Zes kinderen uit één emigranten gezin trouwen op dezelfde dag Koningin Juliana woonde de jubileumvergadering bij Atoomkracht levert energië voor vele eeuwen MAANDAG 19 MAART 1956 DE LEITSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 en kreeg horloge De beste tabakken Het vorig jaar viel een 4-jarig knaapje, dat met zijn zusje langs een snelstromende beek bij Arcen (L) liep, in het water en zijn 7-jarig zusje verloor haar bezinning niet. doch bleef langs de oever met het knaapje meelopen. Toen de vaart gestuwd werd door een over het water hangende tak, stapte zij kor daat tot aan haar middel het water in en wist haar broertje levend aan wal te brengen. £eid&e (hma op, de Jacvt&ewc& te MtvecfU De 7-jarige Mieke redt haar broertje „Misschien „Ik vind alles best", deelde vader Dorssers, die enkele jaren geleden uit het Limburgse Helden naar het Ca nadese Blenheim geëmireerd is, aan zijn kroostrijk gezin mede. „Ik vind alles best, maar we kunnen niet iede re week een bruiloft houden!" Toen de familie Dorssers naar Ca nada emigreerde, waren van de 10 doahters en vijf zonen 3 dochters ge trouwd, en aangekomen in Blenheim huwde nog een dochter, terwijl de overigen geen enkel plan in die rich ting koesterden. Maar toen ontmoetten 4 dochters en 2 zoons zes andere Nederlandse emi granten en ineens gonsde het gehele huis van huwelijksplannen. En omdat Pa niet van plan is om iedere week een bruiloft te houden, Grotere deelname aan de 3de Stille Omgang Onder bijzonder gunstige weers omstandigheden trok zaterdagnacht voor de derde maal de Stille Omgang door de binnenstad van Amsterdam. Naar schatting waren er 35.000 deel nemers, van wie 20.000 van buiten de stad en 16.000 uit Amsterdam zelf kwamen. Totaal hebben derhalve naar schatting 8CLOOO mannen en jonge mannen uit het gehele land en uit het buitenland dit jaar aan de Stille Omgang deelgenomen. Er waren 21 extra treinen en 240 bussen, hetgeen meer dan normaal is, omdat nog steeds de te geringe deelneming aan de eerste Stille Om gang moest worden ingehaald. Onder de deelnemers bevonden zich groepen militairen uit Weesp, stu denten uit Delft, Volendammers in hun karakteristieke kledij alsmede grote groepen uit Limburg, Rotter dam, het Westland, Utrecht, de Bol lenstreek, Friesland, Oost Gelderland, de Betuwe en Tilburg. Mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft 'n plech tig lof gecelebreerd en 's morgens een pontificale H. Mis opgedragen in de Begijnhofkerk, waaronder de bis schop heeft gepreekt; mgr. Huibers heeft ook de Stille Omgang gemaakt. DOOP IN KAPEL ONSE LIEVE HEER OP SOLDER Voor het eerst sinds 29 .maart 1887, toen de schuilkerk Onse Lieve Heer op Solder, thans museum Amstel- kring te Amsteram, ophield pa rochiekerk te zijn, is in deze kerk weer het H. Doopsel toegediend en wel aan Helena Maria Veder; dit ge schiedde op verzoek van de ouders. Pater J. Martin O.P. diende het H. Doopsel toe. ROOKGRANAAT ONTPLOFTE VOORTIJDIG. Reservist gewond. Tijdens oefeningen van de Nat.-Re serve op de heide bij Ede, ontplofte zaterdagmiddag een rookgranaat on middellijk nadat deze de vuurmond verlaten had. Het gevolg was, dat 'n reservist een bloedende wonde aan zijn hand opliep en 7 hectaren heide geblakerd werd. Eerste kievitsei ging niet naar de koningin Zaterdagmiddag werd in de Lem- sterpolder onder de Friese gemeente Lemsterland het eerste kievitsei ge vonden. De burgemeester, die het kreeg aangeboden, gaf de vinder de gebruikelijke beloning en stond reeds op het punt om het ei aan de ko ningin op te zenden, toen bleek, dat dit ei, hoewel het vers was, niet ge schikt was voor consumptie, zodat de koningin op het tweede ei zal moeten wachten. trouwen