Water inplaats van vuur tegen de nazi-Duitse oorlogsindustrie De aanval op de Eder- en Möhnedam in Mei 1943 Oude dam in midden°Engeland fungeerde als een proefkonijn Top-qeheim 3 jaar bewaard ZATERDAG 3 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 De luchtfoto enkele da- g;en na het bombarde ment van de Mohnedam gemaakt geeft een dui delijk beeld van de zond vloed die door de vlie gers werd veroorzaakt. Door het bijna honderd meter brede gat in de dam stroomt het water nog steeds met volle kracht, terwijl de droog vallende gronden verra den dat bijna de helft van het meer zijn weg naar het Roergebied ge vonden heeft. Engeland had zich in 1943 volledig hersteld van de gevolgen van de slag om de Britse eilanden. Dag in dag uit zwermden honderden vliegtuigen uit om het luchtruim boven Duitsland en het bezette gebied onder controle te houden. Bijna elke nacht startten van de vliegvelden in West-Engeland de eskaders zware bommenwerpers, die zich boven zee verenigden tot een groep luid snorkende doodbidders, die onder hypnose van de oorlog een lijkwade van bommen lieten vaDen over een Duitse stad. Tussen de vliegers en de mensen die omkwamen bevonden zich de daken, de lucht en de zoek lichten, die valkuilen van licht sloegen in de donkere hemel en de vliegers het laatste restje meeleven met hun slachtoffers lieten vergeten. Robotten die elkaar in de nacht passeerden en verstikten, zonder haar en zonder liefde. Guy Gibson en zijn mannen zouden de opdracht krijgen deze zinloze slachting te bekorten. Het in dienst stellen van de viermotorige bommen werpers maakte namelijk de verwezenlijking van een plan mogelijk, waar aan geleerden vanaf het begin van de oorlog al gewerkt hadden: de ver nieling van de Möhne- en Ederdammen. Loslippig barmeisje moest met vakantie GUY GIBSON HAD IN 1936 dienst genomen bij de Royal Air Force met geen andere bedoelingen dan het vliegen te leren. Toen hij zijn brevet gehaald had was hij in dienst gebleven, omdat de dienst betere vooruitziohten bood dan het burger leven. Bij het uitbreken van de oor log werd hij inderdaad snel bevor derd en na enkele jaren was hy reeds wing-commander van een eskader bommenwerpers In maart 1943 toen Guy Gibson meende er het oorlogs bijltje bij neer te leggen, kreeg hij opdracht een eskader te vormen voor een zeer bijzondere opdracht. De be sprekingen verliepen in de grootste geheimhouding en toen Gibson de betonnen schuilkelders verliet, waar in de papieren helden der ludht hun dierbaar onderaards leven bescherm den, was hij omtrent de opdracht nog net zo wijs als vóór de bespreking. Hij richtte echter gehoorzaam een verzoek tot alle commandanten van bommenwerpersafdelingen om hem hun beste bemanningen af te staan. De mannen arriveerden, doch weldra bleek, dat de meeste commandanten het verzoek „verkeerd" begrepen hadden en van de gelegenheid ge bruik maakten hun afdankertjes op te ruimen. Hogere machten dan Gib son zorgden er echter voor dat en kele dagen later het wederzijds be grip niets meer te wensen overliet en Gibson over de beste bemannin gen van Engeland kon beschikken. OP EEN ZEKERE DAG werd Gib son, door een zeer zwijgzaam per soon opgehaald en naar een onder gronds laboratorium aan de Z.-kust v. Engeland gebracht. Daar werd hij op de hoogte gesteld met de achilleshiel van het derde rijk en de mogelijkhe den om Hitier op de hak te nemen. Men toonde hem de modellen van drie der voornaamste dammen van het Roergebied: de Eder, de Möhne en de Sorpedam. De laatste twee dammen verzorgden 76 pet. van de watervoorziening van het rijke indus- triegebied, terwijl de Ederdam de stroomlevering voor zijn rekening nam. Deze zwakke plekken van het Roergebied waren echter nog sterk genoeg om de geleerden hoofdbrekens te bezorgen. Eder- en Möhnedam waren elk bijna vijftig meter dik en van gewapend beton. De Sorpedam was van aarde en lag minder zwaar op de maag. Technici hadden in een tuin de dammen op model nagebouwd en be