DE STRAATRÊDDER !(h BUIZEND KAARSEN Merendistrict van het Gewest Zuid-Holland had druk werk Nollie vernietigde Amsterdams café met een vliegende schotel ■■Hl HET HUIS met de DONDERDAG 1 MAART 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Maar werkt alweer aan plannen voor de toekomst De ys- en sneeuwperiode. 3ie ons land en geheel Europa bijna een maand in haar greep gevangen heeft gehouden, 'neeft het Zuid Hollands Meren-district van het Gewest Zuid Holland voor ber gen werk gezet, maar we wezen er reeds eerder op en gisteren werd er door oen deelnemer aan de Meren- en Molen tochten nog eens de aandacht op geves tigd de organisatoren hebben eer van hun werk gehad. Immers enkele tien duizenden hebben in georganiseerd verband geprofiteerd van het vele werk. dat verricht is in de vorm van uitgezette en schoongemaakte banen, maar daarnaast hebben ook vele honder den in ongeorganiseerd verband daarvan geprofiteerd. Het bestuur en de commissieleden van het Merendistrict hebben daarvoor veel vrije tijd geofferd, terwijl ze zelf ongetwijfeld graag een baantje gereden of een tochtje gemaakt zouden hebben. Dat hebben zij allemaal over gehad voor de goede zaak, voor de belangen van de schaatssport, voor dc ijsvreugde van anderen. Maar.de werkzaamheden zijn zo omvangrijk geweest en het gebied, dat bewerkt moest worden, was zo groot, dat de nieuwe voorzitter van het Meren district, de heer J. C. F. Coers, zich heeft afgevraagd, of het niet mogelijk zou zijn meerdere instanties voor dit mooie werk •an het ijstoerisme warm te maken. In feite immers is het in de tegen woordige tijd zó, dat de overheid voor allerlei belangen van culturele en spor tieve aard om steun en hulp gevraagd wordt, Waarom dan niet voor het ijs toerisme, zoals zich dat vooral in de af- jelopen maand in al zijn veelzijdigheid heeft geopenbaard en dat tienduizenden mensen uit binnen- en buitenland trok. We vragen ons af welk cultureel of spor tief gebeuren daartoe in staat is Men zal ons tegenwerpen: nu ja. het is maar een beetje schaatsenMaar dat beetje schaatsen is een cultureel belang, want het laat het winters Hollands plas- senschoon en polderlandschap zien zoals niemand behalve de inwoners en die zien het dikwijls niet meer! het kun- zien. Bovendien zorgt dat beetje schaatsen voor een aangename tijdpasse ring waardoor duizenden deze tijd niet verlummelen'' met nietsdoen, maar le- ensvreugde en levenskracht opdoen, en tenslotte brengt het leven en vertier in een streek, die zonder dat werk van het .lerendistrict troosteloos verlaten, onbe kend en onbemind zou liggen en blijven liggen. Daarom heeft de heer Coers het plan opgevat om in dit werk van het Meren district meerdere medewerking van di verse instanties aan te trekken. En hij dacht hierbij aan de gemeentebesturen en de VW's. Aan de gemeentebesturen, de eerste plaats, omdat dezer zorg zich ook moet uitstrekken tot de ijswegen- door beveiliging daar, waar zulks nodig of gewenst is. maar ook daór zo-moge lijk, waar culturele en sportbelangen dit gewenst maken. Aan de VW's in de tweede plaats, omdat zij niet alleen in lente, zomer of herfst hun zorg tot de vreemdelingen moeten uitstrekken, maar ook des win ters, als zich daarvoor de gelegenheid voordoet. En dat was hier zeker het geval. Daarom zijn gistermiddag mèt het be stuur en de commissarissen van het Me rendistrict in het Paviljoen „De Brasem" ie Oudewetering bijeengekomen de bur gemeesters der in het Merendistrict lig gende gemeenten. Hierbij waren aanwe zig of vertegenwoordigd de burgemees ters van Alkemade, Leimuiden-Rijnsa- terwoude, Nieuwkoop, Uithoorn, Wou- brugge en Zevenhoven. Van Leiden wa ren aanwezig weth. J. C. van Schaik, mr. dr. Rozeyschoon, secretaris der Leid- se Sportstichting