Regering moet maatregelen nemen om onrecht aan de kaak te stellen Tekorten voorafgaande jaren rechtvaardigen geleidelijke loonsverhoging van 3 procent Het is niet verstandig thans loonniveau te verhogen WERKGEVERS MENEN: Bezwaren van landbouw tegen uitbreiding differentiatie Eventueel later een offer DINSDAG 6 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 De werkgeversorganisaties menen dat het met het oog op de grote sociale voorzieningen, die in 1957 moeten worden ingevoerd (oudedagsvoorziening en huurverhoging) niet verstandig is om het algemeen loonniveau in Neder land thans reeds te verhogen. Verhoging van de algemene richtlijnen wordt dan ook afgewezen, in het bijzonder met het oog op de noodzakelijke prijs- stabilisatie. Bij de beoordeling van het werkgeversvoorstel om de differentiatie mogelijkheid uit te breiden tot 3 procent, moet niet uit het oog worden verloren, dat de loonsom in 1956 gemiddeld reeds met 5 procent zal stijgen door de verhoging van de secundaire arbeidsvoorwaarden (vakantie faciliteiten), die 2 a 3 procent loonsverhoging vertegenwoordigt, en door de autonome stijging van de lonen via de collectieve arbeidsovereenkomsten die op twee en een half procent loonsverhoging wordt geschat. Landbouw kent géén hoogconjunctuur Deze 5 procent gevoegd bij de jong ste voorstellen van de werkgevers organisaties, doen de loonsom in 1956 met 7 en een half procent stijgen. Aangezien de uitkering ineens voor 1955 ook op het jaar 1956 drukt, be tekenen de werkgeversvoorstellen in de praktijk een aanbod van 10 en een half procent loonsverhoging. De werkgeversorganisaties zijn van de redelijkheid van hun voorstellen ten volle overtuigd Tijdens de persconferentie, waar vertegenwoordigers van de werkge versorganisaties hun standpunt uit eenzetten, werd van de zijde van de landbouworganisaties verklaard, dat zg in het algemeen akkoord gaan met de voorstellen van de werkgevers verbonden, doch dat zij daarbij een reserve maken ten aanzien van de voorgestelde uitbreiding van de dif ferentiatiemogelijkheid van 2 op 3 procent. Zij houden vast aan 2 pro cent, omdat in de landbouw, met name in de akkerbouw en de veehou derij, van hoogconjunctuur geen sprake is. Buiten beschouwing. Betreurd wordt dat het ruimte-ad vies van de Sociaal Economische Raad dit aspect van de economische situatie buiten beschouwing laat. De cijfers van het Landbouw-Economisch Instituut tonen aan dat de laatste jaren de prijzen dalen en de kosten stijgen. De kosten van de oogst zijn sinds het basisjaar 19491950 (100) in het jaar 19541955 gestegen tot 138, medé ten gevolge van de diverse loonstijgingen, die zijn opgetreden. De prijzen daarentegen stegen in die periode slechts tot 117. De kosten in de landbouw zijn dus veel sterker gestegen dan de prijzen. VAKANTIE BOUWVAKKEN Geen doorberekening Vertegenwoordigers van de orga nisaties van aannemers en bouwvak patroons hebben gisteren een onder houd gehad met de ministers Witte, Zijlstera en Suurhoff over de even tuele doorberekening in de prijzen van de verbetering der z.g. secun daire arbeidsvoorwaarden met 3 procent. De regering heeft tijdens dit onderhoud te kennen gegeven, dat zij het verzoek tot doorbereke ning niet kan inwilligen. Verleden week hebben de Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvakpa troonsbond en de neutrale aanne mersorganisatie besloten, dat de verbetering der secundaire arbeids voorwaarden alleen kan doorgaan indien deze kostenstijging doorbere kend mag worden in de prijzen. Al leen de r.k. organisatie was bereid de kostenstijging niet door te