Het voorlopig Ned. elftal won verdiend met 4-2 van de Franse club Reims Koopal in duel met Sinibaldi Nederlands jeugdelftal versloeg Feijenoord-combinatie met 21 Bram AppeVs kopbaleen uit de vele DONDERDAG 8 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA De 20 voorsprong bij de rust was zeker geflatteerd Voor naar schatting 40 a 45.000 toe schouwers heeft het Voorlopig Neder lands Elftal gistermiddag in het kille Feyenoord-stadion een verdienstelijke 42 zege bevochten oo de Franse kam pioensclub Stade de Reims, een zege, die behaald werd door het benutten van kansen, maar die overigens allerminst de indruk mag wekken, 'dat v/e er met dit of een mogelijk nog gewijzigd elftal al zijn en allerminst ook, dat het volgënde week tegen Duitsland in Düsseldorf op dezelfde wijze zal gaan. Er werd door de Nederlandse ploeg in de twee helften van de wedstrijd een ge heel verschillend spel gespeeld. Voor de rust was het vrij sloom en vooral tech nisch was het zeer onvolmaakt, een ge volg vooral van het veelal te korte en te ver doorgevoerde samenspel en tevens van het nogal dikwijls slechte plaatsen, waaraan vooral aanvoerder Klaasen zich toen nog al eens bezondigde. Desondanks stemt de 20 voorsDrong van de in het blauw-wit spelende Neder landse ploeg ongetwijfeld tot voldoening, want het bewijst, dat men zich kansen wist te scheppen èn te benutten tegen een door clubverband sterk op elkaar in gestelde verdediging. Dat was het resultaat van soms fraai individueel en combinatie-werk in de voorhoede, waarbij vooral Bosselaar, Moulijn en Koopal betrokken waren. Bosselaar voor de rust als rechtsbuiten was stukken beter dan als rechtsbinnen na de rust, toen hij zich wel wat onwen nig voelde tussen Koopal en Appel, die in de tweede helft als rechtsbuiten ope reerde, maar heel begrijpelijk nog al eens van deze plaats afweek, wat eveneens voor de toch al actieve Koopal aanleiding was zich extra in te spannen, zij het dan dat dit na de rust geen direct succes voor hem opleverde. De strijdlust van het Ned. team was overigens na de rust heel wat groter dan daarvoor en merkwaardigerwijs slaagden de Fransen en toen tweemaal in tegen te scoren. Zo werd de 30 voorsprong tot 32 gereduceerd en een gelijk spel leek zelfs helemaal niet onmogelijk, maar tenslotte zorgde Appel nog op zeer verd'enstelijke wijze voor de 42 eind stand. Daarna heeft Bram Appel zich onge twijfeld weer een plaats in het Oranje team veroverd, al zal men Koopal op de middenvoorplaats niet voor hem willen missen. In de middenlinie werd veel en hard, maar vooral in de eerste helft te impro ductief gewerkt doordat men het spel te kort hield. De opname van Brusselers (PSV) na de rust in de plaats van Bak (Feyenoord) was evenwel een góede verbetering. De beste man van het veld was onge twijfeld spil Cor van der Hart, die de beroemde midvoor Kopa, de Franse „^portman van het jaar" tegenover zich had, maar zich door die Franse roem helemaal niet liet intimideren. Zelfs ont week Kopa dikwijls de duels met de Fortuna-man en zocht hij zijn heil er gens in het middenveld of op de vleu gels, hetgeen Van der Hart dikwijls ver leidde om ook maar eens naar voren te trekken. Hij werd overigens uitstekend ge steund door de backs Wiersma en Kuys, terwijl keeper De Munck, al kreeg deze weinig echte schoten te verwerken. Het Franse speL Toen de gasten, na reeds binnen enkele minuten een achterstand te