„Met God als getuige, verklaar ik onschuldig te zijn" Jungschlaegers' pleitrede AVONDRUST Bejaardensociëteit geopend in Noordwijkerhout DONDERDAG 8 MAART 1956 DE LEirSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De heer Jungschlager heeft zelf vanochtend de volgende korte pleit rede uitgesproken: Het zij mij vergund mijn persoon lijk pleidooi in het Nederlands uit te spreken, ik ken de bahasa Indonesia niet, of althans in zo weinige mate, dat ik mijn gedachten er niet naar behoren in kan uitdrukken. Ik wil trachtten op geheel eigen wijze een beroep te doen op het ge zond verstand, op de logica en op de redelijkheid. Dit immers zijn ele menten, die als richtlijnen dienen bij 't tot standbrengen van le wettelijke bepalingen en die dus aan het recht ten grondslag liggen. De getuigen a charge, die a déchar ge, de' officier van justitie en mijn verdedigster hebben u, edelachtbare, gedurende een jaar geconfronteerd met volmaakt met elkaar in strijd zijnde verklaringen. Ik vertrouw echter, dat u, edelacht bare, als vertegenwoordiger van het recht in Indonesië, de waarheid en verdichtsels zult weten te scheiden. Deze waarheid is, dat ik onschuldig ben aan het mij ten laste gelegde, dat ik dus kan verklaren, dat ik nooit iets heb ondernomen tegen het wet tig gezag in Indonesië en dat ik niets uitstaande heb gehad met enige on dergrondse beweging. Dat de waarheid uiteindelijk zal zegevieren is voor bij een vaststaand feit. Om haar nog te illustreren zal ik enige punten behandelen, die de waarheid en de leugen duidelijk te genover elkaar stellen. Primo. De officier van Justitie heeft rr betrouwbaarheid van de getuigen a décharge in twijfel getrokken. Toch is voor mij zeker, dat geen van hen ooit bezijden de waarheid is geweest in zijn verklaringen voor deze recht bank. Het zijn allen personen van on besproken gedrag en hun strafregis ters zijn blanco. De officier van Justi tie heeft de verklaringen van de ge tuigen a charge als waar aangenomen en als betrouwbaar. Zulks ondanks het feit, dat velen van hen zich ette lijke malen tegenspraken en over-' tuigd waren van onware verklarin gen, onder ede afgelegd. De meeste van de getuigen a charge zijn geen mensen van onbesproken gedrag en zij hebben geen blanco strafregister. De getuigen a décharge waren, in het algemeen, mensen van mijn mi lieu, van mijn verstandelijke ontwik keling, terwijl het milieu, waaruit de getuigen a charge komen, mij geheel vreemd is. En deze getuigen a charge die ik geen van allen ooit gekend heb, die POTLOOD en GEEST No. 530. Horizontaal: 1. boom, 6. zot, 7. plomp, 8. voorvoegsel, 9. knop je op een priktol, 10 vaartuig. Verticaal: 2. schuier, 3. onheil, 4. jongen, 5. vertegenwoordiger. Oplossing morgenavond. OPLOSSING No. 528. Horizontaal: 1, roep, 5. ober, 8. Plu- vius, 11. sterk, 13. witst, 15. sla, 17. A,D., 18, eva, 20. er, 21. aak. 23. lasso, 25. Weert, 27. kalkoen, 29. balk, 30. Neer. Verticaal: 2. op, 3. Eist, 4. putse, 5. oir, 6. buks, 7. es, 9. vetvlek, 10. zwaan, 12. baron, 14. Ida, 16. les, 19. Aaron, 22. kwal, 24. stee, 26. elk, 27. ka, 28. ne. pQPfrrvvTrYYvyYVWtvvyyYYTnrrtO^oy^MOOOCiCOOOOOCIOCq SHAKESPEARE'S Klucht der Vergissingenspeelde zich vandaag ook af in het evangelie. Een opgedirkt vrouwtje trof Jezus alleen aan, terwijl hij uitrustte hij de put van Sikar. Zij kwamen met elkaar in gesprek, waarbij Jezus zich niet te hoog achtte aan deze dame te vertellen wie Hij eigen lijk was. Het is bepaald kluchtig om te lezen, dat de vrouw telkens verkeerd begreep, wat Jezus zeide. En dat Jezus haar op gevoegelijke wijze de les las. Maar het grap pigste vinden we altijd de verba