3>e Ccid^eSoii^aiit Malenkof in Engelse hoofdstad aangekomen Anti-Russische organisatie nam haar kans waar Hoog water in het stroomgebied van de Donau Verscherpte guerrilla in Algerije Britse koningin-moeder in Parijs Directeur: C. M v HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENURACH1 32 VRIJDAG 16 MAART 1956 47ste JAARGANG No. 13756 i MALENKOF BUITEN HET IJZEREN GORDIJN j Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w. f2.35 p. innd., (7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 „Houd de rode beesten buiten" Georgi Malenkof, de voormalige premier van de Sowjet-Unie, is gisteren voor een bezoek van drie weken in Engeland aangekomen. Dit is zijn eerste reis naar het Westen. Malenkof staat aan het hoofd van een Russische delegatie die in Engeland elektrische centrales en atoomstations zal bezich tigen. Hij is zelf minister van Elektriciteitsvoorziening. Op het vliegveld van Londen, waar talrijke nieuwsgierigen waren sam- geslroomd, had de politie de strengste voorzorgsmaatregelen getroffen. Malepkof en zijn gezelschap werden begroet door de Britse minister voor Brandstof en Energie, Aubrey Jones, en andere officiële figuren, onder wie de. Sowjetambassadeur, Jacob Malik. DANK VOOR DE ONTVANGST. De Russische minister, die gekleed was in een dikke blauwe overjas met een grijze vilthoed, legde in het Rus- GASTVRIJHEID AMEN IS HET ER IN ENGELAND nog steeds niet over eens, of men blij moet zijn met die Russische bezoeken dan wel of men de Russen maar liever moet beduiden thuis te blijven. Gisteren is Malenkof, de ex-pre- mier, in Londen aangekomen en heel het politie-apparaat, dat speciaal be last is met de zorg voor de veiligheid van belangrijke gasten, draait op vol le toeren om Malenkof heelhuids door zijn drie Engelse weken heen te lood sen. Het grote publiek is zo gevaarlijk niet; dat zal de Russische gasten heus wel met rust laten. Maar er 0 zijn zelfs in Engeland vinni ge lieden, die zeer vinding rijk zijn in het uitdenken van metho den om het communisme te bestrij den. Dat is gisteren wel gebleken, toen een vrachtauto met luidspreker kaps heeft gezien mee te rijden met de stoet van auto's, welke-Malenkof en zijn begeleiders van het vliegveld naar zijn tijdelijk onderdak in Lon den brachten. Uit de luidsoreker schalden allerlei lieflijkheden aan het adres van de Russen, alsmede een welgemeend advies aan de ex-pre mier: „Man, vraag asyl, het is je laatste kans!" Ook werd gevraaed, of Malenkof zo vriendelijk wilde zijn aan Kroestsief en Boelganin (de Rus sische reis-tweeling) te vragen of zij a.u.b. thuis wilden blijven. Als stunt is dat allemaal nogal n graopig, maar we schieten er niet Inzet van meer strijdkrachten veel mee op. Eden heeft reeds eerder sisch een verklaring af, waarin hij dank zegde voor de ontvangst Hij sprak over „het belang dat de Sow- je-Uuie hecht aan het uitbreiden van handels- en cult irele betrekkingen met alle landen/' DE LUIDSPREKER OP DE AUTO. Op zijn tocht naar Londen, waar hij zijn intrek nam in de Russische ambassade, werd de Russische gast begeleid door een vrachtauto van een anti-Russische organisatie. Via luidspreker trachtten de inzittenden Malenkof duidelijk te maken dat pre mier Boelganin en partijsecretaris citeitsdeskundigen naar Moskou ge stuurd, en was zelf het meeste ver baasd toen niemand minder dan Ma lenkof besloot te komen. In het Westen heeft men aan deze onverwachte reis van Malenkof de veronderstelling vastgeknoopt, dat Moskou hiermede het beginsel van het „collectieve leiderschap" duidelijk wilde demonstreren. Immers Malen kof is inderdtijd als premier afgezet en zijn verschijning in het buitenland moet de laatste tv/ij fel aan eert „nieu we koers'' in Rusland wegnemen. Om Malenkof te vrijwaren voor mo gelijke demonstraties, worden de ju s- te details van zijn reis geheim gehou den. Scotland Yard zal een bescher mend net leggen, dat zo dicht is, dat zelfs de communistische Daily Wor ker er tegen geprotesteerd heeft. Het blad verklaarde, dat de reis er uit ziet als „een uitgebreide veiligheids oefening". Starhemberg overleden Prins Ernst Rüdiger Starhemberg, voor de oorlog leider van de Oosten rijkse Heimwehr, is gisteren tijdens een wandeling door Schruns (provin cie Vararlberg) op 56-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Starhemberg kreeg de