hebben ge kregen, die hen geenszins ontmoedigde, het spel meer en meer in handen na men, dachten we, dat het er voor de onzen nog wel lelijk uit zou kunnen gaan zien, maar het is zover niet gekomen. En dat hebben de Fransen zeker aan hun eigen spel te wijten. Het was technisch zeer knap. maar de combinaties werden veel te ver doorgevoerd om tegen onze verdediging succes te hebben. En èls er al eens werd geschoten, was het zeer slecht, want menige bal belandde naast het doel. Het feit echter, dat zij het in de eerste helft tot tien corners wisten te brengen, waartegenover de Nederlanders er slechts één en misschien nog ten onrechte kregen toegekend, wijst er toch wel, dat zij in het veld sterker waren, maar dat zij de meerderheid niet in doelpunten konden uitdrukken, pleit allerminst voor hen. Daarom ook, al moge de 20 voor sprong der Ned. ploeg bij de rust dan wel geflatteerd zijn geweest en al geeft het vertoonde spel geen volledige be vrediging, de tweede helft en de 42 eindstand maakte heel veel goed. Deze foto Iaat zien hoe Bram Appel na de rust het derde Nederlandse doel punt maakte. V.l.n.r.: de Franse doel man Sinibaldi, Bosselaar, Bram Appel, na zijn rake kopbal; Davanne, Abe Len stra op de grond na zUn kopbal naar Appel; Jonqnet, Leblond Glraudl en Zimny. V.l.n.r. Abe Lenstra, Koopal, Davanne, Leblond, op de grond Moulin, de maker van he doelpunt, Zimny, Giraudi, doel man Sinibaldi en Jonquet De wedstrijd Het Voorlopig Nederlands elftal startte met de vrij sterke, in de Feyenoord- kuip kolkende wind in de rug. Een flit sende aanval over de gehele lengte van het veld, waarbij de Franse verdedigers leken stil te staan, kreeg in de vierde mi nuut door een BosselaarLenstra com binatie gestalte. Toen de Rotterdammer de bal voor het laatst van Lenstra kreeg toegespeeld, plaatste hij handig schuin voor het Franse doel langs naar zijn clubgenoot Moulijn, die met een harde kopbal doelman Sinibaldi kansloos sloeg (1—0). Een lange serie tegenaanvallen van Reims, soms meesterlijk geleid door Kopa en linksbuiten Bliard, zette onze defensie onder beangstigende druk. Maar toen Reims de achtste hoekschop had genomen (tegen Nederland één) bevrijd de ons elftal zich van de Franse over heersing. Twee verre voorzetten, respec tievelijk van de bijzonder actieve Bosse- laar en Timmermans waren voldoende I op middenvoor Koopal in staat te stellen, me een diagonaal schot de (wel iets ge- 1 flatteerde) score van 20 op het bord te brengen Een erg hard maar hopeloos slecht gericht schot van Glowacki schonk de Fransen geen illussies. Behalve Nederland, wijzigde ook Reims na de rust zijn elftal. Sinibaldi liet zijn plaats onder de lat over aan Jacquet en "rechtsbuiten Templin maakte plaats vóór Lamartine. De nieuwe keeper bleek een moedige knaap met veel talent, maar hij werd toch tweemaal het slachtoffer van de toegenomen rivaliteit onder de spe lers in de Nederlandse voorhoede. Nadat hij eerst een schot als een bliksemschicht van Abe Lenstra rakelings over zijn doel had zien daveren, en hij tot twee maal toe een kogel van Koopal (schiet- lustiger dan zijn Franse collega Kopa, die bijna zijn naamgenoot is....) tot corner had verwerkt, werd hij in de 13e minuut uit positie gebracht door een soort voetbalballet. In een massa, vóór hem beurtelings springende spelers, De oefenwedstrijd van het voorlopige Duitse- elftal voor de ontmoeting West