De 2 Nederlandse zeelieden zijn niet geronseld voor het legioen Rechterlijke macht in Indonesië staat of valt met uitspraak öe wee, van chRistus liaar zijn kRuis ZATERDAG 10 MAART 1956 DE LEiDSk. TWEEDE BLAD PAGINA 2 MINISTERS ANTWOORDEN KAMERLID Het Eerste Kamerlid Ruys de Bee- renbrouck, dat aan de ministers van Buitenlandse Zaken en Oorlog vra gen had gesteld over het dienstnemen van twee minderjarige Nederland- ders in het Franse vreemdelingenle gioen, die gerontseld zouden zijn en op het laatste moment hadden kun nen vluchten, heeft van de drie bo vengenoemde ministers thans schrif telijk antwoord ontvangen. Uit een onderzoek is komen vast te staan, dat de beide bedoelde minder jarige zeelieden in zwaarbesohonken toestand op 25 januari jl. ziéh bij de kazerne „La Citadelle" te Bayonne hebben gemeld, nadat zij van hun sohip waren gedrost. Zij werden toen niet aangenomen, m,aar toen zij zich de volgende dag weer meldden, verkregen zij toegang tot de kazerne. Uit een verhoor is komen vast te staan, dat zij reeds voor him aankomst in Bayonne tot dienstneming in het legioen besloten waren. Zij hebben nooit een contract on dertekend, daar dit geschiedt in Mar seille en zij niet in Marseille zijn ge weest door hun vlucht uit de kazerne. Een van de jongens had de dienst plichtige leeftijd nog niet bereikt en de tweede was buitengewoon dienst plichtig. Daar erniet van „rontselen" ge- iproken kan worden, achten de minis- Vereenvoudiging van de bouwvoorschriften De stappen, die miniinster Witte heeft aangekondigd tot unificatie van de gemeentelijke bouwverordeningen zullen zich, naar wij vernemen, uit strekken over de fundamentele tech nische voorschriften en wel die welke kunnen leiden óf tot grotere norma lisatie van bouwelementen óf tot bezuiniging bij de bouw zelve. Tot de laatste categorie zullen be horen o.a. eensluidende voorschriften met betrekking tot de hoogte van ver trekken (de normen zullen aan de lage kant worden gehouden). Voorts ligt het in de bedoeling eenheid te brengen o.a. in het voorschrijven van muurdikten en van de aantreden van trappen. De minister zal gebruik kunnen maken van de bevoegdheden die de Wederopbouwwet hem biedt. Hij zal niettemin intensief overleg plegen met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, welke laatste vereniging zich voor het overleg door een com missie zal doen vertegenwoordigen. Besteller hield brieven achter Kon de straat niet vinden! Een 20-jarige hulpbesteller van de P.T. heeft in 's Gravenhage, toen hij op 20 september om. brieven en drukwerken moest bezorgen, een veertigtal stukken achtergehouden, omdat hij een straat niet kon vinden. Na zijn ontslag trok de jongeman weer naar Friesland, waar hij werk vond in een Ambonezenkamp. Daar werden de poststukken teruggevon den en alsnog aan de geadresseerden bezorgd. Voor de Leeuwarder politie-1 ters geen grond aanwezig om zioh met betrekking tot dit geval tot de Franse regering te wenden. Daar de beide zeelieden geen direc te verplichtingen hadden aan de Ne derlandse strijdkrachten, bestaat er ook met betrekking hiertoe geen grond om tot acties over te gaan. Daar in het verleden herhaaldelijk gebleken is, dat de Franse regering niet bereid is een overeenkomst te treffen over dienstneming bij het le gioen van al dan niet minderjarige Nederlanders, 'zien de ministers met betrekking tot dit geval geen aanlei ding om wederom stappen in deze richting te ondernemen. Het bestuur van de afdeling Haar lem van de r.k. middenstandsvereni ging heeft het initiatief genomen toti het oprichten van een vormingsschool j voor aanstaand winkelpersonel en toekomstige ondernemers in de de tailhandel. In een brief aan de ge meenteraad van Haarlem is verzocht een noodzakelijkheidsverklaring voor de oprichting en instandhouding af te geven. Een dergelijke vormings school bestaat reeds in Eindhoven; het ligt in de bedoeling de school te Haarlem te bestemmen voor Zuid- Kennemerland. De school zal een driejarige cursus bevatten en waar schijnlijk in september beginnen. Ook niet-katholieken kunnen als leerling worden toegelaten. Men stelt zich voor negentien vakken te doceren, waarbij zowel aan de theorie als de praktijk aandacht besteed zal wor den. Mr. T. DE GRAAF OVER ZAAK JUNGSCHLaGER Vrijspraak verwacht Mr. T. M. J. de Graaf, lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P. heeft gisteravond voor de K.V.P.