Door ouderdomswet stijgen kosten van 279 tot 722 miljoen gulden Bouw van r. k. lagere de Timorstraat kan school aan beginnen Minister zegt: „trekken van Suurhoff klinkt niet" x,/ Voor f 246*900 gegund aan Kiebert N*V* te Sassenheim QeuiÜde tanfket wacht ap tticuwc huid Uitbreiding tot school complex in voorbereiding WO^NRD 21 MAART 1956 OF l.EIDSF COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Minister Suurhoff in Tweede Kamer Aan het slot van een betoog over de ouderdomsvoorziening door minister Suurhof in de Tweede Kamer gehouden, dat in totaal 3 uur en drie kwar tier duurde wees de minister er op, van welke ingrijpende betekenis deze wet is. Onder c^e noodwetouderdomsvoorziening (Drees) vallen 369.000 mensen, die een uitkering krijgen van 279 miljoen per jaar. Onder de ouderdomswet worden deze cijfers resp. 712.000 en 722 miljoen. Alle thans verstrekte bijdragen van 1272,tot 1110,naar gelang der gemeenteklassen waarbij de helft van eigen inkomsten wordt gekort gaan omhoog tot 1338,—. Het ontwerp, zo betoogde spr., Is geen compromis maar een synthese, een nieuwe eenheid op hoger plan. Men heeft het hier genoemd een nationale oplossing voor een nationaal probleem. Geen partij kan het voor zich annexeren. Velen uit verschillende kring hebben hun denkbeelden ertoe geleverd. Eén ding claimde de spreker: over de vormgeving en de indiening draagt hij de primaire verantwoordelijkheid, zo goed als voor de loonvor ming. „Men sprak van „trekken van Drees", het zal nu moeten worden „trekken van Suurhoff", maar dat klink niet", aldus de minister. De wet zal belangrijk er toe bijdragen, dat de bejaarden niet langer aan het kortste eind trekken bij de verdeling van de welvaart. welke de weduwe het gehuwden pensioen zal ontvangen, te verlengen tot een jaar. In antwoord op de heer De Kort, die heeft gepleit voor het geven van de gehuwdenuitkering aan de wedu we of weduwnaar, die met een inva lide kind in gezinsverband samen woont, zei de minister dat weer zo'n geval ligt, waarmee men kan gaan afglijden. Hij ontraadde de Kamer, die weg op te gaan. Dat de uitkering niet de kosten van het levensonderhoud dekt was be kend. Het is een bodempensioen, waarop andere regelingen moeten worden opgebouwd. Over de kwestie of de ouderdoms voorziening ingevolge de invalidi teitswet moet worden afgeschaft of gecompenseerd wenste de minister zich thans niet uit te spreken. Hij wilde het oordeel van de S.E.R. af wachten. Tegen het denkbeeld van de heer De Kort om van zelfstandigen pre mie te heffen van het inkomen ver minderd met het bedrag, dat zij aan kinderbijslag zullen ontvangen als de nieuwe kinderbijslagwet er is, ver klaarde de minister ernstige bezwa ren te hebben. Gemeenschappelijke oplossing probleem De minister begon gistermiddag z'n rede met te herinneren aan het pionierswerk van de heer Bergers junior, die in de Sociaal Economische Raad en in de Raad van Vakcentralen voor het eerst de mogelijkheid heeft gezien van een synthese, waardoor een gave oplossing voor het probleem van de ouderdomsvoorziening gevon den kon worden. Hij memoreerde ook het werk van ouderen als Talma en Kuyper. Hij beantwoordde vervolgens de Kamerleden. Het verstrekken van een uitkering ineens aan ouden van dagen kan men wel ter sprake brengen, maar het heeft niets te maken met dit wetsont werp. De minister merkte op, dat de beslissing inzake de lonen gisteren pas is genomen en dat de regering de consequenties voor bepaalde gevallen r.og moet nagaan. De werkgevers betalen helemaal geen premie voor deze verzekering, maar voorgesteld wor.dit de vereve- ningh^ffing af te schaffen om het mogelijk te maken een looncompen- satie te geven. iHet is allang bekend, dat een loon- compensatie in het voornemen ligt en niemand maakt zich daarover onge rust. Gepleit is voor verlaging van de premie van kleine zelfstandigen, maar men kan nu eenmaal in sociale aan gelegenheden niet voor een dubbel tje op de eerste rang zitten. Allen zullen moet meebetalen, behoudens ce groep, die