DUINS REEK DINSDAG 13 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 HILLEGOM Gemeenteraad Vrijdagavond a.s. om 8 uur is er vergadering van de ge meenteraad. Op de agenda staat o.m.: Overdracht grond nieuwe Juliana- school; wijziging beheers vordering openbare werken; straatverlichting „Meer en Dorp II"; straatverlichting Prinses Irenelaan; verkoop cultuur grond Haarlemmermeer; verkeerstuin bij speeltuin „Kindervreugd"; her nieuwde vaststelling tarieven verhuur tennisbanen. Aanbesteding De uitslag van de aanbesteding van grond- en riole ringswerken in „Meer en Dorp II" was als volgt: laagste inschrijver de N.V. Gebr. Schouls te Leiden. Hoog ste inschrijver was de firma A. van der Voorde te Amstelveen met 155.000.Er waren 23 inschrijvin gen. De gunning werd aangehouden. KATWIJK V.V.V. NIEUWS. Wegens gestadige uitbreiding van werkzaamheden besloot het bestuur van V.V.V. onlangs, mits de gemeen te hiervoor een subsidie van 4000 beschikbaar stelde, over te gaan tot het benoemen van een directeur. De raad heeft intussen besloten tot het verstrekken van genoemde subsidie op grond van de toegenomen toe ristische werkzaamheden aan het kantoor van V.V.V. Thans heeft het bestuur van V.V.V. tot directeur aan het kantoor van V.V.V. benoemd Chr. Verplancken De heer Ver-1 placken is reeds enkele jaren be stuurslid van V.V.V. en is dus met de omvang der werkzaamheden j goed bekend. In de plaats van de informatrice, mej. Speet die on:-1 slag gevraagd heeft, moet nog een andere informatrice benoemd wor-1 den. Mej. J. F. Lammers slaagde te Utrecht voor het artsexamen. KATWIJK AAN ZEE Boerenleenbank. De boeren leenbank hield de jaarvergadering, waarin o.m. de kassier, de heer J. van Rijn, verslag uitbracht. We la ten uit dit verslag enkele cijfers ho ren waaruit blijkt welk een gewel dige vlucht deze bank neemt. Het aantal spaarders bedroeg per 31 dec. 8369, was in 1955 met 892 toegeno men. Het aantal leden steeg met 89 tot 849. Het aantal dagboekposten bedroeg 66844, in 1955 vermeerdert met 7481. De spaargelden bedroegen 8.129.328 een vermeerdering in vergelijking met 1954 met f 1.689.644 Credietgelden in rekening courant 1.220.130,29. Het totaal bedrag aan uitgezette credieten bedroeg 6.131.542,95. Het balanstotaal be draagt 10 millioen. De omzet was in 1955 90Yi millioen in' 54. Na afschrij vingen en reserveringen tot een be drag van 28.461,84 bleef een winst over van 45.445.79 De reserve be draagt thans 300.00, KATWIJK AAN GEN RIJN Fotografen-vereniging Onder leiding van voorzitter A. Scherpen- zeel vergaderde in De Roskam de Fo tografenvereniging „Katwijk". De heer A. van Es had zich bereid ver- ALPHEN AAN GEN RIJN JAARVERGADERING „ST. BONIFACIUS". Het r.k. gemengde zangkoor Sint Bonifacius" hield maandagavond in de Sint Josephzaal, o.l.v. de heer Th. J. van Leeuwen, haar jaarvergade ring, welke ook werd bijgewoond' door deken L. H. M. Nieuwenhuizen en de ere-voorzitter, de heer J. G J. Schrama, die van een langdurige ziekte herstellende is. Een bijzonder welkomstwoord en een felicitatie vielen hem dan ook ten deel. De heer Th. van Leeuwen, voorz., releveerde dat het ledental der ver eniging nog steeds crescendo gaat. Zij telt 78 leden, waarvan 41 dames en 37 heren, en 98 donateurs. Beide aan tallen zijn voor het niveau, waarop de vereniging muzikaal is geklommen, te laag. Spr. deed een beroep op de leden hun beste krachten te geven voor de opvoering van deze cijfers. Hij herinnerde voorts aan enkele hoog tepunten van het afgelopen jaar en memoreerde o.a. het 40-jarig priester feest van de beschermheer, deken Nieuwenhuizen, het priesterfeest van neomyst B. Rozestraten en de uitvoe ring in Avifauna van het opera-con cert „Zar und Zimmermann" van Lortzing. Hij dankte de werkcommissie. en kele bedrijven voor de hulp; biblio thecaris v. d. Aar en diens rechter hand Nico de Rijk, de cultureel raad voor de genoten subsidie, de heer A. F. Ruijssenaars