bere kenen. As. woensdag zal de neutrale aannemersbond opnieuw in beraad gaan over de than.» ontstane situatie. Vermoedelijk zal daarna het oVerleg met de bouwarbeidersorganisaties worden heropend. Voorzichtig. De economische situatie en de bij zondere moeilijkheden in de land bouw ten aanzien van de arbeids voorzieningen maken, het dringend noodzakelijk met het uitbreiden van de differentiatiemogelijkheid uiterst voorzichtig te zijn. Bovendien zijn de lonen in de landbouw per 13 febr. reeds verhoogd. De landbouworganisaties kunnen een herziening van de richtlijnen niet vrijwillig aanvaarden, onder het mo tief dat de landbouw bij de regering zou kunnen aankloppen om verho ging van de garantieprijzen, waar door een stijging van de lonen zou kunnen worden doorberekend in de prijzen. Met het oog op de noodzake lijke handhaving van de stabilisatie der prijzen, wordt een dergelijke ge- dachtengang afgewezen. Herziening. Bij verdeling van de welvaart hoort naar de mening van de landbouwor ganisaties een herziening van het pachtprijsbeleid eerst bekeken te worden. De noodzakelijke verhoging van de pachtprijzen kan vergeleken worden met dezelfde noodzaak om de huurprijzen te verhogen. Dat is van belang voor de gehele landbouw, om dat de toestand waarin b.v. de be drijfsgebouwen verkeren, zorgelijk is. In kringen van landbouworgani saties wordt eraan getwijfeld of het toekennen van een uitkering ineens voor 1955 met name in de akkerbouw en de veehouderij mogelijk. Dit wordt ten aanzien van andere sectoren b.v. in de tuinbouw, sierteelt en bloemen teelt niet onmogelijk geacht. Conflict tussen aannemer en gemeente Bij het aanleggen van een indu strieweg en het ophogen van het eer ste gedeelte van een industrieterrein te Hoogeveen is tussen het gemeente bestuur van Hoogeveen en de N.V. Aannemingsmaatschappij v/h H. W. te Pas te Enschede een conflict ge- Deze aannemer heeft tijdens de uit voering van het werk, in nov. 1954, bij de gemeente ingediend een nota, groot bijna 102.000 wegens volgens eigen opgaaf door hem gemaakte extra kosten, omdat het werk zijns inziens niet volgens het bestek kon worden uitgevoerd. Zuigen en spui ten van het nodige zand zou niet mogelijk zijn gebleken. In antwoord daarop is aan de aan nemer medegedeeld, dat deze aan spraak op grond van het bestek niet in overweging kon worden genomen, omdat volgens het bestek de methode van zandwinning uit de beschikbaar gestelde zandwinplaats en de wijze van verwerking van dit zand ter keu ze van de aannemer zijn. Thans is deze aangelegenheid door de aannemer voorgelegd aan de raad van arbitrage voor de bouwbedrijven in Nederland. Het arbitrageverzoek heeft mede betrekking op enkele boeten en kot- tingen, tot een totaal bedrag van on geveer 6500, die de aannnemer in rekening zijn gebracht. B. en w. en de raad zullen zich tegen deze vordering verweren. Aanslag op eigen vrouw Een 35-jarige Hilversummer, die zaterdagavond „in kennelijke staat" verkeerde, wilde op bezoek gaan bij een vrouwelijk kennis van hem, doch toen hij de betreffend- woning na derde, zag hij plotseling zijn vrouw met haar fiets op de stoep staan, kennelijk op onderzoek uit. De man, die op een motor reed, geraakte in woede en reed met zijn rrotor op zijn vrouw in. Deze sprong het trottoir op, maar de man dreef zijn motor ook over de stoeprand, zodat de vrouw zich slechts redden kon door in een der tuintjes te vluch ten. Gisteren is de ontrouwe, woeste echtgenoot door de politie gearres- teerd. Protest-vergadering proces-Jungschlager Beveiliging voor andere Nederlanders geëist „Dit is een