^eGekWGoii/tmit Amerikaans veiligheidsplan te Londen Malenkof in zijn creatie van Sinterklaas In de Sowjet-Unie is voor alles een zondebok Nog meer stof rondom Stalin Wordt Franse Sahara een apart gebied? Directeur: c. M. v HAMERsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DINSDAG 27 MAART 1956 47ste JAARGANG No. 13765 BUREAUX: PAPENGRACHT 33 nnniiminunniiinimt- Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct.p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 KLEINE EN GROTE TENEN ^EDERLAND HEEFT ZIJN ont- stemming kenbaar gemaakt over de houding van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken John Foster Dulles te Djakarta. Net in een tijd, dat het proces-Jungschlager draait (waarvan de hele beschaafde wereld getuigt, dat het een juridisch paskwil is) en dat Djakarta eigen machtig een internationaal accoord opzegt (de Nederlands-Indonesische Unie), juist in zo'n tijd van spanning, komt Dulles naar Djakarta, zegt aller lei vriendelijke woorden over 0 landen, die net als Amerika in dertijd door eigen kracht hun vrijheid hebben verworven, en nodigt Soekarno uit om naar Amerika te komen. De Indonesiër ziet daarin vanzelf sprekend een kennelijke aanmoedi ging van Amerika om maar zó door te gaan. Dat er in Nederland ontstem ming heerste, is voor de hand liggend. De Amerikanen reageren echter al dus: „Hé kleintje, wat moet dat nou. Waarom ben je boos, omdat wij vriendjes willen blijven met de rest van de wereld. Ga na maar gauw zoet spelen en wees niet zo onaardig tegen oom Dulles". Wij vragen ons af, of Amerika met zoiets genoegen zou hebben geno men, als wij de Amerikaanse politiek eens op een dergelijke manier in de wielen hadden gereden. Waarschijn lijk zouden in Washington toespelin gen worden gemaakt op zekere eco nomische voordelen, die wellicht be ter aan andere landen zouden kun nen worden gegeven dan aan Neder land. Een „ongelukkige samenloop van omstandigheden" noemt men het ook wel in Washington, maar daaraan ge looft de internationale diplomatie Militair alarmsysteem^1 De Verenigde Staten hebben de J de_aanval kleiner te maken, vorming voorgesteld van een de hele wereld omvattend militair alarmsys teem om onverwachte aanvallen met atoomwapens onmogelijk te maken. Harold Stassen, buitengewoon me dewerker van president Eisenho wer voor ontwapeningsvraagstukken, heeft dit voorstel gisteren voorgelegd aan de subcommissie voor ontwape ning van de Verenigde Naties, die in Londen vergadert. Een ander voorstel van Stassen aan de Russen is geweest experimenten te nemen met controle vanuit de lucht door het afbakenen van zones van 50 tot 80.000 vierkante kilometer. Volgens Stassen moet elk land, dat een ontwapeniingsakkoord tekent, verplicht worden van alle militaire bewegingen van zijn land-, lucht- en zeestrijdkrachten buiten zijn grenzen opgave te doen aan een centraal in ternationaal meldingscentrum. Elk land, dat ook maar één oorlogsvlieg tuig of onderzeeboot buiten zijn gren zen stuurt, zal verplicht zijn het in ternationale alarmcentrum hiervan opgave te doen. Aanvallen met atoombommen kunnen door een vliegtuig of onderzeeër uitgevoerd Hammarskjöld met Pasen thuis De Veiligheidsraad heeft een Ame rikaans voorstel in behandeling ge nomen om de secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjöld, naar het nabije Oosten te sturen om een onder- niet. Men kent wel „tactloosheid" en j zoek in te stellen naar de spanningen „onbesuisdheid" in de politiek en als I tussen Israël en zijn Arabische buren. Ifat n*et j3 De Amerikanse gedelegeerde, Cabot de desbetreffende bewindsman op de Lod zd dat de a^^ende situatie vingers te tikken, wanneer men er in £,t Nabije Gosten de verenigde schade van verwacht. Speciaal bij grotere landen