KAMPEN een droom uit BBBgW mi 't verleden aan de oever van de IJssel 3 1 1 i i Bergen aan Zee met goud getooid Schoonheid werd niet door de eeuwen aangetast Regering steekt stokje voor werving van bouwvakarbeiders door Amsterdam TIPTOP Een geringe, niet onrustbarende stijging groothandel-industrie VRIJDAG 23 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 w Spes, de Hoop, linkerbeeld op de schouw van Colijn de Nole, geflankeerd door twee engeltjes, in de Schepenzaal. Oude Raadhuis (1545). i 'n Rommelig hoekje Zwolle is het afscheid van de bewoonde wereld en dan sleept de Blauwe Engel u mee door een vrij eenzaam polderland, waar weinig bekoring,van uitgaat. Achteraf lijkt het, of een handige V.V.V.- meneer dat met opzet zo gedaan heeft. Want terwijl u doezelig en afwezig de blikken laat glijden over het eentonige landschap, ligt enkele kilometers verder de verrassing van uw leven te wachten. Die verrassing heet Kampen. Met die laatste grauwe herinnering aan Zwolle en de saaie polders is het in een bocht plotseling opdoemende Kampen zo'n natuurlijk gegroeide stunt, waarvan de Hogeschool van de Reclame alleen maar kan dromen. Plotseling is men klaar wakker. Daar ligt het! De zon trekt gouden banen door het kabbelende water van de brede IJssel en door de schittering van het weerkaatste licht is daar het prachtige silhouet van de stad. Op een wonderlijke en harmonische wijze heeft de oude Hanzestad haar bekoor lijkheden over een breed front aan de rivier uitgestald met als centraal punt de imposante St. Nicolaaskerk, die het silhouet beheerst, en daarnaast de kleinere, sierlijke torentje^ van andere kerken en de stadspoorten. Een stadje, dat als een vlek ontstond tussen een overvloed van vrucht bare gronden, beschermd tegen kwaadwillige buren door een net van moerassige landen, gelegen aan de Ussel, welke in vroeger eeuwen een handelsweg van betekenis was. Eens stak Kampen zelfs Amsterdam naar de kroon; nu is het nog slechts een droom met oude bemoste muren als déoor. Een schone droom! het voordeel van die goeie oude tijd. In het historisch archief van Kampen kan men echter de eigen tend ook le ren waarderen De stadssecretaris, die met grote nauwkeurigheid zijn boeken placht bij te houden, heeft enkele rechtza ken voor het nageslacht bewaard, welke tot nadenken stemmen. In een van die boeken kan men de tragedie vinden van een man, die een borreltje teveel op had en tij dens zijn alcoholische opwinding vertoornd raakte op een dame, die Griet heette. Hij gaf uiting aan zijn toorn door een deur te forceren en Griet een blauw oog te slaan. Niet netjes, daar kunnen we het over eens zijn. Maar dat zijn hoofd voor deze misstap in het zaagsel moest rollen, is voor ons rechtsgevoel toch wel een tikje overdreven. On ze rechters zouden Griet ongetwij feld op een andere manier genoeg- doening hebben geschonken. Artistieke inslag. De secretaris beperkte zich overi gens niet tot het maken vdn aante keningen. Hij werd vaak ook ge ïnspireerd tot het vervaardigen van tekeningen. Zo kan men er een teke ning zien van de beroemde pater Brugman met het kruis in zijn hand. In een onderschriftje werd vermeld, dat pater Brugman in Kampen een predicatie had gehouden. Hij begon om twaalf uur en eindigde om vijf uur. In het gemeente-archief van Kam pen kan men zeer oude stukken aan treffen met fraaie zegels, terwijl ook de collectie munten groot is. Nog niet zo heel lang geleden bleek, dat het bewaren van oude stukken ook practiseh nut