voor diens beijvering hiervoor, directeur Chr. A. v. d. Mark en de pianiste mevr. Burger Roelofs en tot slot sprak hij een posthum dankwoord aan het adres van de stille werker op de achter grond, wijlen de heer C. Slinger land. Hij deelde voorts 'mee, dat de koninklijke goedkeuring is aange vraagd en binnen afzienbare tijd te gemoet gezien kan worden. A.s. zondag 8.15 uur wordt een H. Mis opgedragen voor de levende en overleden leden. Mej. M. Slingerland, le secr. ver zorgde de notlen en mevr. A. Peter seWerwer, 2e secr. het jaarverslag. De penningm., de heer H. F. van Zeijl gewaagde van een natledig saldo iets wat de vereniging wel bijzonder onwelkom is, omdat ze op 14 septem ber a.s. 12M jaar bestaat en dit feit kort daarna met een f eest-uitvoering wil herdenken. Deze financiële' om standigheid is oorzaak, dat men voor lopig heeft afgezien van de benoe ming van een feestcommissie en het maken van definitieve plannen. Wel heeft men voorlopig in overweging genomen om te bezien of voor die gelegenheid een nieuw werk of een muzikale terugblik op de 12H jaar klaard enige kleurenfilms en kleu rendia's te tonen. De heer Van Es hield een korte inleiding, om vervol gens op het witte doek een en ander te laten zien over Curagao, waaron der ook het recente bezoek van de koninklijke familie aan het eiland. Verder nog enige goed geslaagde kleurenfilms van een door de heer Van Es gemaakte reis naar Mexico. Een en ander had de volle belang- steling van de leden De heer Scher- penzeel dankte de heer Van Es voor deze mooie en leerzame avond. Aquariumvereniging „De Minor" vergaderde in „De Roskam" De heer Slegtenhorst uit Oegstgeest hield een causerie over „Het kweken van vis in het algemeen". Onder de huishoude lijke zaken dig nog werden afgedaan was de bestuursverkiezing in verband met het aftreden van de heer Ra- vensbergen als alg. adjunct. In de plaats van de heer Ravensbergen werd gekozen de heer De Haas. LISSE Jaarvergadering R.K. transportar beidersbond „St. Bonifacius" Uit het jaarverslag bleek, dat het leden tal van 56 tot 67 is gestegen. Het ver slag van de penn. vermeldt een batig saldo van 192.58. Hierna worden de nieuwe c.a.o.'s voor het levensmidde- lenbedrijf uitgereikt, hetgeen een punt van discussie was. Bij de bestuursverkiezing waren af tredend de heren P. Boot en P. Kley- horst, die zich niet meer herkiesbaar hadden gesteld. De heer Th. de Klerk stelde zich beschikbaar als secretaris terwijl de andere vacature door de heer C. Wassenaar werd ingenomen. Bij de rondvraag verzocht de pen ningmeester om een assistent voor het ophalen van contributie. LISSE (ENGEL) K.A.J. BEEKBRUG HEEFT NIEUWE VOORZITTER. Op de druk bezochte jaarvergade ring van de K.A.J. Lisse-Beekbrug is Piet Reeuwijk tot voorzitter geko zen. Piet Meeuwissen, die jarenlang deze functie met veel élan en succes heeft bekleed, moest zijn taak neer leggen aangezien hij binnenkort in het huwelijksbootje hoopt te stappen. Voorzitter Piet Meeuwissen had kennelijk last van zenuwen. Zijn on miskenbare redenaarscapaciteiten lie ten hem een beetje in de steek en na de opening gaf hij maar meteen het woord aan secretaris Karei van Don gen. Uit zijn jaarverslag bleek, dat het een goed jaar was geweest voor de K.A.J. De uitgaansdag en de hen- gelwedstrijd waren uitstekend ge slaagd. De penningm., Piet Reeuwijk, berichtte een goed batig saldo over 1955. De voorzitter deelde mee, dat op dinsdag 27 maart een avond is belegd waarop Jan Cottaar zal komen spre ken. Van 9 t.m. 15 april zal er een verloofdenweek worden gehouden. Voor de bestuursverkiezing waren af tredend en niet meer herkiesbaar Piet Meeuwissen, Theo Meyer en Henk van Elk; in plaats hiervan wer den gekozen. Koos Verhaar, Theo van Leeuw en Kees Schenk. Het belang rijkste punt was wel de verkiezing van een voorzitter. Nadat de uitge brachte stemmen zorgvuldig waren in studie zal worden genomen. De eerstvolgende repetitie is vast