3)e GeikideSoiTYarit DEKEN M.A. JANSEN BISSCHOP VAN ROTTERDAM Wetenschap en zakelijkheid dienst baar gemaakt aan de zielzorg BOUWPASTOOR WORDT BOUW-BISSCHOP ZATERDAG 10 MAART 1956 47ste JAARGANG No. 13751 Directeur: C. M. v, HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPbNUKACUl 32 Uit Vaticaanstad wordt gemeld, dat Zijne Heiligheid Paus Pius XII tot bisschop van het diocees Rotterdam heeft benoemd de hoogeerwaarde heer Martinus, Antonius Jansen, deken van Leiden en pasfoor van de St. Lodewijkskerk te Leiden Ï>|E laatste weken werden de ge- U ruchten steeds sterker, dat de ken M. A. Jensen van Leiden tot bis schop van Rotterdam zou worden be noemd. Als in gezelschap zijn naam werd genoemd onder de „episcopa- biles", werd deze verwachting ge wettigd gevonden, omdat de deken van Leiden zich in de twee-en-half jaar van zijn verblijf hier ter stede had doen kennen als een trouwe her der en een energiek bestuurder. Het is te betreuren, hem te moeten ver liezen als deken, het is een vreugde hem terug te ontvangen als bisschop. Na de 22 jaren van zijn besloten leven op het philosophicum te War mond als hoogleraar in de logica, psychologie en de metaphysica, werd hij in April 1953 in het openbare le ven geplaatst door zijn benoeming tot „assistent" aan de St. Petruskerk, belast met de oprichting van de St. Lodewijksparochie. Hij verklaarde j dadelijk „zeer verheugd" te zijn met deze benoeming, ofschoon hij er zich j van bewust was, dat een zware taak hem wachtte. Deze vreugde in het opgedragen en van harte opgenomen werk heeft de deken behouden. Men kan er van verzekerd zijn, dat hij er hartzeer van heeft de St. Lodewijks parochie te gaan verlaten. Zijn taak van bouwpastoor wordt nu uitgebreid tot bouw-bisschop, maar de voldoe ning, welke hij erin vond, het bouw werk te zien groeien voor zijn ogen dag aan dag wordt hem door zijn verheffing op de bisschopszetel van Rotterdam ontnomen. Het zal niet verwonderen, dat Lei den zijn deken heeft leren kennen, als een streng-logisch denkend man, als eén ervaren psycholoog en als een priester, die de metaphysica zich als een levende werkelijkheid eigen had gemaakt. Gedurende 22 jaar had vhij deze „vakken" immers gedoceerd! En toch is het verwonderlijk, dat in hem de theorie en de practijk zo slui tend op elkaar waren ingeschoven. De logica bracht hij in toepassing door met beraad zijn plannen te wik ken en te wegen, maar ze, als hij zich voldoende beraden had, ook recht lijnig uit te werken. Voorzichtigheid, doch niet aarzelin» was het kenmerk van zijn bouwbedrijvigheid. Maar ook degene, die in persoonlijk contact met de deken kwam, kreeg onbewust of bewust de indruk, dat de deken in voorzichtige bewoordingen zeer nauwkeurig en krachtig aangaf, wat hij wilde of niet wilde. Hoewel hij een grote activiteit ontplooide, deed hij dat op een wijze, welke geen weerstand opriep. Deze wijze van doen tekent de wijze man, die als psycholoog zijn wetenschappelijke kennis van 's mensen geestelijk en lichamelijk samenstel op een doel treffende manier uitte. VOLOP :PRIESTER. De deken maakte door deze be hoedzame manier van plannen en mensen te benaderen op sommigen misschien de indruk van grote zake lijkheid, maar wie hem wat beter doorgrondde en de parochianen van de St. Lodewijk kregen hiertoe volop gelegenheid vond in hem de priester. Op de eerste plaats voelde hij zich, tussen alle beslommeringen van financiële en architectonische aard en alle nuchtere verplichtingen van het dekenaat, op de allereerste plaats priester. „Het heeft me goed gedaan" schrijft de deken in een der laatste afleveringen van