NSMIDDELEN F. SOUPART Tentoonstelling van jeugdwerk tijdens Rembrandtherdenking Instelling van Jeugdraad moet initiatief van jeugdleiders zijn 71 EXTRA VOORDELIG vitiion A. dreesnann WOENSDAG 21 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Met kijkdoos en fototoestel Tijdens de Rembrandtherdenking zal In Leiden een tentoonstelling van kunstprodukten gehouden worden, die door de jeugd vervaardigd zijn. De tern kunstprodukten is ge bruikt omdat de miadeien waarin de kinderen zich kunnen uitdrukken variëren van de kijkdoos tot de foto camera toe. Aan de hand van een verhaal over het leven van Rem brandt hebben zij een aantal Rem- brandtiaanse onderwerpen opgekre gen, die zij moeten weergeven zoals de twintigste eeuwer hen ziet. Men heeft getracht ook de school vrije jeugd in de wedstrijd te betrek ken door het inschakelen van die or ganisaties. Op deze wijze zal men bij na 15000 jongeren in Leiden kunnen bereiken. Uitdrukkelijk heeft men er bij het vaststellen van de onderwerpen voor gewaakt dat er plagiaat gepeegd zou worden. Een blik op het lijstje met onderwerpen en op de middelen die gebruikt mogen worden leert, diat geen enkele kind kansloos is. In het verhaal over Rembrandt worden de volgende onderwerpen genoemd: de molen, de moeder, de bijbel, de stads- timmerwerf, geveltjes de schilder, 't vervoer, de dokter of de kwakzalver, een bruiloft, het interieur, een bede laar, een soldaat, 'het stoute kind, het zelfportret en de herdenking. Uit drukkingsmiddelen zjjn: tekenen en schilderen, boetseren, vrij vormen, knippen en plakken, kijkdozen, foto grafie en fotomontage. Fotografie ingeschakeld. Keuze is er dus genoeg al zijn na tuurlijk niet alle onderwerpen ge schikt voor één leeftijdsgroep. Verschillende kinderen hebben reeds bewezen dat zij zonder spiegel een veelzeggend zelfsportret kun nen maken, waarin zij zonder schroom hun karakter blootgelegd hebben. Minder naar binnengerichte kinderen kunnen zich wijden aan het weergeven van een stukje steden- Father D. Omtzigt in Kampala 1Brief aan zijn JP' stadgenoten Father D. Omtzigt, missionaris van Mill Hill in het diocees Kampala schrijft aan zijn stadgenoten: Beste weldoeners en vrienden. Vanzelfsprekend heeft menigeen van U zich al eens afgevraagd: hoe zal het toch Father Omtzigt vergaan zijn sinds zijn vertrek naar de Missie en wat is zijn werkkring. Welnu, op vrijdag 7 october ben ik per trein uit Amsterdam naar Genua vertrokken, waar ik de volgende morgen na 24 uur sporen aankwam. Daar kreeg ik een beetje pech, want de boot, die reeds een week eerder uit Amsterdam was vertrokken, was nog niet binnen. Een hotel bracht mij uitkomst. Zondagavond om zes uur liep de boot binnen en om negen uur werd ik ingescheept. Father Omtzigt vertelt over zijn bootreis en vervolgt dan: precies twee weken na ons vertrek met de boot uit Genua kwamen we hier aan de Oostkust (Mombasa) aan. Ik had geluk; er gaan slechts drie treinen per week vandaar naar Kampala, en juist die middag ver trok er één. Het was wel haasten om alles te regelen zoals kaartje, bagage enz., maar om kwart vóór vier stapte ik in de trein, waarna ik eens even uitpufte; ik had in een korte tijd za ken geregeld die normaal een dag vragen. Om vier uur zette de trein zich in beweging om mij in twee nachten en twee dagen over een af stand te brengen gelijk aan die van Amsterdam naar Constantinopel. Vrijdagmiddag 28 october 5.30 uur kwam ik in