Cockie Gastelaars verbeterde 't wereldrecord Interview met nieuwe wereldrecordhoudster 100 meter vrije slag van Willy den Ouden Acht zwemsters bleven beneden 1 minuut 10 sec. Neptunus uit Amersfoort won de J. P. Hauserbeker lZ)e %eti/fima&e% fry MM£.~Siaimva(feC& Voorlopig Nederl. amateurelftal won met 21 van Hengelo MAANDAG 5 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tijdens de nationale wedstrijden in het Sportfondsenbad-Oost te Amster dam om de Hauserbeker heeft de 18-jarige Schiedamse zwemster Gockie Gastelaars het meer dan twintig jaar oude wereldrecord op de 100 meter vrije slag, dat op naam stond van Willy den Ouden met een tijd van 1 min. 4,6 sec., verbeterd en het record gebracht op 1 min. 4,2 sec. De drie tijdwaarnemers noteerden resp. 1 min. 4,2 sec., 1 min. 4.2 sec. en 1 min. 4.1 sec. Direct nadat bekend werd gemaakt, dat de zwemster het wereldrecord had verbeterd, werd zij hartelijk gehuldigd door de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zwembond, de heer J. de Vries en het duizend koppige publiek, dat haar een ovatie bracht. Er viel een doodse stilte onder de meer dan duizend toeschouwers toen de zes zwemsters voor de laatste serie van de 160 meter vrije slag op de startblokken gingen staan. Voelde het publiek, dat er iets bijzonders ging gebeuren of wilde men de zwem sters de gelegenheid bieden in uiter ste concentratie op Ihet startsein te wachten? Bij de voorgaande num mers hadden de toeschouwers niet zoveel medewerking getoond. Naast elkaar stonden uiterlijk on bewogen, maar innerlijk vol spanning op de startblokken Loes Zandvliet, Mary Kok, Cockie Gastelaars op baan 3, Greetje Kraan, Ria Vonk en Jan- wie Koster. Iedere vezel van wie dan ook in het smoorhete zwembad was gespan nen toen de zwemsters op het start sein van Jan Lewis als dolfijnen in het water schoten. Vooreerst was er nog geen verschil te zien. Naast elkaar kampten de zes om centime ters voorsprong. Die er na 25 meter dan ook waren. Maar niet Cockie Gastelaars had de leiding genomen, zoals haar prestaties van de laatste weken zouden billijken, maar de Hil- versumse Greetje Kraan. Het verschil v/as miniem, ook nog na 50 meter tussen deze twee, terwijl de anderen achter waren geraakt. Iedereen lette op het duel aan de kop. Op de derde baan werkte Cockie Gastelaars zich iets naar voren en bij het laatste keerpunt draaide zij als eerste. Op de laatste baan volgde een formidabele eindpurt, die door iedereen, die een chronometer bezat, angstvallig ge volgd werd. Zou zij het halen? Ruim een week geleden had Cockie Gastelaars het in Naarden zonder te genstand tot 1 min. 5 sec. gebracht en nu zij opgejaagd werd door Greetje Kraan zat er een verbetering van het ruim 20 jaar oude wereld record van Willy den Ouden in. Toen de Schiedamse aantikte, ble ven de „onofficiële" chronometers op 1 min. 4.2 sec. staan en begon een wedren van officials en journalisten op de officiële tijdwaarnemers. Bondsvoorz. Jan de Vries maak te tenslotte een einde aan de span ning door mede te delen, dat Cockie Gastelaars het wereldrecord op 1 min. 4.2 sec. had gebracht. Het wereldrecord op de 100 meter, een historisch bezit van Nederland, dat de laatste tijd door Australi sche zwemsters bedreigd werd, was gered op historische bodem. Want op 28 febr. 1030 had Willy den Ouden in hetzelfde bad en nota bene op dezelfde baan de wereld in verbazing doen staan met een tijd van 1 min. 4.6 seconden. j De eerste, die Cockie Gastelaars j gelukwenste was Greetje Kraan. Dei Hiliversumse, die zelf haar persoonlijk j record met bijna een sec. had ver- i beterd en 1 min. 5.5 sec. had geno teerd (oud 1.03.4 Bochum 4.12.55), I had het al lang geweten en was naast Cockie in het water blijven liggen. Een hartelijke zoen op beide wangen v/as de eerste beloning van de Schie damse, die rustig naar de kant