DE STRAATRIDDER het Schaakspel Ith BUIZEND KAARSEN De zestiende landen-ontmoeting tussen Nederland en Duitsland ,HET HUIS DINSDAG 13 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 AAN DE VOORAVOND VAN: Zal de balans in evenwicht komen? Het internationaal voetbalprogramma van Nederland wordt morgen voortgezet met de wedstrijd tegen Duitsland in Düsseldorf, hetgeen de zestiende ont moeting tussen de vertegenwoordigende ploegen van beide landen is. Hoe het komt weten we niet. maar het contact op voetbalgebied tussen Neder land en Duitsland is nooit zo innig ge weest, hetgeen de serie van vijftien ge speelde wedstrijden reeds duidelijk zegt. De twee wereldoorlogen zijn daao/an mede de schuld. De ontmoetingen dateren reeds van 1910. want op 24 april van dat jaar vond te Arnhem de eerste ontmoeting plaats. De gasten namen in deze wedstrijd de leiding. Holland maakte gelijk, maar de Duitsers leidden bij de rust met 2—1. Drie doelpunten in de tweede helft brachten het Oranjeteam een 42 zege. De „revanche" in de volgende wedstrijd, op 24 October 1910 te Kleef, bleef uit. Oranje won opnieuw en nu met 21. Anderhalf jaar later, op 5 mei 1912. volgde de derde wedstrijd te Zwolle en het resultaat was een 55 gelijk spel. doch de vierde wedstrijd op 17 november 1912, leverde de derde Oranje-zege te Leipzig. Op 5 april 1914 werd voor het eerst tegen de Duitsers te Amsterdam ge speeld, in het oude Stadion, en voor de tweede maal brachten de gasten het niet verder dan een gelijk spel: 44. De oorlog 19141918 maakte verder contact voorlopig onmogelijk en eerst in 1923 werden de relaties hervat waarbij op Hemelvaartsdag te Hamburg het der de gelijke spel: 00. werd genoteerd. Op 21 april 1924 slaagde Duitsland erin de eerste overwinning te behalen. Het was in Amsterdam, dat de Duitsers toen met 10 wonnen. Een jaar later won het Oranjeteam te Amsterdam opnieuw met 21. De ne gende wedstrijd, op 18 april 1920, was de eerste te Düsseldorf, waarbij de Duit sers met 42 wonnen, hetgeen dus de eerste Oranje-nederlaag in Duitsland be tekende. In het najaar, op 31 October 1926. wonnen de Duitsers met 32 in Amsterdam. Op 20 november 1927 was te Keulen het resultaat 22 en eerst vier jaar later, op 26 april 1931, vond het twaalfde treffen plaats in het Olym pisch Stadion te A'dam. Weer leverde de wedstrijd een puntenverdeling op: 11 en op 4 december 1932 werden de Duit sers in Düsseldorf weer met 20 geklopt. In deze wedstrijd was Lou Adam in pri ma vorm. Op 17 februari 1935 volgde de laatste wedstrijd te A'dam. waar de Duitsers door een buitenspel-doelpunt met 32 wonnen en op 31 januari 1937 had de laatste wedstrijd in Düsseldorf plaats, weer met een puntenverdeling: 2—2. De tweede wereldoorlog maakte op nieuw een einde aan de ontmoetingen en na 15 wedstrijden was de stand dus ge worden: En zo is geheel Nederland thans in af wachting van de komende zestiende strijd tussen beide landenploegen, welke wederom in Düsseldorf wordt gespeeld. Inderdaad in afwachting, want niemand weet wat deze ontmoeting zal opleveren. De oefenwedstrijd van het Oranje elftal tegen Stade de Reims was niet ge heel onbevredigend verlopen, maar daar bij was vooral