Kampala aan, zodat ik over de reis AmsterdamKampala juist drie weken gedaan had. Op een heuvel, vlak bij die stad, ligt de hoofdstatie van ons Bisdom, waar ook de Bisschop resideert. Tijdens mijn opwachting bij Monseigneur kreeg ik mijn benoeming. Velen van U weten die al: het is weer lesgeven, nu aan het Klein Seminarie van ons Diocees Kampala. Daar met Kerst mis het hier grote vacantie is, zou mijn benoeming pas met januari in gaan. Tot die tijd verbleef ik in de hoofdstatie en heb mijn tijd nuttig doorgebracht met het leren van de inlandse taal, het Luganda. De eerste Kerstmis, Oud en Nieuw in Afrika was voor mij zeer eigenaardig; het was die dagen volop zon en warmte. Op 2 januari kreeg ik van de Bis schop opdracht naar het Seminarie te gaan; en zo dan ben ik hier sinds 6 januari. De studenten kwamen van vacantie terug op 26 januari en het oude leventje van lesgeven is weer begonnen. Father Omtzigt heeft al vele mis siestaties bezocht en zijn eerste in drukken zijn vol bewondering voor het werk dat de priesters verrichten. Hij eindigt aldus: nogmaals bedank ik u voor de vriendschap tijdens mijn verblijf in Nederland na mijn wijding. Mag ik u nog iets vragen tot besluit? Neen, geld is het niet! Ver geet onze Missie en Missionarissen niet in uw gebed. Zonder uw geeste lijke steun kunnen wij het niet stel len; uw bidden geeft ons de kracht in de voorste linie te vechten in die grote wereldslag voor de „Plantatio Ecclesiae", het vestigen van Gods Rijk op aarde. Wij denken aan u,tij dens de H. Mis. Zijn adres is: St. Joseph's Semi nary, Nyenga, P.O. Box 150, Jinja, BJE.A. schoon of het bedenken van een reklameplaat met titel Rembrandt herdenking. Vooral van 't inschake len der fotografie verwacht men gro te resultaten. Hoeveel leeftijdsgroe pen er zullen zijn is nog niet bekend. In elke groep zullen echter ten minste, drie prijzen beschikbaar ge steld worden. De tentoonstelling zal een opvoe dend karakter dragen. Zo zal raen met behulp van reprodukties de ziens wijze van Rembrandt met die van het twintigste eeuwse kind kunnen vergelijken. Op deze wijze zal de jeugd nader gebracht worden tot de grote kunstenaar, die evenals zij in zijn jeugd Leidenaar met de Leide- naars was. LISSE DISTRICTSVERGADERING „ST. ELOY". Door een misverstand waren de afd. Sasenheim en Hillegom gisteravond niet aanwezig op de districtsvergade ring van „St. Eloy", die in het KAB- gebouw werd gehouden. De voorzitter van de afd. Lisse, de heer P. v. d. Veek, betreurde dit ir zijn korte openingsrede en gaf het woord aan de heer H. A. Bode, dis trictsbestuurder. De onderhandelingen met de werk gevers hebben geen slecht resultaat gehad. Er zijn verschillende verbe teringen in de nieuwe C.A.O. aange bracht. De heer De Bode besprak de secundaire arbeidsvoorwaarden. Een bestaande commissie zal de eventuele gevolgen van een kortere arbeidstijd bestuderen. Het gemeen teklassen verschil is ingekrompen tot 7 ct. In de oude regeling viel de ge meente Lisse in klasse C. Bij de nieu we regeling heeft men een klasse aangehouden en wel klasse A. De ge meente Lisse valt nu in de klasse A-3. De leeftijdsgrens, waarop men het minimum salaris gaat verdienen 's voor alle klassen met een jaar ver laagd. Het verschil tussen de jeugdlonen en de lonen van volwassen arbeiders is verkleind. De vakantie is uitgebreid tot 15 dagen per jaar, waarvan men tussen 1 mei en 1 oktober 9 dagen aaneen gesloten kan