Sursum Cqrda - „dat zovelen zijn gekomen in de biechtstoel De Rotterdamse Kathedraal. en dat zovelen aan Gods Liefdemaal hebben deelgenomenWe hebben ons meer dan anders gevoeld in deze dagen als burgers van Gods Rijk, welk Rijk hemel en aarde omvat. Natuurlijk waren het voor mij (en Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.56 p. w, f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ct.p.rn.m. Telefoontjes f 1.50 zich priester, want hy rept ook van de vele „grauwe dagen", dagen, die geheel gevuld en overstroomd waren van financiële en andere zakelijke problemen, die een bouwpastoor op te lossen krijgt en die ook een bis schop van een bisdom als het Rot terdamse op te lossen krijgt. Op 12 Maart schreef hij aan zijn parochia nen: „Zowel bij de Bisschoppelijke Commissie voor Kerkenbouw als bij het Ministerie van Onderwys voelde ik mij sterk, omdat ik wist dat u achter my stond. Dit was een gewel dige morele en ook financiële steun". Op deze morele en financiële steun zal de nieuwe bisschop ook in zijn nieuwe ambt een beroep blijven doen op ons allen, omdat hij niet één maar vele kerken zal willen bouwen. BREDE BELANGSTELLING. Mocht mgr. Jansen op buitenstaan ders al een streng-zakelijke, niette min alleszins prettige en royale in druk maken, de parochianen leerden hem anders kennen: als een priester, die een grote belangstelling had voor de gezinnen, voor de kinderen, voor de sociale vraagstukken, welke zo diep in het leven ingrijpen. De kin deren konden bij hem een potje bre ken: „Misschien is het een fout van me (schrijft de deken op 11 Juni), maar ik kan moeilijk boos op kinde ren worden. Ze menen het immers zo kwaad niet. Ik beschouw ze meer als Gods bevoorrechte engeltjes. Daarom zoeken ze het waarschijnlijk hogerop en leggen zij een niet te stuit™ voorkeur aan de da, voor y b zoud(,n doen k beden. Z^LSJ* kaas kin, ontwerpen, uitvoeren, in één MGR. M. A. JANSEN Vooral zij, die overdag geen eento nige arbeid presteren en dat komt tegenwoordig in het tijdperk van de machine heel veel voor vooral zij zouden zich meer „mens" voelen, als krijgen voor ons zangkoor' Uit zyn mededelingen in „Sursum Corda" leest men ook zijn grote so ciale bewogenheid. We doen slechts niet te vergeten ook voor onze kos- J enkele grepen uit de lopende jaar- ter!) heel drukke en vermoeiende gang. dagen, maar dan ook dagen van veel voldoening. Vooral op zulke dagen voelt men zich volop priester: uitde- ler van Gods geheimenissen. Te mid den van vele andere, onder dit op zicht echt grauwe dagen, zijn derge lijke feesten voor een priester stra lende, waarin het jeugdig idealisme van zijn wijdingsdag weer doorbreekt en zijn hart verwarmt. Het doet zo goed om te midden van zoveel ver slapping en afval te mogen constate ren, dat er nog geloof leeft in de pa rochie, een geloof, dat de wereld kan overwinnen". Vooral op zulke dagen voelde hy Op 21 Mei naar aanleiding van de Teca-55-tentoonste!ling van amateur- werk in de Stadsgehoorzaal: „Thans heeft het gros van de men sen veel meer vrije tijd dan vroeger. Toen legde de arbeid beslag op vrij wel alle tijd en zelfs kwam men nau welijks aan een behoorlijke nacht rust toe. Ik weet zelf nog wel van mijn vader, dat zijn arbeid 's morgens om 6 uur begon en dat hij 's avonds om 7 uur thuis kwam". En dan was er nog overwerk", zodat wij, de kin deren, vader door de week niet dik wijls te zien kregen. Thans is dat al les gelukkig heel anders geworden woord: eigen initiatief zouden ont plooien". De woningnood inspireerde hem op 17 September tot een ontboezeming over de huiselijke misère, met tot slot: maar