verheugend het doortas tend en onvermoeid doorzetten van linksbuiten Moulijn. Jammer genoeg is deze speler thans geblesseerd, zodat hij buiten het elftal moest blijven. Nu zal Timmermans, die in de tweede, helft aan de kant werd gezet, weer naast Lenstra spelen. Hopen we er het beste van. Een open vraag is verder de bezetting van de rechtshalfplaats door Notermans. Bak en Brusselers, die in de oefenwed strijd optraden, zien zich beiden door hem gepasseerd. Moge hij zijn verkiezing waard zijn. Ook Duitsland in afwachting. In Duitsland is men natuurlijk even eens in nerveuze spanning over deze wedstrijd. De ploeg, die na het behalen van het wereldkampioenschap reeds eni ge malen heeft teleurgesteld, zal zich on getwijfeld volledig geven, om een zo behoorlijk mogelijk resultaat te bereiken en trachten de balans van de gespeelde wedstrijden die heel de historie door in hun nadeel is geweest, in evenwicht te brengen. Advertentie In Düsseldorf werden inmiddels de bondscoach Sepp Herberger voor zijn elftal ter beschikking heeft, zijn in de loop van maandag uit hun verschillende woonplaatsen gearriveerd. Zij hebben hun intrek genomen in hotel „Fürsten- hof", waar velen van hen een deel van de dag gebruikten om uit te rusten van de vermoeiende competitie-zondag. Heden middag zouden zij hun laatste, lichte training houden. Herberger schijnt er op te rekenen, dat ook de enigszins gebles seerde spelers Juskowlak (DÜsseldorp) en Posipal Hamburger SV) van de par tij kunnen zijn. Ook de Nederlandse spe lers. die zoals bekend hedenmorgen in DÜsseldorp aankwamen, hebben vanmid dag nog in het Rhein-stadion getraind. Het stadion maakt een uitstekende in druk. Alles Is gedaan om de arena een zo feestelijk mogelijk aanzien te geven. De bouw van de noodtribunes, waardoor de capaciteit van het stadion tot ruim 60.000 werd opgevoerd, is beëindigd en ook de uitbreiding van de tribunes voor pers, radio en televisie is voor elkaar. Enige zorg baart alleen nog het veld, dat door de langdurige vorstperiode erg had geleden. De pogingen ter verbetering werden nog al bemoeilijkt door de wis selende temperaturen: 's nachts vorst, overdag zonneschijn. Hier en daar zijn er nog zachte plekken in de grasmat. In verband hiermee zal er geen voorwed strijd worden gespeeld. Morgenmiddag om 12 uur gaan de hekken open, van een uur af speelt de politiekapel van de stad DÜsseldorp marsmuziek om de 60.000 toeschouwers bezig te houden. Aan de lo ketten zijn geen kaartjes meer te krijgen, want het stadion is volkomen uitver kocht. Over de 31 nederlaag, die het Bel gische elftal zondag in het Heysel-stadion tegen de Zwitsers heeft geleden, schrijft ,,Les Sports" o.a.: „het was een zeer ma tige wedstrijd, die werd bedorven door twee blunders van de Saarlandse scheids rechter Wershoven. Het eerste doelpunt, dat de Zwitser Pastega in de tiende mi nuut maakte, werd in opgelegde buiten spelpositie gescoord. De Belgische grensrechter Lybaert vlagde zonder aar zelen, maar de heer Wershoven reageer de niet. In de 38ste minuut beging de arbiter zijn tweede grove fout. Hij zag niet, dat de Zwitser Perruchoud binnen het straf schopgebied duidelijk hands maakte, zo