Laster rond de zaak-Scliokking neigt tot „vuile politiek'' 3=6 Belastingrechtspraak bij de beroepsrechter Krediet onder staatsgarantie voor middenstanders Griekse koningin en prinses op ,,prinsessebal" in Amsterdam Woningtellers mogen niet binnendringen Gedemobiliseerde timmerman wilde niet naar z'n vroegere baas terug De ex-bruidegom van Haarlemse mannequin weer teleurgesteld DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Prof. Romme in 5 minuten Geen kans geven aan vuile politiek Gisteravond heeft prof. Romme een 5 minutenrede gehouden voor de KRO waarvan de letterlijke tekst hieronder volgt. „Vanavond moet ik een ogenblik met u spreken, en met u denken, over een zaak die mij erg hoog zit, en waarvan ik hoop, dat ze ook u hoog zal gaan zitten, voor zover dat al niet het geval is. Ik ben vast er van overtuigd, dat er vrijwel geen Nederlander zal zijn te vinden, die niet innerlijk bewo gen is door het requisitoir dat in In donesië in de zaak Jungschlager, te gen de Nederlander Jungschlager uit gesproken is. Zeker, het is nog geen vonnis, het is nog „maar" de eis van een partij, van een aanklagende staat, en de rechter moet nog zijn oordeel erover uitspreken maar dat het al tot een eis van doodstraf is kunnen komen, heeft ons toch allemaal geschokt en schokt ons nog iedere dag. Het is niet alleen begrijpelijk, maar ook goed en in zekere zin verheu gend, dat men massaal daartegen met al zijn innerlijke kracht in opstand komt al willen wij natuurlijk one allemaal bedwingen, om niet door on beraden uitingen de zaak zelve voor Jungschlager nog slechter te maken. Want het gaat niet om de bevredi ging van ons eigen sentiment, maar, in de letterlijke zin, om het levens belang van deze man. Zo moeten we ook, in Jungschlagers belang begrip hebben voor het feit, dat de regering op dit ogenblik nog niet in het openbaar van zich heeft doen horen in de regeringskring is de 'bewogenheid niet minder dan bij wie ook, en ik heb de gegronde over tuiging, dat de regering niet alleen doet wat ten gunste van Jungschla ger te doen is maar het ook zo doet dat zij daarbij gevaren voor de ver slechtering van zijn positie vermijdt. Waarom zijn wij door het geval Jungschlager geschokt? Natuurlijk omdat het om een mensenleven gaat helaas om een van de duizenden en tienduizenden die over het hele we reldtoneel door staatsonrecht hun le ven bedreigd zien. Maar wij zijn-, ge loof ik en hoop ik, ook nog geschokt om een tweede reden. Om de reden van het staatsonrecht zelf, om de re den dat men in een staatsgemeen- sehap zo gemakkelijk met de hoogste belangen van een mens omspringt. En nu moet u mij niet kwèlijk ne men, dat ik overspring naar een an der geval naar een geval waarin wij niet in de positie zijn om alleen aan anderen verwijten te maken, maar waarin wij ons moeten afvra gen, of wijzelf als gemeenschap, als Nederlandse rechtsgemeenschap, wel brandschoon zijn. In dit geval gaat het niet om het physieke leven van een mens maar wel om zijn morele leven, om de eer, om de goede naam van een van onze eigen medeburgers. Er zijn er mis schien onder u, die opluchten, omdat tenminste het leven van een medebur ger er niet bij betrokken is alleen maar zijn eer, zijn goede naam, al is dat dan ook de naam, die zijn kin deren dragen, al is dat dan de eer Ouderdomspensioen Veranderingen in wetsontwerp Een commissie uit de Tweede Ka mer heeft in een mondeling onder- noud met minister Suurhoff de vol