1 ["welkom vreemdeling Generaal Serof niet vriendelijk ontvangen RICHTLIJNEN Nationale herdenkingsavond Dwingeloo reikt naar de sterren Rus strandde nabij Schotse kust Op Paaszaterdag is 't geen vasten- nf onthoudingsdag Britse troepen paraat in Middellandse Zee Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 23 MAART 1956 47ste JAARGANG No. 13762 (IN LONDEN) Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w. f2.35 p. mnd„ 17.— p. kwart Franco p. O. f 7.40 - Advertenties: 17 cL p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Economische mededinging Kamer gesproken over het wets ontwerp, dat de economische mede dinging in het bedrijfsleven regelt. Dit is het ontwerp voor de z.g. Kar- telwet, waarover al heel wat te doen „Jakhals" genoemd Generaal Serof, hoofd van de Rns- sische geheime dienst, die de komst van de hoge gasten uit Moskou, Kroestsjef en Boelganin te Londen moest voorbereiden, is gisteren alles behalve vriendelijk door de Londe< if geweest, evenals bij de wet op naren ontvangen. i„ de srote daKbla. de ondernemersoyereenkomaten van den stonden commentaren op zijn 1935 en het Kartelbesluit van 1941 wil men met deze wet mogelijk ma ken ondernemersafspraken onverbin dend te verklaren of als bindend voor te schrijven. Het casuïstisch systeem, anders dus dan in Duitsland en Amerika, waar eenvoudig een ver bodsregeling voor kartelvorming is uitgevaardigd, maar waar zoveel uit zonderingen moeten worden toege past, dat van de oorspronkelijk rigou reuze verbodsbepaling in de praktijk niets terecht komt. Nederland kende dus het casuïstisch systeem, het systeem van de z.g. „misbruikwet- geving". Men gaat hier dus niet uit van de positieve gedachte dat het kartel goed is wat het ook doet, noch van de negatieve gedachte: weg met het kartel, óók als het iets goed doet. De basisgedachte is eenvoudig deze: een kartel kan goed zijn en een kar tel kan verkeerd zijn, maar we moe ten dat laten afhangen van de econo mische omstandigheden. Is het kartel goed, dan moeten die bepalingen geldend worden gemaakt voor d° hel® bedrijstak, zijn zij verkeerd, zodat zij in strijd zijn met het algemeen be lang, dan dienen zij onverbindend te worden verklaard en dus te ver dwijnen. Dat is de casuïstische kartelwet geving, die wij volgen. Lag nu vóór de oorlog het accent veelal op het verbindendverklaren, na de oorlog is de situatie gewijzigd, daar nu in een andere conjuncturele situatie herhaaldelijk moest worden opgetreden tegen prijsafspraken, die tegen het algemeen belang ingingen. Men denke slechts aan de prijsafspra ken in de radiohandel, waarin de minister van Economische Zaken heeft ingegrepen. 1 bij dit wetsontwerp uitgebreid. Maar daarbij is er een geheel nieuw element in het ontwerp gekomen en wel dit, dat de minister niet alleen een bepaalde prijsafspraak onverbin dend kan verklaren, dat wil zeggen als niet geldig erkennen, zodat de ondernemers zich daaraan niet mo gen houden, maar dat hij ook be paalde soorten van prijsafspraken on verbindend kan verklaren en dat noemt men dan de generieke onver- bindendverklaring. En dit is dan toch een stuk ver bodswetgeving, want met die gene rieke onverbindendverklaring geeft de wet aan de Kroon de bevoegdheid indien het algemeen belang dit naar haar oordeel, dat is naar het oordeel van de minister van Economische Zaken, vereist, beuaalde soorten van mededingingsregelingen te verbie den. komst en die waren voor Engelsen buitengewoon fel. De hevigste aanval is wel versche nen in de „Daily Mail", die schrijft dat de meeste mensen Boelganin en en Kroestsjef tenminste een beleefde en vriendelijke ontvangst willen be reiden. „Al kunnen wij dan een be groetende glimlach voor deze staats hoofden opbrengen, moeten wij daarom ook de met bloed bevlekte hand van hun beul sohudden? Al