Toekomst van 80.000 Nederlanders hangt af van een vastberaden houding Frans lente-offensief in Algerije Scheep AVONDRUST Kom ook IN ZU1VELLAND Mn Van Rijckevorsel over het proces Jungschlager Bij HUIBERS RELIGIEUSE ARTIKELEN Gouden priesterfeest van pater Salvator Booms o.f.m. Ondergrondse activiteit met een reukje er aan MAANDAG 19 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Franse troepen uit West-Duitsland De Franse minister van Algerije, Lacoste, heeft zondag bij zijn terug keer uit Parijs te Algiers verklaard, dat de Franse strijdkrachten in Al gerije „belangrijke operaties" voor de lente voorbereidden. Met het oog hierop zuilen vóór ten april twee gemechaniseerde divisies uit West- Duitsland naar Algerije worden over gebracht. Voorts zal ongeveer de gehele Franse vloot langs de kust van dit gebied gaan patrouilleren. Volgens Lacoste zullen de genoemde divisies worden gebruikt als een reserve met grote bewegelijkheid en vuurkracht. Ook zullen binnenkort vijftig van de benodigde 300 verkenningsvlieg tuigen in Algerije aankomen, alsme de vele hefschroefvliegtuigen, aldus de minister. Ben Goerion voorziet Egyptische aanval De Iraëlische premier, Ben Goerion, heeft zondag op een congres van het 500.000 leden tellende vakverbond te Jeruzalem verklaard, dat Egypte ze ker in de komende paar maanden Israël zal aanvallen, als Israël niet ,.in de onmiddellijke toekomst" wa pens voor de verdediging krijgt". De premier, die tevens minister van defensie is, zei dat het wapen contract dat Egypte met Tsjecho-Slo- v/aklje heeft gesloten, een oorlog na derbij heeft gebracht. De Israëliërs hebben, zo zei hij, geen één tank die in kwaliteit opweegt tegen die van de Arabische legers en geen enkel jachtvliegtuig, dat de Russische Mig in snelheid kan evenaren of een bom menwerper, die in kwaliteit gelijk is aan de Russische „Iljoesjin". Vol gens Ben Goerion hebben de Egyp- tenaren 200 Migs, zestig Iljoesjins, tientallen Stalintanks en een aantal duikboten gekregen. Sprekend over de toestand aan de grenzen tussen Israël en de Arabi sche landen verklaarde de premier, dat Israël tengevolge van de „Ara- biesche guerilla-actie" in de afgelo pen acht jaar 900 man heeft verloren. Jordanië laat zich niet vangen De leiders van Egypte, Saoedie- Arabië cn Syrië hebben zondag hun overleg te Cairo beëindigd. Volgens waarnemers zijn zij er voor de twee de maal niet in geslaagd, Jordanië aan hun zijde te krijgen. Waarnemers in de Egyptische hoofd stad zijn van oordeel, dat het steeds duidelijker wordt, dat koning Hoes sein er op gesteld is de banden met Engeland te bewaren en geen onge noegen wil krijgen met zijn neef ko ning Feisal van Irak, welk land, ook via het verdrag van Bagdad, nauwe betrekkingen met Engeland onder houdt. POTLOOD en GEEST 11 I 12 3 4 6 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 No. 537. Horizontaal: 1. grote drink beker op voet, 5. bid (Lat.), 6. gezel lige bijeenkomst van oud-studenten, 8. voornaamwoord, 9. grove wollen stof, 10. bijl met lange steel, 13. voed sel, 14. voerman, 17. eerste boek van Mozes (afk.), 18. plantage in Suri name. Verticaal: 2. rund, 3. dorp a. d. vaart van Bolsward naar Harlingen, 4. voorzetsel, 6. muiter. 