Ondanks de zeer ongunstige omstandigheden werd de Leidse Paasvebo een groot succes 22444 Voor het eerst inzendingen uit de Wieringermeer Scherp AVONDRUST £ltêix Geanimeerde vergadering van L.T.B. kring Leiden veehouders Italië het thema van eerste voorjaarshow bij V. D. Verkeer raakte in de knoop VRIJDAG 16 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Bouwstop contra de veemarkthallen Ondanks slechte weersomstandig heden en steeds oplopende rundvee- prijzen, waardoor het aanhouden van kwaliteitsslachtvee bemoeilijkt werd, is de vandaag- gehouden Paasvee- tentoonstelling van slachtvee een groot succes geworden. Aldus de heer G. J. van der Stoel vice-voorzitter van de Vebo op de hedenmorgen gehou den openingsbijeenkomst in 't Schut tershof, die door vele autoriteiten werd bijgewoond. De heer Van der Stoel betreurde in zijn openingswoord de gedwongen afwezigheid van de ere-voorzitter, jhr. mr. F. PI. van Kinschot. Spreker bracht zijn tevredenheid uit over de deelname aan deze Vebo. Hy ver- klpte dat men enkele weken geleden over het doorgaan van de tentoon stelling nog in onzekerheid verkeerde. Weersomstandigheden en het oplo pen van de prijzen maakten deel- POTLOOD en GEEST No. 536. Horizontaal: 1. vogel, 5. muzieknoot, 6. ontkenning (Eng.), 7. cud-Italiaanse godin van de overvloed, 9 bekend dorp in de Eelg. prov. Namen, 10. vogel, 11. monster, 13. meisjesnaam, 15. telwoord, 17. ijs kegel, 19. rijksgrens (alk.), 21. water in N. Brab., 22. schikgodinnen der Germanen. Verticaal: 1. persoon met talent, 2. voorzetsel, 3. meisjesnaam, 4. inwen dig lichaamsdeel, 5. schraal, 8. duivel, 9. spoedig, 12. stad in Zwitserland, 14. graalwerktuig, 16. ik (Lat.), 18. voorzetsel, 20. voegwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 535. Horizontaal: 1. kap, 4. abt, 7. Ares, 8. e.a., 9. sir, 10. pul, 11. aker, 14. ode, 15. Eems, 17. Pan, 19. iep, 21. el, 22. Deli, 23. tin, 24. rat. Verticaal: 1. kas, 2. aria, 3. per koen, 5. beu, 6. talen, 10. premier, 12. F,de, 13. pipet, 16. sela, 18. Ali, 20. pit Hierin maakte zij zulke vorderin gen, dat ze bijna de gehele Bijbel van buiten kendeDat moet wel een protestantse dame geweest zijn! Om bij het raden de weg te wijzen: Zij was een dochter van Pepijn van Landen (een groot man uit onze vaderlandse geschie denis) en Itta, hertogin van Aqui- tanië. Zij stierf op 17 maart 659, in de nog jeugdige leeftijd van 33 jaar. Haar naam wasGertru- dis, en alle Truitjes, Truusjes, Geertjes en Trudi's zijn naar deze bijbel-vaste heilige vernoemd. Ve le katholieken kennen de Bijbel tegenwoordig van buiten (van de buitenkant dan!, of misschien dat niet eens). Dat is voor de tegen woordige katholieken géén com plimentje! „In veel kan ik u prij zen hierin prijs ik u niet". name aan de Vebo voor de veehou ders zeer onaantrekkelijk. In dit ver band wees hij 'op het gebrek aan een overdekte veehal dat juist nü extra gevoeld werd. Aan het einde van zijn toespraak zeide de heer Van der Stoel dat het Vebo-bestuur door zal gaan met het stimuleren van het opfok ken van kwaliteitsvee. Wethouder D. van der Kwaak zei- de in zijn openingswoord respect te hebben voor het doorzettingsvermo gen van Vebobestuur en veehouders. Hij complimenteerde het bestuur met de eerste inzendingen uit de Wieringermeerpolder, waardoor blijkt dat de Vebo aan nationale betekenis wint. Het verzorgingsgebied, van de I eidse veemarkt wordt, aldus spr., steeds groter. De aanvoer van 8530 stuks vee in 1951 groeide tot 17.875 stuks in 1955. Bouwstop contra veemarkt. Sprekend over de nieuwe Leidse veehallen zeide de heer Van der Kwaak dat de bouwstop de plannen danig in de war gestuurd heeft. Spr. hoopte dat de stijging van Leiden op de veemarktranglijst van de ze vende naar de zesde plaats een gun stige invloed op de totstandkoming zal hebben. Aan het einde van zijn rede vroeg spreker zich af wat de oorzaak kon zijn van de daling van de rundvee stapel in Nederland. Hierop werd hem antwoord gegeven door de heren Van der Stoel en T. Cuiper, voorzit ter van de Federatie van Slachtvee vereniging, die de achteruitgang we ten aan de tbc-vrijmaking van