RIJNSTREEK Heeft de griep vat op U? Gemeenteraad Nieuwveen Scherp AVONDRUST Teleurstelling over trage afhande ling ziektekostenvoorziening Gerzon toonde rijke variatie op de lentemode WOENSDAG 21 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN E.H.B.O.-WEDSTRIJD IN B.B.-VERB AND. Onder leiding van de heer A. Ros, kringhoofd Z.H.-3 van de B.B., heb ben de leden van de geneeskundige dienst van Alphen aan den Rijn en Boskoop in hotel „Toor" een bijeen komst gehouden i.v.m. de aanstaande EHBO-wedstrijd in B.B.-verband. Nadat de heer Ros een korte uit eenzetting had gegeven van de diver se BB-diensten en heel in het bij zonder van de geneeskundige dienst, heeft mej. dr. C. M. Bakhuizen van den Brink, kringcommandante van de laatstgenoemde dienst, een uiteen zetting gegeven van de plannen tot Ihet houden van een EHBO-wedstrijd van de plaatsen Alphen en Boskoop. Het ligt in de bedoeling dat deze proef-wedstrijden in de gehele kring zullen worden gehouden, telkens van enkele plaatsen gezamenlijk, waarna dit pogen uiteindelijk zal leiden tot een algehele oef en-wedstrijd van de gehele kring. Deze wedstrijd betreft zuiver en alleen de EHBO van de B.B. De wed strijd is bepaald op 21 april, des mid dags omstreeks 3 uur op een terrein in het centrum van Alphen. De ge wonden worden geloot uit de EHBO- ers (pl.m. 1/3 van hen) op wier ge drag evenzeer zal worden gelet, want ook zij dingen mee in de wedstrijd. Naar gelang het aantal deelnemers zullen groepen worden gevormd. De groepscommandanten kunnen de deelnemers zelf aanwijzen uit hun ■midden. Ook zal worden gelet op de verrichtingen van de individuele deelnemers. De groepen worden aan geduid in kleuren. Bij de eindbeoor deling als groep, krijgen de deelne mers elk een persoonlijk aandenken. Dr. Bakhuizen van den Brink gaf nadere aanwijzingen betreffende de eisen en vertelde waar in het bij zonder ook op gelet zal worden. Na afloop krijgen de deelnemers een gezamenlijke één-pans-maaltijd, verzorgd door de dienst sociale wel- zijnsverzorging, tijdens welke maal tijd de prijzen worden uitgereikt. De jury zal bestaan uit vier artsen niet de kring-commandante te Al phen en evenmin de pl.v. comman dante dr. v. d. Nagel uit Boskoop en voorts zal o.a. mr. M. A. B. L. van Meetelen uit Boskoop in de jury zitting hebben. A.V.V. '36 COMBINATIE. O.l.v. ir. L. Zoetemeijer hield de Alphense Athletiekvereniging A.A. V. '36-combinatie dinsdagavond in hotel „Toor" haar jaarvergadering. In zijn openingswoord memoreer de de voorz. een aantal met succes bekroonde activiteiten. Hij wees op de successen van de marathonloper Jac. Smits en op de verrassende resultaten op de wed strijden om de clubkampioenschap pen. In zijn jaarverslag releveerde de secr., de heer B. Knaapen, een aan tal belangrijke gebeurtenissen het koninklijk gezin betreffende, zowel op nationaal als internationaal ter rein. Tevens memoreerde hij het verloop van de vorig jaar gehouden feestelijkheden. De heer M. A. H. Starrenburg, penningmeester, gaf een overzicht van de financiële bemoeiingen, wel ke een batig slot tot gevolg hadden. In de kascommissie voor 1956 wer den benoemd de heren J. J. B. van Z wieten, M. H. O vermeer en J. Ver hoef. De periodiek aftredende bestuursle den de heren P. Groenhart, B. Ho- De raadhuisloop, gewonnen door i Ien^» G. J. van der Kolk, B. Lam en Vergeer uit Boskoop, is eveneens I M- A- H- Starrenburg werden herko- een aardig succes geworden, evenalszen- de estafette dwars door Alphen. Besloten Ir. Zoetemeijer reikte vervolgens een serie diploma's uit, behaald bij de wedstrijden om het clubkampioen schap en een aantal diploma's, welke behaald werden in de Kring Gouda. Jac. Smits verwierf hiervan