Vak- en handelsonderwijs wordt grondig vernieuwd De lucht boven Amsterdam wordt te dik voor de luchtvaart Tegen aanrander van Groesbeek en Heumen werd 15 jaar geëist Gestolen Duitse auto's in Nederland aan de man gebracht WOENSDAG 21 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 PERSSPIEGEL Waar het loonakkoord op neerkomt In het diagblad „Trouw" wordt een Daar zal dus niet iedereen van kun nen profiteren. Viermaal drie is dus mogelijk, maar het hangt van de omstandigheden af, wat daarvan gerealiseerd kan worden. Het kan net zo goed op 3, 6 of 9 pet. uitdraaien. Van groot belang is, dat de minis terraad de prijsstabilisatiepolitiek der regering niet wezenlijk wenst aan getast te zien. In het overleg tussen werkgevers en werknemers is vooral het strui kelblok geweest de voorgestelde richt lijn verhoging met 3 pet. Het verleden heeft bewezen, dat een richtlijnverhoiging in de regel uitdraait op een algemene loon- ronde met een automatische doorbe rekening in de prijzen. Zo'n ouderwetse algemene loon- ronde ging dan op één tijdstip dwars door alle contracten heen. In brede kringen van ons volk heeft dit sy steem ernstige gevoelens van onbe hagen gewekt. Zo'n ouderwetse loonronde komt er nu niet. De richtlijn gaat namelijk niet omhoog. Wel zal gespreid over een aantal maanden het algemeen loonniveau in Nederland met 3 pet. kunnen stijgen, maar voor zover deze moet worden doorberekend in de prijzen, zal de noodzaak daarvan moeten worden aangetoond. De be wijslast komt dus voor rekening van het bedrijfsleven. De verwachting is dat als gevolg van dit regeringstoezicht het prijs stijgingseffect tot minder dan 1 pet. zal kunnen worden beperkt. Hoewel wij liever een oplossing hadden gezien, waarbij ook deze prijsrisico's waren vermeden, hebben wij er begrip voor, dat de regering een zekere mate van soepelheid heeft betoond, waarbij ook wel een rol zal hebben gespeeld dat de betalingsba lans zich in het begin van dit jaar gunstig heeft ontwikkeld. Blijkbaar moet de vrijere loonvor ming zich in etappes ontwikkelen. Dit moge gepaard gaan met een sterk gevoel van verantwoordelijkheids besef by alle betrokkenen, want daarvan zal afhangen of het nieuwe systeem slaagt. Ma een periode van grote spanning, welke om en nabij zes weken heeft geduurd, is ten slotte toch een akkoord over de lonen mogelijk ge bleken. Dat de gevallen beslissing in het georganiseerde overleg nergens pijn achterlaat, is verheugend. De werk gevers achten het bereikte resultaat aanvaardbaar en onder de werkne mers heerst tevredenheid. Dat het hierop zou uitlopen, zal menigeen op 10 februari j.L, toen de breuk" in de Stichting van de Ar beid ontstond, niet hebben verwacht. De regering heeft echter een en an dermaal op gelukkige wijze bemid deld. Opvallend is immers, dat beide partijen spreken van een wijze be slissing. De regeringssuggesties heb ben er zelfs toegeleid, dat zowel de voorstellen van werkgevers als die van de werknemers een verbetering hebben ondergaan. Ook dat is nog een veelomvattend en moeizaam werk, waarbij van de betrokkenen veel zal worden ge vraagd- Wij hopen, dat dit overleg met zo weinig mogelijk spanningen en onrust gepaard zal gaan. verziet men, wat in 1956 op het gebied van de loonpolitiek moge lijk zal zijn, dan komt men tot het volgende resultaat: 1. Een uitkering ineens over 1955 van maximaal 3 pet, van het jaarloon. 2. Een uitbreiding van de secon daire arbeidsvoorwaarden met 3 pet. (uitbreiding van vakantie toeslag etc.). Hierover werd reeds in september 1955 over eenstemming bereikt. 3. Geen verhoging van de richt lijn voor de loonpolitiek. Een loonsverhoging tot 3 pet zal evenwel geheel of gedeeltelijk mogen worden doorberekend in de prijzen. De noodzaak van deze doorberekening zal echter ten overstaan van de ministers van Economische Zaken en van Landbouw duidelijk moeten worden gemotiveerd. 