P'fitdestei-' Goor ruimere kredietverlening moet eigen woningbezit bevorderd worden Prof. Romme over middenstand en politiek Loonpolitiek deze week beslist? Staatssecretaris voor middenstand nodig Welluidende opening Jaarbeurshal Jaarvergadering L.T.B. „De Venen" DINSDAG 13 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Middenstand en politiek was het onderwerp, waarover prof. C. P. M. Romme gisteravond voor meer dan 600 katholieke middenstanders uit Twente sprak in het concertgebouw te Hengelo, en waarin hij uitvoerig uitweidde over de harmonie van het groepsbelang en het algemeen belang, en waarin hij de grote lijnen van de middenstandspolitiek uiteen zette. Het voornaamste doel van de mid- gang van zaken verbeterd worden: a. denstandspolitiek zoals die door de K.V.P.-fractie bedreven wordt, heeft, aldus prof. Romme, de integratie van het middenstandsbeleid in het alge meen sociaal economlscsh beleid. Vooral op fiscaal terrein is volgens prof. Romme reeds veel tot stand ge bracht, waarbij hij als laatste voor beeld noemde de vorige week tot stand gekomen vermindering van het successierecht. Sprekend over de nu ingetrokken handelsmarge-beschikking herinner de prof. Romme er aan, dat het K.V. P.-Kamerlid mr. Hooij de minister tot erkenning bracht, dat de be windsman was afgegaan op gedeelte lijk- onjuist cijfer-materiaal en waar bij de minister toezegde in de toe komst bij dergelijke maatregelen te overwegen, dat deze wet eens dis criminerend voor de middenstand zou kunnen zijn. Volgens prof. Romme kan de vaste commissie voor de middenstand in de Kamer te weinig tegenspel leveren tegenover het ministerie van econo mische zaken. De Kamer-commissie heeft slechts 1 academicus in haar midden, hetgeen te weinig is in ver gelijking met bijvoorbeeld de Kamer commissies voor landbouw, economi sche zaken en sociale zaken, die resp. 3, 4 en 5 academici tellen. Staatssecretaris. Van K.V.P.-zijde wordt daarom bij de komende verkiezingen een nieuw academisch gevormde K.V.P.-af ge- vaardigde in de persoon van drs. Pe ters, uit Venlo voor de middenstand candidaat gesteld. Het regeringsbe leid op 't gebied van de middenstand is onbevredigend, omdat de invloed van de staatssecretaris te gering is. Hij neemt immers niet regelmatig deel aan de ministerconferentie. In de toekomst kan deze onbevredigende BEDRIJFSCHAP BLOEMBOLLEN- HANDEL VERGADERT 20 MAART TE HAARLEM Het bestuur van het bedrijfschap voor de bloembollenhandel zal op dinsdag 2/0 maart a.s. in café-restau rant Brinkmann te Haarlem een openbare vergadering houden. De agenda vermeldt vaststelling van de begroting 1958, een verordening om trent de vergoedingen van bestuurs leden en de vaststelling van een reglement van orde. door de benoeming van een minister van middenstandszaken; b. de benoe ming van een minister zonder porte feuille belast met middenstandzaken, of c. een staatssecretaris, die ook de ministerraad bijwoont. Prof. Romme gaf de voorkeur aan de benoeming van een staatssecreta ris. Tenslotte ontbreekt een publiek rechtelijk middenstandsorgaan, aldus prof. Romme. De gevarieerdheid van de middenstandsproblematiek werkt me, dat er talloze bindende regelin gen gemaakt moeten worden, die uit sluitend door P.B.O.