De voorbereidingen voor de Olympische Zwemploeg KNZB heeft schema ontworpen en treft maatregelen Nederl. Militair elftal versloeg Nederlands B-elftal met 32 Onze V," Damrubriek r HET HUIS met de DUIZEND KAARSEN WOENSDAG 7 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Het bestuur van ,de KNZB, de sport- commissie en de trainsters en trainers der verenigingen staan in verband met de voorbereiding van de uitzending van een zwem- en waterpoloploeg naar Mel bourne, voor een aantal problemen, wel ke men gezamenlijk en met succes wil oplossen. Op de eerste plaats worden de olympische spelen ditmaal op een onge woon -tijdstip gehouden, voor wat Neder land betreft enkele maanden nadat het open zwemseizoen voorbij is. Maatrege len moesten worden getroffen om verschuiving van het seizoen met het oog op Melbourne op te vangen. Gewoon lijk worden de nationale kampioenschap pen in Nederland in het begin van augus tus gehouden, maar voor dit jaar staan zij voor eind augustus, begin september op het programma. Het is bekend, dat de olympische wedstrijden te Melbourne, en dit schrijven de reglementen voor, in een 50-meterbad worden gehouden. Het ligt in de bedoeling van het verwarmde bad van Vlaardingen, waarvan de afme ting der banen 50 meter bedraagt, in september, oktober en misschien een ge deelte van november gebruikt te maken, opdat de olympische kandidaten na het open seizoen niet terug behoeven te gaan naar de 25 meter-baden. Besprekingen zijn gaande met de Nederlandse leger- autoriteiten, om het Vlaardingse bad ge durende deze maanden te overspannen, waarbij men tevens denkt aan het aan leggen van elektrische verlichting en het aanbrengen van een verwarmingsinstal latie boven water Op deze wijze zou het mogelijk zijn tot aan het vertrek naar Melbourne in een 50-meterbad te blijven trainen. Gesloten seizoen nodig. De Nederlandse zwemofficials hebben voorts besloten, teneinde het seizoen niet te lang te maken, om van half april tot half juni, ter bescherming van de olym pische kandidaten een rustperiode vast te stellen. Gedurende een maand zullen er geen wedstrijden voor de kandidaten worden vastgesteld en in de tweede helft van deze pepiode zal men zich kunnen voorbereiden pp het buitenwater. Na de rustperiode zullen drie trai ningswedstrijden, natuurlijk wederom op een 50 meter-baan worden vastgesteld. Op 1 juli zulen de olympische kandida ten in het Mirandabad te Amsterdam in wedstrijden uitkomen. georganiseerd door de HDZ. Vervolgens zullen zij star ten op 29 juli in het Stoopbad te Over- veen op wedstrijden van HPC. Tenslotte staat op 12 augustus te Purmerend een derde trainings wedstrijd op het- pro- ima. Daar tussendoor nemen de kan didaten deel aan enkele landen wedstrij den. De ontmoeting tussen Nederland en Frankrijk, dames en heren, wordt op 7 8 juli te Tiel gehouden. Op 3 en 4 augustus, waarschijnlijk in een Schots stadje, zal een landenwedstrijd tegert' Groot Brittannië plaats vinden. Deze landenwedstrijd zal samenvallen met de waterpolo-ontmoeting NederlandEnge land, welke in ons land wordt gespeeld. Tenslotte zijn de plannen voor een zwem landenwedstrijd DuitslandNederland met als data 25 en 26 augustus in een vergevorderd stadium Een week daarna worden de nationale kampioenschappen gehouden. Voortdurend overleg. Het spreekt welhaast vanzelf, dat de olympische kandidaten in de periode tus sen half juni en begin september ook aan diverse wedstrijden van verenigingen zullen deelnemen, alsmede aan lange