4. Boven deze 3 pet. zal een ver dergaande loonsverhoging mo gelijk zijn en wel tot maximaal 3 pet. Deze tweede 3 pet. zal echter nooit tot prijsstijging mogen leiden. De punten 3 en 4 kunnen niet ge combineerd worden. Zou men in een bedrijfstak het dus b.v. eens worden over 4 of 5 pet. loonsverhoging en daarvan een deel willen doorbereke nen in de prijzen, dan zal daar geen toestemming voor gegeven worden. Wie wil doorberekenen, zal nooit hoger kunnen gaan dan 3 pet. Gaat nien hoger dan 3 pet., dan zal van geen enkele doorberekening sprake kunnen zijn. Het zou kunnen zijn, dat iemand aan de hand van bovenstaande gegevens een eenvoudig rekensom metje gaat maken en dan tot de con clusie komt, dat hij dius 4 maal 3 of in totaal 12 pet. loons- of salarisver hoging zal krijgen. Zo eenvoudig ligt de zaak natuur lijk niet. De uitkering ineens over 1955 is namelijk onzeker. Daarover moet men het in de bedrijfstakken eens worden en het hangt ook af van de uitkomsten over 1955. Bovendien is deze uitkering een eenmalige zaak. De uitbreiding van de secundaire arbeidsvoorwaarden met 3 pet. staat ook nog niet overal vast. Het over leg is daarover in vele gevallen nog gaande. De 3 pet. loonsverhoging, die geheel of gedeeltelijk mag worden doorbere kend, zal wel praktisch algemeen worden. De verdere differentiatie met 3 pet. hangt af van de rentabiliteit en de produktiviteit in de bedrijfstakken. Prijzenkartels worden opgeheven De minister van economische zaken, Zijlstra, deelt in een memorie van antwoord aan de Tweede Kamer mee, dat in de afgelopen week tien prij zenkartels zijn opgeheven. Er zijn bo vendien toezeggingen gedaan voor het opheffen van andere kartels. In 1955 werden 31 prijzenkartels afgemeld, in 1954 16. Het omvangrijke onderzoek naar de gevolgen van zeer vele kartelafspra ken is nog niet afgesloten. De voor lopige slotsom van de minister: zeker niet alle prijskartels beogen winstbe jag. Sommige hebben duidelijk het karakter van een verweermiddel, hoe wel het niet altijd billijk wordt ge hanteerd. Daarnaast heeft de minister ook moeten vaststellen, dat in een aantal bedrijfstakken voor prijskar tels met de daaraan verbonden ver starringsverschijnselen geen deugde lijke grond was aan te voeren. In een derde groep van gevallen werd de prijskartellering gehanteerd als een middel tot verwezenlijking van andere doeleinden: de kwaliteit der produkten en in enkele gevallen ondersteuning van een vérgaande technische samenwerking. Daarbij is ook gebleken, dat de middelen waarmee deze op zichzelf nuttige doeleinden worden nagestreefgd, vanuit een oogpunt van algemeen belang niet steeds aanvaardbaar kon den worden geacht. In het algemeen hebben de onder zoeken tot dusver wel de opvatting van de minister geschraagd, dat het bedrijfsleven „te snel en te gemak kelijk grijpt naar de kartelleringsme- thoden uit de jaren van depressie", aldus minister Zijlstra. Kath. scholingscentrum voor jeugdopleiding In september zal te Nijmegen de opleiding beginnen van jeugdleiders en -leidsters. Op initiatief van het katholiek vrouwelijk jeugdwerk is nl. in de villa „Kopse Hof" te Nijmegen een katholiek opleidingscentrum voor jeugdleiders en -leidsters gesticht, dat do opleiding wil verzorgen van hen die werkzaam zullen zijn in het jeugdzorgwerk (buurt- en clubhui zen), internaten voor sociale jeugd zorg, inrichtingen voor kinderbe scherming en soortgelijk werk. In niet-katholieke kringen bestaat dit soort opleidingen reeds veel lan ger. Centra zijn „Middelo" te Amers foort, „Nijeburgh" te Baarn en „Kerk en wereld" te Driebergen. Het ligt in de bedoeling dat een opleiding van anderhalf jaar in internaatsverband gegeven wordt, gedurende welke de leerlingen praktisch en theoretisch geschoold kunnen worden. Er zal veel aandacht worden besteed