DuitslandNederland op 14 maart, tegen een Saarcombinatie, welke- te Homburg is gespeeld, is door de Duitsers met 4 gewonnen. Bij de rust was de stand 11. BELGIE—FRANKRIJK MILITAIR 1—1 In het toernooi om het intergeallieerd militair voetbalkampioenschap hebben de elftallen van België en Frankrijk te Brussel gelijk gespeeld (11). De rust stand was 00. Nog in dit voorjaar zal, naar officieel wordt meegedeeld, in Engeland een lan- denwedstrijd EngelandRusland worden gespeeld. Als voorlopige datum is hier voor de 8e mei aangehouden. danste de bal van hoofd op hoofd in et grappige cadans. BrusselersAppel- LenstraAppe!en toen met een boog in zijn doel (30). Afstandsschoten van Appel lieten Jac quet vooralsnog onbedreigd. In de 26ste minuut kwam Reims tot een verdiend te- genpunt, toen Kopa, die vrijgespeeld door Glowacki. langs stopper Van der Hart heen. de bal onbereikbaar voor Munck kon inschieten (31). En toen Kees Kuys in de 35ste minuut door de gladheid een ogenblik uit balans geraak te, vond Glowacki zelf eindelijk de ope ning voor een tweede Franse treffer (32). Daarmee steeg de spanning over de einduitslag sterk. Maar enkele minu ten voor het einde benutte Appel een klassieke voorzet „over de hele linie" van de naar buiten gezwenkte Koopal, voor een beslissende kogel (4—2). Daar mee kwam het einde. VIJFTIEN SPELERS VOOR DÜSSELDORF AANGEWEZEN De keuze commissie van de KNVB heeft 15 spelers aangewezen, ^ie in aan merking komen voor het Nederlands elf tal, dat woensdag 14 maart a.s. te Düs- seldorp tegen Duitsland uitkomt. Het ligt in de bedoeling, dat zondag a.Si de ploeg definitief zal worden samengesteld. De 15 „voorlopigen" zijn: Doelverdedigers: De Munck (Fortuna) en 'Landman (Scheveningen-Holland Sport) Achterspelers: Wiersma (PSV), Kuys (NAC) en Kerkum (Feyenoord). Rfalfspelers: Klaassens (VVV),. Van der Hart (Fortuna), Brusselers (PSV) en Bak (Feyenoord). Voorhoedespelers: Appel (Fortuna), Timmermans (ADO), Bosselaar (Feyen oord), Lenstra (Enschede), Koopal (VVV) en Moulyn (Feyenoord). Zaterdag komen deze 15 spelers ergens in het zuiden van ons land tezamen. Dinsdag reist het gezelschap door i Düsseldorp. De zware ploeg van Cambridge heeft een grote indruk gemaakt op de kundigen. toen ze, bij de training voor de boat-race van 24 maart a.s. tegen Oxford, voor de eerste maaj oefende op de volle afstand van 4 y2 mijl. Roeiend van Mortlake naar Putney, dus in de richting tegengesteld aan die van race, maakte ze een tijd van 20 min. 6 seconden. Deze proefvaart geschiedde onder zeer gunstige omstandigheden en de acht toonde een degelijk vakmanschap toen door het kielzog van twee aken moest worden geroeid. Het schijnt een sterke plóeg te zijn. Oxford zal vrijdag 9 maart a.s. voor het eerst op de volle afstand trainen. Het voorlopig Nederlands amateur elftal heeft in een lichtwedstrijd tegen een noordelijke ploeg in Groningen stel lig niet alle problemen voor de keuze commissie kunnen wegnemen. De ama teurs leden voor 4000 toeschouwers een nederlaag met 41, nadat zij bij de rust reeds een achterstand van 10 had- den. De oorzaak van de sprekende neder laag van de amateurploeg moet voor namelijk in de voorhoede worden ge zocht. Deze linie, waarin midvoor De Wit moest worden vervangen door Klin kenberg (Velox) vormde het zwakste deel van het elftal. Het ontbrak aan eenheid en doortastendheid en van geen der spelers kon zonder meer worden gezegd, dat