Gunstige ontvangst door de Tweede Kamer r° "'ngl'"hekeek "50 }aar Amerikaanse kanst' van het voorstel ouderdomsverzekering Kort'ng op bestaande pensioenen ontmoette enige tegenstand Zeemansgraf voor de bemanning met hun schip Met ingang van 3 juni a.s. kan men niet meer derde-klas reizen Jongeman twee dagen door onverlaten vastgehouden VRIJDAG 16 MAART 1956 nrc LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De Tweede Kamer heeft het regeringsvoorstel om na 1 januari 1957 aan een ieder, die ouder is dan 65 jaar, een pensioen toe te kennen gunstig ontvangen. De sprekers waren van mening, dat deze bedragen een goede basis voor verdere pensioenverzekering op vrijwillige basis zijn. De be dragen zijn zoals bekend 1338 gulden voor echtparen en 804 gulden voor ongchuwden. Verdeeldheid heerste er over de vraag of de bestaande pensioenregelin gen beperkt kunnen worden, nu door deze algemene regeling een nieuwe situatie is ontstaan. De meerderheid van de Kamer (k.v.p. en p. v. d. a.) meent van wel. De korting moet aan maxima gebonden worden, was de mening van de Kamerleden De Kort (k.v.p.) en Van Lier (p. v. d. a.); hun voortellen werden door de beide fracties ondersteund. De heer De Kort (k.v.p.) was i voor de betekenis van de waardevast dankbaar voor dit regeringsvoorstel, heid van het pensioen, zei spr., dat Een volksverzekering op het gebied het bedrag van het pensioen bepaald van de bejaardenzorg heeft elemen taire waarde. Korting pensioenen. Het belangrijkste noemde de heer De Kort de wijze waarop deze volks verzekering het verzekeringskarak ter behoudt. Hij was van mening, dat aan de korting een principiële kant zit, n.l. die van de gelijke rechtsbe deling. Indien er op de pensioenen niet wordt gekort, werkt de generatie van thans voor de rustende generatie. Maar het vraagstuk van ongelijke niet hoog is. Maar het is een bodem pensioen, waarop aanvullingen ge maakt kunnen worden. Een hoger bodem-pensioen zou thans niet moge lijk zijn wegens de hogere premie Bij groeiende welvaart zal de wens naar verhoging blijven bestaan. Differentiatie in de uitkering in de toekomst lijkt hem geenszins ge wenst. De gelijke uitkering is juist aantrekk dijk. Opmerkende, dat de leeftijd voor het pensioen is bepaald op 65 jaar betoogde spr., dat er moeilijkheden kunnen ontstaan omdat er bepaalde rechtsbedeling steekt rijn hoofd.op sionneerd worden, b.v. politieperso neel, militiaren en mijnwerkers. Nadat hij gesproken had over de korting van de bestaande pensioe nen diende hij een amendement in, waardoor het ontwerp bepaald zal worden, dat één vyfe deel van het ouderdomspensioen niet op het pen sioen in mindering kan worden ge bracht. De heer Oud (v.v.d.) verklaarde dat hij ongeacht bepaalde bezwaren zijn stem gaarne aan het ontwerp zal geven. Hij trad in een histori sche beschouwing over hetgeen zich in het verleden omtrent de ouder domsvoorziening heeft afgespeeld. Hij betoogde vervolgens, dat van iedere aftrek van eigen inkomen af gezien moet worden, anders is iemand, die wel iets gedaan heeft even ver als iemand die niet heeft gespaard. Daarom was de noodrege- ling-Drees als blijvende regeling on aanvaardbaar. De regeling van 1913, waarbij een be scheiden pensioentje gegeven werd aan de oude loonarbeiders heeft een onhoudbare tegenstelling in het leven geroepen tussen loonarbeiders en zelfstandigen. Ook staatspensioen. Wat de onderhavige regeling be treft is er z.i. meer sprake van staatspensioen dan van verzekering. Aan het begrip verzekering wordt hier een volkomen andere betekenis gegeven. Er zitten tal van elementen in, die met echte verzekering niets te maken hebben. Het verband tus sen premie en pensioen wordt los gemaakt. Het belastingkarakter treedt naar voren bij de inning der pre mies. De heer Oud merkte op. dat het be lastingkarakter overigens op verschil lende andere punten naar voren treedt. Hij betoogde, dat aan het wetont- onherroepelijk een loonronde vastzit ter compensatie van de premiebeta ling en dat is z.i. een der schaduw zijden. De heer Wagenaar (c.p.n.) ver klaarde zijn stem voor dit wetsont- a werp te zullen uitbrengen al zei hij' der verheugde spr. zich er over, dater bij, dat er nog veel