aan de integratie van theorie en praktijk. Appels uit gascel rimpelloos in verkoop Op de veiling KapelleBiezelinge en omgeving zijn dinsdag de eerste appels van het ras bramley seedling uit de gascellen verkocht. Deze appels zijn sedert september bewaard in luchtdichte cellen met een bepaalde samenstelling koolzuurgas en zuur stof. Dit ras leent zich bijzonder goed voor een dergelijke bewaring. De vruchten komen precies eender uit de gascellen als ze er in het najaar in gaan. Voor deze verkoop van bramley seedling, een keukenappel, was grote belangstelling. Er was een aanbod van 15 ton en dit werd vlot. af gezet tegen prijzen welke begonnen met ƒ51.30 per 100 kg. En opliepen tot 53.20 per 100 kg. Het gehele kwantum werd verkocht voor de Belgische markt. Volgende week hoopt men in Kapelle weer een dergelijk kwantum te vei len. Trapsgewijze opleiding De commissie voor het Midden standsonderwijs heeft de regering voorstellen gedaan voor de inlassing van het middenstandsvak- en han- delsonderricht in het Nederlands on derwijs. De commissie is tot de conclusie gekomen, dat dit onderwijs in een nieuwe wet dient te worden geregeld, daar in de bestaande onderwijswet- geving geen regeling die ten volle bevrediging geeft voor de ontwikke ling van onderwijs naar eigen aard en behoefte van het kleinere bedrijf aanwezig is. Gezien de nauwe wis selwerking, zal het middenstandson- derwijs dienen te worden gedragen door de minister van O. K. en W. en van Economische Zaken. Twee soorten. Het rapport maakt onderscheid tussen de opleiding tot handelsken nis en die tot vakbekwaamheid. Voor de handelskennis worden avondcursussen met een cursusduur van twee jaar aanbevolen met ver volgcursussen eveneens van twee jaar. Trapsgewijze opleiding. De opleiding tot vakbekwaamheid voor het ambacht zou trapsgewijze dienen te geschieden. Een examen, waaraan een diploma is verbonden, zou de leerling maken tot „aanko mend gezel". Dan komt de fase die hem tot „gezel" maakt, de derde fase is die van „patroon" en tenslotte die van „meester". Dit alles is te berei ken deels door „part time"-, deels door „full time"-onderwijs, aan scho len of in cursusverband. De „meester-opleiding", aldus het rapport, gaat boven de minimum eisen van de wet uit, maar zal juist in de moderne technische ontwikke ling bijzonder dienen te worden be vorderd. De verbetering van de detailhan delsvakopleiding wil de commissie bereiken door het oprichten van scho len met 6-jarige cursusduur. Twee jaar algemeen vormend onderwijs, twee jaar grondslagen voor de be roepsopleiding en twee jaar gespe cialiseerd onderwijs per branche- groep. Latere bijscholing kan worden bereikt door applicatiecursussen van korte duur. Voor goede schriftelijke cursussen, indien die nodig zijn, zou de commis- Ouders maakten jeugd tot buspatiënt Protestaktie voor rechter Een en twintig ouders uit Eldik waren door de ambtenaar van het openbaar ministerie gedagvaard om gisteren voor het kantongerecht te Tiel te verschijnen. Zij hadden hun kinderen uit protest thuis gehouden omdat de autobus, die de kinderen naar school vervoerde, voor dit doel niet meer reed. Intussen heeft de gemeente Eldik het vervoer per aiuobus geregeld, de kindoren ko men nu weer per bus naar school. De kantonrechter verklaarde de ouders schuldig zonder oplegging van straf. sie subsidies beschikbaar gesteld wil len zien. Groter patroonsvergoeding. De commissie acht het bij het nij verheidsonderwijs vastgestelde bedrag van 200 aan patroonsvergoeding voor de gehele duur van de opleiding niet redelijk meer en dit zou moeten worden herzien. Noodzakelijke reis kosten boven een bepaald bedrag, zouden aan leerlingen moeten wor den vergoed. De commissie adviseert een raad voor het middenstandsonderwijs in te stellen, die de betrokken ministers desgevraagd te eigener beweging