een plaats in het Nederlands elftal, dat op 18 maart in Maubeuge te gen Frankrijk speelt, gereserveerd is. De verdediging van het noordelijk elftal, dat zonder de spelers van GVAV en Leeuwarden was samengesteld, had het dan ook niet moeilijk en pas 5 min voor het einde konden de amateurs door de overigens tegenvallende Klinkenberg doelman Nijenhuis passeren. De noordelijken hadden toen reeds ;n voorsprong van 40. Ondanks de hoge score waren de verrichtingen van de amateurverdediging nog het meest perspectief. Doelman Van der Lee ver richtte enkele opmerkelijke saves en ook linksback Claus greep meermalen goed in bij de aanvallen van de noordelijke semiprofs, die veel groter van opzet waren, vooral door de actieve linksbin nen Van Dalsum. Op het middenveld was het spel van rechtshalf Van Brug gen vooral in de eerste helft bevredi gend, maar ook deze hoofdklassespeler slaagde er niet in een voortdurende goede verbinding tusen verdediging en voorhoede te bewerkstelligen. Het noor delijke elftal had zodoende meestal een overwicht dat halverwege de eerste helft, door een doelpunt van midvoor Van den Berg leidde. Na de hervatting benutten linksbin nen Snip en linksbuiten Smit respectie velijk na 20 en 32 minuten twee vrije schoppen van rechtsbuiten Groninger en tien minuten voor het einde bracht Smit de shtand op 40, voordat de ama teurs het enig edoelpunt konden scoren. Doelman Van der Lee werd het laatste kwartier nog vervangen door Hente- naar (Unitas). Koonal in duel met doelman Sinibaldi, terwijl Bram Appel toekijkt, dat is een beeld uit de wedstrijd tussen het Voorl. Ned. elftal en de Franse ploeg Stade de Reims. Op een drassig, zeer moeilijk be speelbaar bijveld van het stadion Feije- noord heeft het Nederlandse jeugdelftal, dat op 14 maart tegen België zal uit komen, naar verhouding knap voetbal laten zien in de oefenwedstrijd tegen een combinatie van jongeren Feijenoord- spelers. De jeugdploeg won de ontmoe ting met 21. Van deze geselecteerde jongeren (16 tot 18 jaar) was de PSV-er Renders letterlijk en figuurlijk de spil. Hij had een groot aandeel in het onder scheppen van de vooral in de, eerste helft talrijke aapvalen van de Rotter dammers en nam herhaaldelijk het initiatief bij het opbouwen van de tegen aanvallen. Veelbelovend speelde ook rechtshalf Koole (DOS), in wie sommi gen van zijn klubgenoten de opvolger zien van Temming, maar die nog wel het een en ander van de techniek moet lerën om het zo ver te brengen. De DWS-er Braam viel op door handig spel, maar evenzeer door zijn zelfzuchtigheid, zon der welke hij er toch niet gemakkelijk in zal slagen, erg ver te klimmen op de internationale voetballadder. Midden voor Vreeken (Haarlem) en rechtsbin nen Buis (Alkmaar) toonden talenten, welke door ijverige raining nog aanzien lijk kunnen worden ontwikkeld. In de met kennelijk plezier goed partij ge vende Feijenoord-ploeg waren de lange stopper Blankemeijer en de stoere rechtshalf Schuier de uitblinkers. Pas tegen het einde van de eerste helft kon het tegen de sterke wind op torende jeugdelftal de geestdriftige Feijenoorders enigszins bedwingen. Maar Buis en Vreeken misten ontelbare kan sen. Twaalf minuten na de hervatting richt te Vreeken op doel, toen keeper Van der Ende was uitgelopen. Linksback Brille- man probeerde de bal met zijn voet te stoppen en schoot daarbij in eigen doel (l—O). Van der Hoeff probeerde met een