1 Britse regering verbant aartsbisschop Makarios van Cyprus Verontwaardigd Athene roept ambassadeur terug RASSEN PROBLEMEN Franse demonstranten verbranden Amerikaanse vlag Mollet vraagt volmachten voor Algerije ZATERDAG 10 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 Demonstraties in verscheidene Griekse steden OPENBARE MENING IN ENGELANG STERK VERDEELD Vrijdag is aartsbisschop Makarios van Cyprus op last van de gouverneur Sir John Harding, naar een „voorlopig" onbekende bestemming gedepor teerd. Hij zou per vliegtuig naar Athene vertrekken doch werd onderweg naar het vliegveld door de Britse autoriteiten opgevangen en naar een Brits vliegveld gevoerd. Met hem zijn drie andere Grieks-Katholieke gees telijken weggevoerd, n.l. bisschop Kyprianos en zijn secretaris Polycarpos Joannides, die beiden onder bedreiging met wapens werden gearresteerd, en nog een andere geestelijke. In een desbetreffende verklaring zeggen de Britse autoriteiten, dat ge bleken was, dat de aartsbisschop ten nauwste betrokken is geweest bij de ondergrondse verzetsorganisatie van de beweging voor vereniging met Griekenland. Hij had bijvoorbeeld in Amerika Onder de Grieken fondsen doen verzamelen, die gebruikt werden voor wapenleveringen aan de ver zetsstrijders op Cyprus uit Griekenland. Zijn aartsbisschoppelijke woning werd gebruikt als tijdelijke bergplaats voor wapens en voor het drukken van pamfletten. Dergelijke activiteit had hij reeds twee jaar gevoerd. Er is reden aan te nemen, dat de aartsbisschop in 1954 heeft deelgenomen aan bijeenkomsten, waarop de toekomstige ondergronds activiteit werd geor ganiseerd. KERN VAN GEWAPEND VERZET „Het is onmogelijk te ontsnappen aan de gevolgtrekking, dat de aarts bisschop nu zover betrokken is bij het gebruik van geweld voor politieke doeleinden, dat hij zich hieraan kan noch wil onttrekken". De gouverneur zegt met tegenzin tot de slotsom te zijn gekomen, dat de persoon van de aartsbisschop in de weg staat van een vreedzame oplossing van de vraag stukken van de toekomst van Cyprus. In het belang van deze vreedzame oplossing had de gouverneur beslo ten het eiland van Makarios' invloed te ontdoen. Fondsen van het aartsbisdom wer den gebruikt voor het betalen van boeten van personen, die ziclh aan illegale politieke activiteit schuldig in het probleem van de samenle ving tussen de verschillende rassen, komen wij maar niet tot een aan vaardbare oplossing. Aan de ene kant mogen wij geen verschil maken' tus- se blank en bruin, maar aan de an dere kant merken we telkens, dat er wel degelijk een zeer reëel verschil bestaat. Wij zijn allen mensen, of wij nu blank zijn of bruin of roetzwart. Maar desondanks hebben wij een andere geaardheid, hebben wij ver schillende inzichten, is onze ontwik keling anders georiënteerd, denken en voelen wij anders. Zolang die verschillende ras- 0 sen op zichzelf voortleefden, heeft ieder zich vrijelijk kun nen'ontwikkelen in de eigen richting, waardoor de verschillen steeds gro ter werden. Maar nu de wereld zó klein is geworden, dat we allen met elkaar te maken hebben, is het nood zakelijk, dat wij ons aan elkaar gaan aanpassen. Dit is te meer noodzake lijk, naarmate men meer met elkaar te maken heeft. Maar hoe meer verschillende rassen met elkaar te maken hebben, des te meer komen de karakter- en ontwik kelingsverschillen tot uiting en des te moeilijker wordt de aanpassing. Tot voor kort was de toestand zó, dat het minder ontwikkelde ras zich maar had te schikken naar de eigen aardigheden van het sterkere ras, maar thans gaat er een golf van her stelde eigenwaarde door de achter gebleven volken; zij „nemen" de af hankelijkheid en de voogdij van an deren niet meer, zij willen hun eigen leven leiden en zich niet meer buk ken voor de inzichten van anderen. En dan wordt het onde spreek woord wel eens waarheid: „als niet komt tot iet, kent iet zichzelve niet." Wij zien thans het rassenprobleem in allerlei aspecten