Industrie gaf weer gestalte aan de wonderlijkste breinbrouwsels Utrechtse Jaarbeurs (I) Propaganda voor Rembrandtfessten in Leiden en Amsterdam Zaak-Schokking eervol afgedaan Aktie wordt aangepast aan de levensgewoonten van de bevolking WOENSDAG 7 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA Wancfe'ina labors de snufjes Als volgende week dinsdag de poor ten van het Jaarbeursgbouw in Utrecht openzwaaien, zal de grote stroom nieuwsgierigen weer oog in oog komen te staan met de materie geworden bedenksels, die op naar geestige winteravonden en verruk kelijke, zomerse dagen opborrelden onder de schedeldaken van doodge wone en bijzondere mensen. Er zijn dingen bij, waarvan men zegt: „Hoe bestaat het, dat ik nooit op dat idee gekoihen ben", maar er zijn er ook, waarbij men in alle bescheidheid het hoofd buigt en mompelt: „Waar halen ze 't vandaan?" Daar staat de theepot, die in de bur gerlijke stand van de Ocirooiraad ge noteerd werd als Dorothé. Tientallen jaren hebben we in de mening ver keerd, dat alleen de theemuts in staat was, om het smakelijke drankje bereid volgens de gulden regels op temperatuur te houden. Een van de ruim tien millioen vaderlandse brei nen heeft tenslotte tegen deze stel ling protest aangetekend. De indus trie kwam in actie en het resultaat, dat in Tiel ter wereld kwam, was een dubbelwandige" metalen theepot, waarin dé thee zonder verder hulp middel op de goede tefnpferatuur blijft. Laat 't maar vriezen. Met de koude van februari nog in de botten, zal men ook met genegen heid kijken naar de gestikte deken, die in Frankrijk al 'n carrière achter de rug heeft. Misschien hebt u in de nachten, waarin we koude-records braken, on der zo'n stapel dekens geslapen dat uw luchtwegen nog een tikje verkreu keld zijn. Die tijd komt niet meer terug! Men beschikt nu over het Isother- myl synthetisch product. Bij de eer ste kennismaking is het een mondvol, maar zodra men een gestikte deken vol heeft, stapt men gemakkelijk over dit bezwaar heen. Het asuakje, die de rokenue petjes verdonkeremaand. ter van deze deken nog niet geheel aan de openbaarheid prijs gegeven. Zij neemt ook geen vocht op en is daarom zeer geschikt voor rheuma- patiënten. In verband met deze eigen schap is het tevens erg gemakkelijk, om de deken te wassen. In enkele uren is zij droog! Moe in 't vilt. En dan is er de damesmantel, die voor Nederland „iets heel nieuws is". Op het gebied van mode en stoffen blaast de vaderlandse industrie al een krachtige partij mee, maar tot dames mantels van vilt hadden we 't tot op •heden nog niet gebracht. Maar op de Utrechtse Jaarbeurs kunt U de vilt damesmantel zien, die geheel gevoerd is met bont en waar van ook de kraag en manchetten met bont zijn afgezet. Overigens beperkt de damesmantel van vilt zich niet tot de wintermaan den. Dat bewijst een op het voorjaar afgestemd exemplaar met een voering van zijde en een exclusieve garne ring. Overigens willen we ons niet uit sluitend bepalen tot mosder de vrouw, want ook voor vader gloort er een nieuwe toekomst, welke ver band houdt met zijn bezoeken aan de barbier. Amerika presenteert na melijk de scheerzeepmachine, die eer lang de scheersalons zal gaan sieren en het wachten zal verkorten. De kapper behoeft de stoppelige wangen niet meer met de kwast mes-*rijp te maken. Hij zet de machine maar even aan en het spulletje, dat eruit bor relt, wordt op het gelaat van de baardman gelegd, 't Is alleen maar een kwestie van neerleggen en met een is de baard zo slap als een vaat doek zodat de kapper de kwast-épiso de kan overslaan en direct het mes kan trekken. Bello-paniek. „Eureka" uit Leimuiden laat Bello weer paniek zaaien onder de insec ten. En niet alleen Bello. Er zijn al lerlei aardige figuurtjes, welke gepre pareerd zijn met een speciale vloei stof, die de insecten