3)e£eid6e(BotiïawX Spion- „Wel gefeliciteerd, H. Vader" Dramatische treinenbotsing in Verenigde Staten Mevr. Bouman moet het thans alleen doen Spionnage door Russische diplomaat VRIJDAG 2 MAART 1956 47ste JAARGANG No. 13744 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENÜRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 200J5, Advertenties 20826. Giro J03003. Abonnementsprijs f0.55 p. w f2.35 p. mnd., (7.— p. kwart. Franco p.p.f 7.40 - Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 DIPLOMAT1E MELKPRIJS- BEPALING HE jaarlijkse touwtrekkerij over de garantieprijs van de melk tus. sen Regering en georganiseerde land. bouw, is weer achter de rug en laat een uiterst onbevredigd gevoel na. Door de kostprijsverschillen in de onderscheiden gebieden (hoogste en laagste, een verschil van 6 a 7 ct. per L.) heeft de landbouw zich laten verleiden om de weg, welke de mi nister verleden jaar voor één jaar had voorgesteld, ook het afgelopen jaar weer te volgen. Met het aanvaar- den van het prijzensysteem is de tweedracht en daarmede de onmacht in de boerenorganisaties gekomen en wordt misschien wel ongewild het „verdeel en heers" op de boerenstand toegepast. Het is begrijpelijk als de kostprijs gemiddeld voor heel het land wordt afgesteld op onjuiste uitgangspun ten en deze dus landelijk veel te laag is berekend, die gebieden welke zelfs ,r de productiekosten hiermede niet .Voor de Noorse kust K een Noorse vergoed krijgen, aandringen op een vissersboot omgeslagen. Negentien be- T j j„ vinrlpn «ïrh nof aan hnnrH van n*t aparte toeslag per L., waardoor de Een unieke audiëntie Vandaag viert Z.H. Paus Pius XII zijn 80e verjaardag, tevens de 17e verjaardag van zijn keuze tot Paus. Tweehonderd Romeinse schoolkin deren en 24 buitenlandse jongens en meisjes, kinderen uit gezinnen der diplomaten by het Vaticaan en van vluchtelingen uit Oost-Europa, zyn in büzondere audiëntie door de H. Va der ontvangen. Onder de Nederlandse kinderen be vonden zich twee dochtertjes van de katholieke journalist Jan Dijk graaf. Zij zouden tegen de Paus zeg gen: „Wel gefeliciteerd, H. Vader". Of zij het ook inderdaad gezegd heb- Vissers op omgeslagen boot tweedracht in de organisatie is ge komen n.l. welke gebieden en hoe hoog deze toeslag zal dienen te zijn. Nu gaat het nog over minder pro ductieve grond, nog een stap verder is een aparte toeslag voor ongelegen of slecht verkavelde gronden of be drijven met slechte bedrijfsgebou wen en te kleine bedrijven. De minis ter heeft hierop in het Kamerdebat al gewezen ook. Eenmaal op deze weg, zou het ein^ê zijn, dat de individuele boer zijn inkomen opgeeft en als dit te laag is een toeslag hierop krijgt, een boe ren „bezoldigingsbesluit" dus. HOE is het nu al gegaan? Het L.E.I. heeft de kostprijs be rekend op uitgangspunten waarvan de organisaties al enige jaren betoogd hebben, dat deze niet met de werke lijkheid overeen kwamen waarvan een o.a. was de betaalde pacht en niet de eigenaarslasten, normalisatie enz. Volgens deze, wat de minister ook noemde onvolkomen uitgangspun ten, heeft het Landbouwschap ten slotte gevraagd een prijs van 24.9 ct. voor de zandgebieden en 22.7 ct. voor de weidegebieden. In Lochem en Heerenveen aan de tand gevoeld over de lage garantie prijs voor de zandgebieden, heeft de minister daar gezegd, dat hij nog wel bereid zou zijn geweest de zandkost- prijs van 24,9 c. te garanderen, maar dat dan ook de berekende kost prijs voor de weidegebieden van 21,6 ct. aanvaard diende te worden, dus 0,8 ct. minder voor de weidegebieden. Hierover was in het Landbouw schap geen overeenstemming te be reiken en het Landbouwbedrijf heeft toen eèn beroep gedaan op de Twee de Kamer. vinden zich nog aan boord van het vaartuig, dat met de kiel boven dryft en in het visnet verwikkeld is geraakt. Door de zware zeegang is men er niet in geslaagd hulp te bieden. