De Raad van Voorschoten stelde gisteren het miljoenenplan vast Teegelaar veroverde de leiding door nederlaag van v. Oosterhout Alleen kleedgelegenheden van sportterreinen te luxe bevonden ^HET HUIS met de DUIZEND KAARSEN ZATERDAG 3 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 NEDERL. KAMPIOENSCHAP BANDSTOTEN De eerste middagpartijen op de tweede dag van het toernooi om het kampioen schap van Nederland bandstoten te Rot terdam leverden overwinningen op voor Teegelaar en Kruythof. In zijn partij te gen Popeyus bouwde Teegelaar met sub tiel spel een kleine voorsprong op, welke in de 14e beurt even verloren ging. Po peyus profiteerde toen van een lichte in zinking van zijn tegenstander en bracht met een serie van 21 de .stand op 60—55 in zijn voordeel. Het evenwichtige en soms zeer sterke spel van Teegelaar deed deze achterstand spoedig te niet. Enkele prachtige massé's en piqué's brachten de handen op elkaar cn voerden Popeyus aan wie weinig lukte zelfs zijn drie bandstoten faalden herhaaldelijk naar een grote nederlaag. Helaas daalde in de laatste beurten Teegelaars gemiddelde belangrijk doordat Zich enkele onoplos bare moeilijkheden voordeden. Mol, die zich over het behalen van de titel geen zorgen béhoeft te maken, scheen hiervan in zijn partij tegen Kruythof een gunstige invloed te onder vinden. Hij speelde onbevangen en kwam tot tweemaal toe tot een verdien stelijke serie! nl. een van 23 en een van 21 caramboles. Dit had een voldoende basis moeten zijn voor de zege tegen de Barendrechter, die het gehele biljart ge bruikte en bovendien zeer nonchalant speelde. Kruythof kwam dan ook niet verder dan tot kleine reeksen, maar de bescheiden Mol is weinig constant cn mist nog de nodige routine. Zo bleef de uitslag lang onzeker en het was, tot op luchting van spelers en publiek, tenslotte Kruythof die een eind maakte aan deze tot heden langste partij van dit toernooi Een ondankbare taak was het voor Sweering en Eichelsheim om strijd te laveren, terwijl Van Oosterhout en Metz op de andere tafel bezig waren. Vrijwel onopgemerkt ging hun treffen voorbij. Van Oosterhout geklopt. Diegenen, die de eerste dag gezien had den hoe Van Oosterhout bij zijn record serie de posities uitbuitte en ragfijne massé's en veel ander fraais demon streerde, waren tot dt conclusie geko men, dat de speciale studie, welke de Rotterdammer van dit speltype heeft ge maakt. vruchten had afgeworpen. Toen hij in zijn beurt tegen Metz na een beiderzijds zwak begin gistermiddag in zijn 6e beurt met uiterst subtiel spel weer tot een serie van 31 kwam en zijn gemiddelde op 10 bracht, kon men bijna niet aannemen, dat Metz nog tot tegen spel zou komen. Maar Van Oostexhout was er meteen volkomen uit en de Hage naar, die voor de aanvang nogal optimis tisch was, omdat hij een griepje, dat hem de vorige dag had geplaagd, nagenoeg kwijt was. liet zich dra wederom kennen als de alom gevreesde vechter. Hij had zeker geen geluk, toen hij een paar maal een serie zag afgebroken door te zacht spelen van de stootbal, en het werd een. zenuwslopende partij waarin weinig goede, want te grote aanvangsstoten voor kwamen. Dit maakte echter weinig uit. want beiden speelden lang beneden hun kunnen. Maar er zou nog een bril jant moment komen en wel in de 31e beurt toen de taaie Metz een zeer knap gespeelde serie van 45 scoorde en de leiding nam met 137124, met als laatste carambole een juweel van een piqué. Twee poedels van Van Oosterhout ga ven Metz daarna gelegenheid de partij in zijn voordeel te beëindigen. Hij had zijn reputatie, nooit geklopt te zijn voor dat de