het helemaal niet kan. Naar aanleiding van het betoog van de heer Zandt zei spr., dat höt toch wel een verzekeringssysteem is, al meent hij daarmede te riskeren, dat de heer Zandt zijn stem niu niet aan het ontwerp zal geven. De minister gaat vervolgens in op de regeling voor de gemoedsbe zwaren. Aangedrongen is op een kinder bijslagverzekering en een voorzie ning voor weduwen en wezen. Grote wetsontwerpen zijn niet zo maar uit de mouw te schudden, zegt spr., die cverigens mededeelde, dat een ont werp voor een algemene kinderbij slagverzekering zo goed als klaar is en dat de kwestie voor een voorzie ning voor weduwen en wezen bij de S.EJt. is. Spr. zei niet de illusie te willen wekken, dat drie belangrijke regelingen tegelijk verwezenlijkt kunnen worden. Hij was bereid wel het amende ment over te nemen, dat bedoelt de termijn van zes maanden, gedurende Spr. betoogde, dat men ook anders had kunnen handelen dan in het ontwerp is geregeld, n.l. aanpassing der bestaande voorzieningen aan het ouderdomspensioen. Spr. merkte op, dat de gedachte van aanpassing overigens niet nieuw is, het is geen uitvinding van hem. De minister betoogde, dat een te sterke cumulatie van pensioenen on gewenst is. Een verhouding tussen lonen en pensioen van 100 70 wordt algemeen redelijk geacht. Het is ge wenst die verhouding niet te ver schuiven. Dan wordt een te zwaar offer gevraagd van de actieven. Naar zijn oordeel is in materiële zin geen sprake van aantasting van verkregen rechten. In de periode tus sen de beide wereldoorlogen zijn er ook aantastingen van pensioenrechten geweest, die gemotiveerd werden met de noodzaak van een therapie voor een economische crisis. Velen krijgen een uitkering zonder dat er premie voor betaald is. Dat brengt een zekere vermindering voor anderen mede. Maar toch zullen die nog vooruitgaan, men blijft ten min ste op wat men had voor wat het materiële betreft. Spr. merkte op, dat er drie cate- goriëen van fondsreglementen zijn. Er zijn er, die aanpassing mogelijk maken, er zijn er, die aanpassing ver bieden en er zijn er, die ter zake van de aanpassing niets hebben geregeld. (Advertentie.) In dit laatste geval zou kunnen wor den besloten, dat aanpassing mogelijk gemaakt wordt. Maar dan kan er één deelnemer zijn, die zijn aanstellings- I brief nog bezit, waarin hem of haar een bepaald pensioen wordt toege- !zegd. Als hij daarmee naar de rechter i loopt, dan maakt hij een zeer goede kans. Als zich één zo'n geval voor doet zal het weldra daveren van de processen. Bij de fondsen, die al sinds jaar en dag de aanpassingregeling in hun reglement hebben, kan het voorko men, dat de regeling niet kan werken door de contructie van het bodem pensioen. Het blijft dan een zuiver toeval of er aangepast kan worden. In het oude artikel 60 werd de be voegdheid aan de werkgever gegeven de pensioenen aan te passen. Dat is door de nieuwe constructie van de artikelen 61 en 62 verdwenen. Waar de fond9bestuven, partitair samengesteld, de zaak in handen heb ben, heeft spr. geen behoefte aan garanties. Toch garantie. HU deelde mede, dat nietfemin getracht is een garantie te ontwerpen tegen onredelijke toepassing van de aanpassingsmogelijkheden, maar men is daarin niet geslaagd, omdat er zo veel verschillende regelingen by de fondsen voorkomen. De bestuurders zouden in de grootste moeilykheden komen. Als men beperkingen in de wet gaat aanbrengen verwachten de pensioendeskundige allerlei moeilijk heden. De heer Van Lier heeft voorgesteld 20 procent van het bodempensioen in ieder geval buiten de aanpassing te laten. Dat geeft echter geen ga rantie tegen misbruik. Het is bovendien niet vaststaand, dat dit redely k is. De heer De Kort heeft de gedachte ontwikkeld, dat verschil gemaakt moet worden tusen verstreken en toekomstige dienstjaren en dat slechts toestemming moet gegeven worden over de verstreken dienstjaren een klein deel te korten, n.l. 5-0 proc. Spr. vroeg zich af of dit altijd redelijk is. Welke beperking men ook in de wet opneemt, nooit wordt bereikt, dat elke aanpassing redelyk zal zyn. De pensioen fondsbesturen hebben hier alles in de hand. Zy zullen ook een regeling moeten maken voor de bestemming van eventueel vrijko mende gelden. Een beroepsinstantie, zoals de heer Stapelkamp ter sprake bracht, zal naar 's ministers inzicht het overleg in de fondsbesturen slechts bemoeilij ken. Men komt daar dan niet tot een besluit, omdat men toch in beroep kan gaan. HAZERSW0UDE NEOMYST IN PAROCHIE VAN DE H. ENGELBEWAARDERS Onmacht. 