opnemen, na overleg met de kern. Voor arbeiders beneden 18 jaar is de vakantie uitgebreid tot 18 dagen per jaar. De pensioenfonds premie is voor mannelijke en vrouwe lijke arbeiders verhoogd met resp. 10 en 6 pet. per week. Het is de bedoe ling om deze verhoging te gebruiken voor een extra uitkering voor wedu wen beneden 60 jaar. Deze premieverhoging zal tot 1960 van kracht blijven, daarna zal er naar alle waarscijnlijkheid een wettelijke regeling getroffen zijn. JAARVERGADERING R.K. MIDDENSTANDSBOND ST. JOSEPH. De r.k. middenstansvereniging ver gaderde dinsdagavond in de Witte Zwaan. Voorz. A. Ransdorp gaf een terugblik op de onlangs gehouden districts vergadering te Sassenheim. De secr. J. Langeveld, wees op het belang van de vergaderingen. In het afgelopen jaar zijn er verscheidene leerzame vergaderingen belegd, voor al die, waarop dr. Delfgouw gespro ken heeft. Penningmeester N. Castelein deelde mee, dat op 31 dec. 1055 een saldo van 774.50 aanwezig was. stuur bevatte ongeveer het volgende. Het destijds aangeboden altaar in de kathedraal te Haarlem is nog niet voltooid. Men stelt nu voor om ze_ uit te geven ad 0.25. Deze zegels zullen bij het ophalen van de contri butie worden aangeboden. Als het altaar voltooid is, stelt men voor toch met deze actie door te gaan en de ba ten hiervan ter beschikking te stel len voor de kerkenbouw. Bij het a.s. 45-jarig bestaan van de afd. Lisse wil men al een bedrag voor de kerkenbouw aanbieden. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. de Vos, A. Mesman en J. Langeveld herkozen wegens het ont breken van nieuwe kandidaten. De rondvraag leverde nog een aar dige discussie betreffende de gevel versiering op. NOORDWIJK Vogellust. De siervogelvereni- ging .Vogellust"' mag zich de laat ste tijd wel verheugen over een goe de belangstelling op haar bijeen komsten. Zo ook de maart vergade ring in „Ons gebouw" onder leiding van de heer P. Vink. Doordat het ledental sterk was toegenomen, bracht het bestuur naar voren de noodzakelijkheid het bestuur met één lid uit te breiden hetgeen de goedkeuring van de ver gadering verkreeg. In de functie van algemeen adjunct werd hierna gekozen de heer Jac. v. Duyn, nadat "nog geruime tijd van gedachten was gewisseld over de vogelliefhebberij sloot de voorz. onder dank voor de massale opkomst deze bijeenkomst. Gemeenteraad. De raad zal bij eenkomen op woensdag 28 maart a.s. des avonds te 8 uur voor behan deling van de navolgende agenda: Krediet voor nieuwe verkeersbor den, verhuur van grond aan de Abraham v. Rooyenstraat, vervoek bestuur onderwijsstichting St. Bo- naventura te Leidpn om subsidie voor op te richten H.B.S. te Lisse, controlekosten administratie Wees huis, Vakantie regeling winkelslui tingswet. SASSENHEIM LEDENVERGADERING IJSCLUB. Het is in geen 40 jaar voorgeko men, dat een buitengewone leden vergadering werd uitgeschreven voor de leden van de IJsclub. Reden hier toe was de voorgestelde contributie verhoging in verband met de slechte toestand van de kas. De aanwezigen konden zich maar matig verenigen met deze verhoging. Men vroeg zich af, waarom er dan een batig saldo moet zijn. Het voorstel luidde om de contributie te verhogen van 2,op 3,per persoon. Daarnaast zou ieder lid 0,25 toegang moeten be- GEMEENTERAAD WARMOND Onder voorzitterschap van burge- meester jlir. mr. L. M. E. von Fisen- ne kwam de raad van Warmond in openbare vergadering bijeen. Aanwe zig alle