In ziekenfondsraad te weinig invloed van bedrijfsleven Aantasting molenbezit koren op „de Hollandse molen' JltifAutaag. Stenen Spieken Japan atiënteext zich op het Uletien 2 Alfe£3r>30 Modenieuws uit Berlijn ZATERDAG 3 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 Ziekenfondswezen dreigt te duur te worden De Ziekenfondsraad en de' SER hebben geadviseerd de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering over 1956 van 4 procent op 4.2 procent te brengen. Het advies, dat de door de SER ingestelde Commissie namens de raad aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft uit gebracht, is thans gepubliceerd. Hierin wordt geconstateerd, dat de lasten voor verleende hulp per ver plicht verzekerde bij vergelijking van de door de Ziekenfondsraad geraam de cijfers voor 1956 met de defini tieve bedragen van 1953 een verho ging van plra. 40 procent te zien ge ven, terwijl de post ziekenhuisver- rleging over de periode 1953—1956 rr et niet minder dan ruim 60 procent zou toenemen. De commissie wijst er op, dat zij twijfelt aan de juistheid van de voor 1956 geraamde'bedragen, die zij ech ter wegens gebrek aan tijd niet heeft kunnen onderzoeken. Hoewel dus de commissie de gege vens, waarop de Ziekenfondsraad zijn conclusie heeft gebaseerd, in sommig opzicht aanvechtbaar acht, heeft zij toch gemeend met een premieverho ging van 0.2 procent te moeten In stemmen met het oog op de moge lijkheid, dat anders het verevenings fonds al te veel zou worden uitgeput en geen reserve zou overblijven voor de periode, waarin een stabilisatie van uitgaven zal moeten worden doorgevoerd. Aan het slot van haar advies wijdt de commissie nog aandacht aan de samenstelling van de Ziekenfonds raad. Zij wijst erop, dat de vertegen woordigers van de ziekenfondsen in dit college een grote meerderheid vormen tegenover de vertegenwoor digers van hefc bedrijfsleven, die uit eindelijk de lasten van de premie moeten opbrengen. Vakantie bouwbedrijf Maandag overleg met ministers Tussen vertegenwoordigers van werkgevers en werknemersorganisa ties in het bouwbedrijf is nader over leg gepleegd over de uitbreiding van de vakantierechten van de bouw arbeider, zulks in verband met het 'feit dat deze week de meerderheid van de aannemers heeft besloten deze uitbreiding alleen toe te staan als zij haar mogen doorberekenen in de prij zen. De besprekingen hebben geen resultaat opgeleverd en men is het niet eens geworden. In verband hier mee is besloten een onderhoud aan te vragen met de ministers Suurhof, Witte en Zijlstra. Dit onderhoud zal maandagmorgen tien uur plaats vinden. De werkne mersorganisaties hebben erop aange drongen de uitbreiding der vakantie rechten en de verhoging van de vakantietoeslag snel door te voeren in verband met de omstandigheden dat het gewenst is deze nog per 1 maart in het vakantiebonnensysteem te verdisconteren. ROTTERDAMSE BLOEMENCORSO. Aan het Rotterdamse bloemencorso, dat op 18 augustus a.s. is bepaald, zul len weer verschillende Amerikaanse ondernemingen, die in Nederland ge vestigd zijn, deelnemen. Er is dit jaar een samenwerking tot stand gekomen tussen de corso- comité's van Rijnsburg (corsodatum 4 aug.), Den Haag ((11 aug.), Rot terdam (18 aug.), Aalsmeer (1 sept.) en Eindhoven (18 september). Dit feit maakt de Ziekenfonds raad, naar het oordeel van de com missie, niet tot het meest aangewe zen lichaam om enerzijds de tussen de ziekenfondsen en hun medewer kers gesloten honoreringsovereen komsten goed te keuren en ander zijds voorstellen over de hoogte van de premie te doen, waarbij bedoelde overeenkomsten van