Pineau levert critiek op de Westerse politiek Directeur: c. m v hamersveld KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN V Jf *m#e# i Frankrijk erkent de onafhankelijkheid van Marokko Gemeenschappelijke Frans-Marokkaanse verklaring FRANSEN HELPEN MAROKKAANS LEGER VORMEN Vier straaljagers verongelukt Kabinet-Harahap dient entslag in T MYSTERIEUZE OOSTEN Kinderlijke hulde voor H. Vader Anti-Britse rel in Bahrein Parijs a!s ijsbreker tussen Oost en West Lode Sengers te Leiden overleden Generaal Glubb in Jordanië afgezet HOE wordt het weer? Nieuwe boodschap van Eisenhower Opklaringen Hoogwaterstanden Het weer in Europa Korreltje I m ZATERDAG 3 MAART 1956 /TW S 47ste JAARGANG No. 13745 SeCökióeSoti^^H ipÉq Hoofdredacteur: L. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENURACH1 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f 7.40 - Advertentie»': 17 et. p.m.m. Telefoontjes f 1.50 De Franse regering heeft vrijdag de erkenning van de onafhankelijkheid van Marokko, compleet met eigen leger en diplomatie, vastgelegd in een gemeenschappelijke Frans-Marokkaanse verklaring. De verklaring is in Parijs ondertekend door de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Pineau, en de premier van Marokko, Si Bekkai. Hiermee is de eerste fase van de onderhandelingen ter omschrijving van de onafhankelijkheid van Marokko met „onderlinge onafhankelijkheid ten aanzien van Frankrijk", geëindigd. De verklaring zegt dat het verdrag f De nog komende Frans-Marok- van Fez, waarbij Marokko in 1912 een kaanse onderhandelingen in Parijs Frans protectoreat werd, niet langer zijn besprekingen tussen souvereine1 teravond besloten vanmorgen zijn •hand legden aan de verklaring inzake de onafhankelijheid van Marokko, hebben circa 300 Marokkaanse op standelingen bij Taza een Frans mi litair convooi aangevallen. Drie legio nairs werden gedood en elf gewond. Vliegers van Franse vliegtuigen die ter ondersteuning van het con vooi werden uitgezonden, hebben ge meld, dat de opstandelingen grote verliezen hebben geleden. Vier Canadese straaljagers van het type Sabre F-86 zijn vrijdagmiddag bij een oefenvlucht vijftig km. ten zuiden van Straatsburg met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De vier piloten zijn om het leven gekomen. De stoffelijke resten van drie van hen zijn geborgen. De jagers waren afkomstig van een Canadese basis in Baden. de Frans-Marokkaanse betrekkingen kan beheersen. Gisteren werd gemeld, dat generaal Glubb, de bevelhebber van het Arabische legioen in Jorda nië was afgetreden na een onderhoud met koning Hoessein. De koning had hem blijkbaar verzocht heen te gaan en generaal Glubb heeft daaraan on middellijk voldaan. Vrijdagnlorgen reeds vertrok hij van het vliegveld van Amman naar Cyprus. Van het ontslag van de een of an dere bevelhebber ergens in het Oos ten is de wereld gewoonlijk niet overstuur, maar de persoon en de po sitie van deze 60-jarige generaal wa ren wel een heel bijzondere, terwijl bovendien dit aftreden een volkomen verrassing was voor iedereeen. Generaal Glubb, die de titel 0 van „pasja" droeg, was reeds vele jaren bij dit Arabische legioen, sinds 1939 als bevelhebber. Zijn invloed was enorm; hij was ge heel en al in het land ingeburgerd, sprak vloeiend elk dialect van het Midden-Oosten en was volkomen vertrouwd met de Arabische ze'den en gewoonten. Dat deze Britse gene raal bevelhebber was van een Ara bisch legioen in Jordanië was een ge volg van het feit, dat de Engelsen de staat Jordanië (vroeger Transjor- danië geheten) op de been hebben geholpen en het Jordaanse leger heb ben helpen vormen. Thans is er nog een nauwe samen werking tussen de strijdkrachten van Jordanië en Engeland. Vele Britse of ficieren dienen in het Jordaanse le ger, terwijl Jordaanse cadetten hun opleiding ontvangen te Sandhurst in Engeland Ook koning Hoessein ont ving daar zijn opleiding. De laatste tijd was er wel een toe nemende actie in Jordanië te bespeu ren tegen die Britse officieren in het leger, maar de positie van generaal Glubb scheen onaantastbaar. Die actie