en de heer A.'Galjaarö, chef van de afdeling Plantsoenen. Voorts zagen we de heer S. J. Havinga, direc teur van gemeentewerken te Aalsmeer, de heer J. Visser, directeur van VW te Leiden, benevens de heer A. D. Leewis, hoofdbestuurslid van de KNSB en Jac. van Dissel, secretaris van het Gewest Zuid Holland van de KNSB. De heer H. v. d. Klink herdacht. De heer J. Coers, die als voorzitter van het Merendistrict de vergadering leidde, memoreerde in zijn openings woord, hoe door bestuur en commissa rissen in de afgelopen week bergen werk is verzet om de tochten voor het ijstoerisme in deze streek het succes te verzekeren, dat zij hebben gehad, maar deze vergadering was belegd om plannen voor de toekomst te bespreken en te trachten nog meer voor het ijstoerisme te doen. Alvorens hierop verder in te gaan, achtte de voorz. het echter noodzakelijk een woord van nagedachtenis te spreken bij het overlijden van de heer H. v. d. Klink, een van de commissarissen van het Merendistrict en voorzitter van .de IJsclub te Roelofarendsveen, die dinsdag jj. overleed. Er werd daarop een minuut stilte betracht. Zijn openingsrede vervolgend, zeide de 'neer Coers, dat deze winter hem als nieuwe voorzitter meteen de vuurdoop had gebracht. Immers, gedurende de vier afgelopen weekend hebben circa 25.000 mensen aan de verschillende uitgeschre ven ijstochten deelgenomen, waarvan de laatste zondag alleen reeds 10.000. Na mens het bestuur dankte spr. alle com missarissen, die hierbij hun medewerking hadden verleend. Evenwel, men is her haaldelijk voor complicaties geplaatst. Immers vier weken geleden kwam er ijs, doch daarop ook niet weinig sneeuw en onwillekeurig rees de vraag: hoe krij gen we die banen over een traject van meer dan 90 km. weer schoon. Met ver eende kracht werden tractors met baan- schuivers aan het werk gezet, maar de moed en het uithoudingsvermogen van de sneeuwruimers hebben het zwaar te verduren gehad. In navolging van enkele plaatsen in Noord Holland drong daarbij de vraag naar voren of de gemeenten hierbij niet de helpende hand konden bieden bij het sneeuwvrij maken en het schoonvegen van de banen op het par cours, b.v. door het beschikbaar stellen van zwaarder en lichter materiaal, al naar gelang de dikte van het ijs. Men moet de beschikking hebben over pon tons of bruggen bij bruggen of zwakke plekken, men moet .takkenbossen hebben om wakken af te zetten, alles moet ge daan worden voor de veiligheid der rij ders, terwijl het door de massale deel name bijna onmogelijk is daarvoor de beschikbare mensen en het nodige ma teriaal te krijgen. De heer J. C. v. Schaik bracht hierna een woord van lof voor de organisatie in het Merendistrict. die "zo prachtig werk heeft verricht. Zij had nog meer pijlen op haar boog, maar men kon niet meer doen, omdat de middelen daartoe ontbra ken. Spr. stelde daarom voor een commis sie te beroemen, die de vraagstukken welke zich hierbij voordoen onder ogen zou nemen om binnen afzienbare tijd met definitieve plannen te komen. Het heeft voor de lezers geen zin allé besprekingen. welke hierna werden gevoerd op de voet te volgen en het is in dit stadium van voorbereiding ook niet nodig hierovèr in den brede uit te weiden. Genoeg zij het te zeggen, dat men al gemeen van gevoelen was, dat samen werking in de bedoelde richting gewenst was en dat men die gaarne zal geven met de beschikbare middelen aan mensen en materiaal. Daarbij werd de mogelijkheid onder ogen gezien de machinale midde len óf gezamenlijk aan te schaffen óf zo ze aanwezig zijn van elkaar te hu ren, terwijl daarnaast werd aangedron gen op contact met de Vereniging tot IJsbestrijding. welke belangen niet uit het oog mochten worden verloren. De tocht van de „Walvis" bleef evenmin on besproken. Na