IJ V/AS M IJ N m ML Harde slagen moeten incasseren tijdens haar eerste ontwikkeling Oud-president Truman in het brons naar Jeruzalem Bit De vooruitgang van de televisie DE LEIDSE COURANT QELEERDE PSYCHOLOGEN be- weren, dat een jongen tussen zijn 16de en 20ste jaar de meeste waar dering voor zijn vader krijgt, maar ik geloof, dat de grootste waardering pas komt, wanneer je het je vader niet meer kunt vertellen. Als ik aan mijn vader denk, zoals ik dit zo dikwijls na zijn dood ge daan heb, voel ik een stijgende be wondering voor deze man, die voor de meeste mensen wellicht weinig meer was dan een goed-oppassend pioniertje, die met moeite tijdens de crisis het hoofd van zichzelf en zijn gezin boven water wist te houden. Maar ik heb die tijd zelf meege maakt en ik weet, wat hij durfde te riskeren, omdat hij een vast vertrou wen had in God ei» omdat hem alles waardeloos zou zijn geworden, wan neer hij zijn gezin niet te eten had kunnen geven. Toen de crisis uitbrak zaten wij aan de rand van het oerwoud, waar luttel jaren daarvoor de rimboe nog gewoekerd had en waar met veel kos ten en nog meer zweet het bos terug gedrongen was om plaats te maken voor koren. Maar juist, toen de oogsten groot werden het land rijke opbrengsten leverde, kwam de crisis en het koren kon je aan de straatstenen niet meer kwijt. Geld was iets, waarover gesproken werd^ zoals men over verloren-gega ne kunstschatten spreekt en als jon gen van veertien jaar kenden we de namen van onze schuldeisers beter uit ons hoofd, dan alle glorievolle jaar tallen, die ons lieve vaderland roem bezorgd hadden. Het grote probleem was, hoe moes. ten alle schuldeisers zonder geld te vreden worden gesteld; mijn vader had er een aparte systeem voor, maar daar hij niet schrijven kon en mijn moeder het systeem minder geslaagd vond, bracht de maandelijkse corres pondentie altijd de nodige beroering in het gezin. Mijn vader begon iedere brief onveranderlijk met de volgen de zin: „Geachte meneer, Gedurende 4 jaar, 10 maanden en 13 dagen heb ik in Frankrijk de dood onder ogen gezien en ik ben niet van plan me nu door een doodgewone rekening van U uit het veld te laten slaan, daar- kelijk begin, maar achteraf blijkt zij ongelijk gehad te hebben, want va. De fabriek kwam het koren natuur lijk niet halen, maai' in een beleefde brief vertelde zij vader, dat zij nog wel even geduld wilde hebben. 'POEN DE CRISIS zijn hoogtepunt bereikt had, maakten mijn vader en wij allemaal persoonlijk kennis met de gevolgen van de ellende. Onze buurman kon plotseling een schuld niet meer betalen en een deurwaar der kwam vertellen, dat hij geen ko ren meer mocht verkopen, zolang de schuld niet betaald was. Omstreeks diezelfde tijd werd de vrouw van de man ernstig ziek en om de medicijnen te kunnen betalen, verbrak de buurman ten einde raad de zegels van de schuur en bracht' zijn koren op de markt. Op de dag dat zijn vrouw stierf, kwamen twee politiemannen uit de stad hem in arrest nemen. De zegels werden weer bevestigd en iedere dag kwam een politieman i kijken of ze nog ongeschonden wa-1 ren. Ondertussen was de gehele buurt voor de man in de bres gesprongen. Onze moeders gingen op de kinderen passen: onze vaders verzorgden het vee en het land en ondertussen wer den de politiemensen beschouwd als lucht. Wanneer zij 's morgens de zegels kwamen controleren, liep iedereen met een wijde boog om hen heen en nooit werd er één woord met hen gewisseld. Mijn vader was een te eerlijk man om de politiemannen de schuld te geven, want ook die moesten slechts hun plicht doen en daarom sprak hij er op zekere morgen tóch eentje aan: „Als je-zelf een gezin hebt, zul je begrijpen, waarom wy zo tegen je zijn. Het is jullie plicht, maar toch hebben jullie het ergste gedaan, wat je op de wereld doen kunt: jullie hebt een goed, oppassend gezin kapotge maakt". De politieman bleef lang voor zich uitstaren, toen mijn vader allang weer der heeft met dergelijke brieven zijnj in de stal verdwenen was, en toen schuldeisers steeds zo lang bezig we- de zaak voor het gerecht kwam en ten te houden, totdat er weer geld de politieman moest getuigen, dat hij was om een postje te betalen. Mijn vader was een ongecompli ceerd man en het prettige was, dat hij dit zelf wist. In het leger had hij het nooit verder gebracht dan soldaat 1ste klas en hij-zelf zei, dat