gesteld op 26 maart a.s. De periodiek aftredende bestuurs leden mevr. A. PeterseWerwer, Th. J. van Leeuwen, H. F. van Zeijl en A. v. d. Aar werden herkozen. In de vacature van 2e voorz. werd, wegens bedanken van de heer Th. A. v. d. Kant gekozen de heer G. H. Habers. De heer v. d. Kant werd dank ge bracht en een gesdhenk, een foto van het koor in lijst zal bij hem de her innering aan St. Bonifacius levendig houden. Tot voorzitter werd de heer Th. v. Leeuwen met algemene stemmen herkozen. De deken dankte voor het ge schenk (een bureaulamp) en noemde h*t z-^-'koor de trots van de paro chie. Hij deelde voorts tot vreugde i: .en mee, dat het sedert kort voor gemengde koren is toegestaan de ere-diensten in de kerk op te luis teren. De vergadering besloot de maan delijkse contributie van ƒ0.25 te ver hogen; bedraagt nu 1.50. VEERTIG JAAR BIJ N.S. Op woensdag 21 maart zal het veer tig jaar geleden zijn, dat de heer W. A. Bakker als hulparbeider bij Weg en Werken in dienst kwam van de Nederlandse Spoorwegen. Hij werd destijds te werk gesteld op de lijn I UtrechtAmersfoort. Thans is de 'heer Bakker, sedert 1943 brug- en o ver weg wachter bij de N.S. aan Gouwsluis te Alphen aan den Rijn. Des middags, vermoedelijk om twee uur, zal dit jubileum op de gebrui kelijke wijze in het stationskantoor worden gevierd. De heer Bakker is belast met de bediening van de spoorbrug over de Gouwe en heeft ook de zorg voor de bewaking van de overweg in het Jaagpad langs de Gouwe naar Bos koop en verder. Dit laatste is tot dusver nog vrij eenvoudig. Maar straks, als daar de nieuwe, brede rijksweg van RotterdamAmster dam langs zal worden geleid, zal het wegverkeer heel wat drukker wor den en dit zal ongetwijfeld van de heren G. de Jong en W. A. Bakker heel wat meer aandacht vragen. Na begonnen te zijn als wegwer ker was de heer Bakker vele jaren overwegwachter in de Domstad aan verschillende posten en werd vervol gens blokwachter te Blauwkapel tot 1943, het jaar, waarin hij zijn functie kreeg te Gouwsluis. In die tijd heeft hij meegemaakt, dat-het baanvak Leg denWoerden werd geëlertrificeerd, waarvoor ook in zijn „domein" de no dige voorzieningen werden getroffen. geteld, bleek Piet Reeuwijk met 27 stemmen te zijn gekozen. In zijn afscheidswoord zegt Piet Meeuwissen, dat hij het jammer vindt om de vereniging te verlaten. Hij heeft altijd met plezier gewerkt en veel steun van de jongens gekre gen, waarvoor hij hen uiterst dank baar is Hij vindt het overigens heel goed, dat er jonge krachten in het be stuur komen. Aalmoezenier kapelaan Saers dankt Piet Meeuwisse voor het vele werk, dat hij voor de K.A.J. heeft gedaan. Als voorzitter van de K.A.J. was hij ook lid van de jeugd raad en heeft hij altijd gevochten voor de belangen van de K.A.J.. Zijn opvolger Piet Reeuwijk vindt spr. be slist de juiste man op de juiste plaats Hij wenst hem veel succes en over handigt hem de voorzittershamer. De nieuwe voorzitter dankt voor het in hem gestelde vertrouwen. Het zal moeilijk zijn om Piet te evenaren, maar hij zal zijn uiterste best doen. Hij sloot de vergadering met de me dedeling, dat op 19 maart a.s. voor alle jeugdverenigingen Oen filmavond zal worden gehouden in het vereni gingsgebouw. NO0R0WIJK K.V.P. VERGADERDE. Er was gisteravond slechts een ma tige belangstelling voor de KVP-bij- eenkomst in café Flora. De voorz., de heer Warmenhoven, vond het jam mer dat niet meer leden aan de op roep van het bestuur hadden gehoor gegeven, temeer omdat dit jaar de grote verkiezingsstrijd gestreden moet worden en het noodzakelijk is, om niet alleen deze strijd voor te be reiden, doch ook de nodige voorlich ting aan de kiezers te geven. Van de spreker op deze avond, de heer mr. K. v. Rijckevorsel, was een telegram van verhindering ingekomen met de mededeling, dat jhr. von Fisenne, burgemeester te Warmond, de spreek beurt zal vervullen. Doordat deze spr. eerst later op de avond kon ko