zing en het pijnlijk stilzwijgen van de terugkerende apostelen. Daar kan je achteraf om schateren! Overigens, ook voor ons geldt, wat Jezus tot de vrouw zeide, dat als we begrijpen, wie Hij is, onze dorst naar geluk in eeuwigheid gelest zou zijn. Maar we zijn even dom als dat vrouwtje uit Sikar, via hun strafregisters bepaald niet aan te bevelen personen zijn, die hebben mij met een net van leugens omspannen. De reden waarom zij dit gedaan hebben, is mij onbekend. Wel staat voor mij vast, dat zij daarbij niets te verliezen hadden, wel te win nen of te herwinnen. Secundo. De officier van Justitie heeft be toogd, dat het voor mij wel zeer ge makkelijk moest zijn om clandestien dit land binnen te kamen en het te verlaten. Hoe is het dan echter te verklaren, dat ik Indonesië niet clandestien ver laten het> vóór de 30ste januari 1954, de dag van mijn arresta tie, terwijl de heer Schmidt, die het slachtoffer van een soortgelijk lot als het mijne is, op 18 dec. 1953, dat is dus 42 dagen te voren, reeds gearres teerd was. Hoe is het mogelijk, dat ik na die 18e dec. 1953 hier bleef, terwijl gezien de verklaringen van getui gen a charge ik met diezelfde heer Schmidt zo hier en daar en overal gezien was. Waarom, edelachtbare, ben ik die 42 dagen niet stilletjes weggegaan? Dat was toch zo bemakkelijk voor me, zegt de officier van Justitie. Waarom deed ik het dat niet? Omdat, edelachtbare, ik onschuldig ben, vol komen zuiver van geweten, omdat ik Schmidt niet kende, en omdat er dus geen enkele reden voor mij was om mij ongerust te maken. Volgens verklaringen van getuigen a charge, die door de officier van jus titie betrouwbaar worden geacht, zou in dit land een wijdvertakte geheime ondergrondse organisatie hebben be staan, waarbij betrokken waren: a. verschillende grote Nederlandse bedrijven; b. het Nederlandse hoge commissi- riaat; c. de Nederlandse militaire missie; d. de B.P.M., de K.P.M. en de zo genaamde „big five". e. vele Indonesiërs, zowel militai ren als politici en gewone burgers: de Amerikaanse en de Engelse ambassades. Als men deze lijst bekijkt, dan vraagt men zich af of het hier wer kelijk om een geheime organisatie ging. Zowat iedereen wist ervan! Er moeten wel zeer veel leden bij die organisatie, die liefst met vliegtuiTen en onderzeeboten werkte, betrokken zijn geweest! En waarom sta ik hier dan alleen, edelachtbare, als eenzaam opper- hoofd van een schare schimmen? De getuigen a charge, die volgens de officier van justitie zo onbetrouw baar zijn, hebben gegoocheld met de meest dwaze verklaringen: a. Zij hebben grote schepen in Djamüi laten komen opdagen, dat de waterstand zulks beslist onmoge lijk maakte. b. Zij hebben door dikke eiken houten deuren het besprokene tijdens geheime vergaderingen gehoord, op plaatsen waar nooit geheime vergade ringen werden gehouden. c. Zij toonden verrassend goede geheugenis te hebben als het om fei ten gaat. Niet echter als het data betreft. Als blijkt, dat Djambi in mei ontoegankelijk was dan zegt getuige Harris: „Ach ja. dat is waar ook, het was in october". d. Enige van de getuigen, die meestal zeer ondergeschikte betrek kingen bekleedden, gingen deson danks ais gelijken om met generaals en kolonels. Amirudin was een vertrouwensman van generaal Pereira. Wie gelooft de ze nonsens? e. Volgens getuige Manoch waren er twee kapiteins Bos en twee kapi teins Schmidt. Als hem gevraagd wordt precies te zijn, dan antwoordt hij: ,,'t was iemand, die zich zo noem de, maar het was de echte niet". Edelachtbare, ik ben de echte en de enige Leon Nicolaas Hubert Jung schlager, maar zouden de feiten, die mij ten laste gelegd