een ruime gedachtenwisseling kwam men tenslotte tot de volgende commis sie: burgemeester E. J. M. Kolfschoten van Alkemade. A. Galjaard, chef plant soenendienst Leiden, S. J. Havinga, di recteur Gem.werken Aalsmeer, G. v. Wyk, Woubrugge, J. Th. Juffermans. Rijpwetering en J. Kranenburg, Nieuw koop, allen commissarissen van het Me rendistrict, terwijl de heer J. F. de Ren, Rijnsaterwoude als secretaris zal funge ren. Besloten werd, dat deze commissie vóór 1 mei met uitgewerkte plannen voor de vergadering zou komen. SCHAATSENRIJDEN De nationale kampioenschappen kunst rijden zullen maandag 5 maart op de Hokij te Den Haag worden gehouden. In de dameswedstrijden zal Joan Haan appel (Den Haag) haar titel verdedigen tegen Sjoukje Dijkstra (Amstelveen) cn Jeannine Ferir (Den Haag). Voor de eerste maal in de historie wordt om de nationale kampioenschap ijsdansen gereden. Favoriet hiervoor zijn de heer en mevrouw Odink (Den Haag), die als tegenstanders Kitty van de Muy- senberg en Filip van der Mast (Den Haag) zullen hebben. De wedstrijden vangen maandagmorgen om 9 uur aan met de verplichte figuren voor de dames. Des avonds staat het vrije rijden (dames) en de verplichte en vrije dansen op het programma. I De tweedaagse internationale wedstrijd I in het hardrijden op de schaats is ge- j wonnen door de Fin Jaervinen. Hij werd winnaar van de 1500 meter in 2 min. 23 sec. Op de tweede plaats eindigde zijn landgenoot Salonen (2.24,9), gevolgd door de Noor Seiersten 2.25,3 en de Fin Tynk- kynen 2.25.5. De Nederlander De Graaff werd vijfde in 2 min. 26,3 sec., Salomaa (Finland) eindigde als zesde in 2 min. 26.5 sec. en Kees Broekman bezette de zevende plaats met 2 min. 26.8 sec. Seiersten zegevierde op de 5000 meter in 8 min. 52,4 sec. vóór Jaervinen in 9.00,5 en Salonen 9.04,5. Kees Broekman en Wim de Graaff eindigden resp. op de vierde cn vijfde plaats met 9.05,5 en 9.08,4. In het eindklasemment bezetten Broekman en De Graaff resp. de 6e en 7c plaats. Elfstedenrijders lieteir o.m. 60 paar klompen achter Dc directie van hotel „De Groene X Weide" in Leeuwarden zou wel iets t op haar kolenrekening van de af- i J gelopen maand hebben kunnen be- sparen, wanneer zij de vrije be- X schikking had gehad over de tallo- i ze voorwerpen, welke de elfsteden- f rijders op de 14de februari in dc Friese hoofdstad en langs het tra- ject hadden achtergelaten. Bij de X massa gevonden voorwerpen, die na X elke Elfstedentocht naar „De Groe- ne Weide" worden gebracht, bevon- den zich namelijk ruim zestig paar klompen „We hadden er gemakke- lyk een paar dagen de kachel mee kunnen stoken", vertelde ons schertsend de heer T. B. Havinga, de bedrijfsleider van het hotel. Al met al was het ook dit jaar een merkwaardige sortering, welke de Leeuwarder politie met een auto kw£m afhalen, toen men eenmaal aannam, dat de voorraad niet ver- der zou aangroeien. Behalve de J klompén waren er tien paar rubber- laarzen en verder een berg kle- dingstukken en voorwerpen van uiteenlopende aard, zoals truien, vesten, broeken, sokken, zakdoeken, portemonnaies en brillen en wel vijftig paar hoezen van Noorse schaatsen. Die waren bijna allemaal 1 bij de start achtergelaten. Noorse schaatsen bleven er dit keer niet liggen. Wel werden enige paren vermist, maar de deelneemster Rini van der Kooy b.v. heeft haar 1 schaatsen inmiddelB al van een Haagse tour-rijder terug gekregen. Volgens de heer Havinga was de „voorraad" dit jaar ondanks de re- 1 cord-deelneming niet zo groot. Hij 1 geloofde, dat dit aan de betrekke- lijk milde temperatuur te danken was. ..Als het bij een Elfstedentocht heel erg koud is", zo vertelde hij, 1 „komen de deelnemers in een ande- X re gemoedstoestand terug. Dan smij- f ten sommigen hier. volkomen apa- thische