scherpere vor men aannemen. In Zuid-Afrika is het een kwestie van leven en dood; daar is het een hoogst ernstig probleem, waarmee het bestaan van Zuid-Afri ka als blanke staat (of althans als een door blanke bewoonbare staat) gemoeid is. In Amerika ligt het pro bleem weer anders; daar is het 't pri mitieve verzet tegen de opkomst van mensen die welhaast eeuwenlang niet meer dan slaven zijn geweest. In Noord-Afrika (Marokko, Algerij, Tu nesië) is het probleem vermengd met economische staatszorgen; in het Midden-Oosten met militaire over wegingen. Wij hier in Nederland merken op pijnlijke wijze het verschil in geaard heid tussen ons en de Indonesiërs in kwesties zoals de eenzijdige opzeg ging van plechtig aanvaarde accoor- den als het Unie-statuut en in kwes ties als het betreurenswaardige pro ces-Jungschlager. Volgens onze begrippen wordt hier geen recht gedaan, maar geschiedt gruwelijk onrecht. In het oosten is het Recht niet altijd en overal een heerseres, waaraan men zich heeft te onderwerpen, maar vaak een slavin, die dienstbaar is aan eigen belan gen. Hoe komen we hier naar elkaar toe? Moeten wij maar gelaten afwach ten tot we wat meer naar elkaar toe gegroeid zijn? Maar is er wel een tendenz tot naar elkaar toegroeien, of groeien wij niet veeleer van elkander af? Moeten we ons dan maar met ge weld recht verschaffen? Ook dat is geen remedie hadden gemaakt en de personen, die \an de diensten van het aartsbisdom gebruik wensten te maken, moesten in een fonds storten ten behoeve van „de nationale strijd". De gouverneur zegt in zijn verkla ring, dat hij bij de onderhandelingen, welke hij met de aartsbisschop voer de, de „schadelijke loopbaan (van de aartsbisschop) met betrekking tot medeplichtigheid bij bloedvergieten, intimidatie en tyrannieke onderdruk king van de vrije mening" door de vingers had gezien in de hoop, dat Makarios zou afzien van het toepas sen van geweld. Deze hoop was ij del gebleken en Makarios' redenen voor het afbreken der onderhandelingen konden niet steekhoudend genoemd worden. Hoewel bisschop Kyprianos gezegd had, dat hij „pro-Brits" was en het geweld afzwoer, was het bekend, dat ook hij actief bij het verzet betrok ken was evenals zijn secretaris. De vierde gearresteerde had in vloed doen gelden op jeugdige -poten tiële leden van de verzetsorganisatie. Na de arrestaties zijn huiszoekin gen verricht. Op een priester werd een automatisch pistool met ammn DEMONSTRATIES In Athene kwamen demonstranten, die riepen „weg met Engeland" en „Leve Makarios" met de politie in botsing. De politie poogde grote menigten demonstranten te verhinderen bui tenlandse diplomatieke vertegenwoor digingen te bereiken. Men riep onder meer: „Vernielt al es wat Brits is" en „Leve Eoka" (Eoka is de verboden verzetsorganisatie van de beweging op Cyprus voor hereniging met Grie kenland). In Saloniki kwam het tot ernstige botsingen tussen demonstranten en politie. Er zouden meer dan dertig gewonden zijn. VERZET IN BRITS LAGERHUIS Sir Anthony Eden, die al aan kri tiek bloot staat wegens zijn behande ling van de crisis in de verhouding tot Jordanië, ziet zich thans geplaatst tegenover een nieuwe politieke storm naar aanleiding van de deportatie van aartsbisschop Makarios. De nieuwe krachtige politiek van de regering op Cyprus heeft de toorn opgewekt van socialistische en libe rale leiders, hoewel aan de andere kant Eden hierdoor de sympathie heeft gewonnen van enigen van zijn gen op een krachtig optreden in het Midden-Oosten. Te Londen ziet men een nauwe samenhang tussen het jongste optreden op Cyprus en de moeilijkheden in Jordanië. De liberale leider, Clement Davies, Jcondigde aan, dat hjj maandag de premier vragen zal stellen over de deportatie van aartsbisschop Maka rios, welke actie hij een „daad van dwaasheid" noemde. James Griffiths, de plaatsvervan gende fractieleider van de Labour- partij, zag in het gebeurde „het op treden van een zwakke regering in paniekstemming". De