hartaanval nadaj hij zich hevig had opgewon den, omdat Georg Auer, verslaggever van de communistische krant „Volks- stimme", een foto van hem had wil len maken. Hij was na een ballingschap van 18 jaar, waarvan vele jaren in Ar gentinië ,in december naar Oostenrijk teruggekeerd om een arts te raadple gen. Bij de komst van de nazi's nam Starhemberg de wijk. Na de oorlog stond hij bloot aan felle communistische en socialistische aanvallen wegens de rol, die hij in 1934 speelde bij de onderdrukking van de socialistische opstand. Mohacs volkomen ondergelopen Volgens in Wenen ontvangen be- richten zijn tachtigduizend man Hon- geland" worden verwacht, daar" niet I gaarse troepen en de gehele burger welkom zijn. „Mr. Malenkof', bulderde het uit de luidspreker, „nu u in een vrij land bent, raden wij u ten sterkste aan om te overwegen hier politiek asiel te zoee ken, want dit zal waarschijnlijk de laatste kans zijn. die u ooit krijgt." Op de vrachtauto waren borden ge plaatst met opschriften als: „Houd de rode beesten buiten" en via de luid spreker werden leuzen omgeroepen als: „Wij wensen hier geen moor denaars". De Russische minister zal drie we ken in Engeland blijven voor, wat of ficieel een „particulier bezoek" wordt genoemd. Hij is gekomen op uitnodi ging van de Elektriciteitsraad, bevolking in de door overstroming geteisterde gebieden van het stroom gebied van de Donau in de weer om het hoofd te bieden aan de ergste wa tersnood, die het land sinds mensen heugenis heeft getroffen. Het Hongaarse persbureau M.T.I. meldt, dat de plaats Fasjz is geëva cueerd, evenals de 10.000 inwoners van het volkomen ondergelopen eiland Mohacs. De Hongaarse rege ring heeft donderdag een bedrag van 25 miljoen forint (ongeveer acht mil joen gulden) voor eerste hulp aan de slachtoffers van de watersnood ter beschikking gesteld. Militaire vlieg tuigen hebben rubberboten en red- dingsmaterieel aangevoerd voor men- openbare instelling die alle Britsesen, die zich niet wilden latèn eva- elektrische centrales in beheer heeft. J cuëren en genoodzaakt waren naar De raad had eenvoudig een uitnodi- daken te vluchten. Naar het eilênd ging voor een gezelschap van elektri-1 Mahacs was een groot aantal Russh te kennen gegeven, dat hij een bezoek van Kroestsief en Boel^aom wel de gelijk op prijs stelt; blijkbaar heeft hij, evena's de Fransman Pineau, reeds ingezien, dat men de rode heren uit het Kremlin het best kan pare ren door ze te ontmoeten op het ter rein, dat sinds enige tijd het grote internationale „slagveld" is geworden nl. de economische concurrentie. Deze striid behoort met een ander gezicht gestreden te worden dan de grimmi ge koude oorlog van het Stalinistische tiidoerk Bij het laatste behoorde een barse gelaatsuitdrukking en een air van vastberadenheid; bij de new- look" van de economische strijd past een fluwelen glimlach en een glaasje plezierig vocht. Tn beide geva'len is oppassen en uitkijken de boodschap. Frankrijk zal meer dan honderd zware en lichte hefschroefvliegtuigen kopen voor de strijd in Algerië, te ge bruiken bij de verscherpte actie, die Frankrijk tegen de guerilla's zal voe ren. Dit werd donderdag besloten door de commissie van technische plannen van de Franse strijdkrachten. Verder zullen patrouillevaartuigen, landings- boten en een grote hoeveelheid pant ser- en transportvoertuigen aange schaft worden. De regering van Guy Mollet heeft ook van de Senaat buitengewcne vol machten gekregen opdat het leger in Noord-Afrika uitgebreid kan worden. Het is mogelijk, dat Franktyk nog Jonge koningen, grote verantwoordei.jkheid Koning Hoessein van Jordanië (rechts) en koning Feisal van Irak hebben op een niet nader aangeduide plaats aan de grens tussen hun beide landen besprekingen gevoerd, waarbij, volgens officiële woordvoerders, de betrek kingen tussen Jordanië en Irak en de huidige spanningen in het Midden- Oosten aan de orde zouden zijn geweest. De onderhandelingen tussen deze beide leden van Hasjemitische koninklijke familie verliepen in een ..sfeer van vriendelijkheid en broederschap" aldus de officiële bekendmaking. De foto toont de beide jonge koningen in gesprek. meer troepen uit de Westeuropese verdediging zal terugtrekken en an dere zal overbrengen uit Marokko. Niettegenstaande de waarschuwing van de Franse premier aan de rebel len („wapens neer of