politiek proces, niet al leen een proces met een politieke achtergrond, maar met een politiek doel, het creëeren van zondebokken". Aldus de heer J. E. van Buuren, ma joor b.d. van het K.NJ.L. en getuige a décharge in de zaak-Jungschlager, op een protestvergadering, die de af deling 's-Gravenhage van het Vete ranen legioen Nederland had georga niseerd naar aanleiding van de gang van zaken in het proces-Jungschlager. Deze bijeenkomst werd gehouden in de geheel gevulde zaal van de Haagse Dierentuin, waarin spandoeken wer den aangebracht met o.a. de woorden „Helpt Jungschlager" en „Beschermt mevrouw Bouman". Onder luide bijval van de aanwe zigen werd besloten namens de ver gadering telegrammen aan de minis ter-president, dr. W. Drees en de mi nister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, te zenden, waarin van de Nederlandse regering wordt geëist onverwijld de zaak-Jiingscshlager c.s. op de meest krachtige wijze voor te brengen bij de UNCI, de V.N. en ver volgens haar voorlichtingsapparaat in de gehele wereld opdracht te ge ven, zo veel mogelijk de onderhavige aangelegenheid in de belangstelling van de gehele wereldbevolking te brengen". Voorts wordt geëist, „dat de repu- blik Zuid-Molukken wordt erkend en alle hulp wordt verleend, die erken ning door andere landen bevordert". Verzocht wordt „de grote Neder landse vrouw, mevrouw M. Bouman van der Berg een diplomatieke status te verlenen en „ten sterkste wordt aangedrongen om naar aanleiding van de toenemende anti-Nederlandse het ze in Indonesië, de nodige maatrege len te nemen, waardoor snelle eva cuatie van de Nederlandse bevol kingsgroep in Indonesië kan worden verkregen". Verklaring der drie vakcentralen Beslissing Centrale Raad van Beroep Ontslag stakers was gewettigd De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft de uitspraak van het gemeentelijk scheidsgerecht te Am sterdam tegen de vijf deelnemers aan de staking in maartapril 1955 be vestigd. Het betrof hier de zaken van de amlbtsnaren op weeksalaris W. Bosch, L. Wardenaar. P. Versteeg, T. Twigt De Centrale Raad is met het scheidsgerecht van mening, dat deze staking een zodanige misdraging was, dat daardoor reeas het gegeven ont slag is gerechtvaardigd. In ae overwegingen van het von nis van de raad wordt gezegd, dat de gemeente Amsterdam het algemeen belang, i.e. het gemeentebelang, te recht heeft laten prevaleren. Hoewel de gemeente van oordeel was, dat alle stakers ontslagen konden worden, zijn er slechts enkele tientallen ont slagen om stremming van de open bare diensten te voorkomen. De Centrale Raad van Beroep meent in dit opzicht, dat het aan het beleid van de gemeente A'dam moest worden overgelaten, wie zij juist in het algemeen belang in dienst wil de houden. De drie vakcentralen hebben vannacht de volgende verklaring afgelegd: De besturen der drie vakcentralen, het N.V.V., de K.A.B. .en het C.N.V. hebben zich heden, zowel elk in eigen kring, als gemeenschappelijk beraden over het opnieuw afbreken van het overleg in de Stichting van den Arbeid. Voorts hebben zij aandacht geschonken aan de wijze, waarop de Centrale Werkgeversorganisaties gemeend hebben de pers te moeten informeren over de betekenis van de wederzijdse voorstellen. Zoals bekend heeft het overleg opnieuw een aanvang genomen op woens dag 29 februari jl. Na een algemene gedachtenwisseling werd overeenge komen, zich voor de verdere besprekingen te baseren over de „Stichtings aanbeveling" van juli 1955. Dit betekende, dat de verschillende grondslagen van het S.E.R.