mm ASPRO i erzoek financiële medewerking voor H.B.S.te Lisse werd afgewezen W/Nb Verkoudheid, griep... Regering staat minder belasting op erfenissen toe Oprichting van r*-k. Ulo De oproep tot samenwerking is een preek voor eigen parochie '..o„aSD-VG 7 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 EERSTE KAMER De repatriëring uit Indonesië De zorg voor gerepatriëerden uit Indonesië werd gisteren besproken in de Eerste Kamer bij de begroting van Maatschappelijk Werk. De heer DE VOS VAN STEENWIJK (V.V.D.) vroeg zich af wie van de leden van de regering zich tegen repatriëring verzetten. Hij was geneigd de mi nister-president deze houding toe te denken. Spr. oefende verder kritiek op het standpunt, dat repatriëring niet kan worden bevorderd omdat het Neder landse bedrijfsleven daar hen nodig heeft. De heer REIJERS (C.H.) vroeg of het mogelijk is gerepatriëeerden te plaatsen in Nieuw-Guinea en de heer SCHIPPER (A.R.) informeerde of het waar is dat in 1957 nog 3000 gezin nen uit Indonesië worden verwacht, zodat dan 10.000 gezinnen zullen moeten worden ondergebracht in con tractpensions. De heer VAN LISHOUT (K.V.P.) deed het denkbeeld aan de hand de zorg voor de gerepatrieerden geheel over te dragen aan organen van eigen levensbeschouwelijke richting. De heren Reijers en De Vos van Steenwijk vonden het jaarverslag over 1952 van Armenzorg nu geen waarde meer hebben. Verspilling van energie zei eerstegenoemde. De heer Schipper vroeg nieuwe sa- larisgrenzen voor maatschappelijke werksters en werkers. Het bedrijfsle ven trekt velen van hen aan tegen hogere salarissen. De heer De Vos van Steenwijk vreesde als gevolg van het sys teem van diplomering en salariëring, dat maatschappelijk werk niet meer „dienen" maar „verdienen" wordt. Over de bejaardenzorg zei hij niets de (Advertentie' Minister gezwicht voor Tweede Kamer De regering heeft gisteren ruime Deze discussie werd gevolgd door I een schorsing van de beraadslagingen, i Tijdens deze schorsing hielden de mi- concessies gedaan in de stroom van nister en zyn staatssecretaris met amendementen, die over de wijziging I enige afgevaardigden achter de geslo. op de wet van de successiebelasting zijn verschenen. ten deur van de commissiekamer een I bespreking om voor de tegenstellin- AIs gevolg hiervan werden in de i gen een oplossing te vinden. avonduren in de Tweede Kamer tal van amendementen ingetrokken. De belangrijke tegemoetkomingen liggen niet in de tariefsverlaging der sucessiebelasting maar in een aantal vrijstellingen. Zo wordt voor weduwen het be drag van de vrijstellingen verhoogd van 13.000 tot 22.000. Voor min derjarige kinderen wordt een jaaraf trek van kracht voor elk jaar bene den de 21 van 500 tot 750. Weduw naars die van hun vrouw erven krij- zo erg te vinden als een passieve oude I ffeo een kapitaalsvrijstelling van dag. Met het -bouwen van tehuizen i 3.000 tot 10.000. De vrijstellingen bereikt men ook geen oplossing voor de bejaarden. Ratten roofden 200 kuikens Slechts weinige uren nadat hij zijn pluimveestapel nog in goede orde had bevonden kwam een landbouwer te Venray tot de ontdekking, dat uit een hok met 300 kuikens er 200 ver dwenen waren. Bij nader onderzoek werden de diertjes gedood en ten dele aangevreten onder de vloer van het hok terug gevonden. Ratten waren de daders geweest. ZEEMAN SLOEG AGENT HERSENSCHUDDING. Gisteren maakte het een 54-jarige zeeman F. W. S., gen goede bekende van de politie, in de Hunsestraat te Den Haag het een paar 13-jar. meisjes lastig. Er arriveerde een politiejeep en de agenten wilden hem meenemen naar het politiebureaii. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de zeeman, die een paar biertjes op had, een van de agenten een kaakslag toediende. In de jeep gezet vernielde de arres tant het windscherm van dit voertuig. De agent heeft vermoedelijk een her senschudding. Aetherklanken DONDERDAG Teevlsieprogramma. AVRO 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Documentatie over de gang van zaken bij een rechtbank. 