wordt er altijd veel waarde gehecht aan een tactvol optreden; grote landen heb ben grote tenen, waarop men gemak kelijk kan trappen. Kleine landen worden blijkbaar verondersteld geen tenen te hebben. Vooral wanneer ergens voordeel te behalen is, dringt men met ellebogen wrikkend naar voren en stoort er zich niet aan waar men op trapt. Wij willen geenszins beweren, dat Amerika steeds achter de Nederland se belangen behoort te staan, omdat wij nu eenmaal bondgenoten zijn, maar wel, dat ook wij tenen hebben en dat wij wensen dat daar rekening mee gehouden wordt. Brand bij Philips te Aken Door een brand in het Philips- bedrijf te Aken, in West-Duitsland, zijn ongeveer 50.000 televisiebuizen, ter waarde van naar schatting enkele millioenen marken, vernield. De brand heeft gewoed in een be tonnen gebouw, dat op de terreinen van het Philipsbedrijf staat, doch dat was verhuuid aan de Falvo G.M.B.H., een bedrijf, dat nauw is geassocieerd met Philips. In de aflevering van de produkten zal echter geen stagnatie optreden, doordat andere Philipsbedrijven zijn ingeschakeld. Men hoopt reeds over enkele dagen weer gebruik te kunnen maken van het gebouw, waarin de brand heeft gewoed. Het bedrijf was verzekerd. Naties voor de noodzaak heeft ge plaatst zich te beraden op nieuwe middelen om het dreigende oorlogs gevaar af te wenden. Op Amerikaans verzoek werden vertegenwoordigers van Egypte, Syrië, de Libanon, Jor danië en Israël toegelaten tot de bij eenkomst van de Veiligheidsraad om deel te nemen aan de besprekingen. De afgevaardigde van Iran stelde voor, dat de zitting van de raad wordt geschorst tot na de Paasdagen ten einde de betrokken prtijen gelegen heid te geven de resolutie te bestude ren. Dit voorstel werd aangenomen. Woensdag zal de raad de besprekin gen voortzetten, doch nog niet tot stemming overgaan. Na woensdag zal opnieuw op dinsdag 3 april vergaderd worden. De westelijke mogendheden had den gehoopt, dat men maandag reeds tot een stemming had kunnen komen. Men ziet in het uitstel een overwin ning voor de Arabische staten. De Russische onderminister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, reageerde niet onmiddellijk op de voorstellen van Stassen. Hij heeft tot dusver nog niet laten blijken, wat zijn regering denkt van de westerse ont wapeningsvoorstellen. Mgr. Josef Grosz vrijgelaten Aartsbisschop Josef Grosz van Ka- locar, die na de arrestatie van kardi naal Mindszenty enige tijd de hoogste katholieke geestelijke in Hongarije is geweest, is ontheven van het huisar rest dat hem in een klooster was op gelegd, nadat hij in oktober 1955 voorlopig uit gevangenschap was ont slagen. Dit is gemeld in berichten die uit Mollet over Algerije De Franse premier, Guy Mollet, heeft maandag in een vraaggesprek met zes directeuren van Parijse bla den voor de Franse televisie ver klaard, dat sedert zijn regering aan het bewind kwam de Franse troepen in Algerije reeds aanzienlijk zijn ver sterkt, niet alleen numeriek doch ook kwalitatief. De regering is bereid aan de mi nister met standplaats Algiers, La- coste, de troepen te geven die hij nodig heeft voor het herstel van rust en orde. Het Franse leger is niet op de strijd in Algerije berekend. Daarom zijn geen jonge soldaten daarheen ge zonden zonder een snelle vooroplei ding en gezegd moet worden, aldus Mollet, dat zij hun werk zeer goed doen. Wat de politieke kant van het Al- gerijse vraagstuk betreft zei de pre mier, dat de kwestie van de parle- Boedapest zijn ontvangen door de ka- mentaire vertegenwoordiging der Al- tholieke nieuwsdienst „Kathpress" in Wenen. De aartsbisschop was in 1951 gear resteerd en tot vijftien jaar gevan genisstraf veroordeeld op beschuldi ging van samenzwering tegen de Hongaarse