-organen bindend gemaakt kunnen worden. yoor de échte Virginia- lief hebber... D-E ZILVER-SHAG! Zodra U een sigaret van D-E Zilver-Shag opsteekt, proeft U onmiddellijk: dat is de lekkerste Virginia die U ooit heeft gerookt 1 Fijner. Zachter. Geuriger. En met de rijke goudgele kleur, die het onloochenbare kenmerk is van de beste Virginia-tabakkert (Advertentie) In metaalindustrie 4 pet ineens en 7 pet verhoging Het kabinet is in zijn zitting van gistermiddag niet gereed gekomen met de beraadslagingen over de loon politiek. Verwacht wordt, dat het overleg in de loop van deze week zal worden afgesloten, waarbij reke ning wordt gehouden met de moge lijkheid dat de regering, alvorens een beslissing te nemen, de partijen in het loon-conflict, namelijk de ver tegenwoordigers van de centrale werkgevers- en werknemersorganisa ties, nog zal horen. Deze beslissing moet op korte ter mijn volgen aldus „Trouw" want de onderhandelingen over vele collectieve arbeidsovereenkomsten, waarvan de werkingsduur op 1 april a.s. afloopt, kunnen niet worden be ëindigd, omdat men niet weet waar aan men zich te houden heeft. In de eerste plaats zijn er de onder handelingen over de collectieve ar beidsovereenkomst in de metaalindus trie, die reeds langer dan 5 maanden duren. De werknemers vakorganisa ties in de metaalindustrie hebben donderdag j.l. reeds haar loonvoor- cent over 1955 en een verhoging van de lonen met zeven procent boven de reeds toegestane vakantieuitbreiding, die op 2 a 3 pet. loonsverhoging wordt gesteld. „Hoog". De vertegenwoordigers van de werkgeversorganisaties in de metaal industrie hebben verklaard dat deze loonvoorstellen in de ledenvergade ring, die deze week of de volgende week zal worden gehouden, bespro ken zullen worden. Van werkgevers zijde wordt de gevraagde loonsver hoging hoog genoemd. Wanneer de werknemersorganisa ties beweren, dat zij in hun voorstel len een gemiddelde differentiatie van 3 pet. aanhouden, zoals in de Stich ting van de Arbeid is voorgesteld, dan betekent volgens de werkgevers een loonsverhoging van 9 pet. in de me taalindustrie, dat dit gemiddelde van 3 pet. ver wordt overschreden. Houdt men een gemiddelde aan van 3 pet., dan betekent dit, dat in een bedrijfstak die gunstige tijden door stellen bij de werkgeversbondèn in1 maakt en dat is in de metaalindus- de metaalindustrie ingediend. Zij hebben dus de beslissing van de rege ring niet afgewacht. Deze loonsvoorstellen houden in: een uitkering ineens van vier pro- trie ongetwijfeld het geval wel tot 6 pet kan worden gegaan. Andere bedrijfstakken zouden immers in het systeem van de gedifferentiëerde loonvorming op 0 kunnen blijven Rapport van werkgroep aan minister: De voordelen van het eigen-wonlngbezit overtreffen In vele gevallen de nadelen, die daaraan ook verbonden zijn. Dit is het oordeel van de werk groep eigen woningbezit in een rapport, dat zij in opdracht aan de minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft uitgebracht. De werkgroep constateert, dat blijkens de woning- en gezinstelling van 1947 slechts 28 van de woningen in ons land door de eigenaar zelf wor den bewoond. Zonder nadere maatregelen zal daarin geen verandering van betekenis mogen worden verwacht. De werkgroep ziet mede daarin aanleiding voor de overheid tot bevordering van het eigen-woningbezit. Zij merkt deze vorm van bezit aan als een waardevolle institutionele factor in onze samenleving, waarvan voor het individu een grote vormende kracht kan uitgaan. Lening tot SO pet. van de stichtingskosten De werkgroep acht de bevordering van het eigen-woningbezit mogelijk door een ruime kredietverlening, waardoor reeds met een betrekkelijk bescheiden aanvangskapitaal een Kapitaal. Met betrekking tot de kapitaalvoor ziening stelt de werkgroep voor een overheidsgarantie te verlenen