Britse bladen reageren fel doch uiteenlopend. De liberaal gezinde „Manchester Guardian" .noemt de Britse daad een nieuwe blunder en zegt, dat er thans geen Cypriotische Griek is met wie kan worden onder handeld en die zoveel gezag heeft. De regering, aldus het blad, ziet zich thans slechts aangewezen op een politiek van militaire onderdrukking. De „Daily Telegraph" daarentegen zegt, dat Cyprus wel eens het laat ste fort in de strategie van het Atlan tische Pact en die ten aanzien van het Midden-Oosten zou kunnen blij ken te zijn en het is goed te tonen, dat dit bolwerk niet eerloos opgege ven wordt Bovendien heeft Groot-Brittannië volgens dit blad verplichtingen ten aanzien van de bevolking van Cyprus. De aartsbisschop heeft zijn positie misbruikt om aan te zetten tot ge weld. Door alle bladen wordt het medestanders, die hadden aangedron- nieuws met grote opmaak gefbracht. Ongeregeldheden in Tunis Franse demonstranten hebben vrij dag in Tunis een Amerikaanse vlag verbrand, de gebouwen van 't Ameri kaanse consuitaat-generaal en de Amerikaanse voorlichtingsdienst ge plunderd en de auto van de Franse hoge commissaris in Tunesië, Roger Seydoux, met stenen bekogeld. De ongeregeldheden ontstonden na de nitie gevonden. Onmiddellijk na de begrafenis van twee Fransen, die na- deportatie klonken de kerkklokken bij de Algerijnse grens waren ver- er het niéuws verspreidde zich snel.' Het Britse bestuur stelde vrijdag censuur in en het interlocale telefoon verkeer alsmede het verkeer met Griekenland werd verboden. Een aan tal gewelddaden werden gepleegd en in Paphos werd de avondklok inge steld. De vliegtuigen van de British European Airways zullen tot nader orde niet over Athene dodh over Nicosia vliegen. AMBASSADEUR TERUGGEROEPEN De Griekse minister van buiten landse zaken, Spiros Theotokis, heeft meegedeeld, dat de Griekse ambassa deur in Londen, Mostras, terugge roepen is uit protest tegen de depor tatie van de Grieks-Katholieke aarts bisschop van Cyprus. De Griekse delegatie bij de Ver enigde Naties heeft opdracht ontvan gen, om onmiddellijk een protest in te dienen tegen het Britse optreden. De minister zei, dat hij tevens bij de secretaris-generaal van de V.N. er. de Veiligheidsraad protesten zal indienen. Op de Griekse bevolking wordt een beroep gedaan z'n kalmte te bewaren. De regering heeft toe stemming gegeven tot het houden van een massa-protestbetoging op maandag. Alle politieke leiders in Grieken land hebben uitdrukking gegeven aan hun „pijnlijke verbazing". Papan- dreoe, leider van de liberalen, zei onder meer, dat de Natie meer dan ooit saamhorig is onder deze omstan digheden. Het Griekse kabinet is vrijdag in buitengewone vergadering bijeenge komen. Premier Kramanlis heeft ver slag uitgebracht aan de koning over de deportatie van de aartsbisschop. moord. Meer dan IO.COO personen woonden de begrafenis bij. Toen Seydoux trachtte een toespraak te houden om uiting te geven aan het medeleven der regering met de slachtoffers, werd hij uitgejouwd en Matiging jegens Jordanië De Britse premier, sir Anthony Eden, heeft vrijdag verklaard, dat het „dwaasheid" zou zijn „overhaast te oordelen of in woede te handelen" naar aanleiding van het ontslag van John Glubb als opperbevelhebber van het Arabische legioen in Jordanië. „Hoeveel lawaai men ook in het parlement of elders maakt, ik ben niet berèid dat te doen", aldus de premier, die een bijeenkomst van vrouwelijke conservatieven in zijn parlementaire kiesdistrict Leamung- ton toesprak. Hij zei, dat de Britse regering on middellijk de nodige maatregelen had genomen. In een brief aan de „Times", die gisteren is gepubliceerd, dringt de ontslagen bevelhebber van het Jor daanse Arabische legióen, generaal Glubb, eveneens aan op matiging en zet hij uiteen, waarom koning Hoes sein van Jordanië hem ontslagen zou kunnen hebben. In de eerste plaats had de koning de neiging een stout moediger gedragslijn te volgen dan