dat onze ploeg (bij een stand 21 voor de Zwitsers) een strafschop werd ont houden. Wanneer de Belgen een penalty in een doelpunt hadden kunnen omzet ten. zou het duel wellicht heel anders zijn afgelopen". In een interview met een redacteur van „Les Sports" zegt middenvoor Jef Mermans, die voor deze gelegenheid het aanvoerderschap had overgedragen aan Louis Carré, die zijn 50ste interland speelde: „ik begrijp er niets van: Ieder een constateerde, wat de scheidsrechter weigerde te zien. Het was een penalty zo groot als een huis...." De „Gazet van Antwerpen" signaleert eveneens het handsgeval, en noemt het niet toekennen van de strafschop een ver zachting voor de nederlaag, maar geen verontschuldiging voor de zwakke to taalprestatie van de ploeg. Het blad spreekt van een „knock down" voor de arme Belgen en zegt verder, dat het Bel gische elftal tegen de Zwitsers „fel ont goochelde". KANSEN ENGELSE PROFS STIJGENDE? De eisen tot betere arbeidsvoorwaar den voor de Engelse beroepsvoetballers hebben in het algemeen wel instemming gevonden op een vergadering van afge vaardigden van 92 leagueclubs, welke in Londen werd gehouden. Een van de voorstellen, die het meest steun vonden, betrof het verdubbelen van de premies tot vie? pond sterling voor een overwin ning en twee pond voor een gelijk spel. Ook de eis tot betaling van vijf pond per spelers voor een vriendschappelijke wedstrijd bij kunstlicht werd redelijk geacht. Altior in eerste helft reeds geslagen (12) Er bestaat van oudsher een soort sjiortieve rivaliteit tussen Altior en Foreholte, want in 19321933 waren de klubs al concurrenten in de al oude DHVB. Het begin ziet er voor Altior gun stig uit. Na gelijkelijk verkennen schiet Foreholte eerst rakelings over, maar een zelfde kans voor Altior volgt onmiddellijk, de bal rolt echter naast het verlaten doel. Altior wordt sterker, enige corners volgen, doch de Foreholte-achterhoede voorkomt verder onheil, zij het ten koste van enkele hoekschoppen. Toch na een De Olympische Dag op 24 juni Het is thans zeker, dat enkele van de beste Hongaarse atleten zullen starten op Idc Olympische Dag, welke op 24 Juni in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gehouden. Van de zijde van de Hongaarse atletlekbond is toegezegd, dat een keuze zal worden gedaan uit Iharos, Roszavolgyi, Tabori en Szentgali, het- 1 geen verband houdt met het feit of de 800 dan wel de 1500 meter op het pro- I gramma komt te staan. In ieder geval zal ook op de 3000 meter worden ge start Daarnaast zal de beste sprinter en sprintster van het seizoen naar Amster dam komen. Bij de onderhandelingen heeft de Ko ninklijke Nederlandse Atletiek Unie zich verplicht enkele Nederlandse cracks, on der wie zich waarschijnlijk ook Puck van Duyne Brouwer bevindt, te laten starten op de internationale invitatie wedstrijden, welke 20 augustus te Boeda pest op het programma staan. Botafogo naar Rotterdam Naar bekend zullen niet alleen de netto ontvangsten vèn de Olympische Dag ln het fonds van het Nederlandsch Olympisch Comité terecht komen, maar ook die van een voetbalwedstrijd, welke op 13 juni in de avonduren in het Feyen- oordstadion te Rotterdam wordt ge