ont vangen wij de beer, moeten wij daarom ook de jakhals begroeten?" vraagt het blad zioh af. In de „Manchester Guardian" is een hoofdartikel verschenen onder de titel; „Ga terug, Serof" waarin ver klaard wordt dat het verhaal van Serof's loopbaan „afschuwwekkend" is. „Hij was het" zegt het blad, „die in 1941 en 1942 de gewelddadige de portaties uitvoerde, waarbij gehele bevolkingen van de Kaukasus naar Siberië verplaatst werden". Een woordvoerder van het „Foreign Officie' verklaarde: „Wij hebben de Sowj et-regering uitgenodigd ons een functionaris te zenden die met ons samen kan werken in het gebied van veiligheidsmaatregelen voor het be zoek van Boelganin en Kroestsjef. De Sowjet-regering was zich „ongetwij-1 feld bewust" van de reacties die hier' verwacht konden worden op hun keus van Serof". Nieuw vliegtuig-type. Het vliegtuig, waarmede Serof naar Londen kwam, was van een type dat in het Westen nog niet bekend was. Het is een TU 104, vermoedelijk een ontwerp van de vermaard geworden Andrei Tupolev, en heeft ongeveer de afmetingen van de Havilland „Co- met 3". Het toestel heeft de afstand MoskouLonden (2560 km) zonder tussenlanding afgelegd, het kan ver moedelijk veertig passagiers vervoe ren. Het is voor het eerst dat een Rus sisch verkeersvliegtuig met stra3lmo- toren in West-Eiuropa een landing maakt. Ontwapenings besprekingen De Amerikaanse afgevaardigde naar de ontwapeningsbesprekingen te Londen, Stassen, heeft meegedeeld, dat Amerika bereid is zijn strijd krachten tot 2.500.000 man te beper ken als de Sowjet-Unie hetzelfde doet, zo verneemt Reuter van bevoeg de zijde. De inkrimping der respectieve strijdkrachten dient-echter te geschie den volgens een ondubbelzinnige overeenkomst en onder werkelijke controle en inspectie. Zij dient sa- gaan. men te gaan met overeenkomstige beperkingen van de bewapeningsuit gaven. Het Frans-Britse plan noemt geen beperkingen der strijdkrachten. Reu ter tekent hierbij aan, dat aangeno men wordt, dat Amerika 3.300.000 man strijdkrachten heeft en de Sow- jet 4.800.000 man. Andere landen zou den strijdkrachten volgens dezelfde verhoudingen dienen te beperken. Stassen zei er van uit te gaan, dat bij de uitvoering van het plan een sta biele vredestoestand heerst. Ex-president Lonardi overleden Generaal Eduardo Lonardi, die ver leden jaar september de revolutie leidde tegen ex-president Juan Peron en daarna gedurende enige tijd presi dent van Argentinië was, is donder dagavond overleden. Generaal Lonardi is 59 jaar gewor den. Hij was betrokken bij iedere op stand tegen het regiem van ex-presi dent Peron. I Generaal Lonardi was afgelopen woensdag in een militair hospitaal opgenomen met een zware aanval van influenza. Hij was eerder deze maand teruggekeerd uit de V.S. na in Wash ington een operatie te hebben onder- Peron liet zwager vermoorden Juan Duarte, zwager van ex-presi dent Juan Peron van Argentinië die in 1953 zelfmoord zou hebben ge pleegd werd in feite vermoord. Dit is komen vast te staan bij een onderzoek, dat een Argentijnse staatscommissie instelt naar onregel matigheden van het bewind-Peron. Duarte, die een broer was van Pe rons overleden vrouw Evita, trad op als zijn financieel deskundige en ver gaarde zelf een groot fortuin. Als da tum van de moord werd 9 april 1953 opgegeven; de namen van de moor denaars zijn niet bekend gemaakt. aitikel terug. met een gerust hart voor deze wet kon stemmen. Een andere zaak was de rol van de minister voor de P.B.O., maar "Mededingingsregelingen, die mendaarop tomen wij in een volgend dus kan uitstrekken tot een hele be drijfstak. En daarom wilde de K.V.P. hierin de minister voor de P.B.O. erkend zien. Daarom was de K.V.P. tegen de artikelen 10 en volgende van deze wet, waarin de generieke onverbin- j dendverklaring wordt geregeld. En