr. organisatie- en Verenigingsleven", caus. 19.00 Nws. en weerberichten. 19.10 Oude muz. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Phiih. ork. en soliste. 21.15 Lü densoverden king. 21.45 Gram. 22.10 Vocaal ens. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Schaaktournooi en sportuitsla gen. 23.25—24.00 Gram. Tot 3 maanden gevangenisstraf heeft de Utrechtse politierechter gisteren een 50-jarige expediteur te Wijk bij Duurstede veroordeeld wegens po ging tot het wederrechtelijk ver krijgen van uitkeringen uit 't werk- loosheidsfonds; de officier van Justi tie had zes weken geëist. Begin maart van dit jaar had de expediteur een aantal formulieren ingediend van vijf in zijn bedrijf werkzame chauffeurs, voor wie hij een uitkering vroeg op grond van het feit, dat zij in de periode van 17 jan. tot en met half febr. niet zouden heb ben gewerkt wegens de strenge vorst. Inderdaad hadden de vijf be trokken personeelsleden vorstverlet gehad, doch dit bedroeg ten hoogste negen niet opeenvolgende dagen. 1250.—. door zijn personeel laten onderteke nen, terwijl zijn boekhouder met de invulling van de vervalste verklarin gen belast was, De politierechter kwalificeerde de gedragingen van de expediteur als „een uiterst gemene streek". „Sociale wetten", zo zei hij, „zijn menlevmg. Dit jaar salarisverhoging overheidspersoneel? „Verwacht mag worden, dat de re gering in 1956 ook maatregelen zal nemen tot verbetering van de sala- rnspositie van het overheidsperso neel, evenals dit nu is toegestaan aan het particuliere bedrijf op grond van de onderhandelingen in de stichting van de arbeid". Aldus heeft mr. dr. J. B. Sens, hoofdbestuurslid van de Arka, tijdens een bijeenkomst van de hoofdgroep gemeente-ambtenaren maandagavond in Maastricht meege deeld. Mr. dr. Sens hoopt, dat de kwestie van de bezitsvorming voor het overheidspersoneel door middel van een premie spaarregeling in het nieuwe zittingsjaar zal worden opge lost. Er zal waarschijnlijk een spaar- capaciteit van 5 pet*, worden aange nomen en voorgesteld zal worden een premievaststelling van 40 pet. aflo pend tot 20 pet. en lager, aldus mr. dr. Sens. Becijferd werd, dat dit bij aanvaarding van deze voorstellen de regering 6.737.000 per jaar zal kos- Hoeveel invaliden zijn er? In een der bijlagen van het SER- rapport onder de vergeten groepen wordt een belangrijke beschouwing gewijd aan de positie der invaliden en gedeeltelijk validen in onze sa- mooie en nuttige instellingen, maar men moet er zich wel voor wachten er misbruik van te maken. Wie dat doet, verdient een zeer strenge straf". EEN KAT IN HET NAUW. Zaterdagavond zat in de Boekhorst straat in Den Haag, een kat onder een stilstaande auto te filosoferen. Op een gegeven ogenblik werd de auto gestart, waarvan het dier der mate schrok, dat het door een open staande deur van een horlogewinkel binnen vloog en pardoes in de etalage sprong. Het gevolg was, dat een paar klokken omver werden geworpen, De expediteur had getracht weder-1 hetgeen voor de winkelier een be- echtelijk een bedrag van .f" 1250.