wel het leeuwenaandeel n.l. 7 diploma's. Niet werd om op 30 april in samenwerking met de C.O.V herden kingsfeesten te organiseren. Voorts zal de W.V. in de Laura-week een groots zomerfeest organiseren. Tijdens de vergadering werd enige bezorgdheid uitgesproken met betrek king tot de zwakke financiële aderden zevenmaal slaagde hij ertie van de vereniging en werd in in het GAC-record te verbeteren. Ook overweging gegeven maatregelen te werden twee medailles uitgereikt. bezien om de basis te verstemen. De Jos- A. Jansen-wisselbeker, be- stemd voor het meest verdienstelijk I lid werd thans overhandigd aan de j heer Ton Mooy wiens verdiensten i zowel in het afgelopen jaar als wel i r^KK,^d\™.r;De raad van Nleuwveen kwam en zljif sportprestaties van eerdfr j ^een rdeï Het bekertje, beschikbaar gesteld burgêmeêster I Bakhtóen® feff^de ~thoWn« j gg gememoreerd*o!af'te^^'uerdam^eni Enschede en die voornemens is deel ïer J: A- Bakhuizen met ingang van Wees verstandig! Neem bij het minste of geringste teken van griep of verkoudheid 1 of 2 NOURYTIEN -tabletten op wat water. NOURYTIEN is het vol maakt moderne, symptomatisch werkende geneesmiddel, uit 5 vermaarde componenten samen gesteld, dat ook door mensen met een gevoelige maag uitstekend wordt verdragen. NOURYTIEN is volmaakt veilig en werkt zekerder dan enig ander middel. NOURYTIEN knapt U op in een ommezien! Bij alle apothekers en drogisten. Per buisje van 20 stuks 85 ct. (Advertentie). Enschede en die voornemens is deel te nemen aan het Europees crite rium. Meerdere malen werd gesproken over het materialenfonds, waarvoor de voorzitter een warm pleidooi hield voor de vrijwillige bijdragen. Het jaarverslag van secretaris De Wit meldde dat het ledental is toege nomen, speciaal met junioren. Er is een constante gelegenheid geschapen voor training. Dank werd gebracht aan „Alphia" voor het beschikbaar stellen van haar terreinen. „Spirit" is 100 pet. verbeterd en daarvoor werd dank gebracht aan mej. Voor sluis en de heer Mooy. Ook de ma terialen zyn uitgebreid. De penningmeester, de heer J. v. d. Horst meldde een batig saldo van ruim ƒ100,maar op het bank- Van hen, die op 10 april op de Ie- denlijst staan genoteerd wordt ver wacht dat zij aan de wedstrijd zullen deelnemen. POTLOOD en GEEST 1 2 3 4 s 6 10. 7 8 9 11 I'2 13 14 15 16 17 18 J9 20 r No. 539. Horizontaal: 1. aanwijzend voornaamwoord, 3. opslagplaats voor hout (Z. Nederl.), 5. ik (Lat.), 7. meisjesnaam, 9. verhoogd beeld, drijf of gietwerk, dat uit de achtergrond is opgeheven, 11. jongensnaam, 12. gezien (afk. Lat.), 13. zending, over making. 16. familielid, 17. jongens naam, 19. de opperste rand van een dak, 20. voorvoegsel. Verticaal: 1. rivier in Engeland, 2. drietenige struis, 3. fijn gesneden ta baksoort, 4. toornachtige opwelling, 6. een zeker aantal mensen of zaken bijeen, 8. inwendig lichaamsdeel, 10. munt in Roemenië, 11. munt in Zwe den, 14. water in N. Brab., 15. palm- meel, 18. onbep. voornaamwoord. Oplossing morgenavond. OPLOSSING No. 538. Horizontaal: 1. dolen, 5. valk, 6. leer, 8. ark, 10. roe, 13. Sem, 15. dele gatie, 16. ris, 17. end, 18. als, 20. grap, 22. olie, 24. stand. Verticaal: 1. dl., 2. Oka, 3. elk, 4. ne, 5. verdrag, 7. remedie, 9. regel, 11. oei, 12. els, 13. sté, 14. ein, 18. Apt, 19. Son, 21. as, 23. Ld. vóór half 5 is de lente begon nen. Aldus onze zak-agenda. „Zie, de winter is voorbij". Aldus het Hooglied. In stille nachten weer klinkt het verwonderde roepen, het gefluister en gepraat van de scharen kleine wereldreizigers, die de vjinter hebben doorgebracht bij de pyramiden van Egypte, aan de rivieren van Zuid-Afrika, en nu terugkeren naar het vaderland. Het onbegrijpelijke wonder van de vogel-trek. Gedreven door onrust en verlangen vliegen de tedere hoopjes leven over zeeën en berg ketens, belaagd door stormen, be laagd door de wreedheid der men sen; en zij rusten niet alvorens in hun vaderland te zijn. Trekvogels zijn ook de mensen op aarde; „hun hart vindt geen rust, totdat het rust in God". (Augustinus). nog een kleine 275,Het materia lenfonds beloopt pl.m. ƒ90, In de nieuwe kascommissie werden 1 mei 1956, eervol ontslag werd ver leend als burgemeester onder dank zegging voor de door hem bewezen diensten. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat zijn afscheid is bepaald op maandag 23 april a.s. te 15.00 uur. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de heer A. C. van Saanen, hoofd der openbare lagere school per 1 maart 1956 zijn functie heeft aan vaard. Gedeputeerde Staten verzochten intrekking bouwverordening inzake schuilplaatsen. Hiermede kon de raad zich verenigen, alsmede enige wyzi- j ging in de vleeskeuringsverordening en verordening op de keuring van waren. Moeilijkheden waren er gerezen tussen „de They Ierstichting", ge meente Nieuwveen en Polder Nieuw koop, inzake de riolering van het Schoterveld. Indertijd was er toe- in ae nieuwe weiueii stemming verleend door de Polder benoemd de heren Jos_ Verkerft, Arie Verhoef en Hoogendijk. De periodiek aftredende bestuurs leden ir. L. Zoetemeijer, J. de Jong en J. v. d. Horst werden herkozen. Na de pauze werd het wedstrijd- programma van het komende seizoen besproken. Vastgesteld is inmiddels de Estafette dwars door Alphen op 13 October en de Raadhuisloop op 10 november. Wilhelmnia-vereniging. Onder voorzitterschap van de heer P. Groen hart hield de Wilhelminavereniging dinsdagavond in hotel „Centraal" haar jaarvergadering. Stationsbeambte gaf verkeerde opdracht De rechtbank te Maastricht heeft dinsdag een stationsbeambte van de Ned. Spoorwegen uit Houthem schul dig bevonden aan het geven van een foutieve opdracht om een trein van Houthem naar Valkenburg te laten doorrrijden, waardoor deze diesel op een stilstaande goederentrein bij het emplacement Valkenburg botste, en ernstige materiele schade veroor zaakte. De beambte, tegen wie f 100, boete of 30 dagen hechtenis was ge ëist, werd veroordeeld tot 75,of 30 dagen hechtenis. Een machinist uit Maastricht, die de bewuste tfein in opdracht had ge reden en de botsing niet had kunnen voorkomen, werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde schuld. De eis tegen hem was ook 100,of 30 dagen hechtenis geweest. Als het brandt in Japan In de Japanse stad Nosjiro, in de prefectuur Akita, heeft dinsdag avond een zware brand gewoed, waardoor meer dan 1.000 gebouwen in vlammen zijn opgegaan. Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers. De brand, aangewak kerd door een harde wind, woedde meer dan zeven uren. De brandweer ondervond grote moeilijkheden door een gebrek aan water. Tijdens de brand verlieten meer a 15.000 bewoners van de stad hun woningen in nachtkleding om het verloop van de brand in de buiten lucht af te wachten. Hoge sprongen Twee officieren van de Amerikaan se luchtmacht zijn van plan in de ko mende herfst op 27 km hoogte vanuit een ballon parachutesprongen te ma ken. Dat is tweemaal zo hoog als het huidige record. Met de proeven wil men nieuwe reddingsmiddelen voor vliegers van snelle vliegtuigen op grote hoogte beproeven. De twee officieren, kapitein Ed ward Sverry en luitenant Henry Niel sen, zijn houders van het huidige hoogterecord parachutespringen. Zij vestigden dit in 1954 door boven de Nieuwkoop en deze toestemming was nu zonder meer ingetrokken. Thans zal deze kwestie worden voorgelegd aan Gedeputeerde Staten. Op uitnodiging