doodt. De vloei stof behoudt lang de dodende werking en daarna houden Bello en zijn broer tjes en zusjes hun waarde als sier voorwerp. De fabriek brengt ook de „sfeer verlichting" weer, een blokkaars van 40 branduren, die zodra hij brandt een bekend tafereel uit Roodkapje laat zien, wat een echt sprookjesach tig effect geeft. In ongeveer dezelfde uitvoering is er een sneeuwblok, dat de grillige vormen van de sneeuw massa's suggereert. Èn voor vandaag willen we dan be sluiten met de nieuwste asbakjes, die in allerlei aardige kleuren op Ie markt gaan verschij-nen. De peukjes van de heer des huizes zullen niet meer op de asbak liggen na te roken Eén beweging aan een klein ultsteek- seltje en as en peukjes verdwijnen naar een afgesloten ruimte, waar hun geuren definitief aan de neus ont trokken zijn. Tentoonstellingen in drie steden. De algemene Nederlandse vereni ging voor vreemdelingenverkeer heeft de propaganda voor de herden king van het 350ste geboortejaar van Rembrandt zo groots mogelijk opgezet. Reeds zijn 6000 affiches met een portret van Rembrandt te gen een vaag gehouden palet en de data 17 mei 21 October in vele talen aan musea en hotels in het buitenland gezonden. De buitenlandse reisbureaus wor den voorzien van 400.000 vouwbla den, welke tezamen de V.V.V.'s van Rotterdam, Amsterdam en Leiden werden vervaardigd. Daarin wordt de aandacht gevestigd op de groot- ste Rembrandt-tentoonstelling ooit De belangrijkste eigenschap van dit gehouden en de kleinere te Leiden. product is het vermogen, om warmte te isoleren. Wanneer men onder een deken ligt, die met deze stof gevuld is, wordt de lichaamswarmte vastge houden. „Zelfs bij koud weer is één deken voldoende!", vertellen de vertegen woordigers. De Nato-legers hebben reeds de proef op de som genomen en het gevolg is, dat de slaapzakken een Isothermyl-vulling hebben gekregen. Maar hiermede is het nobele karak- Voorts ontvingen de reisbureaus schildersezeltjes met een nijver kunstenaartje er voor. Het „doek" bevat opnieuw een beeltenis van Rembrandt en de aankondiging van het Rembrandtjaar. Het briefpapier van de A.N.V.V. verkondigt in alle talen en kleuren de Rembrandtevenementen. Aan de gehele wereldpers zijn uitvoerige gegevens gestuurd, waarnevens ten behoeve van lezingen voor belang- vertrokken. stellende uitvoerige standaardge- gevens zijn verstrekt. De A.N.V.V. heeft speciale Rem brandstands, die bij allerlei gele genheden en tentoonstellingen de aandacht op het Rembrandtjaar vestigen. Tragische terugkeer Over enkele weken zal een jong emigranten-echtpaar, dgit 2 jaar ge leden uit Budel naar Canada vertrok, in het vaderland terugkeren, met de tragische bijzonderheid, dat de 27- jarige vrouw,hier menselijker wijze gesproken komt om haar laatste levensdagen te slijten. Enkele weken geleden constateer den enkele artsen in Canada, dat de vrouw, die moeder is van een baby van 18 maanden, ongeneeslijk ziek is en hoogstwaarschijnlijk nog slechts enkele maanden te leven zal hebben. De hartewens van de vrouw om in haar vroegere vaderland te kunnen sterven, werd in een plaatselijke krant bekend gemaakt en onmid dellijk stroomden de dollars binnen, zodat de overtocht voor het gezin mogelijk werd. Vandaag is het gezin met de „Maas dam" uit New York naar Nederland Honderdste D.K.W. kwam in Sassenheim van de band De sprookjesachtige blokkaarsen, die in Leimuiden gemaakt worden. De Haagse pers wijdt grote aan dacht aan het rapport van de com- missie-Donner over de zaak-Schok- king. Het Haags Dagblad, dat op 1 febr. met de beschuldigingen tegen de heer Sohokking kwam, noemde het rap port een verbluffend stuk. Het vestigt de aandacht op het feit, dat nu pas het argument van de „valstrik" zo veel klem krijgt. Het blad twijfelt er niet aan, dat bij een normele behandeling in de zuivering en de