kan adviseren. De leden te benoemen en te ontslaan door de regering. Een van de belangrijke conclusies is voorts dat aan een dergelijk uitge groeid middenstandsonderwijs, sub sidie van overheidswege moet wor den toegekend. DE NIEUWE GOEDE WEEK- LITURGIE. Het Spectrum heeft voor alle Mis- Botsingsgevaar van vliegtuigen Met het doel het onderzoek te ver gemakkelijken alsmede om een goede basis te verkrijgen op grond waarvan op snelle en doelmatige wijze maat regelen zullen kunnen worden ge nomen om gevallen van te dichte nadering in de lucht tegen te gaan, zullen overeenkomstig internationaal gemaakte afspraken met ingang van 15 maart 1956 in het vluchtinlichtin- gengebied Amsterdam alle gevallen waarin de separatie tussen luchtvaar tuigen tijdens de vlucht naar het oor deel van vliegtuigbestuurders aan leiding is geweest tot het ontstaan van een gevaarlijke situatie, volgens een standaardprocedure worden ge rapporteerd aan de betrokken ver- keersleidingsdienst. Een voorlopig rapport betreffende het incident dient per radio te wor den overgebracht aan de verkeers- leidingsdienst, waarmee het lucht vaartuig op dat moment in verbinding staat. Met het oog op de identificatie van de betrokken vliegtuigen zal het in BEDRIJFSSCHAP VOOR DE BLOEMBOLLENHANDEL Dinsdag heeft het bedrijfsschap voor de bloembollenhandel (een voortzetting van de ondervakgroep export van bloembollen van het be drijfsschap voor sierteeltprodukten) te Haarlem een openbare vergadering gehouden. De voorzitter, de heer W. F. v. Dam, heette twee afgevaardig den van het departement van land bouw welkom en zette het doel van het bedrijfsschap uiteen. Hij hoopte op een goede samenwerking van be drijfsschap, commissies en produkt- schap. Spr. zeide het te betreuren, dat sommige verkopers thans bollen tegen lage prijzen verkopen. Mogelijk zullen de verkopers later nadelen on dervinden, als blijkt dat andere ver kopers goede prijzen maken. De vergadering stelde de begroting 1956 vast, die sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 466.000. In de volgende vergadering zal de heffingsverordening vastgesteld worden. In de rondvraag bracht de heer C. Ph. Freriks de vakheffing ter sprake, die berekend is naar aanleiding van factuurbedragen voor het buitenland. Hy zag er een onbillijkheid in. De voorzitter zegde toe het punt nog maals in het bestuur te bespreken en het dan eventueel later in het pro- duktschap aan de orde te stellen. BEDORVEN VLEES IN KOELCEL. De economische politierechter ver oordeelde gisterochtend een Amster damse slager, die in december van het vorige jaar bedorven schouder ham, gekookte worst en varkens hieltjes in zijn koelcel in voorraad had gehad, tot tweehonderd gulden boete, subsidiair veertig dagen hech tenis. Even te voren had de officier van justitie vierhonderd gulden boete of vier maanden hechtenis geëist. Bij een controle in verdachte's slagerij hadden de amtenaren van de keu ringsdienst een mandje vol onge veer 130 kilo niet fris riekende vleeswaren aangetroffen. Deze wa ren bovendien niet voorzien van het voorgeschreven keuringsmerk. Verdachte zei, dat de bedorven saai-gebruikers een handig boekje best.emd "i* voor varkensvoer, van 176 bladzijden uitgegeven met de de politieredhter de vraag Missen en plechtighedln van de Goe- onüokte of het daarvoor in de koel de Week volgens de nieuwe uitgave I on „rnnd van bet Tierreet van d% H. aangetroffen bewaard moest op grond van het Decreet van de H. Congregatie der Riten. Bovendien staan in dit boekje alle nieuwe missen die sinds 1950 aan het Missaal zijn toegevoegd, alsmede de nieuwe kalenders van het eigen van de tijd en van de feesten der hei ligen, met alle wijzigingen die in ka lender en rubrieken zijn aangebracht door het Decreet van de H. Congrega tie der Riten. De verschillende plechtigheden worden