-jongeren in Nijmegen een redevoering gehou den over Indonesië en de moeilijkhe den der Indische Nederlanders. Aan het slot van zijn rede sprak hij over de zaak-Jungschlager. Hij verklaarde de heer Jungschlager persoonlijk te kennen en achtte hem niet een man, die zich nog zou bemoeien met poli tieke zaken in Indonesië, nadat de oude verhouding tussen Nederland en Indonesië was verbroken. Spreker beschouwde de rechtzaak tegen Jungschlager niet als een zaak tegen de persoon van de verdachte. Hij meende, dat de heer Jungschla ger meer het slachtoffer is van de politieke verhouding tussen Neder land en Indonesië. Aangaande het vonnis was zijn persoonlijke mening, dat er bij de rechterlijke macht in Indonesië vele leden zijn, die een bij uitstek deskundige scholing genoten hebben en ook zulke zuivere rechts beginselen zijn toegedaan, dat men Bondsregering levert oorlogsmisdadigers uit Een der zeven voor enkele jaren uit de Bredase gevangenis ontsnapte oorlogsmisdadigers zal door de bonds regering worden uitgeleverd, zo heeft minister Van Brentano gisteren tij dens een persconferentie medege deeld. De rechtbank, die een beslissing moest nemen over het recht op asyl, dat deze ontsnapte „Bredanahr" had verzocht, heeft gisteren volgens de mag verwachten, dat de uitspraak niet in strijd zal zijn met de zuivere rechtsopvattingen. Hij verwachtte vrijspraak. Mr. de Graaf bracht bij zondere hulde aan de moedige hou ding van mevrouw Bouman, die tegen alle verzet in op uitstekende wijze de verdediging op zich genomen had. Op deze lof aan mevrouw Bouman volgde in de vergadering een. lang durig applaus. WERKLOOSHEID IN FEBRUARI De koude in februari heeft er voor gezorgd, dat het aanbod van werkloze mannen toenam van. 49.713 tot 55.046. De relatieve werkloosheid was eind febr. het hoogst in Groningen met 52 werklozen per duizend mannelijke beroepsbeoefenaren en het laagst in Limburg met 7; het rijksgemiddelde bedroeg 17 tegen 16 op 31 januari. De vraag naar mannelijk personeel daalde van 55.801 tot 55.343. De vraag naar hotelpersoneel nam jets toe in verband met tentoonstellingen en dergelijke, terwijl de vraag naar kan toorpersoneel opliep met het oog op de komende woningtelling. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 33.742 tot 35.063. Vergramde telepaat De Amsterdamse telepaat Ènrico Burlisto heeft bij de officier van jus titie een aanklacht ingediend Wegens aantasting van eer en goede naam tegen de VARA in verband met het hem door vedslaggevers der genoem de omroepvereniging afgenomen in terview met een buiten zijn weten en toestemming gebruikmaking daarbij van een z.g. vestzakzender en evenzo tegen de politiecommis- verklaring van Von Brentano de uit-saris H. Dijkstra wegens een zich Militair rubberbootje kantelde op de Maas Soldaat verdronken Bij een oefening met rubberboten van de infanterie-pioniers van het tweede depot infanterie te Venlo op de Maas bij Steijl-Tegelen, is gisteroch tend omstreeks half tien een rubber boot met zestien militairen uit de Frederik Hendrikkazerne te Blerlck omgeslagen. Alle militairen raakten, mét zwemvesten aan, te water; zij werden door de snelstromende rivier meegevoerd. Twaalf konden door be woners van Steijl uit het water wor den opgevist, Vier soldaten dreven verder af, drie daarvan zijn een halve kilometer stroomafwaarts uit het wa ter gehaald en naar het ziekenhuis té Tegelen gebracht; de vierde is eerst met de stroom meegevoerd en daarna gezonken. Ongeveer een kilo meter beneden Steijl heeft men deze militair op het droge gebracht. Men heeft getracht bij hem de levensgees ten op te wekken, maar dit is niet mogen gelukken. Bij Belfeld hadden de militairen twee rubberboten te water gelaten; de boten voeren in de richting van Steijl. Voor de los wal aldaar lagen drie schepen gemeerd en een der rubberboten dreigde daarmee in aan varing te komen. Bij het afhouden is de rubberboot omgeslagen. MOTORRIJDER IN ZUID-WILLEMSVAART GEREDEN Gistermiddag heeft men uit de Zuid-Willemsvaart ter hoogte van de Molenheide onder de gemeente Schijndel opgehaald het stoffelijk overschot van de 28-jarige