gende wijzigingen bereikt in het wetsontwerp voor een algemene ouderdomsvoorziening: waarmee zijn nagedachtenis gemoeid Kijk, beste luisteraars, dit zit mij nu is. Bedenkt u maar eens, wat uzelf toch wel ontzaglijk hoog. Wij pochen ervan zoudt vinden, als men pogingen et altijd op, dat wij het recht zo hoog ging ondernemen, uw eer en goede houden, dat wij het land van Grotius naam te roven. I zijn, dat men bij ons alle rechtsvei- ïk doel op het geval, dat zich in ons iigheid heeft maar hier zouden wij midden aan het afspelen is, op het ge- j eronder door gaan, om van laster te- val van de burgemeester van Den gen een publiek persoon zoveel te la- Haag. ten hangen, dat wij zouden zeggen: Na tien jaren wordt deze man door omwille van de vuile laster-schijn een krant aangeklaagd voor een be- moet deze man toch maar verdwij- weerde verkeerde daad die hij in denen. bezettingstijd zou hebben gedaan, aangeklaagd met de mededeling no- tabene er bij, dat de betrokken krant haar mond zou hebben gehouden als zij de man een betere burgemeester had gevonden. De regering laat niettemin de klacht onmiddellijk onderzoeken door drie even hoogstaande als onverdach te mensen onder leiding van de pre sident van de hoge raad. Zij zeggen na onderzoek: Op deze man is niets aan te meken. En wat is het gevolg? Dat de krant, Mijn Kamercollega Peters heeft 1.1. zondag voor deze microfoon het er over gehad, dat politiek, die nogal vuil genoemd wordt, vuil kan zijn. Hier hebben we nu vuile politiek in optima forma. Zolang dit blijft bij enkele lieden, zal het me een zorg zijn. En het gaat mij ook niet om de persoon van de burgemeester van Den Haag, die ik niet de eer heb te kennen. Maar het gaat mij wel erom, en het is mij wel een zorg, dat wij de rich ting zouden inslaan van het gemene die na tien jaar begonnen is, het onrecht, waarbij wij buigen voor pu- vuurje nog wat opstookt; dat meer.blieke laster, waarbij wij de laster bladen van dezelfde politieke richting j zelf onderkennen maar wijken voor zich erbij aansluiten; dat een familie' lid van de man, die het slachtoffer van de gedraging van de burgemees ter zou zijn geworden, na zegge en schrijve tien jaren er nu toe over gaat bij de justitie een klacht tegen hem in te dienen; en dat ik, als klap op de vuurpijl, zowaar stemmen hoor die zeggen: de burgemeester is na tuurlijk onschuldig, maar hij zal toch wel moeten weggaan, want zijn pres tige, zijn aanzien, is nu eenmaal aan- troebele sfeer die hij met zich brengt. Het is mij wèl een zorg, dat wij in Nederland er niet aan gaan mee werken, aan de publieke laster zijn kansen te geven. Het is mij wèl een zorg, dat het in Nederland niet mogelijk zal zijn, iemands leven moreel af te knijpen. Vergeef mij mijn weinig gemoede lijk praatje, besté luisteraars. Over veertien dagen hoop ik, zal het weer wat rustiger zijn. REGERINGSVOORSTEL IN TWEEDE KAMER: Rechtbanken of I gerechtshoven voor belvtingzaken. I Hij was zich echter ten volle be- gerecntsnoven wust, dat dit hoge kosten zou geven. De Tweede Kamer heeft gistermid- Daarom legde hy zich by het rege- dag het debat over de economische nngsvoorstel neer. Hij vond het eer- jnededinging onderbroken, commissie die de behandeling van het wetsontwerp voorbereidde de kans te geven tot beraad met minister Zijl stra. Men heeft nu maar een ander on derwerp aangesneden, n.I. de belas tingrechtspraak. Er is een nieuwe regeling op komst, waarbij de