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat de mannen nog in leven zijn. Slechts één bemanningslid kon gered worden. Hij is tijdig in zee gespron gen en door een andere vissersboot opgepikt. Hevige sneeuwval op Korea Hevige sneeuwval „zonder weerga" heeft 113 slachtoffers gemaakt onder Zuidkoreaanse militairen, die gele gerd zyn in de gedemilitariseerde zóne van Korea, aldus meldt het Amerikaanse leger te Seoel. Men heeft door het verbreken der verbindingen nog niet kunnen vast stellen hoe groot het aantal doden is. Sneeuiwverschuivingen hebben de ba rakken klaarblijkelijk bedolven. ben? Namens de kinderen werd aan de Paus een reusachtige taant met 80 brandende kaarsen aangeboden. Een grote rondedans besloot deze unieke „audiëntie". Reeds aan de vooravond van de verjaardag kwamen van overal ter wereld gelukwensen en bloemzendin- gen in het Vaticaan binnen. De Westduitse bondspresident, Theo- dor Heuss, heeft een schrijven van gelukwens gezonden met oude pren ten uit Berlijn als geschenk daarbij gevoegd. De president, herinnerend aan de jaren welke de Paus in Duits land heeft doorgebracht, voegt aan zijn wensen toe „de dank, welke ook het Duitse volk aan uw zegenrjjke arbeid is verschuldigd". De Paus is sedert enkele dagen verkouden. Men wyt dit aan het feit, dat hij niet van zijn gebruikelijke wandelingen in de Vaticaanse tuinen heeft afgezien in de dagen dat het sneeuwde. TELEGRAM UIT OOST-DUITS LAND VOOR DE PAUS Otto Nuschke, de Oostduitse vice- premier, heeft namens zijn christen democratische partij, een gelukwens gezonden, die gepubliceerd is in het blad van genoemde partij „Neue Zeit". Nuschke noemt de Paus een „morele autoriteit" en zegt: „uwe Heiligheid heeft zich de eerbied en dankbaarheid verworven van mensen van goede wil over de gehele wereld om uw standvastige en moedige strijd voor een rechtvaardige en duurzame vrede, de vrienden van de vrede dan ken u voor uw herhaalde critiek op pogingen om het christendom te ge bruiken als een middel om imperia listische agressie te camoufleren". Bij Swampscott in de Amerikaanse staat Massachussets zyn dinsdag tijdens een razende sneeuwstorm, twee forensentreinen met bestemming Boston op elkaar gebotst. Volgens ooggetuigen is de diesel-elektrische trein, die uit Salem kwam, in volle vaart tegen de achterzyde van de stilstaande dieseltrein uit Portsmouth gereden. Er ontstond een enorme chaos, waaruit by het reddings werk tal van gewonden en doden tevoorschijn werden gebracht. Op de foto ziet men een brandweerman be zig met het onderzoek van de wrakstukken. Vlak by de plaats van deze ramp, deed zich korte tyd later in de sneeuwstorm een nieuw spoorwegongeluk voor. Mr. v. Empel moet vertrekkenvocaat mr. Van Empel niet te verlen- gen. Het visum van mr. Van Empel „Een ontstellend feit". Zo kwalifi ceerde een woordvoerder van het Ne derlandse ministerie van Buitenland se Zaken te Den Haag het besluit van het Indonesische kabinet om het be zoekersvisum van de Nederlandse ad- welvaart, grote delen van de veehou derij maar tot kinder- en vrouwen arbeid moeten vervallen om nog tot Het spreek vanzelf, dat in de Land. j een dragelijk resultaat te komen, bouwcommissie van de Tweede Ka-| De loon- en prijspolitiek en de Teheran is geschokt De arrestatie van de Russische mili taire plaatsvervangende Sowjet-at- taché te Teheran, majoor Koeznetsof, wegens spionnage heeft heel wat stof doen opwaaien. ___rDe Perzische autoriteiten hebben rechtvaardigheid en over gestegen hem ten slotte toch weer moeten vry- laten, omdat hy als diplomaat on schendbaar is. Perzië zal nu aan de Sowjet-Unie om de terugroeping van de attaché verzoeken. de zandgebieden door de weidegebie. den te laten betalen, waar de garan tieprijs op zichzelf gezien ook te laag is in de weidegebieden. T IET is intussen wel erg, waar ieder het in de huidige omstandighe den heeft over toepassing van sociale merfraetie, waarvan 4 vertegenwoor digers uit de zandgebieden komen en de andere uit de weidegebieden, evenmin overeenstemming was over de mogelijkheid om voor zand gebieden 24,9 in plaats van 24,1 te vragen, maar dan de consequentie van de minister te aanvaarden dat dan de garantie prijs van de weide gebieden zou moeten dalen van 22,4 tot 21,6. Persoonlijk had ik hieraan, waar de totale spr«2ktijd van de fractie 20 minuten was en de garan tieprijs door de verkeerde uitgangs punten ook voor de weidegebieden al veel te laag was, geen behoefte. Door de K.V.P.