21.15 Het ballet „HO". 21.45 Telescoop. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.13 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Kamerork. 12.00 Twee piano's. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.35 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus. muz. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.30 „Een geniaal auteur: Ju les Verne', 14.45 Cello en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Re- geringsuitz.: Nederland en de we reld. „Samenwerking op het gebied van de volksgezondheid in Bene- luxverband" door Dr. C. van den Berg. Directeur-Generaal voor de Internationale Volksgezondheids za ken. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpro- blamen. 13.25 Lichte muz. 18.15 Ge sproken brief uit Londen 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Cowboy liedjes. f9.30 Jazzmuz. 20.00 Nieuws. 20.05 Operaconc. (20.4021.00 Voordr). 21.35 ,De dochters van Kolenel Pin ner". 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Act. 23.25—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit-kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvr. 9.40 Gram. 10.00 Gewijde muz. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pianospel. 12.00 An gelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 voor de boeren. 12.40 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath.nicuws. 13.20 Sopr. en piano. 13.50 Gram. 14.00 Prome* nade-ork. 14.45 Voor de vrouw, 15.15 Instr.septet 15.35 Gram. 15.45 Vo caal ens. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Instr.trio. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Koperens. 18.30 Friese liederen. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant 20.20 Ge- var.progr. 21.45 Gram. 22.00 Perio dieken parade. 22.10 Orgelconc. 22.35 van pensioenen en lijfrenten van we duwen van 3000 op 4000 ge bracht. De vrijstelling van kapitaals uitkering voor kinderen wordt ver hoogd van 700 tot 1000 en die van lijfrente van 1400 tot 2000. Deze concessie van de regering was het meest in de geest van de voorstel. Len van de heer H. F. van Leeuwen (V.V.D.), maai- zij kwamen door de felle pleidooien van de heer Lucas (K.V.P.) sneller tot stand. Minister v. d. Kieft had eerder al voorgerekend, dat de door de heer Lucas voorge stelde verlaging van de tarieven de schatkist ruim 30 miljoen zou kosten. De minister waarschuwde de Ka mer, dat de regering in deze parle mentaire periode zich geen belasting verlaging kon veroorloven. Indien er al enige budgetaire ruimte zou zijn, dan zou men zeker de voorkeur ge ven aan 1 een verdere verlaging dei- loon- en inkomstenbelasting voor on- gehuwden en een verlaging van de omzetbelasting op suiker en textiel. Ook de staatssecretaris, dr. W. H. van den Berge, voerde het woord. Ook hij verklaarde, dat de regering zich verzet tegen belastingverlaging, maar dat zij wel hier en daar wat knelpunten wil wegnemen. De staatssecretaris betoogde, dat het voorstel van dr. Lucas juist de kapi taalkrachtigen zou bevoordelen. De heer Lucas vond dit betoog in hoge mate onhebbelijk en hij zei „klets koek" tegen de heer Gortzak, die hem verweet, dat hij de miljonairs wilde steunen. Het gaat mij helemaal niet om de Terug in de Tweede Kamer kwam de regering met zijn vergaande conces sies op tafel. Vandaag zal over dit wetsontwerp gestemd worden. NIEUW STREEFGETAL MINSTENS 70.000 NIEUWE HUIZEN. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft de Eerste Ka mer meegedeeld, dat hij zioh kan ver enigen met een streefgetal van 70.000 tot 75.000 woningen per jaar. De minister deelt de Kamer mede, welke maatregelen hij heeft genomen om de aanwezige bouwcapaciteit zo goed mogelijk te benutten, welke maatregelen bekend zijn. Verder zegt de minister, dat de fa ciliteiten, welke gelden voor de ar beidsbesparende systeembouw ook zuilen worden toegekend aan de tra ditionele bouw, indien daarvoor pion nen worden ingediend die een ar beidsbesparing opleveren. Binnenkort zal een algemene maat regel van bestuur worden uitgevaar digd tot normalisatie en standaardisa tie van de gemeentelijke bouwveror deningen. De minister kondigt aan met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken over leg te zullen plegen over de moge lijkheid, met medewerking van de vakorganiscaties de bouwvakarbei ders aan te sporen in het gunstigste werkseizoen geen vacantie op te ne- rr.en. Gemeenteraad Noordwijkerhout In de gemeenteraad van Noordwij kerhout, welke gisteravond is gehou den, vielen reeds bij het eerste agen dapunt ingekomen stukken", twee belangrijke besluiten. Zonder enige discussie besloot de raad eenstem mig overeenkomstig het voorstel van B. en W. afwijzend te beschikken op het verzoek van de Onder wijsstich ting St. Bonaventura te Leiden aan de raad om zich in principe bereid te verklaren in de kosten van de HBS te Lisse gedurende de eerste 4 maan den nk de oprichting deel te nemen in verhouding van het aantal leerlin gen afkomstig uit Noordwijkerhout. B. en W. motiveerden hun advies om afwijzend op dit verzoek te beschik ken met er aan te herinneren, dat de raad op 24 februari 1955 heeft be sloten om volledige medewerking te verlenen bij de oprichting per 1 sep tember 1955 van een middelbare i school en de instandhouding van die school, totdat subsidie uit 's rijks kas zal zijn toegekend, Nu echter blijkt, dat deze school in Lisse zal worden gesticht, ligt de conclusie voor de hand, aldus b. en w. in hun voorstel, dat de gemeente Lisse volledige me dewerking zal verlenen bij de oprich ting per 1 september 1956 van ge noemde school en de instandhouding dier school, totdat subsidie uit 's rijks schatkist zal zijn toegekend. Het tweede besluit, op zich mis schien niet zo belangrijk, kreeg toch bijzondere betekenis door de uitvoeri ge gedachtenwisseling, welke aan het nemen van het besluit vooraf ging en aan de omstandigheid, dat bij uitzon dering hoofdelijk gestemd werd. Het betrof hier een verzoek van het be stuur van De Instuif om een bij drage tot dekking van het nadelig saldo over 1955 en om in het vervolg een aandeel te krijgen uit het voor subsidie aan jeugdverenigingen be schikbare bedrag. B. en W. adviseer den om op beide verzoeken gunstig te beschikken, omdat naar hun mé ning De Instuif zijn levensvatbaar heid heeft bewezen en nuttig werk voor de jeugd blijkt te verrichten. De heer Janssen was weliswaar voor fi nanciële steun aan de De Instuif, maar vond het bezwaarlijk om deze instelling met zijn ruim 200 leden te laten delen in 't voor subsidie in de begroting uitgetrokken bedrag, om dat dan de andere jeugdverenigingen belangrijk minder zouden krijgen. De heer v. d. Ploeg vond dekking van een tekort uit den boze en wenste aan De Instuif een vaste subsidie toe te kennen. Als ouderen hebben wij er misschien zelf schuld aan, dat deze nieuwe vorm van jeugdzorg noodza kelijk is gebleken. Met de bestaan de vormen hebben wij kennelijk de jeugd niet weten te grijpen. De heer Blaauw was radicaal tegen elke vorm van financiële hulp, niet alleen, om dat het uitgetrokken bedrag ad 1500 zulks niet toe zou laten zonder de andere verenigingen te duperen, maar ook omdat de andere vormen van jeugdbeweging dan maar beter moeten worde*» en zorgen dat de In stuif niet nodig is. De jeugd boven de 17 jaar moet zelf meer bijdragen voor het jeugdwerk en de leden van de Instuif ruim 200 kunnen met elkaar het tekort van 1955 gemakke lijk