baanwedstrijden, waarbij voortdurend overleg zal worden gepleegd tussen de sportcommissie enerzijds en de trainers en trainsters der meisjes en jongens an derzijds. De sportcommissie heeft reeds geruime tijd geleden medegedeeld, dat speciale recordpogingen niet meer kunnen wor den toegestaan, omdat deze niet passen in het schema, waarbij wordt gestreefd om de top van de olympische kandidaten te laten vallen aan het eind van het zo merseizoen. In de maanden september en oktober zal er dan naar gestreefd worden om deze topvorm voor Mel bourne te behouden. De meisjes en jongens omtrent de samenstelling van de ploeg is nog niets zeker zullen naar Melbourne moeten gaan in de overtuiging, dat zij er alles voor hebben gedaan en ook voor hebben gelaten, om in Australië met zo goed mo gelijke kansen voor ere-plaatsen. aan de start te verschijnen. Natuuurlijk zal op een gegeven ogenblik tot specialisatie worden overgegaan. In nauw overleg met de 18 trainers en trainsters, die met gro te ijver hun kandidaten oefenen, zal worden nagegaan, welke kandidaten aan meer dan één nummer in Melbourne zul len kunnen deelnemen en welke kandi daten beter op één afstand kunnen star ten. Indien er heren zijn. die een ern stige kans maken voor een finale-plaats Nog reen beslissing Er is nog geen beslissing genomen of een coach de zwemploeg zal vergezellen. Bij uitzending van de waterpoloploeg zal Frans Kuiper als leider optreden. De aanstelling van een zwemcoach hangt nauw samen met de datum van aankomst in Melbourne. Het ziet er naar uit dat de gehele Nederlandse ploeg met dc KLM per lijnvliegtuig naar Australië vliegt. Plannen om via de noordpool- route in Melbourne te komen, zoals de Scandinavische landen dit doen, zullen waarschijnlijk om praktische en finan ciële redenen niet kunnen worden uitge voerd. Mocht de zwemploeg een week en misschien wel twee weken vóór de ope ning van de spelen in Melbourne arri veren. dan zal het waarschijnlijk nood zakelijk zijn om een coach mee te zen den teneinde toezicht te houden op de training in het olympisch zwembad. De chef de mission. Kees Kerdel, vertrekt 8 april per vliegtuig naar Melbourne ten einde deze en andere praktische proble men onder het oog te zien. Het ziet er namelijk naar uit, dat de Nederlandse ploeg, waarin natuurlijk ook. om slechts een voorbeeld te noemen, het hockey team wordt opgenomen, wel gezamenlijk naar Australië zal reizen, maar niet te zamen de thuisreis zal aanvaarden. Te Manilla vertoeft op het ogenblik de heer Daan van Eendenburg, die in 1952 te Helsinki zulke uitstekende diensten heeft verricht voor de Nederlandse ploeg als olympische attaché Met hem zal Kees Kerdel praten teneinde de stop te Ma nilla zo goed mogelijk op te vangen. Het NOC zit op het ogenblik zonder olym pisch attaché te Melbourne. Het is onder meer de taak van Kerdel om tijdens zijn reis in April te Melbourne een Neder landse official te vinden, die deze be langrijke organisatorische functie op zich zal kunnen nemen. Na zijn terugkeer zal Kerdel rapport uitbrengen aan het NOC en dus ook aan de bij Melbourne betrokken sportbonden. De KNZB zal dan eerst in eigen kring een onderzoek instellen of een coach in Melbourne, dan zal het Nederlands voor de zwemploeg noodzakelijk is en zo Olympisch Comité zonder twijfel kandidaat uitzenden Men kan het ook zo zeggen: niet het NOC of de KNZB be slist wie naar Melbourne gaan, maar de kandidaten zelf. Hun prestaties in de komende maanden zullen dit moeten uit wijzen. daarvoor