-rapport, alsmede de verschillen daartussen met inbegrip van de zogenaamde vertragingsfactor nader diende te worden bezien. Daartoe werd een kleine technische commissie benoemd, die zo spoedig mogelijk een eensluidend advies moest trachten op te stellen, d^t zou kunnen fungeren als cijfermatig uitgangspunt voor de te voeren onderhandelingen. De technische commissie slaagde er in, een compromis tot stand te bren gen. Dit compromis hield in, dat overeenkomstig de in de S.E.R. gevolgde methode de volgende percentages van de achterstand werden vastgesteld: 1955 is 6 1956 is 4.2 en 1957 is 1 of 2 2.2 pet. en 1957 is of 2 pet. Het zijn deze cijfers, die de centrale werkge- versorgansaties in hun voorlichting aan de pers hebben gehanteerd en wel op een zodanige wijze, dat de niet-ingewijde lezer de indruk moet krijgen, dat over 1955 slechts een uit kering ineens van 2.5 pet. mogelijk is en over 1956 slechts een verhoging der lonen van 2.2 pet. (inclusief de differentiatie) mogelijk zou zijn. Deze indruk is echter geheel onjuist. Het begrip „mogelijke verhoging op jaar basis" betekent namelijk iets geheel anders dan het in het SER-rapport gehanteerde begrip „achterstand". Wat niet meetelt. De uitkering ineens over 1955 zal niet v/orden verstrekt over de totale Nederlandse loonsom. Zij zal bijvoor beeld niet worden uitgekeerd over belangrijke delen van die loonsom: overwerk, vakantietoeslag en derge lijke, en voorts zal helaas niet iedere werknemer voor deze extra-uitkering in aanmerking komen. Men is dan ook aan de veilige kant, wanneer men aanneemt, dat de uitkering ineens over 1955 slechts op 2/3 van de totale Nederlandse loonsom betrekking zal hebben. Wanneer derhalve de vak centralen twee weken loon of onge veer 4 pet. over 1955 vragen, bete kent dat in de praktijk nauwelijks 2.5 pet. van de totale loonsom. Wat 1956 betreft, herinnerde de vakcentralen er aan, dat bij de vast stelling van de „ruimte" voor 1956 reeds rekening was gehouden met de uitbreiding van de secundaire ar beidsvoorwaarden, alsmede een zeke re autonome loonstijging en enige differentiatie. De Stichting van den Arbeid was dus unaniem van oor deel, dat boven deze uitbreiding van de secundaire arbeidsvoorwaarden, de autonome loonstijging en de dif ferentiatie, nog 2.2 pet. ruimte be staat voor verdere loonmaatregelen. Gelet op dit cyfer is de optrékking van de loonrichtlijn met 3 pet. alles zins verantwoord. Immers niet elke bedrijfstak zal zioh onmiddellijk op deze gewijzigde richting kunnen be roepen. Dat zal slechts het geval zijn, wanneer de lopende CAO afloopt, ter- VERTRAGING. Het inlopen van deze achterstand van de loon- en salaristrekkenden kan echter in de praktijk slechts met een zekere vertraging tot stand wor den gebracht. Zo werd bijvoorbeeld de destijds door de SER geconstateer de achterstand over het jaar 1954 pas door een maatregel per 1 oktober van dat jaar opgeheven. Ook thans moet met een zekere vertraging rekening worden gehouden. Wanneer men daarom de invloed van de vertra gingsfactor in aanmerking .neemt en de mogelijk geachte loonsverhogin gen herleid tot jaarbasis, zijn de vol gende verhogingen van de totale loon som mogelijk: 1955 is 2.5 pet.; 1956 is Straf. De overige tijdens de zitting door de raadsleden ter discussie aangevoer de argumenten hebben de raad even min kunnen overtuigen, dat er on evenredigheid zou hebben bestaan tussen de gepleegde overtreding en de opgelegde straf. Al zouden de te berde gebrachte omstandigheden ieder op zichzelf ge heel of gedeeltelijk juist zijn, meent de raad in zijn uitspraak niettemin van oordeel te zijn, dat de ambtenaar, die zich, om