wegwerken. De heer Meijer vindt ook, dat de jeugd boven 17 jaar eigenlijk zelf voor haar verenigingen moet zorgen, maar reeds verschei dene jaren worden ook hun takken van jeugdbeweging, zoals LTJ, KAJ en KJMV door de gemeente gesubsi dieerd. vVaarom de Instuif niet? Het Het volgende punt vereiste weer heel wat meer tijd. Op de agenda stond vermeld een verzoek van het bestuur der St. Jozefscholen om ver goeding van reiskosten aan buiten de gemeente wonendeleerkrachten. De heer Janssen merkte op, dat deze omschrijving het verzoek niet geheel juist weergaf. Het bestuur vraagt in zijn brief om vaststelling van een Verplaatsingskostenbesluit, op grond waarvan de gemeente zo wel vergoeding van verhuiskosten aan zich van elders hier vestigende gehuwde leerkraohten als vergoe ding van reiskosten aan ongehuwde leerkrachten, die hier geen geschikt pension kunnen vinden, kan verle nen. De heer Janssen wees op de grote moeite, die het schoolbestuur heeft om vacatures te vervullen en op de neiging bij de in Haarlem of Leiden wonende jonge leerkrachten om in verband met de reiskosten betrek kingen in eigen woonplaats te prefe reren boven die in de omgeving. De classificatie spreekt hierbij natuur lijk ook een woordje mee. De voorziter merkte op, dat in williging van het verzoek belangrijke finaciële consequenties voor de ge meente zal meebrengen en dat het tooh zeer wenselijk is, dat de leer- subsidie uitgetrokken bedrag krachten zoveel mogelijk ter plaatse dient echter te worden verhoogd met een aan de Instuif te verlenen subsi die. Nadat nog uitvoerig over dit on derwerp van gedachten is gewisseld wordt tenslotte op voorstel van de heer v. d. Sleet na hoofdelijke stem ming, met 7 tegen 6 stemmen beslo ten om aan de Instuif een bijdrage te verlenen tot het bedrag van het na delig saldo 1955 ad 193.01 en daarbij aan het bestuur mede te delen, dat de raad weinig voelt voor éen ver dere subsidieverlening. Oprichting. Hierna gingen enkele begrotings wijzigingen en een verhuurbesluit on der de hamer door en toen nam de raad het voor de gemeente belangrij ke besluit om medewerking te ver lenen aan het bestuur van de St Jo zefscholen voor de oprichting van een bijzondere school voor uitge breid lager onderwijs (ULO). Het is de bedoeling, dat deze R.K. .ULO per 1 September a.s. wordt geopend. Tevens besloot de raad, ingevolge het in de L.O.-wet vervatte voorschrift, niet over te gaan tot oprichting van een openbare ULO. Raadslid Meyer over „Nieuwjaarsrede burgemeester van Lisse" De rondvraag van de raadsverga dering in Noordwijkerhout kreeg nog - r i een bijzonder karakter door een rede bedragen en ik ben bereid de percen- Van de heer A. Ch. Meijer, die uit- t&ges te veranderen. Het gaat om het v'oerig inging op de nieuwjaarsrede principe van de Katholieke Volkspar-1 - tij, die een algemene verlaging voor staat en die van mening is dat de gehele successiebelasting op erfenis sen in feite een vernietiging van het privaatbezit is. TWEE ZUSTERS AANGEHOUDEN. De politie heeft twee zusters aan gehouden, die op heterdaad werden betrapt bij het stelen van kleding stukken uit een warenhuis te 's-Gra- vanhage. De aangehoudenen zijn een '-jarige huishoudster te Utrecht en meent te moeten opwerpen. van de burgemeester van Lisse. Via de pers, aldus de heer Meijer, hebben wij kennis kunnen nemen van een redevoering, die de burge meester van Lisse op 3 februari j.l. heeft uitgesproken. Daar ook onze gemeente in deze rede werd betrok ken, zou ik met uw verlof gaarne enkele opmerkingen willen maken. Allereerst zou ik dan willen op merken, dat het mij bijzonder heeft gefrappeerd, dat de heer De Graaf zich als de eenzame kampioen voor de samenwerking in deze streek een zuster uit Den Haag. Zij hebben de laatste tijd regelmatig uit waren huizen kledingstukken