Nescafé ..4^ is koffie! Het bezoek van Brentano zal geen directe oplossing van de vele problemen brengen Vrijstellingen successierecht door de Tweede Kamer aangenomen Belangrijke verlichting successiebelasting Officier van justitie laakt partijdigheid politiemannen „Huzarenstunt" kostte tank-huzaar het leven Rechterlijke controle op grotere bevoegdheid minister DONDERDAG 8 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Gistermiddag heeft de Tweede Ka-mindering 2.000.zodat eveneens, nier het wetsontwerp inzake heffing een basis-kapitaalvrijstelling van I van de rechten van successie, van! 3.000.overblijft), schenking en van overgang zondert Andere vrijstellingen. Ingevolge de bestaande wet geldt ten aanzien van de kapitaalvrijstellin gen de regel dat, indien meer wordt verkregen dan voor de verschillende categorieën is vrijgesteld, de kapi- taalvrijstel'ling slechts gehandhaafd blijft zolang de totale verkrijging niet meer bedraagt dan 10 maal de vrij stelling in geval van verkrijging door de weduwe of een minderjarig kind en 1 yt maal de vrijstelling in de overige gevallen (verkrijging door weduwnaar, meerderjarige kinderen, ouders enz.). Tthans geldt de regel, dat, indien meer dan de vrijgestelde bedragen wordt verkregen, alleen over het meerdere successierecht ver schuldigd is. Voor verkrijgingen an ders dan tussen echtgenoten in de rechte lijn geldt een vrijstelling van ƒ250.(bestaande wet: ƒ100. Voor de heffing van het successie- Kwesties worden slechts vluchtig aangeroerd Goodwill kweken hoofdelijke stemming aanvaard. Bieronder volgt in grote lijnen een overzicht van de nieuwe successiewet, zoals ze tenslotte is geworden. Vrijstellingen successierecht. De algemene vrijstelling van suc cessierecht voor bloedverwanten in de rechte lijn (kinderen, kleinkinde ren, ouders enz.) bedraagt 3000. (volgens de bestaande wet 1.000. Voor de weduwe, de weduwnaar en minderjarige kinderen, evenals voor invalide ouders en gebrekkige meer derjarige kinderen, die van de erf later afhankelijk waren, gelden ho gere vrijstellingen. De z.g. kapitaal- vrijstelling voor de weduwe bedraagt ƒ20.000.f- ƒ750.(volgens de be staande wet 1.000.f- 300. voor elk jaar, dat het jongste kind jonger is dan 21 jaar; voorts is ten behoeve van de weduwe voorzien in een vrijstelling van 4.000.(vol gens de bestaande wet 2.Ê00.per jaar aan bedongen pensioenen of an dere lijfrenten. Verkregen overheidspensioenen i strekken tot vermindering van deze j vrijstelling. Vrijstelling van kapitaal) en van lijfrente kunnen echter niet j ten volle cumuleren. De waarde van i een door de erflater voor zijn we-1 duwe bedongen pensioen of andere lijfrente zal, voor zover vrijgesteld voor de verrekening van het succes sierecht n.l. tot een maximum van ƒ17.000.in mindering worden ge bracht op de kapitaals vrij stelling van ƒ20.000.Naast de hierboven ge noemde vrijstelling van ƒ4.000.aan lijfrente houdt de weduwe dus in ieder geval een basis-kapitaal-vrijstel. ling van ƒ3.000.over. Eventueel verkregen overheidspensioenen ko men ,voor zover zij niet reeds op be dongen pensioenen of lijfrenten in mindering zijn gebracht, in mindering van de kapitaalvrijstelling. Weduwnaar en wees. Een weduwnaar krijgt uitsluitend recht op een kapitaalvrijstclling van ƒ10.000.750.(volgens de be staande Avet: 1.000.300. voor elk jaar, dat het jongste kind jonger is dan 21 jaar. Voor een wees vrijgesteld aan kapitaal 3.000.f- f750.