ze de volgende maand april met z'n allen tegelijk in de kerk te Ontario. Een Canadese journalist kwam eens een praatje maken met boer Dorssen en vernam, dat er nu van de vijftien nog vijf over zijn, die niet getrouwd zijn en geen trouwplannen hebben „maar", zo besloot de gelukkige va der, „kom over een paar weken nog maar een horen, misschien wil dan de rest ook wel trouwen...." BEPERKT HENGELEN Tijdens de vergadering, die de algemene hengelaarsbond zaterdag in Utrecht heeft gehouden, werd met 325 tegen 44 stemmen in het belang van de hengelsport een zekere be perking van het vrije hengelen in de openbare wateren aanvaard. Deze be. perking wordt bereikt, door de vast stelling. dat onder openbare wateren worden verstaan, die zijn genoemd in de gids voor de binnenscheepvaart van het ministerie van waterstaat, met uitzondering van een aantal nader te bepalen wateren. Een ruim vijf meter hoge, wente lende globe trekt op de Jaarbeurs te Utrecht grote belangstelling. De as van deze vernuftig geconstrueerde aarde bestaat uit een krukas. De Leidse Kon. Ned. Grofsmederij N.V. geeft hiermee een indruk van de we reldomvattende betekenis van haar producten. NEDERLANDSE GEITEN NAAR GRIEKENLAND. Griekenland wil in Nederland vijf tig geiten kopen. Dit werd zaterdag in Rotterdam bekend tijdens de jubi leum-vergadering van de Zuidhol landse bond van geitenfokverenigin- gen en geitenhoeders, die zijn veertig jarig bestaan vierde. Het vorige jaar zijn een aantal geiten naar Palestina verkocht. Van de Nederlandse geiten zijn de Zuidhollandse het produktiefs. Zo gaf de achtjarig Franne F 986 R van A. Mieke zelf vond het nu niet di rect zo'n geweldige prestatie en had liever het gehele geval geheim ge houden, maar de kleren waren nu eenmaal nat, dus dat ging niet. Sinds zaterdag j.l. bekijkt Mieke de zaak weer geheel anders, want zij moest op het stadhuis komen, waer de burgemeester een toespraak hield. Mieke begreep er niet zo heel veel van, maar even later kreeg zij van het Carnegie-Heldenfonds een polshorloge rond haar armpje ge schoven en dit bleek een taal te zijn die Mieke volkomen verstond; zij raakte er meer van onder de indx-uk, dan van de duik, die haar broertje een jaar geleden maakte. Boom gevonden van 25.000.000 jaren In staatsmijn Maurits Enkele houwers in de staatsmijn Maurits hebben dezer dagen aan het front van een doortocht in laag XI, 2e zuidelijke steengang op de 455 m. verdieping een versteende boom vrij geschoten van ongeveer een meter lengte en met een doorsnede van 25 centimeter. Volgens deskundigen moet deze boom rond 250 miljoen jaar oud zijn dus uit het Carboon. Hij verkeert in een zeldzaam gave staat; afdrukken van nerven zijn er duidelijk op te zien. Wat voor soort boom het is, heeft men nog niet kunnen vast stellen. Felle brand in de Haagse binnenstad Door nog onbekende oorzaak is za- 1599 kilo melk met 5.71 percent vet en in vier opeenvolgende jaren ge middeld 1296 kilo met 5,92 percent vet. Eén der zes nieuwe Zeeuwse stamboek-geiten, Anna 2 van J. M. Ostra te Gorcum gaf als éénjarige 1145 kilo melk met 5,98 percent vet in 278 dagen. Dit zijn opbrengsten, die door sommige anderen niet eens bereikt worden. Gouden Ver. tot behoud Natuurmonumenten Onderscheidingen J. Emans te Rotterdam in 336 dagen '«dagmiddag omstreeks halt vier in een Haags levensmiddelenbedrijf aan de Paviljoensgracht een zware brand uitgebroken, die met een geweldige rookontwikkeling gepaard ging. De brand, die op de zolderverdieping, waar zich het verpakkingsmateriaal bevond, uitgebroken is, werd bestre den met zes stralen, waarvan 3 wa terverstuivers, welke volgens de brandweer zeer goede diensten be wezen hebben. Na een