Nederlandse ontstemming jegens Dulles niet redelijk Een ongelukkige samenloop van omstandigheden Zwitsers blad over Jungschlager Represaille-justitie De ontwapeningsbesprekingen te Londen Ongerustheid over classificatie in de Navo betreurd De spanning rond Israëls grenzen Huisarrest voor Cyprus M MAANDAG 26 MAART 1956 I M 9 "1 - VLf 47ste JAARGANG No. 13764 Ongerustheid in de Directeur: a m. v hamers veld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NAVO I Hoofdredacteur. L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct.p. mjn. Telefoontjes ƒ1.50 Economische mededinging II. pEN interessant debat in de Twee- de Kamer is het geweest of de minister voor de P.B.O. bevoegdheid zou moeten hebben bij de Kartel wet geving of niet. Wie de verslagen in de bladen heeft gevolgd, heeft be merkt dat bij de behandeling in de Kamei" van het betreffende wetsont werp minister de Bruijn niet aan wezig is -geweest en dat zelfs op een ogenblik minister Zijlstra de uit spraak deed, dat deze zaak in het kabinet was behandeld en dat „het kabinet" van mening was, dat dit niet het geval zou moeten zijn. Oók minister De Bruijn was dus van deze mening. Deze conclusie is natuurlijk lichtelijk voorbarig, omdat in een kabinetsraad, die elke maandag pleegt te worden gehouden, de me ningen bij stemming worden vastge steld en het dus zeer goed mogelijk is, dat minister de Bruijn heeft ge meend, dat ook hij via zijn schap pen zegging in deze wetgeving zou moeten hebben. En dan is het even goed mogelijk, dat hij daar voor geen bereidheid in het kabinet heeft kunnen vinden en zich dus daarbij heeft moeten neerleggen. En dan heeft hij het natuurlijk het beste gevonden en dat was dan ook het juiste om niet bij de debatten aanwezig te zijn, omdat hij dan toch de mening van het kabinet te ver dedigen zou hebben tegen zijn eigen opvatiing en tegen zijn eigen over tuiging in. En hij zou ook moeilijk een ander standpunt hebben kunnen verdedigen dan de minister van Eco nomische Zaken meende te moeten verdedigen. Daarmee is o.i. de afwe zigheid van de minister voor de P.B.O. afdoende verklaard. jyiAAR daarmee was men er niet. Dat behoefde immers voor de k.v.p. geen beletsel te zijn om het er nu maar bij te laten zitten. Prof. Romme heeft dat in ieder geval niet gedaan. Minister Zijlstra als men' uit de verslagen de zaak reconstrueert antwoordde de vraag ontkennend of een schap een mededingingsrege ling verbindend kan verklaren. Hii redeneerde aldus: als een schap die materie bestrijkt, zal men eerst moe ten nagaan of het hier regelend kan optreden ma.w. of het verordenings- bevoegd'heid heeft. Goed, zei prof. Romme: het schap heeft verordenen de bevoegdheden, het heeft deze niet of er is nog geen schap. In het twee de en derde geval moet dan de mi nister voor de P.B.O. optreden door het geven van verordenende be voegdheden of door het instellen van een schap. Volgens het kartelontwerp moet het kartelbeleid n beginsel aan de regering worden toevertrouwd, maar het is opgenomen in de autonome taken van de schappen en in begin sel hoort dus de mededinging tot de taak van het maatschappelijk leven. Welke taak heeft nu de overheid en welke het maatschappelijk leven? De overheid heeft het algemeen eco nomisch beleid te voeren, zoals bij voorbeeld ten aanzien van de prijs- stabilisatie; het maatschappelijk le ven heeft het verbijzonderde econo misch beleid uit te voeren. Alleen als het maatschappelijk leven in gebreke blijft, kan de overheid subsidiair op treden. Deze weet zal dus moeten be vorderen, dat het maatschappelijk le ven zijn taak vervult en het moeten zetten op het spoor van het afstoten van de staatstaak naar het maat schappelijk leven. I_IET is duidelijk, dat minister Zijl- ■**stra hier bevreesd is geweest voor een ingrijpen van het maat schappelijk leven in zijn economisch beleid. Maar