we mogen toch wel een beroep doen op de bouwvakarbeiders cm de arbeidsuren uit te bifiten en inderdaad de handen uit de mouwen te steken. Ik meen een recht te heb ben dit te doen, omdat ik iedere dag in onze parochie van zo nabij de nood zie en ervaar. Met uw arbeid- in-tempo zult gij, arbeiders in de bouwvakken, een zegen kunnen zijn voor 't gehele volk, in het bijzonder en misschien vooral ook voor duizen den gezinnen uwer collega's". Ook in Leiden is het, als in de an dere grote steden van het nieuwe De nieuwe bisschop als hoogleraar op het philosophicum te Warmondt Van links naar rechts: deken M. A. Jansen, prof. A. F. J. L. van der Boog prof. dr. J. C. Groot, deken P. C. J. Stammeyer (Wognum), prof. dr. f. G. M. Willebrands, prof. M. J. Wenners. bisdom Rotterdam, dat velen hun kerkelijke plichten niet waarnemen. Het „ontstellend" genoemde feit, deed hem op 10 September schrijven: „We mogen ons geen oordeel aan matigen, maar er is gelukkig wel alle reden om te veronderstellen, dat het in verreweg de meeste gevallen geen onwil of slechtheid is, maar veelal onkunde, zorgeloosheid en onver schilligheid. De „Kerk" betekent voor deze mensen zo weinig. Dat juist moeten we zien te veranderen. Er moet belangstelling gewekt wor den voor het geestelijke, voor datge ne wat boven deze aarde ligt. En daarom ben ik blij, dat onze „Lode wijk" een betrekkelijk kleine familie zal worden, dus een parochie, waar op intensieve wijze kan gewerkt wor den en gebeden...." SLAPELOZE NACHTEN. Dit zijn enkele losse grepen uit de mededelingen, die bisschop Jansen in „Sursum Corda" deed aan zijn paro chianen, die nu zijn diocesanen zijn geworden. Er zou uit die mededelin gen in „Sursum" een volledig karak terbeeld kunnen worden gevormd van de nieuwe bisschop en een intiem verslag van zijn wedervaren als bouwpastoor. „Slapeloze nachten" heeft hij gehad, maar „geen angst dromen", omdat hij vertrouwen had ir. de medewerking van zijn paro chianen en de zegen van God. En nu deken Jansen het apostel ambt te Rotterdam gaat bekleden, be sluiten wy met hem irf herinnering te brengen, wat hij schreef op Pink steren: „We menen soms, dat we alleen staan, dat we met e:gen kracht de last moeten dragen, die het leven ons op de schouders legt. Maar dat is niet waar.We staan niet alleen. We zijn geen wezens, die zonder zorg worden achtergelaten. In ons leeft de Geest Gods, die ons leidt, ons ver licht. ons troost en opbeurtWe paan samen door het leven: Gods Geest en ik en als ik maar naar Zijn stem luister, dan bemerk ik ook wel degelijk, dat ik niet alleen sta Levenstoop van Mgr. M. A. Jansen |>e hoogeerwaarde heer Martinus Antonius Jansen werd op 29 Augustus 1905 te Amsterdam gebo ren. Hij studeerde aan de seminaries te Voorhout en Warmond en werd op 25 Mei 1929 priester gewijd. Daar op volgde zijn benoeming tot kape laan van de St. Jeroensparochie in Den Haag en twee jaar later (1931) de benoeming tot professor te War mond, waar hij logica, psychologie en metaohysica doceerde gedurende bij na 22 jaar. Op 4 April 1953 werd hy benoemd tot assistent van de St. Pe trusparochie met de opdracht de op richting van de St. Lodewijksparo chie voor te bereiden. Enige weken daarna werd hij na het overlijden van deken A. H. M. J. Homulle tot deken van Leiden benoemd. In de afgelopen twee en een half jaar heeft deken Jansen met geest drift aan de ontwikkeling van de Lo dewijksparochie geijverd. De restau ratie en uitbouw van de Lodewijks kerk is inmiddels ter hand genomen evenals de bouw van een pastorie naast de Lodewijkjkerk.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1