houdt verband met een neiging om zich te ontworstelen aan de Britse invloed, doch men meende, dat de Jordaanse regering daar niet achter stond. Het blijkt nu, dat de onbehaag lijkheid over de Britse voogdij ver der verspreid is dan men dacht en dat de Britse invloed in het Midden-Oos ten zelfs in Jordanië lelijk aan het tanen is. In Israël, dat op voet van oorlog met zijn Arabische buren leeft, ziet men deze ontwikkeling niet zo gun stig in. Men denkt, dat de invloed van Egypte in 't Midden-Oosten sterk aan de winnende hand is en zal pro fiteren van de gebeurtenissen in Jor danië. In verband daarmee verwacht men een verscherping van de toch al zo penibele toestand aan de grenzen van Israël. Parlement 26 maart bijeen Het Indonesische kabinet heeft gis- mandaat aan president Soekarno terug te geven. Het besluit werd ge nomen, nadat het centrale verkie zingscomité donderdag officieel de zetelverdeling voor het eerste geko zen parlement van Indonesië had be kendgemaakt, die het mogelijk maakt en gelijke staten. Het doel er van is „de organisatie van Frans-Marok kaanse samenwerking op basis van vrijheid en gelijkheid, vooral op het gebied van de defensie, buitenlandse betrekkingen, economie en cultuur". Ook zullen „garanties voor de rechten en vrijheden van Fransen in Marok-1 een nieuwe regering op basis van de ko en Marokkanen in Frankrijk" vastgelegd worden. Eigen leger. Minister Pineau las een protocol voor, waarin de Franse en Marok kaanse ministers verklaren, dat Frankrijk zal helpen bij de oprichting van een Marokkaans leger. Geduren de de overgangstijd blijft de positie van het Franse leger in Marokko on gewijzigd. De sultan heeft souvereine réchten op het gebied van de wetgeving. De Franse vertegenwoordiger in Marok ko zal de titel van Franse Hoge Com missaris krijgen. Hij zal op de hoogte gehouden worden van de decreten die de sultan uitvaardigt. De overeenkomsten zullen ter be krachtiging bij het Franse parlement worden ingediend. Toch nog gevechten in Marokko. Terwijl vrijdag in Parijs Franse en Marokkaanse ministers de laatste verkiezingsuitslagen te vormen. Na de laatste vergadering van zijn kabinet, dat zeven maanden aan het bewind is geweest, heeft premier Ha- rahap verklaard, dat het de bedoeling v/as geweest vrijdagavond het ontslag van het kabinet aan te bieden. Dat v/as echter niet mogelijk, omdat pre sident Soekarno het weekeinde door brengt in zijn paleis in Bogor. De minister van Voorlichting, Soe- tan Makmoer, heeft medegedeeld, c at het laatste besluit van het kabinet was, dat het nieuwe parlement op 26 maart voor het eerst bijeen zal ko men. Ook deelde hij mede, dat president Soekarno tot vrijdagmiddag nog niet het wetsontwerp inzake de opzeg ging van de Nederlands-Indonesisohc Unie had ondertekend. Ontslag aanvaard. President Soekarno heeft zaterdag morgen het ontslag van het kabinet Harahap aanvaard. Premier Harahap overhandigde hedenmorgen om tien uur het ontslagverzoek van het kabi net aan de president in het paleis te Bogor, in aansluiting op een officieel bekendmaking, dat het eerste gekozen parlertient op het einde van de métand ia worden geinstalleerd. Een woedende menigte te Bahrein heeft zaterdag politietroepen met bajonetten op het geweer getrotseerd om te demonstreren tegen de Britse minister van buitenlandse zaken, Sel- wyn Lloyd, voor diens vertrek naar New Delhi. Ongeveer 1.000 demonstranten hiel den de weg van Bahrein naar de luchthaven, waar de Britse minister zou vertrekken, vier uur lang ge blokkeerd. Zelfs met gebruik van traangasbommen slaagde de politie er niet in de weg vrij te maken. De Britse minister kon uiteindelijk met grote vertraging vertrekken. De demonstranten sloegen de ruiten in van een auto met secretarissen van het Britse ministerie van buitenlandse zaken en vernielden twee autobussen. Minister Selwyn Lloyd, op weg naar New Delhi voor besprekingen met premier Nehru, was vrijdag te Bahrein gearriveerd na besprekingen te Cairo met de Egyptische premier, luitenant-kolonel Gamal Abdel Nas- PROBLEMEN NIET ALLEEN VAN MILITAIRE ZIJDE