heeft in de meest zakelijke zin van het woord. In 1363 gaf de bisschop van Utrecht de stad het recht om alle landaanwinst en andere uitbreidingen van 't Kam pereiland in te palmen. Het gemeen tebestuur heeft in de loop der eeuwen een gepast gebruik gemaakt van dit recht. Zo zelfs, dat op een gegeven moment de Staat der Nederlanden het een beetje al te bar vond en een kort geding aanhanió maakte. De Spoorwegen zijn zuinig geweest. Zij hebben geen spoorbrug over de IJssel gelegd en de Blauwe Engel levert de reizigers daarom af op de rechter oever. Dat is een weldoende zuinigheid. Men kan van het uitzicht genieten over de rivier, als men via de lange brug naar het stadje wandelt. Tijdens die wandeling ontmoet men juffrouw Hendriks. Dat hoort bij een bezoek aan Kampen. Het is een al lervriendelijkste dame, die zomer en winter door iedere bezoeker aan klampt, om hem te herinneren aan de vergankelijkheid van het leven. Iedere trein is voor haar „een piek uur". Zij heeft niet veel tijd voor u, maar haar bezwerende uitroep: „Be keer U" en het brochuurtje: „De eeuwige levensverzekering" leveren voldoende stof tot meditatie. 't Oude raadhuis. 't Oude raadhuis is een van de merkwaardigste gebouwen uit het Hanzestadje. Het is een mengeling van gothische en renaissance-motie- ven. De verklaring hiervan ligt in de geweldige brand, welke het gothische bouwwerk in 1543 voor een belangrijk De archivaris haalde toen het oude stuk van 1363 uit een van zijn dos siers en Vadertje Staat kreeg de kous op zijn kop. Steuren en uien. De bewoners van Kampen hebben de scheldnaam van „steur". Zij gaan hier niet direct onder gebukt, want nu zij ter gelegenheid van de dijk- dichting van Oostelijk Flevoland een massa toeristen pogen te trekken, hebben zij reeds een reverspeldje voor de feestgangers laten maken; een speldje dat de beroemde stem- met de bel voorstelt. De steur met de bel is de hoofdfi guur uit een der Kamper Uien, waaronder verstaan worden een aan tal verhalen, die „zich echt in Kam pen zouden hebben afgespeeld." Zo zou de bisschop van Utrecht tij dens een bezoek van een verrukke lijke maaltijd worden voorzien. Het belangrijkste gerecht was een steur. Nu wilde het toeval, dqt zijne emi nentie buikpijn had en tengevolge daarvan weinig behoefte had aan har tige hapjes. De Kampenaren moeten de steur toen weer in de IJssel heb ben gedaan me' een bel om, teneinde het visje na de buikstornis van de hoge bezoeker gemakkelijk te kunnen vinden. Begin en slot. En hiermede hebben we dan vluch tig „Kampen gedaan". Zo vluchtig als een Amerikaanse toerist, die met zijn camera in drie weken Europa doet. Er is in deze oude Hanzestad nog veel meer te vinden. We hebben maar enkele korreltjes gepikt, die we on derweg tegenkwamen. De rest vindt u zelf wel. Kampen is een onuitputtelijk reser voir. Het heeft zo'n rijkdom aan ar chitectonische schoonheid en bijzon derheden, dat iedereen er ontdek kingsreiziger kan zijn. Wie er op be zoek gaat, is maar van één program mapunt zeker. Hij komt en vertrekt via de lange brug en tijdens dat ko men of gaan ontmoet hij juffrouw Hendriks. v>r~ deel in as legde. Wat bruikbaar bleef liet men toen staan, maar de nood zakelijke vernieuwingen kregen een renaissance-vorm. Het indrukwekkendste deel van dit gebouw is de schepenzaal, die nog j de oorspronkelijke deur heeft met merkwaardig ijzerbeslag. De „be I klaagden" hadden hun eigen toegang, waarboven een engeltje is aange bracht, dat met verschuldigde eer bied naar 't