7. bijenhou der, 8. gebod, 11. muzieknoot, 12. be zigheid om zich de tijd te korten, 15. ik (Lat.), 16. eind. OPLOSSING MORGENAVOND LIZJ was de bruidegom, Hij bleef de bruidegom. Hij heeft het nooit verder gebracht dan bruide gom te z\jn. de eeuwige bruide gom. De hem toebedeelde rol lag op het tweede plan. Een paar maal mocht hij optreden bij het begin van het stuk. Daarom komt zijn naam niet meer voor onder de me despelers. Zijn taak bestond erin, de eer van zijn bruid te redden door voor te wenden de vader van haar kind te zijn. Een taak, die Jozef, wiens feestdag heden wordt gevierd, trouw heeft vervuld. Hij werd voor een fait accompli, een voldongen feit gesteld. De nede rige zelfverloocheningwaarmede Jozef zich schikte is een zeer sterk voorbeeld van mateloos vertrou wen op God. „Zeer sterke Jozef", door zwak te zijn voor God. De Franse regering heeft besloten om de nodige schepen en vliegtuigen te vorderen, die nodig zijn voor een spoedig vervoer van troepen uit West- Afrika en West-Duitsland naar Al- gerië, ter versterking van de troe pen, die daar tegen de opstandelingen strijden. FRANS-TUNESISCHE OVEREENSTEMMING. Te Parijs is overeenstemming be reikt over de protokollen betreffende de onafhankelijkheid van Tunesië en de onderlinge samenhang tussen Frankrijk en Tunesië, zo is zaterdag avond bekend geworden. De proto kollen zullen dinsdag, 20 maart, ge tekend worden. Het water zakt in Hongarije Het gevaar voor verdere overstro mingen in Hongarije is geweken, al dus radio Boedapest. Tengevolge van bombardementen door de Hongaarse luchtmacht is het ijsveld, dat de Donou over een lengte van zeventig km. bedekte, doorbroken. Het peil van de rivier daalt. Volgens Radio-Boedapest zijn de overstromingen als gevolg van het buiten haar oevers treden van de Donou de ergste geweest sinds 20 jaar. Dorp na dorp werd afgesneden of overstroomd. Het gehele eiland Mohacs, 25 km. ten noorden van de Zuid-Slavische grens, staat nog blank. De bevolking is naar elders overgebracht. Een aan tal mensen wordt vei'mist. Iets noor delijker staan 13 dorpen onder water. Alleen de toppen van de bomen ste ken boven de watervlakte, die aan een zee doet denken, uit. Aardbeving in Libanon Tijdens een aardbeving in Liba non in de nacht van vrijdag op za terdag zijn 131 mensen gedood en 200 gewond. In 33 dorpen in het zuiden stortte een groot aantal hui zen in. Volgens onofficiële cijfers zijn 10.000 mensen dakloos geworden. De aardbeving veroorzaakte een paniek in Beiroet. De bevolking vluchtte naar de heuvels en het strand. Honderden auto's waarin gezinnen de nacht doorbrachten, stonden langs de wegen naar het vliegveld geparkeerd. Wat wil Zuid-Korea? Te Seoel is zondag van gewoonlijk betrouwbare Zuid-Koreaanse zijde vernomen, dat Zuid-Korea de Ver enigde Staten heeft verzocht de Ko reaanse wapcnstilstandoveréenkomst op te heffen. De Zuid-Koreaanse regering heeft de Amerikaanse autoriteiten verder verzocht haar eis om onmiddellijke terugtrekking van de Tsjechoslowaak- se en Poolse leden der neutrale be standscommissie voor Korea te steu- neix De Zuid-Koreanen noemen deze leden „communistische spionnen". Staatsbegrafenis voor mevr. Curie MELK- en ZUIVELTENT00NSTELLING van 15 t/m 24 maart 1956 in een speciale tent op de Beestenmarkt te Leiden v GRATIS PROEVEN VELE ATTRACTIESI SURPRISES Geopend alle werkdagen van 10 lot 12 uur. van 2 lot 5 uur en 's avonds van 7 tot 10 uur. Op 15 maart van 2 tot 5 u. en van 7 tot 10 u toning i.d. Zuivel Bio) s Zondags de gehele dag >n op maandag 's morgens gesloten. MET KORF OP HET HOOFD IN HET WATER. Toen gisteren de 38-jarige P.T.T.- employé J. Hofman de Loosduinse brug te Den Haag passeerde, vertelde een klein meisje hem dat zij een man in een slooWhad zien vallen, die uit-; kwam op de Noord-West-Buitensingel, Hofman begaf zich naar de aangege ven plaats en toen hij niets zag, begaf hij zich gekleed te water. Na enig zoeken ontdekte hij in het drabbige water een man, die een rieten korf op zijn hoofd had. Hij bracht de drenke ling naar de kant, waar omstanders hen op het droge trokken. Het bleek te zijn de 49-jarige op perman J. S., die onder drankinvloed te water was