de rundveestapel en de grote export van stamboekvee. De melkproduktie is ondanks deze daling sterk geste gen. Na de openingsplechtigheid maakte het gezelschap, waarin zich o.m. bevonden, de wethouder Van der Kwaak en Jongeleen, secretaris mr. J. Bool, gemeen raadsleden, de commis saris van politie, Hoofden van Mienst en vele autoriteiten op het gebied van de veeteelt, een rondgang over het tentoonstellingsterrein. IEUF. Advertentie' BEGRAFENIS C. W. J. CONIJN. Hedenmorgen vond in de parochie kerk, van St. Petrus de uitvaart dienst plaats van de heer C. W. J. Conijn, in leven voorzitter van „St. Christoffel", die dezer dagen onver wacht op 55-jarige leeftyd overleed. De H. Mis van Requiem werd opge dragen door kapelaan P. H. L. van Ingen. Om 11 uur werd op het r.k. kerkhof aan de Zijlpoort het stoffelijk overschot ter aarde besteld. Onder de aanwezigen waren o.m. wethouder S. Menken, voorzitter van de K.V.P. afd. Leiden, J. C. J. Lambermont, voor zitter van de afd. Leiden van de r.k. Midderastandbond, bestuursleden en oud-bestuursleden van de K.A.B. af deling Leiden, bestuur en leden van „St. Christoffel" afd. Leiden, vele vrienden en kennissen van de overle dene. De absoute werd verricht door pater R. Maarschalkerweerd O.F.M. In zijn openingswoord van de ver gadering gisteravond in café-restau rant Liberty te Leiden, wees de voor zitter van de L.T.B. kring Leiden Veehouders, de heer G. P. van Leeu wen, er op, dat de veehouders nog immer niet voldoende meedelen in de meester verduidelijkte, dat de bond ook financieel kerngezond is. Het batig saldo bedroeg ruim 700 gulden. De rondvraag verliep zeer geani meerd. De gedachtenwisseling breid de zich ook uit over de activiteiten van de landelijke' bond. Eerst tegen toenemende welvaart van ons land, j twaalf uur kon de voorzitter de ver- Hij releveerde enige activiteitengadering besluiten, van de kring in het afgelopen jaar. De secretaris, de heer Th. van Son, deed dit nog eens uitgebreider in het jaaroverzicht. Bij de bestuursverkie zing werden de heeren J. Th. Juffer mans en G. P. van der Hulst herko zen. Een interessant principieel debat ontspon zioh naar aanleiding van een publicatie in het neutrale blad „De Plattelandspost", die voorgesteld had om een neutrale agrarische politieke partij op te richten. Uiteraard stond de gehele vergadering scherp afwij zend tegenover deze suggestie. Het was nog eens een aanleiding om vast te stellen, hoezeer de eenheid in eigen kamp noodzakelijk is. Voorts werd nog gesproken over het bedrijfs-economisch onderzoek en het studiefonds. Het jaaroverzicht van de penning- BROIVIFIETSER REED TEGEN BOOM. Om 6.40 uur gisteravond reed de 17-jarige W. H. v. V. uit Zoeier- woude op de Kanaalweg te Leiden met zijn bromfiets tegen een boom. Hij wist hiervoor ook zelf geen ver klaring te vinden. Iiij brak de mid- denhandsbeentjes van zijn rech terhand. Nog steeds de verlaagde taille Het komende voorjaar staat bij V. en D. in het teken van ltaiië en de eerste échte lenteshow, die de con- fectieafdeling organiseerde, had óók dit zonnige schiereiland tot hoofd thema. Driemaal flitste gisteren een reeks van alleraantrekkelijkste voor- jaars- en zomertoiletjes de talrijke toeschouwsters voorbij. En zij zaten daorbij in een lunchroom, die gedeel telijk al in de Italiaanse sleer was gebracht. Hetgeen niet wegnam, dat één van de eerste nummers een Amerikaanse housecoat was: korter dan de ge bruikelijk peignoirs, ruim en zonder ceintuur gedragen, aan de zoom voor zien van een strook, de mannequin droeg er een lange pantalon over. En Advertentie 1 die nylon-peignoir met aangeknipte Het boterde best te Leiden De huisvrouwen van Leiden heb-1 De stoet verplaatste zich in een ben eergisteren voor twee dagen grote boog door de stad en veroor- melk ingeslagen om de melkhandela ren gisteren de gelegenheid te geven om zich in een zuiveloptocht van de beste kant te laten zien. Feitelijk zaten wij deze optocht als een soort manifestatie: de huisvrouw juicht haar melkboer toe. Onder de deelnemers aan de optocht immers konden de zuivelgebruikers die langs de weg stonden meestal ook de