laatste carambole gemaakt is, weer eens bevestigd. De eerste avondpartijen boden meer spanning dan goed speL Eichelsheim liet in zijn partij al spoedig een serie van 18 voor zich noteren en hoe Kruythof ook zwoegde, de hierdoor opgelopen achter stand kon hij niet wegwerken. Beurten kreeg hij overigens genoeg,- want ook Eichelsheim kwam niet meer tot grote daden. Zijn slotserie van 18 was echter van gogd gehalte. Voor Sweering, die op het tweede bil jart voortdurend een kleine voorsprong had, waren de beslissende ogenblikken van de eindfase in zijn partij tegen Metz bijna te zwaar. De Hagenaar had zich tegen het einde naast Sweering gewerkt. Op 140 waren beiden gelijk en toen mis te de Amsterdammer, die niets voor zijn gevreesde tegenstander wilde laten lig gen, enkele niet moeilijke stoten, door te hard te spelen. Zo nam Metz de leiding over. maar legio was het aantal beurten voordat hij de laatste tien caramboles had gemaakt. En het was inderdaad de beste oplossing voor deze partij, dat Sweering in de nastoot de hem nog ont brekende twee caramboles scoorde en de eerste remise liet noteren. In beide par tijen bleven de moyennes wel heel erg aan de lage kant Van Oosterhout geladen. Kees van Oosterhoüt was geladen. Na zijn nederlaag tegen Metz in de middag partijen was hij opgewonden opgestaan en had de arbiter gezegd, dat hij in het begin van Metz* beslissende serie van 45 had geconstateerd, dat ten onrechte een carambole was geteld. Van Oosterhout stond in zijn mening "volkomenalleen, maar hij voelde zich zeer tekort gedaan en of het nu de nawerking van dit ge schil was of niet, in elk geval miste men bij hem in zijn partii tegen Popeyus aan vankelijk de toewijding, welke hij nor maal in zijn spel pleegt te leggen. Gelei delijk kwam hij op dreef en vervaagde tevens de verbetenheid op Van Ooster- hout's gelaat. Alles gelukte beter dan In zijn partij tegen Metz, terwijl Popeyus slechts tot matige prestaties kwam. En dat was voor het publiek wel teleurstel lend, omdat algemeen werd verwacht, dat deze laatste met zijn robusto spel het de titelhouder zeer lastig zou maken en hem misschien zelfs zou verslaan. De uitslag wijst uit, dat deze kans er geen moment in heeft gezeten. Van Oosterhout wandelde over Popeyus heen en bezorg de hem de grootste nederlaag, welke tot dusver In dit toernooi geleden is. Teegelaar, In vorm, miste zijn kans. Inmiddels hadden de meeste toeschou wers al eens gekeken naar de strijd op tafel twee, waar Teegelaar en Mol el kaar bekampten. Teegelaar speelde daar een spelletje zo sterk, dat hij lange tijd boven het nieuwe recordgemiddelde bleef. Vele van zijn stoten bracht de fijn proevers in extase, en Mol, die de tijd nu eenmaal mist voor de vereiste oefe ning, kon slechts proberen er het beste van te maken. Veel gelegenheid heeft de Rotterdammer hem hiertoe niet gegeven alhoewel hij nog een grote teleurstelling te verwerken kreeg. Toen Teegelaar nl. in zijn 17e beurt een prachtige kans had op een nieuw Nederlands record parti culier gemiddelde, kwamen na 26 ca ramboles de ballen vast te liggen. De acquit stoot, welke hier het gevolg van was, werd gemist. De resterende kans om Van Oosterhout's record te evenaren (8.33), wat een verdiende beloning zou zijn geweest voor zijn magnifieke partij, ging eveneens verloren, doordat hij voor de laatste 13 caramboles nog 3 beurten nodig had. Zijn gemiddelde van 7.50 mag er echter altijd nog wezen! De uitslagen luiden: Teegelaar Popeyus Kruythof Eichelsheim Metz Sweering v. Oosterhout Popeyus Teegelaar Mol 94 33 150 49 49 20 14 De stand na de tweede dag luidt: 