CelcbeSou Yatit Malenkof brengt week een bezoek de volgende aan Londen Eisenhower schreef aan Boelganin Radio-oorlog LondenAthene Directeur: C. M. v HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. WOENSDAG 7 MAART 1956 47ste JAARGANG No. 13748 DE VERBAZINGWEKKENDE MALENKOF KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGKACHT 35 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, 12.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1-0 Lenden slaat van verbazing achterover De man die zijn val overleefde Londen is stomverbaasd door de mededeling, welke de Russische ambas sade gisteravond deed, dat Malenkof, die een jaar geleden werd afgezet als minister-president van de Sowjetunie, over acht dagen een bezoek zal brengen aan Groot-Brittannië. Hij zal aan het hoofd staan van een gezel schap van twaalf deskundigen en hij komt in zijn functie van minister van de bouw van electrische centrales. Een week voor het begin van het staatsiebezoek van Boelganin en Kroesjtsjef zal de missie-Malenkof weer vertrekken. Hij was niet uitge nodigd. De verbazing van de politici in Londen heeft niet zo zeer betrekking op het feit dat Malenkof aan het hoofd staat van de missie van electriciteits- deskundigen, als wel op het feit dat hij blijkbaar volkomen over zijn „val" deeld, dat Malenkof als leider de reis van vorig jaar heen is. Er hebben wel meer Russische ministers gestaan aan het hoofd van delegaties. Maar men ziet in de plotselinge aankon diging van de Russische ambassade een bewijs dat het Kremlin erop uit is, de wereld te bewijzen dat het de Russische leiders ernst is met hun „collectief leiderschap" en dat er ir» het Kremlin nu inderdaad een goed- werkend collectief leiderschap zetelt. tonen, dat het goed zou zijn voor de Britten om met hem te onderhande len. Het is de eerste maal dat Malenkof een niet- communistisch land bezoekt. Dit zou volgens de Russen moeten bewijzen, dat hij zicih niet in gevaar bevindt, en dat men in het Kremlin niet meer werkt op de manier van Stalin, al werd Malenhok een jaar geleden afgezet als diens opvolger omdat hij de nadruk legde op de produktie van consumptiegoederen. Malenkof bekende toen schuld; snel werd zijn macht minder, maar hij bleek een der weinige Russen die zulke vallen overleven. HIJ WAS NIET UITGENODIGD. Het bezoek van de Russische tech nici was al maanden geleden geregeld maar pas gisteren heeft de Russische ambassade de Britse regering meege meemaakt. Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld, dat het bezoek niet het gevolg is van een officiële uitnodiging. De uitnodiging was een van de serie, gedaan door de semi-officiële British Council. Op de zelfde manier zijn ook enige tijd ge leden Russische landbouwdeskundi gen in Engeland geweest. LOONCONFLICT II. r\E onderhandelingen in de Stich- ting van de Arbeid zijn van re cente datum. Wij moeten deze onderhandelingen over de praktijk van de "aanpassing d>r lonen aan de gestegen welvaart even recapituleren. Bij het begin van het loonoverleg in de vergadering van 10 februari, die eindigde met een breuk in de Stichting, hadden de werkgevers een voorstel ter tafel gelegd, dat inhield een uitkering ineens èn een loons verhoging, elk maximaal 2 pet. Hier op volgde de breuk in de Stichting Van de Arbeid. Een ernstige breuk, omdat de samenwerking in de Stich ting tussen werknemers en wèrkge- vers voor de wereld een uniek voor beeld was voor de verhoudingen tus sen beiden en dat het niet nodig was de rechtmaige eisen der werknemers