belastingrechtspraak zal worden overgebracht naar de beroeps- rechter. Niemand in de Kamer maakte daar tegen bezwaar. Wel liepen de menin gen uiteen of hierbij de gerechtsho ven moeten worden ingeschakeld. De heer Van Rijckevorsel (lcvp) diende een amendement in, waarin hij voorstelde dat bij de rechtbanken be lastingkamers worden ingesteld. Hij legde de nadruk op rechtbanken, om dat 'hij het eens was met de uitspraak van de Vereniging voor Rechtspraak, dat het instellen van belastingkamers bij de gerechtshoven voor onze rech terlijke organisatie een te vreemde fi guur zou zijn. De heer Van Rijckevorsel werd ge steund door de heer v. d. Heuvel (ar). Andere sprekers op deze middag wa ren het met de regering eens. De heer Oud (wd) was een voorstan der van het instellen van speciale Vermoorde op voetbal terrein begraven Onbekend motief Met het oog op de vermoedelijke moord op de 45-jarige A. Klaassen te Arnhem, heeft de recherche aange- 1. Het verhoogd uitgesteld ouder- I houden een 56-jarige man die ook in domspensioen uitkering bijvoor-de Rijnwijk zijn domicile heeft, beeld pas op 70-jarige leeftijd, zon- j Naar van de zijde van de politie der da* vanaf liet 65ste jaar premie wordt betaald wordt uit het voor stel geschrapt. 2. Wanneer een pensioenfonds aan zijn gepensioneerde een óolis afgeeft zal deze polis „onaantastbaar" zijn. Dergelijke pensioenen zullen dus niet „aangepast" gekort worden. 3. Minister Suurhoff wil overwe gen of hel mogelijk is het pensioen van de gehuwde man 1336 gulden nog gedurende vijf maanden na het overlijden van de man uit te beta len san weduwen van 60 tot 65 jaar. 4. Wanneer er tengevolge van de in voering van de algemene ouderdoms- verzekering een „lichte" prijsstij ging plaats vindt, acht de regering dit „aanvaardbaar". wordt vernomen, is bij het onderzoek niet gebleken, dat er enige vijand schap tussen beide mannen bestond. Het ontzielde lichaam van K. is door de politie aangetroffen in een kuil, die gegraven was op het terrein van een voetbalvereniging, waarvoor K. contributie inde. Nog onopgelost is de vraag, wat hem vorige week donderdagavond bewoog naar dit veld te gaan. Een duister punt is dit te meer, omdat hij met zijn vrouw die avond naar een bijeenkomst wilde. De moorde naar heeft de sporen op het veld zo veel mogelijk trachten uit te wissen. Zijn graverij op het terrein bleef echter niet onopgemerkt en heeft tot zijn aanhouding geleid. BESCHIKKING GEPUBLICEERD De rmddenstandskredietbeschik- king-regel.'rg van de mogelijkheid van kredietverlening onder staats garantie aan middenstanders en sa menvatting van de uitvoeringsvoor schriften en de richtlijnen, die tot dusverre voor deze kredietverlening golden is in de Staatscourant van gisteren gepubliceerd. De beschikking bestaat uit een alge meen gedeelte, waarin de voor alle kredietvormen geldende voorschrif ten zijn opgenomen, zoals de voor waarden voor de kredietverlening en de weigeringsgronden, de algemene voorschriften voor de krediet^emj en de kredietgever, de gi de staat, het recht om in beroep te gaan afwijzing van aanvragen om be paalde kredieten e.d. Daarnaast zijn de voor iedere kre dietvorm afzonderlijk geldende be palingen opgenomen in zeven bijla gen. Deze mogelijkheid van krediet verlening geldt voor middenstanders, cie niet op andere wijze in hun kre dietbehoefte kunnen voorzien. De volgende kredietvormen wor den onderscheiden: bedi;yfsuitrus- tingskrediet, bijzonder