tot onderhandse aanbesteding van vier woningwet woningen aan het Schoterveld zijn de navolgende prijsopgaven binnenge komen: Gebr. van Dijk 58.200, firma Aartman f 59.950,en firma Visser 60.500,De gunning dezer woningen is aangehouden. Vervolgens werd besloten ter fi nanciering dezer woningen een geld lening aan te gaan bij de Bank van Nederl. gemeenten groot 55.000, a 3J( pet. ingaande 1 juni 1956. Op voorstel van de minister van binnenlandse zaken werd besloten de vacantietoeslag voor het gemeente- oersoneel aan te passen aan de Rijksregeling. De commissie tot wering van schoolverzuim werd herbenoemd; in de vacature van A. Breedveld, werd benoemd de heer A. C. van Saanen. Een verzoek van beide kraamcen- fra om de gemeentelijke subsidie a 0,50 per verpleegdag te verho gen tot 1,werd goedgekeurd, mits deze verenigingen een zelfde subsidie van de Provinciale Staten ztuaen krijgen. In verband met de nieuwe spelling werd aan 'het hoofd der openbare la- NIEUWKOOP Propaganda-avond „Herwonnen Levenskracht". Gisteravond vond in het Parochiehuis een propaganda- avond plaats van Herwonnen Levens kracht. Deze avond werd met een kort woord geopend door de heer C. C van Koert. Vervolgens werd een film vertoond over de ontdekker van de tuberkel-bacil dr. Robert Koch, en zagen we een film over een „Ne derlands gezin'' waarvan de vader tuberculoze had. Deze film, die gro tendeels is opgenomen in het r.k. sa natorium „Berg en Bos", gaf een dui delijk beeld van de grote liefde en uitstekende verzorging, waarmede men daar de patiënten omringt en alles in het werk stelt, om hen weer beter te maken en als volwaardige burgers in de maatschappij terug te brengen. Hierna werd een propa ganda woord gesproken door de heer Ashman, die het werk van „Herwon nen Levenskracht" uiteenzette en een dringend beroep deed op de aan wezigen dit mooie werk door donatie te steunen. Na de pauze werden nog enkele zeer interessante films ver toond. Het resultaat van de avond was dat 25 nieuwe donateurs konden worden geboekt. DE KWAKEL BOERDERIJ GESLOOPT De oude dorpskern van de Kwakel heeft sinds vorige week een geheel ander aanzien gekregen. De zeer oude en grote boerderij van M. Vlasman aan de Kerklaan, is door slopershan- clen van het Kwakelse toneel verdwe nen. In record tempo is dit gebouw gesloopt. Er is nu weer een groot gere school toestemming verleend tot het aanschaffen van de nieuwe taalmetode, tot een bedrag van 160. Besloten werd aan de heren J. Fol ies en C. P. Janmaat, voor het jaar 1956 enige stukjes grond te verpach ten aan het Schoterveld, respectieve lijk voor 18.75 en 21.15. pioen geworden van de biljartver eniging Dito en komt daardoor voor een jaar in het bezit van de wissel beker. In de B-afdeling werd A. Straathof kampioen en promoveert hierdoor naar de A-afdeling. De uit slagen zijn als volgt: A-afdeling: P. van RoonTh. Notenboom 02, J van TrigtJ. Pietersen 02, PietersenL. Kesting 20. B-afde ling: A. Straathof—J. v. d. Berg 02, H. A. LeliveldJ. Gieling 20. De stand is thans: A-afdeling:, 1. Th. Notenboom 1928; 2. A. J. van Trigt 19—23; 3. J. Pietersen 19—22; 4. L. Kesting 1817; 5. P. van Roon 19— 16; 6. J. van Eijk 1410. Afdeling B: 1. A. Straathof 19—22; 2. J. Gieling 19—18; 3. J. v. d. Berg 19—17; 4. A. A. M. Schoorl 18—16; 5. H. Leliveld 19—13; 6. G. J. v. d. Berg 18—12. KVP-vergadering. Onder voor zitterschap van de heer J. Roovers kwam de KVP bijeen in de zaal van de heer Leliveld. Aangezien de secr., de heer C. A. Egberts en het bestuurslid Th. Jan maat naar elders zijn vertrokken wa ren er twee vacatures ontstaan. Daar volgend jaar echter 't gehele bestuur aftreed, had er nu geen aanvullende bestuursverkiezing plaats daar