in aanmerking komt. Na het open seizoen, dus na de natio nale kampioenschappen begin september, zal aan de hand van de wedstrijdresulta ten in de maanden juni, juli en augustus een definitieve selectie plaats vinden voor de zwemploeg. Vandaag naar Ankara Het is gisteravond in het Bosse stadion misschien juist door de slechte omstan digheden, omdat de voortdurende regen veld en bal zeer glibberig hadden ge maakt. een goede oefening voor het mi litaire elftal geworden tegen het Neder lands B-elftal. Vooral in het begin bleek het Nederlands B-elftal over het geheel genomen technisch wat meer in zijn mars te hebben. Het startte zeer snel en drong de militairen in de verdediging. Dank zij rechtshalf Kreijermaat en doel man Feijt kon het zeer snel combineren- Groot militair oiiegbrevet uitgereikt Marinus van Meel, Nederlands eerste militaire vlieger kreeg dinsdagmorgen voor het front van de troep uit handen van luitenant-generaal A. Baretta zijn groot militair vliegbrevet. De plechtigheid vond plaats op de luchtbasis Soesterberg. Op deze opname zien we, hoe luit.-generaal Baretta Van Meel de vleugels opspeldt. de binnentrio van Nederland-B Schouten Rutten en De Bruyckere een halt wor den toegeroepen. Na een kwartier kwa men de militairen er beter in. Hun strijd lust werd groter, waarbij zij stuk voor stuk in uitstekende lichaamsconditie ble ken te verkeren. Als ploeg vormden zij bovendien tevens een beter geheel. In hun open spel. waarbij de bal snel en zuiver werd doorgegeven, zat een veel verrassender element dan in dat van de aanval van B, waarin vooral Rijnvis zich teveel overgaf aan gedribbel. Bisschops stelde Dahrs in de 17e minuut na een lange pass in staat het eerste doelpunt te scoren (1—0). 8 Minuten later maakte de midvoor Van Braam via spil Beekman het tweede doelpunt (20). Een tegen- punt van de zeer goed spelende midvoor Rutten bracht de stand op 21, waarna Bisschops de rust met 31 liet ingaan. Na de rust was midhalf Beekman in het Nederlands B-elftal door de MVV- spil Van Bun vervangen en was de DFC-er Bellaart voor zijn clubgenoot De Jager ingevallen. De ruim 2000 toeschou wers zagen ook verder een aantrekkelij ke wedstrijd, waarin het B-elftal enig overzicht kreeg. De Bruyckere zorgde tien minuten voor 't einde voor de eind stand van 32, waarmede de krachtsver houding goed werd uitgedrukt. Het militaire elftal, dat vandaag per vliegtuig naar Ankara vertrekt, waar het zondag tegen Turkije moet spelen, heeft een goede indruk achtergelaten. De wedstrijd Nederland BBelgië B op 7 april a.s. te Tilburg zal geleid wor den door de Saarlandse scheidsrechter W. Ommerborn. Voorts zijn de KNVB en de Kon. Belgische Voetbalbond het er over eens geworden, dat op 20 april 1957, zaterdag voor Pasen, een wedstrijd België BNederland B zal worden ge speeld. De plaats voor deze ontmoeting is nog niet aangewezen. DUSSELDORP VERWACHT 10.000 NEDERLANDERS Hoe meer de dag van de landenwed strijd DuitslandNederland nadert, des te heftiger woedt de strijd om de laatste beschikbare toegangskaarten. Het kan toor van de voetbalbond van de Neder- rijn wordt elke dag talloze malen opge beld door mensen die zeggen, dat ze dringend een paar kaartjes nodig hebben voor hun zakenrelaties in Nederland. Een levendig „grensverkeer" schijnt gaande te zijn bij de pogingen om aan goede plaatsen te komen. Zoals bekend zouden ongeveer 40.000 landgenoten graag de Oranjeploeg tegen de Duitsers in actie willen zien. Er zijn Jaarvergadering West 3 Nederlandse