1. Teegelaar gj| Oosterhout 3. Sweering 4. Kruythol' 5. Eichelsheim 6. Metz 7. Popeyus 8. Mol 8 600 130 26 4.61 574 105 55 5.46 566 179 21 3.16 540 190 20 2.84 492 178 18 2.76 527 165 45 3.19 407 145 21 2.83 316 120 23 2.63 LUTGEHETMANN BLEEF DUITS KAMPIOEN 71/2. Walter Lütgehetmann heeft zijn titel van Duits kampioen anker cadre 71/2 behouden. Hij versloeg Apelt met 30071 in 17 beurten, Rudol§h met 300209 in 16 beurten en Spielmann met 300—273 in 17 beurten. VOETBAL IR. H. HOPSTER WEER IN LEIDEN Maandagavond zal de voorzitter van de KNVB, ir. H Hopster, op uitnodiging van de Leidse Scheidsrechtersvereniging in de benedenzaal van „De Kleine Burcht" een causerie houden over het onderwerp „Sport in deze tijd". De bij eenkomst vangt te half acht aan DUITSLAND—NEDERLAND De Engelse scheidsrechter A. W Luty, die uitgenodigd was voor de leiding van de wedstrijd DuitslandNederland op 14 maart te Dlisseldorp, is wegens beroeps bezigheden die dag verhinderd. Op voordracht van de Engelse voet balbond zal hij, indien de KNVB en de Duitse voetbalbond hiermee accoord gaan, vervangen worden door R. F. Leafe die evenals Luty, Ellis, Ling en Griffiths tot de topklasse van de Engelse scheids rechters wordt gerekend. Hij zal worden bijgestaan door twee Engelse grensrech ters. Newcastle United, de club waarvan ve len verwachten, dat zij voor de vierde maal in de afgelopen zes jaar de Engelse beker zal veroveren, heeft in het reeds door de „cup-koorts" aangetaste noord oosten van Engeland een sensatie ver wekt. Voor de semi-plaatselijke ontmoe ting (zesde ronde), die vandaag tegen Sunderland wordt gespeeld, is Jimmy Scoular als linkshalf aangewezen. Scoular, die verleden jaar aanvoerder was van het elftal van de United, dat de beker won, heeft slechts één wedstrijd (bij de reserve's) gespeeld, sinds hij in december een knieblessure opliep, en als linkshalf is hij voor het laatst dertien jaar geleden uitgekomen, toen hij bij de marine diende, Scoular die doorgaans rechtshalf speelt, vervangt nu de gewon de Tom Casey. Newcastle United, dat ln meet cup- finals 1» uitgekomen dan welke andere club en dat hoopt, dit jaar zijn zevende overwinning te behalen (hetgeen even eens 'n record zou betekenen) grondt zijn vertrouwen voor vandaag op het dyna mische leiderschap van Scoular, die als een van de beste aanvoerders uit het Engelse voetbal wordt beschouwd. De KNVB laat de keuring van de vel den voor het betaalde voetbal van mor gen over aan de consuls, respectievelijk aan de scheidsrechters. De wedstrijden zijn dus niet afgelast TAFELTENNIS HOOFDKLASSE-TIENKAMP VAH „STEEGS VOORUIT" Interessante strijd te Warmond verwacht De Warmondse tafeltennisvereniging „Steeds Vooruit" organiseert de interes sante strijd van de 10 beste spelers in de tienkamp voor de hoofdklasse. Deze jaarlijkse ontmoeting van de 10 topspe- lers. welke in feite een strijd vormt om de beste plaatsen in deze tienkamp, wordt morgen gehouden in het gymnas tieklokaal te Warmond, onder auspiciën van de Nederlandse Tafeltennisbond. De aanvang is 12.30 uur, het einde circa 6 uur. Aan deze 10-kamp hoofdklasse zullen o.a. deelnemen Jan Hoogendoorn, houder van de NTTB-cup 1956, Will van Zoelen en Bertus v. d. Spek. Tevens zullen deel nemen Wout Heemskerk uit Roelof- arendsveen, alsmede Otto Verkerk. Schouwerwou en Hoefnagel en andere bekende hoofdklassers. Een sterk bezet arsenal van spelers in deze tienkamp. Deze tienkamp hoofdklasse is nog nim- er in deze omgeving gehouden. In deze tienkamp kan men genieten van tafeltennis op het hoogste plan. SPARTA 4—TREFFERS Hedenavond 7 uur