medebepalende invloed zijn. Het gevaar, dat de Ziekenfonds raad bij het beoordelen van voorstel len tot verhoging van honoraria en ook bij de premievaststelling niet voldoende afstand van de behandel de materie kan nemen en dat dien tengevolge de algemene economische aspecten in belangrijke mate wor den verwaarloosd, aoht de commis sie zeer reëel. Zolang de samenstelling van de Ziekenfondsraad en de wijze, waarop m eerste instantie over honoraria e.d. wordt onderhandeld, ongewijizgd bliyven, acht de commissie het van grote betekenis voor het bedrijfsle ven, dat dit met name in de SER in vloed kan doen gelden op de jaar lijkse vaststelling van de hoogte der ziekenfondspremie. 1 ZEEUWS PLAN: Sneller bouwen met nieuw systeem De Zuid-Hollandse Bouw- en Han delscombinatie te Vlissingen heeft een nieuw bouwsysteem ontworpen, waarvan de toepassing van groot be lang zou zijn voor de bestrijding van de woningnood. Over het systeem zelf zijn nog geen nadere mededelingen gedaan, maar het zou het bouwtempo aanzienlijk kunnen versnellen. In Vlissingen zul len vier woningen, volgens deze methoden worden opgetrokken, die voor het publiek ter bezichtiging worden opengesteld. De woningen bevatten elk o.m. een grote woonkamer, een ruime keuken en drie slaapkamers. De bouw vindt plaats in de vrije sector. De nettotouur zal 9.65 per week bedragen. Met een aantal gemeentebesturen worden besprekingen gevoerd over het bouwen van deze woningen. Deze besprekingen verkeren in een verge vorderd stadium. De Zuid-Nederlandse zegt per jaar buiten haar normale bouwpro gramma om minstens vijfduizend van deze woningen te kunnen bou- JAARVERGADERING IN AMSTERDAM Waarschuwend geluid van de minister De vereniging tot behoud van molens in Nederland „De Hollandsche Molen" hield hedenmiddag in het Amsterdamse Krasnapolsky onder voorzitterschap van ir. F. Stokhuy- zen haar vergadering. Aan het verslag over 1955 het 32ste bestaansjaar van- de secreta resse mej. E. F. Caro, ontlenen wij: Het aantal molens dat de aandacht vroeg overschreed de 200. Hoewel het molenherstel het leeuwaandeel had in de bemoeiingen van de vereniging moest ook menig advies worden gege ven in verband met stedelijke uitbrei dingsplannen, die de molens vaak naar hun leven staan of voor vergro ting van opslagruimte bij de koren molens. Bij de nieuwe leden bevond zich een groot aantal gemeenten. Het be stuur is echter wel dankbaar maar nog niet tevreden. Want wat bete kent 1000 leden op een bevolking van elf miljoen?, zo vraagt het zich af. Subsidies overheid De kosten, heden tqn dage met her stel gemoeid, zijn niet meer te ver gelijken met die van enige jaren ge leden. De begrotingspost voor 1956 bestemd werd in 1955 reeds zodanig aangetast, dat de minister van O. K. en W. een waarschuwend woord moest laten horen om voor dit jaar gematigder te werk te gaan. Vele molens konden gered worden. In Zuid-Holland werden o.a. de korenmolen „De Hoop" te Goripchem, de wipmolen van de polder Wijngaar den, de vier kapitale molens van de drooggemaakte polder aan de west zijde van Aarlanderveen. Aan een aantal molens zijn de werkzaamheden nog in volle gang, terwijl over 13 molens nog onderhandelingen gaande zijn. Verlies door winstbejag Jammer wordt het gevonden dat hersteld-zijn en in werking-blijven niet altijd meer hand in hand gaan. Door storm, brand, slopen zijn vele molens verloren gegaan. Het bestuur komt in verzet wanneer het molen- bezit slinkt wegens onnadenkendheid of winstbejag. Brabant staat aldus het jaarverslag, te dezen opzichte aan de spits. De vereniging drong opnieuw en nu bij