Begrafenis van prof. W. H. Keesom Kuipersteeg Leiden G. Paardekooper veertig jaar bij de vrijwillige brandweer Grote belangstelling uit binnen- en buitenland Scherp 5 AVONDRUST Tekst op het bidprentje WARMOND Koninklijke onderscheiding WOENSDAG 7 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 De 46-jarige Leidenaar A. van Houten, wonende aan de Vierde Bin nenvestgracht 28 te Leiden, is he denmorgen om kwart over tien in de Kuipersteeg (van Haarlemmerstraat naar Oude Rijn) dodelijk verongelukt. Hij reed daar met een matige gang op rijü motorfiets door de steeg en raakte op een gegeven moment een deurpost. Hij viel tegen de grond en I was vrijwel op alag dood. DC politie hoeft geen zekerheid over de oorzaak van deze plotselinge dood. De motorrijder is vermoedelijk ongelukkig terecht gekomen, maar het kan ook zijn, dat hij door een j hartverlamming werd getroffen. Getuigen van dit ongeval worden verzocht zich met de politie te Lel den, afdeling Verkeer, in verbinding te stellen. Onder zeer grote belangstelling vond hedenmiddag op de r.k. begraaf plaats nan de Zijlpoort de teraardebe< stelling plaats van prof. dr. W. H. Keesom, oud-hoogleraar aan de Leid se Universiteit, die enkele dagen ge leden op 79-Jarlge leeftijd is overle den. Geleerden van naam uit binnen en buitenland volgden de baar van de grote natuurkundige, die door zijn onderzoekingen wereldberoemd werd. De tientallen geestelijke hoogwaar digheidsbekleders, die bij de plech tigheid aanwezig waren, herinnerden aan de grote rol die prof. Keesom in het katholieke openbare leven ge speeld heeft. De plechtig gezongen H. Mis van Requiem weid hedenmorgen opgedra gen in de Sint Petruskerk door mgr. dr. W. van Hees, magister-generaal der Kruisheren, met assistentie van kapelaan C. W. Thomas, diaken, ka pelaan P. H. L. van Iragen, sub-dia ken en kapelaan J. W. M. de Jong POTLOOD en GEEST li i 3 T 29 l" 7 8 9 10 11 12 U IgSis 16 17 18 19 H20 22 23 24 25 26 27 28 00 No. 528. Horizontaal: 1. nieuws, tijding, 5. kellner, 8. regengod, 11. krachtig, 13. overtreffende trap van wit, 15. groente, 17. in het laar onzes Keren (afk. Lat.), 18. morsdoekje, X). bijwoord, 21. vaartuig, 23. werp- strik, 25. gem. in Limib., 27. vogel, 29. steunend deel ener zoldering, 30. water in Limburg. Verticaal: 2. voorzetsel, 3. gem. in Gelderland, 4. scheepsemmer, 5. na kroost, 6. kort geweer met getrokken loop, 7. boom, 9. vlek door vet ont staan, 10. zwemvogel, 12. adellijke titel, 14. meisjesnaam, 16. onderricht, 19. broeder van Mozes, 22. weekdier, 24. Zeeuwse hoeve, 26. ieder, 27. volksnaam voor de kauw ,28. deel van een ontkenning (Fr.). Oplossing morgenavond. Oplossing no. 527. Horizontaal: 1. Medam, 5. vijf, 7. ijs, 8. vore, 10. mode, 11. nu, 12. gen, 13. zak, 14. leed, 15. daas, 16. als, 17. paar, 18. R. D., 19. band, 21. Gent, 22. do, 23. Eva, 24. Demer. Verticaal: 1. mijl, 2. es, 3. avond, 4. node, 5. v. e.. 6. fluks, 9. re, 10. mees, 11. naar. 12. geld, 13. zaad, 14. larie, 15. Dante, 17. pand, 19. Be, 20. hor, 21. ga, 22. de. „Welke beloning wil je hebben Wanneer een vermogend man deze vraag stelt in de geest van: zeg het ■maar, je kunt alles krijgen, wat je hebben wilt, doemen vele pretti ge dingen op! Wanneer O.L.Heer zelf deze vraag stelde, zou je daar aan kunnen toevoegen wat de rijkste man niet geven kan): een gelukkig