men nog niet beneden het minimum was. De penningmeester geeft een kort financieel overzicht, waaruit blijkt dat er een klein batig saldo aanwezig is. De wervingsactie voor nieuwe ieden heeft ook voor de Nieuwveense afdeling een groot succes opgeleverd. Er konden 56 nieuwe leden worden ingeschreven. Het aantal leden be draagt thans 258. Vervolgens deelt de voorzitter mede dat er a.s. zondag in het school lokaal van de r.k. school groslijst stemming zal worden gehouden voor de a.s. Kamerverkiezingen. Hiervoor kan in sommige gevallen van stem men met volmacht gebruik worden gemaakt. Hierna sprak de spreker van deze avond, de heer C. Kleister- lee uit Rotterdam. Vergadering ARKA in Leiden Nog immer bij B en W jn pre-advies In de vergadering van de Arka, afdeling Leiden, die gisteravond in „De Doelen" werd gehouden, kwam nog eens de ziektekostenvoorziening gemeentepersoneel aan de orde. De voorzitter de heer Th. J. C. Verduin, herinnerde er in zijn ope ningswoord aan, dat een pre-advies over deze zaak nog immer bij b. en W. van Leiden berust. Hij betreurde het. dat over dit voorstel, dat nu bij na twee jaar geleden door de Leidse raad met slechts één stem meerder heid werd verworpen, niets meer ge hoord wordt. Ook was hij teleurgesteld over het uitblijven van een ziektenkostenre- geling voor Rijksambtenaren. In zijn welkomstwoord herinnerde hij voorts aan de benoeming van mgr. Jansen tot Bisschop van Rotterdam. Ook de Arka leeft sterk met deze benoeming mee; men besloot een be drag voor het wijdingsgeschenk ter beschikking te stellen en aan mgr. Jansen een gelukstelegram te zenden. De heer Verduyn herinnerde aan de 4 pet. vacantietoeslag die als een rijpe vrucht van besprekingen de ambtenaren in de schoot te gevallen. Hij verwachtte, dat over 1955 3 pet. van het jaarsalaris zal worden uit- Filmcursus Jeugdactie besloten Pater Van Sasse van Ysselt over film als kunst In het clubhuis De Sperwer aan de Langestraat werd gisteravond de filmscholingscursus van de Leidse jeugdactie besloten met een inleiding van pater Raymund van Sasse van Ysselt over de factoren, die een film tot kunst kannen maken. Spreker illustreerde zijn lezing met de ver toning van de Amerikaanse film Shane". Pater Van Sasse van Ysselt verge leek het maken van een film met het schrijven van een boek. De schrij ver zet het woord in een verbafid, dat de litteraire waarde van de zin bepaalt. De „woordenschat" waaruit de filmregisseur kan putten, bestaat uit de speler, de muziek, de kleur, de entourage enz. Met deze ingre diënten kan hij naar believen een scène opbouwen. Spreker belichtte vervolgens de ondergeschikte taak van de speler, die in de goede film slechts bijna evenveel of even wei nig te betekenen heeft als de dode dingen. Spreker haalde hierbij als voorbeeld aan het experiment van de Rus Kuleschow die hetzelfde beeld van in gedachten verzonken man achtereenvolgens met drie ver schillende onderwerpen monteerde, waardoor het leek alsof de gezichts uitdrukking van de man veranderde. De samenvoeging van de verschillen de scènes bepaalt het filmritme. Een flitsende beeldwisseling versterkt de handeling. In pantserkruiser Potem- kin wist Eisenstein in de beroemde trappenscène de aangrijpendste scè nes voor de camera te halen en -in gekeerd, als het aandeel van de amb tenaar in de toegenomen welvaart; hij hoopte, dat het hoofdbestuur al les zal doen de salarissen omhoog te brengen in overeenstemming met de vrijere loonvorming in de particu liere sector. Nieuwe leden. De jaarvergadering had overigens een snel en genoeglijk verloop. De secretaris, de heer W. J. Kriek, gaf het overzicht van een actief ver enigingsjaar. De actie ledenwerving heeft goed succes