's Avonds -verklaarde minister Suurhoff dat bij inkomens beneden 2100 wezenlijk van cetallngson- macht kan worden gesproken. Het zenden van eer aansiag zou een leeg gebaar zyn. Over de kosten der verzekering zei de minister, dat hij de premie zo laag 'mogelijk wilde bepalen, omdat dan met alle laatste omstandigheden kan worden rekening gehouden. De minister constateerde, dat er al- j gemene instemming bestaat over de uitvoering door de sociale verzeke- j ringsbank met inschakeling van de raden van arbeid. Aan de bank wordt i reeds hard gewerkt aan de voorberei ding, opdat de uitvoering per 1 jan. 1957 kan aanvangen. Er zijn bedenkingen gemaakt tegen de inning der premies door de belas tingdienst. Het leek spr. niet, dat in ning door de sociale verzekerings bank het betalen nu wel sympathiek zal maken. Er komen aparte aanslagen voor de premies, ze worden niet geplakt aan de inkomstenbelasting. Aanpassing. De minister bracht vervolgens de aanpassing ter sprake. Er is veel ver schil van mening over de aanpassing, maar er is ook veel agitatie bedre ven, zo betoogde hy. Zelfs een blad als de Nieuwe Rotterdammer is niet los van emoties. - 'f9i - Ms**# •r-.'-y jfe 5 V L_ V r f •f' 'Jl Binnen enkele dagen zal op een terrein aan de Timorstraat met de bonw van een r.k. lagere school begonnen worden. De bouw van deze school werd dezer dagen voor ƒ246.900 gegund aan de firma Kiebert te Sas senheim. De school zal in de toekomst onder deel uitmaken van een complex dat verder zal bestaan uit een kleuterschool, een gymnastiekgebouw en een speelterrein, waarin een watertje de landelijke noot zal verzorgen. Het complex, dat in zijn geheel voor het onderwijs bestemd is, werd ont worpen door het architectenbureau Van Oerle en Schrama. Een merkwaardige opname van een stoere zeevaarder: ontdaan van een aantal huidplaten ligt de Noorse tanker „Grepa" bij de N.D.SJVL in het dok. In de Middellandse Zee heeft het schip ernstige schade aan boeg en zijkant gekregen, die hier in Nederland hersteld wordt. Het terrein waarop het complex ge bouwd zal woi'den, wordt doorsneden door een brede sloot, die niet ge dempt mag worden. Wel stemde men er in toe dat de loop van het water door de architecten verlegd zou wor den. Het nu nog wilde slootje zal, wanneer het complex gereed is, in 'n nieuwe aarden dwangbuis de kleuter school van de lagere school schei den. Voorzien van ruime bebossin gen zal het complex dan een eiland van landelijke rust zyn in een steeds verder opdringende stadswyk. De r.k. jeugd van de Kooiwyk tot nu toe aangewezen op de overbezet te school aan de Herensingel, zal zich in de toekomst binnen de veilige be slotenheid van de eigen wyk, volko men buiten kunnen wanen. Niet al leen de entourage doch ook de school zelf is de naam buitenschool volko men waard. Licht en ruimte worden gegarandeerd door een royale opzet en door ruim gebruik van glas. Ongestoorde lessen. De acht klassen zyn in twee lagen ondergebracht in het hoofdgebouw, waarachter in een uitbouw de aula en de toiletgroepen zyn onderge-1 bracht. De aula is even hoog als het hoofdgebouw doch wordt aan de schoolzijde op de eerste verdieping onderbroken door een gaandery, die j aansluit op het trappenhuis van de hoofdingang. Over dit balkon kun nen de leerlingen de klassen berei ken. Gelijkvloers zyn de verst gelegen lokalen bereikbaar via twee ingan gen aan de tuinkant. Hierdoor zullen de deklamatie- en zanglessen in de aula zo weinig mogelijk storing van de andere klassen ondervinden. In