krediet, kre diet voor economische samenwerking, overnemingskrediet, inrichtines-, hy- borgstellingsfondskre- der een practische dan een principiële zaak en steunde het regeringsvoorstel. Minister Van Oven had er bezwaar tegen de belastingrechtspraak bij de rechtbanken onder te brengen, om dat er dan te weinig deskundigen te vinden zullen zijn, die deze recht spraak kunnen uitvoeren. De belastingrechtspraak zou dan slechts middelmatige juristen kunnen aantrekken. Daarom meende hij dat de gerechtshoven de aangewezen in stituten voor deze rechtspraak wa ren. Nederlander in Rusland gestorven Na acht jaar berecht Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft acht jaar na zijn dood in Rusland bericht gekregen van het overlijden van de tweede luitenant van het voormalige KNIL, G. van der Waals. Zijn moeder heeft vorig jaar nog de bemiddeling van maarschalk Worosjilof ingeroepen om haar zoon te laten repatriëren. Volgens het Algemeen Dagblad is Van der Waals, bij zijn arrestatie door de Duitsers in mei 1912, 22 jaar oud, eerst naar Neurenberg en later naar Stanislau gebracht. Hier ontsnapte hij uit het kamp en trokt te voet door de Karpaten naar Hongarije. Hi^r werd hij gearresteerd door de Rus sen, die hem voor een Duitser aan zagen. Toen een medegevangene de Russen vertelde, dat hij Nederlander was zagen ze hem voor een spion aan. Na gruwelijke verhoren zou Van der Waals naar de Lefortooskaja-gevan genis in Moskou zijn gebracht, waar hij door hongeroedeem en ellende pas medische behandeling kreeg toen het te laat was. In maart 1948 bracht men hem naar een hospitaal, waar hij stierf. Thans een ruime comfortabele wagen v.a. f. 6375.- P Official D.K.W. Dealer Official DKW-Dealer voor Leiden en Omstreken: MAREl's Autobedrijf N V., Rijksstraatweg 336-340 („Den Deyl"), Telefoon 2545 1751). WASSENAAR Official DKW dealer voor de Bollenstreek en Omgeving: BAKKER's Automobie bedrijf. Hoofdstraat 133, Telefoon K 2532-7427. SASSENHEIM Imp. Hart Nibbrig Grceve N.V. Parkstraat 91 Den Haag IDEEëNBUS VOOR MINISTER VAN THIEL Het heden verschenen nummer \an de Opmars verzoekt zijn lezers in zo wijd mogelijke kring te enquête ren over maatregelen, die de over heid zou kunnen nemen, teneinde be zitters van woonruimte er toe te bren gen hun huis open te stellen. Het ligt in de bedoeling alle voor voor 3 april binnengekomen ideeën te verzamelen en aan de minister van maatschappelijk werk, mr. F. J. F. M. van Thiel aan te bieden. Het best uitvoerbaar idee zal door de KVP met een geëmailleerde keu- kenuitzet worden beloond. PARTICULIER BEZOEK AAN NEDERLAND Vriendin voor prinses Irene Met de constellation „Soerabaja" van de K.L.M. is gisteravond om streeks acht uur koningin Frederika van Griekenland met haar 17-jarige dochter prinses Sophia voor een kort particulier bezoek aan het koninklijk Beperkte bevoegdheid Het publiek heeft enige onzeker heid t.a.v. de uitoefening van de be voegdheid tot het betreden van wo ningen door ambtenaren belast met de woningtelling. Een wetsontwerp rege lende deze woningtelling is door de Tweede Kamer aangenomen en zal binnenkort in de Eerste Kamer wor den behandeld. Bij navraag deelt het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting ons mede, dat artikel 4 van de wet tot het betreden van woningen een voldoende waarborg biedt voor uit oefening van de bevoegdheid op een wijze, die voor de betrokkenen aan vaardbaar is. Het is zó, dat de tel lers, die