-afgevaardigde En- gelbertink is toen vooral gewezen op het feit, dat de boeren in oostelijk Overijsel en Drenthe 1400 per jaar minder verdienden dan de landarbei der en daarom de garantieprijs voor het zand van 24,1 op 24,9 -diende ge bracht te worden, zonder daarbij te spreken over het door de minister gestelde alternatief dan ook de weide gebieden naar hun eigen berekende kostprijs van 21,6 terug te brengen. De minister heeft hierop geantwoord, dat, indien een dergelijk voorstel zou komen van het Landbouwschap, hij bereid was dit in overweging te nemen. Toen in repliek Engelbertink vroeg of de minister dit voorstel niet aan het Landbouwschap wilde doen, heeft prijsstabilisatie der Regering staan helaas bij het stellen van garanties van boerenprodukten steeds op de achtergrond, geheel anders b.v. om maar een voorbebld te noemen, dan bij de bloembollenprijzen, waarbij de burgerij ook buiten de bloembollen kwekers het als een voorrecht ziet, als deze duur zijn om haar nationaal- economische betekenis en omdat niemand" verplicht is deze te kopen. Het voorstel van (wat toen nog was de Stichting voor de Landbouw) was, 2 jaar geleden, één garantieprijs voor geheel Nederland en voor de kleine bedrijven een aparte hulp, door de eerste 16000 L. geleverde melk een hogere prijs te garanderen. Het Land bouwschap heeft zich nadien op de m.i. verkeerde weg laten trekken van de voorlopig 3 garantie-prijzen, wat straks nog verder zal gaan door nog andere produktiefactoren als toeslag- mogelijkheid te doen aannemen. Wat het gevolg van dit alles zou zijn n.l. nog meer aparte garantieprijzen of aparte toeslagen kan met de opge dane ervaring (n.l. vhier en daar een been toewerpen) ieder bevroeden. Om niet in tweedracht en daardoor in onmacht te vervallen, zal de ge organiseerde landbouw naar één ga rantieprijs moeten streven, evenals bij bieten en tarwe. De berekeningen voor het lopende jaar beginnen weer en hierbij zal de de minister hierop geantwoord: ik georganiseerde landbouw beslist van vind de prijs zo vastgesteld op bere keningen van het L.E.I. naar van te voren gemaakte afspraken over de uitgangspunten juist, en van mij is geen ander voorstel te wachten. Natuurlijk is tijdens het debat ge wezen op de onjuiste uitgangspunten, maar de minister wees dit van de hand met de opmerking, dat hem be kend was, dat er ten aaqzien hiervan onvolkomenheden waren, maar dat deze nu niet aan de orde waren. Er waren eenmaal afspraken gemaakt over deze uitgangspunten; daarin kon hij, hangende deze besprekingen, geen wijzigingen brengen en zou dit ge beuren dan zouden andere bedrijfs takken waar, voor wat dit betreft o.a. de akkerbouw dezelfde bezwaren omtrent de uitgangspunten zijn, eveneens tegelijk in behandeling moe ten komen. Het Landbouwschap is intussen De Rus droeg bij zijn arrestatie bur gerkleding. Hij was in gezelschap van de adjudant-onder-officier van de Petzische luchtmacht Hoessein Rad- jali. Op het ogenblik van zijn arres tatie nam Koesnetsof documenten van Radjali in ontvangst. Volgens generaal Bakhtair verstrek te Radjali Koesnetsof reeds sinds eni ge tijd inlichtingen over de Perzische luchtmacht. Radio-Teheran heeft in een uitzen ding gezegd, dat sinds de communis tische Toeden-partij was uitgescha keld en geen spionnage meer kon plegen, de Sow jet-functionarissen in Teheran deze taak hadden overgeno men. De radio noemde de openlijke spionnage-aktiviteit van een Sow jet diplomaat in Perzië „een smerige vlek op de Perzisch-Russische betrek