daarom ook heeft zij het tenslotte toch klaar gekregen, dat in artikel 31 de bevoegdheden van de minister voor de P.B.O. te dien aanzien zijn erkend. meerderheid tegen de zin van de K.V.P. deze bevoegdheid aan de Kroon gegeven. Bij amendement is alleen nog deze bevoegdheid teruggebracht tot een periode van vijf jaar, waarin zulk een verbod zal kunnen gelden. Dit is een uitgestrekte bevoe?dhe>d, wa°r- van de minister gebruik kan maken naar eigen inzicht van wat het alge meen belang eist, eigenlijk een bijna dictatoriale bevoegdheid, ware het niet, dat de minister verantwoordelijk is tegenover het parlement, dat hem in ieder geval op de vingers kan tik ken. Waarmee echter die bevoegd heid principieel nog niet is goed gepraat. Juist om deze redenen was het ge wenst, dat er een beroep van het be drijfsleven mogelijk zou zijn op de onafhankelijke rechter en het heeft bij de besprekingen in de Kamer tus sen de minister en de commissie van voorbereiding blijkbaar heel wat tijd gekost om de minister te overtuigen, dat hij daar toch aan zou moeten, om dat de hele Kamer er vóór was. Het ontwerp voorzag op geen enkele ma nier in een beroep op de rechter tegen de beslissingen, die de betrokken mi nister zou kunnen nemen in het kader van het kartelbeleid. Minister Zijlstra was maar bang, dat dit het beleid van de minister van Economische Zaken zou kunnen frustreren, maar de K.V.P. heeft wel duidelijk uiteen gezet, dt dit beroep niet zou mogen zijn gebaseerd op de doelmaigheid, daar dit werkelijk het beleid van de minister van Economische Zaken zou aantasten, maar op de rechtmatigheid van de beslissing. De minister heeft hierin tenslotte in een gewijzigde vorm mee inge stemd. En zo was er tenslotte ten qpzichte van de vrijheid van het be drijfsleven zoveel bereikt, dat men De commissie nationale herdenking f seconden tevoren door middel van het voor elke gemeente meest ge schikte signaal dit tijdstip is aange kondigd, op de plaatsen der herden king gedurende twee minuten stilte inacht worden genomen. Aan de burgerij ware te verzoeken, deze plechtige stilte overal en algemeen te betrachten. heeft de volgende richtlijnen opge steld voor de nationale herdenkigs- avond op vrijdag 4 mei 1956: „1. Herdacht zullen worden: de militairen van de Nederlandse strijdkrachten; de zeelieden; de verzetstrijders; de geallieerde militairen; en allen overigen, die waar ook ter wereld in de jaren van de oor log te land, ter zee of in de lucht' voor de vrijheid v;|- het koninkrijk' zijn gevallen, dan wel als Nederlan ders of als Nederlandse onderdaan; t;n gevolge van tegen hen gerichte Vijandelijke actie zijn omgekomen. 2. Van des avonds 18 uren tot zons-ondergang zullen van alle open bare gebouwen, particuliere wonin gen en vaartuigen de vlaggen half- stak worden gehangen. 3. Te 19.30 uur zal een ieder kun nen deelnemen aan een „stille tocht" welke zal aanvangen van een punt, niet verder dan ongeveer 30 minuten verwijderd van die plaats in de ge meente of naburige gemeente, waar Nederlandse militairen, verzetsstrij ders of militairen onzer bondgenoten in de strijd de dood hebben gevon den of zijn begraven. 4. Van 19.45 uur af tot 30 secon den vóór 20 uren zullen de klokken van alle kerken luiden. 5. Te 30 uur precies, zal, nadat 30 Dit is het nieuwe observatorium in Dwingeloo, dat over enige weken officieel door H.M. de Koningin in gebruik zal worden gesteld. Het meest opvallend is wel de enorme metalen spiegel, met een doorsnee van 25 meter, die op iedere plaats in de hemel gericht kan worden. Deze telescoop is thans de grootste ter wereld en van groot belang voor de astronomische wetenschap. Veertien uren zal het Russische stoomschip „Krymof" op de Schotse kust bij Aberdeen, voor het het sein „vastgelopen" gaf. Eerst^werd een Engels sprekend lid van de bemanning, Worillojof Efimenko, in een rubberboot aan land gezet, waar hij contact opnam met een bergingsofficier en een official van een Russische handelsdelegatie. Hier zien we hem bij zijn aankomst in de rubberboot, terwijl behulpzame handen hem helpen met het aan land brengen. 