dagelijks op pad zijn, de bevoegdheid tot het betreden van wo ningen tegen de wil van de bewoner niet hebben. Wordt hun de toegang geweigerd, dan gaan zij voorbij en rapporteren het geval. len geen gehoor te hebben gekregen, bij buren naar de vermoedelijke tijd van terugkeer van de bewoners in formeert, alvorens tot verdere stap pen over te gaan. Ook in dit opzicht is de bevoegdheid van art. 4 geheel aan het beleid van de burgemees ter gebonden. Gelijk ook in de me morie van antwoord aan de Tweede Kamer is gesteld, dient slechts in uiterste noodzaak tot toepassing van deze zo ingrijpende maatregel te worden overgegaan. gezin in Nederland aangekomen. Ter begroeting waren op Schiphol aan wezig Koningin Juliana en rPinscs Irene, vergezeld van de dame du Pa lais, mevrouw W. A. Repelaer van Driel geb. van Willigen. Ook de Griekse ambassadeur in Nederland, de heer N. A. Anissas was met zyn echtgenote op het vliegveld aanweKig. Mevrouw Anissas bood, nadat koningin Frederika en koningin Juliana elkander begroet hadden, bloemen aan. De koninklijke gasten zullen hedenavond het Prinsessebal in Amsterdam bijwonen. Zij blijven dan tot zondagmiddag a.s. in Nederland. Daarna vertrekken zij naar Hannover. Koningin Juliana en Prinses Irene waren reeds om vijf over half acht op Schiphol. Kort na de begroeting zocht prinses Sophia al spoedig het gezelschap van prinses Irene en ge vieren vertrokken de vorstelijke per sonen naar Soestdijk. Koningin Fre derika en prinses Sophia waren ver gezeld van de grootmeesteres bij het Griekse hof, mevrouw Mary Carolou. f 5,boete Gisteren verscheen voor de Rotter damse politierechter een timmerman uit Ridderkerk, die het vorig jaar sep tember, toen hij uit militaire dienst kwam, niet meer naar zijn oude werk- Het wetsartikel schrijft voor, dat j gever was teruggekeerd, daar hij een er een bijzondere schriftelijke last no. andere betrekking wilde accepteren. dig is, gegeven door de burgemeester, om in de woning binnen te dringen. L. geval van afwezigheid tijdens vakantie ligt het naar het voorkomt, voor de hand, dat men, na enige ma- De aannemer, bij wie hij vóór zijn dienstneming gewerkt had, was echter van mening, dat niet alleen de werk gevers de verplichting hebben om dienstplichtigen na hun diensttijd terug te nemen, dodh dat ook dienst- Levendige handel in gladiolen-restanten De animo bij de kwekers is toch wel wat groter geworden. In ieder ge val trokken de prijzen van het gladio- lenplantgoed deze week flink aan en ook voor de leverbare knollen be stond flinke belangstelling met het gevolg: wat hogere noteringen. Het heet, dat er trouwens uit het buiten- Twee gemeenten, één schaapskudde Op de heidevelden van de tender- klippen" te Epe zal zeer waarschijn lijk reeds in de komende zomer een schaapskudde worden aangetroffen. Inwoners van Epe en Heerder heb ben namelijk na uitvoerige bespre kingen besloten de schaapskudde EpeHeerde in het leven te roepen. De akte zal binnenkort worden ge- passeerd. De stichting heeft een op-i *and no& wat V1"aa6 komt ï.v.m. de roep gericht tot particulieren, zaken- daar doorA de v,orf4 vernietigende ge beden en al degenen, die belang stel- wasser}- Al zal de vraag door deze len in de stichting van een dergelijke schaapskudde. Burgers kunnen een schaap adopteren. Het eerste lam, dat door dit schaap wordt geworpen, wordt eigendom van de stichting. Het volgende lam is voor degene, die het moederschaap heeft