verbeteringen in het beginsel der solidariteit op ver-1 dienen 'te worden aangebracht, schillende wijzen in het ontwerp is belichaamd Juist daarom stemmen de socialisten er zo van harte mee in. De heer Var der pIoeg (k.vp.) be- Na de aandacht te hebben gevraagd sprak de uitvoering van de wet. Door als de betalende generatie minder gaat ontvangen dan de niet-beta- lende. De heer De Kort meende een op lossing gevonden te hebben. Hij stel de voor dat niet méér gekort mag v/orden dan 1.25 percent van het be drag van het bodempensioen per voor uit bedrijfspensioen geldend dienst jaar. Op deze wijze wordt maximaal 5 pet. van het bodempensioen niet gekoort. Spreker diende voorts nog een amendement in met de strekking, dat het bedrag, dat zelfstandigen straks als kinderbijslag zullen ont vangen, afgetrokken zal worden voor de premie voor de ouderdomsverze kering. Hij pleitte tenslotte ook voor een langer termijn dan in het ont werp is vastgelegd voor de uitke ring van het pensioen van 1338 aan weduwen en weduwnaren met kin deren. Verzekeringsbasis. De heer Kikkert (c.h.) was van oordeel, dat de regeling de toets der kritiek met glans kan doorstaan. Spr. verheugde zich er over, dat de voorkeur is gegeven aan een oude dagsvoorziening op verzekeringsba sis. Wie deze regeling ziet als een stap naar een staatspensioen vergist zich. Dat vóór het omslagstelsel is gekozen doet aan de verzekerings gedachte niet toe of af. In de verze keringsgedachte komt een stuk ge zonde volkskracht tot uiting. Spr. betreurde het, dat het om praktische redenen niet mogelijk is de inning der premies op te dragen aan dezelfde organen, die met de uit voering van de wet zyn belast, de centrale sociale verzekeringsbank en de raden van arbeid. Om vertra ging van de invoering te voorko men is hij echter bereid genoegen te nemen met inning der premies door de belastingdienst. Introductie. De heer Van Lier (arb.) merkt op, dat deze wet voor de eerstè maal in de sociale verzekering de volksver zekering introduceert. In het bijzon- de wijzigingen, die de minister na der heeft aangebracht, isde regeling ter zake z.i. verbeterd. Tegen het vóór de premie-inning voorgestelde stelsel heeft hij aanvan kelijk nog al vreemd gestaan. Maar bij andere overweging kan hij mee gaan met inschakeling van de belas tingdienst. De sociale verzekerings bank zal niet snel genoeg een appa raat voor de inning op kunnen bou wen. Vertraging zou hij in ieder ge- va wijllen voorkomen. Over de kosten zou hij nader ingelicht willen wor den. Een en ander zou later nader on der ogen kunnen worde gezien. Het tot stand komen van het bo dempensioen zal naar sprekers in zicht een stimulans kunnen zij voor de totstandkoming van pensioenrege lingen in de particuliere sector. Z i. moet de deelneming der ondernemers, zeker van kleine ondernemers, aan de pensioenfondsen, krachtig worden aanbevolen. Wat de hoogte van het bodempen sioen aangaat zei, spr. van mening te zijn, dat de regering een gelukkige keus heeft gedaan met 1338, welk bedrag hem redelijk voorkomt. Hij is er niet zo zeker van dat dit ook ten aanzien van het bedrag van ƒ804, het geval is. Hij betoogde voorts, dat er drin gend behoefte bestaat aan een voor ziening voor weduwen en wezen. Daarbij is ook de gehele bevolking betrokken. De heer Van de Wetering (c.h.) zei persoonlijk van de goede kans van het omslagstelsel overtuigd te zijn. Dit stelsel z.i. de enige methode om een algemeen werkende ouderdoms voorziening tot stand te brengen. Spr. meende, dat de regering te op timistisch is als zij zegt, dat met ƒ30 miljoen per jaar de zaak voor de overheid bekeken is. Hij vroeg of tijdens deze behande ling al kan worden medegedeeld, hoe groot de premie precies zal zijn. Het zogenaamde schommelfonds (dat de fluctuaties in de uitkeringen heeft op te vangen) zal naar zijn in zicht vergroot moeten worden; bij een goed werkende schommelfonds is de Nederlandse volkshuishouding Koningin zal op de Dam monument onthullen Op 4 mei &.S. Bodempensioen stimulans. H.M. de Koningin zal op de mid dag van de vierde mei a.s. het defi nitieve nationale monument op de Dam te Amsterdam onthullen; voor deze plechtigheid zijn vele autoritei ten uitgenodigd. Ter