door stakingen en dergelijke af te dwingen. Men is misschien toen wat te haas tig geweest en het was een verheu gende mededeling, dat werknemers en werkgevers opnieuw aan tafel gin gen zitten. Op basis van een becijfe ring van een technische commissie stelden de werkgevers nu voor een gedifferentieerde loonsverhoging van maximaal drie procent. Zij hadden dus 1 pet. "toegegeven, maar hadden aan de gedifferentieerde loonsverho ging vastgehouden. De werknemers verklaarden nu ook deze nieuwe voorstellen nog onder de maat te ach ten. Zij hielden onverminderd vast aan hun oorsspronkelijke voorstel, dat inhield een algemene uitkering ineens over 1955, tenminste gelijk aan twee weken loon, een algemene verhoging der richtlijnen met 3 pet. en daarboven voldoende ruimte voor differentiatie. Dat. betekende dus een algemene loonsverhoging van 3 pet. en daarna een gediffferentieerde loonsverhoging terwijl de werkgevers de loonsverho ging van 3 pet. wensten, maar deze gedifferentieerd naar de bedrijfstak en niet meer. Eén belangrijk verschil dus. Hieruit blijkt, duidelijk, dat het de tegenstelling: algemene of gedifferen tieerde loonsverhoging is, welke werknemers en werkgevers scheidt. Bij de huidige spanning op de ar beidsmarkt komt een algemene ver hoging der ricthlijnen op niets an ders neer dan op een algemene loons verhoging. De werkgevers zijn van mening, dat zulk een loonsverhoging onver mijdelijk een prijsstijging tengevolge zou hebben, omdat niet in alle be drijfstakken voldoende ruimte aan wezig is. Beziet men deze zaak, dan moet men wel erkennen, dat de eisen van de werknemers niet in overeenstem ming zijn met het beleid van de re gering, die stabiliteit in de prijzen wenst. En terecht! Er zijn bedrijfs takken, die zulk een algemene ver hoging der lonen kunnen verdragen zonder hun prijzen te verhogen, maar er zijn er ook, die dat niet kunnen. Men moet dus uitgaan van de moge lijkheid, dat deze algemene verhoging der richtlijnen, zonder rekening te houden met de verschillende bedrijfs takken, zeer v/el zou kunnen leiden tot verhoging van de prijzen. En men behoeft geen profeet te zyn om te voorzien, dat deze prijsverhogingen een even hoog percentage zouden vertonen als de stijging van de lonen. Maar dan zouden de arbeiders hier van de dupe zijn, niet alleen, omdat zij hun meerdere inkomen verloren zouden zien gaan aan 4e verhoogde prijzen, maar omdat zij daarnaast bo vendien meer belasting zouden beta len, doordat zy door de loonsverho ging in een hoeere belastingklasse zouden zijn geraakt. De kernvraag is hier dus of een De strijd in Algerije\Ned. gezant feliciteert de Heilige Vater Maandagnacht en dinsdag zijn in Algerije 20 burgers en 26 opstande lingen gedood. In het gebied van Sidi bel Abbes is een grote opstandelingen-organisa tie onschadelijk gemaakt. Vijftig per sonen zijn gearresteerd. Het Franse leger maakte dinsdag bekend, dat voor de eerste maal hef- schroefvliegtuigen nachtvluchten heb ben gemaakt op gewonden uit het gebied van het Auresgebergte op te halen. Volgens het Parijse blad „France Soir" dragen de Algerijnse rebellen uniformen, doch elke opstandeling moet volgens de bevelen van de op standelingenleiders ook over vrou wenkleren, compleet met sluier, be schikken om zich te kunnen vermom men. Het opstandelingenleger kent rangen tot die van kolonel. Israel verwerpt de preventieve oorlog Bewijs van stabiliteit. In ieder geval is de verschijning Farlement deed uitspraak De „Knesseth", het Israëlische par lement, heeft