A. v. Bus sel, woonachtig te Berlicom. Aanvan kelijk meende men, dat de motorrij der bij zijn verloofde zou blijven overnachten. Hij had zich echter woensdagavond per motor naar huis begeven. Langs de Zuid-Willems vaart zijn wegens het opvriezen zeer slechte weggedeelten. Op sommige plaatsen zijn versperringen met rode lampen aangebracht. De motorrijder is vermoedelijk misleid en' tussen twee lampen door in de Zuid-Wil lemsvaart terecht gekomen. spraak gedaan, dat deze misdadiger volgens de Duitse wet geen aanspraak op Duits staatsburgerschap kan doen gelden en daarom kan worden uit geleverd. Het geldt hier, naar van Duitse zijde wordt verklaard, de ver oordeelde Borgers. In andere gevallen hebben Duitse gerechten tot dusverre de ontsnapten als Duits staatsburger aangemerkt en daardoor een uitleve ring onmogelijk gemaakt. Van Bren tano verklaarde voor de pers, dat aan rechter werd vercL over zijn plichts-1 deze uitspraken in een rechtsstaat verzaking onderhouden. Overeenkom-niet te tornen viel en dat deze niet stig de eis werd hij veroordeeld tot mogen worden opgevat als „een een maand voorwaardelijke gevange- waardering van politieke of crimi- nisstraf en 75.boete. nele feiten". laatdunkend uitlaten na de radio uitzending van dat interview over Burlisto's werkzaamheden bij een op- sporingsgeval. TYPCII 10 vinger syst. blind rhythm. e-pr OM Q 4 talen (130 letter- w H Ci W grepen p. minuut) GEG. 2-3 MAANDEN KLAAR Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 (Advertentie) Weer valt de Goddelijke Kruismaker neer onder de last van Zijn kruis. Maar Zijn liefde voor de mens richt Hem weer op. Een mens ligt soms onder de last van zijn zonden en kan niet om hoog, omdat hem de moed ontbreekt te breken met slechte gewoonten, zondige verhoudingen. Goede wil en de genade kunnen een gevallen mens weer overeind helpen. Nu in de vastentijd vóór Pasen zouden wij met goed vertrouwen daarover eens kunnen nadenken. Jesus wordt beklaagd door de vrouwen. In Zijn eigen lijden vindt Hij woorden van troost voor de mens. De ene mens beklaagt wel eens graag de ander. Maar daarin ligt vaak geen troost, maar een stil verwijt en maakt het verdriet nog groter. Troostwoorden moeten komen uit een oprecht hart. Medelijden mag geen vernedering zijn. Wij moeten onze troost maar vooral zoeken bij Hem, die tot allen en ieder zei: „Komt allen tot Mij", Er zijn gelukkigen die woon ruimte krijgen toegewezen en zich dus gaan inrichten; maar minstens zovelen zijn er waar van de inboedel, nu de kinderen groter worden, hard aan vernieu wing toe is. Tot beide catego rieën zouden wij willen zeggen: de Nederlandse industrie maakt over het algemeen gesproken produkten die zich hebben aangepast aan de snelle ontwik keling in de woninginrichting. Maar kies uw meubilering cn stoffering bewust. Waaraan te denken. Deel de woonruimte op de juiste wijze in. Zet niet te veel neer én hang niet te veel op. Stap eens af van het traditione ameu blement en koop de onderdelen los. In de moderne woning is zel den plaats voor dressoir, boeken kast, theemeubel of zware berg- kasten, daargelaten nog dat er bij plaatsing van grote stukken aan de wanden dode hoeken ko men die geen nut hebben. Denk eens aan de combinatie-meube len. Naar behoefte kan men aan- of opbouwen. Er is dan één wand die ruimten bevat voor servies- en tafelgoed, glasv/erk, boeken, berging, radio enz. De diepte van die wandberging loopt van 40 tot 60 cm. U kunt uw eigen fantasie laten spreken bij de sa menstelling en houdt de rest van de kamer dan, zonder dode hoe ken, over voor de andere delen van uw woninginrichting. Er zijn verschillende Nederlandse fabrie ken die van die losse elementen vervaardigen. Maak uw keuze pas, wanneer u uw woonruimte kent. Verloof de paren, koopt dus niet voordat u weet hoe u komt te wonen. Neem geen grote, po,mpeuze meu belen in een kamer van 4x4, doch een aardig meubel, strak van lijn, dat in vele uitvoerin gen ook in rotan te koop is. Geef door uw keuze van stoffe ring in harmoniërende kleuren, een eigen sfeer aan uw interieur en let vooral op kwaliteit. Uw woninginrichting moet langer mee dan een paar jaar. Wie reikt de helpende hand? We kunnen niet alles allêen, voorlichting moet er zijn. Wendt u in eerste instantie