kingen". loopt op 11 maart af en het staat vast dat de pleidooien in de zaken Schmid en Jungschlaeger niet vóór deze datum gereed kunnen komen. Aan mevrouw Bouman wordt dus NIEUWE STRIJDTONEEL nister van buitenlandse zaken, heeft er dezer dagen op gewezen, dat het 20e congres van de communisti sche partij in de Sowjet Unie een thans ook nog deze juridische hulp aanwijzing heeft opgeleverd, dat de eerste ronde van de koude oorlog voorbij is en dat de tweede begint. ontzegd. De woordvoerder van het Neder landse ministerie van Buitenlandse Zaken herinnerde eraan dat de Ii>- donesische rechter, hoewel hy mr. Van Empel niet als verdediger wilde aanvaarden, uitdrukkelijk heeft ver klaard er geen bezwaar tegen te heb ben dat de heer Van Empel mevrouw Bouman zou adviseren en dat hij des gewenst de zittingen kon bijwonen. Rechter Maengkom onder druk. Het bestuur van de „Sobsi", een In donesische links georiënteerde vak bond heeft in een telegram aan rech ter Maengkom namens de 2.800.000 leden van de organisatie, waardering uitgesproken voor de niet-toelating tot de verdediging van Jungschlaeger door mr. Van Empel. De bond verzoekt een vonnis te vellen, dat in overeen stemming is met de eis van Scenario die rechtvaardig is en in overeen stemming met de wens van de arbei ders en het volk". In een telegram aan Soenario wordt o.m. gezegd, dat het bestuur besloot „in te stemmen met de eis tot dood straf voor Jungschlaeger, die voorna melijk verantwoordelijk was voor de onrust in de Indonesische republiek". MEISJE DOOR AUTO GEGREPEN Op de Stationsstraat te Voorthuizen is gistermiddag het tienjarig meisje Berta Bakker bij het oversteken van de weg door een auto gegrepen en gedood. ,Vooruut, deruut, de Waal die kruut i' de hand moeten wijzen medewerking aan L.E.I.-berekeningen, waarbij vooraf overeenstemming is verkregen, zodat men uitgaat, niet van fictieve uitgangspunten, waarbij het er wel eens op lijkt dat men uitgaat van de ze gedachte: de garantieprijs mag niet omhoog, en daarom maar van du bieuze uitgangspunten uitgaan. Zou men niet bereid zijn het been stijf te houden, dan zal overwogen moeten worden onze L.E.I.-bedrijven te doen terugtrekken en de kosten, welke hieraan tot dusver ten koste gelegd zijn in eigen handen der organisaties te leggen en met eigen berekeningen naar voren te komen. Binnen enige dagen heeft het werk- groepbestuur L.T.B. van de veehou ders een vergadering om samen na te gaan van welke uitgangspunten men zal dienen uit te gaan bij de kost prijsberekeningen om onze medewer- Hij meent zelfs te mogen voorspellen, dat deze wijziging van, tactiek een blijvende zal zijn. Wij geloven, dat Dulles gelijk heeft. Zelf hebben wij er vorige week op gewezen, hoe Stalin voor de tweede maal en thans definitief is. begraven en hoe het Kremlin diens 0 politiek heeft verloochend. De partij, die in Rusland het volk moet vertegenwoordigen, heeft haar sanctie eraan gegeven, zodat de nieuwe lijn voorlopig vastgelegd is. Stalin stak een dreigende vuist voor uit, Kroestsjef steekt de vrienden hand uit. Dulles knoopte aan het constateren van de tactiekwijziging de conclusie vast, dat deze wijziging was* afge dwongen door de houding van de Westerse wereld, die een verdedi gingsapparaat had opgebouwd, waar tegen de Stalinvuist zich wond ge stoten had. Ook daarin heeft Dulles gelijk, de heren in het Kremlin hebben on getwijfeld ingezien, dat zij met hun dreigementen op dood spoor waren geraakt en dat zij hoognodig het roer moesten omgooien. Zij willen nu pro beren het Westen in slaap te sussen. Voorlopig is het westen niet van plan zijn waakzaamheid te laten slappen; daar is nog geen reden toe, zolang de daden uitblijven, welke moeten bewijzen, dat de ommekeer in Moskou inderdaad fundamenteel is en dat er niet alleen sprake is van een gewijzigde tactiek. Tot nu toe heeft men in het Wes ten de afweer van de rode aggressivi- teit bijna uitsluitend gezocht in mili taire