speeld. Het zal een ontmoeting worden tussen twee buitenlandse ploegen. Een van deze teams zal Botafogo zijn (uit Rio de Janeiro) het elftal, dat het vorig jaar te Amsterdam op de Olympische Dag met 61 van het Nederlands elftal heeft gewonnen. De tweede buitenlandse ploeg is nog- niet bekend, onderhandelin gen zijn daaromtrent nog gaande. VAN HET TAFELTENNISFRONT half uur treft de Altior-midvoor de roos en is de Foreholte-keeper gesla gen (01). Altior blijft nog enige druk uitoefenenen doch het is bij een snelle aanval van Foreholte die weet te scoren (11). Foreholte komt er ieös beter in: de Altior-voorhoede breekt nog wel eens door maar doel punten komen er niet meer van hun voet. Van Dijk ziet nog kans even voor half-time op gemakkelijke wij ze Foreholte de leiding te geven (2-1). De tweede helft kenmerkte zich door een fel aanvallend Foreholte en een wat teruggetrokken Altior, dat er geen doelpunten kwamen, ligt wel in het stug verdedigend spel van. Altior. ATLETIEK JOHN LANDY WIL NA O.S. STOPPEN De 26-jarige Australiër John Landy, wereldrecordhouder op de Engelse mijl, heeft aangekondigd, dat hij zich na de olympische spelen van dit jaar uit de wedstrijdsport wil terugtrekken. Hij zou zelfs niet meer willen deelnemen aan de kampioenschappen van Australië van het volgende jaar. Landy, die tijdens de titel- wedstrijden in zijn land van dit jaar de mijl en de drie mijl won, zal zich voor de olympische spelen concentreren op de 1500 meter. Wellicht loopt hij ook de 5000 meter. HANDBAL HVS Uitslagen van de zondag j.ï. gespeelde wedstrijden. NIO 1—HVS 1 1—8; jun.: VVSB A—HVS A 2—2. PO VAC—TREFFERS 10—0 Het is Treffers in A'dam tegen kam- pioenscandidaat Povac niet meegevallen. Na een 30 voorsprong was het alleen nog Povac, die speelde zo ze wilde en het v.erd geleidelijk aan 10—0. Doordat ech ter ook Scylla een onverwachte neder laag leed tegen Sparta 4 moet a.s. zater dag in R'Veen de beslissing vallen tus sen Treffers en Scylla wie degradatie wedstrijden moet spelen. Er is dus weer een kans aanwezig om alsnog het hoofd klasseschap te behouden. Treffers 2 speelde gelijk tegen USV 2. Nico Heemskerk won 2 maal, terwijl Ton Hoogenboom en Jos v. d. Meer bei den een maal wonnen. Het dubbel bracht tenslotte nog een gelijk spel. Hedenavond voor de senioren gelegen heid tot trainen. In Den Haag werd de belangrijke wedstrijd DSSDocos gespeeld. Deze ploegen bezetten resp. de tweede en eer ste plaats op de ranglijst in de eerste klasse, zodat deze wedstrijd beslissend was voor het kampioenschap. Docos startte zeer goed door geleideliik aan een 41 voorsprong te nemen. DSS ver kleinde daarna haar achterstand (42). Daar G. Bakker en V/. Steenbergen bei den hun laatste enkelspel wisten te win nen, werd de stand 62 in het voordeel v naDocs, zodat de zege Docos niet meer kon ontgaan. Door deze overwinning heeft Docos met nog twee wedstrijden te spelen 7 punten voorsprong op no. 2 DSS, zodat het kampioenschap een feit is. Een prachtige prestatie van dit team, ge vormd door Th. v. d. Berg, G. Bakker en W. Steenbergen, vooral omdat dit kam pioenschap met zo een ruime voorsprong is behaald. Docos krijgt nu promotiewedstrijden te