worden, mis schien bedreven zijn door een per soon, die zich Jungschlager noemde, maar die niet de echte was? Ik moet dit wel aannemen, want ikde echte ben onschuldig. Edelachtbare, ik zou graag voort willen gaan met aan te tonen, dat het gezond verstand, de logica en de redelijkheid ver te zoeken zijn in de verklaringen, afgelegd door de ge tuigen a charge. Ik wil mijn betoog echter besluiten, daar mijn verdedig ster mijn belangen voldoende heeft behartigd. Ik ontken pertinent, dat ik, hoe dan ook, direct of indirect, met ille gale acties of gewone criminele han delingen, in welke vorm ook, te ma ken heb gehad, hetzij als leider of medewerker, hetzij als dader of mede dader. Als het erom gaat een slachtoffer te vinden (en het x-equisitoir wijst in die richting, zowel naar de letter als naar de rest) dan valt er verder wei nig te praten. Maar ik geloof, dat ondanks dit al les, de waarheid en het recht zullen zegevieren en dat het onafhankelijk en onpartijdig rechtsbesef er toe zal leiden, dat u, edelachtbare, mij zult vrijspreken van het mij ten laste ge legde. Ik, Leon Nicolaas Hubert Jung schlager, vechtend voor mijn leven en mijn vrijheid verklaar, met God als getuige, onschuldig' te zijn aan alle ten laste gelegde feiten. Edelachtbare, ik leg mijn lot in uw handen, zoals ik reeds zei, met ver trouwen in de uitslag. God, die tenslotte over ons allen zal oordelen, moge u, edelachtbare, bijstaan. VON BRENTANO IN DEN HAAG. De gisteren in ons land aangeko men Westduitse minister van buiten landse zaken, dr. Heinrich von Bren- tano, heeft hedenmorgen, vergezeld van dr. Hans Muehlenfeld, ambassa deur van West-Duitsland, een bezoek gebracht aan minister-president dr. W. Drees. Na het onderhoud vertrokken de Westduitse minister en de ambassa deur naar het ministerie van bui tenlandse zaken voor een bezoek aan minister Beyen en minister Luns. Na de begroeting werd door de minister-s een eerste algemene bespre king gehouden. Bij die bespreking waren ook aanwezig de leden van het gezelschap van minister von Bren- tano. Na een uur vertrokken minister von Brentano, ambassadeur Muehlen feld en de heer Wolfgang Freiherr von Welk naar Soestdijk, waar zij werden ontvangen door koningin Juliana en prins Bernhard. Ten pa- leize werd het dejeuner gebruikt. POGING TOT DOODSLAG NIET BEWEZEN. Wegens het onder invloed bestu ren van een auto en het niet vol doen aan een hem door een wacht meester der rijkspolitie gegeven stop bevel heeft de Haarlemse rechtbank, vanochtend uitspraak doende, de 53- jarige veehouder-caféhouder W. B. uit Haarlemmermeer veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maan den met aftrek van het^. voorarrest. Hem werd tevens de rijbevoegdheid voor de tijd van één jaar ontnomen. De verdachte werd echter vrijge sproken van de hem eveneens tenlas- tegelegde poging tot doodslag. Hij zou n.l. volgens de dagvaarding getracht hebben de wachtmeester omver te rij den. De officier van justitie, die veer tien dagen geleden bij de zitting ook poging tot doodslag of zware mis handeling bewezen achtte, had de veel hogere straf van een jaar met intrekking van het rijbewijs voor 3 jaar geëist. Woensdagmiddag waren met het bestuur van het interparochiaal sociaal-char tief centrum en het Comité Ouden van Dagen ongeveer 65 bejaarden dames en heren in het Jeugdhu;s aan de Langevelderweg samengekomen voor de officiële opening van hun eigen socië'eit. Als ere-gasten xvaren bij deze opening aanwezig het voltallige col- j lege van B. W. met de gemeente secretaris, mevr. Pijnenburg, ds. de I Jong met echtgenote. Pastoor Stan- denmeyer, de kapelaans Harding en 1 Jansen, de