dit kwam, omdat hij geen appèllijst kon schrij ven, maar mijn moeder dacht, dat het kwam, omdat hij een Ier was en altijd zijn^woordje klaar had. Tijdens de wereldoorlog had hij in Frankrijk ge vochten en terug in Canada was hij een eigen bedrijfje begonnen. De regering verpachtte een stuk land, grote fabrieken leverden op cre- de zegels verbroken had gevonden, hield hij zo'n pleitreden voor onze buurman, dat de autoriteiten er maar zeer matig over te spreken waren; veertien dagen later was hij overge plaatst naar een dienst, die zich uit sluitend met verkeersdelicten bezig hield. dak weggeslagen werd en het huis plotseling alle tekenen van verval begon te vertonen, die eraan herin nerden, dat er sinds vele jaren niets meer aan gedaan was, dreigde het zijn zakenbrieven, vroeg hij aan mij: diet werktuigen en zaden en toen j mJe wilt nog steeds schry'ver wor- mjjn vader deze crediethandel eenden? beetje benauwde, rekenden de fa-1 Toen ik „Ja" zei, bepaalde hü, dat brieken hem voor, dat hij al de schul- jk naar de avondschool zou gaan „om den met de eerste oogst al zou kunnen afbetalen. Dat was vóór de crisis, maar toen wLlbrt^et nog terugdenk aan de verstolen d. Wallstreet geduikeld en gebruikte men graan om er locomotieven mee te stoken. Toch was mijn vader zo handig om de verzekering van de fabrieken uit te spelen en toen een industrie van landbouwgereedschap het hem eens lastig maakte, schreef hij terug, dat hij het crediet geno men had in ruil voor zijn eerste oogst; de fabriek kon deze oogst nu komen halen ols voldoening voor haar schuld, NU HAD IK HEEL VROEGER wel eens gezegd, dat ik schrijver wil-i zelfs voor mijn vad' r te veel te wor de worden en op zekere dag, toen den. mijn vader weer menigsverschil„Laten we gewoon een plaggen-wo- kreeg met mijn moeder over een van} n*ng bouwen", vond mijn broer, m die gezien had, dat ook andere men sen tot deze armoede vervallen wa ren, maar daarvan wilde mijn va der niets weten. Het gezin mocht niet „kelderen", zoals hij dat noemde en als we in een plaggen-woning zouden wonen, dan waren we „gekelderd". Toen kreeg hij een van de zeld zame ideeën. Op zekere dag zei hij, dat ik nu voldoende gestudeerd had en dat ik nu maar moest gaan schrijven. Hij was naar de stad geweest, had daar op crediet een schrijfmachine gekocht en dit zette die met nodige plechtigheid op tafel neer. De gehele avond lang zat ik boven op mijn kamertje te werken; ik schreef hoe je vossen moest vangen en hoe je aan de vogels kon merken, te studeren". Vanaf die dag schreef ik zijn za kenbrieven voor hem en als ik nu plomatie, die deze ongeletterde man in de strijd voor zijn gezin aan de dag legde, dan is bewondering een veel te zwak woord voor mijn gevoe lens. Toen ik al geruime tijd de secreta ris van mijn vader was, kwam ook bij ons de nood op een hoogtepunt. Tot nu toe hadden we alle schul den kunnen betalen, maar toen na een storm een groot gedeelte van ons wanneer er regen kwam. Oud-president Harry S. Truman, gefotografeerd terwijl hij poseert voor de beeldhouwer Rene Shapehak. De kunstenaar legt hier de laatste hand aan een buste van de oud-president, die, in brons, geplaatst zal worden in het Ben Yehuda Nationaal Museum in Jeruzalem. dikke enveloppe naar de stad en mijn vader leefde in de grootste ver wachtingen. Vijf dagen later kwam er een brief van de krant terug; bijna al mijn ver haaltjes werden teruggestuurd, alleen één hadden zij gehouden en daarvoor zat een chèque in de enveloppe. Mijn vader had verwacht, dat schrijvers slapende rijk werden en het was dan ook een geweldige teleurstelling voor hem, toen hij op de chèque 4 dollar zag staan. Hij hield hem nog tegen het licht om te zien, of er misschien een nul achter stond, die een beetje onduide lijk uitgekomen was, maar tenslotte legde hij zich er bij neer. Ei- volgde nu een tijd, dat ik arti keltjes schreef aan de lopende band; ik schreef zo ongeveer alles op, wat ik als jongen meegemaakt had, toen ik nog vrij door de velden en bossen dwaalde. Veel van deze stukjes kwamen te rug, maar zo nu en dan werd er een geplaatst en mijn vader be schouwde dit geld als iets zeer bij zonders. Er mochten geen rekeningen van betaald worden, maar het ging in 'n apart potje en was bestemd om het huis te laten repareren. Toen ik met myn schrijverij begon was het lente en toen de