wordt in Adam deze zeer belangrijke wedstrijd gespeeld. Dit gaat dus in hoofdzaak voor de bezet ting van deJaatste en voorlaatste plaats. Treffers staat nog slechts 1 puntje onder Sparta en bij een eventuele overwinning is Treffers een flinke stap in de goede richting. Deze wedstrijd wordt gespeeld in het Tafeltennisinstituut Du Buy, Lijn baansgracht, Amsterdam. Thuis speelt Treffers 2 tegen het R'damse Carbon 3. Dit kan voor Treffers nog weer eens een overwinning worden, mits de zaken se rieus worden aangepakt, aanvang 7 uur. ATTC De Alphense ATTC (heren) overwinning der Alphenaren in gevaar geweest. Volgende week gaat ATTC op bezoek bij DTS. De dames van ATTC wisten zich op het nippertje St. Hoger van het lijf te houden. Nog steeds staan de Aphense da mes bovenaan op de ranglijst, op de voet gevolgd door Vriendenschaar uit Gouda, dat twee verliespunten meer' heeft. ATTC 2 is zo goed als zeker los van de tweede plaats in de 3e klas. Dit is een bijzondere prestatie van dit team, dat vorig jaar naar de 3e klas promo veerde. Treffers 4 is in deze afdeling on genaakbaar. ATTC 2 zal door zijn pro motiewedstrijden heen moeten komen om een plaats in de tweede klas te ver overen Dit team boekte deze week een 100 overwinning op het puntloze TOV 2 uit Noordwijk. ATTC 4 incasseerde een 91 neder laag van Noordwijkse Dolfijn 3. LAWNTENNIS Gisteravond zijn in de raad van Voorschoten enige zeer belangrijke onderwerpen ter sprake geweest. Vaak lang werden verschillende on derwerpen besproken. Het eerste voorstel, dat in behandeling kwam was de bouw van een derde gymnastiek lokaal. Hoewel het tweede kort gele den pas in gebruik is genomen, toon den b. en w. de urgentie aan van een derde gebouw. Bovendien had de In specteur van l.o. in de inspectie Delft dit gebouw op de urgentielijst voor 1956 geplaatst. De heer v. d. Hulst bepleitte bij deze aangelegenheid de woningnood. Hij stond op het standpunt, dat wo ningbouw noodzakelijker is dan de bouw van een derde gymnastieklo kaal. Wethouder Schrama betoogde echter ,dat zoveel procent wordt be schikbaar gesteld voor woningbouw, zoveel procent voor openbare gebou wen en dat er dus in het grote sche ma geen huis minder om gebouwd zal worden. Het was het plan van b. en w. om dit gebouw te plaatsen in het ver lengde van de Raadhuislaan, vlak ach ter de 2 r.k. scholen, die daar in deze Vlietwijk zullen komen. Uit de dis cussies bleek, dat daar verder nog zullen komen 2 kleuterscholen en 1 Openbare school. De heer De Groot vond de plaats niet gelukkig gekozen. Gezien de uitbreiding van de gemeen te zag hij wel de noodzaak en hij dacht zelfs aan een vierde gebouw. De heer Pels betoogde namens de P.v.d.A., dat zy de noodzaak ervan inziet. Ook de heer Van Oosten deel de mede, dat zijn fractie het voorstel 2al steunen. Alleen vonden zij het bedrag van 7400 voor voorbereiding en architectenhonorarium wel aan de hoge kant. Uit een uitlating van de heer Eysink Sheets meende de raad te moeten concluderen, dat dit gebouw eventueel overgedragen zou worden aan het r.k. Schoolbestuur. De voor zitter en de#wethouder deelden mede, dat hier geen sprake van geweest is. Daarna werd het voorstel instemming gebracht. Het verkreeg de goedkeu ring van de leden. Alleen de heer v. d. Hulst bleef tegenstemmen. Ook op de tweede dag van de wedstrij den om de nationale titels voor tennis- leraren op overdekte banen deden zich geen verrassingen voor. De Mos zege- vierda in 3 sets over Bruin, die zich ove rigens zeer verdienstelijk weerde en de coming-man Buytelaar schakelde A. Hemmes op overtuigende wijze uit. Opmerkelijk