DE STRAATRIDD DUIZEND KAARSEN Prinsessebal op de Dam te A'dam Diocees Rotterdam kreeg eigen tehuis voor gezinsverzorgsters Leids student pleegt te zamen met zijn broer reeks inbraken Kom ook IN ZUIVELLANP te HET HUIS met de MAANDAG 12 MAART 19.56 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 Persfotografen schoten mis In plaats van prinsessen een rechercheur Zaterdagavond is prinses Beatrix de gastvrouwe geweest op een dansfeest in het paleis op de Dam te Amster dam. Voor dit bal, dat nog werd ge geven ter gelegenheid van haar 18e verjaardag, waren hoofdzakelijk leeftijdsgenoten van de prinses uitge- nodigd. Het droeg een strikt particu lier karakter. De prinses zelf arriveerde om onge veer tien minuten voor acht bij het paleis tezamen met de 17-jarige prin ses Sophia van Griekenland en prin ses Irene. Tien minuten later reed de hofauto voor waarin zich koningin Juliana en prinses Margriet bevon den. Koningin Frederika van Grie kenland en prins Bernhard arriveer den om ongeveer tien over acht. Daarna reden de auto's van de on geveer 100 gasten voor. De persfoto grafen rondom het paleis, die zich geplitst hadden in twee groepjes bij de ingangen aan de voorzijde van het paleis en aan de achterzijde, omdat van tevoren niet bekend was, door welke ingang de koninklijke gasten het paleis zouden betreden, hadden van hun wachten weinig voldoening. Enkelen van hen zagen om tien voor acht de eerste auto( met de prinses sen Beatrix, Sophia en Irene) bij de adhteringang voordraaien, renden er heen om een goede positie te kiezen en zagen toen tot hun onsteltenis j plotseling een rechercheur met wijd uitgespreide armen voor hun schiet- klare lenzen staan, die zei, dat de prinsessen niet gefotografeerd wilden worden. Nog vóór de verblufte fotografen hadden kunnen reageren waren de drie prinsessen al in het paleis ver dwenen. Alles had zich in enkele seconden afgespeeld. De persfotografen bliezen daarna de aftocht zonder op de aankomst van de tverige koninklijke gasten te wacfhlen. Zo geschiedde het, dat om 3 uur onze landsvrouwe met prinses Margriet en tien miunten later de koningin van Griekenland met prins Bernhard uit de wagens konden stap pen cn het paleis binnengaan zonder hot gebruikelijke opflikkeren van blitzlampen. BOERDERIJ AFGEBRAND In de afgelopen nacht is brand uitgebroken in de kapitale boerderij Wybrandi-state bij het dorpje Hich- tum in de gemeente Wonseradeel. Veertig stuks vee kwamen by deze brand om, waaronder een stier en een paard. Vijftien dieren die men nog wist te redden, moesten later voor het grootste deel worden afge maakt, omdat ze te veel brandwon den hadden opgelopen. De bewoners van de boerderij, die te bed lagen konden zich ternauwernood in vei ligheid brengen. Van de inboedel is niets gered. De oorzaak van de brand is niet bekend. Aetherklanken DINSDAG TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV. 20.00 Journ. en weeyber. 20.15 S. 14, spel. 22.00 Dagsluiting. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de Door opening nieuw tehuis in Amsterdam De splitsing van de bisdommen Haarlem en Rotterdam zo juist be krachtigd door de benoeming van een eigen ordinarius voor het nieuwe dio cees heeft het nodig gemaakt, dat de Stichting Katholieke gezinszorg en gezinshulp zal kunnen beschikken over twee opleidingstehuizen voor ge zinsverzorgsters in 't nieuwe bisdom Rotterdam had men reeds het be staande huis aan het Ledeganckplein te Den Haag ingericht, en nu heeft ook het oude bisdom Haarlem een eigen opleidingshuis gekregen in de v. Eeghenstraat te Amsterdam, waar reeds de Carmelieten een katholiek centrum hebben gevestigd. Ofschoon 1 februari j.l. de eerste cursus in het nieuwe, practisch en ge zellig ingerichte gebouw kon wor- inzegening verricht. De enorme groei bruikneming' eerst zaterdag j.l. plaats gehad. Met een zinrijk woord heeft Mgr. H. J. J. van Hussen de plechtige inzegenng verricht. De enorme groei en uitbouw van de steden en de in dustriecentra in het westen van Noord- en Zuid-Holland hebben het reeds bestaande grote tekort aan ge zinsverzorgsters in sterke mate ver ergerd. Slechts éénderde. Door de ingebruikneming van het