zomer op het keerpunt gekomen was, bevatte het busje nog niet genoeg om alle gebroken ruiten te laten repareren. Mijn vader en iedereen thuis zei, dat ik geweldig mijn best gedaan had, maar zelf voelde ik wel, dat zij er allemaal meer van verwacht hadden. En inmiddels begon het buiten vroe ger donker te worden; het huis zou ongetwijfeld de winterstormen niet meer kunnen weerstaan. TOEN GEBEURDE HET onver- verwacht, in een nacht. Terwijl ik in bed lag, dacht ik aan het gezin van mijn buurman en on gemerkt vormden zich de zinnen, het geen niet zo erg verwonderlijk was, want ik was de gehele dag bezig met krantenstukjes te schrijven en ik had van het begin af aan gepoogd om mijn gedachten altijd in zo goed mo gelijke vorm te gieten, ongeacht het onderwerp, wat ik beschreef. Ongeveer een uur lag ik in mijn bed en langzaam maar zeker vormde zich een heel verhaal. „Dat moet ik morgen eens uittik ken", dacht ik, maar de slaap wilde niet komen en tenslotte kon ik het niet meer uithouden. Ik sloop naar beneden, waar mijn schrijfmachine stond en begon verwoed te tikken. Zo was ik in mijn werk verdiept, dat ik helemaal niet merkte, dat mijn vader stil de keuken binnengekomen was, en ik zag hem pas, toen hij voor zichtig een kop gloeiende koffie naast mij neerzette. Glimlachend en een beetje verle gen keek ik naar hem op, maar hij maakte zwijgend een bezwerend handgebaar, dat ik door moest gaan. De gehele nacht bl'tef hij naast me zitten en toen ik 's morgens vroeg eindelijk het laatste velletje uit mijn schrijfmachine trok, zei hij, dat ik vlug naar bed moest gaan, omdat ik wel slaap zou hebben. Hij-zelf zadelde echter in alle vroegte het paard en bracht mijn ver haal dezelfde morgen nog naar een uitgever in de stad. De brief met chèque, die vijf dagen later kwam, moest mijn vader weer tegen het licht houder», maar nu dacht hij, dat er een cijfer te veel op stond en voordat de eërste winterstormen over het land raasden had ons huis een nieuw dak. Later heb ik ontelbare verhalen ge- 1 schreven en dikwijls heeft het be richt van de uitgever me diep teleur gesteld en mateloos verrast, maar nooit is de geschiedenis van een ver haal mij zo bij gebleven, als de eer ste keer, toen ik op die oude schrijf machine in de keuken de toetser» koortsachtig bewerkte en mijn goede vader als een trouwe nachtwacht naast mij zat. Het geld rolt nu ook losser door onze streken en als men over de crisis praat, weten nog maar weinig men sen zich de dorheid van die dagen helder voor de geest te brengen. Maar in een vergeten hoekje van een klein plaatsje aan de rand van de rimboe rust een man, die voor velen onopgemerkt geleefd heeft, die vol gens velen weinig bijzonders gedaan heeft, maar die in al zijn simpelheid te wapen trok tegen de crisis en deze nog overwon ook. Vrij naar de Faraely Herald and Weekly Star. het hoogste pun! van Ned. is deVaalserbergin lim- deemrrekvan Ned.zou inca 25uur kan men town (SSnwest SvootD A'dam, Rtiam, Den Haag IWOTËH Til -,(* 41 %van onze bodem is begroeid met gnw Kleuren-televisie in de toekomst! Televisie is het product van dui zenden onafhankelijke experimen ten, waarvan de resultaten bij elkaar zijn gevoegd met de intense zorg van een oudheidkundige, die de kruime lige verkalkte deeltjes van een prae- historische dinasaurus bij elkaar tracht te voegen. In honderden, over de gehele we reld verspreide laboratoria heeft men gezwoegd en gepiekerd. Regelmatig heeft de televisie tij dens haar ontwikkeling slagen moe ten incasseren In september 1939 brak de oorlog uit. Op 3 sep tember maakte ae B.B.C. in Londen bekend, dat zij haar televisie-uitzen dingen moest beëindigen. De strijd vroeg de volledige inzet. Radio vond voortgang. Natuurlijk. Want zij be reikte reeds de millioenen. Zij was een haast onmisbaar onderdeel ge worden van het dagelijks leven. Vooral in deze oorlog bleek welk een ongelooflijk belangrijke positie de radio kan innemen. Militair belangrijk. Maar de televisie was in die tijd nog te klein. Het aantal van hen die een televisietoestel bezaten liep slechts in de honderden, de zenders waren op de vingers van één hand te tellen. En daarom brak opnieuw een sombere tijd aan voor hen die de televisie populair wilden maken. De Amerikaanse regering maakte be kend dat de productie van alle radio- fabrieken voor 100 moest worden overgeschakeld