leden. Met betrekking tot het door de postcommandant der Rijkspolitie op gemaakt rapport over de bebake- ningspaaltjes langs de wegen, merkte de heer Willemsen op, dat hij zich met de zienswijze, neergelegd in dit rapport, niet kan verenigen. Hij blijft van mening dat de ijzeren paaltjes vervangen moeten worden door be tonnen paaltjes die minder gevaar opleveren voor het verkeer. De heer Van Rijn wijst in dit geval op de last, die deze paaltjes veroorzaken bij de inritten. De voorz. blijft van mening dat de ijzeren paaltjes behouden moe ten worden en hij wil deze zien als een bescherming van de langs de weg liggende begroeide en beplante ber men. Nadat over dit punt nog enige tijd was gediscussieerd werd het voorstel van de heer Willemsen om de ijzeren paaltjes te vervangen door betonnen paaltjes aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. In de vacature van lid, tevens voor zitter van de gemeentelijke sport- commissie, ontstaan door het vertrek van de heer mr. G. H. Bosch, werd met algemene stemmen benoemd de heer H. Boer. Gezien de zeer hoge kosten stellen B. en W. voor niet over te gaan tot plaatsing van een straatlantaarn aan het begin van het fietspad in het Oosteinde. De heer Weijers zou in overweging willen geven terzake contact op te nemen met de daar ge vestigde D.K.W.-fabrieken, opdat wellicht in gezamenlijk overleg tot plaatsing van de zeer gewenste lan taarn kan worden overgegaan. Roltrommelauto. Door de voorzitter werden hierna nadere mededelingen gedaan met be trekking tot de aanschaffing van een roltrommelauto voor de ophaaldienst van vuilnis. Bij een nader ingesteld onderzoek is gebleken, dat samen werking met andere gemeenten ter zake niet uitvoerbaar is. Het ligt in de bedoeling van B. en W. in de vol gende vergadering met een voorstel te komen tot aanschaffing van een dergelijke auto, waarbij de voorz. ook nog kon mededelen, dat voor het garage probleem een oplossing in zicht is. De heer Willemsen heeft ver nomen, dat de gemeente Noordwij- kerhout, die eveneens een dergelijke auto heeft, deze niet de gehele week in exploitatie heeft. Hij vraagt zich af, of hier niets te bereiken is. Een en ander zal nog eens nader worden bekeken. Goedgekeurd wordt het voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen aan de Sweilandstraat in het plan „Leevliet" aan de firma M. Kool, voor de prijs van 15.per m2. Vastgesteld wordt een verordening op de keuring van waren in deze gemeente. Muziek. Aan de orde komt hierna het voor stel van B. en W. tot verstrekking van subsidie aan de pl. muziekver enigingen. Volgens de huidige rege ling ontvangt elke vereniging een bij drage van 100.per te geven con cert tot een maximum van 400. per jaar. Deze bijdrage kan gezien worden als een vergoeding voor elk gegeven concert. B. en W. zijn van oordeel dat deze vergoeding inder daad gering is in verhouding tot de kosten, die de verenigingen zich moe ten getroosten om het bestaande mu zikale niveau te kunnen handhaven. De financiële positie van de gemeente laat een subsidie ter grootte van het aangevraagde bedrag echter geenszins toe. Om deze reden stellen zij voor het subsidie wel te verhogen, doch slechts tot een bedrag van 600. per jaar per vereniging, onder voor waarde van rekening en verant woording, alsmede de verplichting tot het geven van minstens 4 concer ten. Bij de samenstelling van de be groting voor 1957 willen zij de aan vrage, zo