van de andere kant zou het een frustratie zijn van de groei van de P.B.O., als deze hierbij volko men zou zijn uitgeschakeld. De P.B.O. is de nieuwe groei van ons maatschappelijk leven. Dat men in deze opbouw nog aarzelt om de bedrijfs- of productschappen zulke vérgaande bevoegdheden te geven is begrijpelijk. Eerst moeten deze schappen tot stand komen en zijn zij tot stand gekomen en werken zij zoals men verwacht, eerst dan zal men de bevoegdheden kunnen uit breiden. Maar dan moet men het ver lenen van deze bevoegdheden, nu de P.B.O. nog in opbouw is, ook niet bij het begin de pas afsnijden. En dat is het wat o.i. prof. Romme heeft be oogd, toen hij in de Kamer in het strijdperk trad om de schappen een plaats te verzekeren in het kartelbe leid. Dat de argumenten van minister Zijlstra, dat men daarmee zou voor uitlopen op de kabinetsformatie, niet konden worden geaccepteerd is dui delijk. Daarmee werd met zoveel woorden gezegd, dat de P.B.O. er toch niet aan te pas zou komen. Dat had hier werkelijk niets mee uit te staan. De minister van Onderwijs dient óók een wetsontwerp in, zonder te weten of zijn departement bij de volgende formatie bijvoorbeeld niet in tweeën zal worden geplitst. Minister Zijlstra meende, dat een mederegeren van de minister voor de P.B.O. zou leiden tot een overspan ning van dc taak van deze minister. Maar daartegenover stond, dat een uitschakeling van deze minister van de P.B.O., die de grondslag zal moe ten uitmaken van onze toekomstige maatschappijstructuur, deze hele P.B. Goede vrienden blijven met iedereen grote vriendschap voor hun Neder landse bondgenoot. Ook hebben zij een zeer reëel belang bij het helpen van Indonesië bij het versterken van zijn onafhankelijkheid en het aan moedigen van zijn oriëntatie in de vrije wereld. De huidige consternatie, welke naar wij vertrouwen spoedig ge luwd zal zijn, is een aanwijzing voor het dilemma, waarin de Verenigde Staten zich bevinden, als zovele lan den trachten Amerika aan hun zijde te krijgen. Wij menen, dat Dulles Autoriteiten in Washington hebben zondag gezegd, dat de huidige verwij dering in de betrekkingen tussen Nederland en de Verenigde Staten te wijten was aan een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Zij legden er in het bijzonder de nadruk op, dat er geen aanleiding was om te ver onderstellen, dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken haar politiek ten aanzien van Nederlands-Nieuw Guinea zou veranderen ten gunste van het Indonesische standpunt in deze. TEVEEL „ACHTER DE SCHERMEN" Voorts zeiden zij, dat de Verenigde Staten nauwkeurig het proces-Jung- schlaeger volgen, dat, zoals één van hen verklaarde, kennelijk niet wordt gevoerd in overeenstemming met de juiste legale maatstaf. Diplomatieke kringen in Washington twijfelen er echter aan of zulke „achter de scher men" gegeven verzekeringen de Ne derlandse mening zullen bevredigen. Eén van de autoriteiten in Wash ington zei, dat de uitnodiging van Dulles aan president Soekarno yoor een bezoek aan de V.S. reeds lang van te voren gedaan was en dat Dulles In donesië niet bezocht zou kunnen heb ben zonder deze uitnodiging te her halen. Arme minister. De „Washington Post" schrijft in een hoofdartikel, dat het niet rede lijk is van de Nederlanders om de conclusie te trekken, dat het geven van uitdrukking aan vriendschap voor Indonesië door minister John Foster Dulles betekent, dat de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken stelling heeft genomen tegen Nederland in het vraagstuk van Ne derlands Westelijk Nieuw-Guinea. „Arme minister Dulles", merkt de „Washington Post" op. „Als hij een verklaring aflegt over buitenlandse aangelegenheden, wordt hij vervloekt door de ene kant. Doet hij het niet, dan wordt hij vervloekt door de andere". Het blad gaat verder: „De Ame rikanen koesteren een bijzonder zich