(volgens de bestaande wet: 1.000 ƒ300.voor elk jaar, dat het kind jonger is dan 21 jaar, en aan bedongen pensioen of lijfrente 2.000 (volgens de bestaande wet ƒ1000. per jaar. Is er sprake van een halfwees, dan geldt naast een gelijke kapitaalvrij stelling een vrijstelling aan bedongen pensioen of lijfrente van 1000. (volgens de bestaande wet 500. per jaar. Ook in deze gevallen wordt een eventueel verkregen overheids- pensioen in mindering gebracht. Meerderjarige kinderen en ouders, die grotendeels op kosten van de overledene werden onderhouden en,, hetzij ouder dan 60 jaar, hetzij hulp behoevend (d.w.z. ten gevolge van ziekte of gebreken vermoedelijk in de eerstkomende drie jaren buiten staat om met hem of haar passende arbeid een derde te verwerven van hetgeen lichamelijk en geestelijk ge zonde personen van gelijke leeftijd in staat zijn aar» inkomen uit arbeid te verwerven) zijn, genieten, een kapi taalvrijstelling van 5.000.(be staande wet 1.000.terwijl wat de ouders betreft de totale verkrijging niet meer dan 1.500.mag gelopen). Ten aanzien van de hierbedoelde ouders geldt bovendien een vrijstel ling aan bedongen lijfrente van 1.600.per jaar. Verkeren beide ouders in die om-J V standigheden, dan bedraagt de lijf-Soestdijk, waar de koningin en de rentevrijstelling voor hun gezamen lijke verkrijging 2.400.Ook hier geldt de regeling, welke de mogelijk. recht worden lopende inkomsten (hu ren, pachten, lonen, salarissen e.d.) buiten beschouwing gelaten. GARANTIEWET AANVAARD. Met 5030 stemmen heeft de Tweede Kamer het amendement van drs. C. P. Hazenbosch (a.r.) op het wetsontwerp tot wijziging der garan- tiewet Knil-militairen verworpen. Dit beoogde, om hangende een pro ces tegen de Staat der Nederlanden, zolang geen rechterlijke uitspraak is gedaan, de bestaande tekst der wet in zoverre te handhaven, dat de rege ring blijft garanderen de voldoening van alle rechten en aanspraken, wel- Ke de militairen gedurende hun dienst bij het voormalige Knil toe kwam, volgens de op 26 december 1049 geldende bepalingen. (Vóór stemden: a.r., v.v.d., c.-h., c.p.n. en als enige k.v.p.-er, de heer W. J. Andriessen). Daarna zag minister -mr. J. M. A. H. Luns het wetsontwerp aange nomen, waarbij de gehele a.-r.-frac- tie en ir. C. N. van Dis (staatk. geref.) lieten aantekenen, dat zij tegen wa ren. DE BESTE BEREIDINGSWIJZE: Waaneer U Nescafé kopje hebt gedaan: 1. eerst kokend water erbij 2. dan pas suiker en melk naar smaalc toevoegen. *0 het Bus voos (ra minste 35 koppen f 2.45 co voor 140 f £.85 Coffeïne-vrij respectievelijk f 2.80 en f 10.2 (Advertentie) De officier van justitie bij de recht bank te Zwolle heeft drie jaar gevan genisstraf met aftrek geëist tegen een 54-jarige glazenwasser uit Rotter dam, die wordt beschuldigd te heb DUITS MINISTER „DOET" NEDERLAND De Westduitse minister van buiten landse zaken, dr. Heinricht von Bren tano, is gistermiddag voor een officeel bezoek van enkele dagen in ons land gearriveerd, Von Brentano maakte de reis per auto. Hij werd om half Ader aan de Nederlandse grens bij Venlo ontvangen door de ambassadeur van West-Dultsland, dr. Hans Muhlenfeld en een vertegenwoordiger van de directie van het protocol van het ministerie van buitenlandse zaken, mr. Van Thiel Coovels. Begeleid door een gemotoriseerd escorte zette hij de reis naar Den Haag voort, waar hij om half zeven in hotel Wittebrug arriveerde. Dr. von Brentano was vergezeld van Wolf gang Freiherr von Welck, de leider van de landenafdeling een der bei de politieke afdelingen in het ministerie