de aula-uitbouw zyn tevens de toiletten en garderobes ingericht en wel zoda nig dat de klassen paarsgewys over 'n Pater Godebert Koot o.f.m., die op 11 maart in de kloosterkerk te Weert de H. Priesterwyding ontving, zal op Tweede Paasdag in de parochiekerk van de H. Engelbewaarders te Ha- zerswoude om 10 uur zUn eerste Plechtige H. Mis opdragen. Geboren: Matthijs Marinus z. van P. Zaal en N. van Tienhoven; Willem Cornelis z. van P. Mulder en G. M. van der Wal; Teatske Anna Marieke d. van M. Veldema en T. A. Lust. Ondertrouwd: Fr. J. Groene woud 37 j. en S. Hassefras 27 j. Getrouwd: H. Ouwersloot en G. van Ommering. Overleden: Anna E. van Vliet 79 j., wed. van J. van der Schrier; Maria C. van Leeuwen 76 j„ echtg. van A. H. Pont Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doctoraal ex. Bioio^ie mej. A. J. Boterenorood te Leiden en de heren J. L. Verhoeks te Leiden, J: Reddingius te Leiden, P. Fuchs te Leiden en C. Groot te Amsterdam: Geslaagd voor het Cand. ex. K. Wis- en Natuurk. mej. A.*R. Frantsen, mej. C. Loeber, mej. E. Kam en mej. F. Mac Gillavry, allen te Leiden: Geslaagd voor het Cand. ex. L Wis- en Natuurk. de heer A. L. L. H. Damen te Oegst- geest: Geslaagd voor het Cand. ex. J. Wis- en Natuurk. de heer P. Floor te Leiden: Geslaagd voor het Doet. ex. Chemie de heren W. C. E. Koek te Den Haag en J. A. v. d. Linden te Voorschoten: Geslaagd voor het Doet. ex. Geologie de heer Ismet te Leiden: Geslaagd voor het Doet. ex Natuurkunde de heer E. W. Dykstra te Leiden: Geslaagd voor het Doet. ex. Wiskunde de heer H. A. M. J. Oedayraysing Varma te Leiden: Geslaagd voor'het Doet. ex. Kunstgeschiedenis mevr.O. L. Bou- ma te Oegstgeest (cum laude): Ge slaagd voor het Cand. ex. D. Wis- en i\atuurkrnde de heer J. H. Was zink te Leiden. toilet en garderobe kunnen beschik ken. Op de eerste etage van de uitbouw bevinden zich bovendien de kamer van het hoofd der school en de leer middelenkamer. De aula is zeven meter breed en ruim vyftien meter lang. De zaal be zit een prachtig podium met kleed gelegenheid. Achter het gebouw wordt een speel plaats en een speelweide aangelegd. De kleuterschool zal ■waarschyn- lijk in bungalowstyl gebouwd wor den en twee leslokalen en een speel zaal bevatten. Kath. Vrouwengilde De leden van het katholiek vrou wengilde te Leiden zijn gisteravond aan de hand* van de heer P. M. Gie lisse door het linnen venster Parijs binnengestapt. De presidente mevr. Lindenhoff-IIop, was in haar ope ningswoord zeer verheugd over de eerste schuchtere reactie van de he ren op haar verzoek om deze bijeen komst te bezoeken. Zij heette hen op de eerste plaats welkom. De heren ondersteunden dit met applaus. De heer Gielisse uit Den Bosch had zich tot taak gesteld Parijs te tonen, zoals de tourist het niet ziet. Hy vertelde met kennis van zaken van clochards, midinettes en het leven in Parys. Het is niet de eerste maal, dat de heer Gielisse deze lezing in Leiden hield. Voor de kath. onderwyzers heeft hy ook al eens een causerie over ParUs gehouden. Aan het slot van de avond dankte mevr. Lindenhoff de spreker die Parijs had laten zien zoals het is en niets verbloemde. Burgerlijke Stand Geboren: Johan, z. van H. v. d. Torre en H. Meijer; Martinus Jaco bus, z. van D. J. Mooy en A. G. D. R. Stol; Marina, d. van J. M. van Duijvenvoorde en D. A. v. Vliet; Pe trus Johannes, z. van P. J. Lievers en M. v. Ravesteijn; Johanna Maria, d. van A. Blokker en M. C. Rood- zand; Gerardus Jozef Maria, z. van G. Brouwer en J. Hogervorst. Gehuwd: W. M. v. Rijkom en C. v. Tongeren; R. P. Welter en J. G. Lam mens. Ondertrouwd: W. F. de Bruin en D. Plasmeijer; M. v. Dijk en H. G. M. L. Engel; C. L. Piket en C. Bey; J. Huisman en E. W. Hoogland; N. Cei- nola en P. S. M. v. Velzen; T. Dijk stra en S. M. Olivier; P. J. M. Geurts en M. G. v. Senus; J. Kranenburg en J. C. S. Trouwee; M. W. v. Loon en J. Blikman; F. Burgerjon en S. K. G. Huisman. Overleden: A. T. M. Ammerlaan, zoon, 2 dg.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5