in Indonesië goed heeft gedra gen. Het moet voor de Verenigde Staten zeker mogelijk zijn om vriendschap pelijke betrekkingen te onderhouden met zowel Nederland als Indonesië, zonder tegen één van beiden stelling te nemen". Storm eist doden in Santos De Braziliaanse havenstad Santos is dit weekeinde, voor de tweede maal in een maand tijds, getroffen door een zware storm die met hevige regens gepaard ging. Vijf-en-dertig mensen zijn om het leven gekomen en 30 gewond. Bij de vorige stormramp kwamen circa 60 mensen om het leven. In sommige straten van Santos stond zondag het water drie meter hoog. De te Bazel verschijnende „Natio nal Zeitung" heeft in een hoofdarti kel over het proces-Jungschlager ge schreven dat het in dit proces gaat om een geval van monsterachtige haat en represaille-justitie. Zou het vonnis ge lijk zijn aan de eis dan zou de jonge Indonesische staat gedurende onaf zienbare tijd belast zijn met de smaad van een absoluut niet te verontschul digen justitieel schandaal. Jungschlager is eenvoudig het offer van rancune over de misslag bij de betrokken justitionele beulsknechten Inspectie-zones op proef De Amerikaanse voorlichtingsdienst in Londen heeft zondag bekend ge maakt, dat de Ver. Staten aan de Sovjet-Unie de instelling, bij wijze van proef, van zónes voor weder zijdse inspectie in de Sovjet-Unie en de Ver. Staten hebben voorgesteld. Dit voorstel was een onderdeel van een ontwerp van drie punten dat de Amerikaanse afgevaardigde op de ontwapeningsbesprekingen in Lon den deze week heeft ingediend, aldus deze bekendmaking. De inspectiezones, ter grootte van 50.000 tot 80.000 vierkante kilometftA zouden moeten dienen om de voót- gestelde controle te land en uit de lucht grondig te beproeven. In deze zónes zouden lucht- en zeehavens, spoorwegknooppunten, militaire een heden en installaties moeten liggen. Actie Veiligheidsraad wordt tegengewerkt Syrië en de Libanon, die beide aan Israël grenzen, hebben zaterdag plot seling om uitstel gevraagd van de zit ting van de Veiligheidsraad over de spanning rond Israëls grenzen, die voor maandag uitgeschreven was. Zij wilden over de kwestie gehoord wor den. Dit verzoek zal waarschijnlijk tot gevolg hebben dat op deze zitting geen besluit zal vallen inzake het spoedeisende Amerikaanse verzoek, secretaris-generaal Hammarskjöld voor een bemiddelingspoging naar het bedreigde gebied te sturen. In de westelijke diplomatieke hoofdkwartieren wordt nog steeds druk geconfereerd over de vraag, hoe de spanning, die de laatste tijd vooral door het uitdagende optreden van Egypte is toegenomen, V.eer te doen afnemen. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft het Egyptische staatshoofd kolonel Nas ser op scherpe wijze van antwoord gediend op een aantal opmerkingen die deze over het Bagdad-pact ge maakt had. Dit pact is hem een doorn in het oog, omdat het de tegen Is raël gerichte Arabische solidariteit in gevaar brengt. Maar „Brittannië geeft het Bagdad-pact nooit op", zo zei Londen. „Zolang kolonel Nasser volhardt in zijn onverzoenlijke politiek is er geen hoop op betere betrekkingen tussen Engeland en Egypte". Dit scherpe antwoord* gaf het Britse ministerie van buitenlandse zaken op een ver klaring van de Egyptische dictator, die zaterdag in het Londense blad „The Observer" verscheen. Tegen over een correspondent van het En gelse zondagsblad had Nasser verze kerd, dat al zijn maatregelen van het laatste jaar slechts tegenzetten waren op politieke acties van de Britten. Volgens de Britse regering komt alle schuld op Nasser neer. De Engel sen deden concessies in de Soedan en in de Kanaalzone. Zij boden hulp bij de bouw van de Assoean-dam en be- pi oef den alles om de betrekkingen te verbeteren. Maar Nasser bleef scherp ageren tegen Britse belangen en ver dragspartners van Engeland in het Nabije Oosten. „Zolang dat