geraakt. S. had nog een hoofdwond bekomen en is aan het bureau Van der Vennestraat na- behandeld. BRAND OP NEDERLANDS KUSTVAARTUIG Met eigen middelen geblust. De „Prinses Beatrix" een kust vaarder van de stoomvaartmaat schappij Zeeland seinde gisteravond omstreeks half negen dat er brand was uitgebroken in de machinekamer. Het schip dat op weg was van Vlissin- gen naar Schiedam, bevond zich toen nabij de Middensteenbank. Omstreeks kwart voor negen seinde men reeds dat de brand met eigen middelen ge blust was en dat ieder gevaar ge weken was. Bijzondere vergadering Jo-K.V.P. kring Leiden Mr. K. van Rijckevorsel hield zater dagmiddag voor de jongerenorganisa tie in de katholieke volkspartij kring Leiden een lezing onder de titel Kie zen of delen. De opkomst voor deze bijzondere bijeenkomst in de Vergul den Turk was zodanig dat alle aan wezigen om de bestuurstafel plaats konden nemen, wat wel genoeglijk maar toch wel enigszins ontmoedi gend voor het bestuur was. Voorzitter, de heer J. van Zonne veld, weet de slechte opkomst in zijn openingswoord aan de gunstige weersomstandigheden. Hij kon echter melding maken van harde arbeid in de afdelingen. Spreker vroeg de aandacht van de aanwezigen voor het jongex-enappèl, dat op 29 april in Wateringen gehou den zal worden. Het programma ver meldt demonstraties en een groot „bal champêtre". Het gemeentebe stuur van Wateringen, onder leiding van burgemeester Meissen, heeft alle medewerking toegezegd. Praatje rond de groene tafel. Mr. Van Rijckevorsel noemde zijn toespraak een praatje rond de groene tafel en nam op gemoedelijke wijze met de jongeren enkele vraagstukken door die juist in de verkiezingsstrijd bijzonder knellen. Bij ieder, die be langstelling heeft in de politiek komt, aldus spreker, in de verkiezingstijd onvermijdelijk de vraag op, wat de verkiezingen in ons land te beteke nen hebben. De partijen zijn immers zo volgens de levensovertuiging inge deeld dat slechts kleine verschuivin gen mogelijk zijn. Spreker sprak ver volgens als zijn mening uit, dat het verlies aan zetels in 1952 dit maal ze ker ingelopen zal worden. Een gerin ge winst betekent een katholiek kabi netsformateur en een gunstige beïn vloeding van de politiek, die door het nieuwe kabinet gevoerd zal worden. Sprekend pver de eenheid, waarover door de kardinaal en in het Mande ment gesproken werd, zeide mr. Van Rijckevorsel dat deze eenheid door te velen op alleen praktische waarde geschat wordt. De eenheid is, volgens spreker een principiële zaak omdat met de eenheid het christendom in Nederland staat of valt. Na deze korte inleiding ontstond er een gedachtenwisseling over on derwerpen die zijdelings of direct met de verkiezingen te maken hadden. Politiek show-proces. nationale hof van jxistitie zullen wor den gedaan, op grond van het feit dat aan de minimum-eisen van recht in dit proces niet is voldaan. De toekomst en de positie van 80.000 landgenoten, die nog in Indo nesië zijn, hangen af van een ge duchte houding van het Nederlandse volk in deze kwestie. Op voorstel van de voorzitter be sloot de vergadering eenstemmig ad hesie met het manifest van zeven te betuigen. Zachtere lucht wint terrein Uit een hogedrukgebied boven Rusland stroomt nog voortdurend koude lucht via Duitsland en het Oostzeegebied naar Scandinavië. Tij dens het weekeinde werd het weer ook in het noorden van Nederland door deze koude luchtstroming be- invloed. Op Terschelling steeg het kwik gisteren niet hoger dan 3 gra den. In Friesland en Gironingen be droeg de maximum temperatuur on geveer 6 graden. Daarentegen wei'- den in het zuiden van het land bij zonnig weer temperaturen gemeten van omstreeks 14 graden. Deze ho gere temperaturen