Bescheiden Rembrandtinonument zal door twee kunstenaars vervaardigd worden Onderhoud met Deken mgr. )ansen f,lk vind (t heel erg Leiden te moeten verlaten Leiden verrast door benoeming Scherp AVONDRUST Deken Nierman bisschop van Grcn'ngen Aantal inschrijvingen voor 6e Paas-Vebo is meegevallen Dit jaar ook Kerst-Vebo te Leiden Oorspronkelijk plan werd een volslagen mislukking Eén ijsko maakt nog geen zomer Ce^oarfeaankondifjinyen ZATERDAG 10 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Gisteren nog op de bouwsteigers.' „Ik was liever hier in Leiden ge bleven, dat begrijpt u wel" alaus de nieuwe bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, toen we hem van morgen kwamen bezoeken, en hem gelukgewenst hadden. Toen we het rectoraat van het St Lidwinahuis betraden, maakte juist de schare van kloosterzusters haar Opwachting. We meenden daarna even tijd te hebben met mgr. Jansen éen rustig gesprek te voeren. Daar kwam echter niets van in! De deken was, zoals altijd de voorko mendheid en gemoedelijkheid zelve, maar nauwelijks was het éne tele foongesprek afgelopen, of de bel rin kelde opnieuw. „Ik wist het nog niet zo lang" vertelde de deken tussen twee tele fonades door „Nadat enige dagen geleden de internuntius had laten informeren of ik ernstige bezwaren had tegen een benoeming tot bis schop, belde gisteravond na de Avondmis mgr. Huibers op om er mededeling van te doen.- Ernstige be zwaren kon ik niet opbrengen, maar toch vind ik deze benoeming onbe grijpelijk. Was er nu niemand anders te vinden Hoewel het in de lucht hing, kwam de -benoeming van deken Jansen hedenmorgen toch als een donderslag bü heldere hemel. Om tien uur bereikte het nieuws onze krant, enige kwartieren daarna hingen de bulletins in Leiden aan de muur. De burgers van Leiden ont vingen het bericht met gemengde gevoelens. „Het ÏS een verlies voor Leiden", is de algemene opinie, maar er is toch ook lets van trots, omdat deze benoeming de deken van Leiden betreft. Op sommige punten in de stad inspireerde de katho lieken tot het uithangen van de vlag en de geel-witte wimpel. De trots overheerste de teleurstelling om dit afscheid. De foto werd gemaakt bij het bulletin, dat tegen de rijwielstalling vóór aan de Stationsweg was aangeplakt. (Foto: „De Leidse Courant") Wij behoefden dus niet te vragen, of mgr. Jansen het „prettig" vond, tot bisschop te zijn benoemd. Wel eervol natuurlijk, „maar het is een zware last en stelt me voor grote problemen". Het ging mgr. Jansen kennelijk aan het hart, Leiden te gaan verlaten, want al is zijn huis in Rotterdam nog niet beschikbaar, de nieuwe bisschop begeeft zich toch zo spoedig moge lijk naar zijn bisschopsstad. „Ik vind het heel erg Leiden en de St. Lode wij ksparochie vaarwel te moeten zeggen, als deken en pastoor. Het liep zo goed. De ontwikkeling van de parochie en de verbouwing van de kerk begonnen zich af te te kenen. Gistermiddag heb ik nog op de stellages gestaan, met een be zwaard hart, want ik wist, wat er komen ging". Of de deken hier altijd aange naam gewerkt had? „Bijzonder goed. Er is zeer veel medewerking verleend door de pa rochianen, maar ook door het ge meentebestuur. De burgemeester van Leiden heb ik hogelijk leren waarde ren". En hoe vindt U Roterdam? „Met Rotterdam ben ik zeer nauw verbonden; mijn vader en moeder zijn beiden geboren Rotterdammers, Vader beoefende daar het kuipers vak en werd later bedrijfsleider te Amsterdam" Is het niet bijzonder moeilijk de eerste bisschop van een nieuw dio cees te zijn? „Ongetwijfeld. De last en verant woording is zeer zwaar. Het merk waardige is, dat ik in mijn priester leven nooit opvolger van iemand an ders ben geweest. Ik bezette een nieuwe kapelaansplaats