tweede huis zijn de mogelijkheden verrijkt om de jonge vrouw te vor men en het bestuur van de stichting hoopt, dat er vele jonge vrouwen zullen zyn, die komen meehelpen in het speciaal vrouwelijke beroep van gezinsverzorgster. In de provincies Noord- en Zuid- Holland zijn er zeker duizend nodig, wen van Nazareth hun hart ook aan het gezingszorgwerk hebben ver pand. Na afloop heeft men het gebouw en zijn uitstekende inrichting bezich tigd. Asyl voor Borgers? Arrestatie gelast De vrijdagavond door de Duitse mi nister Von Brentano tijdens een pers. conferentie gedane mededeling, dat een Duitse rechtbank zou hebben ge weigerd asylrecht te verlenen aan een der zeven naar Duitsland ont snapte Bredase gevangenen blijkt, volgens een verklaring der Duitse ambassade in Den Haag, op een mis verstand te berusten. Het geldt in dit geval de enige der zeven ontsnapten, die nog niet door de Duitse politie is opgespoord. De rechtbank te Olden burg heeft thans een bevel tot in hechtenisneming tegen Borgers uit gevaardigd, teneinde te kunnen uit maken of de man al dan niet op asyl recht aanspraak zal kunnen maken. De directeur van de Nijmeegse toonkunstschool, de heer A. Martens, is door de Franse „Société Arts Scien ces Letters" onderscheiden met de Medaille de Paris, in verband met zijn baanbrekend werk in Neder land met betrekking tot do moderne Franse muziek. Wapendiefstal opgelost MELK- en ZUIVELTENTOONSTELUNG van 15 t/m 24 maart 1956 in een speciale tent op de Beestenmarkt te Leiden toning i. d. Zuivel-Blo! kleuters. 11.00 R.V.U.: Mevr. T.maar op 't ogenblik werken er nog Kirchheiner-Galatius: „De vrouw in slechts driehonderd. edei?f ^nKBe nSfrSJimvSSSÏi 111 twee halfjaarlijkse cursussen, 00 *Amus.muz 12S en welke de cursWn intern zyn, ♦nirth pi npffï1 24 meisjes in beide opleidingen 13.00 Nieuw?. 13.15 Meded. 61 gram/i 'n-Jf neevee?ho'nSnd 33 25 Lichte muz 13 55 Koersen woiden jaailyks ongeveer honderd 4.001 Gram. 14.4ü" Scoólradlo. 15.00 j fpzinswrzorgsters gevormd. Men ziet Voor de vrouw. 15.30 Hobo en piano. 18.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd 17.20 De dierenwereld en wij, caus. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.U.V.: J Huizinga: De afstamming van de mens. 19.30 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous Parle. 19.10 Pianotrio, en sopr. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge- var.progr. 22.00 De Antwoordman. 22.15 Gram. 22.30 Pianoduo. 22.55 Ik geloof, dat23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20 Radiojourn. 23.30-24.00 Muz.caus. HILVERSUM II. 298 7.00—24.00 KRO. m. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit.kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 School radio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.15 Voor boeren en tuinders. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Dansmuz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gevar.progr. 15.00 Sshool- radio. 15.30 Gram, 15.45 Voor de plattelandsvrouwen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Re- geringuitz.: Rijksdelen overzee: Pa ter G. Zegwaard M. S. C.: Mensen in Zuid Nieuw-Guinea. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Mii.ork. 19.00 Nieuws. 19.10 Uit'het boek der boeken, caus. 19.20 Ham mondorgelspel. 19.45 Act. 20.00 Ly- densmeaatie. 21.00 Kamerork., koor en sol. 22.30 Om de toekomst van Nederland, klankb. 22.50 Gram. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. dus, welk een achterstand moet wor den ingehaald om do tekorten aan te vullen. De cursussen beginnen 1 februari en 1 september; om te kunnen wor den toegelaten, moeten de jonge vrouwen 19 jaar oud zijn en liefst niet ouder dan dertig jaar, goed katho liek, de huishoudschool hebben ge volgd of voldoende huishoudelijke ervaring bezitten. Teneinde in elk milieu ae moeder te kunnen vervan gen, is enige voorontwikkeling ge wenst, moeten de meisjes voldoende beschaving bezitten. De opleiding en vorming is twee delig: een geestelijke en een sociaal- paedagogische. Na afloop daarvan gaat de gezinsverzorgster haar prac- tijkjaar in, in een van de plaatselijke stichtingen in het bisdom, hetzij in de stad