leven en een gelukkige eeuwigheid. Maar zo bescheiden was de hoogwelgeboren heer Tho mas van Aquine niet! Toen hij eens in gebed lag voor een kruis beeld hoorde hij Jezus zeggen: „Je hebt goed over Mij geschre ven. Thomas, welk loon wil je hebben?" Waarop Thomas ant woordde: Geen ander loon, Heer, dan U zelf". Deze Thomas (van daag is het zijn feest) was een van de gróótste genieën, welke de mensheid heeft voortgebracht. Hetrieen zijn antwoord op dit vor stelijk aanbod ook bewijst. all eeremoniarius. Op het priester koor hadden plaatsgenomen de oud- paatoor van dé parochie Th. M. Beu kers en prof. dr. Henry van Rooyen, studentenpastoor van de S.V. „Sanc- tue Augustinus", waarvan de over ledene erelid was. Aan de beide zij altaren werd achtereenvolgens het H. Misoffer gecelebreerd door mrg. H. J. J. M. var» Straelen, hoofdaalmoezenier van het leger, prof. dr. P. H. van Laer, mgr. Smets van de Universi teit van Leuven, waarvan prof. dr. Keesom doctor honoris causa was er. pater Govaert, familielid van de over ledene. Het zangkoor van de Sint Petrus parochie, versterkt met zangers van andere Leidse kerkkoren, gaf een prachtige uitvoering van de Mêssa da Requiem van Don Lorenzo Perosi. Het koor stond onder leiding van .de heer W. Verburg met aan het orgel de di recteur-organist, de heer H. A. Rijn beek. Na de H. Mis werd in de pastorie gelegenheid tot condoleance geboden, waarvan velen gebruik maakten. Hierna volgde de teraardebestelling op de r.k. begraafplaats. In alle eenvoud bijna onop gemerkt is hij door het leven gegaan; maar die hem.kenden, hadden grote bewondering voor zulk een eenvoud bij zoveel geleerdheid; voor zijn stipte plichtsbetrach- ting, voor zijn onveranderlijke blij moedigheid en hartelijke vriend schap, en niet het minst voor zijn die pe godsdienstigheid en vurig ge loof. Zo zijn zijn jaren vruchtbaar geworden voor ontelbaar velen, in stad en land en over de gren zen, en niet het minst voor hem zelf. De gedachte aan een naderend einde bracht hem niet van streek, maar bleef voor hem een ver langend uitzien naar de „Vader der lichten" en naar de eeuwige glorie. Goede Vader in de hemel wil hem en ons genadig zijn! LEIDSCHENDAM Subsidie vacantlebezlghcld. De Stichting Vacantlebezigheid heeft bij het gemeentebestuur een subsidie aangevraagd groot 4000.geldende voor het jaar 1956. Voor 1955 heeft de Stichtlne een subsidie ontvangen groot ƒ5000. B. en W. zijn van oordeel dat de Stich ting alles moét aanwenden om meer inkomsten van particuliere zijde te t bekomen en in verband daarmede j heeft de raad besloten het gemeente subsidie voor dit jaar te- bepalen op i 35ÜOO. Geboren: Margaretha J. M. A., di van A. van der Willik en G. van Dijk; Woutertje, dr van G. Roordink en A. van der Langenheem; Cornelis A., zn van A. J. A. van Rijn en H. W. van Swieten; Eddy R., zn van H. Kruid hof en J. de Goede; Hendrikus F. C., von der Hoeven; Jacobus, zn van N. J. van Santen en C. P. Steijger; Hen- dricüs T. M., zn van J. C. Toelemans en C. H. Popping; Ronny G., dr van P. J. Wagemakers en A. J. Bos; Jacqueline Y. M., dr van H. P. H. Juten en Y. P. M. Touw; Sang e, dr van N. M. Hoogendoorn en C. van Tol. Ondertrouwd: R. Cabout te Gouda en G. Reitzema; N. Onderwater te Den Haag en M. C. Frensch. Getrouwd: J. J. A. Geers te Den Haag en V. J. W. Pilaar; P. A.