mogelijk in gunstige zin, nader beoordelen De heer Van Vliet drukt er zijn spijt over uit dat de ge meente financiën geen hogere sub sidie toelaten, en hoopt, dat bij de begroting 1957 middelen gevonden kunnen worden om het subsidie be langrijk te verhogen. De heer Wil lemsen wil in 1957 geen subsidie ver lenen in het exploitatie tekort doch een subsidie zonder meer b.v. op ba sis van verrichte diensten. De heer Weijers wil niet angstval lig vast houden aan vier te geven concerten, maar vraagt in deze een soepele toepassing, hetgeen door de voorzitter wordt toegezegd. De heer Van Bladel is verheugd dat B. en W. met dit voorstel zijn ge komen en ook hij betreurt het dat geen hogere subsidie gegeven kan worden. Onbewoonbaarverklaring. Aan de orde komt hierna het voor stel van B. en W. tot onbewoonbaar verklaring van de woning Dorpsstr. 77, welke woning thans reeds leeg staat. De heer Van Vliet verklaart zich hier voor, maar vraagt zich af wat er nu gaat gebeuren. Dit object, aldus spreker, mag geen speelplaats worden voor de jeugd. De voorz. zegt, dat terzake van particuliere zijde geen initiatieven te verwachten zijn. Deze zullen dus moeten uitgaan van de gemeente. B. en W. zullen deze zaak nog eens nader onder de loupe nemen, als de betreffende procedure voorbij is. In verband met een in de vorige vergadering genomen besluit tot het verlenen van subsidie aan jeugdver enigingen wil de heer Van^ Vliet als overkoepelend orgaan een jeugdraad in het leven roepen Volgens hem be staat hiertegen geen enkel bezwaar. Hij wil deze jeugdraad samen stellen uit de leiders van de in deze gemeen te gevestigde jeugdverenigingen, aan gevuld door een paar raadsleden. De voorzitter zegt tegen de instelling van een jeugdraad geen principiële be zwaren te hebben, doch eerst liever willen wachten tot de noodzaak hier toe blijkt. De heer Van der Voet zegt terzake ook eens zijn licht te hebben opgestoken en hem is gebleken dat verschillende verenigingen geen prijs stellen op een «dergelijke jeugdraad. De heer Willemsen wil de jeugdlei ders zelf laten uitmaken of zij een dergelijke raad wensen met welk voorstel B en W. zich konden vereni gen. Dienovereenkomstig werd beslo ten. De heer Van Vliet heeft een onder zoek ingesteld naar de ruimte achter het huis van de heer Papot in ver band met de vergroting van zyn was kaarsenfabriek. De ruimte bedraagt daar 17 meter zodat volgens zijn me ning er geen bezwaren bestaan tot uitbreiding van het bedrijf over te gaan Hij vindt de brief, die aan de heer Papot is gericht, en waarin voor waarden worden gesteld voor de ge vraagde vergunning niet juist. Deze hadden volgens hem niet mogen wor den gesteld. Op deze wijze maken wij de mensen kopschuw en bereiken wij niets. De voorz. geeft een uitvoerige uiteenzetting van de gang van zaken, waaruit bleek dat deze brief niet los kan worden gezien van het monde ling gevoerde onderhoud. Hij is be reid de zaak nogmaals op schrift te stellen, daarbij attenderende op het terzake gevoerde mondeling onder houd. De heer Van Vliet zou gaarne zien, dat er pogingen werden aangewend om te komen tot plaatsing van een openbare telefooncel. De voorz. zegt, dat reeds eerder pogingen zijn aan gewend, doch deze hebben geen suc ces gehad. Nogmaals zal geprobeerd worden een dergelijke cel te krijgen. De heer Willemsen vraagt, of nu er geen bouwgrond meer beschikbaar is in de nabije toekomst nieuw bouw grond te