spelen om te trachten een plaats in de overgangsklasse te veroveren. Docos 2 leverde een goede prestatie door op Sportlef '51 een 82 overwin ning te behalen waardoor er nog een re delijke kans is, dat dit team het spelen van degradatie wedstrijden kan ontlopen. Docos 3 verloor met de kleinst mogelijke cijfers van Vriendenschaar 2. Het zesde en achtste team behaalden allebei een 100 overwinning. Docos 7—Wilhelmus 3 5—5. Dames 2 en 3 wonnen resp. met 82 en 10—0 van Sparkler 1 en Wibo 5. De Bromfietsen oorzaak stijging ongevallen Het aantal verkeersongevallen in Den Haag is in 1955 met 16.7 pet. ge stegen. Uit het jaaroverzicht van de Haagse politie blijkt dat in het afge lopen jaar in totaal 11.924 te zijn. Het aantal doden onderging een kleine stijging van 54 in 1954 tot 61 in 1955. Het aantal ernstig gewonden nam toe met 26 pet. en het aantal lichtgewonden met maar liefst 85 pet. Ruim 13000 auto's en bussen waren bij de ongelukken betrokken. Het aantal verkeersongelukken nam ge durende het middjigspitsuur "sterk toe. De oorzaak van deze toeneming is het groeiend aantal bromfietsen, dat hun berijders tussen de middag naar huis brengt inplaats dat zij op de kan toren blijven. junioren behaalden een knappe 64 overwinning op BAT 1. M. Hensing her stelde zich prachtig van zijn inzinking van vorige week door al z^a drie par tijen te winnen. Programma voor deze week: woensdag: Docos 1—MVO 1 (dames); TOV 2—Do cos 2 (dames)Docos 3Trava 1 (da mes): Docos 2St. Hoger 2; Docos 3 Sportief 2; HPSV 1Docos 6. Donder dag: DOS 5Docos 1; Docos 5PTT 2; Docos 1TOV 2 (junioren). Zaterdag: Docos 4TNSA 2; Sett 2—Docos 7. WIELRENNEN Voor het begin van de zesdaagse van Zürlch heeft de Zwitser Erwin Schwel- zer het wereldrecord 5 km. amateurs staande start op overdekte banen verbe tert en gebracht op 6 min. 21,6 sec., wat neerkomt op een gemiddelde van 47,119 km./u. Het record stond op naam van de Fransman Jean Brun met 6 min. 23,4 sec. en werd gevestigd op 30 november 1955 te Brussel. Swift-Combinatie De gehouden trai- nlngsritten gaven de volgende uitslagen: A en B-klasse 50 km.: 1. S. v. d. Pol tijd 1.2639; 2. G. Mens; 3. H. v. Gent; 4. P. v. Meygaarden. C-klasse 40 km.: 1. A. Hillebrand tijd 1.13,12: 2. P. Turk; 3. C. Vertegaal; 4. A. du Pauw. D-klasse 25 km.: 1. Th. Boom tyd 49.55; 2. B. Slinger land; 3. J. v. Amsterdam; 4. J. Vergunst. In de Ronde van Best bezetten J. v. Wet ten en J. v. d. Berg resp. de vierde en zevende plaats Het lid Willy Vreeswijk is afgevaar digd door de KNWU om opgeleid te wor den in Parijs als stayer achter grote mo toren. BILJARTEN In het clublokaal van de biljartver. „Piet Gijzenbrug" is een aanvang ge maakt met de persoonlijke biljartkam pioenschappen 1ste klasse van de Biljart bond Bloembollenstreek. Reeds ln de eer ste wedstrijden vielen enige verrassingen te noteren, o.a. nederlagen van J. Diede- ricks en A. v. d. Berg. Uit de eerste uit slagen valt reeds op te maken, dat A. van Diemen en B. v. d. Voort wel de grootste favorieten zullen zijn. Hier volgen de uitslagen: A. van D'emen 200 24 8,33 W. van Gerven 94 24 3.91 ran Diemen 200 31 6.45 A. Elfering 189 31 6.09 J. Diedericks 200 42 4.76 W. van Gerven 