men, werden de overige punten van de agenda eerst afgehandeld. Mede deling werd gedaan, dat op 2 juni a.s. de heer Romme te Leiden een spreek beurt zal vervullen. Door enkele be stuursleden is de bijeenkomst van de Statenkieskring op 23 febr. 1.1. be zocht, waarvan de heer Boeters een explicatie gaf. Het animeren van het vergaderbezoek en de te voeren pro paganda bij de a.s. verkiezingen kwam nog ter sprake en enkele sug gesties dienaangaande gedaan zal het bestuur nader uitwerken. De heer Von Fisenne, welke in tussen was gearriveerd, verkreeg hierna het woord en wees er op, dat over 3 maanden, op 13 juni, de Ka merverkiezingen zullen plaats vin den. Als hij deze avond zou spreken over „de inzet van de verkiezingen" vond spr. het noodzakelijk om in de Nederlandse geschiedenis terug te gaan, om te kunnen zien wat voor ons de taak van de toekomst most zijn. In vogelvlucht nam hij door de tijd vanaf de H. Willibrordus, waar in het katholieke geloof in onze ge westen werd gebracht; de tijden van hervorming en Spaanse bezetting met alle gevolgen van dien voor het katholieke geloof; het herstel in 1853 cnder Napoleon toen de kerkeliike hiërarchie werd hersteld en in 1897 de oprichting van de Kath. Staats partij, om de eenheid van de katho lieken te bewerkstelligen. Nadien hebben zich voor deze zaak ingespan- Klaverjastournooi. De tiende wedstrijd van het klaverjastournooi der bedrijven had het volgend resul taat: 1. koppel 32 GreuningenStigt, (Oosthoek) 50875 punten; 2. koppel 4, PiepenbrinkJong (Boot) 50647 p.; 2. koppel 48. Ramde Jong (v. Dijk) 50496 p.; 4. kopel 14, Treurende Korte (Baronie) 50252 p.; 5. koppel 3, ZurkJesse (Ons Genoegen) 49678 p.; 6. kopper 37. v. EngelenPaling (Ons Genoegen 48878 p; koppel 17. (v. Dijk) 48824 p.>; 8. koppel 36, Ver kerkv. d. Sluijs (Duinker en Ver ruit) 48599 p.; 9. koppel 11, Koop manSchellingerhout (Spanbeton) 48214 p.; 10. koppel 50. Van Veen Koelewijn (v. d. Neut) 48024 p. De Alpheuse Klaverjas Club orga niseert, aanvangende 16 maart a.s., in café-restauarnt „Winkel", aan de Steekterweg te Alphen aan den Rijn een groot klaverjastournooi ten bate van onvermogende blinden. Het gaat om deze blinden in het bezit te stel len van blinden geleidehonden. De kosten van één blinden geleidehond bedragen 450,Om de wedstrijd, waarvoor de inschrijf da turn 1. sluit op 14 maart a.s., te animeren zijn een wisselbeker en tal van mooie prijzen beschikbaar gesteld. R.K. Tennisclub. Onder voorzit terschap van de he«r G. Ponsioen hield de r.k. Alpl se Tennis Club maandagavond in hotel „Centraal" haar jaarvergadering. Besloten werd de contributie te verhogen t«jt 22.50 per jaar. Het aan tal leden is iets teruggelopen. In ver band hiermede is besloten om de ten nisbaan op dinsdagmiddag en maan dagochtend niet m'eer in te huren. Op de meest geschikte tijd zal worden in gehuurd. Mej. I. Hillèbrand, penningm.esse, sloot haar financieel overzicht af met een nadelig saldo van ruim ƒ70, Zij bedankte voor deze functie. In haar plaats werd de heer H. Scheer der gekozen. Getracht zal worden junior-leden aan te trekken. Bij wijze van proef zal de regeling van de speeltijden worden bepaald door de oudste aanwezige speler. De verdere regeling is aan het bestuur overgelaten. De tennisbaan wordt vermoedelijk 15 April geopend. Postzegelverzamelaars. De pl. afd. van de Bond van Postzegelver zamelaars had in haar vergadering van maandagavond in hotel „Cen traal" drie hoofdbestuursleden te gast. De heer J. A. A. v. d. Horst uit Leiden, 2e voorz. van de bond, kwam met handen vol prijzen, welke waren toegekend voor de inzënders voor de jubileum-tentoonstelling van de afde ling, welke onlangs in de openbare nen een Ariëns, Poels, Nolens, Ruys de Beerenbrouck en Goseling, die gewaakt en gestreden hebben. In dit verband wees spr. nog eens ernstig op de toestanden in België en Frank rijk inzake de schoolstrijd en ver dere katholieke belangen. In tien