voor leningen tot maximaal 90% van de netto stiehtingskosten (stichtingskos ten na aftrek van de van overheids wege te verstrekken tegemoetkoming eigen woning kan worden verworven.in de bouwkosten). Deze overheids- Er zal voor gezorgd moeten wor-garantie zou betrekking moeten heb- den, dat de jaarlijkse lasten binnenben op dat gedeelte van de lening, redelijke grenzen blijven. Idat uitgaat boven het normale kre- H.M. de Koningin heeft maandag te Utrecht de Julianaha! van de Jaarbeurs officieel in gebruik gesteld. De opening vond plaats, doordat H.M. een drietal slagen gaf op een als het Jaarbeursembleem uitgevoerde stemvork, waarvan bijgaande foto een beeld geeft. j staan, wanneer zij ongunstige be- I drijfsuitkomsten hebben, aldus rede neert men van werkgeverszijde. Van werknemerszijde schijnt men bij de berekening van de loonvoor stellen voor de metaalindustrie de 2 a 3 pet loonsverhoging, die uit de toegestane uitbreiding \an de vakan ti efaciliteiten voortvloeit, buiten be schouwing te laten. Overigens is het zo, dat ook al komen werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers in de metaalindustrie tot een akkoord, het college van Rijksbemiddelaars zijn goedkeuring hieraan moet hechten. De regering zal daarom aan het college nadere richtlijn moeten ge ven, die het de metaalindustrie mo gelijk maken tot een veruoging van de lonen over te gaan, gezien de da tum van 1 aprii, dringt de tijd dus. Uitbreiding Kamers na Prinsjesdag In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer hebben de minister president dr. W. Drees en minister prof. dr. L. J. M. Beel aan de Eerste Kamer meegedeeld, dat op Prinsjes dag de leden van de Eerste en Tweede Kamer tezamen in aantal nog geen 225 zullen bedragen. Het is de bedoeling van de rege ring, de opening van de eerste zit ting in 1956 in juli plaats te doen vin den. Indien de beide Kamers er in slagen de tweede lezing van de wets ontwerpen ,tot de grondwetsherzie ning .(waarvoor een 2/3 meerderheid wordt geëist) in de zomermaanden te beëindigen, zouden zij voor 15 nov. in nieuwe samenstelling kunnen bij eenkomen. Tussen het ogenblik, waarop de Kamers de ontwerpen in tweede lezing hebben goedgekeurd en dat, de nieuwe Kamers bij elkaar zullen komen ligt een periode van ongeveer 2 y, maand. Deze tijd is nodig voor de plechtige afkondiging der grondwets herziening, dé kandidaatstellingen en verkiezing van de leden der Eerste Kamer. Op Prinsjesdag zal het parle ment dus nog zijn oude samenstelling hebben. Oostenrijkse Rijnschepen in R'dam Voor het eerst in de historie zijn twee onder Oostenrijkse vlag varen de Rynschepen de Rijn afgezakt en te Rotterdam aangekomen. De histo rische gebeurtenis werd vastgelegd in een oorkonde, die gistermiddag in het gebouw van de kon. roei- en zeil vereniging „De Maas" te Rotterdam werd ondertekend door de Oosten rijke gezant dr. Karl Wilmann, door mr. K. P. van der Mandele als voorzitter van de unie van Rijnkamers en door de burgemeester van Rotter dam, mr. G. E. van Walsum. De twee schepen, de „Austria 1" en „2", zouden al eerder in R'dam lig plaats hebben kunnen nemen, ware het niet dat zij dooi de strenge win ter gedwongen waren geweest enige tijd in Kaub te blijven. Bidweg voor Jungschlager Behalve de gebedsactte, die door ongeveer 15.000 schoolkinderen van de Maastrichtse katholieke lagere scho len voor het zegevieren van het recht in Indonesië wordt gevoerd, is zater dagavond te Maastricht ook een bid weg gehouden door de bevolking van dietinstellingen te