181 42 4.30 B. Elfering 200 44 4.54 A. v. d. Berg 164 44 3.72 B. v. d. Voort 200 24 8.33 B. Elfering 135 24 8.33 B. v. d. Voort 200 13 15.38 J. Vierwinden 71 13 5.46 SCHAKEN Competitie LSB De laatste compe titiewedstrijd is voor Inter Nos 3 geen succes geworden. Met één afgebroken partij werd tegen Roelofarendsveen 1 met 54 verloren. De gedetailleerde uitslag: Inter Nos 3 Roelofarendsveen 1: C. HalbesmaJ. C. v. d. Meer 10; C. van VeenH. Bakker 10; W. J. SpaargarenTh. Oleyerhoek xx; W. NieuwerfG. A. van Rijn 01; N. GeersA. P. van Pelt K. StikkelorumH. v. d. Klink 01D. Lankhuyzen—J. Oleyerhoek 0I; M. P. de Jong—P. Seip 1—0; P. v. d. TolL. Koppelaar K. Slinger landW. Oomen 01. Deze keer weer eens een recente ar- tij. gespeeld tussen twee leden van het LSG. De opening is een variant van het toch reeds moeilijke Slavisch, nl. het Flank-Slavisch. 1. Pgl—f3. Pg8—f6; 2. c2c4, c7—cö; 3. g2g3, d7d5; 4. Lfl—g2. LcS—f5. Het buiten de keten brengen van de da meloper is sedert de toepassing van Las- ker in 1924 te New York het gebi-uike- Üjkst. 5. b2b3. e7—«6; 6. Lel—b2, Lf8 e7 (Naar gebleken is, kansrijker dan Lc5). 7. 0—0, 0—0; 8. d2—d3. h7—ht» (om de loper tegen afruil tegen Ph4 tc beschermen). 9. Pbld2, Pb8d7; 10. Talcl Dd8b6; (Wit is thans zover, dat hij over moet gaan tot „iets". Ik be sloot tot een combinatoire oplossing van dit moeilijke probleem). 11. Pf3—d4. Lf5 h7; 12. c4xd5. c6xd5; 13. e2e4. d5xe4; 14. d3xe4. Tf8—d8 (Nu moet wit het ini tiatief trachten te behouden, omdat an ders de zwarte druk op de open-d lijn bezwaarlijk zou worden. Er dreigt reeds Pe5 en Pd3). 15. Pd2—c4, Dd6—a6; 16. Ddle2, Pd7b6; 7. a2o4 (geeft aan Pd4 het steunpunt voor Pb5 en voorkomt Dxa2 te gelegener tijd. Op Px!j6, Dxe2, Pxe2. axb6 dreigt zowel Td2 als Pxe4 met pionwinst). 17Pb6xc4; 18.Tclxc4 (Dxc4 was ook mogelijk maar zou onmiddellijk 't eindspel inleiden zonder voordeel, terwijl nu de c-lijn in wits macht is gekomen). 13Da6b6 (op Tac8 zou Txc8 vol gen, waarop Dxe2?? een toren zou kos ten door eerst Tcxd8t). 19. Tfl—cl, Pf6— d7; 20. Pd4b5, Pd7c5 (op 20. Ld4 zou a6 wit niets opleveren. En 20. La3 geeft zwart de kans op 20Pxb3; 21. Lx e7. Pxcl; 2.. Txcl. Tdc8 enz.). 21. Dc2— §4 (dan kan de tweede vnriant niet om dat dan na Pxcl de dame niet instaat). 21g7g522. Lb2—a3, Pc5—d3! 1 i 1! itf u i i i i n 'f' 11 A-' fa: 'ff abcdefgh De ontknoping van de verwikkelingen. Tevens het bewijs dat Dg4 niet de aan gewezen zet is geweest. Bij de vooruit- berekening had ik de straks voorhanden pointe overzien. Niet de dreiging Dxf2- is gevaarlijk, maar Pxf2 met dreigend aftrekschaak. Er volgde: 23. La3xe7. Pd3xf2! (Mijn vooruitberekening was nu 24. Lxd8, Pxg4t25. Lxb6 met winst, maar er zou op 24. Lxd8 volgen: Ph3">!, Khl; Dglt, TxglPf2 mat! Dus Lxd8 ging niet. De enige zet is: 24. Dg4—f3 (op De2 volgt Ph3t, Kfl?: Dgl mat of Ph3t, Khl; Pf2 met remise). 