voort duurt is alle kans tot vriendschap uitgesloten". Inmiddels hebben Syrië en Jorda nië een overeenkomst gesloten, waar bij zij eikaars grenzen wederzijds ga randeren; wordt één van beide lan den door Israël aangevallen, dan zul len beider legers in het geweer ko men. Volgens de Israëliërs heeft een Li banese bende zaterdag een overval gedaan op een dorp, dat twee kilo meter binnen de Israëlitische grens ligt. De overvallers konden worden teruggedreven; zij lieten een gewonde achter. Het tweede voorstel van de V. S. behelst, dat de vijf landen, die aan de ontwapeningsconferentie deelne men de V. S., de Sovjet-Unie, En geland. Frankrijk en Canada tech nische missies uitwisselen, die het vraagstuk van het toezicht op de ontwapening in zijn geheel zullen bestuderen. Tenslotte stellen de V. S. voor, dat Amerika en de Sovjet-Unie gelijk tijdig hun strijdkrachten in de eer ste fase van de ontwapening tot 2.500.000 man beperken. Meer dan 16(L000 bewoners van Cyprus hadden zondag huisarrest, doordat de Britse gouverneur, Sir John Harding, voor bijna het hele eiland een totaal uitgaansverbod had afgekondigd. Het verbod gold tot vanmorgen 4 uur. De maatregel was genomen met het oog op dt Griekse onafhankelijk heidsdag, die gisteren gevierd zou worden. Men vreesde voor geweld dadigheden. Vanwege het uitgaansverbod wer den geen kerkdiensten gehouden. De radio zond de dienst van een Griekse kerk in Londen uit. Kleine groepen studenten hebben gisteren in de Griekse hoofdstad, Athene, een betoging gehouden. Zij eisten wapens voor de Eoka, de ver zetsbeweging op Cyprus die aanslui ting bij Griekenland wenst. De stu denten werden door de politie snel uiteengejaagd. Vier van hen werden licht gewond. De ruiten van enkele Britse trolleybussen sneuvelden. Toch een aanslag. Zondagavond zijn twee gemasker de mannen een winkel te Kolossi, enige kilometers ten westen van Li massol, binnengedrongen. Zij scho ten een Cyprische Turk dood. Dezelfde avond is een handgranaat geworpen op de binnenplaats van het politiebureau van een dorp bij Kyrenia. Het projectiel ontpplofte niet. geworden. Zijn veroordeling is voor hun troebele vijandschap tegen de Europeanen een prestigekwestie en nationale taak, aldus de „National Zeitung". Het blad wijst er verder op dat het onderzoek gepaard ging met meedo genloze Gestapo- methoden. „De ver klaringen, die de beklaagde belasten, zijn afkomstig van de door de politie betaalde en wekenlang bekostigde elementen uit de misdadigerswereld, of zijn door folteringen van andere Nederlandse arrestanten afgeperst". Typerend voor cultureel niveau. Typerend voor het cultureel niveau van de officier van Justitie, Soenarjo, noemt het blad de zeer „grootmoedi ge" wijze van beschouwing, die hij over hem voorgehouden gevallen van folteringen van getuigen en arres tanten ontwikkeld heeft. „De verbazingwekkendste rechts verkrachting bestaat daarin dat ver scheidene ontlastende bewijzen van de beklaagde door de officier van Justitie en het gerecht niet eens geac cepteerd zijn". Noodweer aan de Riviera Stortregens en overstromingen heb ben aan de Franse Rivlèra, waar dui zenden toeristen een voorproefje van Paasweer hoopten te genieten, grote schade aangebracht. Vijf mensen zijn verdronken toen rivieren plotseling buiten hun oevers traden. In de afgelopen week is er 150 mm regen gevallen tweemaal zoveel als in een normale wintermaand. Ver scheidene wegen werden onbegaan baar, hetzij doordat zij overstroomd werden, hetzij door aardverschuivin gen. Hagel- en sneeuwstormen bereikten dit weekeinde een snelheid van 135 km per uur en niemand vertoonde zich buitenshuis of buiten zijn hotel. Twee Nederlanders vrijgelaten De rechter van het landgcrecht t® Djakarta heeft de Nederlanders H. A. S. Leijten en Tjie Siang Tjiang van rechtsvervolging ontslagen. Beiden bevinden zich op vrije