verkrijgen krediet (te stellen op 60% van de netto stieh tingskosten). De garantie zou het Leste kunnen worden verstrekt door de gemeente. Het daaraan verbon den risico zouden rijk en gemeente gezamenlijk, ieder voor de helft, die nen te dragen. Ter tegemoetkoming in de jaarlijk se lasten zou de thans bestaande jaar lijkse bijdrage voor zelfbewoning 2Yi% van de bouwpremie geduren de tien jaar) vervangen moeten wor den door een extra-premie ineens. Deze extra-premie zou 25 tot 35% van de normale premie moeten bedra gen, al naar gelang van de grootte van het gezin van de aanvrager. Voor wie? De voorgestelde faciliteiten zijn be doeld voor arbeiders en met dezen gelijk te stellen kleine zelfstandigen, alsmede voor een deel van de mid dengroepen. De werkgroep zou voor de faciliteiten in aanmerking willen doen komen personen, die niet aange slagen zijn in de vermogensbelasting, geen belastbaar inkomen hebben van meer dan 8.000, te verhogen met 500 voor elk kind waarvoor aan spraak op kinderaftrek, en die niet ouder zijn dan 55 jaar. De faciliteiten zouden, in afwij king van de bestaande regeling, niet - - alleen voor eensgezinshuizen gege- i "e stad tot intentie van hun stadge- ven moeten worden, maar ook voorno°* Jungschlager. étagewoningen, ongeacht of deze laat-1 bidweg werd een bldstoet van ste de bewoner als appartement inV®1® duizenden mannen en vrouwen eigendom toebehoren, dan wel het ge-1 Maastncnt. Aan het hoofd van de bruiksrecht hiervan aan de bewoner tang® stoet gingeji de commissaris als lid van een coöperatieve vereni ging toekomt. LIJK OPGEHAALD. Uit de kleine Veenkade te 's-Gra- venhage is het lijk opgehaald van de 58-jarige loswerkman T. J. van S. ge woond hebbende aan het Westeinde te Den Haag. Van S. is vermoedelijk bij vergissing te water gelopen. Hij leed aan aderverkalking en miste één oog. DODELIJK MIJNONGEVAL De 27-jarige nouwer V. H. Reufel uit Hoensbroek is gisteren tijdens werkzaamheden in een schraapbak- kenpijler op de 546 meter-verdieping van de staatsmijn Emma door een der schraapbakken gegrepen en zo ern stig gewond, dat hy ter plaatse is overleden» der koningin, dr. F. Houben en de deken der stad, mgr. M. Jenneskens, vele pastoors der stad, de loco-bur gemeester van Maastricht, weth. F. Gijbeis en diens collega mr. A. Bae- ten. In de basiliek van O.L. Vrouw heeft pastoor Van Bommel een toe spraak gehouden, waarin hij ook voor de komende dagen een bijzonder ge bed vroeg tot intentie van het doen geschieden van recht tegenover de oud-Maastrichtenaar, Leon Jung schlager. om wiens lot ook Maas tricht grote bezorgdheid heeft. Op de Stadionweg te Rotterdam In café Hoogendijk te Langeraar werd gisteren de jaarvergadering ge houden van de Kring „De Venen" L.T.B. Buiten de afgevaardigden van de afdelingen Roelofarendsveen, Lan geraar, Nieuwveen, Noorden en Aar- landerveen, waren aanwezig de heer Baars, vertegenwoordiger van het hoofdbestuur der L.T3., de heer N. Turk, directeur van de veiling Roelofarendsveen, de heer C. Hooger- vorst, directeur van de veiling Ter Aar, en de heer G. Eibers, hoofd der R.K. Tuinbouwschool Ter Aar. De kringvoorzitter, de heer G. Kerkvliet te Roelofarendsveen, ver welkomde alle aanwezigen. In het voorjaar houdt de kring de jaarver gadering, door omstandigheden nu wat later dan anders. Het verheugt hem, dat toch zovelen nog weer gele genheid hebben gevonden om de be langen der kringorganisatie te komen bespreken. Hij hoopt, dat dit zal ge schieden op zakelijke wijze en in een vriendschappelijke sfeer. De