BEZIEN De Franse regering zal binnenkort het initiatief nemen om te trachten het ijs tussen de Sowjet-Unie en het Westen te breken. Dit wordt duidelijk door twee belangrijke verklaringen, die vrijdag in de Franse hoofdstad zijn afgelegd, aldus schrijft Reuters correspondent Harold King. Ten eerste heeft het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld, dat premier Guy Mollet en zijn minister van buitenlandse zaken, Christian Pineau, in mei op uitnodiging van de Sowjet-regering naar Moskou gaan, kort na het Sowjet-bezoek aan Londen. Mollet en Pineau zijn beiden socialist. Ten tweede heeft Pineau een paar uur later tijdens een lunch van de Brits-Amerikaanse persvereniging verklaard, dat hij het zeer oneens is met de politiek, die de westelijke mogendheden in de laatste paar jaar ten aan zien van de Sowjet-Unie hebben gevoerd. „Geweldige fout". Hij zei, dat de westelijke wereld „de geweldige fout" had begaan de militaire problemen der veiligheid te beschouwen als de enige interna tionale problemen die het westen moest aanpakken. „Tegenover twee alternatieven het één bterekking hebbend op het militaire vraagstuk en de veiligheid ttgen iedere prijs, het ander, bestaan de uit eindeloze vredesaanbiedingen - zal de openbare mening noodzake lijk de man volgen, die vredesoplos- singen aanbiedt, zelfs indien deze niet oprecht zijn, en niet de man, die altijd over de militaire oplossing spreekt". Deze uitlating werd door het Brits-Amerikaanse gehoor opge- v at al kritiek op de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles. Pineau legde er de nadruk op, dat de westelijk wereld verder moet gaan dan een zuiver statische opvat ting van het vreedzaam naast elkaar bestaan. De westelijke landen zou den uiteindelijk door de communis tische propaganda worden onderwor pen, indien de communistische pro paganda in de westelijke wereld mo gelijk blijft, terwijl de westelijke propaganda onmogelijk in de com munistische staten. Aan de andere kant, aldus Pineau, zouden de communistische landen, indien het IJzeren Gordijn zou wor den opgehaald, niet ongevoelig blij ven voor de propaganda van de vrije landen. Er staan geweldige mogelijk heden voor ons open. Ik zal de Fran se politiek stelselmatig oriënteren op culturele uitwisselingen tussen oost ei. west Ik wil, onze Brits-Ameri kaanse vrienden ervan overtuigen, dat het nodig is, dat wij onze buiten landse politiek herzien. De politiek van oorlog is van de hand gewezen. Wij moeten thans 'n vredespolitiek op stellen, teneinde ervoor te zorgen, dat ons gemeenschappelijk ideaal van rechtvaardigheid, gelijkheid en vrij heid de overhand krijgt. Pineau klaagde er met ongewone openhartigheid over, dat de V. S., Engeland en Frankrijk geen gemeen schappelijke buitenlandse politiek hebben. Ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag ontving Z.H. de Paus kinderen van de leden van het Corps Diplomatique, en andere hoge autoriteiten. De kinderen boden hem o.a. een grote taart aan. Op de foto zien we Z.H. de Paus die uit handen van een tweetal kinderen een bouquet lentebloemen ontvangt. Pijnlijke verrassing voor Londen De legendarische generaal Glubb pasja, de Britse bevelhebber van het Arabische legioen in Jordanië, is door koning Hoessein van Jordanië ont slagen. Dit ontslag is voor Engeland een grote en onaangenamen verrassing. Want hoewel Jordanië officieel heeft verzekerd, de vriendschappe lijke betrekkingen met Engeland te willen voortzetten, beseft men in de Britse hoofdstad maar al te goed, dat men zijn laatste bondgenoot onder de Arabische staten heeft verloren of bezig is te verliezen. En hiermee wordt de situatie in het Midden-Oosten nog explosiever dan zij reeds is. Met Glubb pasja gingen een tweede Brit, het hoo-fd van de inlichtingen dienst kolonel Patrick Goghill, Glubb's stafchef, brigade-generaal William Hutton (eveneens een En gelsman) en drie hoge Jordaanse officieren heen. Zijn opvolger is bri gade-generaal Radi Inab. „Held van de dag", ondanks het feit, dat hij waarschijnlijk door zijn premier Samir Rifai, tot deze