punten vatte spr. tenslotte samen waarom iedere katholiek op de KVP dient te stemmen. SASSENHEIM GROOTSE VIERING VAN 2e LUSTRUM ST. THERESIAGROEP Zondag Laetare vierde het meis jesjeugdwerk St. Theresia-groep haar 10-jarig bestaan. Na de H. Mis van half acht trok het vrolijke groepje naar de kringhut, waar een feestelijk ontbijt wachtte. De avond was bedoeld als feest avond voor de ouders. Na een kort openingswoord van Oehoe de Zeeuw kregen de jongste kabouters de gele genheid om op hun eigen manier de ouders te verv/elkomen. Leuk, om je eigen peuters op het toneel bezig te zien! Daarna werd een mensenkind bin nengeleid in kabouterland. De mach tige kabouterwet deed tenslotte de poort opengaan. Inderdaad, deze ka bouters vormen, zoals zij zongen, de hoop van de Gidsenrij. De voorzitter van het groepscomi- tê, de heer L. Ter Meer, noemde zich zelf het punt van het programma, dat het minst- gewaardeerd zou worden. Toch kreeg hij de kans, om met enkele woorden de ouders wakker te roepen voor het grote ideaal van het jeugdwerk. De kinderen te maken tot gelukkige mensen. De pauze diende om na het nut tigen van 't aangeboden kopje koffie de lege kas van het oudercomité te versterken. Hierna waren de Gidsen aan de beurt om hun kwaliteiten te tonen. Het landelijk concert met piano begeleiding van Toerviet Scholten, deed het best. Ook het aardige bui tenspel en de rij dans vormden fleurige toneeltjes. Aan het sprookjesachtige kampvuur trokken we met leidsters en gidsen rond de wereld. Hier vie len de grote talenkennis en de muzi kaliteit te bewonderen. Tot slot sprak aalmoezenier kap. J. v. d. Does een hartelijk dankwoord aan de leidsters, die vele vrije uren hebben moeten offeren om deze zeer geslaagde avond aan te kunnen bieden. VOORSCHOTEN PROF. V. OOSTEROM SPRAK OVER „DE KERK EN HET GELD". In het „Eigen Huis" heeft gisteren oud-kapelaan, prof A. J. v. Ooster- om voor een groep jongeren een inleiding gehouden over: De Kerk en het geld. De toehoorders werd eerst uiteen gezet, hoe men de Kerk diende te bezien, vooral buitenstaan ders zien hier nog te veel een groep bazen en een groep klanten. Het is echter een sacramentele gemeen schap en eerfheid waar men door 't doopsel deel van uit maakt. De kerk is ook steeds „onderweg". Er zijn fouten gemaakt die men tracht te ondervangen maar het doel is pas bereikt bij het einde der tijden. Naast een sacramentele gemeen schap is de kerk tevens ook een or ganisatie die tot doel heeft de ideële taak uit te voeren. Die organisatie is materieel met haar gebouwen, instellingen en diensten. Om deze organisatie in stand te houden is er geld nodig en tegenwoordig meer dan vroeger. Nu moet er meestal om dat geld gemaand worden, omdat men nu eenmaal niet zo gemakke lijk uit zich zelf geeft en ook omdat men meestal niet weet hoeveel er nodig is. Het is niet zo prettig omdat meestal vele kleintjes een grote moeten maken. Ook de jongeren moeten er van doordrongen zijn, dat zij in deze mee te offeren hebben. Men kan de nu bestaande systemen van „geldvergaren" af willen schaf fen, maar het is niet zo eenvoudig er iets beter voor in de plaats te stellen, dat vraagt veel deskundig heid en doorzicht De inzichten hierover liet prof. v. Oosterom van z'n toehoorders komen en er ontspon hierover een leven dige gedachtenwisseling, die even wel geen oplossing voor alle pro blemen kon brengen. Een koortje van de pioniersters van de St Irmagroep zorgden voor een muzi kaal slot van de avond. Schaaknieuws. De 2de A-groep speler v. d. Kooij verstevigde z(jn leiderschap door een goede overwin ning ten koste van Hulleman. In een gelijkopgaande beginstrijd hield Ku- neken goed stand tegen Maat, maar kon opgeven door een slecht positio neel eindspel. In de 2de B-groep won Grobben op verdienstelijke wijze door Brag- gaar jr. een verloren eindspel af te dwingen. Ook M. Segaar kon in het eindspel winnen tegen Heyer, daar een pion meerderheid