uitvoerig ingeleid en ver klaard. In deze uitgave zijn dus niet alleen de laatste ingrijpende veranderingen opgenomen, maar alle wijzigingen welke sinds 1950 hebben plaats ge vonden. Hiermee zijn dus alle mis- saals weer geheel bij. Terecht heet dit boekje dan ook „Aanvulling bij het Missaal". Het is voor slechts f 1.90 in de boekhandel verkrijgbaar. den. „I'k moet dan maar geloven, dat het niet voor menselijke consump tie zou worden aangewend." De officier zei, dat verdachte met het bedorven vlees volkomen onge controleerd had kunnen handelen, maar de slager wees alle schijn van schuld van de hand door op te mer ken „Iets wat niet goed meer is kun je toch niet als menselijke eetwaar verkopen." gevallen zeer belangrijk zijn over een nauwkeurige beschrij ving van het bij het incident betrok ken luchtvaartuig (eventuele lucht vaartuigen), zoals type, kentekenen, kleur, verlichting en andere beschik bare details te beschikken. De rijksluchtvaartdienst heeft vlieg tuigbestuurders verzocht die beschrij ving zo nauwkeurig mogelijk te doen. JAARVERSLAG VAN DE STICHTING HULPACTIE HONGARIJE 1955. De Stichting Hulpactie Hongarije, die werkt zonder hulp te ontvangen van de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingen-hulp, en poogt alle te helpen zonder onderscheid van gods dienst of politieke gezindheid, heeft in het afgelopen jaar door zijn diver- se acties ruim ƒ21.000 en uit zijn kerstactie ruim ƒ34.000, totaal dus een bedrag van ruim 55.000 bijeen gebracht. De Stichting Hulpactie Hongarije is het nieuwe jaar ingegaan met een saldo van 11.620.33. Dit sal- do werd speciaal gereserveerd voor de eerste verzoeken om hup van 1956. Zo kwamen in januari van dit jaar reeds 158 aanvragen binnen voor medicamenten. Met ruim ƒ40.000 werden vnl. drie categorieën gehol pen: Priester met misintenties, kampbewoners in Diaspora met kle ding, terwijl grote bedragen in geld direct werden uitgekeerd. Ruim 10.000 werd besteed aan medica menten voor achter het IJzeren Gor dijn, terwijl ongeveer ƒ5060,in de vorm van pakketten werd verzon den. Rechtstreeks uit Hongarije kwamen in 1955: 1437 aanvragen binnen, als mede uit dat gedeelte van Joego-Sla- vië, dat vroeger Hongaars was. Aan de Hongaren in het moederland, de belangrijkste categorie aan wie hulp, moet worden geboden werden dan ook niet minder dan 1500 pakketten verzonden van een gemiddelde waar de van 25,per pakket. Daar de Stichting haar werk in 1956 tenminste op gelyk en zo moge lijk op grotere voet wenst voort te zetten vermelden wij het gironum mer 14378, Giro Ned. Credietbank, ten name van de Stichting. INWIJDING VAN NIEUW KRUISHEREN-KLOOSTER. Op dinsdag 24 april zal het nieuwe Kruisheren-klooster in Amersfoort met bijbehorende kerk officieel in gebruik worden genomen. De plech tige Keikconsecratie zal des mor gens geschieden door de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, waarna mgr. dr. W. van Hees, ma gister-generaal van de orde der Kruisheren de kloostergebouwen zal inwijden. Woensdag 23 april volgt de officiële ingebruikneming van het gymnasium. Mgr. dr. W. van Hees zal des morgens in de kloosterkerk een pontificale hoogmis celebreren, waar na de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mej. dr. A. de Waal, de officiële opening zal verrichten. Garagehouder dronk zich brodeloos Twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vijf jaar heeft de officier van justitie bij de Alkmaarse rechtbank gisteren ge ëist tegen de 40-jarige garagehouder te Alkmaar; op 9 februari heeft de rijkspolitie de man aangehouden, toen hij onder invloed van sterke drank een auto bestuurde. Op weg van Vleuten waar hij volgens zijn zeggen twee borrels en twee glazen bier had gedronken naar Alkmaar, was hij tussen de pont en Wormerveer reeds door de politie gesignaleerd. De rijkspolitie te Heiloo die