van buitenlandse zaken te Bonn, en enkele anderen. Ter begroeting waren in hotel Wit- tebrug aanwezig de chef van de direc tie van het protocol van het minis terie van buitenlandse zaken, jhr. Van Panhuys, de Westduitse ambassade raad, de heer Gittfried von Nostitz en de Westduitse vice-consul te Am- sterdam, de heer E. J. Wagner. j Vluchtige besprekingen. De Westduitse minister van buiten landse zaken, dr. Heinrich von Bren tano en de leden van zijn gezelschap begaven zich na aankomst direct naar hun kamers in hotel Wittebrug. Een kwartier later arriveerde de minister van buitenlandse zaken, mr. J. W. Beyen, in het hotel, teneinde er zijn Westduitse collega te begroeten. Minister von Brentano bracht de avond door in de residentie van de Westduitse ambassadeur in ons land, dr. Hans Miihlenfeld. Vanmorgen bracht hij een bezoek aan de minister-president, dr. W. Drees en vervolgens aan de minister van buitenlandse zaken, mr. J. W. Beyen en aan de minister zonder por tefeuille, mr. J. M. A. H. Luns. Daarna vertrok hij naar paleis van buitenlandse zaken, dr. Heinrich von Brentano, wil voor alles een ,.goodwill-bezoek" zijn, zoals hij nog dezer dagen in Bonn deed uitkomen. De geest van vrertrouwen tussen beide landen, die door de oorlog verloren is gegaan, is na de oorlog Aveer ge leidelijk hersteld. Minister von Bren tano wil de weer ontstane banden van goede verstandhouding, nauwer aanhalen en versterken en tevens de vele vraagstukken tussen beide lan den bespreken. Men mag niet verwachten, dat die vele vraagstukken tijdens het bezoek diepgaand zullen worden besproken. De mogelijkheid bestaat, dat van Duitse zijde zal worden aangestuurd op de vorming van een gemeenschap pelijke commissie of commissies, zo als dat ook tussen West-Duitsland en België het geval was, na het bezoek, dat door de Belgische minister van buitenlandse zaken Spaak aan Bonn werd gebracht. Vele problemen. Men neemt niet aan, dat von Bren tano in deze dagen ten aanzien van vaak netelige en gevoelige problemen met eisen zal komen. Zij zullen ech ter zeker worden aangeroerd. De voornaamste is wel die zeer Uit de Eerste Kamer Langer „herhalen" goedgekeurd De verlenging van de termijn van 85 dagen voor herhalingsoefeningen voor 8000 man van de derde divisie is door de Eerste Kamer met 332 stemmen goedgekeurd. De communis- ben'dwlgeMmen^tn «n ovelïvalVp ten stemden tegen. een fooer(jerij te Hattem (Gld.) op zondag 14 augustus 1955. Reeds eerder diende deze zaak voor de rechtbank en toen stonden reeds vier verdachten in deze zaak terecht. Twee van hen, een vader en zoon uit Rotterdam, hebben tijdens die te rechtzitting verklaard dat de glazen- Avasser deel heeft uitgemaakt van de groep mannen, die de overval op de boerderij uitvoerde. De glazenwasser ontkende echter ten stelligste en ver klaarde op de bewuste morgen In Rot terdam geweest te zijn. Volgens de andere verdachten heeft de glazenwasser de vrouw des huizes tijdens de overval in bedwang gehou den. Hij zou hierbij een nylonkous over zijn gezicht getrokken hebben. De vrouw verkeerde aanvankelijk in de mening, dat hij de dokter Avas; vervolgens was zij gaan gillen, on danks het feit, dat verdachte haar met een revolver zou hebben be dreigd; de mannen zijn er vandoor gegaan, toen de vrouw bleef gillen. 