dinsdag na een storm achtige vergadering een motie van wantrouwen in de regering-Ben Goe- rion verworpen, waarin een onmid dellijk preventieve oorlog tegen de Arabieren geëist werd. De stemverhouding was 66 tegen, 13 voor, 14 onthoudingen. De motie was ingeaiend door de extreem rechtse vrijheidsbeweging. Premier David Ben Goerion, die tevens minister van defensie is, ver zette zich krachtig tegen de oproep van Malenkof een blijk van vertrou-|van de vrijheidsbeweging. Hij ver~- wen dat de nu boven hem staande blaarde, dat Israel „eens geloofde, dat leiders m hem hebben. Het is nog er geen oorlog komen zou". „Nu ge niet bekend of hij hier politieke uit- t<>ven wij dat veel minder, doch als spraken zal doen of van zijn aanwe- een oorlog uitbreek, zullen de Ameri- zigheid gebruik zal maken met Britse kaanse regering en de premier van politici te spreken. Maar ook al doet de Sowjet-Unie de morele verant- hij dat niet, zijn aanwezigheid woxdt woordelijkheid dragen, reeds een bewys geacht van betrek-1 kelijke stabiliteit in de huidige Rus- „Als wij in de naaste toekomst geen sische leiding, die hiermee wil aan-1 wapens van de Ver. Staten oritvan- Moskou vindt Het „belangwekkend" In een persoonlijke brief heeft pre- sident Eisenhower zich op 1 maart opnieuw tot maarschalk Boelganin, de Russische minister-president, gewend. De Amerikaanse president vroeg daarin de pogingen te hernieuwen om tot verminaering van de bewa pening in de gehele wereld te komen en vooral om de dreiging van oorlog voering met atoomwapenen te be perken. Deze brief heeft de president op 1 maart geschreven, maar de inhoud ervan is pas gisteravond door het Witte Huis bekendgemaakt. Eisenhower gaat in zijn jongste brief weer uit van zijn reeds te Ge- nève geopperde idee van wederzijdse inspectie uit de lucht, maar hij vult dat aan met een Russische suggestie om ook groepen inspecteurs op de grond werkzaam te laten zijn. „Ik vertrouw erop dat aanvaarding van mijn plan voor inspectie uit de lucht, aangevuld met het Russische voor inspectie op de grond door groepen waarnemers, zal leiden tot vermin dering van de bewapening, het af nemen van de spanning en het beter worden van de vooruitzichten voor een duurzame vrede. Beide ^voorstel len tezamen zullen immers het ge vaar van een verrassende aanval verminderen". Bijzondere aandacht moet er in de eerste plaats, zei de president, wor den besteed aan het aan banden leg gen van de dreiging van een atoom oorlog. „De Verenigde Staten zijn be- algemene verhoging der richtlijnen van 3 pet. ook eenzelfde prijsverho ging zou veroorzaken. En juist daarover heeft de S.E.R. geen uitsluitsel gegeven in haar rapport en ook niet kunnen geven, omdat haar daartoe geen tijd werd gelaten, maar ook omdat dit alleen enigszins te bezien is, als men van alle bedrijfstakken de mogelijkheden kent. En zelfs dan kan men nog niet met zekerheid in de toekomst zien. r^E onderhandelingen zijn nu weer opnieuw afgebroken. Dit valt te betreuren. Dit is negatief en dat kan, juist als een staking alleen maar na deel berokkenen. Maar als deze hou ding nu zo blijft, zal het laatste woord aan de regering moeten zijn en het standpunt van de regeringe is be kend. Zij gaat accoord met een uitkering op een volksstemming in Kasjmir, ineens over 1955, indien deze zo is, om het geschil tussen India en Pakis- reid om in samenwerking met andere landen maatregelen te nemen die be vorderen dat splijtbaar materiaal, waar tar wereld het zich ook bevindt; niet langer wordt gebruikt