è Reich- holdt te Pijnacker en A. M. Olijhoek. Overleden: P. J. A. Wolters 91 j., weduwnaar van J. P. Larners; C. Dirkse 88 j., weduwe van C. L. van Agten. LISSE Bijeenkomst Phllatelica. - Dins dagavond vergaderde de postzegel verzamelaar in „De Witte Zwaan". Na zyn welkom werd er door de voorz., de heer C. A. Gehrels, met kJem op gewezen, 4at de rondzen dingen met dé grootste zorg behan deld moeten worden. Een svsteem is ingevoerd, dat iedere deelnemer direct bij het doorzenden der rond zendingen een bijgevoegde kaart in vult en aan de heer H. C. van Gin- hoven Jr. stuurt, waarop men het bedrag, wat men ann postzegels heeft besteed, móét invullen. DE KAAG Jaarvergadering K.V.P. Gister avond hield de K.V.P. haar jaarverga, dering in café „Tante Kee". Na de jaarverslagen van seer, an penn. werd het woord gegeven aan de gemeente-secretaris, de -heer W. A. Harteveld, die een inleiding hield over het Sociaal Economisch Rapport van de gemeente Alkenlade. Het zou te vervoeren, om uitvoerig op deze inleiding in te gaan. Maar wel dient vermeld te worden, dat deze spreker zeer uitvoerig over de mogelijkheden en moeilijkheden in de gemeente heeft gesproken. Voorjaarskonipasrit 1956. De sportcommissie „Kompasrit" organi seert op zondag 18 maart a.s. de elfde Kompasrit over een afstand van 102 km. Gestart wordt om 1 uur bij „de Nachtegaal" te Lisse, waarna met een gemiddelde snelheid van 36 km. per uur het parcours, dat over behoor lijke wegen loopt, voert naar café-res, „Kompas" te de Kaag. NQ8RDWIJKERH0UT ERNSTIG ONGEVAL OP SPOORWEGEMPLACEMENT. Gistermorgen omstreeks 9 uur is de lijnwerker C. G. B. uit Utrecht op het spoorwegemplacement bij Plet Gijzenbrug gegrepen door het eerste treinstel van een uit de rich ting Leiden komende trein. Naar omstandigheden liep het ongeval nog goed af, hetgeen niet wegneemt, dat het slachtoffer op advies van dokter Wösten met een gebroken arm en een hersenschudding naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den moest worden overgebracht. Het ongeval gebeurde, toen ge noemde lijnwerker juist bij een tus sen de lijnen geplaatst agregaat, waarmede een boorinstallatie werd aangedreven, stond om dit apparaat uit te schakelen in verband met het aanbreken van de schafttijd. tDoor het lawaai van dit agregaat hoordé de heer B. blijkbaar de naderende trein niet. Hij werd door de trein tegen een seinpaal geworpen met de hierboven gemelde gevolgen. Nourytien laat Uw kritieke dagen ongemerkt voerbijgaan Alfe er iöts is, dat helpt tegen dot ge regeld terugkerende gevoel van on wel zijn, dan ie het NOURYTIEN. NOURYTIEN - het moderne symp tomatisch werkende geneesmiddel - 5 vermaarde componenten in één tablet. NOURYTIEN werkt veilig. Het veroorzaakt geen maagklachten. Ga ook over op NOURYTIEN. Dan zegt U met duizenden vrouwen: „kritieke dagen - het zou Wfitl NOU RYTIEN knapt mij op in een omme zien!" Bij alle apothekers cn dro gisten. Pet- buisje van 20 stuks 85 ct. Advrrterttlg) Een 40-jarig jubileum is en zal al tijd iets bijzonders blijven, maar als een dergelijk jubileum betrekking heeft op een functie, waarvan de financiële kant geen rol speelt, mag men toch van een zeer bijzonder ju bileum spreken. Dit nu was het geval met de heer G. Paardekooper, die gis teren zijn 40-jarig jubileum herdacht als hoofdbrandwacht bij de gemeen telijke vrijwillige brandweer te War- Geen