heer Hezelaars, hoofdbe- stuurslid van de R.K. Bejaardenbond en twee vertegenwoordigers van de j bejaardensociëteit te Lisse. De hr. Geerling, die als de voor- zitter van het comité Oucle van Da- 1 gen deze openingsplechtigheid leid-1 de, gaf na een zeer korte inleiding het woord aan de burgemeester v.d. Weijden voor de officiële opening. De burgemeester wees er allereerst op, dat in de loop der tijden de po sitie van de bejaarde mens een dras- t'sche wijziging heeft ondergaan. Het is alweer lang geleden, dat deze beiaarden mens bij uitstek „de wij- ze" was, de vertegenwoordiger van i het verleden van wie de jongeren j wijsheid, goede raad en troost ver- wachtten. In die tijd had de jeugd slechts het recht onderwezen en ge- i kastijd te worden. Overigens telde zij niet mee. Allengs werden de rollen echter omgekeerd. Het kind kreeg de volle belangstelling en de grijsaard verloor zijn gezag. De wetenschap maakte weliswaar hun j aantal groter doch hun voorrechten i moesten zij afstaan. De jeugd richtle zich tot andere leermeesters en de ouden waren geen raadgevers en geen wijzen meer. Na de 2e weireld-1 oorlog groeide echter de belang-1 stelling voor het steeds toenemend aantal bejaarden. De Noodwet-Ou derdomsvoorziening- 1947 droeg een steentje bij tot hun financiële onaf hankelijkheid en deze onafhanke-1 Uikheid zal nog worden verstevigd als per 1 januari 1957 de Wet Ou- I derdomsvoorziening in werking treedt. Intussen zijn en worden nog steeds moderne bejaarden tehuizen gesticht om de ouderen een passen- j de woning of een aansenaam onder-1 dak te verschaffen. Hierbij deelde de burgemeester mede. dat het initiatief om ook in Noordwijker- hout een bejaardentehuis te stich ten reeds is eenomen en deze ge meente dus binnen niet al te lange tijd in staat zal zijn haar beiaarden in een naar de eisen des tijds ge bouwd en ingericht perceel huis vesting te veidenen. Een ander voor naam punt bij de bejaardenzorg is de tijdsbesteding. Noordwijkerhout telt De Zilk niet megerekend 1 311 inwoners van boven de 65 jaar. Hiervan zijn er nog velen in het ar beidsproces ingeschakeld doch er zijn ook velen, zowel vrouwen als mannen, die van een welverdiende rust genieten en over veel tijd be schikken. Evenals ieder mens heeft ook de bejaarde'behoefte aan ge zelligheid en heeft hij een drang in om met anderen liefst van zijn leeftijd te praten De dagelijkse bijeenkomst oo de Steeg is hiervan wel een bewijs. De burgemeester prijst daarom het initiatief, dat door het comité Ouden van Dagen in overleg met het Charitatief Centrum is genomen om de ouderen in de gelegenheid te stellen samen te ko men. Alle begin is moeilijk, aldus de burgemeetser, en ook deze soci ëteit zal in het begin zeker nog veel aandacht van U en van uw modebe stuurders vragen, Moge echter, dank zij uw activiteit, de woensdagmid dag voor vele in onze gemeente een middag zijn van gezellig samenzijn. Na de burgemeester sprak de hr. Hezelaars die in zeer uitvoerig be toog eerst het een en ander vertelde over de snel in ledental toenemende bond van katholieke bejaarden met afdelingen over het gehele land verspreid, met vijf ^diocesane bon den en een hoofdbestuur, dat deze diocesane bonden weer overkoepelt, De tijdsbesteding is een belangrijk onderdeel van de taak van deze bond, daarom is spreker zo blij bij de opening van deze bejaardenso ciëteit aanwezig te kunnen zijn. In den breden besprak de heer Heze laars alle middelen, welke kunnen worden gebruikt om de bejaarden bezigheid en nuttige tijdsbesteding te verschaffen. Nadat vervolgens aan alle aanwe zigen een kop koffie met een koekje was aangeboden, voerden