de Provinciale Staten aan op een molenverordening. Op verschillende wijzen werd „de Hollandsche molen" bedacht, zowel boeken als molenafbeeldingen wer den haar geschonken. Twee leden heb ben de vereniging in hun testament bedacht, o.a. werd een bedrag van 1000 gelegateerd. Tot sloot beloofde de secretaresse m haar jaarverslag de leden dat hun deze zomer het vijfde jaarboek zal worden toegezonden. Tijdens de vergadering werd het verenigings-certificaat onderschei ding voor een juist gebruik van 4e windkracht om. uitgereikt aan: Jacob Hoogeboom (molenaar van de Waterloospolder bij Rijpwete- ring). Hij was in juni JL955 40 jaar molenaar). Toren gaf een „stille wenk" „Pas op van onderen" Bakker J. de Jong uit Woerden zal nog dikwijls met schrik terugdenken aan het moment dat hij op het Kerk plein bij de gemeentetoren te Woer den bijna een aantal stenen, resten van een regenpijp e.d. op het hoofd kreeg. Hij hoorde wat hem boven het hoofd hing en nam de benen, den kende dat de historische toren op instorten stond. Zo erg was het niet, maar het neer- vallend puin betekende wel een waar schuwing; het buitenmetselwerk van de toren is slecht en er kunnen nog meer steenklompen naar beneden komen. Enige tijd geleden vroeg de ge meente Woerden subsidie aan bij monumentenzorg voor restauratie van de toren. Juist toen de stenen e.d. neerkletterden, bevond zich een ver tegenwoordiger van monumenten zorg, de heer Baart de la Faille, in het gebouw om een onderzoek in te stellen naar de noodzakelijkheid van de restauratie. Onder bovenstaande foto zouden we kunnen plaatsen „weer huistoe" of iels dergelijks, want de prent werd genomen omstreeks half zes de tijd dat de meeste Leidenaren zich moegewerkt naar huis spoeden. Het regende wat gisteravond, dit ge^ft de straten een extra fris aan zien. Het zal u toch niet moeilijk val len in bovenstaande prent een veel gebruikte steeg in het centrum van Lelden te herkennen. Probeert u het eens. U heeft een kans een waardebon van vijf gulden te ont vangen. De vorige week De foto van de vorige week stelde' voor de Waardgracht, een gracht van de oude stempel. Vroeger lagen hier de schuitjes van de Leidse peuëraars, kop tegen staart. Na loting werd de prtfs gewonnen door: A- P. van der Kamp, Jacob Catslaan 61, Leiden. Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief oi briefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Schriji onder het motto: „De stenen spreken". De foto stelt voor De inzendingen worden inge wacht tot en met Donderdag a,s. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van f 5.— verloot. CR HEEFT IN HET JAPAN *-4 van na de laatste wereldoor log een grote en belangrijke om wenteling plaats gehad, die vooral aan de vrouwen in dit land niet onopgemerkt voorbij is gegaan. Door de grote nederlaag, die het land heeft geleden, stonden oeroude tradities ap hun grond vesten te schudden en mede door de Amerikaanse bezetters, die de Japanners confronteerden met de westerse zeden en ge woonten, vond in enkele jaren tijd een totale ommekeer plaats. Vooral de vrouw heeft hiervan de vruchten geplukt. Grote groe pen gingen over tot de westerse kleding en na verloop van enige tijd ontstond in Japan ook een eigen op het westen georiënteer de mode. Onze illustratie geeft hiervan een beeld. De linkse mannequin draagt een sportief ensemble met een nauwe, zwarte rok. De wol len jumper is peper en zout kleurig. De streep rond de taille UIT DE KEUKEN GEKLAPT 2 Kg. aardappelen, 1 kg. groene kool, 200 gr. kaas in blokjes, bo ter of vet, zout en melk. De kool schoonmaken, wassen en snijden. De aardappelen schil len, wassen en in stukken snij den. Dan met de kool bovenop koken in weinig water met zout gedurende 25 a 30 min. De massa stampen, melk, boter of vet toe voegen. Het laatste moment de blokjes kaas door de stamppot roeren. Kaassoufflé. 