of op het platteland. In Noord- en Zuid-Holland samen be draagt fret aantal stichtingen thans 81. Na een succesvolle practijk ont vangen de dames het erkende lande lijke diploma met insigne. Plechtige inzegening". Enige sprekers hebben de inzege ning van het nieuwe gebouw begeleid met waarderende woorden. De voor zitter mr. J. H. J. Schouten dankte voor de ondervonden steun van ver schillende zijden. Met tweede student bij andere inbraak gesnapt Naar aanleiding van een inbraak in een Haagse slijterij wist de politie in de afgelopen dagen 2 Leidse stu denten van resp. 22 en 24 jaar, bene vens de 30-jarige broer van de 22- jarige, die militair is, te arresteren en tijdens het verhoor bleek, dat de politie een bijzonder goede vangst gedaan had, want de 22-jarige stu dent bekende in samenwerking met zijn broer de wapendiefstalleivte Ede gepleegd te hebben, waarover in het begin van de vorige week grote op schudding ontstond. In de afgelopen dagen hoorde een slijter aan de Haagse Fagelstraat midden in de nacht rumoer en toen hij in zijn zaak ging kijken, zag hij nog juist hoe twee mannen zich over een schutting werkten. Hij waarschuwde de politie, die in het aan de winkel grenzende pak- huisje 23 flessen met drank voor „verzending" vond. Terwijl de politie de wacht betrok, stopte een auto voor het schuurtje en een militair stapte er uit, die de fles sen in de wagen wilde laden. Medegenomen naar het politiebu reau vertelde hij, dat zijn broer, een 22-jarige Leidse student tet zamen met een 24-jarige student, de inbraak gepleegd had cn dat hij de laatste hand er aan wilde leggen door de buit op te halen. Toen de twee studenten aan de tand gevoeld werden, vertelde de 22- jarige, dat hij te zamen met zijn broer ook de wapendiefstallen te Ede ge pleegd hac.'; als overtuigend bewijs heeft de politie reeds een van de ver miste karabijnen in het bericht van de Legervoorlichtingsdienst werd slechts over stenguns gesproken in beriag weten te nemen. «3 GRATIS PROEVEN VELE ATTRACTIESI SURPRISES Geopend alle werkdagen van 10 tof 12 uur, van 2 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 10 uur. Op 15 maart van 2 tot 5 o. en van 7 tot 10 u 's Zondags de gehele dog en op maandag 's morgens gesloten. (Advertentie). arrestanten nog niet ten einde, want de broers hebben tevens enkele we ken geleden ingebroken in een win kel aan het Haagse Noordeinde, waar zij een schrijfmachine, een ra dio en 400,buit wisten te ma ken. Voorts brachten zij een bezoek aan het kamp voor psychisch gestoorde militairen te Austerlitz, waar zij Hiermede was dc activiteit van de j snoepgoed en sigaretten stalen. Het lijk op het voetbalveld „Prestige-kwestie" bracht voor vader van zes kinderen de dood Dader gearresteerd Naar wij vernemen heeft een vrij dag gearresteerde 57-jarige arbeider uit Arnhem, thans ten overstaan van de politie bekend, dat hij donderdag 1 maart j.l. op het voetbalterrein aan de grens van de gemeente de 45-jarige arbeider A. W. H. Klaassen heeft ge dood. Hij heeft het lijk enige dagen verborgen gehouden en het daarna in de omgeving van de plaats van het misdrijf begraven. Naar het schijnt, is tussen beide mannen een twist ontstaan over het feit, dat het slachtoffer zich volgens cle arrestant bemoeide met zekere werkzaamheden met betrekking tot de voetbalvereniging, waarin beiden een actieve rol speelden en waarin het slachtoffer zich naar de mening van de dader niet had te verdiepen. Deze twist is zo hoog gelopen, dat de arrestant, in een driftbui een in zijn nabijheid liggend metalen voorwerp heeft gegrepen en daarmede naar het slachtoffer heeft geslagen. Deze slag is zo ongelukkig aangekomen, dat de getroffene vrij spoedig moet zijn overleden. Het politie-onderzoek wordt nog voortgezet, daar de door de arres tant afgelegde verklaringen naar de mening van de politie nog niet op alle punten volkomen in overeenstem- ming zijn te brengen met hetgeen uit gevonden aanwijzingen kan worden afgeleid. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zes kinderen. DOOD LANGS DE SPOORBAAN. Zondagochtend is te Ede vlak naast de rails van de spoorbaan naar Utrecht (ter hoogte van de overgang) in de Kerkweg) het stoffelijk over schot ontdekt van een onbekende man. De politie vermoedt dat de man door een trein is overreden. Papieren werden op het slachtoffer niet aange troffen, wel bleek hij in het bezit te zijn van een plaatsbewijs der Neder landse Spoorwegen voor het traject Arnhem—Ede. AUTO TE WATER. Vannacht omstreeks kwart voor één is een bestelauto met drie personen in het Noordhollands Kanaal bij Pur- merend gereden. Hoewel vrij snel hulp ter plaatse was zag men slechts kans twee der inzittenden uit de wa gen te bevrijden, De derde, de 41-ja rige mevrouw Van der Wal uit Am sterdam-Noord kon eerst later boven water worden gebracht. Ruim een uur werd kunstmatige ademhaling toegepast, echter vergeefs. Haar stof felijk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis te Purmerend. BEJAARDE VOETGANGER GEDOOD. Zondagmiddag is een 75-jarige Am sterdammer, toen hij in Zaandam het station verliet en de drukke Provin ciale weg overstak, door een perso nenauto gegrepen en dermate ernstig gewond, dat hij kort na overbren ging in het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam is overleden. Gevecht in de nacht Automobilut gewond Zaterdagnacht reed een 50-jarige fabrikant uit Laren met zijn auto van Diemen naar Muiden, toen een an dere auto hem inhaalde en de kop lampen van de fabrikantsauto via de achteruitkijkspiegel de bestuurder van de voor hem rijdende auto ver blinde. De fabrikant haalde de voor hem rijdende auto weer in, doch even later wist deze weer voor te komen en wederom scheen een der koplam pen in het spiegeltje. Toen de fabrikant even later weer passeerde, zag hij plotseling de andere auto naast hem rijden; hij werd in de berm van de weg gedrukt en even later gedwongen om te stoppen. Voordat de fabrikant goed wist wat er gebeurde, stond de opgewonden bestuurder van de andere auto naast zijn portier; de deur werd opgerukt en onder een stroom van scheld woorden begon de vreemde de fabri kant af te rossen. De echtgenote van de fabrikant, die naast haar man zat, wilde tussen beide komen, maar kreeg ook enkele rake klappen mee (79) Mgr. H. van Hussen wees QP de en toen na enkele minuten de vreem- wjjziging van het werk door een fei telijk inter-diocesaan verband; de heer A. van Koningsbruggen sprak als voorzitter van de Nationale Ka tholieke gezingszorg en mej. Euwe uit naam van het ministerie van On derwijs; mej. Groothuizen van de de weer met zijn wagen verdween, bleef er een bloedende fabrikant in de auto achter. De Naardense politie verleende eerste hulp en stelt pogingen in het werk om de woesteling te achter halen. K_ door MEREDITH NICHOLSON 52) Pickering zat somber voor zich uit te staren, niet zeker of hij een geest of werkelijk mijn grootvader ten tonele had zien verschijnen en Larry bleef dicht bij hem staan, teneinde hem te beletten te vluchten Mijn grootvader liet zijn ogen langs de rijen boeken glijden met een kalmte, die onrustbarend was. 1860 Het leven van John Mars hall Glenarm was een ge tuigenis van edelmoedig heid verdraagzaamheid en vriendelijkheid. Het schone, dat hij beminde was niet edeler dan zijn eigen dagen. Zijn kleinzoon, die hem niet mooi behandelde schrijft dit van hem. 1926 Toen hij de woorden gelezen had, trad hij op mij toe. ..Jack!", zeide hij, „Jack, mijn jon' gen!" Zijn stem trilde en, toen hy zijn handen op mijn schouders legde, bemerkte ik, dat zij beefdfn. „Ma-| rianHij wendde zich "om zag, dat het meisje verdwenen was. „Des te beter eigenlijk. Deze kamer is geen aanblik voor een vrouw". Ik meende op de geheime trap een lichte voetstap te horen. „Zij zijn allemaal verdwenen, mijnheer", meldde Bates, toen hü weer in de kamer terugkeerde, „Nu, mijne heren", zeide mijn grootvader, terwijl hij ging zitten. „Ik ben u een kleine opheldering verschuldigd. Slechts twee mensen waren bekend met het geheim en dat waren Bates en Marian Deve- reux." Hij wachtte even en scheen met genoegen te luisteren naar onze uitroepen van verwondering. „Reeds dikwijls heb ik gemerkt, dat een erfenis doorgaans in verkeerde han den komt en soms ook blijkt de executeur oneerlijk of een schurk te zijn. Ik heb mij zeer in je ver