geadopteerd. Voorzitter van het stichtingsbestuur is de heer W. M. Breemer te Epe. Voorts hebben hiérin onder meer zit ting de burgemeesters van de beide gemeenten, te weten mr. C. N. Ren- ken van Epe en jhr. W. J. van der Poll van Heerde, alsmede de oud-bur. gemeester van Epe, dr. I. N. Th. Die penhorst. Vordering niet betaald Twee dagen na de ondertrouw ver telde ruim 2 jaar geleden een Haar lemse mannequin haar toekomstige stut en steun, dat zij de grote stap niet met hem drufde zetten en „het raakte af". De bruidegom betreurde behalve zijn droom ook een gevoelige lijst onkosten, die hij voor de grote dag gemaakt had en hij besloot te red den, wat nog te redden was; deswege daagde hij de veeleisende jongedame voor de rechtbank en eiste een scha devergoeding van 4.000. De rechter ging alle postjes eens na en vond de rekening een weinig opgeschroefd; de mannequin had 'naar ridder een peperduur costume laten kopen, omdat zy „met de best geklede man van Haarlem naar het altaar wilde" en de jongeman had een plaatsvervanger in zyn zaak aange steld om ongestoord zyn wittebrood te kunnen eten. Na enkele rechtzittingen besloot de rechter een schadevergoeding van 600 toe te wijzen en de jongedame begon met het aflossen van deze ere schuld in termijnen van 100. leurgestelde jongeman rende naar een deurwaarder en liet beslag leggen op de garderobe van zijn ex-toekom- stige-vrouw. Deze rende nu op haar beurt naar de rechter en vertelde, dat zij zo'n slecht seizoen gehad had en dat zij nu van haar broodwinning beroofd was, omdat kleren voor haar de plaats vervingen van gereedschap voor een werkman. De rechter .had griep, maar deze dringende zaak wilde hij toch behan delen en daarom troffen de partijen elkaar gisteren in de gezellige huis kamer van de zieke mr. A. M. baron Tuyll van Serooskerken. De advocaten kwamen met spit- vondige argumenten aan: „Kleren, waarmede personen gekleed en ge dekt worden, vallen buiten een be slag", wist de verdediger yan de man nequin. „Zij heeft voldoende over om ge kleed en gedekt te zijn", antwoordde de advocaat van de teleurgestelde want zij was niet thuis, toen het beslag gelegd werd!" De rechter was in een milde stem ming en kreeg beide partijen zover, dat zy eers nog eens te zamen met hem een gesprek zullen voeren om Na de eerste termijn bleek de wis-1 tot een vergelijk te komen, voordat pelturige mannequin alweer van ge- er uitspraak gedaan behoeft te wor- dachten veranderd te zyn en de te-1 den. oorzaak nu niet zo verstelpend groot worden Het hoogst in de markt lag Abu Hassan, waarvan de veertienen nog weggingen voor ruim 9.per 100 er. de twaalven voor 6.50. Een beste prijs werd ook nog besteed voor de geel variëteiten: Hopman's Glorie zift veertien, draaide voor 6.50 en twaalven voor 4.70, terwijl beste twaalven van Han van Meegeren van de hand gingen voor 4.Adinda deed resp. 5.30 en 4.Sneeuw- prinses bleef slecht te verkopen en alleen de allerbeste veertienen brach ten dan nog 1.50 per 100 op. Een prijs, die op geen stukken na de teelt- kosten goed maakt. Voor mooie veer tienen van J. S. Bach bestond veel belangstelling en er werd dan ook tot 6.per 100 voor besteed. Maria Goretti was goedkoop. Mooie veer tienen verkregen slechts 2.80 tot f 3.per 100. Johan van Konijnen burg ging van de hand voor 4.80 en 4.en Harry Hopkans voor f 4.50 en 4.Kardinaal Spellman was goed gevraagd en vond kopers voor 6.40 en 3.50. Allard Pierson mag dan niet tot de