Schepengestoeltje wijst. I De zaal is in tweeën verdeeld door I een balustrade, welke aan de boven- I kant open is. In het eerste gedeelte mocht het publiek staan, terwijl daar i ook de plaats was voor de advocaten, I die door met kapitelen en friezen be- I kroonde colonetten hun pleidooien I konden houden. Zelfs de advocatenrol j (voor de paparassen van de pleiters) I is er nog te vinden. De eigenlijke Schepenkamer is moeilijk te beschrijven. Het is een vrij klein vertrek met een overdaad aan versieringen, die een heel bijzon dere sfeer scheppen. Deze entourage, vol van symbolen, verraadt de wel vaart, die Kampen heeft gekend. Op vallend mooi is de gebeeldhouwde sohouw en de schepenstoel, welke destijds gemaakt werd door de mees- ter-timmerman en stadskisten-maker. De overdaad in dit vertrek is oor zaak, dat alles nogal op elkaar ge propt staat en daardoor niet zo goed uitkomt. Geen star patroon. Hoe men zich in Kampen ook keert of wendt, overal zal men historische monumenten ontdekken. De prach tige toren van de St. Nicolaaskerk, welke het silhouet van de stad be heerst dateert uit de dertiende eeuw. Enkele malen heeft het bestaan van deze toren aan een zij-en draadje ge hangen. Een ernstige verzakking deed de vroedschap de raad van deskundi gen inwinnen en hun advies luidde: Afbreken. Ook Leeghwater, de droog- legger van de Haarlemmermeer kwam tot deze conclusie, maar geluk kig is op het laatste nippertje een Amsterdamse architect opgedoken, die dit drama heeft weten te voorko men. Dan zijn er de drie stadspoorten. De Koornmarktpoort, vroeger tevens aanlegplaats van de korenschepen, de Broederspoort en de Cellebroeders- poort en de vele hofjes, die nog een eeuwenoude sfeer ademen. De hoofdstraten van Kamoen lopen evenwijdig met de rivier. Het stads bestuur schijnt altijd met grote zorg over het stadsplan te hebben ge waakt. Het schreef nauwkeurig de breedte van de straten en stegen voor en liet alles wat uitstak afbre ken. Ondanks dat kreeg Kamoen toch geen star patroon en zyn regelma tige indeling vormt wel een zeer sterk contrast met de vermoeiende blokkenindeling van onze tijd. Toch ook niet alles. Een filo«o-f:°tje over nu en vroeger schijnt altijd te moeten uitvallen in 1 Het Gotische Huis 1500). 1 Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Nederlandse badplaats Bergen aan Zee hebben de twee oudste inwoners, de^heren C. Wokke en C. Schotten, donderdagmiddag namens de maatschappij „Paal 33 een krans gelegd bij het standbeeld van de stichster van Bergen aan Zee, wijlen mevrouw M. van Reenen-Volter. Deze foto laat zien hoe de burgemeester dr. W. Huygens, een rede uitsprak na de kranslegging. Onlangs heeft het Tweede-kamerlid de heer Stapelkamp schriftelijk vra gen gesteld over de aanwerving door de gemeente Amsterdam van bouw vakarbeiders uit de noordelijke pro vincies. Hierop heeft thans de minister van wederopbouw en volkshuisvesting, mede namens de ministers van bin nenlandse zaken en van sociale zaken en volksgezondheid, het volgende ge antwoord. De vraag, of de ministers hebben kennis genomen van advertenties, waarin de gemeente Amsterdam bouwvakarbeiders uit de noordelijke provincies tracht aan te werven en waarin bij aanvaarding van werk in Amsterdam woonruimte wordt aan geboden, beantwoorden zij bevesti gend. Het bedoelde optreden van de ge meente Amsterdam heeft niet de in stemming van de ministers, nu de door de gemeente in uitzicht gestelde medewerking zich niet beperkt tot het beschikbaar