gewaarschuwd was en hem op wachtte, had geen succes, daar de man luid claxonnerend door twee stoptekens heenreed. Een te Alkmaar dwars op de weg geplaatste autobus was echter voor de man voldoende zijn dollemansrit te staken. De bloedproef wees een alcohol percentage aan van 2.05, hetgeen vol gens de officier niet kon komen van de 2 borrels en 2 glazen bier. Of schoon er geen ongelukken tijdens de rit waren veroorzaakt, wilde de officier toch een zware straf eisen. Verdachte's raadsman, wees erop, dat intrekking van de rijbevoegdheid zijn cliënt brodeloos zou maken; hij bepleitte een lichtere straf. Uitspraak over 14 dagen. Verdediger stapte uit Voor de rechtbank te 's-Herto- genbosch heeft gisteren een 40-jari- ge uit Eindhoven terecht gestaan, omdat bij wordt verdacht van he ling van gestolen Duitse auto's. De anto's zouden vla verdachte in Ne derland en in België aan de man zijn gebracht. Hem werd ten laste gelegd dat hij verleden jaar maart tot september vijf personenauto's had gekocht van een zekere S. uit Keulen, die deze deze met anderen in Duitsland had gestolen. Verdachte zou de Duitse dievencombinatie ongeveer 800, per wagen hebben betaald, doch vol gens verdachte moest hij ongeveer 1500,— per wagen betalen. Ter zitting deelde een der opspo ringambtenaren mee dat in het ge noemde tijdvak uit het stadsgebied van Keulen 53 personenauto's wa ren gestolen. De Duitser zou 19 au todiefstallen inmiddels hebben toe gegeven. Verdachte verklaarde voor de rechtbank dat hij niet wist, dat de auto's gestolen waren en dat hij di* ook niet vermoeden kon omdat de vraagprijs hem redelijk voor kwam. S. die in Duitsland in gede tineerd, heeft een verklaring afge legd dat verdachte wel degelijk van de autodiefstallen afwist. De kwestie van de prijzen achtte de raadsman een belangrijk element in de verdediging. Toen hem giste ren ter zitting bleek dat deze kwes tie z.i. niet voldoende tot zijn recht kon komen, vroeg hij terugverwij zing der zaak naar de instructie. De president van de rechtbank achtte geen termen aanwezig de be handeling te schorten en de zaak terug te verwijzen. Na het horen der overige getui gen verzocht de raadsman uitstel van pleidooi. De rechtbank ging in raadkamer en daarna deelde de pre sident mee, dat geen uitstel kon worden verleend. De raadsman heeft daarop de verdediging neer gelegd. De zaak is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Een torenhoog strafregister Voor de zevende maal stond giste- ien een 32-jarige Nijmeegse machine bankwerker voor de rechter en de ten laste-legging, die de officier bij de Arnhemse rechtbank gisteren voor ias, bevatte slechts 3 inbraken en twee aanrandingen van de 176 inbra ken, 53 rijwieldiefstallen en 6 aanran dingen, die hij sinds hij in 1951 vrij kwam van zijn laatste veroordeeling tot 1954 toen hij weer gearresteerd werd, gepleegd heeft. De officier eiste een gevangenisstraf van 15 jaar met terbeschikkingstelling van de regering. Het psychiatrisch rapport, dat over de man was uitgebracht, schetste hem als een groot gevaar voor zichzelf en de maatschappij; 't ontraadde lang durige gevangenisstraf, doch adviseer de een langdurige behandeling. De inbraken, die in de ten laste leg ging waren opgenomen, bekende de man vlot en de officier schetste, hoe de recherche na de arrestatie prak tisch geheel Nederland met de man afgereisd was om in tientallen plaat sen diefstallen en inbraken op te los sen. Aanrandingen. Van de aanrandingen waren de bankwerker ten laste gelegd de over val nabij het sanatorium Dekkers- wald te Groesbeek op 5 mei 1952, waar hij twee leerling-onderwijzeressen overviel, een van hen neerschoot en op de vlucht gedreven werd door een jongeman, die toevallig voorbij kwam, voordat hij tot verdere geweldplegin gen had kunnen overgaan. De tweede ten laste gelegde aan randing