Katholieke Gymnastiekbond Verhoogde contributie werd ongedaan gemaakt Vergaderingen behoren niet bepaald tot de meest populaire onderdelen van het verenigingsleven. Jaarvergaderingen maken daarop geen uitzonderingen. Ech ter wel die van de Nederlandse Katho lieke Gymnastiekbond district West 3. De toch heus niet zo bekrompen zaal van Harrison in de Spuistraat was overvol want van de vijfendertig aangesloten verenigingen waren er slechts negen af wezig. Een unicum, en tevens een bewijs, dat er bij de leden belangstelling be staat voor het wel en wee van de orga nisatie. Het leek een kalme vergadering te worden. De 'scheidende) voorzitter de heer P. v. d. Ploeg was wegens ziekte niet aanwezig en zo kreeg de vice-prae- ses. de heer W. Bergers, de hamer in handen gedrukt. De eerste agendapunten werden vlot afgehandeld; diverse jaar verslagen verkregen de goedkeuring van de vergadering; in de kascommissie wer den gekozen leden van Groen Wit (Lei den), Sport en Sep (Den Haag) en West- landia (Naaldwijk). Naar de algemene vergadering werden afgevaardigd de voorzitter, mevr. v. d. Post (Groen-Wit) en de heer De Wekker (Victorie Leiden) In de technische commissie kwam geen Wijziging. Wegens vertrek moest de voor zitter, de heer P. v. d. Ploeg, zijn func tie beschikbaar stellen. Bij acclamatie werd de heer C. Mineur het voorzitter schap toevertrouwd. In de plaats van mej. G. v. Velthoven, die haar functie eveneens ter beschikking had gesteld, werd gekozen de heer B. Fischer (St. Michaël, Monster). Tot agendapunt elf was alles goed ge gaan. Toen kwamen opeens de tongen los. Nu is een onderwerp als vaststelling contributie daarvoor ook wel geschikt. De NKGB had plompverloren een brief gestuurd, dat de bondscontrlbutie met tien cent per jaar was verhoogd. Een brief, die enige dagen voor de vergade ring was ontvangen. Er was dus geen ge legenheid om de zaak uit en te na te bekijken. Penningmeester P. v. d. Ham had een nieuwe contributieregeling ont worpen, die hierop neerkwam, dat de leden boven de zeventien jaar het meest gingen betalen. Daarvoor voelden diverse afgevaardigden niets want dan zouden de gehuwde dames („en de bond doet daarvoor niets dus waarom moeten ze dan betalen", zo werd gesteld) ook die verhoging zouden moeten neertellen. Ten slotte werd voorgesteld de oude regeling aan te houden en de groepen van 1317 jaar en de groep daarboven de tien cent te laten betalen Voorzitter Bergers ener giek en snel handelend, vroeg wie daar tegen was. Niemand stond op. blijkbaar te verbouwereerd door de snelle beslis sing. De hamer viel en meteen brak het rumoer los. Men wenste de contributie toch niet te betalen. Maar het voorstel was aangenomen. Tot iemand tot de ont- I dekking kwam, dat de verhoging niet re glementair was omdat een dergelijke be slissing slechts kan worden genomen in de bondsvergadering en niet kan worden opgelegd met een simpel briefje. Dat was de oplossing. De verhoging wel goedge keurd, werd ingetrokken en het hoofd bestuur zal ter kennis worden gebracht dat West 3 de verhoging niet accepteert. Na dit „hoogtepunt" in de vergadering had zelfs de rondvraag niet veel meer het lijf. Er werd medegedeeld, dat een leider was gevonden voor de keur- ploeg. er werd gevraagd om een dames- keurploeg en er kwam een verzoek het programma voor de landelijke ritmische wedstrijden niet te wijzigen, zoals thans nogal eens gebeurt. Een vergadering, die bewees dat er in het district West 3 iets leeft. Twee nieu we verenigingen