aan de St, Jeroenskerk te Den Haag, ik werd toegevoegd aan het aantal professo ren op het Philosophicum, ik werd de eerste pastoor van de St. Lode- wijkskerk als dekenale kerk en nu de eerste bisschop Dus altijd een gespreid bed? „Altijd juist een ongespreid bed!" Mgr. Jansen kon nog geen enkele mededeling doen, wanneer de bis schopswijding zal plaats hebben. Eerst moet de benoemingsbulle wor den afgewacht, maar ook daarna is er nog zoveel te regelen, dat het nog wel enige tijd zal vergen vóór de wij ding plaats heeft. Mgr. Jansen zal vanmiddag naar Haarlem gaan om met mgr. Huibers besprekingen te voeren. HULDIGINGSCOMITé MGR. M. A. JANSEN. Er zal ter steile een comité worden opgericht 0m een huldiging van-mgr, Jansen voor te bereiden. De datum van ae officiële receptie zal later bekend worden gemaakt. ER IS DUS MORGEN NOG GEEN GELEGENHEID TOT HET AAN BIEDEN VAN GELUKWENSEN. „Geboren dip'omaat" De nieuwe bisschop van Groningen is Hilversummer van geboorte. Hh kenmerkt zich door 'n vastheid van karakter. Daarbij gevoegd 'n persoonlijke be minnelijkheid, jovialiteit en geboren POTLOOD en GEEST Oplossing No. 531.Horizontaal: 1. hak, 3 iet, 5 mok, 7. mi, 8. en, 10. Elden. 11. op, 12. gl., 14. are, 16. kar, 17. rob. Verticaal: 1. hom, 2. Km, 3. ik, 4. ton, 6 order, 8. iep, 9. eng,* 11. ook, 13. lob, 14. ar, 15. er. Naar wij vernemen is deken P. A. Nierman, deken van Groningen, door de Paus tot bisschop van Groningen benoemd. Deken Nierman werd op 29 januari 1901 te Hilversum geboren en werd tot priester gewijd 15 aug. 1924 en in oktober 1924 tot kapelaan te Borne benoemd. Hij was dit tot november 1926, werd daarna kapelaan te Utrecht aan „Onze Lieve Vrouw ten Hemelopneming" tot mei 1929 en daarna kapelaan aan de H. Hart parochie te Utrecht van mei '29 tot maart '43. Deken Nierman werd benoemd tot pastoor te Oosterhout (Gld.) in 1943 en was dit tot maart 1954, waarna hij tot deken van Groningen en pastoor van de St. Martinusparochie aldaar werd benoemd. diplomatie, kan worden getuigd, dat mgr. P. Nierman als aangewezen zal blijken te zijn, de bisschoppelijke ze tel in de drie noordelijke provincies te bezetten. Er is vaak gezegd, dat „de klas van monseigneur Alfrink".een voortreffe. lijke klas kan worden genoemd. Wel nu, ook mgr. Nierman is van die klas, en zijn priesterlijke kwaliteiten tra den reeds sterk naar voren, toen hij kapelaan was in de parochie van de Utrechtse deken Knievelder. In de Betuwse parochie Ooster hout, waar hij pastoor werd, genoot hij ieders hoogachting om de pasto rale zorg die hij allerwegen ver spreidde. De zeer belangrijke promotie enkele jaren geleden van eenvou dig dorpspastoor tot deken-pastoor te Groningen.heeft dan ook nie mand verbaasd. Nog pas kort is mgr. Nierman in het hoge Noorden. Toen we hem er 'n paar weken geleden hebben ont moet en we opnieuw werden gecon fronteerd met zijn grote priesterlijke 'In persoonlijke gaven, vernamen we allerwege in stad en gewest de gro te voldoening voor het bezit van deze herder. Heimelijk hebben velen ge hoopt, dat mgr. Nierman tot hoger ambt zou worden geroepen. „Als pastoor van de nieuwe kathe drale kerk zal hij op z'n minst ple baan worden"; maar sterk was het vermoeden, dat deze klasgenoot van de aartsbisschop met het bisschoppe lijk paars zou worden bekleed. Dit is inderdaad geschied, hetgeen 'n eer is voor de persoon zelf, een onderscheiding voor zijn geboorte plaats Hilversum, waarmee de nieu we bisschop nog steeds een levendig contact onderhoudt. Zijn familie zijn hoogbejaarde moeder wel het meest waren zeer vereerd met de uitverkiezing, waarmee wij hen deze ochtend persoonlijk mochten geluk wensen. In enkele volgende nummer zal onze speciale