zwom en uit het water klom. Officials, zwemsters en zwemmers verdrongen zich 'bij de trap om de nieuiwe wereldrecordhoudsters de hand te mogen drukken of even op de schouder te kloppen» En Cockie zelf? Nu bleek de om standers hoe 't komt, dat zij en zij alleen op dit ogenblik tot een derge lijke fantastische prestatie in staat was geweest. Zij bleef onbewogen onder het enthousiasme van de me nigte, die zich rond haar verdrong, al moet er toch wel iets in de 18-jarige zijn omgegaan. Met een flauw glim lachje nam zij de felicitaties in ont vangst, maar zocht intussen naar haar moeder en grootmoeder, die vanaf de tribune de verrichtingen van haar oogappel hadden gevolgd. Het laat zich begrijpen, dat deze twee trotse vrouwen niet achter wilden blijven bij de huldiging en misschien was dit wel voor Cockie de grootste belo ning. Jan de Vries trad voor de micro foon voor de officiële huldiging. Hij sprak er zijin voldoening over uit, dat het wereldrecord in Nederlandse han den was gebleven en spoorde Cockie aan op de ingeslagen weg met het oog op Melbourne voort te gaan. NIEUW NED. RECORD VAN SWIJGHUISEN Eveneens tijdens de wedstrijden om de Hauserbeker heeft de Amsterdam mer Peter Sv/ijgbuisen van het IJ zijn Nederlands record op de 100 m. rugslag verbeterd en gébracht op 1 min. 6.6 sec. op 1 min. 6.5 sec. De drie tijdwaarnemers drukten de volgende tijden af: 1 min. 6.4 sec., 1 min. 6.5 en 1 min. 6.6 sec. Het oude record stond sedert 17 december van het vorig jaar op zijn naam en werd eveneens te Amsterdam gemaakt. Cockie Gastelaars, de nieuwe wereld kampioene, die door radio-reporter Dick van Rijn wordt geïnterviewd na haar meesterlijke prestatie. Na hem werd het woord gevoerd sec. bracht. door de heer J. Armbrust, voorzitter van de sportcommissie van de KNZB en Frans Kuipers, de van genoegen glimmende voorzitter van de organi serende vereniging „Dolfijn" en trai ner van het Nederlandse waterpolo- zevental. Bij deze schitterende prestatie ver bleekten de tijden van de andere zwemsters. Maar zoals gezegd ver beterde Greetje Kraan haar persoon lijk record en haar trainer, Jan Sten der maakt er een toespeling op, dat Greet naar zijn mening nog sneller kan. Opent de Hilversummer bin nenkort ook de jacht op dit befaam de record? Hij wilde er zich niet over uitlaten, maar lachte veelbetekenend. Ria Vonk, die een tijdlang op de achtergrond is gebleven, werd derde in 1 min. 7.6 sec. Rest dan nog te vermelden, dat ifi totaal maar liefst acht zwemsters onder de 1 min. 10 sec. bleven, een tijd die in 1948 vol doende was om naar de olympische spelen in Londen uitgezonden te worden. Het waren: Mary Kok 1 min. 9 sec.; Tine Tenkink 1 min. 9.2 sec.; Loes Zandvliet 1 min. 9.6 sec.; en in de voorgaande serie Ali Sanderson 1 min. 7 sec. en de dertienjarige Am sterdamse Jopie Trooster, die haar twee weken oude persoonlijk record van 1 min. 10.6 sec. op 1 min» 9.8 Uiteraard zijn alle verdere verrichtin- tingen tijdens de wedstrijden om de J. P. Hauserbeker in het niet gevallen bij de wereldrecordverbetering van Cockie Gastelaars, zelfs de recordverbetering van Peter Swijghuisen op de 100 meter rugslag. Hij bracht zijn Nederlands re cord binnen drie maanden van 1 min. 6,6 op 1 min. 1,5 sec. De Hauserbeker werd gewonnen door Neptunus Amersfoort, dat 23 punten ver zamelde voor LZO (Leeuwarden) 20 pnt. het Y (Amsterdam) 18 pnt., HPC (Heemstede) 14 pnt., DJK (Amsterdam) 12 pnt., AZC (Apeldoorn) 9 punten. Vermelding verdienen nog de tijden op de 200 meter schoolslag dames. Ada de Haan won in 2 min. 53,5 sec. en Rita Kroon van de Robben bracht het met 2 min. 56,6 sec. tot de tweede plaats. Rita Kroon verbeterde hiermee haar persoon lijk record met niet minder dan 1,8 sec. De waterpolo wedstrijd tussen de Dol fijn en HZ en PC werd met 51 door de Hagenaars gewonnen. Door dit resul taat is GZC dank zij een beter doelge- middelde winnaar van de centrale win tercompetitie geworden. De uitslagen luiden: 100 meter vrije slag dames: 1. Cockie Gastelaars 1 min. 4.2 sec.: 2. Greetje Kraan 1 min. 5,5 sec; 3. Ria Vonk 1 min. 7.6 sec. 400 meter vrije slag heren: 1. Jaap de Jong (LZO) 4.46.4; 2. De Bruyn (Nep tunus) 4.53.6; 3. Tjebbes (HPC) 4.54,0. 