rekend wat er voor nodig was om met geweld het hek van de dam te halen. De proeven waren echter on volledig en men graasde Engeland af om te trachten de krachttoer in natura'te herhalen. In Midden-Enge- land vond men een districtsbestuur der bereid de opruiming van een oude dam aan de luchtmacht over te laten. INTUSSEN WERDEN DE LEDEN van het Gibsoneskader op een af gelegen vliegveld op hun taak voor bereid. Alle medewerkers werden op betrouwbaarheid getest en alle ver loven ingetrokken. Een barmeisje, dat bekend stond om haar loslippigheid werd 3 maanden met vakantie gestuurd. Het voorspel kon beginnen. Zonder dat de mannen precies wis ten waarvoor alle drukte nodig was, werkten zij dag en nacht om de tech niek van het bommenwerpen haarfijn onder de knie te krijgen. Geleerden die verder niets van de vliegerij af wisten, vertelden de mannen dat zij het doel op vijftig meter hoogte moesten bombarderen. In de praktijk bleek het echter onmogelijk om 's nachts op die hoogte een doel te naderen. Een lid van het technisch personeel wist er echter raad op. Hij monteerde onder de romp van het vliegtuig twee schijnwerpers, die zo waren ingesteld dat zij op vijftig me ter hoogte één lichtuplek op de grond wierpen. Tot hun grote geruststel ling hoorden de vliegers bovendien dat de doelen boven water benaderd zouden worden. Het was inmiddels begin nmei ge worden en de waterstand Voor de dammen bereikten een hoogtepunt Voor het eerst kregen de'vliegers de bommen te zien, waarmee de 50 meter dikke betonnen muren verbro ken zouden worden. Vier meter in middellijn pasten zij maar net in de vergrote bommenrelcken van de Lan casters. De eerste bom, die bij wijze van proef vlak voor de oude proefdam gegooid werd, barstte echter door de klap als een rotte sinaasappel uit el kaar. Dagen lang werkte men om de bommantels te versterken en enkele dagen voordat de aan val ondernomen zou worden konden twaalf Lancasters met een versterkte bom uitgerust worden. In het holst van de nacht zetten de kisten koers naar de dam in Midden- Engeland en stuk voor stuk deponeer den zij hun last tegen de dammuur. De hoogte was inmiddels gewijzigd tot twintig meter met als gevolg dat zes van de twaalf toestellen door de ontploffing aan de staart beschadigd werden. De dam was eohter vernield en de doelmatigheid van het bombar dement bewezen. DE AANVAL PJET DONDEREND LAWAAI van 34 zware vliegtuigmotoren alar meerde in de nacht van de 16e op de 17e mei de Duitse kustwacht aan de Zuidhollandse eilanden. Voordat de afweerbatterijen echter In werking konden komen waren de laagvliegen- de toestellen al buiten schotsafstand. Alle afweerposten in Westduitsland werden gewaarschuwd en enkele ogenblikken later loeiden de sirenes in alle steden tussen Elbe en Rijn. Intussen scheerden de vliegtuigen reeds rakelings over de buitenwijken van Eindhoven en passeerden enkele ogenblikken later de Duitse grens. Op de vliegvelden in Westduitsland sloegen de motoren van de nachtja gers aan en weldra was de lucht ge vuld met donkere schaduwen, die ge leid door de schijnwerpers de strijd bijl opnamen. Tegen de Lancasters, die op nauwelijks honderd meter hoogte over het land raasden, kon den zij echter niets beginnen. Af en toe kreeg een schijnwerper wel een toestel te pakken, doch on midellijk daarna vulden bomen en heuvels het lichte gat in fle nacht. Een van de vliegers werd eohter door een plotseling aanknipperende schijnwerper verrast, verloor de macht over zyn machine en vloog rpet een enorme klap tegen de grond. Een laaiend vuur bakende even la ter de weg af, waarlangs de Engelsen Duitsland binnen gevlogen waren. 