republiek. Hij woont nu in het dorp Solymar, waar hij bezoe kers ontvangen mag. Gelijk met de aartsbisschop zijn twee directeuren van het aartsbisdom Kalocar, mgr. Strilich en mgr. Gyet- vay, vrijgelaten, aldus deze berichten. gerijnse departementen geregeld zal worden zodra de omstandigheden dat toelaten. Hij was ervan overtuigd, dat de rechten van de Fransen in Al gerije gemakkelijk gehandhaafd kun nen worden, als een kleine minder heid niet zou blijven vasthouden aan haar voorrechten. Volgens Mollet zijn de meeste Mohammedanen in Alge rije bereid de Frans-Algerijnse ge meenschap te aanvaarden, als Frank rijk zijn wil om in Algerije te blijven bevestigt en zijn beloften houdt. W ereldvrede-suikert jes Georgi Malenkof heeft een rondrit door Noord-Engeland gemaakt en de gehele dag kinderen aangehaald, en insignes met het woord „Wereldvre de" en dozen met suikergoed uitge deeld. Onderweg haalde zijn grote Zim- auto een auto-met-caravan in. Malen kof liet stoppen, sprong uit zijn Zim, met zijn lijfwacht, en begon tegen de auto-met-caravan te wuiven om die eveneens te laten stoppen. Ik wilde uw huis op wielen graag eens zien, zei Malenkof via een tolk tegen de verbaasde bestuurder. Het was de opticien Ernest Storey uit Manchester, die met zijn vrouw en 3 kinderen op weg was naar een rus tig plekje aan zee, om er het week einde door te brengen. Mevr. Story liet Malenkof het in terieur van de caravan zien. De deur was maar klein en Malenkof had enige moeite er doorheen te komen, maar hij vond alles prachtig. Vooral de drie kinderen. „Ik heb ook drie kinderen", zei hij. Ik vind het leuk Ook voor de studenten in Tiflis De partijsecretaris van de universi teit van Tiflis in Georgië is ontslagen. Tiflis is de stad waar studenten op de verjaardag van Stalins dood be togingen hebben gehouden tegen de nieuwe lijn in de partijpolitiek waar bij Stalin die een Georgiër was ontluisterd wordt. Dat niet alleen Nikita Kroestsjef, de algemeen secretaris van de Russische communistische partij, stof heeft doen oppwaaien rondom de figuur van Jozef Stalin, toont deze foto, waarop men een suppoost van het wassen beelden-museum op Coney-eiland te New York bezig ziet het wassen beeld van Stalin een grote schoonmaakbeurt te geven. Coney-eiland is het be roem re vermaaktcentrura van New York, dat zondag IJ. werd geopend voor het nieuwe seizoen. Het communistische dagblad Dage raad van het Oosten in Tiflis heeft meegedeeld dat de partijsecretaris, S. Djorbenadz, ontslag is verleend omdat hij het ideologische werk onder de studenten heeft verwaarloosd. Ook andere functionarissen worden be schuldigd van tekortkomingen, maar het blad deelt niet mee welke maat regelen tegen hen zijn genomen. In het krantenbericht wordt gezegd, dat de studenten sedert september in grote getalen opzettelijk de colleges in marxisme-leninisme en dialectisch materialisme hebben verzuimd. Het dagblad deelt o.a. mede, dat hele groepen studenten spijbelen om een film te gaan zien, terwijl hun professor voor vrijwel lege zalen stond te praten. Volgens de Dageraad van het Oos ten maakten vooral de studenten in de Westëuropese talèn en letterkunde zich hieraan schuldig. Maar zij wer den op de voet gevolgd door de stu denten in de medicijnen. Een andere beschuldiging van het blad aan het adres van de leiding van de universiteit is, dat 953 studenten verleden jaar een graad kregen en voor bepaalde betrekkingen werden aangewezen, maar dat slechts 260 van hen zich op hun werk meldden. Aardverschuivingen in Santos Als gevolg van een hevige wolk breuk zijn in Brazilië's koffiehaven, Santos, zondag aardverschuivingen voorgekomen. Het aantal doden wordt op 50, onder wie 16 kinderen geschat, terwijl er ongeveer honderd gewon den zijn. De