politiek is gedwongen, is de jonge koning Hoessein. Deze ex-student aan de Eritse militiare academie te Sand hurst kwam tot zijn besluit na zeven uur lang met zijn kabinet te hebben vergaderd. Hij deelde Glubb persoon lijk zijn ontslag op het hoofdkwar tier van het Arabische legioen mede en maakte toen een rijtoer door de stad, waarbij hij luide werd toege juicht: „dit is een heilige dag", zei hij tot het volk. „Ik hoop, dat God ons wil helpen onze gestolen rechten terug te winnen". De algemene indruk is, dat Enge land „de slag om Jordanië heeft ver loren". Jordanië, in feite een schep ping van de Britse diplomatie, werd met Engels geld op de been gehou den. Ook het Jordaanse leger was een Britse schepping. Het legioen telt 30.000 tot 35.000 man, onder leiding van 450 Arabische en circa 60 Britse officieren. De Brit ten hebben over het algemeen tech nische en staffuncties. De Brits premier, Antony Eden, heeft vrijdag een spoedvergadering kabinetsleden bijeengeroepen, om het ontslag van generaal John. Glubb als bevelhebber van het Ara bische legioen te bespreken. (Geldig van zaterdagavond tot J zondagavond. Opgemaakt te 11.15 j uur). WEINIG VERANDERING. Zwaarbewolkt met plaatselijk j enige regen, maar voornamelijk j in de noordelijke helft van het j land ook verspreide opklaringen. j Matige tot vrij kraohtige weste- lijke wind. Weinig verandering j in temperatuur. President Eisenhower heeft een nieuwe boodschap opgesteld aan de Russische premier, maarschalk Boel-1 ganin, waarin er bij Rusland op wordt aingedrongen samen met de westelijke mogendheden de eerste stappen te nemen tot een ontwapeningsprogram ma voor de gehele wereld. De boodschap is uitgewerkt door de president in samenwerking met minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles, voordat de laatste gis teren naar Zuidoost-Azië is vertrok ken. Reuter verneemt, dat de boodschap binnen enkele dagen naar Moskou zal worden gezonden. Gistermiddag is in zijn huis kunstenaar Lode Sengers. aan de Pesthuislaan te Leiden in de 'leeftijd van 59 jaar overleden de bekpnde Voor levensbeschrijving en In Memoriam verwijzen wij naar de stadspagina in dit nummer. MET SCOOTER OVER DE KOP Donderdagavond omstreeks acht uur sloeg op de Oostzanerdijk de 35-jarige scooterrijder K. over de kop. De snelheidsmeter wees 80 km. aan. De man kreeg hoofdwonden en werd naar het Binnengasthuis overge bracht. Terwijl het tussen de Azoren en Portugal gelegen gebied van hoge- druk nagenoeg niet van plaats ver anderde, trok de gisteren boven Noorwegen gelegen depressie snel naar het oosten. Het centrum bereikte kort na middernacht Leningrad. Het bij deze depressie behorende occlusie front drong tot diep in Rusland en Hongarije door. Het koufront liep vanmorgen door Zuid-Duitsland, Bel gië en het zuiden van Engeland. Langs dit front kwamen enkele sta biele golven tot ontwikkeling, die snel van west naar oost trokken. Ze waren oorzaak, dat het front als ge heel slechts langzaam naar het zui den trok. In verband hiermede had den o.a. onze zuidelijke provincies de afgelopen nacht en ook nog van ochtend vrijwel onafgebroken lichte regen. Over het Noordzeegebied zal zich tijdens het weekeinde een in hoofd zaak westelijke stroming weten te handhaven, waardoor geleidelijk iets drogere lucht wordt aangevoerd. Ver spreide buien, zijn mogelijk, maar daarnaast bestaat er ook kans op opklaringen. 4 Maart: zon op 7.21, onder 18.27; maan op 2.29, onder 10.32 uur. 5 Maart: zon op 7.19, onder 18.29; maan op 3.21, onder 11.21 uur. 4 Maart: v.m. 8.10; n.m. 8.35. 5 Maart: v.m. 9.n.m. 9.40. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGET ABERDEEN DUBLIN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME sneeuw 3C. onbewolkt 8 onbewolkt —10 geh. bew. 2 licht bew. 2 regen 6 regen 9 M regenbui 6 regen 8 regen 10 motregen 9 zwaar bew. 5 half bew. 7 zwaar bew. 4 regen 8 regen 7 regen 7 regen 6 geen opgave regen 7 regen 3 nevel 9 De tong van de wyze ligt in zijn i hart: het hart van de dwaas ligt iop zijn tong.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1