de winst gaf. Anders was het met N. Segaar tegen M. Se gaar, waarbij noch de één, noch de ander vooruit kon door een vaste, on- school aan de Javastraat werd gehou den. Een eerste prij6 plus een ere prijs werd uitgereikt aan de heer J. C. Meijer, de hoofdprijs en een 1ste prijs aan de heer H. Verschuur en le prijzen aan de heren J. A. J. Stoute en M. Verschuur. Tweede prij zen kregen de heren P. Oudshoorn, P. L. Koster, H. Korthals en P. A. v. Dijk. Een derde prijs de heren J. A. J. Stoute, C. A. v. Klaveren, P. G. Pan- nevis en C. Koelewijn. Alle prijzen bestonden uit medailles. Voorts kre gen alle bekroonden een diploma met omschrijving van de bekroonde in zendingen. De heer D. J. G. Verzijden, 2e secr. van het hoofdbestuur besprak de ge houden tentoonstelling en gaf richtlij nen voor het opzetten van nieuwe exposities. De heer P. J. M. Boel, le secr. van het hoofdbestuur hield een voor dracht over becldverzameling. De bijeenkomst stond o l.v. de heer H. Verschuur. Er werden twee nieu we leden ingeschreven. doordringbare stelling en remise het gevolg was. Uitslagen: Groep I: JansenMaar- sen 01. Groep II A: HullemanKooij 01; KunekenMaat 0—1. Groep II B: GrobbenBraggaar 10; HeijerM. Segaar 01; M. Se gaar—N. Segaar ih. WASSENAAR ZR. C. VOET VERTELDE OVER MEDISCH PIONIERSWERK IN DE MISSIE OP CELEBES. Zuster C. Voet, in Wassenaar wel bekend, omdat zij daar 10 jaar werk zaam was als wijkverpleegster van het Wit Gele Kruis, heeft nu zes jaar medisch missiewerk op Celebes ach ter de rug. Zij verblijft op het ogen blik in Nederland met vakantie, maar zal binnenkort opnieuw naar de Oost vertrekken, dan naar het gebied op Borneo, waar mgr. Romeün uit Was senaar missie-bisschop is. Eind vo rige week heeft zij, daartoe uitgeno digd door het plaatselijke Wit Gele Kruis, in het verenigingsgebouw over haar ervaringen verteld. Zuster Voet kwam 6 jaar geleden in het missiegebied van de paters van het H. Hart uit Tilburg, in het dorpje Tompassodaroe, waar zij haar taak vond in een klein ziekenhuisje, althans een bouwseltje, dat voor zie kenhuisje doorging, met aarden vloer en lekkend dak en zonder het minste comfort. Het telde 20 houten krib ben. Zuster Voet begon daar haar werk, geassisteerd door een inlandse verpleger en enkele meisjes. Veel belangstelling toonde de bevolking niet voor het ziekenhuisje; heel lang zaam groeide er iets van vertrouwen in de goede bedoelingen van de Hol landse zuster en haar assistenten in het hospitaaltje naast de kerk. Dat vertrouwen kreeg een flinke stoot in de goede richting, toen zuster Voet in de kampongs vele mensen dank zij de moderne medicamenten, wist te bevrijden van de framboesiaplaag. Langzamerhand kreeg het zieken huisje een beter aanzien en een betere inrichting. Er kwam een ce menten vloer en een beter dak. Het huisje werd opgeschilderd en later uitgebreid en toen zuster Voet ver trok, was de gemiddelde dagsterkte gegroeid van 20 tot 44 patiënten. Over die patiënten vertelde zuster Voet vele interessante bijzonder heden. Zij komen vaak over grote afstanden te voet naar het dorpje toe. Mensen met ernstige kwalen zien niet op tegen een dagenlange voetreis. Alleen als een patiënt er heel erg aan toe is, wordt hij door hulpvaardige kamponggenoten gedra gen op een primitieve draagbaar. Bij de inrichting van het zieken huisje heeft zuster Voet veel steun ondervonden van de medische mis sie-actie, de Memisa, die zorgde voor onmisbare instrumenten. Er kwam ook wat de exploitatie betreft gaan deweg wat meer regel; de patiënten raakten eraan gewend, dat zij voor de verpleging een geringe ver goeding moesten betalen. Regelmatig hield zuster Voet poli kliniek; en daarbij bleek telkens weer, hoeveel waarde de patiënten hechten aan een injectie. Zonder in jectie voelden zij zich niet beter! Het ziekenhuisje wordt eenmaal per maand door een arts bezocht, die daarvoor een reis van 160 km. langs onbegaanbare „wegen" moet