vliegend schot de achterstand weg te werken, maar hij troef doelman Gij zel (Maurits) in volle concentratie. In de 16e minuut stelde de linksbuiten van de nationale jeugdploeg, De Kreek (Feijenoord), met een fraaie voorzet van de vleugel, rechtsbinnen Buis in staat een tweede treffer te plaatsen. Na een pass van Schuier scoorde midden voor Kleinjan een verdiend tegendoel punt voor de Feijenoord-combinatie (2—1). De opstelling van het (voorlopige) elftal luidde: Doel: Gijzel (Maur.ts); Achter: Verplanke (PSV) en Dingena (MW); Midden: Koole (DOS), Renders (PSV) en Burgerhof (BW; Voor: Braam (DWS), Buis Alkmaar), Vreeken (Haarlem), Lenz (Rapid JC) en De Kreek (Feijenoord). IJSHOCKEY GROTE ZWITSERSE ZEGE OP HOKY Geen geladen Laliberté, noch een Lyn don, mmder briljant, dan anders doch altijd nog van bijzondere L'iasse en zelfs geen weerbarstige Gelinas, heeft kunnen voorkomen, dat de op de Hoky te Den Haag gespeelde wedstrijd YHC „Den Haag"Lausanne een grote en verdiende Zwitserse zege opleverde. Wel misten de Hagenaars Zuk.wsky (wegens werkzaamheden) en Schwencke (zondag avond geblesseerd), doch zelfs een vol ledig „Den Haag" had het tegen deze Zwitsers moeten afleggen. Met 412 werden de gastheren verslagen, tussen standen, 27, 13, 12. HOCKEY DE NA-OLYMPISCHE TOER VAN DE HOCKEYPLOEG De Nederlandse hockeyploeg zal na de olympische zomerspelen te Melbourne een tournee door Zuid-Azië maken. Tij dens deze tocht worden ook vier wed strijden op Malakka gespeeld en wel een in Singapore, twee in Malakka en ten slotte weer een in Singapore. Het bezoek aan Malakka, dat ongeveer 8 dagen duurt, zal ongeveer in het midden van de maand december plaats vinden. De vier genoemde wedstrijden werden vastgesteld op voorstel van de secretaris penningmeester van de KNHB, jhr. L. J. Quarles van Ufford. Een officiële beves tiging werd door de heer Quarles Ufford echter nog niet ontvangen. WIELRENNEN VAN IELANT WEER VERTROUWENSMAN KNWU Piet van Ierlant heeft een verzoek van de Kon. Ned. Wielrenunie ontvan gen om ook in het a.s. seizoen weer als vertrouwensman op te treden bij de keuze van renners voor belangrijke in ternationale wielerevenementen in het buitenland, in het bijzonder ten aanzien van étappewedstrijden. Van Ierlant heeft aan de KNWU meegedeeld deze functie ook dit jaar te willen waar nemen. De vertrouwensman van de KNWU heeft inmiddels reeds contact op genomen met Pellenaars, met de bedoe ling hem te vragen zich weer beschik baar te stellen als ploegleider voor de Tour de France. In beginsel heeft Pel lenaars daarin toegestemd. Dezer dagen zal Van Ierlant met Pel lenaars een bespreking hebben over de gang van zaken met het oog op de ko mende belangrijke internationale wed strijden. Het is thans definitief, dat Olympia's- toer door Nederland voor amateurs niet vijf, zoals aanvankelijk was aangekon digd, maar zes dagen zal duren. Men heeft namelijk de slotétappe van het vorige jaar van Den Bosch naar Amsterdam nu in twee delen gesplitst. Op 19 juni gaan de renners van Den Bosch naar de nieuwe wielerbaan op Djinrell te Wassenaar en op 20 juni volgt de laatste rit naar Amsterdam. De moeilijkheden voor de étappe van Helmond naar Eijsden op zondag 17 juni zijn opgelost. Op die dag gaat de toer door het Lim burgse heuvelland naar Eijsden. Maar op zondag 17 juni passeert ook de drie- landentrofee Zuid Limburg. Gedeeltelijk volgen de renners in deze wedstrijd