uur blussen was de brand weer het vuur meester en kon met het nablussen begonnen worden, het geen vrij veel tijd in beslag nam, daar een grote voorraad closetpapier aan het smeulen was gegaan. Behalve de zolderverdieping, die practisch ge heel uitbrandde, liep het gehele be drijf, dat verzekerd is, grote schade °P- Tydens de brand hebben doktoren een studie gemaakt van de invloed, die rook op mensen heeft; na afloop van de blussing werden de brand weermannen voor een proef naar het ziekenhuis gebracht. Op verlof-zijnde militairen, die in de binnenstad wandelden, benevens verkeersbrigadiertjes en mannen van de B.B. verleenden tijdens de brand goede diensten door het talrijke pu bliek op een afstand te houden. en T. Brouwer, vogelwachters van de broedplaatsen op Texel, ontvin gen de eremedaille in brons. Daarna sprak mr. H. Westermari een herdenkingsrede uit. Koningin Juliana gebruikte in de pauze in de foyer van het Concert gebouw de thee, tijdens welke dr. Steijn haar het eerste exemplaar van het gedenkboek „50 jaar natuur bescherming in Nederland over handigd. De bijeenkomst werd voorgezet met een vertoning van de natuurmonu menten van de vereniging in licht beelden door mr. H. P. Groter. Om kwart over vier verliet koningin Ju liana het Concertgebouw, waarbij een erehaag werd gevormd door de boswachters en opzichters, die een koninklijke onderscheiding hadden ontvangen; zij werden aan de vorstin voorgesteld. KOSTELOOS GEKEKEN. Opsporingsambtenaren van de dienst luister- en kijkgelden hebben reeds 200 processen-verbaal moeten opmaken tegen bezitters van tele visie-toestellen, die hiervan geen aangifte deden. H.M. de Koningin heeft zaterdag middag de herdenkingsbijeenkomst van de vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland ter gelegenheid van het 50-jarig besta&n dier vereniging, gehouden in het Con certgebouw te Amsterdam bijge woond. Dr. J. A. van Steijn, voorzitter van de vereniging, zei in zijn openings woord dankbaar te zijn voor de steun, die de vereniging altijd heeft onder vonden van het koninklijk huis. Spr. sprak tevens waardering uit over de medewerking van het ministerie van O., K. en W. Dr. Steijn achtte het een teken van officiële waardering, dat de laatste jaren op de begroting van het Ministerie een bedrag van 3 mil joen gulden is uitgetrokken voor de aankoop van natuurmonumenten. In het bijzonder heette spreker welkom de minister van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals en vele andere auto riteiten. Na het openingswoord van de voor zitter sprak de minister van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, die na mens de regering de vereniging met haar gouden jubileum gelukwenste. De minister sprak van een groep van idealisten, die 50 jaar geleden het moedige begin heeft gemaakt met een cuturele activiteit, waarvan thans de betekenis voor het alge meen welzijn volledig wordt erkend. De lijst van de bezittingen zo zei de minister die zij in de loop van deze halve eeuw heeft weten te verwerven, roept voor onze ogen even zo vele voorbeelden op van de rijkdommen aan natuurschoon, waar- mede ons land gezegend is. Aan het slot van zijn rede deelde 1 de minister mede, dat H.M. de Ko ningin aan zeven leden van het per soneel, die reeds meer dan 25 jaar in dienst der vereniging zijn, onder scheidingen heeft verleend. De mi nister reikte daarna de onderscheidin gen uit. De eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in goud ont ving de heer D. Brinksma (De Steeg) hoofdboswachter van het nationale park Veluwezoom; de zilveren ere medaille ontvingen: de heren J. C. Peynenburg (Loon op Zand), bos wachter natuurmonument de Loonse en Drunense