wonder, dat men deze gele genheid dankbaar aangreep om de heer Paardekeper een welverdiende hulde te brengen. Hiertoe was de heer Paardekoper met echtgenote en ver- dèrer familie uitgenodigd om in Hotel de Stad Rome te komen, waar hij in tegenwoordigheid van de burgemees ter, de gemeentesecretaris en het vol ledige brandweerkorps op spontane wijze werd gehuldigd. De feestelijke bijeenkomst werd geopend door de commandant van de brandweer, de heer A. Schepers, die nadat hij de heer Paardekoper een hartelijk welkom had toegeroepen, het woord gaf aan de burgemeester. Deze wees er op dat de jubilaris steeds een voorbeeld is geweest van plichtsbetrachting en activiteit, twee onmisbare eigenschappen voor een brandweerman. Nimmer verzuimde hij ae oefeningen, die van zulk groot belang zijn voor de praktische uit voering van de opgedragen taak en hij zou hem daarom gaarne als voorbeeld willen stellen aan de jongeren. Wan neer men op deze wijze zijn taak op vat. aldus spreker, blijven goede re sultaten niet uit. Spr. wilde van deze gelegenheid gebruik maken om een wcord van hulde te brengen aan het gehele brandweerkorps, dat bij de brand bij de heer Kroese, die plaats vond onder meest ongunstige weers omstandigheden. getoond heeft vol komen voor zijn taak berekend te zijn. Het deed spr. dan ook groot genoegen te kunnen mededelen dat het cle Koningin behaagd heeft de heer Paardekoper toe te kennen de ere-u:edaille in brons verbonoen aan de Orde van Oranje Nassau. Tevens wil spreker het gemeentebestuur voorstellen de jubilaris te benoemen als boofd-brandwacht-tltulair met ille hieraan verbonden rechten. Sp-eker betrok in deze hulde ooi- mevrouw Paardekoper, die haar man dikwijls in de huiselijke kring heeft moeten missen, maar uit steeds zon- aer morren heeft aanvaard omdat zij wist, dat hiermede een groot g< meen- tebckng gediend werd. Namens het gemeentebestuur over handigde de burgemeester hierna de jubilaris een geschenk onder c< uvert. H'trna was het woord aan de heer A. Schepers, commandant v<m de braiic weer, dia er op wees, dat de heer Paardekoper heeft getoond wat goed burgerschap en burgerzin wer kelijk is. Uw goéde karakter eigen schappen, aldus spr., maakten u tot een goede kameraad voor ieder en uw collega's willen u dan ook een blijvend aandenken geven voor de vriendschap en samenwerking in tal van jaren van u ondervonden. Hierna overhandigde spr. de jubi laris een prachtige vulpenhouder en vulpotlood, terwijl aan mevr. Paar dekoper een prachtige bloemenmand werd aangeboden. De heer Paardekoper bracht dank aan de Koningin voor de aan 'hem toe gekende onderscheiding en aan de burgemeester voor de door hem ver leende 'bemiddeling. Spr. zeide zeer getroffen te zijn door de aan hem ge bracht hulde en hij zal steeds met fjroot genoegen terug zien op zijn idmaatschap bij de Vrijwillige brand weer, waaraan hij de meest prettige herinneringen zal bewaren. Na dit officiële gedeelte bleef men nog ge zellig bijeen, waarbij vele herinne ringen werden opgehaald uit zijn lange loopbaan als lid van de ge meentelijke vrijwillige brandweer. OPRICHTING „CHARÏTAS". Een nieuwe loot aan de K.A.B.