150 gr. Geraspte kaas, 30 gr. bloem, 30 gr. boter, 2]/zöl melk, 3 eieren, zout, peper. De boter in een pan smelten, bloem toevoegen en als de mas sa glad is geroerd, de melk lang zaam bijgieten. De saus door laten koken. De eieren splitsen in dooier en wit; de dooiers door de saus roeren evenals de ge raspte kaas, zout en peper. Het eiwit stijfkloppen en voorzich tig door de massa scheppen. Een vuurvaste schotel of soufflé-pot je beboteren, hierin de kaas soufflé overdoen en in een voor verwarmde oven met onder- warmte laten rijzen (kleine pot- is tweekleurig en wel half rood en half zwart, evenals de garne ring van hals en voorsluiting. Het geheel is een ontwerp van mej. Hurami Imura. Rechts zien we een cocktail japon, vervaardigd van rode wol en open gebreid. Dit ontwerp van mej. YoShiko Harada, geeft ons een typische kijk op de ont wikkeling van de mode in Japan. Men ontwikkelt daar, weliswaar schuchter, een geheel eigen stijl, die westers is, doch vermoede lijk niet door ons geapprecieerd kan worden. jes 10 a 15 min., grote schaal 20 a 25 min.). De soufflé met een warm deksel tegen inzakken beschutten tijdens het opdienen. Deense vla met yoghurt. Vz Liter bessensap aangevuld met water, 100 gr. suiker, 100 gr. rozijnen, 20 gr. aardappelmeel, Yz liter yoghurt Laat de gewassen rozijnen in kokend water*zachtjes zwellen, giet bessensap bij en bind de vloeistof met. aangemengd aard appelmeel. Roer de suiker er door. Laat de vla onder nu en dan roeren koud worden. Giet ze dan laag om laag met de glad- geklopte yoghurt in een glazen schaal. De zomermode 1955 is in al haar vormen in Berlijn getoond. Op de onderbouw van de garde robe de lingerie na, was alles present. Wat bij een vluch tige beschouwing van de ver schillende verslagen van shows het meest opvalt is de verschij ning van een Spaans jakje, dat de vanouds bestaande bolero op fantastische wijze heeft uitge buit, alsook toename van Perzi sche dessins bij de bedrukte stof fen» Het jakje wordt gedragen bij luchtig, nauwsluitende pantalons en moet daarmee in kleur over eenstemmen; bijvoorbeeld voor Paddestoelmodel We schreven onlangs reeds over de nieuwe dameshoeden mode, die in het teken zal staan van de paddestoel. Hier ziet u weer een aardig modelletje; zandkleur met corduroy bandje in hazelnootbruin (ontwerp van Legroux Soeurs, Parijs). een autotocht een „Perlon"-las- tex broek met een korte leren b_1ero. Maar men mag er ook namiddagkleding mee complete ren. een elegante japon van zijde en kant met zulk een jakje, uit< gevoerd in wol of linnen; een groot zomeravondtoilet van kant, organza of luchtige chiffon wordt ermee gezien, tot cocktail- ensembles toe. Nog een stille glimlacht erbij, een welverzorgd kapsel als van Grace Kelly, of een smaakvol sieraad.... In Perzische dessins overheerst blauw en groen, w.o. pauw blauw, doch het Verre Oosten schiet er tussendoor met Chinees- en mandarijnrood (bijna oranje). Nauwe bontgekleurde rokken met een gedrapeerd schootje krijgen zodoende een jakje met Chinese inslag, soms uitgegroeid tot iets als een kimono (opstaand strookje), maar dan van voren korter. Zodoende komt een vrou welijk, elegant en jeugdig figuur niet helemaal onder een koren maat terecht, Over het algemeen zijn de mo dellen van de dameskleding voor zomer 1956 eenvoudiger dan we de laatste jaren