secretaris, de heer F. Sassen, stelt de vergadering in kennis van diverse ingekomen stukken. Zo was er een schrijven van het hoofdbestuur over het in de vorige vergadering ter sprake gebrachte punt, het stemrecht in polders, en kinderbijslag en so ciale voorzieningen voor kleine zelf standigen. Verder een schrijven in zake de actie brendstoffenvoorziening in de tuinbouw en bloemistenbedrij- ven tijdens de felle winter. Een ver zoek was er voorts om de vragen van de enquête landarbeidersvraagstuk te willen beantwoorden. Een nogal uitgebreide bespreking volgt over het nieuwe collectieve ar beidscontract in de tuinbouw. De verschillende punten worden bespro- De achttien doden vanmorgen herdacht ken met als resultaat dat het be stuur vrij mandaat verkreeg voor de besprekingen, waarbij het gehoorde als richtsnoer zal dienen. Het jaarverslag van de secretaris was in optimistische toon gesteld. Het afgelopen jaar zal gekenmerkt blij ven als een jaar van nationale wel vaart. In tuinbouw en bloemisterij zijn de bedrijfsuitkomsten in het al gemeen gunstig geweest. Het Waar borg Instituut de Veenstreek heeft gunstig gewerkt en vooral kleinere kwekers hebben geprofiteerd van de geboden hulp. Wel moest de secreta ris een tragere werking van het in stituut signaleren. In de laatste tijd was er echter weer wat schot in geko men. Het onderwijs beweegt zich in stijgende lijn. Dit valt te constateren op de r.k. lagere tuinbouwscholen te Roelofarendsveen en Ter Aar en de r.k. Landbouwhuishoudschool te Lan geraar. De secretaris, die tevens penning meester is, liet hier onmiddellijk het financiële verslag op volgen. Er is een batig saldo geboekt. De heer J. Volgering deed medede ling van zijn besluit om ontslag te nemen uit de z.g. werkgeverscom missie, en hij had geadviseerd hier voor iemand uit Roelofarendsveen te benoemen. De vergadering oefende echter aandrang uit op de heer Vol gering om nog een jaar aan te blijven en intussen zal dan worden uitge zien naar een geschikte opvolger. Het volgende punt dat aan de orde kwam was een voorstel van de afd. Langeraar om de Bloemistenkring Veenstreek te splitsen in een kring Roelofarendsveen en een kring Lan geraar en omliggende plaatsen. De heer J. Volgering gaf een toelichting op dit voorstel. Het bestuur van de L.T.B. heeft met het bestuur van de bloemistenvereniging over dit punt gesproken. Men had n.l. voorgesteld dat de Ter Aarse bloemisten zouden aansluiten bij de kring Aalsmeer. Als compromis was het splitsingsvoorstel uit de bus gekomen. De afdelingsver. gadering was hiermede accoord ge gaan, en nu werd dit voorstel ter goedkeuring voorgelegd aan de kring- De voorzitter noemde Vandaag Is het vyftlen jaar gele den dat de eerste achttien slachtof fers van het verzet op de Waals- dorpervlakte werden gefusilleerd. Zes hunner waren afkomstig van de Geuzengroep uit Vlaardingen en dlt voorstel een splitsing in Veen- hun stoffelijke resten zijn na de oor- streek oost en Veenstreek west. Hij log ter aarde besteld op de algeme- vindt het een zeer moeilijk punt en ne begraafplaats aldaar. Vanmorgen wilde gaarne dat de afdelingen hun is dit feit op sobere wyze herdacht, rr.ening erover zouden uitspreken. Namens de afdeling Vlaardingen De afdeling Nieuwveen is r.iet voor van ex-po:itieke gevangenen werd een tak witte seringen gelegd aan de voet van het monument, dat te hun ner nagedachtenis vorig jaar op hun graf is geplaatst. Huwelijkszwendelaar berecht met een jaar Opbrengst f 105, Een 38-jarige gedetineerde con structiewerker