weerszijde van het monument, aan de Vijgendam en de Vissersdam, zullen grote tribunnes worden opgesteld. Des avonds wordt by het monu ment de op 4 mei gebruikelijke do denherdenking gehouden, waarvoor de tribunes eveneens kunnen worden gebruikt. De werkzaamheden aan het monu ment maken goede vorderingen; de zer dagen zullen de laatste beelden naast de hoge piloon worden ge plaatst; tevens krijgt de tweede leeuw een plaats aan de zuidwestzij de van het Damterrein. Men is thans bezig met he* aanbrengen van de speciale verlichting, waartoe proeven op ruime schaal zyn genomen. DODELIJK BEDRIJFSONGEVAL Op het terrein van de Nederlandse Opslagmaatschappij aan de Butaan- weg te Rotterdam is gistermiddag omstreeks vier uur de 42-jarige assis tent-bedrijfsleider G. Colijn uit Rot terdam bij het oversteken van de spoorrails, toen men bezig was met rangeren, tussen de buffers van twee tankwagons bekneld geraakt Hij overleed vrijwel onmiddellijk. H.M. de Koningin bezocht donderdagmorgen de tentoon stelling „Vijftig jaar Amerikaanse Kunst", welke gehou den wordt in het Haagse gemeente-museum. H.M. de K oningin bekijkt hier een maquette over moderne Amerikaanse architectuur samen met de burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking en mevr. Schok king, geheel rechts de Amerikaanse ambassadeur H. Freeman ^Matthews. Dit is het wrak van de 270 ton metende Franse trawler „Wireless Point" in de buurt van Lands End, de meest waar de trawler met haar bemanning van zeventien kop reddingsboot slaagde er, ondanks herhaalde pogingen, ken en ook redders, die via de rotsen trachtten bij de gedreven. De „Vert Prairial" was uitgevaren van de En bemanning heeft vernomen was een z ,Vert Prairial" in de branding op de rotsen voor westelijke uitloper van het Britse graafschap Cornwall, pen in een razende storm reddeloos ten onder ging. Een niet in de met de golven worstelende mannen te berel- drenkelingen te komen, werden door het water, terug- gelse haven Brixham. Het enige wat men nog van de wak S.O.S. voor het schip verging. MIN. BEEL IN KAMER: Verbetering overheiJs- pensioenen op til Det Tweede Kamer heeft gistermid dag het wetsontwerp tot verhoging van de pensioenen van het algemeen burgerlijk pensioenfonds en van het spoorwegpensioenfonds zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Minister Beel kondigde by de be spreking van dit wetsontwerp aan, dat de regering een wetsontwerp in voorbereiding heeft, „waarbij de na delige effecten van het degressiestel- sel, dat ook in de toeslagregeling doorwerkt, worden weggenomen". Tevens deelde de bewindsman me de, dat men de grootste spoed door de staatscommissie-Van Poelje ge werkt wordt aan voorstellen om de oude pensioenen aan te passen aan het thans geldende loonniveau. Deze oude pensioenen zullen'tegelijkertijd worden aangepast aan de nieuwe wet op de oudedagsvoorziening en zal eveneens op 1 jan. 1957 moeten in gaan. Vrijwel de gehele Kamer betreur de het, dat tengevolge van het feit, dat de pensioenwetgeving van het degressieve stelsel uitgaat, de pen sioenen niet allemaal met 6 procaent konden worden verhoogd, zoals op 1 oktober 1954 met alle loontrekken- den en ambtenaren het geval is ge weest. Minister Beel verklaarde ech ter dat zolang dit stelsel in de wet verankerd ligt, daaraan niets te ver anderen valt. SUPER QUALITY met of zonder filter dezelfde prijs 85 ct De omschakeling duurt 3 maanden Vooral na de tweede wereldoorlog bleek er bij de spoorwegen geen be hoefte meer te bestaan aan drie ver schillende soorten klassen en de 1ste klas verdween dan ook geheel van het net. Daar dit internationaal ook het ge val is geweest, hebben de West Euro pese spoorwegmaatschappijen beslo ten met ingang van 3 juni a.s. de 1ste klasse definitief op te ruimen door van de huidige tweede klasse eerste klasse te maken en van de huiuige derde klasse tweede klasse. Men zal dus na 3 juni niet meer derde klas kunnen reizen, hetgeen overigens geen financiële konsekwen- ties met zich mede zal brengen. Wel brengt het ce eerste maanden technische moeilijkheden met zich mee voor de spoorwegen, die zich hier in Nederland geplaatst zien voor de taak om in één nacht 5.100 bordjes