gist, Pickering! Het geld, dat je mij schuldig bent, is een grote som, en je was zo blij te horen, dat ik over leden was, dat je na liet je er van te overtuigen, of het werkelijk waar was. Je vertrouwde geheel cn al op Bates' woorden en ik moet zeggen, dat Bates zijn rol uitstekend ge speeld heeft. Pickering stond met een hoog-rode kleur uit zijn stoel op en wees met een bevende vinger naar Bates. „Jij leugenaar! Maar ik zal de wet in de arm nemen!" ,Het is ontegenzeggelijk waar", zeide myn grootvader heel kalm, „dat Bates zich schuldig heeft ge maakt aan valse verklaringen. Doch het was een rechtvaardig geval. Ik verzeker je Pickering, dat Bates van nu af aan onder mijn hoede zal staan Zijn wekelijkse brieven, bevattende de eigenaardige uitingen van jouw symphathie voor Jack zijn alleen al een fortuin waard. Maar Bates...." De oude man scheen zich buiten gewoon te vermaken. Hij grinnikte zachtjes en legde zijn hand op mijn schouder. „Bates, het was te erg, dat ik al die slechte berichten tegelijk kreeg. Ik was tot diep in Egypte doorge drongen en slechts een maal per* maand bereikte mij de post. Je tele gram, dat mij naar huis riep, be reikte mij eerder dan je brief. Maar God zij dank, dat je nog in leven bent, Jack". „Amen", zei Bates. „En nu, Pickering, voordat je ver trekt, wil ik je iets laten zien. Het heeft betrekking op de schat, die jij zo ijverig gezocht hebt. Ik ben enig zins in je teleurgesteld, Jack, dat ook jij aie bergplaats niet hebt kun nen vinden. Het was mijn bedoeling en mijn wens, dat je architecteur zoudt gaan studeren. Bates, geef mij een stoel". De man zocht een nog helen stoel uit de ruïne en zette die bij de haard. Mijn grootvader ging op de stoel staan, greep een van de bron zen kandelaars boven de haard en gaf er een flinke ruk aan. Op het zelfde ogenblik gaf Bates, die even eens op een stoel geklommen was, 'n ruk aan de andere kandelaar naast de haard. Onmiddelijk werd een mechanisme in werking gesteld, de grote eikenhouten panelen gle den open en toonden een stalen deur met een combinatieslot. „Mijne heren", zeide mijn groot vader met een vrolijk flikkeren van zijn helderen ogen, „aanschouwt de schat! Het is werkelijk een betere bergplaats gebleken dan ik ooit ver moed had. Er is niet veel in die kast. Jack, maar toch wel voldoende om je verd,er een gemakkelijk leven te bezorgen. Verbaasd staarden wij allen naar de stalen deur en mijn grootvader scheen zich buitengewoon te amu seren. Dit was blijkbaar een ogen blik, waarnaar hij lange tijd ver langd en waarvan hü zich veel voor gesteld had! Bates hielp hem nu de zware deur open trekken. In die kast lagen vele stapeltjes papieren, netjes met bandjes bü elkaar ge bonden. „Jack", zeide mün grootvader, zyn hoofd schuddend, "je bent geen architect en je hebt niet veel ver stand van muren, anders zou je ont dekt hebben, dat dit paneel veel te dik was voor zyn grootte. Hier ligt tweehonderdduizend dollar in vei lige effecten daarvoor sta ik in! Bates en ik hebben die papieren hierin neergelegd, voordat ik naar Vermont ging om tc sterven!" ,Ik heb wel honderd keer met een hamer dat paneel beklopt", zeide ik. „Natuurlyk heb je dat gedaan", antwoordde myn grootvader", maar solied staal achter eikenhout klinkt niet hol. Ik heb het eerst gepro beerd!" „Maar je hebt de Deur van Ver- bystering gevonden en de schuld bekentenissen van Pickering, cn dat is ook iets waard." „Neen, dat heb ik zelfs niet ge vonden. Donovan komt alle eer toe. Hoe bent u er ooit too gekomen om die tunnel te laten bouwen?" Hy lachte vrolük. „Het was oorspronkelyk een gang voor grote gaspypen. LanR geleden heeft hier een gasfabriek geitaan, en door die gang liep een dikke buis. waardoor net dorp van gas werd voorzien. Dc pypen werden verwy- derd voordat ik deze grond kocht. Ik zou nimmer 'aan zo'n tunnel ge dacht hebben, wanneer de gang ai niet reeds bestaan had. Ik liet hem alleen maar wat verwyden en be pleisteren met cement, on het ka mertje, waar je de papieren van Pickering gevonden hebt, was teem de kelder van het huis, waarin de opzichter van de gasfabriek woonde. (Wor.'.l vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5