tot een goe de zaak en laat u adviseren. Ga b niet over één nacht ijs, maar - steek uw licht ook eens ergens anders op, heb er als u wat afgelegen zit eens een reisje voor over, ga te rade bij uw vrouwenvereniging of een andere voorlichtingsinstantie; het zal de - moeite lonen. Er gaat immers i niets boven een huis dat een te huis is, waar men zich behage- lijk gevoelt en tot rust komt. Zoek het in de vorm en in rust gevende eenvoud, óók door het kiezen van de juiste kleuren. Ook in de slaapkamer is men niet meer aangewezen op de lin nenkast. de kolossale bedden en nachtkasjes. Door nieuwe con structies zijn de moderne bedden heel wat minder zwaar geworden en een speciale bergwandoplos sing is ook hier mogelijk. Koop bewust. Ja, koöp bewust. U dwingt door uw vraag de fabrikanten weer tot steeds betere oplossin gen van de vele problemen bij de woninginrichting en u kunt er van overtuigd zijn dat de Neder landse industrie niets liever doet dan uw wensen zoveel en zogoed mogelijk inwilligen tot voordeel van koper en verkoper. Alle regenjaswensen ïn de r egenkleding-branch e is het altijd een zoeken naar een prddukt, dat voldoet aan de vele eisen, die vooral de dames stel len. Men wenst vlotte modellen, absolute bescherming tegen re gen en wind, bruikbaar op de wandeling, maar ook op de brom fiets, een lange levensduur, be stand tegen vuil en olie.... en tenslotte ook nog een lage prijs. Het is uiteraard moeilijk, om aan al deze wensen tegemoet te komen, maar op de Utrechtse Jaarbeurs, die dinsdag a.s. wordt geopend zal men een regenjas kunnen zien, diemen kan zien als een poging om aan alle wensen te voldoen. Rainflower is de naam van de ze poging, die de fabrikanten hebben aangekondigd als een groot succes. Onder deze naam worden twee ensembles geëxpo seerd. Het eerste bestaat uit een regenhoed, pellerine en omslag doek; het andere uit een regen hoed, een vlot jasje met cein tuur en een omslagdoek. Deze ensembles zijn vervaar digd van een in kleur geverfd weefsel, dat aan de bovenzijde is voorzien van een onverwoest bare plastic aippretuur met zij dennerf. Wij hebben hierboven reeds heel wat wensen van de dames genoemd; al deze wensen zou den met deze nieuwe creatie in vervulling gaan. De moeite waard om u zelf eens te overtui gen. Soepele handschoenen D ubberhandschoenen aan- en uitrtekken behoort niet tot de gemakkelijkste karweitjes Meestal moet er wat talkpoeder aan te pas komen, om dit soepel te laten verlopen. Ook deze moeilijkheid heeft uiteraard de belangstelling van de industrie en de oplossing schijnt gevonden te zijn. Bin nenkort komen er op de markt rubberhandschoenen, die afwij ken van 't gebruikelijke procédé en zich zeer gemakkelijk aan en uit laten trekken. Straalbreker ï"\e kraanslang, die als straaï- beker een zeer nuttige func tie heeft, doet 't niet altijd naar wens. Vooral de levensduur is wel eens aan de korte kant. Maar geen nood! Ook hier is de oplos sing gevonden. Binnenkort zul len er in de étalages plastic-slan gen geëtaleerd worden, waarop de fabriek vijf jaar garantie geeft. Uit de keuken geklapt Witte koolsoep met krabjes. 2Ö0 a 250 gr. Varkenskrabjes, stuk witte kool (plm. yx kool), 5 aardappelen, 1 a 2 preien, 1 winterwortel, stukje koolraap of- kleine selderij knol, peper, zout, laurierblad, thijr.i, stukje oud brood, boter. Laat de varkenskrabjes enige uren zachtjes koken in water met zout, laurierblad, thijm. Maak ondertussen de groenten schoon, snijd de aardappelen, koolraap of knolselderij en wor tel in kleine dobbelsteentjes. Snipper de kool niet te fijn. Voeg de groenten bij de bouillon wan neer de krabjes gaar zijn, ver wijder eventueel eerst de botjes. Laat alles nu nog plm. 20 minu ten doorkoken. Bak dobbelsteen tjes brood in boter goudbruin en presenteer deze bij de soep. Voor een zeer voedzame soep^ kan als vulsel nog meegekookt worden witte of bruine bonen, rijst of een rest gort. 1 a 1^ kg. Aardappelen, 250 gr. uien, 250 gr. kaas, boter.. Aardappelen bakken op de ge wone wijze. Wanneer ze enigs zins gaan kleuren, gesneden uien toevoegen en samen met de aard appelen bruin bakken. Vlak voor het opdienen de aan blokjes ge sneden jonge kaas door het ge recht mengen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6