ontvreemd, de ene keer in Utrecht, de andere keer ln Den Haag. In de woning van de Haagse is voor een bedrag van ƒ225 aan goederen in beslag genomen. JONGENS ATEN KOEKJES MET RATTEKRUrr. Een aantal jongens was gisteren een pakhuis in de Van Hogendorp- straat te Den Haag binnengegaan, toen de beheerder even afwezig was. De jongens zagen daar een trommel met koekjes staan, waaraan zij zich te goed deden. Een van de knapen, de 8-jarige L. W. uit de Van Hogen- dorpstraat, at 20 a 30 van deze koek jes op. Hij voelde zich daarna ziek en is naar een ziekenhuis overge bracht. De koekjes waren namelijk voor de verdelging van muizen be stemd en waarschijnlijk besmeerd met ratfcekruit. De toestand van de jongen is goed. Zijn kameraadjes had- den er niet veel van gegeten, omdat zij de koekjes niet lekker vonden. WACHTGELDPREMIE LOOPT TERUG. Het gunstige verloop van de werk loosheid heeft een nog steeds ver-IMLJP der gaande premieverlaging bij de voor te staan. Herhaalde malen heeft immers van uit deze raad de roep geklonken om tot de zo bitter noodzakelijke samen werking te komen, telkens wanneer wij geconfronteerd werden met pro blemen van volkshuisvesting, van behoud van cultuurgronden, van werkgelegenheid, van electriciteits- voorziening etc. Waar deze aandrang onzerzijds ook thans nog volkomen wordt genegeerd door Lisse's burge meester, kan ik mii niet aan de in druk onttrekken, dat we hier te ma ken hebben met een vlag, die de la ding niet dekt. Het enorme belang, dat deze raad hecht aan een gezonde, op vertrou wen gebaseerde samehwerkln deze streek, is voor mij aanleiding te trachten, mij thans zo duideliik uit te drukken, dat iedere mogelijkheid tot misverstaan of niet-verstaan wordt uitgesloten. Diepste oorzaak. Het valt niet te ontkennen, dat de geringe animo om tot samenwerking te komen als diepste oorzaak heeft het ontbreken van vertrouwen. Steeds duidelijker wordt ook, dat dit in vele kringen in deze streek wel bijzonder is een gemis aan vertrou wen in hem, die de gedachte van sa menwerking het meest van allen zegt wadhtgeldfondsen tot gevolg. Daalde de gemiddelde waohtgeld- premie van 2.6 pet. per 1 juli 1952 tot ongeveer 1.75 pet. per 1 januari 1955 volgens de laatste gegevens is het ge middelde percentage per 1 januari 1956 teruggelopen tot ongeveer 1.37 pet. De reserves van de gezamen lijke wachtgeldfondsen zijn gestegen Gram 22.45 Avondoverdenking, j lot 250 miljoen voor het algemeen 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportultsl. werkloosheidsfonds tot 235 miljoen 23.20—24.00 Gram. I gulden. Ook thans weer wordt in dezelfde redevoering, waarin de samenwer king ten troon wordt verheven, het een en ander gezegd, dat allesbehalve geschikt is om vertrouwen in te boe zemen en een merkwaardig licht werpt on de gedachten, die aan 's bur gemeesters betoog ten grondslag lig gen. Ik bedoel de opmerkingen om trent de H.B.S.-tragedie. Blijkbaar kan men in de raad van Lisse zonder tegenspraak poneren, dat de vestiging van de katholieke H.B.S. te Lisse het resultaat is van wetenschappelijke en dus objectieve onderzoekingen. Daar het de heer De Graaf niet on bekend kan zijn, dat de begrippen wetenschappelijk en objectief elkaar in deze tijd van specialisatie helaas al te vaak niet dekken, kan men dit moeilijk als objectieve voorlichting bestempelen, zeker niet in dit geval. Erg vreemd. Erger wordt het, wanneer de bur gemeester van Lisse het kwaad meent te moeten signaleren, dat anderen een streekbelang ondergeschikt wil den maken aan een plaatselijk be lang. Bedenkend, dat het de heer De Graaf bekend is, dat de initiatiefne mers oorspronkelijk, in overleg met de kerkelijke overheid en het aange wezen schoolbestuur, een katholieke H.B.S. geprojecteerd hadden voor het gehele noordelijke recruteringsgebied van het R.K. Lyceum te