maken. Zuster Voet vertoonde ter illustratie van haar inleiding, een aantal plaatjes. En aan het slot van haar causerie vroeg zij alle aanwezigen om gebed om zegen voor dit me dische missiewerk. Drs. W. S. Lubsen, voorzitter van het Wit Gele Kruis, beloofde zuster Voet namens de aanwezigen dit ge bed; de aanwezigen zorgden ook voor een stoffelijk blijk van bewon dering voor het pionierswerk van deze Wassenaarse zuster: een collecte voor dit doel bracht ruim 95,op. R.K. Middenstandsbond hield jaar vergadering. In de foyer van het verenigingsgebouw heeft de plaatse lijke r.k. middenstandsbond maan dagavond de jaarvergadering gehou den. Voorzitter J. Lausberg kon bij de opening slechts een klein aantal leden begroeten; de kern van oude getrouwen gaf weer van zijn belang stelling blijk. De tweede secretaris, de heer W. M. A. L. Lammers, had voor deze ver gadering een buitengewoon verzorgd jaarverslag opgesteld. Daarin werden niet alleen de wetenswaardigheden betreffende de eigen afdeling vast gelegd, maar ook een karakteristiek gegeven van de economische toe stand van ons land in 1955, met name, zoals die zich in midden standskringen openbaarde, en een sa menvatting van wat er in dat jaar aan overheidsbeleid ten aanzien van de middenstand het vermelden waard was. Wat de eigen afdeling betreft: het ledental daalde van 111 tot 100, meer tengevolge van een „sanering" van de ledenlijst dan van een vermin derde belangstelling van de kant van de leden. Er werden in het af gelopen jaar diverse Interessante le denvergaderingen belegd. In de op nieuw opgerichte Wassenaarse Mid denstandscentrum werd prettig en vruchtbaar samengewerkt met" de twee zusterverenigingen en de Mid denstandsactie zorgde voor geslaagde manifestaties tijdens de zomerfeesten en in de Sint Nicolaas- en Kerst periode. Het verslag van penningmeester J. Th. Schroder sloot met een beschei den batig saldo. De heer Kettenis meldde namens de Santos-commissie, dat er in het afgelopen jaar in totaal f 606.50 ontvangen werd. Naar aanleiding van een circulaire van het hoofdbetuur werd van ge dachten gewisseld over het stichten van een gesprekgroep en besloten werd te proberen, daarvoor een aan tal leden enthousiast te maken. De bestuursverkiezing had tot re sultaat, dat de drie aftredende func tionarissen, n.l. de heren C. E. van den Berg, C. N. J. Looyestijn en W. M. A. Lammers werden herkozen. Aan het slot van de vergadering volgde het woordje van de geestelijk adviseur, kapelaan van Vliet. Succes van dierenpark in Parijs. Zes vogels zond het Dierenpark „Wassenaar" naar het Festival Orni- thologique International, dat deze week te Parijs gehouden werd. Vijf van de ingezonden vogels wonnen een eerste prys. De zesde een oranje rotshaan behaalde nog groter succes door de grote Sèvres- vaas te veroveren die door de pre sident, M. Coty, van de Franse repu- pliek beschikbaar was gesteld. Voor het Dierenpark ongetwijfeld een prachtig resultaat op deze inter nationale tentoonstelling. Ongelukje in zwembad. In het sportfondsenbad werd de 10-jarige Hans W. uit Wassenaar aan het hoofd gewond, toen hij in het ondiepe ge deelte van het bassin dook. De jon gen liep een bloedende hoofdwonde op, die in het Akademisch Zieken huis te Leiden gehecht werd. Na de behandeling kon hy huiswaarts keren. Uit boom gevallen. In Meyen- dell kwam de 14-jarige Cornelis v. d. Z. uit Den Haag uit een boom te val len. De jongen liep verwondingen op aan bet gezicht. Nadat dokter Ten Cate ue eerste hulp verleend had, kon hij naar huis gaan. „Ambtenarenwoningen" ruim 4000 duurder. De 10 woningen, die de gemeente zal laten bouwen voor de huisvesting van ambtenaren en on derwijzers, zullen per stuk 4095, duurder zijn, dan ruim een half jaar geleden werd geraamd. Verleden jaar stelde de raad voor deze woningen een krediet van 171.350.beschik baar, dat echter onvoldoende bleek te zijn, enerzijds, doordat de bouw kosten zijn