voeten. Op 12 oktober 1954 werden zij ge arresteerd, verdacht van brandstich ting in de pakhuizen van de Borsumij tc Makassar. Bij die brand werd een schade aangericht van bijna zeven miljoen roepia. De twee verdachten zijn nu tevens vrijgesproken van diefstal, respectie velijk verduistering van rp. 90.000. Volgens de officier van justitie be staat nog altijd le overtuiging dat de brand aangestoken is, maar het be wijs kon niet worden geleverd omdat een paar getuigen hun verklaringen introkken. Blank en zwart in de kerk In de kerk van Kabgayi in het Bel gisch Mandaatgebied Ruanda heeft zondag de zwarte bisschop mgr. Aloysius Bigirumwami de Zwitserse missionaris André Perraudin tot bis schop gewijd. Dit is de eerste keer in de geschie denis van de kerk, dat een zwarte bisschop een blanke priester tot bis schop geconsacreerd heeft. Bij de consecratieplechigheid, die door meer dan 6000 mensen, meest in de openlucht, werd bijgewoond, werd mgr. Bigirumwami geassisteerd door mgr. Jozef Martin, apostolisch vicaris van Ngozi in Noord Urundi en door mgr. Louis van Steene, coadju tor van het vicariaat Bukavu. Deze bisschopswijding is voor de negers de tastbare uitdrukking van de leer der H. Kerk, die geen discri minatie van rassen erkent. Mgr. André Perraudin werd op 22 december 1955 benoemd tot aposto lisch vicaris van Kabgayi en titulair bisschop van Cataquas. Op 7 oktober 1914 werd hij te Bagne (Zwitserland) geboren. Sinds 1939 werkt de pas ge wijde bisschop als missionaris van de Orde der Witte Paters in Belgisch Afrika. VLIEGENDE OPOE. De 62-jarige mevrouw Bridgens, die reeds grootmoeder is, heeft donder dag in Pretoria haar vliegbrevet ge haald. Zij is thans volwaardig piloot. Volgens haar collega's bestuurt zij haar toestel opvallend goed. Mevrouw Bridgens is de enige in Zuid-Afrika, die ooit op deze leeftijd het brevet behaalde. Benoeming Bisdom Haarlem De bisschop van Haarlem heeft be noemd tot secretaris van het bisdom Haarlem de zeereeerw. zeergel. heer dr. H. W. J. Kuipers, thans kapelaan te Halfweg (O. L. Vr. Geb.). Benoeming Bisdom Rotterdam De bisschop van Rotterdam heeft in overleg met de bisschop van Haar lem, benoemd tot secretaris van het bisdom Rotterdam de zeereerw. heer C. J. van der Knaap, thans secretaris van het bisdom Haarlem in dienst van de vicaris-generaal. Vrij Amerika veroordeelt Negerdominee tot dwangarbeid O. op een zijspoor zou hebben geran geerd. Dat heeft de K.V.P. voorzien. En zo is de P.B.O. toch zij het langs een achterdeur in deze wet gekomen. Daarvoor onze huidel Te Montgomery in de Amerikaanse staat Alabama Is de neger-dominee M. L. King door de arrondissements rechtbank veroordeeld tot500 dollar boete of 140 dagen dwangarbeid voor zijn deel in de neger boycott van de stadsbussen. Dominee King is onmiddellijk in beroep gegaan bij het staats-arrondissementshof voor beroep en hangende de uitspraak van dit hof is de ten uitvoerlegging van het vonnis opgeschort. Op de foto ziet men de dominee met zijn vrouw temidden van een juichende menigte na zijn veroordeling. weer (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). RUSTIG WEER Koudere nacht en plaatselijk mist. Overigens wisselende be wolking en droog weer. Weinig j wind en ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag. 27 Maart: zon op 6.29, onder 19.07; maan op 20.49, onder 6.21 uur. Hoogwaterstanden 27 Maart: v.m. 3.50; n.m. 4.10. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH 'ENEVE LOCARNO WENEN TNNSBRUCK ROME zwaar bew. —6 c onbewolkt —3 mist —2 geheel bew. 2 mist 4 regen 8 licht bew. 6 geheel bew. 7 geheel bew. 7 nevel 4 zwaar bew. 7 nevel 7 zwaar bew. 9 onbewolkt 2 nevel 6 mist 2 nevel 7 imst 8 geheel bew. 6 geheel bew. 1 zwaar bew. 1 regen 9 Korreltje Ondervinding is een leerschool met hoge lesgelden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1