Leiden, ter ontlasting van dit lyceum, doet deze signalering van de burgemeester van Lisse vreemd aan. Nog vreemder wordt het, wanneer wij bedenken, dat de H.B.S. thans komt te staan op een plaats, die in vertrouwelijk overleg tussen het ge meentebestuur van Lisse en het de- voering nauwelijks wordt verheeld, dat met samenwerking wordt be doeld, dat de omliggende gemeenten hun belangen hebben te richten op en zo nodig hebben ondergeschikt te maken aan de belangen van de door de heer De Graaf bestuurde gemeen te, stellen wij uiteraard geen prijs op deze samenwerking, zodat het wel licht overbodig is te vermelden, dat de door hem uitgesproken hoop „dat ook te Noordwijkerhout het inzicht in onze gemeenschappelijke taak zo wel op gemeentelijk bestuursniveau alsook op het maatschappelijk vlak, zal groeien" een ijdele hoop is. Hierbij spelen prestige-overwegin- gen geen enkele rol, doch alleen het principiële bezwaar, dat wij als ka tholieken en als streekbewoners een dergelijke centralistische politiek lijnrecht in strijd achten met het ka rakter van deze streek en zijn bewo ners. Daar wij ons niet aan da indruk, kunnen onttrekken, dat men ook van bepaalde ons niet-vörwante pro vinciale zijde deze centra)'sitie niet dhgaarne ziet, zullen wij duboel op onze hoede zijn. Op 'n andere manier. Het spreekt vanzelf, mijnheer de voorzitter, dat deze streek, waarin wij geboren en getogen zijn, ons zo lief is, dat geen inspanning ons te groot zal zijn om in vertrouwen en samenwerking op voet van gel! *>eid met andere gemeentebesturen de streekproblemen tot oplosisng te brengen. Ik kan de burgemeester van Lisse partement van O. K. en W. is vast-1 verzekeren, dat het inzicht in onze ilaaie in rlil ln gesteld, zonder enig overleg met de belanghebbende katholieke bevol king van deze streek, noch met dc mede-geïnteresseerde gemeentebestu ren. Wanneer wij tenslotte de burge meester van Lisse ook thans nog met geen woord horen reppen over de belangen van de Jeugd van deze streek, doch slechts met kennelijk genoegen horen verklaren dat door de vestiging van een katholieke H.B.S te Lisse het centrale karakter van 's burgemeesters gemeente opnieuw is beaccentueerd, dan duldt de foor hem geuite beschuldiging, dat ande ren de streekbelangen ondergeschikt willen maken aan plaatsc'ljke belan gen toch wel op een ontstellend te kort aan zelfkennis. Onzerzijds willen Wij dan ook dui delijk signaleren, dat de gang van zaken rond de. H.B.S. het vertrouwen in de bedoelingen van genoemde bur. gemeester, wanneer hij van „samen werking" spreekt, wel grondig heeft dden verdwijnen. 'Svi 'aar de ervaring ons heeft ge wonen. Bovendien merkte de voor zitter op dat het tot nu toe toch nog wel meegevallen is met de voorzie ning in vacatures. Tenslotte herin nerde de voorzitter er aan, dat nog onlangs het bedrag per leerling van ƒ30,— op ƒ35,— is gesteld en dus eventueel de schoolbesturen zelf op dit punt wel iets zouden kunnen doen. De opmerkingen van de voorzitter vinden bij de meeste leden instem ming en uiteindelijk wordt het ver zoek zonder stemming afgewezen. De Stichting R.K. Gezinszorg krijgt vervolgens zonder op- of aanmerking het gevraagde subsidie per verzor gingsdag en voor het gemeenteperso- neel wordt de vacantietoeslag op 4 pet gesteld. Subsidie muziekkorpsen. Na een zeer korte gedachtenwisse ling besluit de raad overeenkomstig het uitvoerige voorstel van b. en w. aan de beide plaatselijke muziekkorp sen een subsidie toe te kennen, be staande uit le. een bijdrage van 2.50 per lid, 2e een p^estatietoeslag van 100,— voor een vereniging, die in de eerste afdeling uitkomt, van 150 in de afdeling uitmuntendheid, 200 in de ere-afdcling en ƒ250,— in de vaandel- of superieure afdeling en 3e een vergoeding van 25,— per open luchtconcert met een maximum van 4 concerten. Tot nu toe ontvingen de beide mu ziekkorpsen elk 250,per jaar en volgens het nieuwe systeem zal naar raming de R.K. muziekver. „St. Jean ne d'Arc 485,— en de Chr. muziek ver. „De Harpe Davids" 412.50 ont vangen. Het huurcontract met Ten Berge's Confectie-industrie inzake de voorma lige N.