verslaggever een be schouwing wijden aan te opbouw van het nieuwe bisdom Groningen, EEN grijze en wijze pastoor, die die aanstalten maakte het epistel van morgen voor te lezen (over de zoon der slavin en de zoon der vrije vrouw) klapte het boek dicht en zei: „Daar snappen jullie toch niets van!" Het inge wikkeld zinnebeeldig betoog van Paulus interesseert trouwens nie mand meer. Waar het voor ons op aankomt, staat eerder in dezelfde brief aan de Galaten: „Thans is er geen jood meer of heidenWant allen zijt gij één in Christus Jezus; en wanneer gij Christus toebe hoort, dan zijt gij ook kroost van Abraham en erfgenamen volgens Belofte". Abraham is de stamva der van het Joodse volk, maar door Jezus de geestelijke stamva der van de christenheid. Gij en ik zijn dus naar de geest kinderen van Abraham" krachtens de aan hem gedane beloftedie in Jezus werd vervuld. WU geven U alle Inlichtingen over in onze TOONKAMER MOLEN STEEG 27 LEIDEN TEL. 21S75 Veel rood-bont De slager, die voor de Paasdagen nog een extra mals stukje vlees in zijn etalage wil hebbeii, krijgt bij de aanstaande Vebo te Leiden, die vrij dag om tien uur in het Schuttershof door wethouder D. van der Kwaak wordt 'geopend extra kansen. Het aantal inschrijvingen voor deze zesde Paas-Vebo is boven de verwachting. Het bestuur van de Vebo had ver wacht, dat de veehouders geprofi teerd zouden hebben van de extra hoge vleesprijzen in de afgelopen winter door hun koe al vast aan een zoet lijntje naar de markt te sturen. Het is gelukkig anders gegaan en straks komt de Vebo weer met 150 viervoeters te voorschijn, 118 in schrijvingen. Het rood-bonte vee is overwegend. In de kringen van de veehouders gaat ook steeds meer de overtuiging leven dat de rood-bonte koe het geschikste vleestype is. En dat is wat de slagers nodig hebben: vlees met weinig vet, want vet is voor de huisvrouw „ta boe". De zwart-blaar is dus in de min derheid. De inschrijving van de schapen is teleurstellend, als men in aanmer king neemt, dat Leiden een van de voornaamste schapenmarkten van Nederland heeft. De heer G. van der Stoel, met wie wij over de Vebo spraken is hierover verwonderd, om- vette ossen. dat hij meent, dat het schapenhouden voor het boerenbedrijf nog altijd zeer winstgevend is. Hij gaf ons wel in overweging, dat de afgelopen winter voor de conditie van de schapen niet erg gunstig is geweest. Maar dat neemt niet weg, dat dit onderdeel van de tentoonstelling in het alge meen verbetering behoeft. Het aantal vette varkens is weer gering. Maar hiervoor is een steek houdend argument aan te voeren: de varkens moeten onmiddellijk na de markt geslacht worden. Vrijdag is te laat voor veehouder en slager. Op deze tentoonstelling worden voorts aangevoerd vette varkens en Voor vet-wijders Het is een algemeen bekend feit, dat de belangstelling voor de na- jaars-Vebo te Leiden, wat betreft de afdeling vetvee, over het algemeen minimaal was. De veehouders vonden de tijd van het jaar niet gunstig. De slagers zijn immers op dit tijd- Arbeidsreserve nam toe Het Gewestelijk Arbeidsbureau deelt mee: Over de periode van 27 februari t.m. 3 maart 1956 nam de totale ar beidsreserve (aanbod) toe en wel van 430 tot 450, t.w. 305 als geheel werk loos ingeschrevenen en 45 op objec ten voor aanvullende werken geplaat sten. Onder meer is deze toename een gevolg van stagnatie in de bouwsec tor, waardoor met name een aantal schilders zonder emplooi kwam. Om een juist inzicht te verkrijgen to.v. de reële werkloosheid, is het van be lang het aanbod te analyseren naar soort en aard. Dit levert het vol gende beeld op: wrijvingswerkloos heid 205, seizoenwerkloosheid 120, overige vormen van werkloosheid 15 en minder geschikten