gestegen, anderzijds, doordat er bij nader inzien dieper ge fundeerd zal moeten worden dan eerst in de bedoeling lag. De kosten per woning (de grond inbegrepen) kunnen thans worden gesteld op f 25.415,per stuk; aan de raad is een aanvullend krediet gevraagd van 40.950, Subsidie Brandweervereniging. De Wassenaarse vrijwillige brand weervereniging „De brandbel" heeft het gemeentebestuur een subsidie uit de gemeentekas gevraagd. Het doel van de vereniging is, door onderling contact de saamhorigheid van het brandweerpersoneel te bevorderen. Verwezenlijking van deze doelstel ling is niet ten volle mogelijk, bij gebrek aan financiën; de contributie- opbrengst is niet voldoende, terwijl contributieverhoging ongewenst ge acht wordt. B. en w. stellen de raad voor, ge zien het belang van deze vereniging voor de saamhorigheid, die ook de paraatheid-weer ten goede komt, aan „De brandbel" een jaarlijks subsidie toe te kennen van 200, Marktberichten LEIDEN, 13 maart. Vette varkens. Aanvoer: 146 stuks; notering: gros siersvarkens 162—170. slagersvarkens 168—170, zeugen 138—145 gld. Han del vlot wegens geringe aanvoer. Tevens 10 nuchtere kalveren. BODEGRAVEN, 13 maart. Kaas. Aanvoer 12 partijen. Notering: 2,22—2,31. Handel kalm, ROTTERDAM 13 febr. Vee. Aan voer totaal 5050; wcektotaal 7001. vette koeien 525, gebruiksvee 1189, t.b.c.-vrij 1168. vette kalveren 65, gras kalveren 238, t.b.c.-vrij 227, nuch. tere kalveren 2521, varkens 112, big gen 137, paarden 118, veulens 5, scha pen 106, weide (zuiglammeren) 13, bokken of geiten 21. Vette koeien kwal. 2.90—3.18, 2c kwal. 2.66—286, 3e kwal. ƒ2.482.66; vette kalveren 1 kwal. 2.90—3.10, 2e kwal. 2.60— 2.80, 3e kwal. f 2.202.50; graskalve ren 475375275, nuchtere kalve ren 52—48—44, biggen 54—48—44, slachtpaarden le kwal. 245, 2c kwal. 2.35, 3e kwal. 2.15; schapen 155 125—100, lammeren f 14011595, kalfkoeien 1150—960—750, melk koeien 1150960750, varekoeicn 880—750—625, vaarzen 800—680— 580, pinken 500—425—350. Vette koeien, aanvoer als vorige week, handel vlot, ruim prijsh., pri ma's boven notering; vette kalveren aanvoer als vorige week, hanclel vlot, iets stijver in prijs; graskalveren, aanv. wat korter, handel kalm, prijzen onveranderd; nuchtere kalveren, aan. voer iets meer, handel vlot, ruim prijshoudend; biggen, aanvoer als vo rige week, handel levendig, prijzen onveranderd; slachtpaarden, aanvoer gewoon, handel traag, niet geheel prijshoudend; schapen, aanvoer, rui mer. handel vlot, prijzen constant; kalfkoeien. aanvoer flink, handel wil liger, prijshoudend; varekoeien, aan voer gewoon, handel traag, prijzen ver in prijs;vaarzen en pinken, aan- voed gewoon, handel traag, prijzen constant. ROELOFARENDSVEEN. 12 maart. BIcemen. Anemonen 62—97, BI. Druifjes 1731, Fresia's 80—85. Tulpen: Krater 1,151.46, Parkiet tulpen 1,802,10, Mirjoram 1,56 1.62, Bruno Walter 1,22—1„32, Pi- quantc 1,21—1,44, John Gay 1..20— 1,35, Rheinland 1,081,38, Bellonn 1,12—1,44, White Virgine 1,06—1.18, Rose Copland 1,62. Zenober 83 1,15, W. Copland 95—1,46, Go'den Harvest 98—1,64, White Sail 1,05— 1,35, v. d. Eerden 1,121,52, Purper Copland 1,151,53, Crown Imperial 86—1,16, We her 91—1.03, Demeter 1.39—1,68, Hillegarda 97—1.27, Lusti ge Witwe 1,08—1,18, Couleur Cardi nal 82—1.06, C^rara 1,34—1,40. Earlv Queen 98—1.22. W. Pitt 1.20—1.40, Augusta 1,11—1,31, Nansen 1 221,49, Dubbele tuinen 711,08, Narcissen: Whrestler 78—89, Early Glorv 73— 99. Buxton 72—76, Koster 67—77, King Alfred 901,07 per bos. Am. Aniers 1947 per stuk. VINKEVEFN, 12 maart. Groente. Prei 47 ct. waspeen A II 16—18 ct. witlof A I 8486 ct, idem B I 77—82 ct, idem B II 67—73 ct, p. kg. TER AAR, 12 maart. Groente. Witlof 1 0.65—0.80, idem 2 0.51—0.6'', idem stek 0.180.39, kroten 0.06- 0.08, uien 0.43, sav. kool 0 28. rode kool 0.13—0.21, prei 0.25—0.36. idem stek 0.13, waspeen 0.33, idem B 0.10, sjalotten 0.44, spruiten B 0.28.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3