6. In overeenstemming met de j ^inS van geest, welke onze gevallen helden, die naamloos streden, bezielde, zullen geen toespraken worden gehouden. De weg naar de plaats der plechtig heid zal te voet en in volkomen stil zwijgen zonder vlag of vaandel wor den afgelegd. 7. Toegestaan zou kunnen worden het brengen van een eenvoudige hul de door het strooien van bloemen op de plaats der herdenking door de deelnemers. 8. Deze stille tocht" kenne rang noch stand. Alleen de rechtstreekse nabestaanden der gevallenen of de vertegenwoordigers der bevriende mogendheden zullen een bijzondere plaats aan het hoofd van de stoet kunnen innemen. 9. In aansluiting aan en in over eenstemming met vorenstaand pro gramma zullen in de kerken of an dere gebouwen van elke gemeente herdenkingsbijeenkomsten worden belegd. 10. Met het oog op het karakter van deze nationale herdenkingsavond is het gewenst, dat de burgemeesters het daarheen leiden, dat die avond van 18 uren af geen openbare ver makelijkheden worden geboden en alle verkooplokaliteiten zijn geslo ten". De Nederlandse bond van werkge vers in hotel-, restaurant-, café en aanverwante bedrijven „Horecaf", de Nederlandse katholieke bond van hotel-, café-, restauranthouders en slijters „Hocres" en de Nederlandse bond van exploitanten van hotels, café's, restaurants, slijterijen en aan verwante bedrijven te Amsterdam hebben hun leden geadviseerd op de herdenkingsavond van 19.00 tot 21.00 uur vooral het cafébedrijf of de café afdeling tot de kleinst mogelijke om vang te beperken. Van 19.00 uur af zal de buitenverlichting, zoals neon en lichtbakken gedoofd moeten zijn en wordt in de inrichting geen an dere muziek ten gehore gebracht dan die van de officiële Nederlandse radioprogramma's. De Nederlandse Bioscoopbond heeft een beroep gedaan op zijn leden, op de herdenkingsavond hun theaters van 18.00 uur tot 21.00 uur te sluiten en gedurende die avondf zowel tij dens als na genoemd tijdstip, geen neon- of andere lichtreclame te be zigen. SPOORWEGONGELUK IN EGYPTE. De sneltrein CairoAswan is bij Maghagha, ongeveer 160 kilometer ten zuiden van Cairo, uit de rails ge lopen. In de overvolle trein bevon den zich veel toeristen. Het aantal slachtoffers valt echter nogal mee. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse za ken zei, dat er acht doden waren. Voor zover bekend, waren er geen slachtoffers onder de toeristen. Het ongeluk is te wijten aan een verzak- Het secretariaat van het aartsbisdom deelt mede, ten einde verwarring te voorkomen, dat in de Nederlandse kerkprovincie Paas-zaterdag geen Vasten- of Onthoudingsdag is. Het is echter wel de bedoeling der Kerk, dat de geest en de sfeer van de Vastentijd zullen voortduren tot aan de nachtelijke Paaswake. ZIEKENFONDSEN EN BLOED TRANSFUSIE. De Ziekenfondsraad heeft zo deelt hij mede het maximum van voorlopige bijdragen der algemene ziekenfondsen in de kosten der bloed transfusiediensten van het Neder landse Rode Kruis over 1956 op 345.000.gesteld. Hiervan dient de verplichte verzekering bijna ƒ259.000.op te brengen (vermin derd met een overschot van ruim 12.000.over de jaren tot en met 1954). Ten laste van de vrijwillige verzekering komt dan ruim 86.000*— Een over 1954 geheven voorlopige bijdrage en een door de fondsen ver leend voorschot over 1955 zijn vol doende gebleken om de kosten, welke de algemene ziekenfondsen voor hun rekening nemen, te dekken, zodat over die jaren geen nabetalingen van de fondsen behoeven te worden ge vraagd. De aan de