verwachten is. De voorzitter zegt, dat dit zal afhangen van de me dewerking van particulieren vooral wat betreft de bebouwde kom. Deze aangelegenheid heeft natuurlijk steeds de volle aandacht van het col lege van B en W. Retraite-vereniging St. Agnes. De Retraite-vereniging „St. Agnes" te Warmond mocht zich verheugen in een grote belangstelling voor de 1ste recollectie-avond van dit jaar, welke in huize „St. Liduina" werd gehouden. Pater J. Elgershuizen uit Noord- wijkerhout hield een mooie en leer zame bespreking over het onderwerp „De vrouw tegenover haar man". Het parochiaal dameskoor, dat o.l.v. mej. M. Machen stond omlijstte deze avond met prachtige lofgezangen. In de toekomst staan nog drie re collectie-avonden op het programma, waar dan door Pater Elgershuizen ge sproken zal worden over: „Moeder tegenover haar kinderen", „Moeder en de huiselijke sfeer" en „Moeder en het godsdienstig leven in 't gezin". talen, indien hij 's avonds gaat rij den. Men had al gauw geconsta teerd, dat wil men b.v. per seizoen 8 maal gaan schaatsen op een avond hier een verhoging wordt gevraagd van 150 Uit de vergadering kwa men ook voorstellen. Zo vond men het billijk dat een echtpaar de oude contributie bleef betalen. Na discussie hierover ging men met het voorstel accoord. Men voelde echter niets voor dat kwartje toegang 's avonds. Nu men verhoging van contributie vraagt kon men ook wel de muziek 's avonds laten spe- den. De verlichting en muziek zou den echter veel geld gekost hebben. Vergeleken by andere gemeenten is onze ijsbaan nog goedkoop. Hier be taalt men zes cent per week gemid deld. Er zijn gemeenten waar dit een kwartje is. Kinderen van 1820 jaar kunnen lid worden voor 1,zon der recht van stemming. De kas gaf de volgende beelden: aan inkomsten f 3690,13; aan uitga ven ƒ4193,03. Hetgeen betekent een nadelig saldo van 452,90. Hierbij dient men nog rekening te houden met nog enkele onbetaalde rekeningen, zodat het nadelig saldo zeker 550,is. Enkele grote posten waren b.v. baanhuur e.d. 809,vermakelijk heidsbelast. 316,muziek 500,—- De discussie ging nog enige tijd door, waarna men begon aan de rondvraag. Men wil voor de meren- tocht een startplaats aan de Kaag. Tevens wil men tractor huren om hiermede de Zandsloot en Sassen- heimersloot schoon te vegen. Deze voorstellen zullen in overweging ge nomen worden. Na nog enkele vragen eindigde deze wel zeer rumoerige vergadering, VOORHOUT VERHEUGEND NIEUWS INZAKE WONINGBOUW. Er gingen de laatste tijd geruch ten, dat er weer 16 woningen ge bouwd zullen worden. Vanzelf sprekend hebben wij ons bevoegder plaatse georiënteerd. Hieromtrent, werd ons medegedeeld,dat er nog niets definitiefs bekend was. Waarn. burgemeester Kolfschoten kon ons niets anders mededelen dan: „Wij blijven diligent" en, „we hebben een goede hoop". Hoe staan de za ken er thans by? En dan zijn wij, met diegenen, welke met veel •hoofdbrekens, en moeite en tijd ge kost heeft, verheugd te kunnen me dedelen dat, na alle voorbereidende besprekingen Gedep. Staten van Zuid-Holland, het gemeentebestuur hebben verzocht, le. rechtstreekse woningbouwplannen in te dienen welke direct aan het betreffende ministerie zullen worden doorge zonden; 2e. dat zij (G.S.) gunstig over deze plannen zullen adviseren. Volgens betrouwbare bronnen zul len deze plannen niet meer op het bestaande volume stranden. Met kracht zijn de reeds uitgewerkte plannen ter hand genomen, om