mooiste soorten behoren, tot de vroegstbloeiende in ieder geval wel en kon het gebeuren, dat twaalven nog 6.50 opbrachten. Mabel Violet noteerde voor veer tienen slechts 4.per 100. Dr. Fle ming werd met 5.40 en 4.ge waardeerd, Generaal Eisenhower met 4.10 en 3.20, Dr. Fleming met 4.80 en 4.Nieuw Europa met 3.70 en 3.40 en Leeuwenhorst met 5.40 en 3.40. Extra mooie veer tienen van Memorial Day gingen van de hand voor 3.en veertienen van de vrij nieuwe Sunny Boy voor 5.50 per 100. ORGANIST OVERLEED TIJDENS KERKDIENST. Donderdagavond bij de aanvang van het plechtige sluitingslof van het 40-urengebed is de 69-jarige organist, H. R. Klein Antink te Ruurlo, op het koor van de parochiekerk van de H. Willibrordus, onwel geworden en plichtigen verplicht zijn om terug te komen; deswege daagde hij de onwil lige timmerman voor de rechter.. De timmerman verklaarde, dat hij van een sergeant-majoor vernomen had, dat hij niet naar zijn oude werk gever terug hoefde maar hoe gezag vol het woord van een sergeant- majoor in dienst ook moge zijn, de rechter kwam er minder van onder de indruk. Hij was het met de aannemer eens, dat de timmerman na zijn diensttijd bij hem terug had dienen te komen en veroordeelde de ex-militair tot 5 gul den boete of 2 dagen hechtenis. Drieling geboren in gezin van dertien In het gezin P. van Adrichem aan de Lierweg in de Lier is een drie ling geboren. Drie meisjes en wel Johanna, Theresia en Elisabeth. De moeder en de drie babies maken het goed. In het gezin waren reeds elf kinderen. overleden. Hij is nog voorzien van het H. Oliesel. De heer Klei ruim 30 jaren organist. Wat lezers schrijven ZWAK VOOR ZWAKKE GESLACHT??? Hoewel het Rijkspolitie-corps in Nederland grote bewondering opwekt, moet ik hierbij tooh een minder ple zierig voorval vermelden, dat mij in de gemeente Nieuwkoop is overko men. Een |dezer dagen werd 's avonds door de Rijkspolitie in genoemde ge meente druk gesurveilleerd. Daar ik op een fiets reed waarvan het achterlicht niet brandde, was ik het bokje en kreeg ik overigens geheel terecht een bekeuring, waarbij de dienstdoende dienaar der Wet mij uitdrukkelijk verzekerde, dat het hem wel speet, doch dat in verband met de verkeersactie nie mand aan de greep der Wet ontkwam en zodoende elke verkeers-overtre- dirog zondar waarschuwing met een bekeuring moest worden bestraft. Ik begreep de man volkomen en gaf hem heel gemoedelijk de voor een bekeuring noodzakelijke gege vens. Het vreemde geval deed zich nu echter voor, dat 5 minuten later een meisje in de „gevaarlijke zóne" werd aangehouden, maar zonder bekeuring mocht doorgaan, waarbij zij alleen de waarschuwing kreeg, dat de volgen de avond het bewuste achterlicht moest zijn gerepareerd. Het is natuurlijk mogelijk dat de „verkeersactie inmiddels was afge lopen .maar mijn mening is, dat door dergelijke vreemde handelingen de rechtvaardigheid, waar de Rijkspo litie toch practisch alleen vcor wer- zaam is, geweld wordt aangedaan. Wanneer het de dienaars van Her mandad niet mogelijk is om elke be paalde voorkeur op zij te zetten is het voor het mannelijk geslacht al leen maar te hopen, dat vervanging door vrouwelijke politie-agenten plaatsvindt, waardoor de rollen mis schien worden omgedraaid, hoewel deze vermoedelijk beter de hand zul len houden aan hetgeen de Wet als H. Oliesel. De heer'Klein Antink was I voorwaarde en piicht stélt ist. 1 C. B.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7