fondsen in rekening te brengen kosten over 1955 worden op bijna 345.000.geschat. Om een oorlog te voorkomen Volgens een bericht uit Londen in de „New York Times" van donder dag heeft Groot-Brittannië een plan gereed voor daadwerkelijke militaire actie binnen 24 uur nadat een oorlog tussen Israël en de Arabische landen zou uitbreken. Volgens dit bericht zou het doel van een dergelijke actie zijn, te voor komen, dat de oorlog zich uitbreiden en voortduren zou. Engeland zou hiertoe militaire eenheden aanwen den die thans in Cyprus en andere bases in het oostelijk Middellandse- Zeegebied gestationeerd zijn. Engeland heeft tevens alle pogin gen in het werk gesteld om de rege ringen van landen in het Midden-Oos ten ervan te overtuigen dat een oor log in dat gebied fatale gevolgen zou hebben. Engeland zal optreden op grond van de verklaring van 1950, waarbij de Verenigde Staten, Groot-Brittan nië en Frankrijk zich verplichtten de bestaande grenzen te handhaven en maatregelen te nemen om het uitbre ken van een oorlog in het Midden- Oosten te voorkomen. Coördinatie Westelijke politiek. In een toespraak tot de organisatie van Parijse dagbladeigenaars heeft de Franse premier, Mollet, donderdag aangedrongen op de nauwst mogelijke coördinatie van de westelijke politiek t.a.v. Noord-Afrika en het Midden- Oosten. De Franse regering en pre mier Eden van Engeland, aldus Mol- Weinig verandering Boven Rusland bevindt zich een hogedrukgebied, dat in de afgelopen 24 uur nog iets in betekenis is toe genomen. Het strekt zich nu over de Balkan en het oostelijk Middellandse- Zeebekken uit. Aan de flank van dit hogedrukgebied étaan tot op grote hoogte krachtige zuidelijke winden, waarmee warme lucht uit Afrika naar Europa gevoerd wordt. Waar deze gedwongen wordt tegen de Al pen op te stijgen, vallen langdurige regens, terwijl aan de noordzijde van de Alpen een droge Föhnwind waait In Tunis bevindt zich een tamelijk diepe depressie, die zand en stof stormen veroorzaakt en die langzaam in noordoostelijke richting trekt. Over West-Europa staan eveneens zuide lijke winden. Deze transporteren po laire lucht, die óm een depressie ten zuid-westen van de Britse eilanden aanstroomt. Aan het front, dat de scheiding vormt van de Afrikaanse lucht met de polaire, bewoog zich vanmorgen een kleine storing naar het noorden, die in Duitsland plaatse lijk wat regen veroorzaakte. In onze omgeving waren de wolkenschermen ervan aanwezig. In de komende 24 uur blijft de wind in het zuidoosten, zodat in het temperatuurverloop geen belangrijke verandering komt. let, waren vastbesloten tot een ge meenschappelijke politiek te komen om de vrede in deze twee „nauw ver wante" gebieden te verzekeren en het levenspeil van de betrokken bevol king te verheffen. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers, Bis schop van Haarlem, zal dinsdag 27 maart geen audiëntie verlenen. HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG VERANDERING. j Veranderlijke bewolking en j geen regen van betekenis. Matige tot krachtige zuidoostelijke wind. i Weinig verandering in tempera- S tuur. 24 Maart: zon op 6.36, onder 19.02; maan op 16.55, onder 5.16 uur. Hoogwaterstanden 24 Maart: v.m. 1.45; n.m. 2. Het weer in Europa HELSINKI licht bew. 9C. STOCKHOLM zwaar bew. 1 OSLO nevel 0 KOPENHAGEN zwaar bew. 0 ABERDEEN zwaar bew. 6 DUBLIN regenbui 7 LONDEN licht bew. 4 AMSTERDAM licht bew. 5 BRUSSEL licht bew. 6 PARUS onbew. 3 BORDEAUX zwaar bew. 8 GRENOBLE regen 6 NICE regen 9 BERLIJN nevel 2 FRANKFORT regen 4 MUNCHEN nevel 0 ZURICH mist 4 GENEVE regen 4 LOCARNO regen 2 WENEN nevel 2 INNSBRUCK zwaar bew. 14 ROME geheel bew. 12 Korreltje Hij die het schrijnen van de wond niet gevoeld heeft, lacht om het lid teken. (Shakespeare).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1