Frankrijks volle militair gewicht") duren de gevechten voort. In de afgelopen 24 uur vielen 20 doden en werden enkele opstan delingen gevangen genomen. Ten noordwesten van Bone werden zeven rebellen gedood. Veertig kilo meter ten zuiden van Algiers zijn 40 Algerijnen gevangen genomen. In het gebied van Tizi Ouzou vielen twee rebellen. De strijd duurt voort. Die vriendelijke Dalles John Foster Dulles, de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, heeft president Soekarno telegrafisch bedankt voor de ontvangst, die hem tijdens zijn bezoek aan Djakarta te beurt vieL Dulles wees er in zijn telegram op, dat Indonesië worselt met problemeh, die 200 jaar geleden in de Ver. Sta ten aan de orde waren. Hij voegde daaraan toe: „Ik geloof dat alleen zij, die de overgang van kolonie naar on afhankelijk land hebben meegemaakt, de vraagstukken die aan de orde-zijn, kunnen begrijpen". Zonder de term anti-kolonialisme te gebruiken, merkte Dulles op, dat het die instelling is welke een'spe- ciale vriendschap tussen de V.S. enneast zich keerde en zei: „Dit is de Indonesië mogelijk maakt. 1 verkeerde rede". Hierop richtte hij zich tot z|jn gehoor en biechtte: „Ik vrees dat ik een enorme blunder heb 1 geslagen. Ik ben aan de verkeerde re de begonnen". Het bleek, dat hij bezig was aan de rede ,die hij enige uren later in de Amerikaanse Senaat moest houden Costello lachte zuurzoet met de gie rende journalisten mee en begon op nieuw: nu met de goede rede. sche amphibievoertuigen gezonden. Russische genietroepen stonden Hon. gaarse reddingsploegen bij. Alle pogingen van Hongaarse le gervliegtuigen om een ijsdam, die op sommige plaatsen acht meter dik was, op te ruimen, waren tot dusver mis lukt. Van Zuidslavische zijde is gemeld, dat het gevaar voor overstroming in Zuid-Slavië is afgenomen door dijk doorbraken in Hongarije waardoor het water van de Donau-gebieden in het Zuiden van Hongarije heeft over stroomd. Nieuw kabinet in Indonesië De Indonesische kabinetsformateur dr. Al! Sastroamidjojo is erin geslaagd een nieuwe regering in ontwerp sa men te stellen. Dit wordt de eerste regering, welke tot stand komt op de basis van de onlangs gehouden vrije verkiezingen. Van de P.N.I. zijn behalve de minis ter-president Ali Sastroamidjojo nog vier vertegenwoordigers n.l. de mi nisters van buitenlandse zaken, on derwijs, arbeid en landbouw. De Masjumi is eveneens door vijf minis ters vertegenwoordigd evenals de Nahdatul Ulama. De Chr. Partij, de P.S.I.I. en de Katholieken hebben ieder één zetel in het nieuwe kabinet. In de ontwerp-lijst zijn vele oud ministers opgenomen, n.l. Ali Sastroa midjojo, mr. Roem, Jusuf Wibisono, Burhanuddin Harahap, Iljas, Zainul Arifin, Sunario, Liemena, Anwar Tje- kroaminoto en Suwarto. R'ikojan naar Pakistan Anastas Mikojan, de eerste vice- premier van de Sovjet-Unie, zal de volgende week een bezoek aan Pa kistan brengen. Aanleiding voor dit bezoek is de feestelijke viering van de Pakis taanse Dag der Republiek. De verkeerde rede te pakken Premier John Costello van Ierland, heeft gisteren midden in een rede tij dens een lunch met de nationale pers- club van Washington moeten beken nen, dat hij met de verkeerde toe spraak bezig was. H;j was bezig in gloedvolle bewoor dingen de banden tussen de Verenig de Staten en Ierland te schetsen, toen hij plotseling ophield, zich veront waardigd tot de Ierse ambassadeur Staking verlamt Cyprus De algemene staking op Cyprus be gint nu het leven op het eiland te ver lammen. De Engelsen, die krachtens de bepalingen van de noodtoestand iedereen kunnen dwingen het werk te hervatten, hebben de handen vol met de aanslagen die er voortdurend op Britse troepen worden gepleegd. Elke dag brengt nieuwe daden van terreur en meer doden. In de bergen zoeken parachutisten naar de holen en spelonken waar de terroristen zich schuil houden. Zij vin den grote hoeveelheden Wapens en patronen, maar zelden of nooit de mannen die in de nacht de aanslagen plegen. Vele dorpen en steden zien er leeg en doods uit, nu overal het werk stil ligt. Op straat ziet men alleen Brtis militair verkeer. De abt van een klooster, een góede vriend van:de ver bannen aartsbisschop Makarios, Jp gis teren gearresteerd en naar een on bekende plaats overgebracht. Twee andere priesters zijn eveneens gear resteerd. Ter ere van het bezoek van de