200 meter schoolslag heren: 1. Freese (DVZ) 2.49,0; 2. Dieben (LGB, Leiden) 2.50.2; 3. Swerus (AZC) 2.50,4. 100 meter vrije slag heren: 1. Hoog veld (Neptunus) 59.4 sec.; 2. Geurtsen (HPC) 59,5 sec.; 3. Boxem (DAW) 60,9 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. Ada de Haan (Gooi) 2.53,5; 2. Rita Kroon (Rob ben) 2.56,6; 3. Beb Zweers (Gooi) 2.59,8. 100 meter rugslag heren: 1. Peter Swijghuisen (Y) 1.06,5; 2. Gerrit Korte- 200 meter vlinderslag heren: 1. Ritton (DJK) 2.48.9; 2. Evertse (Neptunus) 2.51,5; 3. Sitters (Y) 3.04,0. 100 meter rugslag dames: 1. Atie Voor bij (Robben) 1.16.5; 2. Dicky van Ekris (Robben) 1.17,4; 3. Ria de Vries (HDZ) 1.19,5. 4 x 200 meter vrije slag estafette; 1. LZO 9.26,0; 2. HPC 9.27,2; 3. DJK 9.31,7. Waterpolo: De DolfijnHZ en PC 15 (rust 02). Het mr. Bierenbroodsportfonds voor training en uitzending van zwemmers en zwemsters is wel gevaren bij de record- verbetering door Cockie Gastelaars. Toen de storm van huldigingen enigszins was geluwd, lieten de Dolfijn-bestuurderen de bussen onder het publiek gaan en er werd kennelijk met ruimere hand gege ven dan bij andere gelegenheden. Een enthousiaste toeschouwer stopte zelfs een biljet van 10.in de bus. De to tale opbrengst bedroeg 172.02 Verloren voetbaldag Het is gisteren weer een verloren voetbaldag geworden, want van het gehele programma konden slechts tien wedstrijden doorgaan. De resul taten hiervan zijn: Hoofdklasse A: HVCStormvogels Hoofdklasse B: BWSportclub Enschede 0—2; GVAVV—SW 1—0. Eerste klasse A: Enschedese Boys NEC 1—2; VSVRCH 0—2; Veendam DWS 2—1. Eerste klasse B: HaarlemZwolse Boys 10; 't GooiRheden 11; LONGABaronie 12. Eerste klasse C'. ZFCWilhelmina 4—3. Het programma voor de Hauserbeker was al hervat toen wij gelegenheid had den een paar woorden te wisselen met de Schie damse, die maar zo gauw mogelijk naar huis wilde. „Ik had er een hard hoofd in onderweg", zo vertelde Cockie, „Greetje Kraan ging in het begin zo hard, dat ik haar ternau wernood kon bijhbuden". „Neen, wacht maar tot Peute er is". Dit was ge richt tot een der fotogra fen, die van de nieuwe wereldrecordhoudster een plaatje wilde maken. „Aan hem (Peute is sinds no vember Cockie's trainer) heb ik zo veel te danken, dat hii er ook bij hoort". Cockie vertelde tussen de bedrijven door, dat zij vorige week op 24 fe bruari achttien jaar is geworden. Zij is op acht jarige leeftijd lid van de Schiedamse Zwemclub ge worden, die zii trouw is gebleven. Toen zij veer tien jaar was kwam zij voor het eerst op nationale wedstrijden uit, maar tij den kan zij zich niet meer herinneren, althans niet op dit grootse moment. De Schiedamse traint elke dag in de middag uren een uur of vijf kwar tier onder leiding van Peute. „Soms zwem ik ook nog 's morgens of 's avonds net zoals het uitkomt", zei de leerlinge van de Schie damse avond-mulo. die overdag typeles neemt en haar huiswerk maakt. Toen wij tenslotte vroe gen hoe zij zich nu wel voelde, luidde het dood- nuchtere antwoord: „Ge in" en weg was Cockie om zich aan te kleden. Een meiske, dat met beide be nen op de grond staat en doelbewust in één richting werk: Melbourne. 