stad is in een modderzee her schapen, zodat de openbare diensten gestaakt moesten worden. Reeds eerder deze maand vielen er 60 doden in deze stad tengevolge van een hevige storm. t een echt Engels gezin te zien. Ik breng u de groeten van mijn gezin over". Daarna werd de tocht voortgezet en ging Malenkof en zijn gezelschap naar Blackpool. Daar liet hij zijn auto stoppen om op straat met kinderen te praten. Tot de vader van een jongetje van drie-en-half jaar zei hij via een tolk, dat hij een kleinzpon van dezelfde leeftijd heeft, genaamd Potr. Daarop gaf hij het kind een lolly. Een jong echtpaar, dat de dag te voren was getrouwd, gaf hij een doos Russische chocolade. „Dit is voor uw toekomstig geluk en voor het ge luk van de kinderen, die u zult krij gen", aldus de Russische oud-pre mier. Vervolgens begaf hij zich naar Mo. recambe. Daar stonden tweeduizend mensen te wachten bij het hotel, waar hij de thee zou gebruiken, en voor het eerst op zijn Engelse reis werd Malenkof vriendelijk toege juicht, toen hij aankwam. Zowel in Blackpool als onderweg naar Morecambe had hij vele malen laten stoppen om kinderen suikergoed te geven. Ongewenste gast Iwan Serof, chef van de Russische geheime politie.die thans in Engeland vertoeft,heeft zijn plannen veranderd en zal spoedig naar Rusland terug vliegen. Volgens de Daily Mail hebben de Britse autoriteiten Serof doen weten, dat zijn aanwezigheid in Engeland ten tijde van het bezoek van Boel- ganin en Kroestsjef ongewenst is. Oorspronkelijk was Serof van plan in Engeland te blijven tot Bo?Iganin en Kroestsjef zouden arriveren. De Britse comerciële televisie heeft Serof de gelegenheid geboden om voor de televisie te antwoorden op beschuldigingen, die in de Britse pers aan zijn adres zijn geuit. Hij weigerde echter voor de televisie te verschij nen. Slechts op één der vragen, die een vertegenwoordiger van de televisie omroep hem stelde, gaf hij antwoord. Britse kranten hadden hem o.m. aan gevallen wegens de massadeportaties van mensen uit Oostzeelanden in 1940. Deze deportaties kwamen, naar Serof zei, overeen met de maatrege len die Engeland tijdens de oorlog trof ten aanzien van Mosley (leider van de vooroorlogse Britse fascisti sche beweging, die met andere leiders van zijn partij tijdens de oorlog ge ïnterneerd is geweest). Op andere vragen gaf Serof geen antwoord. Ontvangst van mgr. Jansen in R'dam Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van b en w. van Rotter dam om op vrijdag 13 april a.s. 's na middags om half vier de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, in de burgerzaal van het stadhuis te be groeten. Aan burgerlijke en militaire autoriteiten ter stede, alsmede aah /ertegenwoordigers van R.K. organi- sat:es, zal dan tevens gelegenheid woiden geboden met de bisschop ken nis to maken. 's Avonds tevoren zal katholiek Rotterdam mgr. Jansen om half acht een plechtige ontvangst bereiden in de kathedrale kerk aan de West Zee dijk. Griekse vrijheidsstrijd, achter barricaden In de straten van Athene is het na de parade op de Griekse Onafhankelijk heidsdag tot een treffen gekomen tussen de politie en jeugdige demonstran ten. die aan deze parade, waarbij het feit werd herdacht, dat Griekenland in 1821 onafhankelijk werd, hat'den deelgenomen. De rebellen probeerden in protest tegen de Britse politiek op Cyprus, voertuigen van de „Athens Transport Company", een Engelse onderneming, te vernielen, doch de politie greep krachtig in en arresteerde verschillende belhamels. De bo venste foto laat zien hoe de politie de menigte uiteen dreef. Op de onderste foto ziet men hoe de demonstranten zich in een Athcense straat barrika- dcerden tegen ce politie. Eerste olie-bron aangeboord Een groep Franse afgevaardigden