het parcours van de toer, maar dan in te gengestelde richting. De oplossing is ge vonden door op die dag de drielanden- trofee een half uur eerder en de toer van Olympia drie uur later dan vast gesteld was te laten starten. ZWEMMEN DEMONSTRATIES TE AMSTERDAM Tijdens de wedstrijden voor nieuwe lingen en junioren, die op 18 maart door ZAR Amsterdam) in het sportfondsen- bad-west te Amsterdam worden georga niseerd, zullen enkele prominente Ne derlandse zwemsters en zwemmers in wedstrijden uitkomen. De sportcomrmssie van de KNZB heeft hiervoor de volgende personen uitge nodigd: Dames: Hettie Balkenende (ZAR), Cockie Gastelaars (SZC, Schiedam), Geertje Wilema (HZC, Hilversum), Greetje Kraan (Robben, Hilversum) en Loes Zandvliet (Leidse Golfbrekers). Heren: Korteweg (AZC, Apeldoorn), Peter Swijghuisen ('t Y), Scheuer (ZOND), Van Enst (AZC, Apeldoorn) en Leenards (Zian, Den Haag). AUTOMOBILISME EERSTE INTERNATIONALE CARAVAN RALLYE NAAR NEDERLAND Met toestemming van de KNAC zal de Stichting Nederlands Caravan-comité voor de eerste maal een internationale caravan rallye organiseren en wel van 10 tot 12 mei van dit jaar. Deze rallye zal worden verreden onder de sportreg- lementen van de Federation internatio nale de 1'Automobile, met medewerking van de KNAC en de Nederlandse Kam- peerwagen-klub. Het doel van de rallye is, zo deelt de persdienst van de KNAC mede, de bruikbaarheid van een caravan aan be paalde proeven te onderwerpen en haar ontwikkeling te bevorderen, benevens de bestuurderscapaciteiten te beproeven en het contact tussen de caravanners inter nationaal te verstevigen. De inschrijvingen tot deelneming die nen te geschieden via de nationale automobiel klub met opgave van de startplaats. De inschrijvnigen dienen vóór 23 april 1956 in het bezit te zijn van het organiserende comité, dat geves tigd is bij het secretariaat van de KNAC. Als startplaatsen zijn voorlopig aange- ween 's Gravenhage, Grenoble, Hamburg, Dieppe, Graz en Bolzano voor het eerste dagtraject op 10 mei naar Karslruhe, van waar naar Ruhestein wordt gereden. Op vrijdag 11 mei voert het traject door het Zwarte Woud en de Vogezen naar Mondorf, waar wordt overnacht, de Ar dennen in Luxemburg en door België over Spa naar het eindpunt te Beek bij Maastricht. Daar zullen waarschijnlijk op het vliegveld verschillende vaardlg- heidsproeven moeten worden afgelegd. Tevens is nog een speciaal nachttraject in de Ardennen ingelast zonder dat ech ter het rijden hiervan verplicht is. De deelneming welke tot 120 inschrij vers is beperkt, staat open voor vier wielige toerauto's van normale serie- produktie en grand touring serie-pro- duktie zoals bepaald in de internationale sportcode van de FIA met een normale, caravan. DAMMEN HET VIER-DORPEN-TOERNOOI SL Bavo (Heemstede) winnaar. De belangrijke wedstrijd St. Bavo Sassenheim voor het Vier-Dorpen-Toer- nooi is m een voorlopige 95 zege voor de Heemstedenaren geëindigd. Door dit resultaat heeft St. Bavo wederom dit jaarlijkse toernooi gewonnen. Als de Lissenaren de wedstrijd tegen Sassenheim, welke met de stand 10—6 werd afgebroken, op een gelijk spel 10— 10 weten te brengen, is de damklub „Lisse" nummer twee. De wedstrijd St. Bavo—Sassenheim is voor Sassenheim zeker verloren met de 95. De stand luidt nu: St. Bavo 5 gesp. 7 punten; Lisse 5—5; Sassenheim 4—4; HiÜegom 6—4 punten.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7