17UFTIEN MACHINES stormden in gesloten formatie verder en ver oorzaakten door enkele schijnmanoeu vres groot alarm in alle industrie-cen tra. Angstvallig waakte men er echter voor boven steden te vliegen. Niet al leen zou een vlucht op nauwelijks honderd meter hoogte een gewaagde hordenloop worden, maar tevens was bijna elk plat dak bezet door een stuk afweergeschut. In de buurt van Kassei veranderde de formatie plotseling van richting. Duitsland haalden, bij het horen van het alles veilig sein verlicht adem, honderdduizenden anderen in het midden van het land werden op het zelfde moment door de sirenes uit de slaap gerukt. r\E VLIEGTUIGEN VOLGDEN het U water van de Roer, dat in de stil le voorjaarnacht huiverde onder het geweld van de propellers. De roman tische vallei met zijn zachtglooiende heuvels, bekroond door eeuwenoude -burchten, daverde van het gedreun der motoren. Steeds lager vlogen de machines over de rivier, die uitmond- Een Lancaster boven het hel verlichte doel. Een vier-motorig;e Lancaster start voor een aanval op Duitsland. de in het grote meer voor de Möhne- stuwdam. De hoop dat de dam slechts door enkele stukken afweergeschut verde digd zou zijn, werd de bodem ingesla gen door een bouquet van lichtkogel» dat vanuit een enorme geschutstoren op de dam afgevuurd werd. Terwijl een gedeelte van het eska der verder raasde naar de Sorpedam vloog Guy Gibson op twintig meter hoogte recht op de dam af. De drie kilometer lange aanloop duurde eindeloos en gaf de Duitsers gelegenheid om alles, wat zij aan ont ploffende middelen bezaten, het een zame vliegtuig toe te steken. Einde lijk, een vijftig meter voor het doel, liet de bommenrichter de luchtmjjn vallen. Ontlast van bijna acht ton veerde het vliegtuig op en wipte on beschadigd over de damwand in het dal er achter, De explosie deed het water als in een wastobbe over de rand slaan, zonder dat de dam het echter begaf. Het tweede vliegtuig werd enkele honderden meters voor de dam door het afweervuur geraakt. De vlieger trachtte nog hoogte te winnen, om de bemanning gelegenheid te geven de ■machine te verlaten, doch de vleu gels braken en de brullende motoren sleurden het vliegtuig naar beneden. Vlak achter de al weer toren sloeg het met een geweldige expiosie te pletter. QM DE AANDACHT VAN DE Duitsers van de volgende Lan caster af te trekken, vloog Gibson parallel met het aanvallende vlieg tuig op de dam af. De afleidingsma noeuvre lukfe en even later scheurde het 50 meter dikke 'beton of het lin nen was. Nog aarzelde het water, doch door de explosie van de volgen de bom kon het zijn boeien slaken en stortte het zich in de vijftig meter lager gelegen dal. De verraste vlie gers zagen hoe de ontketende spring vloed landinwaarts autos en treinen besprong, viaducten wegvaagden en zich met alles vernielende kracht een weg baande naar het industriegebied. I ANG HAD MEN ECHTER NIET- de tijd om de resultaten gade te slaan. De naderende dageraad maak te het raadzaam het tweede doel, de Ederdam, op te zoeken en daarna zo snel mogelijk naar huis te vliegen. Terwijl de andere vliegtuigen laag over de velden scheerden nam de eerste lancaster zijn aanloop. De bom kwam precies op de rand van de dam terecht en vernietigde bij zijn explosie het aanvallende vlieg tuig. Twee mijnen waren nodig om ook deze dam te doorbreken. Een van de aanvallers was luite nant Peter Townsend, die tien jaren later in Engeland opnieuw van zich liet spreken. De afleidingsaanval op de Sorpe dam mislukte; de aarden wal bleek beter tegen de explosies bestand dan het beton. Twee vliegtuigen werden naar beneden geschoten. Op de terugweg stortte nog een Lancaster omlaag, zodat slechts a;ht vliegtuigen op hun basis terugkeer den. Ruim dertien jaar zijn voofbij ge gaan. De wonden die de oorlog in de mensenharten en in de dammen ge slagen heeft zijn geheeld. De resulta ten van het bombardement, dat in 1943 een oorlogsstelper bij uitne mendheid genoemd werd, bleken van weinig invloed op het krijgsverloop te zijn. De zware industrie uit het Roergebied bleek namelijk naar Midden-Duitsland verplaatst te zijn en de enigen, die van het bombarde ment de dupe werden, waren weer de burgers, die ellendig omkwamen in de onverwachte watersnood.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7