bijzondere rechtspel. ging van het verweer van de burge meester niets was overgebleven. COMMENTAREN IN HAAGSE BLADEN Het blad vindt het een bedenkelijk punt in het rapport van de ereraad, dat het zo grif afgaat op wat de heer Schokkimg thans vertelt en geen aan dacht schenkt aan wat anderen, die thans niet zijn gehoord, vroeger heb ben verklaard. Hierdoor komt men on vermijdelijk tot een afwenteling van schuld op mensen, die zich moeilijk kunnen verdedigen. Het Binnenhof zegt, dat het rapport een rehabilitatie van mr. Schokking betekent Het acht het niet onbelang rijk, dat het onderzoek de over het algemeen gunstige indruk over mr. Schokking's gedrag tijdens de oorlog en de openheid, welke hij bij herha ling heeft betracht in de kwestie- Pino goed heeft belicht. Bij de zuiveringsprocedure is niets gebleken van ernstige fouten. De Nieuwe Haagse Courant zegt, dat de grote verdiensten van de nota is, dat zij alle onzekerheid, welke rondom de figuur van de burgemees ter is ontstaan, met één klap weg neemt. Het Haagsch Dagblad heeft volgens dit blad een door mr. Schok king afgelegde verklaring uit het verband gerukt. De door de regering gegeven ope ning van zaken is grondiger geweest dan men aanvankelijk heeft kunnen hopen. Het Vaderland verklaart dat het Haagsch Dagblad de feiten niet juist heeft weergegeven. Het heeft burge meester Schokking willen wegwerken om persoonlijke redenen. Het blad meent, dat de heer Schok king door het rapport van blaam is gezuiverd en dat hij moet blijven als burgemeester van Den Haag, al zal het nog wel even duren voor de rust weerkeert. Maandag Is in het Nederlandse assemblagebedrijf van de D.K.W. in Sassenheim de honderdste WSUDFU, van de band gekomen. De wagens worden geheel in Nederland geassembleerd door personeel, dat onge schoold is aangenomen en in de fabriek wordt opge leid. Binnen enkele maanden hoo^t met een produce te hebben, die aan de gehele binnenlandse vraag kan voldoen. Op de foto: nog een laatste grondige inspectie en de 100ste is een feit. Prof. dr. Visser tot Leids hoogleraar benoemd Tot gewoon hoogleraar in Leiden in de toegepaste wiskunde is benoemd prof. dr. C. Visser, thans gewoon hoogleraar te Delft. Prof. Visser zal hiermede als eerste deze nieuwe Leid- se leerstoel bezetten. Hij vervuld reeds een leeropdracht te Leiden voor hetzelfde onderwerp. In Delft gaf hij onderwijs in de zuivere en toegepaste wiskunde en de mechanica. Eerste leek" hoogleraar in de theologie Tot gewoon» hoogleraar in de ge schiedenis van het christendom en de leerstellingen van de christelijke godsdienst in de middeleeuwen is aan de Leidse universiteit benoemd dr. C C. de Bruin te Barendrecht, leraar in de Nederlandse taal aan het Mar- nixgymnasium te Rotterdam. Tot dusverre bestond er maar één leerstoel aan de Leidse universiteit voor kerkgeschiedenis. Met het oog op de grote omvang van het terrein van de maediaevistiek werd besloten een speciale leerstoel voor de kerk geschiedenis van deze periode in het leven te roepen. Het besluit hiertoe was reeds enige jaren geleden geval len, maar eerst thans is men er in ge slaagd een goede deskundige voor dit gebied te vinden, die bereid was deze leerstoel te bekleden. Dr, De Bruin, die Neerlandicus van vorming is, zal de eerste nist-theoloog zijn, die deel uitmaakt van de theologische facul teit. f 10,vult de maag Aan de Rotterdamse Hoogstraat is vandaag een restaurant geopend, waar men zoveel mag eten als men wil en zoveel als men in 100 minu ten naar binnen kan krijgen aan kip, biefstuk, ananas-met-slagroom en hors d'oeuvre vooraf. En een dergelijke eetpartij kost slechts 10. In het buitenland is komen vast te staan, dat een dergelijk f 10.sys teem niet het faillissement van de eigenaar betekent, maar dat de 10. ruim voldoende zijn om de maag van hongerigen te vuilen