uit Utrecht is vanmor gen door het gerechtshof te Amster dam veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf met aftrek en voorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de regering, omdat hij in augustus van het vorige jaar zich tegenover een Utrechtse verpleegster had voorge daan als arts-chirurg, en gezegd wel met haar te wilen trouwen. Hij ver telde bij die gelegenheid voor 12.000 gulden land te hebben geërfd, maar tijdelijk wat krap bij kas te zitten omdat hij veel geld had uitgeleend. De verpleegster had hem daarom 105 gulden ter hand gesteld. De procu reur-generaal eiste veertien dagen geleden eveneens een jaar met af trek en voorwaardelijke terbeschik kingstelling. De rechtbank te Utrecht had de zwendelaar veroordeeld tot negen maanden met aftrek en on voorwaardelijke ter beschikkingstel ling van de regering. DURE MEDEDEELZAAMHEID Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanmorgen een 38-jarige dedetineerde koopman uit Utrecht veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek; eis ander half jaar met aftrek. Hij heeft ge deeld in de winst van een beroving stak gisteien het vijfjarige meisje1 waarvan een groothandelaar uit L Sparreboom voor de ouderlijke wo- Oudewater tijdens vrolijke avondjes ning de straat over, waarbij zij werd aangereden door een bestelauto. In het ziekenhuis bleek, dat zy was over leden. in Utrecht voor totaal 8000 gulden het slachtoffer is geworden; tot twee maal toe was de man door dezelfde persoon beroofd. splitsing en meent dat de Veenstreek belangen door de kring toch zijn be hartigd. De heer Verdel, R.A.veen, zou een dergelijke breuk erg jammer vinden en hij is van mening dat het ook een verzwakking kan gaan bete kenen in de groentesector. De heer Wendel, Noorden, is ook bevreesd voor afbraak. Hij meent dat de belan gen Veenstreek en Aalsmeer niet pa rallel lopen. De heer Turk, R.A.Veen, wijst op het goede wat geboren is uit het eendrachtig optreden in de Veen streek. Een voorbeeld is het W.I. hier van. De heer Baras gelooft niet dat een splitsing nodig is, doch acht het van belang, dat de bloemisten afzon derlijk gelegenheid gegeven wordt om hun belangen te bespreken. De heer J. Volgering beantwoordde nog diverse vragen die gesteld zijn met betrekking tot dit voorstel. Na nog verdere bespreking komt men tot het besluit om geheel deze aan gelegenheid in kringverband eens te bespreken met de afdelingsbesturen en het bestuur der bloemistvereniging Ter Aar. Hierdoor hoopt men beter inzicht te verkrijgen in de standpun ten en daardoor de beste oplossing van het vraagstuk te vinden. De bestuursverkiezing bracht enige moeilijkheid door de ontslagname van de heer F. Sassen als kringsecretaris en bestuurslid. Tenslotte vond men de heer P. Hoogervorst bereid deze functie te aanvaarden. De heer Wen- del werd bij acclam tie herkozen. Het heengaan van de heer Sassen werd door de voorzitter betreurd om dat de kring in hem een ijverig en toegewijd functionaris verliest. Hij is dan ook zeer dankbaar voor let vele dat door de heer Sassen in een circa twintigjarige periode voor de kring is gedaan. Bij de rondvraag is gesproken over de sociale commissie bij het Land bouwschap, de premie bij de op sta pel staande wet ouderdomsvoorzie ning, de areaalheffing bloemisterij, de minimumprijzen augurken en het L. T.B.-bouwfonds. De voorzitter dankte ten slotte voor de wijze waarop de punten in deze nogal moeilijke verga dering waren behandeld.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5