Sport en Spel 'Den Haag) en St. Laurentius Voorschoten) waren voor het eerst vertegenwoor digd. slechts rond 8000 kaarten voor hen be schikbaar. maar aangezien heel wat toe gangsbewijzen hun weg over de grens gevonden hebben rekent men er op. dat ongeveer 10.000 Nederlanders dc wed strijd zullen bijwonen. Daarenboven ont ving het Nederlandse consulaat-generaal nog vele bestellingen afkomstig van in Duitsland wonende landgenoten. Op dc 14e maast zullen vier extra- treinen naar Dusseldorp lopen, maai men verwacht dat de meeste Nederlnn ders per bus of in eigen auto's de reis zullen maken. De voetbalwedstrijd tussen Zwitserland en Nederland, welke aan het begin het seizoen 1956/1957 wordt gespeeld, definitief vastgesteld op zaterdag 15 sep tember a.s. De Zwitserse voetbalbond heeft het prachtige stadion van Lausanne aangewezen voor deze ontmoeting. Op zondag 16 september wordt in nog nader aan te wijzen stad in Neder land de wedstrijd Nederland BZwit serland B gespeeld. ASTON VILLA IN MOEILIJKHEDEN Voor een van de Engelse lcagucclubs. die het rijkst is aan traditie. Aston Villa, dreigen er moeilijkheden. Tot nu toe was Aston Villa met 6 kampioenschappen en 6 bekeroverwinningen een van dc succes volste clubs in de Engelse voetbalge schiedenis. In 1936 degradeerde deze club, maar twee jaar later kwam Aston Villa weer in de eerste divisie terug. Dit jaar wonnen de Birminghammers van de laatste zeven leaguewedstrijden geen enkele ontmoeting. Ondanks be langrijke aankopen van nieuwe spelers, staat Aston Villa ditmaal onderaan de ranglijst, een resultaat, dat tot ernstige crisis lean leiden, want de aandeelhou ders, die de vereniging als een solide zaak hebben gezien en er hun geld in hebben gestoken, zijn van mening, dat het club bestuur hun vertrouwen niet verdient. De vereniging zag zich tenslotte genood zaakt een buitengewone aandeelhouders vergadering bijeen te roepen. waarin over een eventuele wijziging van het clubbestuur beslist zal worden. Docos Hedenavond te 9 uur is er trainen in de Leidse Hout voor alle se nioren. In verband met de hervatting der competitie lijkt ons deze training wel zeer belangrijk. Ook voor B-klassers deze keer lichte kost. Eerst een miniatuurtje van de heer v. Dijk met een pittige afwikkeling, hoe wel de slotstand niet zo denderend is. tVedstrgdproblecm no. 11 (515) Auteur: P. v. Dijk, Parijs le publicatie (Klasse B) a 'i t* «ft m y i r f O "3 Q. Zwart 7 schijven op: 7 9. 13. 15, 19. 26. Wit 7 schijven op: 20, 24 29 '31, 39. 42. Voor dc compctite van dc Lcidsc Bij- c(_n Mrdi bcwcrkinB va„ jartbond worden dc volgende wedstnj-i d(, hecr Dubbcldcmon. Een vraagstuk met een leerzame ontleding, waarbij vooral de sleutelzet aandacht verdient. Dc slotstand dient geheel uitgewerkt aangegeven te worden. Wedstrijdproblcem no 12 (516) Auteur: J. Dubbeldcman, Leiden le publicatie (Klasse B) Stand in cijfers: Zwart 8 schijven op: 3. 10. 14, 18, 20, 24, 26 en 28. Wit 8 schijven op: 29, 31, 35, 37, 40, 42, 48 en 50 Voor alle vraagstukken geldt: wit speelt en wint. Oplossingen binnen 3 weken aan bovenstaand adres. den gespeeld: le klas: De SpijkerbakRijnegom 2—4 De Carambole 1—TOG 2—4; DOS— Spoortje *12; ZuidCentrum 06; Dc Carambole 2UVS 24; SpoortjeDe Carambole 1 6—0; UVS—DOS 4—2; TOG—De Spijkerbak 60; Rijnegom De Vriendschap 60; ZuidDc Caram bole 2 2—4 2e klas: UVS 2—TOP 0—8; TOG 2—De Morschpoort 44; De SportDo Spij kerbak 2 2—6; Zuid 2DVH 2 4—4; DVH 1—TOP 2—6; De Spijkerbak 2— De Morschpoort 6—2; TOP—DVH 1 6—2 De Drei PottZuid 2 44; DVH 2Dc Sport 1—7; TOG 2—UVS 2 6—2 3e klas: DOS 2Vierkantje 2—6; De HeulRijnegom 2 62; Spoortje 2TOP 2 44; TOG 3De Morschpoort 2 44; De Morschpoort 2—Spoorlje 2 62; TOP 2De Heul 44; Rijnegom 2— Vierkantje 35; DOS 2Centrum 2 08 De Carambole 3TOG 3 44 4e klas: De ValkZuid 3 62; De Drei Pott. 2Royal 44; De Vriendschap 2 UVS 3 8—0; De Morschpoort 3De Spij kerbak 3 2—6: TOG 4—De Morschpoort 3 62; De Spijkerbak 3De Vriend schap 2 6—2; UVS 3—De Drei Pott. 2 6—2; Royal—De Valk 4—4; Zuid 3—De Sport 2 44. 