gehad; 74 nieuwe leden werden ingeschreven. Het aan tal leden bedraagt nu 280. Helaas zijn er nog 70 a 80 ambtenaren die niet of verkeerd zijn georganiseerd. Pro paganda en huisbezoek blijft nood zakelijk. De penningmeester maakte mel ding van een stevig batig saldo. Tenslotte werd tijdens de rond- Congres op Woudschoten „De vrijheid van de student" De Nederlandse studentenraad, waarin vrijwel alle plaatselijke en nationale studentenorganisaties zijn vertegenwoordigd, houdt van 26 tot en met 29 maart op „Woudschoten" 'n conferentie waarin de vrijheid die de student naar Nederlandse opvattingen dient te genieten aan een nadere analyse zal worden onderworpen. De Nederlandse studentenraad heeft het probleem van de vrijheid van de student aangesneden op grond van de maatschappelijke ontwikkeling, die aan de overheid een steeds groter taak op universitair gebied geeft en daarmede ook komt op terreinen, die tot dusverre, of tot voor kort, alleen door de student en zijn organisaties beroerd werden. Die grotere over heidssteun bijvoorbeeld op het ge bied van de sociale zorg voor de studenten heeft ook een groter in vloed op de situatie op dat terrein tot gevolg, evenals een grotere over heidsverantwoordelijkheid die ge deeltelijk in de plaats dreigt te treden van de studentenzeggenschap van thans. Tijdens een dinsdagmiddag te Leiden gehouden persconferentie is iets naders verteld over het doel van de conferentie en over haar werk wijze. Door de groepen die vertegen woordigd zijn in de Nederlandse stu dentenraad zijn de aspecten van de vrijheid van de student in studie ge nomen; er zijn preadviezen uitge bracht, die de leidraad zullen vormen van de besprekingen op „Woudscho ten". In totaal zijn dat elf gespeciali seerde praeadviezen, die gaan over sociale zorg, de studie zelf en de in vloeden die op die studie worden uit geoefend van buitenaf. Er is een al gemeen paeadvies, waarin de vrij heid van de student nader wordt omschreven. Tijdens de persconferentie is er de nadruk op gelegd, dat de verant woordelijkheid van de student op velerlei terrein gehandhaafd dient te worden, ook al wordt de invloed van de overheid op grond van materiële steun steeds sterker. Het ligt in de bedoeling de resul taten van de besprekingen te zijner tijd in een beschouwing samen te vat ten en deze ter kennis te brengen van alle instanties en personen die een rol spelen by de totstandkoming van een herziening van de hoger on derwijswet. vraag geruime tijd gesproken over de organisatie van de ambtenaar. Het blijkt moeilijk de ambtenarenstand, die bestaat uit vogels van diverse pluimage, te rubriceren. In dit ver band werd gesproken over de KABO, die het P.T.T.-personeel tot zich trekt en over het Verbond van Bur gemeesters. De voorzitter betreurde het, dat een actief lid van de ARKA het no dig had geoordeeld van het neutrale verbond Van burgemeesters lid te worden. Twee uur é'egance en stijl in flitsende show bouwterrein beschikbaar gekomen,enkele beelden tot de essentie van waar menig nieuw huisje geplaatst Golf van Mexico op 13.776 m hoogte J kan worden. Een gedeelte van het uit een bommenwerper te springen. terrein is reeds aangekocht door het De nieuwe sprongen zullen boven de i bestuur van de Boerenleenbank, zodat woestyn van Nieuw-Mexico worden hier na verloop van tijd een nieuw uitgevoerd. 