-H. sohool wordt verlengd tot 1 juli 1957, omdat het voor de N.V. mede gezien de afgekondigde bouw- stop voor andere gebouwen dan wo ningen niet mogelijk zal zijn vóór die datum een eigen gebouw te stichten. Het plan tot herziening van het uit breidingsplan in onderdelen De Boek horst en de Viaductweg-Kerkstraat wordt zonder stemming vastgesteld. Tegen dit plan is bezwaar ingediend door de N.V. Maatschappij tot Ex ploitatie van gronden „Veenenburg- Elsbroek" en van Herwaarden's Kalk zandsteenfabrieken N.V. te Hille- gom. Deze maatscshappijen, die tezamen één concern vormen, hebben er be zwaar tegen, dat het in dit plan gele gen terrein, dat hun eigendom is, be stemd wordt voor recreatieterrein. Zij stellen in hun bezwaarschrift, dat dit terrein afgegraven moet worden om in de behoefte aan zand voor de kalk- zandsteenfabrlcage te voorzien en dat na afgraving kostbare bollengrond overblijft, welke zij evenals de reeds beschikbaar gekomen gronden met grote bereidwilligheid aan gegadig den ter beschikking zullen stellen. Vreemd. De raad merkt in de overwegingen van zijn besluit op, dat. blijkens de toelichting bij het plan, de terrei nen met recreatieve bestemming zul len moeten worden afgegraven, met de bedoeling op deze terreinen een leerd en het in de gereleveerde rede-meester van Lisse gelegde basis. gezamenlijke taak in dit inzicht in deze raad reeds lang is volgroeid. Dit fL,HHHUJRI inzicht houdt bijv. in, dat deze taak zwembad, sportvelden en plantsoen op bestuurlijk niveau zloh dient teMMgttgHM beperken tot die vraagstukken, die op het terrein van de gemeentelijke bemoeiingen behoren! Dit inzicht houdt ook in, dat men van anderen, op bestuurlijk niveau én op maatschappelijk terrein slechts vertrouwen kan vragen, indien men zelf geen oorzaak is van wantrouwen. Dit inzicht impliceert eveneens, dat men op bestuurlijk niveau de democratische? verhoudingen ccrble- digond elkaar als goHjkberechtig- de partners beschouwt en eikaars be langen respecteert. Zoals dit inzicht ook vóóronderstelt het verlengen tot een oprechte be langenbehartiging van geheel de streek en niet het verlangen tot elke prijs het centrale karakter van eigen gemeente te zien beaccentueerd. Op basis van onze inzichten inzake samenwerking handhaven wij onze reeds herhaaldelijk uitgesproken be reidheid tot samenwerking in de streek, waartoe een openhartig con tact tussen de fracties en raadsleden misschien vruchtbaarder bodem zou kunnen zijn dan de door de burge- aan te leggen. Deze bestemming en de daaruit voortvloeiende afgraving komt der- halve ten goede aan de behoeften aan grondstof voor de kalkzandateen- fabrlcagc door adressant. De opmer king over de ter beschikking komen de bollengrond doet de raad vreemd aan, omdat de maatschappij op 2 no vember 1955 het pachtcontract tussen haar en de gemeente Inzake ruim 22 ha. teelland in de zanderij heeft op gezegd, omdat de directie het voor nemen heeft door dlepruigen deze gronden voor de bollenteelt te ver nietigen. Het ingediende bezwaar schrift is dan ook door de raad on gegrond verklaard, De aanschaffing van een nieuwe kleine motor-grasmaaier ontmoet geen bezwaar, omdat volgens de voor zitter de oude totaal vorsleten ls. Een kleine vrachtwagen voor de plantsoenendienst wordt echter niet zonder meer toegestaan. Omdat dc raad de noodzakelijkheid van deze wagen niet direct inziet en geen kos tenraming is overgelegd, wordt dit punt tot een volgende vergadering aangehouden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6