5e klas: MBO—DOS 3 44; De Vriend schap 3De Morschpoort 4 26; De Valk 2—UVS 4 6—2; De Heul 2—Rijne gom 3 4—4; MBO—Centrum 3 08; Rijnegom 3De Valk 2 62; UVS 4De Vriendschap 3 08; De Morschpoort 4 DOS 3 4-A. In de 2e klas wist TOP 1 het kam pioenschap te winnen met 1 punt op Dc Morschpoort 1. terwijl het team van De Vriendschap beslag wist tc leggen op de titel in de 4e klas. Alle correspondentie betreffende dexe rubriek gelieve men te zenden aan W. J v. d. Voort, Korenaarstxaat 30. Nieuw Vennep. OPLOSWEDSTRIJD Onze problemen Deze week eerst een vraagstuk van dc heer Kollenburg met een pittig slot. Wedstrijdprobleem no. 11 (513) Auteur: Jos. v. Kollenburg, Tilburg Zwart 12 schijven op: 3/5, 7/10, 12, 19, 21. 22 en 27. Wit 12 schijven op: 15. 17, 25 26. 28, 30. 36, 38. 43, 44, 46 en 47. Dan een probleem van de heer Pran ger dat berust op een reeds wel bewerkt motief. Wcdstrljdprobieem no. 12 (514) Auteur: B. J. Pranger. Den Haag le publicatie (Klasse A) Stand in cijfers: Zwart 12 schijven op: 1, 6, 7, 10/13, 16. 19. 24. 25 en 36. Wit 11 schijven op: 21, 22. 27. 30. 32 34. 39, 40. 42 en 47. Oplossingen pr. 1/1 A. en B. No. 1 (A). Wit wint door: 26—21. 37x 26. 42—38. 47x38. 26—21. 21x5, 5x32. 49x40 32—49 enz. Een heel mooi vraag stuk. Jammer, dat dit probleem nog een tweede winstgang bevat. Opgemerkt door de heer L. W. Scholtcs. No. 2. (A). Wit wint door: 40—34. 50— 44. 35x44. 28—23, 38—32, 33x11. 4440. 4338. 39x10. 25x3. Mooi slagwerk met een bekend slot. No. 3 (A). Wit wint door: 4842. 39— 33. 42—38. 4944. 38—32. 31x2. 36x40. Eveneens mooi slagwerk, hoewel de slot stand wel wat dor is. Dit probleem be vat echter nog een schijnoplossing, welke werd opgemerkt door de heer Scholtes, waardoor het aan waarde stijgt. De taak aan onzt? overige oplossers deze op te sporen. No. 4 (A). Wit wint door: 37—31. 23— 19. 43—39 38x40. 28—23, 8—2. 2x24 (9—14 AB) 24—8 '4—10 CD)8—13 (14—20Ei 134 (10—14) 4—15 (20—24) 15x29 (14 —20) 29x15 (25—30) 15—29 wint. A. (4—10) 24—15 (9—14. op 10—14 volgt wit 154 en wint) 15x4 (1419) 4—18 wint. B. (510 mag zwart niet spelen, daar dan de vangstelling weg is). C. (4—9) 8—24 (14—20 op 5—10 volgt 24—15 en wint) 24x15 (25—30) 15—29 (3035) 291 en wint op tempo. D. (14—20) 8—13 (4—10) 13—4 <10— 14 de beste) 4—10 (14—19) 10x23 <25— 30) 23x1 wint E. (lO-j-15) 1324 en wint gemakkelijk. De aanvangsstand was niet mooi, doch dc afwikkeling leerzaam. Correcte oplossingen ontvangen van: J. Dubbeldeman, Leiden; G. M. Lem mers. Voorhout; H. v. d. Kamp, Lisse; L. W. Turk, Noordwijk; B. J Prangers, Den Haag; J. v. Berkum, Noordwijker- hout; C. Th. Egberts Czn, Ter Aar; L. W. Scholtes. Den Haag: C. P. Zuider duin, Voorschoten; A. A. Smal, Leiden; J. W. dc Rooij, Warmond (allen 1/4); Th. dc Zwart. Sassenheim en J. v. d. Laan, Nieuwkoop, beiden van 1/2. No. 1 (B). Wit wint door: 34—30, 38— 32. 29—23, 24x13, 13—8, 8—2, 2—19 enz. No. 2 (B). Wit wint door: 43—38, 37x8. 29—24, 8—3. 3x31, 47—41 (37—42x> 48x37. No. 3 (B). Wil wint door: 37—31. 