5 MAANDEN VOOR MEINEED. Gisteren heeft de rechtbank te Leeuwarden uitspraak gedaan in de zaak tegen een 53-jarige krantenbe- zorgster te Leeuwarden, die terecht had gestaan wegens meineed. Ze werd overeenkomstig de eis veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf. gevoelige kwestie van de Duitse oor logsmisdadigers te Breda. Er is ten aanzien hiervan in Duitsland nogal enige druk op von Brentano uitge oefend, die echter wel enige terug houdendheid in acht heeft genomen. Daar zijn vraagstukken als die van de grenscorrecties, de Auslandsbonds, de drooglegging van de Dollart, de Rijnvaart, de tractaatlanderijen, de ondertekening door Nederland van de schuldenovereenkomst te Londen, de concurrentie der zeehavens (de „See- hafen ausnahme" tarieven der Duitse spoorwegen), 't Nederlandse transito- wegvervoer, de in beslag genomen Duitse bezittinen en vermogens in Nederland, de ontginning door de Nederlandse mijnen en kolenlagen onder Duits gebied en andere. Daar naast zijn er de algemene Europese problemen, die zeker door de minis ters zullen wordeft aangeroerd. Wij denken in dit verband aan- het feuratooim. Ook die veelheid van vraagstuk ken wijst er op, dat men in Den Haag alleen maar tot een algemene verhel derende uiteenzetting van de aard der problemen en van eikaars inzichten zal komen. Maar zij zal, nu zulks dooi de leiders van de buitenlandse poli tiek in beide landen geschiedt, een inleiding tot een richtlijn kunnen zijn voor een juiste behandeling der pro blemen en hun oplossing. heid van cumulatie van de vrijstel-1 ling voor lijfrente met de kapitaal-] vrijstelling inperkt (maximale ver- Prins de minister ontvangen. Doel: goodwill kweken. Het reeds enkele malen uitgestelde bezoek van de Westduitse minister Commandant veroordeeld voegdheid had overschreden door een dergelijk bevel te geven. Het stopsein kwam naar de mening van de audi teur te laat, omdat op dat moment de Centurion reeds over zijn balans- punt heen was. De raadsman betwistte, dat de wachtmeester zijn bevoegdheid zou De krijgsraad in 's Hertogenbosch heeft een 22-jarige chauffeur te Eind- hoven wegens dood door schuld ver oordeeld tot een hechtenisstraf voor- waardelijk van een maand met «n vacnan oevoeganeia zou proef ud van «n raar b t ebbM overs(£l e£nzeeV be. TWEEDE KAMER Voorstel Van Rijckevorsel Een voorstel van mr. Van Rijcke vorsel (kvrp) werd gistermiddag in de Tweede Kamer besproken. Het is een wijzigingsvoorstel op het wetsontwerp van minister Zijlstra. dat over de re delijke concurrentie in het bedrijfsle ven handelt De heer van Rijskevorsel wil n.1. de rechter de bevoegdheid ge ven de minister ter verantwoording te roepen als hij handelt in strijd met een „behoorlijk bestuur". Het is niet te bedoeling, dat dei rechter controle zal gaan uitoefenen' op het beleid van de minister. Hij zou alleen de minister als het nodig is kunnen dwingen 'n beslissing te her roepen. Men meende, dat hierdoor meer rechtszekerheid van de burgers tegenover de overheid mogelijk zou 2ijn. De heer Van Rijckevorsel kwam zelf nog niet aan het woord, maar hij vond in de meeste sprekers van deze middag een warme verdediger. In het algemeen was men van me ning, dat de concurrentie binnen redelijke grenzen gehouden moet worden. De minister krijgt enerzijds de bevoegdheid kartelafspraken te vernietigen, maar de Kamer wilde, dat er in de wet meer waarborgen komen tegen eventueel misbruik van die macht. Een algemeen verbod van de ondernemersafspraken zoals in Amerika behoorde niet tot de wen sen van de Kamerleden. Er zijn im mers omstandigheden, die het maken v,an afspraken billijken. Nota-Schokking in de Kamer? De nota van minister prof. dr. L. J. M. Beel