stellen van woon ruimte, doch tevens een geldelijke tegemoetkoming wordt toegezegd. Deze tegemoetkoming houdt in de eerste plaats in, dat aan de arbeiders aan wie 10 weken na de datum van zijn tewerkstelling nog geen woning kon worden toegewezen, door de ge meente van dat tijdstip af een ver goeding van ten hoogste 50 per week voor reis- en verblijfkosten wordt betaald tot het ogenblik, waarop toe wijzing van een woning geschiedt. Gedurende de eerste 10 weken zal de werkgever gelijke vergoeding be talen. Voorts neemt de gemeente de kosten van verhuizing in installatie van de betrokken bouwvakarbeider en zijn gezin voor haar rekening tot een maximum van 200, vermeerderd met de reiskosten van de gezinsleden voor eenmaal. Zodra deze regeling ter kennis van de regering kwam, is zij in overleg getreden met gedepu teerde staten van noord-Holland en het gemeentebestuur van Amsterdam. Dit overleg heeft er toe geleid, dat Schoonmaak geen probleem Muurverf voor wand en plafond 30 moderne kleuren vanaf 60 cc. per pak. Vlot en smetteloos In 1 laag. het oudst - het vertrouwdst Minister Manshoit over groentenprijzen: 00K AARDAPPELEN Minister Manshoit heeft gistermid dag op vragen, die uit de Tweede Kamer werden gesteld, verklaard dat de marges tussen producten- en groothandelpriizen van groenten en aardappelen niet onrustbarend ge- j stegen zijn. Zij zijn wel iets omhoog gegaan vanwege de stijging van de transportkosten. Overleg met de zuurkoolfabrikan ten heeft tot prijsdaling voor de zuurkool geleid. De conservenindu- strie heeft haar voorraden tegen normale prijzen uitverkocht. Het zelfde geldt voor de appels. De aardappel-priizen zij niet aan zienlijk gestegen. Er is wel grote af zet geweest naar het buitenland, maar er dreigt geen tekort voor de binnenlandse markt. Ook hier heeft stijging van de marges plaatsgevon den vanwege de hogere transoort- kosten van de laatste wintermaan den. Aan het produkschap is gevraagd de voorraadpositie op te geven Mocht het resultaat hiervan tot zorg aanleiding geven, dan zullen vol gens minister Manshoit maatregelen woMen genomen om de aardappel voorziening veilig te stellen. Het is moeilijk vast te stellen wat de schade is geweest, die de land bouw in de vorstperiode geleden heeft. Een belangrijk deel van de niet-wintervaste rassen is uitgevro- ren. Bij de tuinbouw valt de scha de mee. De minister van Landbouw zag geen reden voor het toekennen van bijzondere toeslagen in de brand stofkosten. en schadegevallen voor de tuinbouw, omdat de tuinbouw in de wintertijd het normale risico loopt. Bovendien zijn de prijzen op de tuinbouwveilingen niet onbe langrijk gestegen. Minister Manshoit verklaarde dat er in het s*and*M«nt yan de reuring ten aanzien van de Vaststelling van de melkprijs geen verandering is gekomen. De regering is niet bereid voor de zand- en veengebieden bo ven de algemeen geldende garantie prijs een gemiddelde toeslag van 2.5 cent per kilogram melk te verlenen. Dit zou consequenties hebben voor de weidegebieden. De minister heeft in de bespreking met het Landbouw schap nogmaals hierop gewezen en wacht op nadere voorstellen van het Landbouwschap. EERSTE KIEVITSEI BLEI' F VERBORGEN. Eet staat thans wel vast, dat net ec:ste kievitsei dit jaar maandag morgen 19 maart door de 50 jarige boer Hylke de Vries en zijn 22-jari- ge zr.on Sytse te Rottergaast is ge vonden. Het waren zelfs twee eieren in een nest, dat de boer en zijn zoon orlciekten, toen zij bezig waren het land te