ds. de Jong en pastoor Standenmeijer nog het woord. Dsi de Jong felic'teerde de bejaarden met hun prachtige so- ciëte;t en de initiatiefnemers met het bereikte resultaat. Pastoor Stan denmeijer feliciteerde ook allen, die by deze sociëteit zijn betrokken en nodigde de toekomstige penning meester uit, om bij hem 100,te komen halen, om daarmede de soci- ëteitsbezoekei-s eens extra te. ont halen. De heer Geerlings dankte ten slotte de burgemeester en de heer Hezelaars voor hun toespraken, Ds. de Jong voor zijn gelukwensen en pastoor Standenmeijer voor zijn royale gift. Een bijzonder woord van dank richtte spreker tot de maatschappelijk werkster mej. Snelderwaard, die het reeds lang gekoesterde plan in een daad wist om te zetten. De heer Geerlings onthulde verder nog. dat het comité Ouden van Dagen 25 jaar bestaat en men daarom van de uitgaansdag iets bijzonders wil maken. De be- stuunsvei'kiezing uit de bejaarden zelf zal volgende week plaats vin den. Terwijl de koffie werd rond gedeeld, waren hier en daar al de kaar-ten op tafel gekomen en na het offic:ële gedeelte bleven de bezoe kers nog enkele uren in een aller genoeglijkste stemming bijeen. HtUJQOM KEUKENHOF-RALLY De motor-auto-en bromfietsenclub „De Bloembollenstreek" organiseert ook dit jaar weer in medewerking met de V.V.V. te Hillegom, de be kende „Keukenhof-rally. Dit toeristisch evenement za plaats hebben op zondag 15 april a.s Het aantal kilometers dat moet wor den afgelegd is bepaald op 100 km. en dit geldt voor auto, motor en scooter. De finisch is wederom „Treslong" te Hillegom. De prijzen zijn, een draag-plaquette met bloemen, een entreebewijs voor de „Keukenhof", een kop koffie en een vers gesneden bouquet narcissen. Indien, men zich vooraf laat inschrijven, ontvangt men tevens, bij de deelnemerskaart een vlaggetje, speciaal voor deze rally gemaakt. Door de V.V.V. zijn 6 extra prij zen ter beschikking gesteld, deze zijn: 1 standaard voor de oudste deelnemer, 1 standaard voor de oudste deelneemster, 1 lauwertak voor de verstwonende, een stan daard voor de verstwonende brom fietser, 1 beker voor de groortst deelnemende club (aangesloten bij de K.N.M.V.), 1 beker voor de grootst deelnemende club (niet aan gesloten bij de K.N.M.V.). De finish is opengesteld van 10.30 tot 13 uur. BOLBLOEMEN HERKENNINGS CLUB. Woensdagavond werd in hotel Flo ra, de bloembollen-herkenningswed strijd, voortvloeiende uit de cur sus, die door de „Bloembollenher- kenningsclub" werd georganiseerd, besloten met de uitdeling van de di ploma's en prijzen, behaald door de aan bovengenoemde cursus deelgeno men personen. De voorz. was niet ontevreden over de voorbije cursus, ofschoon hij van mening was, dat het beter had ge kund. Velen, die met volle energie begonnen, lieten al spoedig verstek gaan. Het aantal der getrouwen bleef gehandhaafd op 39. Enige van deze cursisten verdienen een woord van waardering. Er waren er zelfs twee, die hun werk foutloos hadden ingele verd, dit waren de heren A. van Rui ten uit Lisse en W. Lemmens uit Hil legom. Verder wees de voorzitter er op. dat deelnaime aan deze cursus van het allergrootste belang was,- niet alleen voor de kweker, maar ook voor de toekomstige reizigers en ver kopers in het buitenland. Kennis van de soorten en hun hoedanigheden zal nodig zijn voor al degenen die het product gaan verkopen en daarbij is van belang de kennis over bloeitijd en de verschillende eigenschappen van het te vex'handelen product. Aan de heer A. van Ruiten te Lisse, die met een percentage van 92,39 als resultaat, de cursus had gevolgd en daardoor nummer 1 was, werd de wisselbeker toevertrouwd, die