over de zaak-Séhokking is in handen gesteld van de vaste commissie van binnenlandse zaken der Tweede Kaer. Deze commissie zal een voorlopig verslag uitbrengen, waarna de minister een memorie van antwoord zal publiceren. Na een eventueel mondeling overleg zal een eindverslag worden uitgebracht. Of er een openbaar debat zal wor den gehouden is onzeker; dat zou in van 50subsidiair 25 dagen. De eis van de auditeur-militair luidde een hechtenisstraf van een maand on voorwaardelijk. Op 2 november verleden jaar ge beulde op de Oirschotse heide een on geval met een Centurion tank, waar bij de dienstplichtige huzaar Bas- tiaans uit Maastricht het leven ver loor. De chauffeur, die toen als dienstplichtige wachtmeester het commando voerde over twee Centu- riontank en de opdracht had een oefe ning in terreinrijden te houden, kwam met zijn taniks \roor een niet verwachte hindernis: een kuil, waarin water stond, omgeven door een lage, aarden wal. Hij kwam pp de gedach te de tanks deze hindernis te laten nemen en alvorens bevel daartoe te geven, ging hij poolshoogte nemen. Hij trachtte met een tak de diepte van het water en de bodemgesteld heid van de kuil vast te stellen en kwam tot de beslissing, dat het ex periment gewaagd kon worden. Tank onder water. De beide tank-bemanningen voel den wel wat voor dit in letterlijke zin huzarenstuk. De wachtmeester gaf de bestuurder van de voorste tank, de huzaar Bastiaanse, bevel om op te] van ongeveer 200.0(H) huiz^ nog voor r«den. Toen de stalen kolos van 60 1962 op hefteni aldus Mide de he,r ton op het aarden walletje stond be-j w. j. Andriessen in een toespraak, greep de wachtmeester, die aan de die hij T00r K.V.P.-jongeren in Nij- overkant Aran de kuil stond, dat het megen hield. twistte hij de stelling van de audi teur, dat aan het stopsein geen ge volg meer kon worden gegeven. Vol gens de raadsman was het balans- punt van de Centurion nog niet be reikt en was er nog tijd om het sta len gevaarte te stoppen. Tenslotte meende de raadsman de doeltreffend, heid van de veiligheidsmaatregelen voor Centurion-bestuurders in twij fel te moeten trekken. Deze mannen moeten een communicatie-appara- tuur bedienen, waaraan te lange dra den zijn Ajerbonden. Het slachtoffer was dan ook bij zijn vluchtpoging in de draden verward geraakt en ver dronken. Bij zijn uitspraak deelde de krijgsraad mee, dat het al de verwe ren van de raadsman in deze zaak verwierp. Woning-tekort in 1962 opgeheven? „Witte kan het" De minister van wederopbouw en volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, is in staat het huidige woningtekort experiment mislukken zou en gaf het stopsein. De bestuurder van de Cen turion reageerde slechts op dit bevel met een handgebaar. De tank raakte over zijn balanspimt heen en dook de zeven meter diepe kuil in. De Centu rion verdween nagenoeg geheel on der water en bleef in de modder ste ken; verwoede pogingen om Bas- tiaans nog te redden, bleven vruchte loos. Onveilige Centurions? De auditeur-militair was van oor- ieder geval pas na Pasen kunnendeel, dat de Avachtmeester zijn be- Hij voegde er aan toe, dat hij hoopte, dat ir. Witte na de Kamer verkiezingen op zijn departement zou terugkeren. Het streef cijfer van 70.000 woningen, zoals de minister heeft ge. steld, nadert steeds meer mijn streef, cijfer van 80.000 woningen per jaar, aldus de heer Andriessen. die mede deelde, dat de minister in de geest van de K-VP.