welke reden dan ook, soli dair verklaart met een massale sta king, waardoor de belangen van de Amsterdamse burgerij in het bijzon der en die van de gemeenschap in het algemeen, zijn aangerand waar door de betrokkenen aan hun mede ambtenaren in den lande een uiter mate slecht voorbeeld hebben gege ven van de wijze, waarop een goed ambtenaar onder alle omstandighe den zijn plicht behoort te vervul len, een zo ernstige misdraging heeft begaan, dat de straf van ontslag daar aan volkomen evenredig is. wijl voor langlopende CAO-en, als mede voor bindende loonregelingen pas per 1 september a.s. een beroep op de nieuwe richtlijn gedaan kan worden. Ten onrechte wordt dit deel van de werknemersvoorstellen gekwalifi ceerd als een algemene loonronde. In het voorstel der vakcentralen is na melijk geen sprake van een alge mene en gelijktijdige verhoging der rechtens geldende lonen, doch slechts van een optrekking van de richtlijn, waaraan de uitvoering bovendien in de tijd gespreid is. Ongeveer 1 pet. stijging. Bij aanvaarding van de werkne mersvoorstellen zal daarom de totale loonsom over 1956 als gevolg van de verlegging der richtlijn met slechts ongeveer 1 pet. stijgen. Ook na deze verhoging van de richtlijn zal er daarom een niet onbelangrijke ach terstand over 1956 blijven bestaan. Vandaar, dat de vakcentralen van oordeel zijn, dat er over 1956 voldoen de ruimte overblijft voor een verant woorde differentiatie. De vakcentra len hebben gemeend, voor deze dif ferentiatie geen cijfer te moeten noe men, zulks in verband met de daar van te vrezen „magneetwerking". De besturen der drie vakcentralen zijn voorts van mening, dat door aan vaarding van hun voorstellen de voor 1957 voorziene maatregelen als de in voering van de wettelijke ouderdoms- verzekering en de huurverhoging in gen enkel opzioht in gevaar worden gebracht. In hun voorstellen blijft namelijk voldoende ruimte voor de invoering dezer maatregelen, waarbij de vak centralen er nog nadrukkelijk op wij zen, dat bij de berekening van de res terende ruimte in 1957 onder andere vrijwel geen rekening is gehouden met de verdere stijging van het na tionale inkomen in dit jaar. Toekomstig beleid. Ofschoon de vakcentralen dus van oordeelt zijn, dat er voor vrees te dezen opzichte geen enkele grond bestaat, hebben zij te allen overvloede in de Stichting van den Arbeid de categori sche verklaring afgelegd, dat indien zulks onverhoopt en tegen de stellige verwachting der vakcentralen in uit hoofde van de economische ontwikke ling noodzakelijk mocht blijken, bereid zijn tegenover de leden hun ner organisaties te verdedigen, dat voor invoering der ouderdomsverze kering een offer moet worden ge bracht in de vorm van een niet-vol- ledige compensatie van de premie. Zelfs na deze verklaring handhaaf den de werkgeversorganisaties hun nader voorstel. Er bleef toen de werknemersorganisaties niets anders over, dan te constateren, dat met de centrale werkgeversverbonden geen overeenstemming viel te bereiken. In hun heden gevoerde beraad heb ben de besturen van de drie vakcen tralen derhalve besloten hun stand punt onverkort te handhaven", aldus de verklaring van de vakcentralen. Een collecte in de pauze bracht ruim 803.op. Misdadige partijdigheid. De heer Van Buuren noemde het proces-Jungschlager een „prachtig voorbeeld van misdadige partijdig heid". Hij zei het zijn plicht te achten eraan mede te werken, het Neder landse volk tot het besef te brengen, „dat dit een schijnproces is met een monsterachtige opzet, dat men alleen vindt aan de andere kant van het ijzeren gordijn; met dit