bemesten. Zij hebben er niet bü stilgestaan, dat dit wel eens het eerste ei kon zi;r. en bovendien zijn het mensen, d^e geen enkele behoefte aan publi citeit hebben. Dat is dan ooi* de re den. dat de eieren niet aan dp konin gin z'jn aangeboden. De /inders heboer de beide eieren s avonds naar een goede kennis in Heerenveen ge bracht. de gemeente op 12 maart jl. heeft toegezegd, niet langer geldelijke tege moetkoming als bovenvermeld in uit zicht te stellen. Uiteraard zullen ten aanzien van de arbeiders, aan wie op basis van de gepubliceerde regeling reeds de bo venbedoelde aanbiedingen zijn ge daan, deze wel moeten worden na gekomen. Echter zullen niet meer dan ca. 100 personen worden aan getrokken. Honorering tandartsen 16,5 pet van declaratie De ziekenfondsraad deelt mede: De organisaties van algemene zie kenfondsen en de Nederlandse maat schappij tot bevordering der tand heelkunde zijn met betrekking tot de honorering van tandheelkundige hulp overeengekomen, dat de van 1 januari 1955 tot 1 april 1056 geldende voorschotregeling verliest en een in terimregeling wordt. Het toeslag- percentage is van 1 januari 1955 af tot de datum, waarop partijen het over een nieuwe honorering eens zijn geworden en de ziekenfondsraad die heeft goedgekeurd, maar uiterlijk tot 1 januari 1957 definitief bepaald op 16,5 percent van de door de tand artsen aan de algemene ziekenfond sen te declareren bedragen. Dit staat gelijk met ongeveer 11,1 percent van de bedragen, die de tandartsen van de fondsen en de verzekerden te zamen voor de onderscheidene ver richtingen ontvangen. Onveranderd blijven de tarieven voor chirurgsch- tandheelkundige ingrepen e.d., waar voor een speciale machtiging van het fonds noodzakelijk is. De zieken fondsraad heeft in zijn heden ge houden vergadering deze interim- regeling goedgekeurd. De onderhan delingen over een definitieve regeling zijn nog niet zo ver gevorderd, dat het resultaat ervan vóór 1 april aan de raad ter goedkeuring zou kunnen worden voorgelegd. Sigarenwinkeliers tegen plaatsing van automaten Verbod in Haarlem In Haarlem is het volgens de poli tieverordening verboden sigaretten automaten bij de winkels te plaatsen. Een proefproces van een sigaren winkeliers, om na te gaan of deze bepaling wel juist is. leverde tot in hoogste instantie géén succes op. Deze aangelegenheid is in de Haar lemse gemeenteraad besproken. Een motie is aanvaard, waarin B. en W. werd uitgenodigd de mogelijkheid van het plaatsen van automaten te onderzoeken. De organisaties van sigarenwinkeliers hebben onder de leden een enquête gehouden waaruit bleek, dat zeven leden zich vóór het plaatsen van automaten uitspraken en vijf en tachtig tegen. Gespeeld met het geld van anderen De Haagse politie heeft een 39-jari- ge Duitse chauffeur gearresteerd, dio tijdens de tweede wereldoorlog met het Duitse leger in Nederland is ge weest. Kort voor de capitulatie de serteerde hij en sloot zich aan bij de Nederlandse illegaliteit. Hij bleef in ons land en huwde hier een Neder landse. Hij trad als chauffeur in dienst van de Duitse ambassade. Van tijd tot tijd ging hij naar de paarden rennen en voor deze liefhebberij moest hij geld hebben. Om hieraan te komen pleegde hij vier maal op lichting. Hij vertelde dan dat zijn zeilboot gerepareerd moest worden. Bovendien heeft hü in café's verte ringen gemaakt zonder te betalen; in totaal is hij ziin crediteuren een be drag van /700 a ƒ800 schuldig.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9