deze binnen afzienbare tijd aan Ged. Staten aan te bieden. VOORSCHOTEN Gisteren reed de heer J. A. C. Valk uit Kwintsheul met zijn stati oncar in de richting Den Haag. Bij Reyneveld kruiste hij de spoorbaan en werd gegrepen door de tram die eveneens uit de richting Leiden kwam. De stationcar werd zwaar beschadigd. De heer Valk en zijn zoon kwamen met lichte verwon dingen uit de ravage. Dames ontvingen verkeersdiplo- ma. Bij de federatie voor Vrou welijke Hulpverlening heeft men begrip voor „paraat op straat" en dat is verheugend, aldus burgemees ter C. J. v. d. Hoeven. Wamieer alle dames die het diploma hebben be haald hun kennis uitdragen in ge zin of omgeving kunnen daar niet anders dan goede resultaten van komen. Het waren 30 dames die het diploma vooor veiligverkeer gister avond uit handen van de burge meester ontvingen. De cursus was begonnen met 36 dames, 30 deden er examen en 28 slaagden, waarvan drie met lof en aangezien de burge meester erevooorzitter is van Veilig Verkeer en de echtgenote van de burgemeester presidente is van de federatie vond de diploma uitrei king in de raadzaal plaats. Dat de cursus gezellig verlopen was bleek al min of meer tijdens de diploma uitreiking en de burgemeester slaagde er bovendien nog in bijna ieder der dames een persoonlijk woord toe te voegen. Mevr. S. G. v. d. Hoeven-de Leeuw de Jongh bedankte namens de cur sisten de docent de heer C. Rob- bertsen en bood een presentje aan en prees de dames die in de koudste maand van het jaar trouw de cur sus hadden gevolgd. Z0ETERMEER Fabrieksarbeidersbond „St. Willi- brord". Gisteravond werd in de bovenzaal van „De Gouden Leeuw" een algemene ledenvergadering ge houden door de fabrieksarbeiders- bond St. Willibrordus. Op deze avond heeft de districtsbestuurder de heer J. Schoof gesproken over de loonvor ming en meer speciaal over de vrijere loonvorming. Spreker gaf eerst een overzicht van de gevolgde loonpoli tiek na de tweede wereldoorlog, toen ons land in de bitterste nood ver keerde. De uitrusting van de indus trieën was totaal verwijderd. Grote bedragen konden geïnvesteerd wor den. De verschillende loonronden, die er gekomen zijn, hebben de prij zen doen stijgen, maar hebben niet gemaakt, dat men kon profiteren van de toegenomen welvaart. De gedach te aan de vrijere loonvorming, die tot uiting kwam in de bekende motie- Romme heeft steeds meer veld ge wonnen en is nu na de bekende strubbelingen tot een werkelijkheid geworden. Het is nu zo, dat in be drijfstakken waar zulks mogelijk is een loonsverhoging mogelijk is, waar bij men gebonden is aan dc rege ringsvoorschriften en waarvan prijs verhoging geen gevolg mag zijn. Het is dus niet zo, dat iedereen maar loonsverhoging zal krijgen. Spreker propageerde de actie „Op naar de 400.000 leden" van de K.A.B. Reeds zijn er meer dan 390.000 leden, zodat met aller inspanning binnen enkele maanden het streefgetal gerealiseerd kan worden. K.A.V. Op de maandelijkse bij eenkomst van de KAV heeft mej. A. Vollebregt enkele behartenswaardi- ge dingen gezegd over de opvoeding van de jeugd en meer speciaal over de godsdienstige opvoeding. Boven dien gaf spr. een duidelijke uiteen zetting van het buitengewoon lager onderwijs, waarbij geen plaats meer is voor de verouderde en volkomen misplaatste naam van achterlijke school. De voorzitster, mevr. De Vries, wees in haar openingswoord op de wereldboetedag, die op zondag 25 maart gehouden wordt. Om zeven uur is er een H. Mis voor de leden van de KAV. 