tegenmaatregelen. Tegen het offensief van de uitgestoken vrien denhand helpen echter geen militaire maatregelen; tegenover de brede glim lach van Kroestsjef zal 'n nog bredere glimlach van Eisenhower en de an dere Westerse leiders geplaatst moe ten worden. Het militaire apparaat kan men niet zomaar afschaffen; men zette het niet weg, hoogstens wat uit het gezicht. De nadruk dient nu even wel- te vallen op het winnen van in vloed door middel van hulp aan onontwikkelde gebieden en dan het leggen van handelsrelaties. Dit nieuwe „oorlogsterrein" biedt heel wat mogelijkheden, maar ook heel wat onvoorziene moeilijkheden, speciaal op tactisch gebied. In het dirigeren van legers hebben de staten wel enige ervaring opgedaan, maar het leiden van vreedzame penetraties is voor de staten nog terra incognita. Het oplaten van propaganda-ballon- netjes bijv. is beslist onvoldoende. met geen andere voorstellen gekomen, j king aan L.E.I.-bedrijven te behou- omdat dit er ook wel weinig voor den. gevoelen zal de e.v. hogere prijs voor 1 M. P. VAN DER WEYDEN. Als het ergste leed van de winter geleden is en koning Vorst het land ver laten heeft, krijgen de streken rond de grote rivieren in ons land een apart probleem te verwerken, want het ys wordt opgestuwd door de zware ys- en watermassa's, die vannit Duitsland zich via onze rivieren een weg naar zee pogen te banen. In de steden, die langs deze rivieren liggen, gaat deze krachtsinspanning met donderend geraas en angstige spanning gepaard en hoewel de dyken over het algemeen tegen het geweld bestand zijn, kan men toch d*»zer dagen In alle straten van Nijmegen de roep horen: ..Vooruut. deruut, de Waal die kruut!", hetgeen „vrij vertaald" wil zeggen: Maak dat je wegkomt, want de Waal begint te kruien. Maartse buien De diepe depressie, die gisteren in j het zeegebied tussen IJsland en Zuid- Groenland lag, trok met een snelheid van ongeveer 90 km. per uur na3r s het oosten. Zij passeeerde vanmorgen vroeg al de bergen van Zuid- Noor wegen en werd nog steeds voorafge gaan door grote luchtdrukdalingen. Het stormveld van de depressie, dat zeer omvangrijk was, breidde zich o\ er de gehele Noordzee en onze om geving uit. In ons land kwamen ge middelde windsnelheden van onge veer 70 en windstoten van ruim 100 km. per uur voor. Warme lucht drong met wat regen gisteravond ons land binnen. Het koufront van de depres sie bereikte vanmorgen vergezeld van buien het noorden van het land. De lucht achter dit front is echter niet bijzonder koud. Koude lucht uit de Poolstreken wordt pas aangetroffen achter de trog van de depressie, die vanmorgen over het noorden van de Noordzee trok. Deze lucht zal ons land niet kunnen bereiken. Het eer der genoemde koufront blijft in onze omgeving heen en weer schommelen, zodat er tamelijk veel bewolking olijft en af en toe nog wat regen ver wacht moet worden. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM Z.H. Exc. de bisschop van Haarlem zal woensdag 7 maart geen audiëntie verlenen. HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot t zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). j ONBESTENDIG Veranderlijke bewolking met enkele buien. Krachtige, tijdelijk stormachtige westelijke wind. De- 3 Maart: zon op 7.24, onder 18.25; maan op 1.30, onder 9.49 uur. Hoogwaterstanden 3 Maart: v.m. 7.30; n.m. 7.50. Het weer in Europa weer temp. ifeLSINKI geheel bew. 2C. STOCKHOLM sneeuw 0 OSLO mist 1 KOPENHAGEN zwaar bew. 5 ABERDEEN regenbui 4 DUBLIN motregen 11 .9 LONDEN geheel bew. 11 .9 AMSTERDAM regen 8 o BRUSSEL geheel bew. 9 PARIJS motregen 9 BORDEAUX nevel 4 GRENOBLE geheel bew. 1 NICE licht bew. 8 BERLIJN regen 7 i. FRANFORT regen 7 MUNCHEN regen 7 ZURICH geheel bew. 6 GENEVE zwaar bew. 3 LOCARNO half bew. 1 .9 WENEN regen 7 INNSBRUCK geheel bew. 0 ,9 ROME nevel 3 Korreltje De wet der vrijheid is de wet der liefde. Heb lief en doe wat ge wilt. Augustinus.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1