eigen melkboer begroeten. Zo is deze optocht dus in eensge zindheid verlopen. Om kwart over vijf zette de stoet zich op de Burggravenlaan in bewe ging. Voorop gingen de tamboers en pijpers van het mooie korps „Kunst en Genoegen", daarachter gingen hoe- venketterend tien ruiters te paard. Voor het overige was het alles zui vel wat de klok sloeg. zaakte hier en daar op dit spitsuur wél wat vertraging in het verkeer. Tegen zes uur bereikte men de ach terzijde van het stadhuis, waar de wethouders van de gemeente Leiden, raadsleden, hoofd van dienst, en di verse vertegenwoordigers van het verenigingsleven te Leiden en van het Zuivelbureau stonden opgesteld. Zij proefden een blokje kaas. Ook de cameraman van Polygoon stond boven op. een reportage-wagen met zijn alziend oog deze kleurige stoet te bekijken. Korte tijd van voorbereiding. Als men in aanmerking neemt, dat deze optocht in een zeer korte tijd is samengesteld, kan men niet anders dan tevreden zijn met de effecten, die men heeft weten te bereiken. Er waren enige originele vondsten. De sohoolmelkvoorziening die door een volwassen soh ooiklasje werd gedemonstreerd zette de lachspieren m beweging. Er reed ook een leuk miniatuur- melkkarretje mee. In deze vreed zame race van melkboeren viel ons voorts op: een wagen met karnende boerinnen, enige originele kaaswa gens, die voortreffelijk waren opge maakt met eenvoudige .middelen en de stoeten van wagens, die meer door aantal dan door versiering op de toeschouwers indruk moesten ma ken. Halverwege de stoet liep nog het pittig spelend tamboer- en pijper- korps van de RK. Harmonie „Adest Musica" uit Sassenheim mee. Tegen zes uur werd de optocht ont bonden. In het centrum waren enige moei lijkheden bij het ontwarren van de vekeersknoop. De melkhandelaren verplaatsen zich glimlachend in deze zuivelstoet. Nu Twee frisse melkmeisjes, die de na druk légden op de melk als bron van Hollands welvaren. (Foto's: „De Leidse Courant"). mouwen was beslist óók niet vrij van Amerikaanse invloed. Getoond werden verder: vlotte ja ponnetjes, zomermantels, complets, jersey-pakjes (waaronder enkele schlagers van de jersey-show), man- tel-costuumpjes, blouses en rokken en drie bruidstoiletten. Veel plissé. De nieuwe mode werd niet zó uit drukkelijk gepropageerd, dan men zich in een toiletje van het vorig jaar antiek zal voelen. Zo zagen wij nog veel ravers en grote kragen, nog steeds de verlaagde taille mèt het ceintuurtje, dat de juiste plaats'blijft aangeven, nauwe costuumrokjes met brede loopplooi van achter, wijd-klok- kende rokken en veel plissé, zowel ingezette als aangeknipte mouwen, maar slechts een enkel toiletje met de verhoogde bustelijn, weinig split ten, één enkele bolero (bij één van de drie bruidstoiletten) om van caraco's e.d. maar heelmaal niet te spreken. De kazak het is maar, dat u het weet heeft het weten te houden. En de kortere rok „doet" het niet. Om met de kazaklijn te beginnen: we zagen deze hier nogal eens bij complets als 7/3 jas, waaronder soms een splitrok kv/am uitkijken. Maar die 7/8 was óók wel recht en ruim vallend. Verder kwam de kazak voor bij een ottoman-zijden pakje met splitten, niet in de rok maar in de kazak, zelf byeen gehouden door strikken. De kortere rok heeft men maar in één nummer laten zien: een lichtbei-. ge ensemble, de rok met brede stolp plooi van achter, het manteltje met langharig, licht zomerbont aan de manchetten: 1927 zó van een plaatje! Wat de inzet van de mouwen be treft: nieuw is een compromis, van voren ingezet, van achter aangeknipt. De mouw is altijd aan de pols aan sluitend. Hoeden. Opvallend bij deze „modeflitsen" en dan knikten zij naar klanten langswaren ook de hoeden. Naast de ge- de weg, die hun enthousiasme niet j bruikelijKe, kleine modelletjes toon- onder stoelen of banken staken. I de men wat hogere „potjes" en de zogenaamde „wagenwielen", veelal voorzien van enorme striksluiers. Als nieuwe kleur werd naast het oranje „mandarijnrood" gelanceerd. We zouden als vermeldingswaar- dige nummers willen noemenr een zwarte corduroy mantel met brede, platte kraag, ruim maar recht val lend, wijd ingezette