die welke volgens generaal Glubb moest worden gevolgd. In de tweede plaats werd druk op de koning ge oefend door Egypte en Saoedi-Axa- bië. De man, die Engeland verbande begroet met kreten als „dood aan Mollet" en „dood aan Mendes". Ongeveer duizend betogers gingen van de begraafplaats naar het Ameri kaanse consultaat-generaal, waar zij alle meubelen en documenten uit de ramen gooiden. De Amerikaanse vlag werd afgerukt en verbrand. De menigte van Franse kolonisten, ambtenaren en arbeiders had eerder de driekleur van de auto van Sey doux gerukt en geschreeuwd „Sey doux, geef ons wapens". Kantoren geplunderd. De betogers plunderden ook de kantoren en de drukkerij van het blad „Le Petit Matin", dat eigendom is van André Barouch, een lid van het comité van de Tunesische gema tigde nationalistische partij, de nieu- we-grondwetsspartij. De betogers plunderden pok npg de kantoren van een andere krant. Twee Tunesiërs, die in het geboiiw waren, oohoten op de betogers, van wie een jongeman werd gedood. De twee Tu- cesiërs werden daarop door de menig te afgeranseld en zwaar gewond. Het Amerikaanse statedepartement heeft verklaard, dat Amerika tegen over de Franse regering officieel uit drukking gegeven heeft aan zijn „bezorgdheid" over genoemde anti- Amerikaanse demonstratie. H. Vader ontvangt Ind. ambassadeur Z.H. Paus Pius XII heeft verschillende bijzondere missies ontvangen, die bem hun gelukwensen kwamen aanbieden in verband met zijn tachtigste verjaardag en de 17de verjaardag van zijn kroning. De foto tooht de H. Vader met de Indonesische ambassadeur in Italië, dr. Soetan Mohammed Rasjid. NAAR DE SEYCHELLEN. Aartsbisschop Makarios van Cy prus, de leider van de beweging voor vereniging met Griekenland, die vrij dag is verbannen, is naar verluidt op weg naar de Seychellen, een Britse eilandengroep ten Oosten van Afrika. Sowjet-leiders naar Engeland Het bezoek van de Sowjet-leiders Boelganin en Kroestsjef aan Engeland is met een dag verlengd en valt thans van 16 tot 27 april. De Sowjet-leiders zullen de reis naar Engeland maken met een Russi- sche kruiser, die waarschijnlijk de Theems zal opvaren tot de West- minsterpier tij de parlementsgebou wen in Londen. In Londen is vrijdag voorts be kendgemaakt, dat ex-premier Malen kof, die 15 maart per vliegtuig zal aankomen, tijdens zijn verblijf o.m. een bezoek zal brengen aan de atoom- :tations te Harwell en Calder HalL Dit wil echter nog niet zeggen, dat de Russische bezoekers geheime in stallaties te zien zullen krijgen. Kwestie van vertrouwen 1 van Algerijnse nationalisten. On- geveer 3.000 Algerijnen, die onder De Franse premier, Guy Mollet, het zingen van nationalistische liede- heeft in de nacht van vrijdag op za- ren van de moskee optrokken naar terdag in de Nationale Vergadering j de Place de la Concorde, het traditio- vertrouwenskwestie verbonden nele verzamelpunt voor protestmar- aan zijn verzoek om bijzondere vol machten voor de behandeling van de kwestie-Algerije. De vertrouwens kwestie valt uiteen in twee moties van vertrouwen ten aanzien van zes clausules in het wetsontwerp op mi litaire, sociale en economische vol machten- Een nieuw debat, en nu over de vertrouwenskwestie, begint maandag namiddag in de Nationale Vergade ring, als premier Mollet is terugge keerd van zijn bezoek aan Groot-Brit tannië. SOUSTELLE VALT EGYPTE AAN. sen naar de Nationale Vergadering, werden bij het stadhuis door 400 man van de politie tegengehouden. Meer dan twee duizend betogers zijn in hechtenis genomen. Er werden 200 messen en enige scherpe ijzeren sta ven in beslag genomen. Deze foto laat zien hoe aartsbisschop Makarios, de leider van de pro-Griekse Cyprioten, in Nikosia Amerikaanse, Engelse en plaatselijke journalisten toesprak op een persconferentie, die hij hield, nadat was komen vast te staan, dat zijn onderhandelingen met vertegenwoordigers van de Britse regering waren mislukt. De aartsbisschop verklaarde, dat de weinig toe