hingen samen met het geleidelijk doox-dringen van war mere lucht uit zuidelijke streken. De ze temperatuurtegenstellingen tussen het noorden en het zuiden van het land zullen zich handhaven maar de verschillen worden kleiner, omdat de zachtere lucht uit het zuiden lang zaam tex-rein wint. De kans op nacht vorst wordt dan ook steeds geringer. Op de Oceaan komt een gematigde depressie-activiteit voor. De storin gen trekken met grote snelheid van de omgeving van New-Foundland in de richting van Ierland en splitsen zich dan in twee gedeelten. Eén deel buigt om in de richting van IJs land, het andere deel koerst via de Golf van Biscaje naar het zuiden van Frankrijk. Een storing, die van- mox-gen boven Zuid-Fx-ankryk was gelegen, veroorzaakte in ons land wat bewolking in de hogere luchtlagen. Moi*gen zal er nog wat meer bewol king voorkomen. Regen van beteke nis wordt er niet verwacht. MEMENTO MORI Zes Amsterdamse jongens zijn, na een ruit te hebben ingeslagen, bin nengedrongen in het Koninklijk Insti. tuut voor de Tropen te Amsterdam. Zij hebben het instituut weer verla ten met.zes doodshoofden.en twee siermandjes. VOETBALLER GEWOND. Tijdens de gisteren gespeelde wed strijd Roodenburg tegen Woerden op het terrein in de Leidse Hout kwam de 27-jarige I. A. uit de Juli- anastraat in Leiden in botsing met een speler van Woerden. Hij brak zijn rechterondex-been. Haarlemmerstraat 123. Laidan vindt U aen grote keuzo in alle Op een van de vragen gaf mr. Van Rijckevorsel, als mede-ondertekenaar van het manifest der zeven, zijn me ning over de verdere ontwikkeling van het proces-Jungschlager, dat hij een politiek show-proces noemde. Er heerst, aldus spreker, geen ver schil van mening tussen Regering en Kamer over de te volgen gedrags lijn. Men wacht echter de veroorde ling af, waarna stappen bij het inter- (Advertentie) 14 Jaar kapelaan te Leiden De Franse natuurkundige, mevrouw Irene Joliot-Curie, die in de nacht van vrijdag op zaterdag overleed, zal woensdag, zo heeft de Franse rege ling bekend gemaakt een staatsbegra fenis krijgen. Mevrouw Curie is overleden aan leucaemie, een bloedziekt, die het ge volg is van haar werk met radio-acti viteit. Dit is door haar artsen meege deeld. Mevr. Curie was verbonden aan het Franse commissariaat voor de atoom energie van de stichting in 1946 af. In 1947 werd zij hoofd van het radi- um-laboratorium te Parijs en profes sor aan de Parijse universiteit. Haar echtgenoot, een vooraanstaand lid van de Franse communistische partij, werd in 1946 hoofd van het commis sariaat voor atoomenergie, maar werd vier jaar later van deze functie ont heven. Mevrouw Joliot-Curie heeft meer dan vijftig wetenschappelijke werken gepubliceerd, sommige daarvan in samenwerking met haar echtgenoot. De 39-jarige mej. J. Goud uit de Rotterdamse Quintstraat wilde gis termorgen de loopplank van de Ne derlandse kustvaarder „Lis" opgaan, toen zij viel en te water geraakte; voordat men assistentie had kunnen verlenen, waren de levensgeesten reeds gewekeh. Zondag 25 maart ajs. za pater Sal- vator Booms, thans rector aan het Sint Elisazeth-ziekenhuis te Winters wijk, zijn 50-jarig priesterfeest vieren. Als jongeman trad hij in de orde van Sint Franciscus, aangetrokken door het voorbeeld van zijn heeroom pa ter Bulters, oud-pastoor van Boschkant te '-sGravenhage die bin nenkort zijn 60-jarig priesterfeest viert. Na zijn priesterwijding in maart 1906 kwam hij naar Nieuwe-Niedorp waar hij twintig jaren achtereen werkzaam w«w als rondtrekkend pre dikant en assistentie-priestei-, een voorbeeld van apostolische ijver en I priesterdeugd. Hij werd benoemd tot I kapelaan te Zaltbommel, waar hij zes jaren achtereen wei-kzaam bleef. Daarna