20 jaar geleden! Twintig jaar en nog en kele dagen is het geleden, dat in ditzelfde sportfond- senbad het wereldrecord op de 100 meter vrij slag. eveneens door een acht tienjarige zwemster, werd verbeterd. Een merkwaar dige avond is het toen ge weest. Ook op 27 februari 1936 was dit bad stampvol toeschouwers, was de hui dige voorzitter van de KNZB Jan de Vries voor zitter-kamprechter. was Eddy van Es degene, die de luidspreker bediende. Riek Mastenbroek had precies een kwartier, voor dat de 100 meter vrije slag werd gezwommen, het we reldrecord op de 100 m. rugslag verbeterd en ge bracht op 1 min. 15.8 sec. en gebracht op 1 min. 4.6. stonden de toeschouwers enthousiast overeind en brachten 't tengere zwem- stertje een ovatie, precies zoals de duizend toeschou wers van zaterdagavond met Cockie Gastelaars hebben gedaan. Ook toen was het stil op het mo ment, dat de tijdwaarne mers hun chronometers controleerden, juichten en gilden de mensen, toen het nieuwe wereldrecord be kend werd gemaakt, waar bij Gerard Blitz, die star ter was en altijd even enthousiast met iedere wedstrijd, meeleefde, half gek van vreugde stond te springen van plezier. Niemand had op die ge denkwaardige avond van 27 februari 1936 de ge dachte. dat die tijd van 1 „Ik had er een hard hoofd in onderweg" Ma Braun heeft ergens bii het kleedhokje de tranen gedroogd van haar Riek, die de spanning en tevens de vreugde van dit we reldrecord het was in Amerikaanse handen ge weest slechts had kun nen uiten in een korte huilpartij. In het smoorhete bad kwam toen Willy den Ouden, begeleid door haar trainster, merv. v. Wuijck- huizen, naar voren om zonder haar eeuwige rivale Riek Mastenbroek aan de honderd meter vrije §lag te beginnen. In de bekende fraaie stijl van de Rotter damse zwemster nam zii de vier banen en toen Eddy van Es aankondigde, dat het wereldrecord, dat op haar naam stond met 1 min 4.8 sec. was verbeterd min. 4.6 sec. meer dan 20 jaar stand zou houden. De legende om dit record is pas veel later gekomen, toen vele zwemsters en opvolgsters van Willy den Ouden en Riek Masten broek geprobeerd hebben deze tijd te verbeteren: Ragnhild Hveger, Grete Andersen, Ann Curtiss. Is het toeval geweest, dat Willy den Ouden en Coc kie Gastelaars op dezelfde baan hebben gezwommen, de derde? Jan de Vries haalde za terdagavond nog eens her inneringen op: „Wij waren 20 jaar geleden stom ver baasd, maar dachten te vens, dat dat nieuwe we reldrecord wel spoedig verbeterd zou worden, door Riek Mastenbroek of Tini Wagner. Ik besef nu pas. dat het inderdaad heel lang geleden is. dat Willy den Ouden dat klassieke record heeft gemaakt". Over de prestatie van Cockie Gastelaars zei Jan de Vries: „natuurlijk ben ik vreselijk enthousiast, vooral omdat het trotse wereldrecord in Neder landse handen is gebleven. Het is prettig nieuws na de prestaties van de Austra lische zwemsters". De voorzitter van de sportcommissie van de KN ZB. de heer Jan Armbrust. dacht diep na alvorens hii zijn mening uitsprak: „na tuurlijk is het verheugend, dat een Nederlandse er in geslaagd is het wereld record te verbeteren. Maar belangrijker is. dat het onze zwemsters een sti mulans geeft om het eigen kunnen op te voeren. En laten wii niet Greetje Kraan vergeten, die even eens een schitterende tijd zwom. Maar", zo besloot de heer Armbrust, „no vember is nog ver weg". De directeur van het olympisch stadion, de heer Dick Bessem, die. als het even kan geen wedstrijd overslaat, noemde Cockie Gastelaars en de gehele zwembond een voorbeeld voor de Nederlandse sport wereld. „De opoffering, die offi cials, zwemmers en zwem sters zich voor hun sport getroosten, zijn fantastisch. Hier spreekt de gezonde eerzucht, die in vele an dere takken van sport zo vaak ontbreekt, zowel bii de profs als bij de ama teurs". Over de prestatie van Cockie Gastelaars zei de heer Bessem: „Ik vind 't fantastisch zoals zii haar krachten verdeeld heeft. Het leek helemaal niet ge forceerd te gaan, het ging zo gemakkelijk, dat wii er helemaal geen erg in had den, dat het wereldrecord op springen stond". Al deden doelman v. d. Werk en Malestein van HVC vertwijfelde pogingen om de kogel van v. d. Meer (S.) te stoppen, dat lukte niet, en het werd een doelpunt voor de IJmuidenaren, waardoor de stand op 22 werd gebracht. Op de achtergrond links op deze foto v. d. Biezenbosch (H.). De ontmoeting tussen het Voorlo pige Nederlandse amateurelftal en de eerste klasser (amateurs) „Hengelo" heeft bij de toeschouwers waarschijn lijk geen grootse indruk achtergela ten. Het veld was zwaar, doch goed bespeelbaar. Voor de rust waren de gastheren de sterksten, hetgeen voor al veroorzaakt werd door het hechte re ploegverband van „Hengelo". De ploeg nam een verdiende voorsprong door een doelpunt van Smit en tot de rust kwam in de 10 stand geen ver andering. In het Nederlandse amateurelftal viel vooral linksback Claus (Helmon- Aan de internationale zwemstrijden, die op zaterdag 17 en zondag 18 maart te La Loevière (België) worden gehou den, zal ook een ploeg van de KNZB deelnemen. De ploeg zal bestaan uit de volgende zwemsters en zwemmers: Dames: Atie Voorbij, Mary Kok. Lenie de Nijs, Rita Kroon (allen de Robben, Hilversum). Ada de Haan ('t Gooi, Bus- sum), Els Steehouwer. Lotte Heniger en Jopie van Alphen (allen RDZ, Rotter dam). Heren: De Vreng (AZ '70, Amster dam), Pieters (RZC, Rotterdam), Van Rooy (Aegir, Eindhoven), Jaspers (NZC, Nijmegen) en Koetse (Bubble, Veendam) De vijftienjarige Amerikaanse zwem ster Nancy Ramey heeft het wereldre cord 100 yards vlinderslag voor dames verbeterd en gebracht op 1 minuut 4,6 sec. De prestatie werd geleverd in een 25 yards-bad. Het oude record stond se dert 10 april van het vorige jaar op naam van de Amerikaanse Betty Mullen n>et 1 min. 5,4 sec., gevestigd te Daytona Beach. Tijdens de nationale zwemwedstrij den in het Sportfondsenbad Oost te Amsterdam heeft het team van Nep tunus uit Amersfoort de hoofdprijs van deze wedstrijden, de John P. Hauserbeker, in de wacht gesleept. De winnende Neptunus-ploeg met de trofee, die wordt vastgehouden door de voorzitter, de heer C. van Zwol. I dia) op en ook stopper Grijseels I (VOC) was zijn plaats waard. Hij im- 1 poneerde door zijn bëheeste spel. Van de voorhoede ging niet veel stootkracht uit. In de tweede helft werd deze linie dan ook gewijzigd. Na de hervatting vormden Elfring (Ro- bur et Velocitas), Fabels (Be Quick Gr), Overeem (UW), D. Herberts (Vitesse) en Reesink (WVC) de aan- valslinie. Nu zat er meer vaart in het spel en ook werden de kansen tal-, rijker dan in de eerste helft toen D. Herberts, Overeem, .Reesing, Bou- wens (AFC) en Den Tenter (DWV) naast elkaar stonden. Vooral door de binnenspeler Fa bels en de doortastende Elfring kwam er meer samenhang in het voorhoedo- spel. Van grote betekenis was ook het goede verdedigen van Blom (WW) cn Bouwens. Toch was er enig geluk nodig om de overwinning te beha len. Ir. de 18e minuut scoorde Fabels de gelijkmaker (11). In de 26e mi nuut kreeg de Hengelo-speler Schut ten de bal tegen het hoofd, doch scheidsrechter van Duin dacht, dat Schutten de bal met de hand spoelde cn gaf een strafschop v/egens hands. Claus maakte geen fout (12). brie minuten later was het bjjni zelfs 13. De Hengeloer V r»k beging 'n overtreding tegen Elfring en weer wees de heer Van Duin naar de witte stip. Opnieuw belastte Claus zich met het r.emen van de penalty. Hij doel puntte hieruit wederom, doen Je strafrehop moest overgenomen wor den fn toen de Helmondia-man op nieuw inschoot, zag de doelman van Hengelo kans, de bal met de vuist uit zijn doel te slaan. Het was e*n nog al teleurstellende wedstrijd, welke weinig perspectieven bood. Het voorlopige amateurelftal zag er als volgt uit: Doel: Henkenaar (Unitas). Achter: H. Herberts .Vitesse) en Claus Helmondia Midden: Blom (WW), Grijseels (VOC) en Sonne veld (Spana). Vóór: D. Herberts (Vitesse), Over eem (UW), Ressink (WVC), Bou wens tAFC) en Den Tenter (DWV).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7