schietelijke houding van Engeland de deur naar verdere onderhandel!"gén Er blijven heel wat vraagtekenshad gesloten. Van de zij^e van de Cyprioten zal geen poring worden, gedaan over. opnieuw tot besprekingen te komen, aldus Makarios. De voormalige Franse resident-ge neraal in Algerije, Jacques Soustelle, heeft vrijdag in de Nationale Verga dering in Parijs verklaard, dat de door de regering gevraagde speciale militaire, economische en sociale be voegdheden voor Algerije van essen tieel belang zijn. Soustelle beschuldigde Egypte er van, dat het de kern is van een inter nationale samenzwering tegen Frank rijk, waarvan Algerije slechts een as pect is. Als Frankrijk Algerije verliest, al dus Soustelle, zal dat een nationale ramp zijn zonder weerga in de ge schiedenis. Frankrijk zou dan ook zijn West- Afrikaanse gebieden verliezen en op houden een mogendheid te zijn. Soustelle verzocht de regering het land volledig op de hoogte te brengen Schiereiland trekt, van het drama in Algerije. Er diende1 voorts een beroep te worden gedaan op Franse vrijwilligers om naar Al gerije te gaan en de opstandelingen te bestrijden. Het gaat hier niet om een politionele actie of een kolo niale oorlog, ergens ver weg, doch om Franse bodem, vlakbij. Frankrijk moet nu kiezen tussen een grote krachtsinspanning of onvermijdelijke decadentie, aldus Soustelle. Enkele wolkenvelden Het hogedrukgebied boven Duits land, dat al enkele dagen in West- Europa zonnig, maar nog vrij koud weer brengt verplaatste zich in de afgelopen 24 uur iets naar het noor den, waardoor de wind in ons land naar richtingen tussen zuidoost en oost draaide. Gedurende de nacht daalden de temperaturen bij ons overal beneden het vriespunt. De laagste waarde, min vijf graden, werd gemeld door de stations Volkel en Ypenburg. In Duitsland vroor het vannacht minder dan in de nacht van donder dag op vrijdag, doordat wolkenscher- men binnendreven, die met een klei ne, boven de Balkan gelegen sto ring, samenhangen. Op de Oceaan heeft zich ten wes ten van Ierland uit een Oceaande pressie een afzonderlijk lagedrukge bied losgemaakt, dat in zuid-ooste lijke richting naar het Iberisch WEGENS ENORM SUCCES NOG WEEK GRATIS BOREN VAN ALLE LOPERS. HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179, HERENSTRAAT 9 alleen voor textiel. MIDZA-BONNEN voor onze cliënten HOE wordt het weer? Mislukte demonstratie in Parijs. Intussen verhinderden overvalscom" mando's van de politie een demonstra- Dit heeft onder andere tot gevolg, dat door warmtetransport in de ho gere luchtlagen de luchtdruk boven Scandinavië begint te stijgen, zodat het zwaartepunt van het hogedruk gebied boven de Oostzee komt te lig gen. Het weer in ons land wordt door deze verandering van de luchtdruk verdeling in zoverre beïnvloed, dat uit Duitsland enkele wolkenvelden zullen binnendrijven. De kans op neerslag is in het ko- rrerc'e etmaal echter nog uitermate klein. I Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.30 uur. RUSTIG WEER Droog weer met enkele over- drijvende wolkenvelden. Wei- nig wind. Minder koude nacht. Morgen overdag ongeveer de- zelfde temperaturen als van- daag. 11 Maart: zon op 7.06, onder 18.39; maan op 6.13, onder 17.52 uur. 12 Maart: zon op 7.03, onder 18.41; mhan op 6.32, onder 19.04 uur. Hoogwaterstanden 11 Maart: v.m. 3.05; n.m. 3.20. 12 Maart: v.m. 3.40; n.m. 3.50. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI zwaar bewolkt —10 C. STOCKHOLM nevel —16 OSLO mist 9 KOPENHAGEN zwaar bew. 'ABBRBEEN half bewolkt DUBLIN onbewolkt LONDEN onbewolkt AMSTERDAM onbe.volkt BRUSSEL onbewolkt PARIJS onbewolkt BORDEAUX onbewolkt GRENOBLE onbewolkt NICE geheel bewolkt BERLIJN geheel bewolkt 2 3 4 3 2 4 FRANKFORT onbewolkt MüNOHEN geheel bewolkt ZURICH onbewolkt GENèVE onbewolkt LOCARNO zwaar bewolkt WENEN sneeuw ROME onbewolkt 1 3 Korreltje De dienste rivieren stromen met het minste geruis.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9