werd hij uitverkoren tot gardiaan van het klooster te Megen, waar hij drie jaar de kloostergemeen schap voor ging in woord en voor beeld. In de kracht van zijn leven werd hij benoemd tot kapelaan aan de Hartebrug te Leiden. Het werd de glorietijd van zijn leven In Leiden zou hij veertien jaren werkzaam blij ven als populair kapelaan, graag ge hoord predikant en druk gezocht biechtvader, gezien om zijn eenvoud, bescheiderxheid en vaderlijke zorg zaamheid Pater Salvator Booms mocht naar een rustiger werkkring uitzien, en zijn overheid zond hem als rector naar het Sint Elisabeth-ziekenhuis te Winterswijk, waar hij nu alweer drie ter der zieken en een vaderlijke steun jaar gewaardeerd wordt als een troos- voor de zusters Pater Salvator zal 6 inei naar Rot terdam gaan om in familieki-ing zijn gouden priesterfeest te vieren Twee van zijn broers zijn daar al bijna een mensenleeftijd koster in de Domini- canerkerk aan Blijdorp en Proveniers singel, een derde was tot enkele ja ren terug Broeder-portier aan de kerk der pateis Redemptoristen aan de Goudsche Rijweg. Als waardering voor zijn vex'dienstelijk priesterle ven van 50 jaren heeft zijn overheid Pater Booms een reis naar Rome toe gezegd. Een schoner geschenk kon hem niet worden toegedacht. In verband met deze reis zal pater Booms op 25 maart a.s. niet in Hol land z(jn. Op 6 mei zal het feest worden ge vierd in de kerk aan de Proveniers singel te Rotterdam. Papengracht wordt leeggezogen De ondergrondse activiteit van deze heren staat in een kwade reuk. Zij hebben tot taak de beer en modder, die zich in de loop der eeuwen in de overkluisde grachten van Papegracht en Langebrug te Leiden heeft vastgezet naar de zuig- mond van de gemeentelijke bagger- wagen te voeren. De brij is zeer onwelriekend en komt van het Rapenburg die met deze ondergrondse grachten in verbinding staat. De blubber moet eerst verwijderd worden alvorens men tot de demping van deze overkluisde grachten kan overgaan. 82-JAR1GE AANGEREDEN Zaterdagmiddag werd op de Haar lemmerstraat de 82-jarige F. H. uit de Anna Palownastraat bij het over steken door een motorvoertuig aan gereden de man brak zijn rechter bovenbeen. WIELRIJDER BRAK SLEUTELBEEN Op het kx-uispunt Rijnsbui-gersin- gel en Stationsweg kwam de 48-ja- rige wielrijder W. M. uit de Lom bokstraat in botsing met een brom fietser. De fietser brak een sleutel been. DANSSUCCESSEN CASTELEIN. Mevx*ouw Castelein slaagde te Manchester voor het Px'ofessional Dancers Diploma in A de moderne dansen en B in de Latijns-Ameri- kaanse dans. In Londen slaagde zij voor het Award of Merit eveneens in de moderne dansen en de Latijns Amerikaanse dansen. In de moderne dansen met de hoog-'e lof. Evert Castelein te Manchester in de Latijns-Amerikaanse dansen en in Londen het Award of Merit in de Latijnse dansen en in de moderne dansen. Het laatste diploma even eens met de hoogste lof. TENTOONSTELLING VAN JAPANSE PRENTEN. In de zaal voor wisseltentoonstel lingen in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden is van he den af een nieuwe serie Japanse prenten geëxposeerd. Ditmaal kan men zijn aandacht wijden aan het genre „bloemen en vogels", dat ten onrechte niet zo grote bekendheid geniet als de meer algemene the ma's: landschappen, toneelspelers en schone vrouwen. Deze tentoonstel ling die enkele zeer fraaie prenten laat zien, omvat o.a. werk van Hi- roshige, Hokkei en Eisen. Opvallend fraai is de „Reiger in het nest", van Hiroshige. Dit is een der zeer mooie stukken uit de museumcollectie. De expositie is voor het publiek te bezichtigen van 10 tot 17 uur, op zon- en feestdagen van 13 uur tot 17 uur.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2