verschil echter, dat de beschuldigden in Djakarta hardnekkig weigeren te bekennen". De getuigen a charge legden bij het vooronderzoek een opmerkelijk goed geheugen aan de dag, zo ging hij voort, doch tijdens de zittingen uitten zij zich steeds vager en legden zij ge heel afwijkende verklaringen af. Nooit heeft de rechter de getuigen daarop geattendeerd, aldus de heer Van Buuren. Hij zei voorts, dat er stukken ter tafel verschenen, die de verdedigster niet ter inzage kreeg. Het requisitoir is enkel en alleen ge baseerd op de verklaringen van de kroongetuigen. De getuigen a décharge worden on betrouwbaar geacht. De gang van za ken wekt de indruk, dat de be klaagden schuldig moeten worden bevonden. Jungschlagers tragiek was, dat hij zich na twee of drie waarschu wingen liet overhalen te blijven, om dat hij zich niets te verwijten had. Spreker zei, dat er een dodelijke haat bestond tegen alles wat Nefis (Ned. Inlichtingendienst) was: „Natuurlijk werd Jungschlager, die hoofd van de Nefis was, uitgekozen om de rancu neuze gevoelens te botvieren". Be klaagde Schmidt had het ongeluk de zelfde naam te hebben als een Neder lander, die zich aansloot bij de Darul Islam. Eresaluut. Over de verdedigster zei hij, dat het past een eresaluut te brengen aan het werk van één Nederlandse vrouw, die een verbeten „trijd voert. ting van gisteren wederom intensief bezig gehouden met de zaak-Jung schlager. Alle aspecten van deze kwestie zijn daarbij in overweging l genomen. Katholiek protest. Aan de K.V.P. is zaterdag het vol gend telegram gezonden: De Raad van Overleg der katholieke sociale organisaties, de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging, de Neder landse Katholieke Arbeidersbeweging, de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, de Nederlandse Ka tholieke Middenstandsbond, de St. Adelbertvereniging en de Katholieke Standsorganisatie voor de Werkne- mend Middenstand, met grote be zorgdheid kennis genomen hebbende van de gang van zaken in het proces- Jungschlager, verontrust door de wijze waarop dit proces wordt ge voerd en beïnvloed, begaan met het lot van hun landgenoot, die ,'t slacht offer dreigt te worden van ons land vijandige groeperingen, beseffend, dat het voorkomen van dit onrecht een aangelegenheid is van politieke acti viteit, doet een dringend beroep op het bestuur van de Katholieke Volks partij om al haar invloed aan te wen den om in dit proces een aan alge meen aa.nvaarde normen van rede lijkheid en rechtvaardigheid voldoen de rechtpleging te verkrijgen. Het telegram was ondertekend voorzitter. ARBITRAGE GEVRAAGD. Het onderstaande manifest is heden publiek gemaakt: „De berichten over de in Djakarta aanhangige processen tegen Jung schlager en Schmidt, en de gevangen houding van andere Nederlanders wekken bij ondergetekenden de in druk dat de fundamentele rechten van de mens zoals deze zijn aanvaard door de Verenigde Naties, daarbij niet naar behoren worden geëerbiedigd. Nu, naar hun is gebleken, deze in druk niet slechts bij henzelf doch ook bij anderen in- en buiten Nederland is ontstaan, hechten zij er aan, de Nederlandse regering met de grootste nadruk de vraag voor te leggen, of het, afgezien van wat zij overigens ten deze reeds heeft gedaan, geen plicht is de desbetreffende kwestie voor een internationaal forum te brengen en hiertoe onverwijld alle voorbereidingen te treffen. Daartoe richte de regering zich dan de bevoegde organen der Ver- De heer Brendgen eiste hierna in i enigde Naties en make zij deze zaken een kort woord „gerechtelijke vervol-J °P de daartoe mogelijke wijze aan