eerste klasse en 8.300 bordjes tweede klasse aan te brengen. Daar dit na tuurlijk niet mogelijk is, heeft men de werkzaamheden over drie maan den verdeeld en als tijdelijke maatre- RICHTPRUS BACONVARKENS VERHOOGD De pry zen op de vee voed ermarkt hebben gedurende de afgelopen maanden een dusdanige ontwikkeling gehad, dat blijkens de tweemaande lijkse herberekening van het land- bouw-economisch instituut de kost prijs van bacor.varkens met 5 cent per kg. is gestegen. Dienovereenkomstig heeft de minis ter van Landbouw, Vissery en Voed selvoorziening besloten de richtprys voor bacon varkens in de tweede kwa liteitsklasse met ingang van 19 maart 1956 van 2.37 tot 2/2 per kg koud geslacht gewicht te verhogen. De overnemingsprijs voor bacon- varkens ondergaat geen wijziging en blijft 2.25 per ks. koud geslacht ge wicht (2e kwaliteit). Het verschil tussen richtprys en overnemingsprys, dat in het vlees fonds wordt gestort, zal dus van de genoemde datum af 17 cent per kg bedragen. gel zullen met ingang van 3 juni pa pieren stroken op de ramen vertel len, welke klasse het rijtuig in te genstelling tot de bordjes in en op de treinen ver'egenwoordigt. Tevens moeten natuurlijk andere kaartjes in omloop gebracht worden en ook dit zal geleidelijk geschieden. Voorlopig zal m.i.v. 3 juni de kleur van het kaartje de klasse bepalen; een groen kaartje geeft toegang tot de (nieuwe) eerste klasse en een bruin kaartje tot de (nieuwe) tweede klasse. Feest Maria Boodschap dit jaar uitgesteld Volgens de nieuwe liturgische ru brieken zullen deze maand verschil lende belangrijke feesten van heili gen vervallen. Hiertoe behoort onder meer het feest van Maria Boodschap, dat dit jaar op zondag valt. Het zal nu in plaats van op 25 maart op 9 April worden gevierd. Wijziging komt er ook in de viering van het St. Jo zef-feest op 19 maart. De eerste Ves pers van St. Jozef op zondag 18 maart vervallen namelijk en worden vervan gen door de Tweede Vespers van Duister avontuur in Utrecht „Wij zijn van de politie, wilt u even meegaan", zei een onbekende man te gen de 23-jarige G. S. uit Nijkerk, toen deze een de-pr dagen op de Neu- ue te Utrecht liep. Voordat S. tiju had gehad om na te denken zat hij al in de a'ito van de onbekende, die nog door een twee de man werd vergezeld. In snelle vaart reed de auto Utrecht uit en buiten de stad gooiden de twee mannen S. plotseling een zak over het hoofd, terwyl ze voorts zijn voe ten bonden. Ze sloegen en schopten hem, dreig den met een revolver en eisten dat hij een bekentenis zou doen over een of andere zaak, waarvan hy echter in het geheel niets wist Blijkbaar zag men hem aan voor een medewerker in een duistere af faire. De twee mannen beroofden hem ten slotte toen zij geen „bekentenis" los kregen, van veertig gulden en re den met de auto naar de garage. Zij lieten S. gebonden in de wagen liggen en kwamen hem pas de vol gende morgen terughalen. Opnieuw begonnen de mannen te dreigen. Daarna gingen ze weer met de auto aan het rijden en ze wierpen S., die nog steeds was gebonden, ergens aan de kant van de weg. Enkele jongelui troffen S. daar aan en bevrijdden hem. Hij ging naar Nij kerk terug en moest zich onder dok-1 tersbehandeling stellen voor de op gelopen verwondingen. De politie, die toen S. als vermist werd opgegeven al een oproep via de radio had verspreid, stelt een on derzoek in. S. heeft in de garage alleen kun nen zien, dat de balken van het pla fond witgekalkt waren. Werkverlof voor dienstplichtigen Aandrang in de Eerste Kamer Is het niet mogelijk voor de dienst plichtigen na een oefentijd van zes tot acht maanden een werkverlofre- geling in te voeren? Dit vragen vele leden van de Eerste Kamer in het voorlopig verslag op de begroting van Oorlog en Marine. De senatoren schrijven, gehoord te hebben, dat dienstplichtigen bij be paalde onderdelen na een eerste oefentijd een groot gedeelte van de dag ndet voldoende nuttig bezig wor den gehouden. Er is een „ontstellend tekort" aan arbeidskrachten en het bedrijfsleven zou er dus erg mee ge baat zijn, wanneer de dienstplichti gen als ze inderdaad weinig te doen hebben werkverlof zouden kunnen krygen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7