1 bankgebouw zal verrijzen. het drama door te dringen. Na de inleiding van pater van Sas se van Ysselt volgde de vertoning van .de Amerikaanse film „Shane", waarover wij reeds bij een vroegere vertoning een recensie gaven. Niet minder dan elf mannequins hebben gisteravond in de geheel ge vulde Stadsgehoorzaal een rijk ge varieerd beeld gegeven van de ko mende lentemode. Zij stapten zonder commentaar van een speaker, ieder op de geheel eigen manier, slechts begeleid door een beschaafd „muziek je" van Gé Hof enk achter de vleugel, van achter de gedrapeerde gordijnen van het podium de zaal in. Zonder pauze toonden zij zo in twee uur tijd een enorme reeks creaties van model- huizen uit Frankrijk, Engeland, Zwit serland en Italië, voor het grootste deel voor de uitgesproken elegante vrouw, hoewel het wat sportiever, eenvoudiger genre óók vertegenwoor digd was. Maar ook dat eenvoudiger genre had altijd allure; de rok en de blouse, resp. het truitje, het vestje en het jasje ontbraken. En verder werden er geen peignoirs, geen strandpakjes of -jurkjes, noch ook regenmantels ge toond. De collectie als geheel was er een, die de algemene bewondering wekte, maar waarbij men zich toch afvroeg, wat daarvan nu eigenlijk voor het reële leven in een kleine stad als Leiden te gebruiken was. Met de hoeden nèt zo: prachtig, zowel de grote wagenwielen als de kleine, hoog-gebolde potjes met véél sluiers; maar wie zou zoiets op de Breestraat durven dragen? Festijn. Dat neemt niet weg, dat het geheel een festijn voor het oog was. Op de eerste plaats is men op elf manne quins niet zo gauw uitgekeken als op drie of vier. En op de tweede plaats was ook de verzorging van de accessoires voor 100 pet. af. Het ont breken van commentaar verhoogde natuurlijk het tempo en zo kreeg men het gevoel een flitsende droom te beleven. Aan de andere kant gaf het ontbreken van commentaar ook wel eens aanleiding tot vragende ge- strandjurkjes werden getoond, voor een behoorlijke portie décolleté was niettemin gezorgd, zodat wij voor de firma Gerzon maar op een héél warme zomer hopen. Gelukkig wa ren vele toiletjes voorzien van een bolero-jasje. Ook de caraco was er. Maar de overigens niet talrijke zomermantels waren weer voor het grootste deel van héél lichte mate rialen, zodat wij vermoeden, dat de Enkhuizer almanak hoge temperatu ren heeft voorspeld; zélf hebben wij het niet gezien. Nieuwe lijnen. Talrijke nummers waren echte „creaties" en de nieuwe lijnen wer den zonder terughouding gevolgd, zodat bijvoorbeeld velen van de wij de rokken aanmerkelijk korter wa ren, dan wij tot nog toe gewend zijn. Het spreekt wel vanzelf, dat deze wijde rokken werden gesteund door volumineuze onderrokken met stro ken brede kant eraan. De mannequins cirkelden er trots mee rond, zodat ze in al hun pracht te zien kwamen. Een aardigheidje was de kniebroek in dezelfde stof als de japon, die één van de mannequins een beetje aarze lend telkens liet bewonderen. Het publiek lachte, maar vond het tóch wel leuk. Ondanks het „geklede" accent van deze show ontbraken de mantelpak jes vrijwel geheel. Een bijzonder mooi slot was de parade van lange avondtoiletten, volgend op een pre- sensatie van korte, feestelijke japon nen, die zowel voor cocktailtoilet als voor klein-avondtoilet te gebruiken waren. Bij die lange avondtoiletten was er één met een van voren voetvrije rok. Er was strass verwerkt in borduursel en er waren bolero's en stola's bij. De traditionele bruid was deze keer in een voetvrij toiletje van witte kant over lichtblauw met een kort, lichtblauw sluiertje, aan een wit kap je geplooid met enorme wijde plooien. Het geheel oogstte telkens 'n warm applaus, aan het slot uitgroeiend tot een kleine ovatie. Waarop het spelen van het Wilhelmus traditioneel bij zichten: was dat nu bijvoorbeeld een} Gerzon naar het schijnt een beetje mantel of een japon? En wat voor vreemd volgde; bijna niemand waag- stof was dat? de het mee te zingen. Zeiden wy daarnet, dat er geenl c. Th. R.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2