gedurende 100 minuten. „De Keuken" in Rotterdam is het eerste restaurant in Nederland, dat tot dit merkwaardige systeem over gaat., Slijpsteen barstte Bankwerker zwaargewond Toen een 29-jarige bankwerker uit Laren gisteren in een smederij aan de Prins Bernhardstraat bezigheden bij een slijpsteen verrichtte, sprong de slijpsteen plotseling uit elkaar en drongen enkele scherven van de ver splinterde steen in het hoofd van de bankwerker. De man werd in zeer ernstige toe stand naar het r.k. ziekenhuis ver voerd en de politie heeft de zaak in onderzoek, daar de slijpsteen hoogst waarschijnlijk niet van een afscher ming was voorzien. MET ARM TUSSEN MACHINE. In Enschede is een wolspinner met zijn linkerarm in een z.g. krassen machine terecht gekomen. De linker onderarm werd volkomen afgerukt. Er waren geen getuigen van dit on geval. De man liep onmiddellijk naar de portiersloge waar men hem met .een auto naar het ziekenhuis bracht. De arm moest beneden de elleboog worden geamputeerd Burgemeester Schokking wil geen demonstratie De burgemeester van 's Graven hage, uit de bladen vernomen heb bende, dat tegen morgenavond eed défilé te zijner ere wordt georgani seerd, verzoekt ons mede te delen, dat hij een dringend beroep op de initiatiefnemers doet van zulk een défilé af te zien. Hij appricieert hogelijk het bewijs van deelneming, dat daarin tot uit drukking komt, doch meent goed te doen van elke openbare demonstratie af te zien, mede omdat de burgemees ter en mevrouw Schokking deze da gen in rust willen doorbrengen. Geschil tussen ministerie en wegenbouwers Er is een verschil van mening ont staan tussen de Nederlandse wegen bouwers en het ministerie van Ver keer en Waterstaat over de doorbe rekening der vrachttarieven van vo rig jaar. Toen namelijk in de loop van het vorig jaar de vraag naar scheepsruim- te op de binnenvaart los kwam, ste gen de vrachtprijzen als mijnliften. Zij liepen op tot ver boven het maxi mum van de margetarieven, zodat de handel zich geheel buiten de beurs ging afspelen. De wegenbouwers, die vrij waarde loze materialen tegen hoge kostprijs moesten laten vervoeren, ondervon den van de stijging groot nadeel. De kosten van dit materiaal bestaan voor vijftig tot zeventig procent uit ver voerskosten. De wegenbouwers menen dat de overheid heeft verzuimd in te grijpen in deze prijsstijging der vrachten, waardoor de wet op de evenredige vrachtverdeling in feite buiten werking gesteld werd. Zij ach ten het onbillijk de wegenbouwers geheel voor deze onverwachte strop op te laten draaien. Men verwacht dat in een overleg tussen ministerie en wegenbouwers een voor de laatste bevredigende oplossing zal worden gevonden. Wijziging verlofbesluit Lager Onderwijs In staatsblad 84 is gepubliceerd een koninklijk besluit, waarbij het verlof- besluit lager onderwijs op verschei dene punten wordt gewijzigd. De wij zigingen betreffen in hoofdzaak het volgend: het z.g. smartegeld zal in- plaats van zes weken netto salaris voortaan bedragen zes weken bruto bezoldiging, terwijl ook de nabestaan den van onderwijzers op wachtgeld voor deze uitkering in aanmerking kunnen komen. De voorwaarden voor het verkrijgen van uitkeringen ten behoeve van hen, die tijdens ziekte worden ontslagen of binnen een maand na hun ontslag ziek worden zijn enigszins gewijzigd terwijl de mi nister de bevoegdheid heeft verkre gen deze uitkeringen geheel of ten dele te weigeren, indien de onder- Wijzer niet binnen drie dagen, nadat de aanspraak is ontstaan, van zijn verhindering om arbeid te verrich ten kennis geeft. Voorts zijn aanspra ken opgenomen ten behoeve van noodwachters en is een regeling inza ke de vakantie-uitkering getroffen. Dinsdagmorgen ontdekte men op een weiland langs de Maas bij Eijs- den, dat overstroomd is geweest, het lijk van een 30 tot 35-jarige