39—33 (29x38x-) 43x32, 30—24, 40—34 en I 44x4. No. 4 (B). Wit wint door: 27—21. 39— 34. 49—44 38—32. 45x3 cn 3x15. Correcte oplossingen ontvangen van: IJ. Smeets. NoordwijkerhoutM. J. de I Ridder en B. v. Abswoude. beiden te Noordwijk; Th. G. Egberts. Ter Aar; Nic. de Ridder. Noordwijk; C. Th. Otto, Hil- i lcgommerdijk. CORRESPONDENTIE G. L. te V.: pr. in dank ontvangen; de adressen ontvangen? P. v. D. te P.: problemen in dank ont vangen en als 't zo ver is. krijgt u na tuurlijk bericht. M. J. dc R. cn B. v. A. tc N.: proble men kwamen in mijn bezit. Zal ze nazien en indien geschikt plaatsen. DE K. v. D.-OPLOSWEDSTRIJD Wij delen onze damspclende lezers mede. dat voor bovengenoemde wedstrijd de inzendingstermijn verlengd is tot 31 maart a.s. Degene, die alsnog aan deze wedstrijd wenst deel te nemen, zendt dan 27 cent voor een wedstrijdformulier aan de heer P. v. d. Kwartel. Rijndijkstror\,t 38. Leiden. Vermeld zij nog. dat men in A of B kan deelnemen, en dat de hoofd prijzen 20 en 15 gulden zijn. Oplossingen pr. no. 483 487, in de vol gende rubriek. HOOFDSTUK XXV. In staat van beleg. Bates trad binnen en meldde ons, dat hij had horen kloppen op de poort en Larry en ik gingen kijken, wie het was, terwijl wij Bates naar het meer stuurden om daar de wacht te houden. Onze vriend de sheriff en een hel per, zaten buiten de poort te paard op ons te wachten. Hij ging in de stijgbeugel staan en sprak tot ons over de rand van de muur. „Heren, u moet goed begrijpen, dat ik mijn plicht moet doen. Het is een onaangename geschiedenis, maar ik heb orders gekregen om een ieder, die dit grondgebied niet uit vrije wil wil verlaten, desnoods met geweld te verwijderen. En dat zal ik doen ook". De man wendde zich nu tot Larry. „U hebben wij in de gaten, mijn heer, en als ik u was zou ik maar zonder tegenstand meegaan. Laurence Donovan, het signalement klopt pre cies!" „Je zou een aardige boerderij van die beloning kunnen kopen is 't niet?" begon Larry, doch op dat ogenblik, kwam Bates hard op ons toelopen. „Zij komen over het meer, mijn heer!", meldde hij en ogenblikkelijk verdween het hoofd van de sheriff en terwijl wy hard naar het huis liepen, hoorden wij hoe hij en zijn helper spoorslags wegreden in richting van St. Agatha. Wij liepen over de weide en langs de watertoren naar het boothuis. Ver op het bevroren meer zagen wij een twaalftal mannen naderen. Snel re den zij over het dunne laagje sneeuw dat het ijs bedekte, en een man, die voor de anderen liep scheen de leider te zijn. „Het is Morgan!" riep Bates plotse ling uit. „En Ferguson is er ook bij". Larry grinnikte en sloeg zich op zijn been. „Zie je die magere, kleine kerel, juist achter de leider. Dat is mijn vriend van Scotland Yard. Jongens, het wordt werkelijk een internatio nale ontmoeting!" „Bates, ga jij terug naar het huis en geef ons onmiddellijk een sein, als je een aanval van de andere kant vreest", beval ik. „Wij moeten aan de sheriff denken". „En aan Pickering, die waarschijn lijk ook wel van de partij zal zijn, al zien wij hem niet". „Tracht hen schrik aan te jagen, voordat zij te dicht genaderd zijn, zei Stoddard.