voor het vergroten van de voorraden atoom wapens". Moskou reageerde onmiddellijk. In Moskou werd tegen alle ge woonte in onmiddellijk gereageerd op Eisenhowers brief. Voor het eerst v/erd de tekst daarvan tegelijk in Washington en Moskou gepubliceerd. Maar ook maarschalk Boelganin heeft onmiddellijk gereageerd. Op receptie ter ere van de Deense pre mier Andersen stelden journalisten Boelganin vragen over de brief van Eisenhower en Boelganin antwoordde dat die „goed en belangwekkend" was. Naar Associated Press meldt vroeg men Boelganin vervolgens of het geen goed idee zou zyn om dit voorjaar de reis van hemzelf en Kroestjef door te trekken naar Washington. De Russische premier antwoordde: „Daar zou ik geen enkel bezwaar tegen heb ben, maar ik zou natuurlijk niet willen dat mijn vingerafdrukken werden genomen". Kasjmir in de Zoavo Pakistan heeft zijn zeven bondge noten in de Zoavo verzocht, zijn eis tot een spoedige volksstemming in Kasjmir te steunen. Het geschil met India over Kasjmir hangt al acht jaar. Het verzoek werd dinsdagmiddag gedaan door de Pakistaanse minister van buitenlandse zaken, Chowdhury, op de eerste geheime vergadering van de Zoavo-ministerraad in Ka- ratsjt De ministerraad van de Zuidoost- Aziatische Verdragsorganisatie <Zoa- vo) is gisteren te Karatsji bijeenge komen. Aan de conferentie nemen deel de ministers van buitenlandse zaken van acht landen, n.l. de Ver enigde Staten, Engeland, Frankrijk, Pakistan, Australië, Nieuw-Zeeland, Thailand en Philippijnen. Chowdhury verklaarde, dat India de steun van zijn vriend, de Sowjet- Unie, voor zyn standpunt inzake Kasjmir had verworven en dat Pakis tan, als trouw bondgenoot van het westen, nu ook recht heeft op steun van zijn vrienden. (De Ver. Naties namen in 1950 een resolutie aan, .waarin gevraagd werd gen, zal de Amerikaanse regering een grote verantwoordelijkheid op zich laden", zo voegde de premier hieraan toe. Volgens 't Parijse avondblad „Pa ris Presse" zal Frankrijk zijn nieuwe anti-tankwapen de geleide raket- „SS 10" aan het Israëlische leger verkopen. Met dit wapen, aldus het blad, behoeft Israel niet meer de Sow jet tanks te vrezen, die Egypte in de, lente al kunnen inzetten. Het projectiel wordt geleid via draad van ongeveer anderhalve kilo meter, die zich zeli afrolt. Van gezaghebbende zyde te Parys wordt bevestigd, dat Israel by Iran se ondernemingen raketten van dat type heeft besteld. Er is echter nog niets geleverd. De bestellingen zijn in studie genomen. Pineau blijft er bij De Franse minister van buitenland se zaken, Pineau, heeft woensdag voor de tweede maal krachtig gepleit voor een algehele verandering van de westelijke houding tegenover het communisme. Hij deed dit op de ferentie van landen van de Zuidoost- Aziatische Verdragsorganisatie te Karatsji, toen hij zijn standpunt uit eenzette ten* aanzien van een voor lichtingsdienst van de Zoavo. Pineau zei, dat „het Sowjet-tydperk van agressie in hoofdzaak voorbij is. De Sowjets zijn thans het stadium van vreedzasm naast elkaar bestaan ingegaan. Hij sprak over de „omwen teling", die zich de vorige maand op het twintigste congres van de Sow- jet-Russisc'he communistische partij te Moskou heeft voorgedaan en noemde deze een fundamentele ver andering in de politiek van het Kremlin. De Franse minister zei, dat het Westen slechts de keuze heeft tussen voortzetten van de verdeling der v/ereld in twee blokken hetgeen hij afkeurde en ontwikkeling van een vrijer verkeer van mensen en goederen tussen oost en