door de HOBAHO te Lisse ter beschikking was gesteld. Hij ontving tevens de eerste prijs en het diploma met lof, van de jury. Eveneens werd het diploma met lof, uitgereikt aan: W. Lemmens, Hillegom 91.39%), H. W. M. Hudig, Lisse (90.56 W. Th. v. Saasse, De Zilk (90.56 De vol gende deelnemers namen evenals de eerstgenoemden voor het 2e jaar deel aan de cursus en verkregen het ge wone diploma. Hun percentage lag tussen de 90 en 80. Het waren de heren- J. v. Haaster, De Zilk, K. Breed, Nieuw Vennep, Hub. Vree burg, Lisse, J. J. van Saase en J. G. van den Berg te De Zilk. e eenjarigen die in aanmerking kwamen voor het diploma waren J. van Duin te Lisse, de enige die van deze groep boven het percentage van 80 kwam (81.01) en verder K. van Haaster te De Zilk, A. J. van den g, idem, J. J. Stokman te Hille gom, J. J. Damen, idem, J. A. Dobbe te De Zilk, J. J. Warmerdam te Hil legom, Jac. J. Faas idem en A. Da- men uit Hillegom. N00RDWIJK TAFELTENNIS TOV ORGANISEERT DEKEN BRINKMAN-TOERNOOI Zondag 11 maart ox-ganiseert TOV het jaarlijkse tafeltennis-toernooi in het r.k. Juvenaat. Opening 12.30 uur. Aanvang dar spelen: 13.00 uur. De tafeltennisliefhebbers(sters) kunnen genieten van het spel, dat er vertoond zal worden. Werd er in de voorafgaande jaren meer in competitie-verband gespeeld, thans is dit toernooi geheel anders ingedeeld, daar nu in poule- en af- valsysteem gespeeld zal worden. Ook is TOV eens buiten de gren zen van het dekenaat gaan kijken het resultaat is, dat er nu 'vereni gingen deelnemen uit Den Haag, Lei den, Roelofarenosveen enz., zodat er zeker mooie wedstrijden te zien zul len zijn en TOV een zware dobber zal krijgen de verenigingsprijs, zoals an dere jaren, weer in het bezit te krij gen. Na afloop van dit toernooi zal er 's avonds 8.30 uur een demonstratie gegeven worden door de Nederlands kampioen tafeltennis Cor du Buy en de hoofdUasser John Cogh. Deze de monstratie, die geheel door bemidde ling van de heer P. C. van Dam te Noordv/ijk tot stand gekomen is, zal de moeite waard zijn om even het Juvenaat te bezoeken. Na gehouden selectie-wedstrijden zullen de volgende speelsters en spe lers voor TOV uitkomen: Mej. W. de Haas en J. v. d. Weij den. De heren: G. Turk, J. Hermans. J. Zwetsloot, P. van Beek. J. Beugels- dijk en A. Meijer. KAB. Hedenavond te 8 uur zal in hotel Royal, als sluitstuk van het winterseizoen, de KAB haar jaar vergadering houden. Doordat er vele huishoudelijke zaken moeten worden afgewerkt verwacht het bestuur een grote opkomst ran de leden. KATWIJK Ondertr: J. J. M. Möller en W. Vissei*. Getr: D. van Duyvenbode en A. van Rijn. W. H. Sleijster en M. W. Schonenberg. C. KI. Haasnoor en A. Meijvogel. Overl: E. A. Steijger 85 jx. A. SpaandexTnan 87 jx-, KATWIJK AAN OEN RIJN Filmvoorstelling Oranjevereniging In het Parochiehuis werden gis teren een viertal filmvoorstellingen gehouden, belegd door de Oranje vereniging. De twee voorstellingen gedux-ende de middaguren waren speciaal bestemd voor de schooljeugd Hierbij was de opkomst zodanig, dat beide keren de zaal tot de laat ste plaats bezet was. 