's Middags wordt er gc. zamenlijk de Kruisweg gebeden, waarbij allen verwacht worden. Het moet een dag van gebed en boete zijn. Spr. deelde mede dat op 5 juni a.s. een excursie gehouden zal wor den naar Jutfaas met een bezoek aan een aldaar gevestigde industrie. Mej. A. Vollebregt sprak hierna over de opvoeding van de heden daagse jeugd. Marktberichten WOERDEN 21 maart. Kaas. Aanvoer 10 partijen, le kwaliteit ƒ2.17—2.31, 2e kwal. ƒ2.05—2.16. Handel matig. —s-, ,;y» KOFFIE, zeer goede melange. Uitsluitend gemalen. 250 gram f 0.93 ASPERGES, lacht als boter. Groot blik I 0.92 Italiaanse TOMATENPUREE. 7 x geconcentreerd. 3 blikken SAKSISCHE LEVERWORST, de heerlijke gekruide, 150 gram LANGE SPRITS, het U beken de koekje. 250 gram CHOC. HAGELSLAG. 200 gram Chocolade VOGELEITJES puur of melk. 150 gr. f 0.45 f 0.50 f 0.39 f 0.45 f 0.65 ZWEMINRICHTING „POELMEER", vraagt voor het a.s. badseizoen: OEGSTGEEST, BADMEESTER en CASSIÈRE Sollicitaties: Laan van Oud Poelgeest 14, Oegstgeest. g Gevraagd goed onder houden kinderwagen. Br. onder letter M, Agent Leidse Courant. Oude We tering. g Wegens teleurstelling gevraagd huishoudelijke hulp. Aanmelden Rusthuis Zonneweelde, Oranjelaan 2 Oegstgeest. Steenhouwerij en Netuursteenhandel Specialiteit in GRAFMONUMENTEN HOGE RIJNDIJK 43 - LEIDEN - TEL. 23281 tg Woninginrichting vraagt bekwame gordij nennaaister voor thuis werk. Br. onder no. 1368 bureau van dit blad. g Gevraagd vlotte huis naaister voor verstel- en kinderwerk. Tevens hel dere werkster voor 2 da- Sen per week. Döfferhoff, •e Kempenaerstraat 41, Oegstgeest, tel. 23013. g Gevraagd opvouwbaar wandelwagentje, in prima staat; kindertrekkar, grote maat, desnoods aanhang- wagentje voor fiets. Te vens aangeb. losse hulp motor, Mosquito 20, Br. onder letter K. Agent Leidse Courant. Oude We tering. g Wij verzorgen met gem. betalingsvoorwaarden al uw meubelen, bedden, de kens. complete woning inrichting. Heren-, dames- en kinderkleding, linnen uitzetten, baby-uitzetten, wasmachines, stofzuigers, enz. Br. onder no. 7846 bureau van dit blad. g Uw matras dezelfde dag weer nieuw thuis. Vanaf 19.50 uw 1-p. en 26,50 uw 2-p. opnieuw overtrok ken met damast. Dat kan alleen Smit, Mare 98 - Vrouwensteeg 9. tel. 23913. g Pootaardappelen. Eer steling, eigenheimers, dori, libertas. noordeling. N.a.k. gekeurd in de matén 28/35 en 35/45, alles voor ge kiemd. Bel. aanbev. H. A. van den Berg, Boerhaave- straat 45. Voorhout, telef. K 2532-7586. g Wasmachines, enkele malen voor demonstratie gebruikt met 40 tot 100 gulden korting. Slechts en kele exemplaren beschikb. Betaalbaar in termijnen, demonstratie vrijblijvend aan huis. Prijzen vanaf 140,—. A.V.O.-postorders. Postbus 64. Leiden. g Alles op gebied van schuimrubber en schuim- plastic in de speciaalzaak Mare 70. Schuimplastic speelgoed, badcommode, afdruipmatjes. onderzet ters, vatenkwas' tocht- band. Schuimplastic onder Uw traploper, geen stof, glijdt niet. onverslijtbaar 40 ct p. st. g WU vertegenworodigen de AJS-, Puch-, Sparta-, James-, Salira- en Triumph-motoren. Berini-. Puch-, Sparta-, TWN (Tips)-, Ünion-bromfiet- sen, Goggo-, Puch-, Faka- scooters. Ook andere wor den graag geleverd door Valk, H. Schouw. Voor schoten. BODEGRAVEN Abonnementen en adver- tentiën worden aangeno men door I. VAN WIJK OUD-BODEGRAVEN 9

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3