- stam kwam gisteravond in hotel „De Stad Rome" tot levën. Reeds geruime tijd heeft een werk comité onder voorzitterschap van de heer P. Gaarman gewerkt aan de voorbereiding van de onderafdeling „Charitas" die tot doel heeft de leden van de K.A.B. en hun echtgenoten, zo zich dit geval mocht voordoen, een passende begrafenis te bezorgen. De voorzitter, de heer P. Gaarman, opende de goed bezochte vergadering en sprak een gebed uit voor het over- j leden comité-lid de heer G. Versluys. Na een kort inleiding deelde hij me de. dat er thans 93 leden staan in geschreven. De bestuursverkiezing had een vlot verloop. De leden van het werkcomité, de heren Gaarman, J. de Bruin en W. Welsink werden als bestuurslid gekozen, terwijl de heren H. Haverkort en S. van Moor- sèl aan 'het bestuur werdén toege voegd. De heer Beugelsdijk stelde zich niet hérkiesbaar. Door de aanwezigen werd met over grote meerderheid van stemmen de heer P. Gaarman tot voorzitter ge kozen. Tijdens het tellen van de stemmen werd door de heer S. van Rijn een uiteenzetting gegeven over zijn aan deel van voorbereiding, nl. de aan schaf van de kleding. Blijkens de eerste begrafenis door „Charitas" verzorgd was men erg voor de aanschaf van capes inplaats van de oorspronkelijk gedachte jas sen. Aangezien de aanschaf van de capes een belangrijk grotere uitgave betekent, werd er vrij lang gedebat teerd over de einduitslag. De vergadering sprak zich ten slotte uit voor de aanschaf van capes. Er 2al pl.m. een maand levertijd ge vraagd worden voor deze uitrusting. Hierna werd het concept-reglement dat aan de leden was toegezonden, punt voor punt behandeld en bespro ken. Behoudens een enkele wijziging, die in het concept werd opgenomen, kon het concept aangenomen worden en zal aan de leden zo spoedig mo gelijk een definitief reglement ver strekt worden. Vervolgens kwam de ledenwerf actie aan de orde. Een dringend be roep werd gedaan op al de K.A.B.- leden die tot nu toe zich nog niet hadden aangemeld en op de jonge ren van 1823 jaar, om de gelederen te versterken. Dit vooral met het oog op de grotere uitgave van de capes. Nog werd een voorstel gedaan, om te trachten een renteloze inschrijving te stimuleren teneinde de benodigde gelden op een zo voordelig mogelijke wijze bijeen te krijgen. hoe kaas wordt gemaakt en wat men met kaas kah doen. Het zuiverbu- reau was royaal met zijn recepten* boekjes, die gretig van de hand gin gen, want iedere huisvrouw wil ten slotte haar man toch wel eens verras sen met een lekker hapje. De aanwe zigen, die stellig van dezo voorlich tingsavond het nodige hebben opge stoken» werden nog onthaald op en kele hapjes. Voldaan en verrijkt met de nodige voorlichting keerden de dames na afloop huiswaarts. WASSENAAR MET DE FIETS GESLIPT öp de hoek van de Rust en Vreugdlaan en de Beckorhaseniaan slipte de 38-jarige van H. uit Was senaar met zijn fiets op het gladde wegdek. Hij kwam te vallen en liep vermoedelijk een linkerbeenfrac tuur óp. Per ambulance-auto is de man naar het r.k. ziekenhuis te Don Haag vervoerd, nadat dokter Hub- beling de eerste hulp verleend höd. Gemeenteraadsvergadering De eestvolgende vergadering van de gemeenteraad zal gehouden worden op woensdag 14 maart a.s. des mor gens kwart over negen. Nutsavond over „The Forbidden Jungle" De voorlaatste Nuts avond in dit seizoen, die gisteravond in de uitverkochte zaal van het ver enigingsgebouw gehouden werd, was gewijd aan „The forbidden jungle", het woeste oerwoud op de grens van Panama en Columbia, dat voor het eerst