was het feit, dat J. B. Mulder 5 sets nodig had om W. Hem mes de doortocht naar de halve finales te versperren, nadat de eerste twee sets zelfs met zeer groot verschil door Hem mes waren gewonnen. De derde set won Mulder met enige moeite (97) en via 62 in de vierde set en 86 in de be slissende set eiste hij de partij voor zich op. In de halve finale dubbelspel versloeg het paar J. de MosMulder met 63 60 8—6 A. Hemmes en Schuuring, ter wijl Pari evl ietHazebroek door eer zwak begin in de andere halve finale zich bijna door W. Hemmes en Buytelaar lieten verrassen. Ook nu viel het stand vastige spel van Buytelaar op. WIELRENNEN DE ZESDAAGSE TE PARIJS Zaterdagmorgen luidde de stand in de zesdaagse te Parijs: 1. Diot, Caput, Pas- quier (Frankrijk)op een ronde: 2. Acou Van Daele, Rijckaert (België); 3. Mes sina, Terruzzi, De Ro§i (Italië). De Nederlandse equipe Haan, Plantaz, Miljoenenobject. Het miljoenenobject betreffende het bouwrijp maken van de gronden voor de nieuwe woonwijk Vlietwijk en het leggen van dienstleidingen kreeg de volledige instemming. Hier voor voteerde de raad een bedrag van 1.581.750. De heer v. d. Hulst vond alleen dat 7 hectare cultuur grond voor bestemming openbaar groen, bruggen en wegen wel aan de hoge kant was. Maar dit was in het uitbreidingsplan vastgesteld. Met de Stedelijke Fabrieken voor gas en elektriciteit te Leiden werd een nieuwe stroomleveringsovereen- komst aangegaan. De heren Fortanier en Van Eist dankten b. en w. en de onderhandelingscommissie. Zij heb ben mei vreugde kennis genomen van het voorstel. Meermalen was ge vraagd naar een Tarlefraad en de mogelijkheid is nu aanwezig, dat de ze komt. Voor de reconstructie van de riole ring in de Krimwijk stelde de raad een bedrag van ƒ57.000 beschikbaar. Het voorstel kreeg alles goedkeuring. Het voorstel van realisering van het bouwplan aan de Schoolstraat van het aannemersbedrijf H. J. Lobel werd van de agenda afgevoerd. Dit voorstel beoogde bebouwing van het braakliggende stuk grond tussen de Wijngaardenlaan en de Pauwenstraat, benevens de aanleg van een parallel weg tussen deze 2 straten. Tegenkanting. Minder goed verliepen de bespre king over het onderwerp een aan vullend krediet voor de kleedgebou wen bij de nieuw aan te leggen sport velden. B. en w. hadden een voorstel ter tafel gebracht om 23.000 be schikbaar te stellen als aanvulling op de reeds beschikbaar gestelde 35.000 voor de bouw van kleedgebouwen op de sportvelden. In totaal vroeg de bouw dus een bedrag van ƒ58.000. De heer Fortanier sprak namens de K.V.P.-fractie en hij deelde mede, dat, gezien het nadelig saldo dit toch wel wat al te luxe was. Hü zag liever een oplossing als bij de tennisbanen. Een houten gebouw dus met dezelfde in houd als het stenen gebouw. Hij stel de ook voor het voorstel terug te ne men en te bezien wat een houten gebouw zou gaan koeten. Ook een in schrijving had hij juister geacht dan een opgave van kosten op uitnodi ging. Butagasgeysers vond hij erg luxe. Douches met fris leidingwater achtte hij voldoende. De heer Van Eist vond de woorden van de heer Fortanier uit het hart gegrepen. We moeten het niet te gek maken. Ook hij vond een bedrag van ƒ58.000 te veel. Hij sprak zelfs van „kleedpa leizen". De heer Pels liet een ander geluid horen. In de regel was zijn fractie tegen aanvullende credieten. Hij was er verder verheugd over, dat er overleg had plaatsgevonden met de plaatselijke verenigingen en de K. N.V.S. Hij stond op het standpunt, dat men geen voorzieningen moet treffen die niet voldoen of die een kortere levensduur hebben. De heer v. d. Hulst