duinen, G. H. Willems ('s Graveland) boswachter van het landgoed Hilverbeek, B. J. Teunissen H.M. de koningin heeft zaterdagmiddag de herdenkings bijeenkomst (Velp) boswachter natuurmonument monumenten in Nederland ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan dezer Beekhuizen, G. H. Bienenmann zien we de koningin de boswachters, die ter gelegen heid van hun 50-j-- (Mook) boswachter netuurmonument kregen, complimenteren. Zij drukt hier juist de hand van de heer J. C. de Mooker-heide; de heren C. Boot 4 Loonse en Drunense duinen. zware shag Wie ze éénmaal gerookt heeft, wil geen andere meert Honden-ijdelheid op de spits gedreven Op de Huishoudbeurs in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw is zaterdagmiddag een show voor rasloze honden gehouden om de titel „de best verzorgde hond". We zien hier twee van de „deelnemers" met hun meesteres voor de strenge ogen van de jury paraderen. PROF. VAN DIJCK: Stroomrekening blijft even hoog Tijdens de feestelijke viering van het veertigjarig bestaan van de Ver eniging van Metaalindustrieën heeft prof. dr. W. van Dijck een opmerke lijke rede uitgesproken over het ge bruik van de atoomkracht voor de electriciteitsvoorziening in Nederland. Prof. van Dijck is adviseur van de B. P.M. en curator van het reactor-cen trum in Nederland. Nu de kolenvoorraden in de wereld slinken en de voorraad aardolie nog maar voor 50 jaren genoeg zal zijn, Vereniging tot behoud van Natuur- vereniging, bijgewoond. Op de foto <r dienstver' een onderR-h^'^ing Leynenburg, boswachter van de bereidt de wetenschap zich in snel tempo voor op de vervanging van ke telhuizen door atoomforuizen, aldus spreker. „De atoom-energie maakt het straks mogelijk het tempo van onze toene mende welvaart voort te zetten. De kapitaalkosten van het atoomfornuis zullen circa tweemaal zo hoog zijn als een kolencentrale. De kosten van de elektrische energie, op deze wijze opgewekt, hoewel thans nog hoger, zullen ongeveer gelijk worden. In landen waar nu de normale brand stoffen moeten worden ingevoerd, zal de atoomelektriciteit nog goedkoper worden dan de stroom van nu". Eeuwen-energie. Hij vervolgde: „Er zal voor vele eeuwen, misschien zelfs voor duizen den jaren, voldoende van deze ener gie te leveren zijn. Is die voorraad op dan zullen de geleerden voldoende tijd gehad hebben om de stralen van het grootste atoomfornuis, de zon, op economische wijze te gaan benutten. Wetenschap en techniek zijn nu reeds bezig dat probleem van een nog veel verdere toekomst op te lossen". Maar inmiddels kunnen we dus eeuwenlang voort met de hoeveelheid kernenergie volgens het huidige pro cédé. Moeilijkheden zijn er echter nog. Een daarvan is de omstandig- heid, dat de kernreactors (atoomfor- j nuizen) ecenomisch alleen maar in zeer grote eenheden zijn te bouwen. Dat gaat prachtig voor de vervanging van de grote elektrische centrales, die tot nu toe met kolen worden gestookt. „De atoomenergie is echter nog geen oplossing voor alles, met name niet voor de kleine mobiele eenheden, zoals auto, bus of tractor. (Voor de voortstuwing van grote schepen geldt deze beperking niet). Dank zij de atoomenergie zullen we echter kolen en olie kunnen sparen om deze alleen daar te gebruiken waar we het niet met elektrische energie kunnen doen. Het is zelfs niet uitgesloten, dat in een verre toekomst, als olie en kolen geheel zijn verdwenen, we met behulp van atoomenergie uit water en kalk steen vloeibare brandstoffen zullen kunnen vervaardigen. Technisch is dit nu reeds uitvoerbaar. (Maar de kosten zijn te hoog). Dan zullen we dus wat de auto en de tractor betreft ook het energiepro bleem hebben opgelost".

Leidse Courant | 1956 | | pagina 10