's Avonds kwa- .men, eveneens in twee voorstellin gen, de volwassenen aan bod. Ook hier was een gx'ote belangstelling te constateren. Alvorens met de verto ning een aanvang werd gemaakt sprak de voorzitter van de Oranje vereniging, dokter J. Bergman, een inleidend woord, waarbij hij er op wees, dat de avond feitelijk belegd was in verband met de vex'j aar dag van prinses Marijke op 18 fe bruari j.l. Door verschillende om standigheden kon dit echter niet op de dag zelf geschieden. Vervolgens werden enige kleurenfilms ver toond van de feestelijkheden op 5 mei en 31 augustus en 1 september van het afgelopen jaar, met o.a. de kinderoptocht. Verder werden nog enige andere films gedraaid. Emigratie-avond in Leiden Pastoor Verhagen over Canada Vrijdagavond, 9 maart a.s. spx'eekt pastoor F. Verhagen, die reeds vele jaren is belast met de zielzorg on der de emigranten in Canada in de R.K. Technische school „Don Bosco", aan de Boerhavenlaan (t.o. Acad. ziekenhuis) 44, over het machtige werelddeel aan de overzijde van de Atlantische Oceaan. Pastoor Verha gen kan, door zijn jarenlange erva ring en het veelvuldig contact met vele emigranten, op de hem prettige wijze „een boekje open doen" en daax- hij in het bijzonder ook zal spreken over de grote plannen wel ke er bestaan in zijn district, over de mogelijkheden, welke Alberta biedt, ook voor niet-agrariërs!, over de kansen om binnen afzienbare tijd een eigen farm te bezitten en over vele andere actuele onderwer pen, is een uitex-st interessante en leerzame avond reeds bij voorbaat gegarandeerd. s De lezing, welke zonder kosten toegankelijk is voor ieder, begint I om kwart voor acht. Kleedjesklopmachine: PRIMEUR VOOR NEDERLAND Leiden heeft gistermiddag de pre mière beleefd van de eerste. Neder landse machinale veeg- en klopcen- trale. Onder deze benaming gaal geen overblijfsel uit de bezettings tijd schuil, maar een kleedjesklon- nxachinc, die binnenkort op gezette tijden de Leidse huismoeders heel wat werk uit handen zal nemen. De bakermat voor deze vreedzame kloppartij wex'd op een zeer zonder linge wijze gelegd. De Leidse heer Hoefman vond namelijk op een zekere gelegenheid, inplaats van de normale film, die daar op ontwikke ling wacht, een aantal „lantaarn plaatjes" of wel stukken krant, waar van er een een foto van de kleedjes- klopmachine toonde. Jammer genoeg was de krant voor zijn nuttig ge bruik zeer verdeeld uit de bus geko men en bleek het onderschrift reeds verbruikt te zijn. Wel ontdekte de heer Hoefman dat de foto uit een Duitse krant afkomstig was. Het geval hield hem ook na de zit ting op de zekere gelegenheid bezig en hij besloot de Duitse kamer van koophandel om advies te vragen. En inderdaad na enkele weken kwam er uit Duitsland een circulaire van de firma die het geval in serie vervaar digde. Samen met de heer Jansen ging de heer Hoefman naar 't nieuwe Duitsland, dat ne de tapijtétende machine een betere beurt in de we reld hoopte te maken. In de meeste steden van Westduitsland bleken een of twee van de instrumenten een volledige dagtaak te hebben, zodat de twee compagnons niet land aar zelden en een kledenklopmachine mee naar huis namen. Leerzame demonstratie. Het instrument dat een gedeelte van Zuidholland stofvrij zal maken wer dgistermiddag op de binnen plaats van het politiebureau onder grote belangstelling van de mannen, die het kleed jeskloppen overdag moeten verbieden, gedemonstreerd. Lopers en kleden werden aange sleept. en voorzichtig door de sleuf van de machine geduwd. In het ap paraat deden de ledenen kloppertjes hun werk en het opbollen van een grote stofzak langszij toonde aan dat er na de behandeling stof te over zou zijn om waarderend over te pra ten. Inspecteurs en agenten keurden daarna de behandelde kleden en een goedkeurend gemompel steeg op uit de besterde en bestreepte rijen. De tocht van het instrument achter een auto langs de Leidse huizen zou geen tegenstand van de politie ontmoeteix. Volgende week maandag als de grote „schoonmaakstofverplaatsing" in Leiden begint, zal de kledenklop- Hitler met een tapijtenklóppende centrale zijn arbeid beginnen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2