„Wij mogen die mensen geen letsel toebrengen als het niet strikt noodzakelijk is". En na die woor den liep ik naar het uiterste puntje van het in het meer vooruitstekende landhoofd. Morgan en zijn mannen waren nu reeds dicht genaderd en hun bedoelingen waren niet verkeerd te begrijpen. De meesten van hen hadden een revolver of een geweer in de hand. De man, die Larry aangeduid had als detective, trak nu een paar passen naar voren en riep: „Gij verleent huisvesting1 aan eeh slecht mens, mijnheer Glenarm. De Amerikaanse wet steunt mij, en gij zult u zelf veel onaangenaamheden op de hals halen wanneer gij die man beschermt. Misschien is het u niet bekend, mijnheer, dat hij een heel gevaarlijk karakter heeft". Ik keerde weer terug naar het botenhuis. „Het is niet hun bedoeling om ons te doden", meende Stoddard. „Zelfs helpers van de sheriff hebben niet het recht iemand te vermoorden en de Rechtbank van Wabana zou zich met deze zaak niet hebben ingelaten, wanneer zij niet verkeerd was inge licht door ons aller vriend, Picke ring". „Daar komen zij!" riep Larry en omkijkend zag ik de mannen snel in de richting van de oever lopen. „Verspreiden en langzaam terug trekken naar het huis", beval ik. En wij verspreidden ons bij het boten huis, terwijl-de tegenpartij in een ge sloten groep op ons aan kwam ren nen; een strategische fout, volgens Larry- Davidson, de detective, was de an deren enkele meters voor en stormde met opgeheven revolver op Larry toe. Doch zijn haast was zijn onder gang. De sneeuw had de gaten in de bosgrond geheel gevuld en in een van die gaten geraakte de man met zijn linkervoet, zodat hij voorover op de grond viel. In een oogwenk zat Larry boven op zijn man, rukte hem de revolver uit de handen en trok hem overeind. „Ah Davidson! Allemaal vergissen wij ons wel eens! Als je een beweging durft te maken perforeer ik je met je eigen revolver!" En hij stelde zich verdekt op achter de man, hem als schild gebruikend, terwijl Morgan en de andere mannen weifelend bij het botenhuis bleven staan. „Het strategische intellect hebben wij gevangen genomen, generaal", zei Larry tot mij. Langzaam begonnen wij nu terug te trekken naar het huis, terwijl Mor gan en zijn mannen, blijkbaar een weinig in verwarring gebracht door het plotselinge verlies van de detec tive, ons behoedzaam volgden. Steeds meer naderden wij het huis, voort durend vrezend voor een aanval, die de gevangene ontzet zou kunnen heb ben, wanneer de mannen van Mor gan een weinig moediger waren ge weest. De aanwezigheid van Stod dard scheen hen te verwonderen, meende ik, en ik zag, dat zij zich op een afstand van hem hielden. Wij waren ver van elkaar verwijderd, nu en dan elkaar een paar woorden toeroepend, uit vrees anders tc ver uit elkaar te geraken. Davidson scheen zich te kunnen schikken in zijn lot, hetgeen dan ook werkelijk niet benijdenswaardig was, wanneer men weet, dat hij Larry reeds een jaar op het spoor was geweest en nu eindelijk meende hem te kunnen ar resteren, en eenmaal hoorde ik hem een poging wagen om Morgan een paar woorden toe te roepen. „Waag dat nog eens'.', snauwd'- Larry „en ons schone Ierland. God zegene het, zal nooit weer de druk van je voeten voelen." Hij draaide de man om en duwde hem vlug in de richting van het huis, nog steeds de revolver gebruikend om hem tot meerdere spoed aan te sporen. Zijn spoed scheen onze vervolgers weer enige moed te geven, want op hetzelfde ogenblik zag ik een viertal mannen hard in mijn richting lopen. „Naar de voordeur", riep ik Larry toe, en ging met Stoddard achter hem lopen om zo nodig zijn terugtocht te dekken. „Zij schieten niet", zei Stoddard. „Gij kunt er van overtuigd zijn, dat zij bevel hebben gekregen om het huis met zo min mogelijk bloedver lies in bezit te moeten nemen". Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7