w.o. 70 min der validen, 110. De direct beschikbare arbeidsreser ve bedroeg op 3 maart j.l. in feite dus 340, hetgeen' de conclusie wet tigt, dat de stand der werkloosheid uitermate gunstig is te noemen. Nog duidelijker treedt dit naar voren wanneer een vergelijking wordt ge troffen met de cijfers op het over eenkomstige tijdstip in de jaren 1953, 1954 en 1955. De voordelige verschil len bedragen resp. 1675, 1180 en 440. Ook de vraag bleef stabiel en be liep ruim 300. Van dit aantal hadden 85 aanvragenbetrekking op jeugdi gen van 15 t.m. 18 jaar. Vooral in de metaalnijverheid en ook in de textielindustrie bleef de behoefte aan arbeidskrachten aanhou den. Nu de dooi doorzet, zal ook het tijdelijk surplus aan bouwvakarbei ders, in hoofdzaak schilders, naar ver wacht mag worden snel verdwijnen. Jeugdigen. Het aanbod van jeugdigen was zeer miniem, terwijl de vraag daarentegen stip niet bereid hoge prijzen voor extra goed slachtvee neer te leggen, indien het publiek niets extra's koopt. De slagers brengen liever het duurdere vlees vóór de feestdagen in de etalage. Daarom heeft het bestuur van de Vebo besloten om in september al leen de tentoonstelling van fokvee te handhaven en de tentoonstelling voor vetvee te verplaatsen naar de Kersttijd. Dit is een primeur voor Nederland. Voor zover wij kunnen herinneren zijn er in ons land nog nimmer Kerst-vetveeten toonstellin gen gehouden. Men overweegt om in die tijd ook een slagers-vaktentoon- stelling te organiseren, omdat de tijd van het jaar (lage temperatuur) bij zonder gunstig is. groet is. In vrijwel alle bedrijfstak ken bestaat plaatsingsmogelijkheid. Vrouwenbemiddeling. Het geregistreerd aanbod van vrou welijke arbeidskrachten onderging geen wijziging en bedroeg op 3 maart jl. 70. Ook de vraag een veelvoud van het aanbod, bleef gelijk en be liep 320. Ongeveer 1/3 deel hiervan had betrekking op jeugdigen, 15 t.m. 18 jaar. Is de vraag om vrouwelijke arbeids krachten in het algemeen groot, wel in 't bijzonder geldt dit voor de huis houding, de textielnijverheid, de kledingindustrie en het winkelbe drijf. Plaatsing zeker niet op Stationsplein Advertentie De plannen om tot de oprichting van een nieuw Leids Rembrandtmo- nument te komen blijken op finan ciële bezwaren te stuiten. De Stich ting Rembranatherdenking 1956, die de aanbieding van het monument aan Leiden voorbereidt, heeft tot nu toe geen kans gezien de benodigde gelden bijeen te brengen. Men heeft daar om in een hedenmorgen in De La kenhal gehouden vergadering beslo ten, het monument een bescheidener vorm te geven. Het plan om het beeld De ijsco-man hebben wij gisteren voor het eerst op een door-de week- se dag tingelend door de Leidse straten zien gaan. Een hartverwarmend gezicht deze venter met zijn koude waar. Als vliegen op de stroop kwamen de kinderen naar de witte wagen. „Moet u ook een ijsco" vroeg de ijsco-man aan de fotograaf, maar er om de hoek van de Maresin- it weer een koude windvlaag, nog enige delen Siberië waren. De fotograaf dook kraag en bedankte. Maar we j, dat we deze voorbode van de zomer weer mogen begroeten. in combinatie door een buitenlandse en een Nederlandse kunstenaar te la ten vervaardigen werd, ondanks he vige tegenstand van enkele leden, aangenomen. Dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de stichting, liet in zijn openings woord uitkomen, dat men bij de fi nanciële voorbereidingen weinig me dewerking van de regering heeft on dervonden. Bovendien bleken de in dustriëlen niet erg „Rembrandt-min- ded" en weigerden ij grote bedragen beschikbaar te stellen. Hierdoor zag de Stichting zich genoodzaakt de oor spronkelijke opzet op te geven en het monument een aanmerkelijk kleinere financiële