verkend werd door de Noorse ontdekkingsreiziger en schrijver Per Host. Een door Host opgenomen kleu renfilm over zijn ontdekkingsreis, werd ingeleid door mevr. Greta Baars—Jelgersma. Zij vertelde o.m. hoe Horst ertoe kwam juist de nog onbekende jungle van Darien in te trekken. Tijdens de oorlog verbleef hij in Panama, waar hij diei-eostu- dies maakte. Men vertelde hem van een zeer gevaarlijke indianenstam, Cuno en de Choco-indianen in de tropische wildernis op Panamees- Columbiaanse grens en hij besloot, nadat hij een tolk gevonden had, op verkenning uit te gaan. De pri mitieve indianenstam bleek een overblijfsel te zijn van een volk, dat door de Spanjaarden, die op zoek waren naaar goudmijnen in dit gebied geterroriseerd was. Uit die tijd dateerde de haat van deze witte indianen tegen alle blanken. De kennismaking met de Cuno's en de Choco-indianen is de Noorse ontdekkingsreiziger overigens mee gevallen. Hij wist hun vertrouwen en gunst te winnen cn kreeg toe stemming om hun dagelijks leven, hun feesten en rituele plechtighe den te observeren om te filmen. Over het maandelange verblijf bij de primitieve indianen handelde de fraaie kleurenfilm „The forbidden jungle", die na de inleiding van mevr. Baars werd vertoond. Niet al leen het leven van de witte india nen werd getoond, ook de kleuren pracht van zeldzame exotische bloe men en planten en knappe opnamen van de in de jungle levende dieren Z0ETERMEER Jaarvergadering Gilde. Bij de gisteravond gehouden jaarvergade ring van het Gilde is tot uiting ge komen, dat het afgelopen jaar bij zonder geslaagd is. Het aantal leden is nagenoeg constant gebleven, een kleine uitbreiding vond plaats. Voor een te vormen gezinscursus gaven zich reeds vele leden op en het ziet er naar uit, dat de uitnodiging tot deelname aan een gesloten retraite succes zal hebben. De voorzitster, mevr. Van Velzen- Peterse, releveerde in haar openings woord de zeer geslaagde vastenavond viering en de excursie naar Calvé Delft. Spr. deed een dringend beroep op de leden nieuwe leden te werven. Hierna werd het woord gegeven aan de districts-verpleegster zr. Rosens en de leidster-do een te van het Kraamcentrum Delft, zr. Hooy. Belde zusters deden een stevig beroep op de leden om er voor te zorgen, dat Zoe- termeer weldra enige kraamverzorg sters heeft uit het eigen dorp. Bij de eigenlijke jaarvergadering, die na de pauze gehouden werd gaf de secretaresse, mevr. Hartman-Pas toor, in een zeer verzorgd jaarverslag een prachtig overzicht over de werk zaamheden van Let afgelopen jaar. De penningmeesteresse boekte een batig saldo. De contributie werd zo vastgesteld, dat voor het eerste half jaar ƒ2.50 zal betaald worden, voor het tweede half jaar zal later een beslissing ge nomen worden. Daar geen candidaten waren inge diend, werden de aftredende bestuurs. leden bij acclamatie herkozen ver klaard. Voor de te vormen gezinscur sus gaven zich reeds een aantal da mes op, zodat deze cursus spoedig een aanvang zal nemen. De geestelijk adviseur, pastoor J. A. Voorham, drong er bij de dames op aan een gesloten retraite mede te maken. Bij de vele beslommeringen, die het leven met zich mede brengt, is het niet misplaatst er eens enkele dagen uit te breken, om meer aan dacht te besteden aan het persoonlijk geestelijke leven.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2