-woningbouwcomonissie werkt. De spreker verklaarde als oud. bouwvakarbeider voorstander te zijn van verlenging van de arbeidsduur voor de bouwvakken in de zomer, mits de belastingdienst coulant is. De foto-kopieën van de zaak-Koren Minister Beel, minister van bin nenlandse zaken, schijnt voornemens te zijn aldus het ,Alg. Dagbl." volgende week met een nota de Twee de Kamer in te lidhten omtrent de re sultaten van het onderzoek dat mr. D. J. van Gilse, de procureur-gene raal, heeft doen instellen naar de wijze waarop de fotokopieën uit het dossier-Koren in omloop zijn ge bracht. Het schijnt, dat van een der ver klaringen van burgemeester Schok king in de zaak-Koren afgelegd, op het Haagse hoofdbureau van politie fotokopieën zijn vervaardigd. Zulks zou gebeurd zijn op last van de toen malige hoofdcommissaris Valken, die het dossier uit het centrale archief had opgevraagd, echter met het oog merk er gebruik voor persoonlijke doeleinden van te maken. Zulks moet ook later nog zijn voorgekomen. Men houdt er rekening mede, dat indien een onjuist gebruik van het dossier komt vast te staan tegen de betrokkenen een strafvervolging zal Avorden overwogen. Loononderhandelingen Accent overleg naar bedrijfstakken Het heeft er veel van weg, dat de vakcentrales tengevolge van het vast lopen der onderhandelingen Niet gemakkelijk. De officier van justitie achtte de glazenwasser schuldig en oefende kritiek uit op de rijkspolitie wegens de wijze waarop zij het vooronder zoek in deze zaak heeft verricht. Vol gens de officier zijn diverse confron taties alles behalve onpartijdig ge schied. Reeds eerder en ook thans, tijdens de behandeling van deze zaak. was hem gebleken, dat er vele leem ten zijn in de processen-ver baal van de politie, die vooral voor do glazen wasser ongunstig zijn. De officier zei nadrukkelijk, dat een proces-verbaal opmaken geen gemakkelijke zaak is, en dat er hier nogal iets aan man keerde. „Rond-making". De verdediger van de glazenwasser sloot zich bij de kritiek van de offiecr van justitie aan. Hij gewaagde zelfs van „een zaak rond maken in de on gunstigste zin". Hierbij doelde hij op bepaalde gebeurtenissen, waarvan de processen-verbaal niets A^ermeld- den. De verdediger vroeg tenslotte vrijspraak voor zijn cliënt, subsidiair terugverwijzing naar de rechter-cnm- missaris voor een nieuAV onderzoek door onpartijdige politiemannen. Vakantiecentrum voor gebrekkige kinderen Voor de bouw van een nieuw lan delijk vakantiecentrum voor gebrek kige kinderen te Schaarsbergen bij Arnhem heeft het bestuur van de Hendrik-Willem landstichting zich ook gericht tot de gemeente Arn hem met het verzoek om. evenals de provincie, de rente en aflossing te ga randeren voor een aan te gane geld lening van vijftig mille. De kosten van de nieuwbouw zijn in totaal ge raamd op 170.000. Vermoedelijk zal nog in de loop van dit jaar bouwvo lume worden verstrekt. In de exploitatie van het nieuwe centrum zal het rijk bijdragen met drie gulden per dag per kind. Reva lidatie zal echter niet tot de doelstel ling van de gereconstitueerde stich ting behoren. 300.000 km reisbonnen voor t.b.c.