— iioorlijke schade meebracht. De zoon op naam van zijn personeel te innen. I van de eigenaar greep de kat beet, Daartoe had hij de aangevraagde maar deze wist zich los te wringen formulieren of werkbriefjes blanco1 en is voortvluchtig. Alle materiaal ontbreekt dat een inzicht kan geven in de inkomens positie van deze groep. Volgens dr J. S. Stratingh in zijn „Samenleving en verminderde arbeidsgeschiktheid" zijn er naar schatting 314.000 invali den (maximaal 1/3 arbeidsgeschikt heid), waarvan 100.000 beneden 17 jaar. De rest trekt voor ongeveer de helft een invaliditeitsrente (104.000) en is voor het overige niet verzekerd op grond van de invaliditeitswet. Van de ruim 200.000 boven-17-ja- rige invaliden behoren naar schat ting ca. 120.000 tot de groep der be- neden-65-jarigen, van wie ca. 70.000 invaliditeits-rentetrekkers zijn en ca. 10.000 invaliditeitspensioentrekkers op grond van overheids-, bedrijfs- en ondernem i n gspensioenf ondsen Van alle leeftijdsgroepen te za- Er was een zéé van ruimte in de keuringszaal! De narcissen in de wa renhuizen zijn stukken later dan nor maal en de ware kassen zijn leeg. Zo zitten de bollenmensen nu even voor een hiaat. Tulpen waren er dit keer al heel weinig. We zagen de mooie Fosteriana Feu Superbe van P. v. Kooten, Breezand, naast de fraaie rode darwin Roose velt van D. W. Lefeber, Lisse en de (92) men, de invaliden inbegrepen de cijfers worden onder groot voorbe houd doorgegeven aangezien het schattingen betreft wordt aange nomen, dat in ca. 542.000 gevallen sprake is van een arbeidsgeschikt heid van minder dan 2/3 der normale. Verdeeld naar categorieën als volgt: 6000 blinden, 6000 doofstom men, 3000 ernstig slechthorenden, 12.000 burger- en militaire oorlogs invaliden, 160.000 lichamelijk ge- brekkigen, 40.000 lijders aan epilep sie, 40.000 ex-t.b.c.-patiënten (slechts minder validen) 50.000 reumapatiën ten, 150.000 geestelijk ernstig of min der ernstig gebrekkigen, 75.000 lij ders aan inwendige ziekten. Op grond van bepaalde berekenin gen mag worden aangenomen dat gedurende 1953 ruim 240.000 perso nen door gehele of gedeeltelijke in validiteit niet aan het produktiepro- ces hebben deelgenomen. Den Haag telt woningen dubbel Zonder alcohol Den Haag houdt buiten de door het rijk aanbevolen woningtelling nog een telling voor het gemeentelijke cartotheek. De rijkstelling kost Den Haag 180.0000 gulden en de gemeen telijke zal de gemeentekas nog eens 800.000 gulden armer maken. Een leger van ambtenaren zal no dig zijn om na de rijkstelling nog eens opnieuw het aantal woningen in Den Haag te tellen. De raadsfracties waren niet erg te spreken over deze verspilling van geld, arbeidskrachten en dubbele narigheid voor de burgerij Men besloot het voorstel voorlopig aan te houden. JAPANSE OORLOGSMISDADIGERS DOOR NEDERLAND VRIJGELATEN De Nederlandse regering heeft toe stemming gegeven om 25 Japanse oorlogsmisdadigers, die in Japanse gevangenissen zitten, op erewoord vrij te laten. Na deze vrijlating zitten nog 86 oorlogsmisdadigers, die door Nederland zijn veroordeeld, in de ge vangenis. De organisaties van Schoenwinke liers te weten de Christelijke Ver eniging van Schoenwinkeliers in Ne derland, de Ned. Kath. Bond van Schoenwinkeliers, en de Ned. Ver eniging van Schoenwinkeliers heb ben tezamen de Federatie van Schoenwinkeliers opgericht. Als overweging heeft daarbij ge golden, dat de huidige ontwikkeling op ekonomische en sociaal gebied een zo nauw mogelijke samenwer king van ondernemers noodzakelijk maakt. Het secretariaat van de Federatie wordt gevoerd door mr. G. P. W. M. Remmen en is gevestigd Statenplein 4, Den Haag. beste parkiet uit AU Bright van C. A. Verdegaal, Hillegom. Een fraaie rode