drong aan op soberheid. Het jaarlijks tekort be draagt reeds 20.000. dat is 1400 per week. Hier is toch wel eens grens. We doen de sport toch niet tekort wanneer wij een goedkoper gebouw gaan zetten. Wethjuder Dekker deel de mede, dat er vele wensen waren zowel van de plaatselijke verenigin gen als van de K.N.V.B. Er is vol- loende aan het voorstel versaberd. Luxe is bepaald niet aanwezig. Het worden gewone muren, vloerbedek king betontegels en houten plafonds. Maar 5 kleedkamers is een minimum. De kosten worden hoofdzakelijk be paald door de grootte. Als er be spaard moet worden, dan is dat al leen te vinden door het gebouw klei ner te maken en dat is niet de be doeling. De heer Pels hielde daarna even eens nog een pleidooi voor de kleed gebouwen. Na al de discussies van het voor en tegen werd het voorstel in stem ming gebracht. Het kon dc meerder- heir niet krijgen. Voor stemden dc beide wethouders en de heren Lamboo, v. d. Werf en Pels, de rest van de raad, 8 in totaal, waren tegen. Volkstuinders. Aan Stikvoorts Bouwbureau zal 180 m2 grond, gelegen aan de Pr. Bernhardlaan, worden verkocht voor woningbouw tegen de prijs van ,f 12 per m2. Nu plan-Vlietwijk gaat ko men, komen de volkstuinders in het gedrang. De gemeente heeft daarom uitgezien paar een andere oplossing. Zij wil voor de tijd van een jaar de gronden, welke bestemd zijn voor de bouw van het zwembad tijdelijk gaan verpachten aan de Volkstuinders. De ze grond ligt in de Oranjewijk. De gemeente zal de groud laten ploegen en fraizen. Zij zal de grond verpach ten tegen de prijs van 3 ct. per m2. Het voorstel kreeg de instemming van de raad. In de gemeente komen steeds meer gazons, speelweiden, sportvel den, schoolsportterreinen, die ge maaid moeten worden. De beplan- tingsdienst heeft daarom 2 motor- maaimachines aangevraagd, welke sa men 9800 kosten. De raad had geen bezwaren. Derksen bezette de 10e plaats met drie ronden achterstand. De overige koppels i hadden drie of meer achterstand. Swift-Comblnatie Morgen wordt de wegtraining hervat met voor de A- en B-klasse een 50 km. rit; voor de C-klasse 40 km. en de D-klasse 20 km. Start 10 u. j aan de Zijl. Lenig cn Sucl Morgen eerste trai- 1 nlngsrit. Vertrek 9 uur vanaf Zijlpoort naar clubgebouw Oud-Ade, start aldaar 10 uur. BRIDGE Het Juiste Bod De uitslagen der nieuwe competitie zijn: Groep A: Th. de LncelJ. v. Wierin- gen 77 pnt.; P. KapteinA. Vermin 76 pnt.; P. BramaC. Koster 70 pnt.; P. de HaasJ. Koelewijn 64 pnt.; A. de Groot J. Seijsener 61 pnt.; M. de WinterM. Heemskerk 57 pnt.; K. van KampenTh. v. Aken 54 pnt.; R. BakkerG. Keijzer 45 pnt. Groep B: Echtpaar De Winter 78 pnt.; Dames Zoetendaalv. Leeuwen 74 pnt.; Echtpaar Kroon 72 pnt.; F. Broekhof P. Meijer 63 pnt.; Echtpaar Bodar 62 pnt.; P. KosterJ. v. d. Burg 60 pnt.; Heren 2k>etendaalv. Leeuwen 55 pnt.; M. Koster—W. v. d. Linden 43 pnt. Groep C: K. v. d. VeekJ. Smit 26 pnt.; W. BroekhofN. v. Nes 18 pnt.; Dames TurkKlinkenberg 14 pnt.; A. RodenburgB. Velge 13 pnt.; Echtpaar Berbee 9 pnt. meer tri-k^raeht meer veiligheid meer service voor minder geld van f333.af. MOTORRIJWIELBEDRIJF H. WALENKAMP ZN. TURFMARKT 8 - TEL. 20050 interessante kredietservice) In beroep. Bij het uitbreidingsplan in onder delen had de gemeente Voorschoten, indertijd besloten geen kassenbouw toe te staan tussen de Rozenbürger- Iaan en het landgoed Duivenvoorde. Gedeputeerde Staten hebben dit be sluit van de raad niet goedgekeurd. Het college van b. en w. stelde daar om voor tegen dit besluit van G.S. in beroep te gaan bij de Kroon. Bij G.S. was namelijk een bezwaarschrift