heeft in de Nationale Vergadering een wetsvoorstel ingediend om de Franse Sahara tot een afzonderlijk gebied te maken, nu er woensdag j.I. bij Edjele, diep in de woestijn, olie is gevonden. De Sahara zou worden af gescheiden van Algerië, Frans-Equa- toriaal-Afrika en Frans-West-Afrika. De nieuwe bron de eerste in de Sahare produceert olie, die nog geanalyseerd moet worden, maar vol gens onofficiële beridhten te Parijs Romantiek met een rietje Er drljgt een strijd te zullen ont staan over de Drachenfels. Deze aan de Rijn gelegen berg en zijn ruïne (bekend uit de Siegfriedlegende) is als toeristenoord zeer in trek. Het on vermijdelijke gevolg daarvan is, dat de berg en de omtrek bezaaid zijn met ijs-, limonade-, souvenir- en foto stalletjes. De Keulse autoriteiten willen hierin verandering brengen. De stalletjes moeten weg en de Drachenfels met z(jn omringende heuvels moet een „oord van romantiek en rust" wor den. Maar.de eigenaars van de stal letjes gesteund door het naburige Königswinter, protesteren heftig en wijzen erop, dat het grootste deel van de bezoekers niet bestaat uit rust- zoekende patiënten, maar uit mijn werkers van het naburige Ruhrgebied die erop uit zijn, hun werk voor en kele uren te vergeten. Schraal weer In het afgelopen etmaal is er een vrij belangrijke verandering in de luchtdrukverdeling opgetreden. Bij IJsland is namelijk door stijging van de luchtdruk een verbinding tot stand gekomen tussen een hogedrukgebied, dat zich boven Rusland bevindt, en een ander hogedrukgebied bij de Azoren. Tegelijkertijd werd de oude depressie bij Ierland minder diep. Het Oceaanfront, dat met veel be wolking boven ons land stagneerde, wordt nu langzaam door zwakke oosterlijke tot noordoostelijke wind naar het westen gedrongen. Vannacht ontstond plaatselijk weer mist, die echter reeds vroeg in de ochtend oploste. Verwacht wordt, dat de luchtdrukstijgingen boven Europa resulteren in een verplaatsing van het hoge drukgebied paar Zuid-Scandi navië of het zeegebied tussen IJsland en Schotland en Noorwegen. Daar door stroomt met een iets toenemen de oostelijke wind geleidelijk droger wordende continentale lucht binnen, waarin de maximumtemperaturen enkele graden lager zullen zijn dan vandaag. De bewolking neemt in het algemeen nog verder af. Terwijl in de nacht het kwik plaatselijk tot slechts enkele graden boven het vriespunt zal dalen. Er is dus op nieuw schraal weer op komst. zou de kwaliteit gelijk zijn aan die van de olie in het Midden-Oosten. In Franse bladen wordt de moge lijkheid geopperd, dat de olievondst zal leiden tot een afbakening van de grens tussen Augerië en Libië door de V.N. Sinds de oliebron bij Edjele woensdag in produktie is gekomen, zouden er namelijk, volgens deze persberichten, olieconcessies zijn aan- raagd die betrekking hebben op een gebied van ongeveer 80.000 vier kante kilometer in het westelijke deel van Libië. Tot dusver brengt de bron bij Ed jele omstreeks 35 kubieke meter olie per uur voort. weer (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). SCHRAAL. Droog weer met morgen over- dag zonnige perioden. Zwakke tot matige,, tijdelijk vrij krach- tige oostelijke wind. Over het j algemeen iets lagere tempera- j turen met plaatselijk lichte nachtvorst. 28 Maart zon op 6.26, onder 19.09; maan op 22.02, onder 6.45 uur. Hoogwaterstanden 28 Maart: v.m. 4.30; n.m. 4.45. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME zwaar bew. - zwaar bew. - mist - onbewolkt - mist mist regen nevel nevel licht bew. mist half bew. zwaar bew. nevel nevel nevel mist mist mist ij zei regen nevel -12 C. - 5 - 5 - 1 0 6 9 5 6 3 3 3 5 2 2 Korreltje Een mager verdrag is beter dan een vet vonnis.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1