betrof de Amsterdamse dienstbode, die in 1954 te Heumen op vakantie was en op 19 juli in Nij megen de bus gemist had. Verdachte bracht haar op zijn bromfiets naar Heumen terug en vlak bij haar lo geeradres gekomen, trok hy een mes en bracht het meisje steken toe in hals en borst. De drie meisjes, die inmiddels van hun verwondingen hersteld- zijn, wa ren als getuigen voor de rechtbank verschenen. Poging tot doodslag. De officier achtte poging tot dood slag op de meisjes bewezen en was het niet eens met de psychiater, die gevangenisstraf ontraadde. Gezien de ellende die deze man heeft veroorzaakt en het risico, dat de maatschappij loopt, als hij binnen enkele jaren al vrij zou komen, ook rekening houdend met het feit, dat hij sterk verminderd toerekenings vatbaar is, eister de officier 15 jaar gevangenisstraf met aftrek en ter be schikkingstelling van de regering. Geen oplossing. De verdediger trok in twijfel of verdachte wel het voornemen zou hebben gehad de meisjes van het leven te beroven. Zowel te Groesbeek als te Heumen liield hij op, toen hij had „afgerea geerd". Pleiter meende, dat de maat schappij meer gediend is met een therapeutische behandeling dan met gevangenisstraf. Na 15 jaar gevange nisstraf zal er met deze patiënt, want dat is hij, helemaal niets meer te be ginnen zijin. Het is gemakkelijk te zeggen: „sluit hem zeer langdurig op, want dan zijn we al die tijd van hem af", en dat is uit een oogpunt van bescher ming van de maatschappij zeker wel aanlokkelijk, maar mag deze oplos sing om redenen van gemak worden gekozen? By langdurige gevangenis straf kan van zijn genezing volgens prof. Baan niets meer terecht komen en daarmee is de maatschappij aller minst gediend. Pleiter vroeg een gevangenisstraf van niet zó lange duur, dat genezing uitgesloten zou zijn. Teleurgesteld! De officier, replicerend, meende, cat er gedurende de straftijd genoeg aan psychiatrisch onderzoek zou kun nen worden gedaan; de raadsman was het daarmee allerminst eens. Verdachte, van zijn recht op het laatste woord gebruik makend, er kende gevangenisstraf te hebben ver diend, maar hij had op „slechts" 12 jaar gerekend. Wijzend op de zeer hoge stapel dossiers op de groene tafel riep hij: „bewijs dat eens zonder mijn bekentenissen". Uitspraak over veertien dagen. Gestolen kabel door ontmanteling waardeloos Te Maastricht zijn door de aanhou ding van twee jonge betonwerkers tientallen kabeldiefstallen in deze stad, welke sedert november j.l. wer den gepleegd, tot klaarheid gebracht. Op bouwwerken in de stad bleken soms tientallen meters kabel van een betonmolen of een ander bouwwerk- tuig te zijn afgezaagd. Uit materiaalwagens van de ge meentelijke dienst voor openbare werken werden na verbreking van de afsluitingen allerlei gereedschap pen, als tangen en staalborstels, ge roofd. Bij een controle in de opslagplaats van een handelaar in oude metalen, vond de recherche een hoeveelheid verbrande rubber manteling van ka bels. Deze vondst leidde tot de aan houding van twee 23-jarige beton werkers, die bekenden zich aan de diefstallen en inbraken te hebben schuldig gemaakt. De totale waarde van de honderden meters gestolen kabel beloopt drie a vierduizend gul den. De dieven kregen van de op koper slechts enkele honderden gul dens, omdat de handelaar in oude metalen alleen belangstelling had voor het koperdraad. Dieven en op koper zijn in het huis van bewaring opgesloten. Tegen de vrouw van een van de betonwerkers, die ook op roof uitging, is proces-verbaal opgemaakt, zij is op vrije voeten gesteld. Doordat een vier maanden gele den opgetrokken halfsteenmuur om viel en in een diepe bouwput op een bouwwerk te IJsselstein terecht kwam, is de in die put werkzame 47-jarige ongehuwde arbeider R. uit Eek en Wiel, om het leven ge komen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6