bin nen gekomen van de L.T.B. en Chr. L.T.B. De heer v. d. Hulst verklaar de openlijk, dat hij medeonderteke naar van dit verzoekschrift was. Hij betreurde de indiening van dit voor stel ten zeerste. Uitbreiding van de tuinbouw in onze gemeente is uitge sloten. Er staan op die plek reeds kassen en er zijn ook industriën. De industriën krijgen wel uitbreidings mogelijkheden de de tuinders niet. De tuinbouw heeft volgens spr. recht op gelijke behandeling als de industrie. De bezwaren van G.S., aldus de heer Van Eist, bieden geen andere aspec ten. Het is dus logisch dat de raad hier tegen in beroep gaat. Het voor stel werd in stemming gebracht. Het werd aangenomen met acht stemmen voor en vijf tegen. Tegen waren dc heren v. d. Hulst, Griffioen, Lamboo, Fortanier en De Graaf. VAN DE BROMFIETS GEVALLEN •Gistermiddag om ongeveer kwart over vijf is op de Veurseweg ter hoogte van de Kniplaan een duo- zitter van een bromfiets gevallen. Hij droeg enkele schragen, waar door hij zich niet goed kon vasthou den. Dr Swen verleende de eerste hulp. Het slachtoffer had een hersen schudding opgelopen en is per auto naar zijn huis in Leiden vervoerd. De medische zondagsdienst der doktoren wordt gedurende dit week einde waargenomen door dr. F. J. M. Tonino, Voorstraat 23, tel. 2493. Voor de zuster Gezondheidscentrum, tel. 2177. door MEREDITH NICHOLSON 45) „Ik wil wedden, dat daar achter die deur een massa geraamten liggen. Hier, mijn jongen. Het is niet aan mij om de doden van jouw familie in hun rust te storen", en Larry trad terzijde, terwijl ik de bijl met een foree slag liet neerkomen op het hangslot. Het was een sterk slot en er waren ongeveer zes slagen voor nodig om het te verbrijzelen. Wat dat vertrek dan ook mocht zijn, er lag een stevige vloer in en toen ik mij omwendde om de lan taarn van Larry aan te nemen, hoorde ik hem plotseling zeggen: „Stil! Er kQmt iemand!" Éen ogenblik later zagen wij Bates in onze richting lopen, mijn naam uitroepend op een wijze zo ontsteld als ik nog nimmer van hem had ge hoord. „Het is mijnheer Pickering, mijn heer. Hij heeft de sheriff meege bracht". „Schiet op, Jack, ik kom straks wel", zei Larry. „Wanneer die kerel op klaarlichte dag met de sheriff komt aanhollen, is hij niet gevaarlijk. Het zijn zijn vrienden, die in het don ker op ons schieten, die ons de moeite geven". Bates scheen er evenwel niet veel voor te gevoelen om die plek te ver laten. „U schijnt het gevonden te hebben, mijnheer", zei hij, doch ik stelde op dat ogenblik meer belang in het ge sprek met Pickering, dat mij wachtte, waarom ik antwoordde: „Natuurlijk hebben wij het gevon den. Is mijnheer Stoddard in de bibliotheek?" „Ja, mijnheer, hij zou in de tussen tijd de heren bezig houden". Bates liep voor mij uit met een lantaarn en ik zag nog even hoe Larry door de deur het pas ontdekte vertrek binnen ging. rk kende hem goedgenoeg om te weten, dat hij die plek niet zou verlaten, voordat hij ontdekt had wat de Deur van Ver bijstering zolang voor ons verborgen had gehouden. Bates ging mij voor naar de biblio theek en wierp de deur voor mij open. „Ben je daar, Glenarm?", vroeg Stoddard. Pickering en een vreemde stonden bij de haard met hun over jassen aan. Pickering deed een stap naar vo ren en stak mij zijn hand toe, doch ik wendde mij om en deed alsof ik het niet gezien had. Zijn metgezel, een forse man met een grof uiterlijk, stond onafgebroken te staren naar een vel papier, dat hij in zijn handen had. „Dit is de sheriff", legde Pickering uit, „en onze zaken zijn nogal per soonlijk Hij wierp een blik op Stoddard, die mij