west. „De Sowjet-ideeën gedijen in een sfeer van heimelijkheid. Wy moeten trach ten onze ideeën ter tegenover te plaatsen". Vrydag j.l. verklaarde Pineau in Parijs, dat hij het zeer oneens was met de westelijke politiek, die in de ten onze ideeën er tegenover te is gevoerd. jhr. mr. M. W. van Weede, buitengewoon gezant bij de lieiiige Stoel bu Z.H. de Paus zijn gelukwensen aan tijdens de receptie in het Vaticaan ter gelegenheid van de 80ste verjaardag van de Paus. De „soldatenwet" goedgekeurd De Westduitse Bondsdag heeft met 390 tegen 20 stemmen de grondwet- wijzigingen goedgekeurd, die nodig zijn voor de herbewapening. Er komt dienstplicht. Vrouwen worden niet tot de strijdkrachten toe gelaten, ook niet als vrijwilligers. De maximale sterkte zal van de hui dige 6.000 man worden verhoogd tot 15.000. In vredestijd is de minister van defensie opperbevelhebber. In oor logstijd neemt de kanselier de taak over. Het recht om oorlog te verT klaren, komt bij het parlement te be rusten. Het beroepspersoneel zal een eed afleggen, die als volgt luidt: „Ik zweer de Duitse Bondsrepubliek trouw te zullen dienen en het recht en de vrijheid van het Duitse volk moedig te verdedigen. Dat God mij helpe". De lastste zin is facultatief. Het dienstplichtge personeel vol staat met een „plechtige belofte" in deze zin. De militairen mogen geen bevelen uitvoeren, die misdadig zijn. De door de Bondsdag in derde le zing goedgekeurde amendementen, 14 stuks, gaan nu naar de Bondsraad, waar zij eveneens met een meerder heid van twee derde moeten worden aangenomen. Lawines eisen slachtoffers Men vreest, dat zestien mensen zijn omgekomen als gevo.g van het optre den van lawines op de Lofoten. Een energiecentrale in de buurt van de Noorse vissershaven Svolvaer, waar in zich twee personen bevonden, werd bedolven. In een ander dorp werden verscheidene huizen verwoest. Veertien mensen worden vermist. Bij Scuol in Oost-Zwitserland, werd een groep van zestien Duitse skiërs uit Augsbrug gistermorgen door een lawine verrast. Elf Duitsers werden spoedig levend en ongedeerd uitge graven, maar vier, 3vee vrouwen en twee mannen, bleken reeds over leden te zijn. Een vijfde Duitser wordt vermist. dat zij geen aanleiding zal geven tot verstoring van de arbeidsvrede, ter wijl zij ook geen gevolgen zal mogen hebben voor de politiek van prijssta- bilisatie van de regering. Tevens heeft de regering reeds doen uitkomen, dat zij in de loop van 1956 enige loonsty- ging wel verantwoord acht naast de eventuele uitbreiding van de arbeids voorwaarden met 3 pet., maar ook in dit geval zal de stabilisatiepot itiek der redering hiervan geen nadelige gevolgen mogen ondervinden. ton te slechten, dodh volgens India zijn de huidige omstandigheden; in Kasjmir niet geschikt voor een volks stemming). Volgens Engeland is de Zoavo^niet de juiste plaats voor bespreking van de ingewikkelde kwestie-Kasjmir. Buiten de vergaderzaal in de Pakis taanse hoofdstad werd dinsdag, -teen de ministers arriveerden, gedemon streerd met de leuze „Bev^rijdt Kasjmir om de wereldvrede te -ver zekeren". Makarios wil „alles of niets" Er is op het ogenblik weer een nieuwe radio-oorlog ontbrand en wqj tussen Engeland en Griekenland. Naar aanleiding van de voortdurende relletjes op Cyprus heeft de Britse regering besloten, de uitzendingen van radio-Athene, bestemd voor de Cyprioten, te storen. Als represaille maatregel heeft de Griekse premier radio-Athene opdracht gegeven, on middellijk het relayeren van pro gramma's van de BBC