24Pf2xe4'i25. Le7c5 'weer niet Khl of fl wegens Pf2 resp. Pd2) 25, Pe4xc5; 26. Tc4xc5. Td8—d5? (Een zwak ke zet, die een goede kans op remise te niet doet. Na 26Td3; 27. Df2. Txb3 had zwart drie pionnen voor het stuk) 27. Df3—f2. Td5—d3; 28. Tc5—c8i. Taxc8 on Tclxc8f, Kg8g730. Df2xb6, a7x 31. Tc8c3, Td3—dit; 32. Lg2—fl V°lgt Td2 - en zwart winU 32. Lh7—f5 (dreigt nog Lh3) 33. Kgl—f2. Tdld2t; 34. Lfl—e2, Lf5— g4; 35. Tc3e3, Td2—b2; 36. Pb5—d4 en zwart gaf op. Op de duur is het spel toch verloren, nu verdere pionwinst is uitgesloten. TER OPLOSSING '<LZ, JJauiayi 'fJiSMaqsau—uyqaafiv) I8JJ, 'E llsaxi 'iS^XQ Z l8qxx '+8qxj, I :8uissoido door MEREDITH NICHOLSON Nooit had ik gedacht nog eens langs die weg mijn eigen huis te betreden, doch Marian haalde mij van het sta tion af, vertelde mij, dat er hier iets aan de hand was en daarom drong ik door de geheime gang het huis binnen en vandaar bereikte in langs de schoorsteen heen, de biblio theek". „Maar wie speelde dan voor geest, als u werkelijk in Egypte was?", riep ik uit. Nu was het Bates die lachte. „Oh, ik was de geest. Verschei dene malen ben ik die trap op en af gelopen om uw nieuwsgierigheid gaande te maken. En eenmaal hebt) u mij bijna betrapt". „En nu zou ik nog gaarne willen weten, of Zuster Theresa u werke- lijk geld schuldig is". Mijn grootvader wendde zich tot Pickering met fonkelende ogen. „JÜ schurk! Zuster Theresa heeft nog n^oit een cent van mij ge leend!" Zyn woede belette hem verder te spreken. Enige ogenblikken la'er beval hij Bates de kast te sluiten en wendde hij zich tot mij. „Waar zijn de schuldbekentenis sen van Pickering?", vroeg hy en ik overhandigde hem het pakje pa pieren, „Heren, Pickering heeft e°n lelijke rol in deze geschiedenis gespeeld". Hij wendde zich nu tot Picke ring. „Pickering, wat ben je toch een grote schurk! Ik leende je driehon derdduizend dollar teneinde je in staat te stellen een stevige basis te verkrijgen voor je spoorwegonder neming. De laatste keer dat ik je zag verzocht je mij om uitstel van betaling, daar je op 't ogenblik on- I mogelijk geld vrij kon maken. En j nadat ik gestorven was. hij grin* 1 nikte „dacht je, dat als je die I papieren in handen kon krijgen, jij uit de nood zou zijn. En wanneer je in staat was geweest die stukken te vinden, had je ze mogen behouden, j Maar nu geef ik ze ln handen van Jack. En als hij je uitstel van be taling verleent, is hij niet de jongen waarvoor ik hem aanzie!" Pickering stond op, greep zijn hoed en wendde zich naar de ver-1 brijzelde deur. „Jij ouwe dwaas!", schreeuwde hij tegen mijn grootvader. Hij wendde zich tot mij met een soortgelijk compliment op zijn tong, doch op dat ogenblik greep Larry hem bij de schouders en wierp hem door een der openstaande grote ra men naar buiten op het terras. Een ogenblik later zagen wij hem hard weg lopen in de richting van St. Agatha. Hoofdstuk XXVII. KANSEN EN KANSEN. John Marshall Glenarra was waar schijnlijk nog nooit zo gelukkig ge weest als op de dag van zijn sensa tionele thuiskomst. Hij lachte vro lijk met ons mede en hij geleidde ons door het gehele huis om ons te tonen, wat er aan gedaan mpest wor den om het te maken tot de vervul ling van zijn dromen. i ,;Wanneer je de plannen van het huis had gehad, zou dat je onge- i twijfeld veel moeite hebben be- spaard; doch die kleine tekening van de Deur van Verbijstering was alles wat ik als aanwijzing achter liet, en je hebt het gevonden, Jack. je hebt werkelijk in die goede