aankeek. „Mijnheer Stoddard zal mij het ge noegen doen bij dit onderhoud tegen woordig te zijn", zei ik en 'ging naast de geestelijke staan. „Mijnbeer Glenarm is een vriend van my", zei Stoddard rustig. „Een buitengewoon goed vriend". „Ik feliciteer u beiden 1" „En, heren, wilt u my nu vertellen, waaraan ik de eer van uw bezoek te danken heb. Ik heb vele zaken, die op mij wachten". Pickering keek met grote ogen naar de dozen met kogels op de tafel en ook de sheriff staarde met meer dan normale belangstelling naar de dozen. „Glenarm, ik houd er niet van om de wet in de arm te nemen om je dit huis te doen verlaten, doch er rest mij niets anders. Ik kan hier niet eeuwig blijven en ik wil weten, wat ik te verwachten heb". „Dat is tenminste een eerlijke vraag Wanneer het alleen maar een kwestie was van gehoorzaam zijn aan de voor waarden van 't testament, zou ik ook geen ogenblik aarzelen en onmid dellijk vertrekken. Maar niet het tes tament van mijn grootvader doet mij hier blijven het is de wens om jou zoveel mogelijk te ergeren om het je moeilijk, ja heel moeilijk te ma ken het huis in je bezit te krijgen totdat ik te weten ben gekomen, waarom jij er zo heel veel belang in stelt". „Ik heb geen ogenblik gehoopt, dat jij de toestand zou begrijpen", ant woordde hij. „Maar ik ben hier ook niet gekomen om die kwestie te be spreken. Wanneer zult gij vertrek ken?" „Niet, voordat ik hier klaar ben; dank u voor de belangstelling!" „Sheriff, wilt u uw plicht doen?", zei hij. De sheriff scheen het een genot te vinden een ogenblik het middel punt van aller belangstelling te zijn en ik luisterde kalm naar de onge wone phrases. Voordat hij het blad papier geheel en al ten einde had gelezen, hoorde ik voetstappen in de hall en trad Larry een ogenblik later de bibliotheek binnen met zijn pijp in de mond. Pickering wendde zich ver stoord over die onderbreking, doch Larry keurde hem geen blik waardig en leunde onverschillig met zijn rug tegen de deur. „Ik zou je willen aanraden je niet tegen de wet te verzetten, Glenarm", zei Pickering. „Je hebt absoluut geen recht meer om hier te zijn. En die andere heren uw gasten veronder stel ik zullen eveneens het huis moeten verlaten". Hy keek naar Larry, die zijn benen over elkaar gekruist had om gemak kelijker tegen de deur te kunnen leunen. „Mijnheer Pickering", zei Larry plotseling, terwijl hy zich een weinig oprichte en zijn pijp uit zijn mond nam, „ik ben mijnheer Glenarm's raadsman. Wanneer u zo vriendelijk zoudt willen zijn om de sheriff te verzoeken zich even te verwijderen zal ik u een paar woorden mededelen, die u ongetwijfeld onder ons zult willen houden". Reeds lang geleden had ik gemerk't dat het verstandig was om een wenk die Larry mij gaf, onvoorwaardelijk op te volgen en ik zei: „Pickering, dit is mijnheer Dono van, die gerechtigd is uit mijn naam te handelen in deze zaak". Ongeduldig keek Pickering van mij naar Larry en van Larry naar mij. „De geweren, de ammunitie en het strijden schijnt werkelijk in uw voor deel te zijn", merkte hij droog op. „De sheriff kan buiten voor de deur wachten", zei Larry en op een woord van Pickering verwijderde de man zich. „Nu, mijnheer Pickering", sprak Larry langzaam, „zoals mijn vciend mij medegedeeld heeft, bestaat de erfenis van zijn geëerde grootvader uit niets anders, dan dit half vol tooide huis, een paar acres grond, tienduizend dollar in effecten en een enigszins twijfelachtige vordering op een dame, bekend als zuster Theresa, die de leiding heeft van de St. Agatha- school. Is dat juist?"

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5