sport uit de bekende darwin Princess Elizabeth werd voor het oetlicht gebracht door A. J. Prins. Hoofddorp en van A. E. Oostdam, Noordw.hout, was de voorname diep rode Eclipse aanwezig. E. Kooi, Vrou wenparochie, etaleerde naast Bellona, Pink Trophy en Sulphur Cloud weel de fraaie lichtrose sport uit Cop land onder de naam Queen of Cop land, een sport, die mede door de fraaie kleur, stellig een eervolle plaats in het handelssortiment zal gaan innemen. Voor het zo ver is, zullen er nog wel de nodige jaren overheen gaan. Ze kosten nu. zo heet het, n.l. nog altijd 40.per kg. Van dezelfde firma zagen we ook nog de helderrode Diorama met de lange, sterke stengel. J. Zwart, 't Zand, toonde wat Monte Rossi, ge trokken uit „tienen". Uiteraard geen grote bloemen, maar we vonden het wel opvallend, dat er nog zo'n stevi ge steel onder zat. P. v. Reisen Zn., Voorhout, bezit een sortiment Muril- lo-sport, zó groot als men nergens anders te wereld kan vinden. Men toonde er nu een gedeelte van. Wat een weelde van kleuren. En als pot- tulp zijn ze niet te overtreffen. Te vens zijn het voor perkbcplanting nog immer prima soorten. Het zou te ver voeren de soorten alle te gaan nomen. We doen slechts een greep: In het lichtgeel vonden we Louis Apol, Sugleam en no. 124 de uit- lbinkers. Meer opvallend dan mooi waren de lichtrose 112 cn de helder- rose 27 met hun „parkiet"-vormen. Zeer fris van tint was lierman Broeckaert: rood met brede gele rand. Daarnaast prijkte de heldergele Max Schmelz. Zeer goed vonden we ook de oranje 19 en de rose Prof. Huib Luns. No. 132, rood met rose rand, behoorde mede tot de uitblin kers en verder stonden er nog vele andere soorten: naast Goya, Aga Khan, Willemsoord diverse variëtei ten onder nummer. Een collectie die sterk dc aandacht trok! Van de narcisen noemen we dc grootkronige zaailing van Hybrida Schoorl. Eon mooie variëteit met crè me dekblad en een champagnckleu- rige cup. De hyacinten werden ver tegenwoordigd door de prachtige blauwe Blue Jacket van C. J. Zon neveld Zn., Drechsberg, Voorhout. Een fraaie paarsblauwe hyacint met goed gebouwde tros en nagel. Het verschil tussen Blue Jacket en de eveneens door deze firma getoonde zaailing no. 15 was niet groot. J. Val- kering Zn., Limmen, bracht nog een blauw gestreepte corcus onder dc naam Twinbor, terwijl G. H. Ha- gegeman, Heemstede, deze keuring besloot met een fraai geëtaleerde groep meerbloemige crocussen. Men toonde zo'n 25 verschillende soorten, waarvan het overgrote deel tot de chrysanthus-groep behoorde. Wat 'n ongelooflijk mooi materiaal voor de tuin. Ze bloeien veel en veel rijker dan de gewone corcussen cn hebben fijne en tere kleuren. In het blauw vonden we Prinses Beatrix, Bulc Pearl en Blue Giant buitengewoon mooi, terwijl de grappige Ladykil ler, blauw met zilverwit randje, ook sterk opviel. Machtig mooi waren ook dc donkergoudgcle Sunset, de lichtgele Aton, de blauw met gouden Advance, de warm gele Yellow Queen en Blue Bird, aan die de bui tenzijde blauw en aan de binnen kant wit gekleurd is. In bloeirijkheid versloeg dc Thomsonianus White- well Purple alles met vele straat lengten. Dat is werkelijk verbazing wekkend, zo veel bloemen al deze produceert. Aan deze groep werd een gouden medaille toegekend en eenzelfde on derscheiding was voor de groep Mu- rillo-sport van P. van Reisen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5