stop te zetten. In een vraaggesprek met de „Times of Cyprus" heeft aartsbisschop Maka rios verklaard bereid te zijn, het standpunt van zijn beweging, die aan sluiting by Griekenland wenst, nog eens uiteen te zetten, als Engeland het overleg over de toekomst van Cyprus wil heropenen. Voor de Griekse Cyprioten zou het dan echter een kwestie van „alles of niets" zyn. Als de Britten de onder handelingen willen hervatten, zullen zij moeten toegeven op alle drie de punten, waarop de jongste bespre kingen zijn vastgelopen, n.l. een alge hele amnestie, het toezicht op de vei ligheid en de samenstelling van een gekozen wetgevend lichaam, aldus de aartsbisschop. De „Daily Herald", het orgaan van de Britse Labourpartij, schryft, dat verwacht wordt dat de Britse rege ring Makarios van Cyprus zal verban nen. Tegelijkertijd zouden enkelen van de naaste medewerkers van de aarts bisschop worden verbannen. De con servatieve partij heeft reeds enige tijd op deze stap aangedrongen. Op Cvprus is bekendgemaakt, dat vliegtuig plaats had, toen dit op het punt stond met Britse militairen en hun gezinnen naar Engeland te ver trekken, het gevolg is geweest van sabotage. Er zou zich een bom in de bagageruimte hebben bevonden. Het vliegtuig had moeten vertrek ken met een bemanning van zeven koppen en 68 passagiers, onder wie acht vrouwen en acht kinderen. De veiligheidsmaatregelen op het vliegveld van Nicosia zijn nu aan zienlijk verscherpt. Nachtvorst Met een krachtige zuidwestelijke wind stroomde gisteren wat zachtere lucht van de Oceaan via Engeland naar onze omgeving. Het doordringen van deze lucht ging gepaard met enige regen. In het midden van het land viel in 25 uur tyds 9 mm, elders werd minder regen afgetapt. In de afgelopen nacht draaide de wind naar noordelijke richtingen, waardoor de zachtere lucht weer iH11H werd verdreven door koudere, af- I ?D?MnRT IrnmctiO var» Viot nnnr4olii'I/q JaaI NICEÉB weer Geldig van woensdagavond 1 S tot donderdagavond. Opgemaakt j S te 11.15 uur). ZWARE NACHTVORST Droog weer met vooral in het binnenland opklaringen. Van- nacht op vele plaatsen zware nachtvorst, morgenmiddag on- geveer dezelfde temperatuur als Matige tot zwakke wind aan- vankelijk noordelijk, later uit uiteenlopende richtingen. 8 Maart v.m. 0.45; n.m. 1.15. Hoogwaterstanden 8 Maart: zon op 7.12, onder 18.34; maan op 5.08, onder 14.25 uur. Het weer in Europa HELSINKI mist —11 i STOCKHOLM zwaar bew. 8 OSLO onbewolkt 7 KOPENHAGEN licht bew. 3 ABER.BEEN zwaar bew. 1 DUBLIN mist 4 LONDEN geheel bewolkt 4 AMSTERDAM onbewolkt 0 BRUSSEL regen 4 PARIJS zwaar bewolkt 6 BORDEAUX nevel 2 de explosie, die zondag in een Brits punt. komstig van het noordelijke deel van de Noordzee. Met de noordelijke luchtstroming drijft veel bewolking het land bin nen. Intussen heeft zich ten noorden van Schotland een krachtig hoge- drukgebied ontwikkeld, dat zich over vrijwel geheel Europa uitbreidt. Het centrum verplaatst zich daarbij in de richting van ons land. In verband daarmede wordt voor morgen droog weer verwacht met opklaringen. In de nacht zullen deze opklarin gen op vele plaatsen gepaard gaan met een daling van de temperatuur tot enkele graden beneden het vries- geheel bew. licht bewolkt BERLIJN geheel bewolkt FRANKFORT regen MiiNCHEN sneeuw ZüRICH regen GENèVE zwaar bewolkt LOCARNO licht bewolkt WENEN zwaar bewolkt INNSBRUCK nevel ROME half bewolkt 0 Korreltje Het is pemakk°i"ker bet gel"k te vin den, dan het te behouden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1