-patiënten 71/2 Maal de aarde rond De Utrechtse kellnor J. Kuijper, die sinds november 1954 reisbonnen spaart ten bate van tuberculose-pu- tiënten, die in het buitenland moeten gaan kuren, heeft al meer clan 300.000 kilometer aan bonnen bij elkaar: daarmee zou 1 persoon 7 y. maal de aarde om kunnen reizen. De heer Kuijper vertelde dit giste ren in Nunspeet, waar hij een bezoek bracht aan de heer J. Poelman, die hem in zijn actie steunt en op de Stiching van de Arbeid thans het j Veluwe bonnen voor 20.000 kilometer accent van het overleg verplaatsen j bijeen heeft gebracht, ter gelegen- naar de bedrijfstakken. De eerste tekenen, die daarop wij zen, aldus „Trouw", zijn de voorstel len, die bij de Mijnindustrieraad zijn ingediend tot verhoging van de lo nen. Ook in de papierindustrie heb ben de werknemers voorstellen tot loonsverhoging ingediend. Bij de Mijnindustrieraad zijn voor stellen ingediend om over 1955 een uitkering ineens te doen plaatsvinden van 4 pet. Bovendien wordt een loons verhoging voor 1956 gevraagd van 5 pet. Tevens is aan de orde gesteld de vraag hoe de lonen en salarissen in de Nederlandse mijnindustrie op een peil kunnen worden gebracht, dat overeenkomt met dat in de ons om ringende landen. In de papierindustrie hebben de werknemersorganisaties voorstellen ingediend tot 'n uitkering ineens van 4 pet. over 1955, een verhoging van de uurlonen met 3 procent, en daar boven een verdergaande differentia tie. Alles ingaande per 1 februari. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld: Argentinië: ms. „Brasil star" 13 maart en s.s. „Liberstad" 17 maart. Australië: via Engeland 17 maart. Brazilië: m.s. „Brasil star", 13 maart en s.s. „Liberstad" 17 maart. Canada: m.s. „Prins Willem II" 14 maart. Chili: via New York 15 maart. Indonesië: m.s. „Willem Ruys" 13 maart en s.s. „Antilochus" 17 maart Ned. Antillen: m.s. „Willemstad" 13 maart. Ned. Nw. Guinea: m.s. „Willem Ruys" 13 maart Nieuw Zeeland: via Engeland 17 maart Unie van Zuid Afrika en Z.W. Afri ka: m.s. „Pretoria Castle" 17 maart. Inlichtingen betreffende de ver- zedingsdata Aran postpakketten geven de postkantoren. heid van het passeren van dit getal, reikte de heer Kuijper aan de heer Poelman een oorkonde uit. Voorts werd de heer Poelman een geschenk overhandigd namens de Nederlandse vereniging „Davos", die van de inge zamelde bonnen 100.000 kilometer heeft gekregen, hetgeen genoeg is om haar behoefte voor vier jaar te dek ken. HET TORENTJE VAN „DELFLAND" Ofschoon er nog Avel geen sprake Is van een gevaarlijke toestand, begon het torentje van het historische ge- mcenlandshuis van het hoogheem raadschap „Delfland" aan de Oude Delft te Delft wel zodanige tekenen van ouderdom te vertonen, dat res tauratie niet lang op zich mocht laten wachten. In de bovenbouw, onder de omloop, zijn verscheidene scheuren in het metselwerk geconstateerd, terwijl ook de betonnen lijst rondom de omloop in slechte conditie verkeert. Dijkgraaf en hoogheemraden heb ben nu besloten tot volledige restau ratie; een wer'k, waarvan de kosten zijn begroot op 40.000,en waarin enige weken geleden door de ge meenteraad van Delft een subsidie werd verleend. De restauratie ge schiedt» onder leiding van de archi tect de heer Herm. van de Kloot Mey- burg. Zij begint zo spoedig mogelijk en zal vermoedelijk voor het eind van de zomer voltooid zijn. Het torentje, dat uit omstreeks 1500 dateert, was vroeger waarschijnlijk een uitkijkpost. Door de zeskantiqe bouw ervan kon men van*het torentje af in alel richtingen Delft binnen de wallen overzien. Een 21-jarige tractorbestuurder uit Britsum duwde gisteren terwijl hij zijin zware tractor bereed, een fietsend buurmeisje tegen de weg; bi] het overschakelen liet hij even het stuur los, waardoor de tractor kan telde en de bestuurder onder het ge vaarte terecht kwam.. De jonden v/erd op slag gedood.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5