mouwen en als enige garnering vier parelmoeren knopen. Juist door zijn eenvoud werkte de jas zo chique, viel het oog op de soepelheid en de glans van de stof. De mannequin droeg er een klein, wit hoedje bij. Als zeer bijzonder viel ook de rode, vilten mantel op. Vilt werd het vorig jaar als iets nieuws en zeer modieus gelanceerd. Het is niet zeer hard in gegaan bij het publiek, maar heeft zich als iets uitzonderlijks voor be paalde types weten te handhaven. De mannequin droeg er een streepblousje bij op een rode, corduroy rok, een beige vilten baret op de blonde haren. De mantel. Tenslotte nog een enkel woord over de mantel in het algemeen. Zon der twijfel heeft de swagger het ook dit seizoen weer gewonnen van de ge- J tailleerde, aangesloten mantel. Maar dit laatste is er toch wel: met steek- zakken, ingezette mouwen meestal, smalle reverskraag en klokkende rok- De swaggers lopen niet al te wijd uit. Soms zitten er nog zakken ó-la-H-lijn op. De vier mannequins werden tij dens de drie shows vol interesse ge volgd. Maar tot een applaus wist de lady-speaker achter de microfoon de dames toch niet of nauwelijks te be wegen. En toch had deze collectie zulk een applausje best verdiend. C. TH. R. Mr. K. VAN RIJCKEVORSEL SPREEKT VOOR DE JONGEREN IN DE K.V.P. Mr. K. van Rijckevorsel, lid van de Tweede Kamer, spreekt zater dagmiddag a.s. om half vier voor de jongeren in de K.V.P.-kring Leiden, „In den Vergulden Turk". In een causerie onder de titel „Kiezen of delen", zal de heer van Rijckevorsel het gewicht van de a.s. verkiezingen uit de doeken doen. Alle jongeren uit cle kring worden verwacht. NIEUW. Geen belangrijk bericht vandaag ora „Sleutelgat" mee te openen, maar het zijn niet altijd de belangrijkste berichten, die men met „goed nieuws" zou kunnen aanduiden. De bodes van het stadhuis zijn van onder tot boven in het nieuw gesto ken. Het stemmige bode-uniform, daj hen nu aangemeten is vertoont niet meer de twee bekende sleuteltjes op de rever, maar een kleurig uitgevoerd wapen van Leiden op de vestzak. Een leeuw in vestzakformaat. Opening. Gistermorgen werd aan de Bree- straat tegenover sociëteit Minerva de nieuwe zaak van Tom Westen ge opend. De arbeiders die de onthul ling verrichtten, plaatsten per onge luk de schutting met het opschrift: „Hier komt Tom Westen" tegen de gevel van de sociëteit, een handeling 1 die door de studenten zeer op prijs werd gesteld. Zij lieten zich bij de openingsplecihtgheid ruim vertegen woordigen en spraken daarbij de hoop uit, dat hun sociëteit even gron dig gerestaureerd zou worden, als dat met het huis aan de overkant gebeurd was. Een rondwandeling door de nieuwe zaak betekent voor een vrouw een belofte van herboren schoonheid en voor de man een gang langs de mid delen, waarmee de vrouw, althans wat haar uiterlijk aangaat, de klok op gezette tijden terug weet te zetten. Deze middelen zijn inderdaad over weldigend en variëren van een klein flesje parfmu tot het instrumenta rium, waarmee de heer Westen het haar van zijn cliëntèle als een kroon op het overige „verfrissingswerk" weet te plaatsen. De salon is zeer modern ingericht en bevat de nieuw- stesnufjes op het gebied van de par fumerie, bijouterie schoonheidsmid delen en haute coiffure. V. EN D. EN ITALIë. Morgenochtend zal de handels-at taché van de Italiaanse ambassade, dr. B. Bruniera, een bezoek brengen aan Vroom en Dreesmann te Leiden. Ook de Kamer van Koophandel en het Leidse gemeentebestuur zijn uit genodigd. Aanleiding is een Italiaanse maand in het warenhuis, waarbij de produc ten van dit land de eerste plaats zul len innemen. De reclamechef van V. en D., die hiervoor een bezoek aan Italië heeft gebracht, heeft rond de specifiek Ita liaanse producten een Italiaans décor opgebouwd. Men vindt er een ..trattoria Italia- na", een koffie espre-so-tar, en een „gelateria Itahana", waar Italiaans ys verkrijgbaar is. Jubileum. De receptie n.a.v, het jubileum van de heer Van Egmond, die 25 jaar in dienst is van slagerij Bergers aan de Doezastraat, vindt plaats maandag a.s. van 11—12.30 uur v.m.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2