vrouw, .vermoedelijk afkomstig uit België. Zondagmiddag was het lijk reeds in de Maas gezien, doch het was door de sterke stroom snel afgedreven. Ondanks nasporingen in België door de rijkspolitie van Eijsden, kon de identiteit nog niet worden vastge steld. Uit de Maas bij Acren (Noord-Lim burg) werd dinsdagmorgen het lijk opgehaald van de 67-jarige M. Jans sen afkomstig uit Tegelen. De man werd sinds 3 jan. 1956 vermist. GEMEENTESECRETARIS VERDACHT VAN VERDUISTERING Tegen de secretaris der gemeente Heeze bij Eindhoven is een gerechte lijk onderzoek ingesteld. De gemeen te-secretaris wordt ervan verdacht, verduisteringen ten nadele van de gemeente te hebben gepleegd. De verduistering zou van beperkte om vang zijn. Van der H. is met verlof gezonden. Hij verblijft thans in het ziekenhuis te Eindhoven, waar hij een operatie heeft ondergaan. WONINGTELLING LOOPT VAN STAPEL Onbeantwoorde vragen De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft in een brief aan de gemeentebesturen de aandacht op gevestigd, dat voor het welslagen van de binnenkort te houden woning telling de volledige medewerking van de bevolking van het grootste belang is. De minister is ervan overtuigd, dat deze medewerking allerwege gaarne zal worden gegeven, mits evenwel de zekerheid bestaat, dat de bij de telling te verkrijgen gegevens uitsluitend worden gebezigd voor het statistische doel dat met de telling wordt beoogd. Het is daarom noodzakelijk, dat alle maatregelen worden genomen die nodig zijn om te voorkomen, dat enige ter gelegenheid van de telling verkregen kennis voor een ander doel wordt gebruikt. In het bijzonder dient buiten iedere twijfel te zijn, dat op het beleid betreffende de verde ling van woonruimte binnen de ge meente de te verkrijgen gegevens van geen invloed zullen zijn. De minister doet een beroep op de ge meentebesturen hieraan nauwgezet de hand te houden. Geen overlast. Hij schrijft verder, dat het gewenst is de tel-werkzaamheden zodanig uit te voeren, dat de bevolking niet meer overlast wordt bezorgd dan nodig is. Hoewel voor die werkzaamheden da gelijks de tijd tussen 8 uur 's morgens en 9 uur 's avonds beschikbaar zal zijn, kan het niettemin voorkomen, dat om binnen de persoonlijke sfeer van de bevolking gelegen redenen bepaalde uren voor een bezoek van de teller minder geschikt zijn, voor onderscheiden plaatsen en buurten zullen de omstandigheden in deze zeer verschillend zijn. Hét verdiént daarom aanbeveling het programma van de tel-werkzaamheden zoveel mogelijk a3n te passen aan de levens gewoonten van de te bezoeken ge zinnen. Beperkt aantal vragen. Voor enkele gemeenten is om rede- ren van praktische aard goedgevon den, dat de met de woningtelling be laste enquetteurs tevens een beperkt aantal vragen stellen, welke buiten het kader van de woningtelling val len. Deze omstandigheid mag er ech ter niet toe leiden, dat voor het ver kregen van deze nadeie gegevens op enigerelei vvijze gebruik wordt ge maakt van bevoegdheden die voor de woningte'ling worden verleend. Uit drukkelijk zullen derhalve de tellers, wanneer zij tot het stellen van de hier bedoelde vragen overgaan, op het afwijkende karakter van deze vragen dienen te wijzen. Ten slotte brengt de minister onder de aandacht, dat de wettelijke voor schriften ter zake van de woningtel ling op dit ogenblik nog niet zijn tot stand gekomen. Voor zover derhalve teneinde op het gestelde tijdsche ma niet ten achter te raken reeds thans werkzaamheden worden ver richt, hebben deze uiteraard een voorlopig en zuiver vrijwillig karak ter. Vermeden dient te worden, dat op enigerlei wijze wordt vooruitgelopen op naar verwacht mag worden alsnog bij of krachtens de wet te geven voorschriften, zoals die betref fende het binnentreden van wonin gen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5