ging van diegenen, die door opzette-' bangig bij het Lïternationaal Ge lijke onwetendheid hebben meege- j rechtshof, opdat, met hoor en weder- werkt. aan de chaos in Indonesië". i hoor en onderzoek van alle aange- tv* i I roerde controleerbare feiten, door een d^egeri d?e tot Lden jee?enP| 0n^rt"di^ en -bevooroordeelde kelfSlMe verkild ril achter worde nagegaan, of inderdaad onze zo zwaar beproefde landgenoten niet volkomen onschuldig zijn. De initiatiefnemers vertrouwen dat kele officiële verklarin de wereld instuurde na het requisitoir van Su- nario, maar wel protesteerde over het beëindigen van de financieel-econo- mische betrekkingen door Indonesië". Een beroep werd gedaan op de aan. wezigen om overal de kwestie-Jung- schlager en de bedreiging van het leven van anderen onder de aandacht van het Nederlandse volk te brengen en elke actie te steunen om hun le ven te redden. De aanwezigen, die het betoog van de sprekers onderbraken om hun in stemming te betuigen, besloten de bijeenkomst met het zingen van het Wilhelmus. In ministerraad. Naar wij vernemen heeft de Neder het Nederlandse volk in al zijn gele dingen uitdrukkelijk van zijri instem ming met dit streven zal doen blij ken". G. Ch. Aalders (voorzitter Ned. Veren. v. ex-politieke gevangenen). R. P. Cleveringt (hoogleraar te Leiden). F. J. Goedhart (lid van de Tweede Kamer). Leonhard Huizinga (auteur). Gezina H. J. v. d. Molen (hoogle raar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam). K. van Rijckevorsel (lid van de Tweede Kamer). A. Goekoop (Catshuis Sorghvliet, landse ministerraad zich in zijn zit-|Adriaan Goekooplaan 10 Den .Haag). Kind speelde met vuur in kleerkast f 1.000,schade Scholier op het slechte pad Zaterdagmiddag werd in een der warenhuizen te 's-Gravenhage een On de eerste étaPP van een ner- s^her door het personeel op "he- 2* eels*? p;f,f L terdaad betrapt toen hij 2 zakagen- ceel aan het Paul Krugerplein te da.s gtal De jonge man heeft aan de s-Gravenhage, speelde het 5-jarige J politie verkli,ai.S de afgelopen we zentje met lucifers en had 73 gramofoonplaten een paar by in een kleerkast begeven. Het ge- volleybalschoenen en een spel ta- volg was brand en een schade van feitennis te hebben gestolen, waar- 1000.—, die door verzekering wordt van de gezamelijke waarde 400.— gedekt. MAGAZIJNBEDIENDE GEARRESTEERD. De Maastrichtse politie heeft dezer dagen gearresteerd een 28-jarige Maastrichtenaar, werkzaam als maga zijnbediende in de garage van een service-station aan de Meerssener- weg te Maastricht, verdacht van dief stal van een groot aantal motoronder delen. Gedurende enkele maanden heeft de man 's avonds de auto-onder delen, zoals complete stellen bus met zuiger, nieuwe autobanden, motor- onderdelen enz. in zijn auto mee naar huis genomen en daarna verkocht. Na huiszoeking werd de man in de ga rage op heterdaad betrapt De totale waarde van de gestolen goederen wordt geraamd op 2500. bedroeg. De groepscommandant der rijkspo litie te Wezep maakt bekend, dat gis teren te 5.40 uur te Oldenbroek op de Rijksstraatweg een verkeersonge val is gebeurd waarbij een rtjotorrij- der ernstig werd gewond. Vermoedelijk is een motorrijtuig na het ongeval in botsing gekomen met het motorrijwiel. De groepscommandant verzoekt de bestuurder van het desbetreffende motorrijtuig en eventuele andere ge tuigen zich voor het geven van in lichtingen te melden bij de groeps commandant der Rijkspolitie te We zep 05207227 of bij de postcomman- daiit der Rijkspolitie te Oldenbroek onder O 5253262 of 244.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6