gewend waren. De japonnen sluiten hoog aan de hals, adoreren kaarsrechte mouwen, een liever niet te lage taille, weer wat kortere rokken dan een seizoentje terug. Als gewoonlijk zijn het slechts ds dromerige avondjaponnen, die de nuchterheid doen vervagen, thans meer dan ooit verwant aan nachtjaponnen, omdat wijde, zijdezachte hemden, vol kant en volanten, met peignoirs van dezelfde stof, de overhand heb ben gekregen. Er wordt nog aar dig wat geplisseerd, maar rokken van witte „Perlon"-tüle, aan bo venstukken van satijn of duches- se, soms rijkbestikt, winnen in Berlijn het pleit. Een sierlijk bal schoentje komt er nu goed af, want alle avondtoiletten zijn méér dan voetvrij geworden. OIIOIIOIIOIIOIIOIICDII OilOIIOIIOMOIIOIICDIIOIICDnOIIOIIOIIOIIOIICDIIOIIOI'CDMO Om de toekomst van Nederland Dinsdag- 13 maart a.s. zal de K.R.O. van 22.30 uur tot 22.50 uur onder de titel: „Om de Toekomst van Neder land" een klankbeeld wijden aan de Bezitsvorming. Onder dezelfde algemene titel zul len nog vijf andere klankbeelden vol gen. Zo wordt op 27 maart een klank, beeld uitgezonden over „Ons Onder wijs". Aan het klankbeeld over „Bezits vorming" werken mee: prof. mx. C. P. M. Romme, de lijsttrekker der K. V.P., voorts de heren Dohmen en Palmen, hoofdbestuursleden van de Katholieke Mijnwerkersbond, de hger Noteboom, van de Katholieke Mid denstandsbond en de heer Van Op pen, industrieel te Maastricht. De bin. dende tekst wordt gezegd door Mieke Stranger en Ben Brands. De heer Van Doorn, voorzitter van de K.V.P., spreekt het slotwoord. De illustratieve muziek is van Jan Mul; de produktie van Tom Bouws. UITSPRAAK IN ZAAK-VINKEVEEN Maand voorw. voor wachtmeester Het gerechtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in het hoger beroep van de 37-jarige wachtmeester P. H die de vorige zomer in Vinkeveen een 23-jarige jongeman bij het verla ten van een tentoonstellingsterrein een dodelijke klap met zijn gummi stok toebracht. Het hof legde de wachtmeester wegens mishandeling, de dood tengevolge hebben, een maand voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar op. Er was 200 boete tegen de verdachte geëist. In eerste aanleg had de rechtbank te Utrecht hem een maand onvoorwaar delijk opgelegd. Het hof verwierp het verweer van de wachtmeester, die aangevoerd had, dat hij slechts ter afweer van een aanval van het slachtoffer had gehandeld. Het was van mening dat verdachtes opzet bij het slaan op mishandeling gericht is geweest en dat verdachtes verklaring als zou hp zich bedreigd hebben gevoeld doordat het achterop dringende publiek dreigementen te gen hem begon te uiten vóór hij de jongeman geslagen had. verworpen moet worden, daar de getuigen heb ben verklaard, dat het publiek wat rumoerig was geworden nadat hij de jongen geslagen had. Niet aannemelijk. Bovendien mocht hij slechts inge volge de dienstvoorschriften van zijn wapens gebruik maken, wanneer het politioneel gestelde doel niet op an dere wijze kon worden bereikt, het geen volgens t haf in dezen niet aan nemelijk is gemaakt. Het hof legde de wachtmeester de gevangenisstraf echter voorwaarde lijk op, omdat hij volgens zijn supe rieuren, een over het algemeen be heerste en tactvolle politieman is, over wiens optreden buiten dit ge val nooit is geklaagd en voorts om dat inderdaad de kans op dodelijk ge volg is vergroot, doordat het slacht offer juist op de plaats waar hij werd geraakt, een abnormaal dunne sche del had. De wachtmeester is na het geval in Vinkeveen overgeplaatst naar de rijkspolitie op Schiphol.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6