op oorlogsproductie. Er verschenen geen toestellen meer op de markt. Toch was dit een andere tijd voor de televisie dan die van de eerste wereldoorlog. Toen stond haar ont wikkeling nog dermate in de kinder schoenen, dat men gevoeglijk kon besluiten het hele experiment tijde lijk stop te zetten. Men zag er nog geen enkel nnt in voor de oorlog voering. De jaren daarop, tot 1939, hadden de televisie echter tot een dergelijke ontwikkeling gebracht, dat zij werd ingeschakeld in de oor logsproductie. In alle fabrieken werd koortsach tig gewerkt om te zien op welke wijze de televisie, samen met radio en het nieuwste: radar, kon dienen tot het verslaan van de vijanden. Te levisie was belangrijk geworden! Niet voor civiel gebruik, niet voor het geven van gezellige programma':. Dat was niet belangrijk meer. In Maart 1943 mochten in de millioenen stad New York nog maar gedurende vier uren per week programma's worden uitgezonden. Onzichtbare vijand. Wel belangrijk echter waren de experimenten om b.v. op lange af stand vliegtuigen en schepen te ont dekken. Of bij pogingen vanuit de lucht via de televisie-camera het vijandelijk gebied af te speuren. Ca mera's die de beelden zouden kun nen zenden naar het hoofdkwartier waar men op het zelfde moment zou kunnen zien hoe vijandelijke opstel lingen en steden zich op het beeld scherm vertonen. Radio, radar en televisie genoten prioriteit. De ont wikkeling kon niet snel genoeg gaan. Want men wist maar al te goed hoe ook de andere partij alles in het werk stelde deze communicatiemiddelen zo goed mogelijk te ontwikkelen. Het werd een oorlog waarin door de ontwikkeling van de techniek dikwijls werd gestreden met een on zichtbare vijand. De verkenner zat niet meer boven in de mast, maar achter de vaag-grijze oplichtende schermen van de radar-installatie. Het ochtendgloren van de televisie. Het jaar 1945 noemt men wel het ochtendgloren van de televisie. De oorlog was beëindigd en met vreug de nam men kennis van de vorderin gen, die in deze overigens bedroeven de periode waren gemaakt. Men maakte kennis met nieuwe electro- rische camera's nieuwe electronische lampen, allerlei ontdekkingen waren in die jaren gedaan, die de televisie alleen maar ten goede konden ko men. Aan het eind van 1945 deden de fabrieken al opzienbarende medede lingen: men had de „image-orthicon" lens ontworpen, een lens met enorme gevoeligheid daarbij het niet meer noodzakelijk was te werken in het licht van verblindende en adembene mende warme lampen in de televisie studio's. In December van dat jaar werd al kleuren-televisie vertoond. In September 1946 verschenen de eerste na-oorlogse televisie-toestellen op de markt. Maar toch bracht deze na-oovlogse periode nog enkele jaren van aarze ling. Men was er niet helemaal zeker van wat men nu eigenlijk aan moest met de televisie. De belanghebben den, vooral in Amerika, de adver teerders, vroegen zich af of het nut zou hebben geld in televisie te in vesteren. De kleinere radiostations keken de kat nog eens even uit de boom. Begrijpelijk, want de bedra gen die in televisie moeten worden Seïnvesteerd, zijn ongelooflijk. Zen- ers, studio's, repoiiagevyagens, ca mera's en techniek, het vraagt mil lioenen. De grote opgang. In de jaren 19471948 bleek de televisie het pleit te hebben gewon nen. Enkele kleinere radiostations gingen over op televisie, en direct volgden talloze andere. Tegelijker tijd werden duizenden en duizenden televisietoestellen verkocht. De fa brieken konden de vraag bijna niet aan. Wat men zich wel kan voorstel len, wanneer men weet dat in de Verenigde Staten alleen in Maart 1955 vijf en dertig en een half mil- lioen televisietoestellen werden ver kocht. Maar niet alleen Amerika was actief. Het ene na het andere land begon een televisie-experiment, ook ons land. Een experiment dat na korte tijd vaste vorm kreeg. Interna tionale verbinóinge werden tot stand gebracht: Eurovisie. Onze koningin zichtbaar in Engeland, Italië en Frankrijk op het moment, dat zij zich ergens in ons land onderhoudt met een aantal kinderen. Voor de kroning van de Engelse koningin be hoeft men niet meer naar Londen te gaan. Uit een wereldoorlog die „totaal" was, is de televisie tenslotte ver sterkt te voorschijn gekomen. En zij ontwikkelt zich verder.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 11