Engelse koningin-moeder aan Parijs werd op de Britse ambassade een groot diner aangericht waarbij vele leden van de Franse regering aanzaten. Op de foto ziet men de Engelse koningin moeder in gesprek met de Franse premier Guy Mollet na afloop van het diner. Whisky-staking In Rio de Janeiro is in het begin van de week een whisky-staking uit gebroken, welke zeven dagen zal du ren en waaraan voornamelijk intel lectuelen, schilders, toneelspelers en andere artiesten deelnemen. Verontwaardigd over de „schande lijke" prijzen en „schamele" hoeveel heden, die worden geschonken, boy cotten zij de bars. Wachtposten van stakers staan voor de drukst bezoch te etablissementen, waardoor ook de genen, die iets anders dan whisky wil len drinken, verhinderd worden bin nen te gaan. De stakers zeggen, dat hun inko-j men hun slechts in staat stelt twee gevulde glaasjes whisky te drinken.) Maan-schennis De hemel beware ons voor zulke roekeloze geleerden als dr. Fritz Zwicky, astrofysicus aan het instituut voor technologie van Californië. Deze heeft op een persconferentie te Los Aangeles verklaard, dat het mogelijk zou zijn om stukjes maan op de aarde te krijgen. Dit zou kunnen worden gedaan, zei hij, door een raket tot grote hoogte af te schieten, waarna een tweede raket zich van de eerste zou los maken. Deze tweede raket zou op de maan tot ontploffing ka rnen. Door een dergelijke explo sie zouden kleine stukjes buiten het veld van aantrekking van de maan worden geslingerd en op de aarde terecht kunnen komen. Nog afgezien van de mogelijk- j heid om een stuk maan op het hoofd te krijgen, vragen wij ons i af, wat er terecht moet komen J van een maan met een stuk in I zijn kraag. Olietankbrand op Malakka Een grote olietank aan de hoofd- i weg tussen Singapore en Djohore is donderdag in de lucht gevlogen. De wegstromende olie vatte vlam, waar na de brand zich snel nltbreidde. Brandende olie vloeide de straten van Djohore binnen, zodat wel/ra een uitgebreid gebied door het vuur werd geteisterd. Alle inwoners van een nabijgele gen dorp moesten worden wegge voerd. Er is voor miljoenen guldens scha de aangericht Koude beweging Amerikaanse troepen zijn op een afstand van circa 1200 km. van de Noordpool een oefening „Poolnacht" genaamd begonnen. De oefening begon donderdag met het neerlaten van 700 parachutisten op het ijs bij een temperatuur van 40 graden onder nul. De mannen wa ren afkomstig van de Amerikaanse basis Thule op Groenland. Het blijft koud Het hogedrukgebied, dat nu al bü- na een week lang het weer in Euro pa beheerst, vertoont nog geen te kenen van verzwakking, integendeel, het nam de afgelopen 24 uur nog in betekenis toe en verp'aatste zich naar Noord-Rusland. Vrijwel overal in Europa komt dan ook 's nachts nog vorst voor. In Duitsland vroor het op sommige plaatsen omstreeks 10 graden, in Scandinavië omstreeks 15 graden. In ons land daalde het kwik tot 1 a 3 graden onder nul. In Ierland viel langdurig regen onder invloed van een kleine depressie, die gisteren op de Oceaan ontstond. Op het westelijk deel van de Oceaan kwam een zeer diepe depressie tot ontwikkeling, die van zware stormen vergezeld gaat. De depressie beweegt zich in oostelijke richting maar zal weinig of geen invloed op het weer in ons land uitoefenen. Het b!"ft koud weer met in de nacht enkele graden vorct. Neersla^ van beteke nis is niet te verwachten. HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot t zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). HETZELFDE WEERTYPE. I Veranderlijke bewolking en f plaatselijk mist. Geen neerslag van betekenis. Zwakke later ma- j tige wind tussen oost en zuidoost. Weinig verandering in tempera- j tuur. 17 Maart: zon op 6.52, onder 18.50; maan op 8.42, onder 0.04 uur. Hoogwaterstanden 17 Maart: v.m. 0.15; n.m. 6.35. H?t weer in Europa De weerrapporlen van hedenmor gen 7 uur luiden:, HELSINKI geheel bewolkt STOCKHOLM geheel bew. OSLO KOPENHAGEN ABERBEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRIOH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME nevel sneeuw sneeuw regen nevel nevel mist nevel mist nevel regen nevel nevel nevel nevel nevel regen nevel nevel regen - 8 C. 2 5 - 1 1 4 2 0 4 1 1 0 6 2 3 0 2 K o r r e 11 j e Beter 'n stuk brood in de zak, een veer op de hoed.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1