basis te geven. Inplaats van de 300.000 waarop men de stich ting van een groot monument be groot had, zal men honderdduizend gulden in handen pogen te krijgen. De gelden zullen nu hoofdzakelijk door de jeugd èn door de werknemers bijeen worden gebracht. Hiertoe zal men een drietal boek jes verspreiden. Een werkje van dr. De Vries, directeur van het Maurits- huis, zal tegen geringe vergoeding beschikbaar worden gesteld aan de middelbare schooljeugd. Een kleiner boekje zal aan de verdere school jeugd en aan de werknemers worden aangeboden. Vakbonden en schoolbe sturen hebben hun medewerking bij deze actie reeds toegezegd. Aan deze actie is een prijsvraag verbonden, die kans geeft op kunstreizen naar Lon den, Parijs, Stockholm, Kassei en München. Rembrandtpostzegel. Men zal verder proberen van elk bedrijf in Nederland een gift van 100 te verkrijgen. Alle gemeenten zullen bo/emdien aangezocht worden een bedrag van cent per' inwoner beschikbaar te stellen. Vooi de radio zullen leden van de Stichting lezin gen over JRembrandt houden. Zo zal dr. KortAhorst, zoals bekend voor zitter van de Tweede Kamer, de fi guur van Rembrandt gezien door de bril van een volksvertegenwoordiger, te behandelen krijgen. De P.T.T. zal de Rembrandtvreugde verhogen door een serie Rembrandtpostzegels uit te geven. Het aandeel van Leiden in de heu- herdenking wordt, zoals bekend, ge leverd door een officiële herdenking op donderdag 12 juli in de Pieters kerk. Tijdens deze herdenking zal de Rembrandtcantate van Herman Stra- tegier uitgevoerd worden waarvoor de gemeente onlangs opdracht ver leende. Andere programmapunten moeten voorlopig nog geheim blijven. Het is thans echter wel zeker dat het Rembrandtmonument niet op het Stationsplein zal worden geplaatst, zoals dit herhaalde malen ten onrech te door verschillende instanties ge suggereerd werd. Ook de plaatsing op de Vismarkt op de plek, waar op het ogenblik het fonteintje staat, is door Monumentenzorg verworpen. Tandem beeldhouwwerk. Tussen leden en bestuur van de Stichting ontstond tijdens de verga dering onenigheid over de opdracht verlening aan buitenlandse en Ne derlandse kunstenaars. Sommige le den achtten het onmogelijk een beeld houwwerk in combinatie te laten ver vaardigen. Zoals bekend werden in dertijd van de buitenlandse kunste naars de volgende namen genoemd: Zadkine, Henry Moore en Marini. De namen van eventuele Nederlandse kunstenaars die met een buitenlander een „tandembeeldhouwwerk" zou mo gen maken zijn nog niet genoemd. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Agenda Leiden ZATERDAG k K.A.J. Afscheidsavond Frans Ha- braken. Zaal Maria Gijzensteeg. 8 u. nam. Eeuwfeest „Litteris Sacrum" „De Plankeniers" spelen „De Koopman van Venetië, 8 uur nam. Schouw burg. 54ste jaarfeest Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht". 7 y} uur. nam. Stadszaal. R.K. Instuif Leonardushuis Haag- weg 8 uur. Half Vasten. Medew. „The Lucky Stars" MAANDAG St. Adelbert. Prof. J. A. Walgrave O P. en ds. P. L. Schoonheim over „Christendom en Humanisme". Zondagsdienst der huisartsen te Leiden. A.s. zondag 11 maart zal de dienst worden waargenomen door dr. Donders, Hartman, De Jager, Postel, Verbrugge. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van zaterdag, 13 uur, tot zaterdag, 8 uur. waarge nomen door: de Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelmlnapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. Casino: „Doctor in the house", 14 jaar. Lido: „De witte non", volwasse nen. Luxor: „De helden zijn vermoeid", strikt volwassenen. Trianon: „Blackboard j ingle", 18 jaar. Rex: „Het zwaard der Sarace- nen", 14 jaar.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2