oude boeken van mij geke ken". Hij toonde ons ook de geheime trap, die om de schoorsteen was heengebouwd en om beurten speel den wij voor geest om elkaar te la ten horen hoe ver het geluid van de voetstappen tot in het huis door drong. Het werd nu tijd. dat wij eens gingen denken aan onzen gevangene in de aardappelkelder. Het was wer kelijk een ernstig geval zoals wij allen werkelijk beseften, waarom wij dan ook Larry's onmiddelijke toekomst gingen bespreken. „Ik moet onmiddellijk vertrekken", was Larry's mening. „Mijnheer Donovan, ik zou zeer vereerd zijn geweest indien u had willen blijven zeide mijn grootva der. „Ik hoop, dat Jack hier blijft, en- ook voor hem zou het heel aan genaam zijn geweest, wanneer u ons enige tijd gezelschap had willen houden". «De sheriff en zijn mannen zullen zich waarschijnlijk niet erg bekom meren om de Engelsman", meende Stoddard. „Zij zijn blij, dat zij er zo goed zijn afgekomen". „Ja, maar men kan een Engels Detective niet eeuwig in een kelder opgesloten laten zitten. Het is on getwijfeld bekend, dat hij zich in dit gedeelte van het land bevond; en u kunt er van verzekerd zijn, dat het gevecht, dat hier heeft plaats gevonden en de terugkeer van mijn heer Glenarm geen dingen zijn, die niet algemeen bekend zullen wor den. Het enige, wat ik kan verzoe ken mynheer Glenarm, is om de man enige uren vast te houden, zo dat ik een kans zal hebben om te ontsnappen". „Dat zal ik ongetwijfeld doen. En wanneer u dit zaakje achter de rug I heeft hoop ik, dat u Jack zult ko men helpen in zijn poging om zijn leven te goede te veranderen". j Mijn grootvader scheen er zo vast j van overtuigd, dat ik bij hem zou blijven, dat het mij aangenaam aan deed; doch Glenarm House en de I omgeving was voor mij ondrage- j lijk geworden. Ik had met hem nog niet over Marian Devereux gespro ken; ik had hem nog niet verteld j van mijn vlucht naai* Cincinati; doch i niet, omdat ik het hem niet durfde 1 vertellen, doch omdat zich nog geen i gelegenheid had voorgedaan. Bij de lunch schonk Bates onze glazen vol met champagne en mijn grootvader stond op met het glas in zijn hand. „Heren", zeide hij, „ik ben een oude dwaze man. Vanaf mijn jeugd heb ik mijn grillen gehad en dit is een van die grillen. Het was mijn wens om er iets schoons van te ma ken, zodat Jack genegen zou zijn zich hier te vestigen om het geheel te voltooien. De middelen, die ik te baat nam om hem op de proef te stellen, waren niet van iemand, die zijn familieleden niets dan goeds wenst. Die Afrikaanse avonturen van je maakte mij bang, Jack, doch het blijkt, dat ik door je over te brengen naar het vredige Annan- dale, je in veel groter gevaren heb gebracht dan je in Afrika's wilder nis ooit gelopen hebt! Daarom drink ik nu op je gezondheid!" „Prosit!", riepen de anderen. „En je moet weten, Jack, dat ik je niet aan je lot zou hebben over gelaten. als ik in Egypte werkelijk gestorven was. Mijn enige wens, jongen, was je naar huis te krijgen! Ik heb een ander tertament laten maken in Engeland en daarin heb ik jou niet vergeten. Dat testament was voor het geval, dat ik werke lijk zou sterven".

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7