hun boeltje neer en bekom- X meren zich nergens meer om". De X heer Havinga en de politie zijn blij. J X dat het nu is meegevallen. Wie nog iets mist. kan het allicht in Leeu- warden proberen. J IJSHOCKEY TOERNOOI OP DE HOKY Dinsdag 13 en woensdag 14 maart, zal op de Hoky te Den Haag een tweedaags ijshockeytoernooi worden gehouden. Aan het toernooi nemen deel: Sturehof (Oere- broe. Zweden), Sleipner (Norrkoeping, Zweden), de Gele Tulpen en YHC „Den Haag". liet team 'van de Gele Tulpen zal be staan uit Amsterdamse spelers en twee Canadezen, in de ploeg van „Den Haag" zullen eveneens twee Canadezen worden opgenomen. Dinsdag 13 maart worden gespeeld: SleipnerGele Tulpen en Sturehof „Den Haag' woensdag 14 maart, spelen eerst de verliezers van deze wedstrijden tegen elkaar, waarna later op de avond de finale volgt tussen de twee winnaars. BILJARTEN HET EUROPEES KAMPIOENSCHAP 71/2 Behalve Boulanger en Vervest zal ook Wafflard België vertegenwoordigen in het Europees kampioenschap 71/2 dat van 15 tot en met 18 maart a.s. te Luik wordt gespeeld. OLYMPISCHE SPELEN De Tjechische atleet Emil Zatopek is van mening, dat hij in de marathon tij dens de olympische spelen te Melbourne een goede kans maakt op de gouden me daille Over de 10.000 meter, waarop hij eveneens wil starten, is hij minder ze ker.' „Ik ben wel van plan op de 10 km. uit te komen. Maar met zulke sterke te genstanders als Vladimir Kutz, de Brit ten Gordon Pirie en Ken Norris en de Hongaren Sandor Iharos en Joszef Ko- vac ben ik bang. dat het een felle strijd zal worden, zonder veel kans voor my op de overwinning" zei hij. Zatopek, die in september 34 wordt, zal dit jaar voor de eerste maal in een internationale wedstrijd uitkomen op 25 maart te Parijs in de internationale cross van het Franse dagblad ,.1'Humanité". Hij plaatste zich vóór deze wedstrijd door zijn overwinning in de 8300 meter lange cross te Praag, welke zondag is gehouden. Tsjechische experts zijn het niet met elkaar eens over de waarde van deze prestatie. Enkelen zijn van mening, dat hij in deze wedstrijd bewezen heeft in goede vorm te zijn. hoewel hij pas een maand terug is van zijn tour door India en dus niet veel gelegenheid heeft ge had voor training. Anderen beweren echter dat hij in de race geen sterke te genstanders had en dat hij deze niet zoals gewoonlijk van zich af had kunnen schudden. Hij won met een verschil van minder dan 20 meter. VOETBAL Het Nederlands militair elftal zal op dinsdag 6 maart in het sportpark „De Vliert" te Den Bosch een oefenwedstrijd spelen tegen het Nederlands B-elftal. In verband met deze wedstrijd gaan de eerder gemaakte plannen om het mi litair elftal op dezelfde dag in het Utrechtse stadion tegen een Nederlands jeugdelftal te laten spelen, niet door. SCHOTLAND D—ENGELAND B 2—2 De wedstrijd tussen de B-elftallen van Schotland en Engeland is in een gelijk spel (2—2) geëindigd. SCHAKEN Door een 73 overwinning op Alphen 3 is het Boskoopse schaakteam Inter Nos 2 ongeslagen kampioen in de derde klasse van de Leidse Schaakbond gewor den. Gespecificeerde uitslag: Inter Nos 2—Alphen 3: J. C. Bulk P. J. Schuil 01; S. van Gemeren—A. H. Balk 1—0; J. ErkelensN. E. Plantfeber V)V,\ N. van GemerenH. Rademaker (res.) 1—0; A. J. van GemerenL. Klei weg 10: Dr Chr. H. FlmJ. v. d. La- ken ires.) 10; F. van LeeuwenC. H. Knook 10; J. A. SonneveldIr H. Rak- der 0—1; P. Vuyk—W. de Hoed 1 2—U; M. v. WijngaardenP. J. Wijnbeek 1—0. TAFELTENNIS Het staat thans reeds vast, dat 8 landen t.w. Zuid Slavië, Engeland, Frankrijk, België. Luxemburg. Duitsland, Schot land en Wales gullen worden vertegen woordigd bij de internationale tafelten niskampioenschappen van Nederland, welke op 28 en 29 april te Nijmegen zul len worden gehouden. Met Zwitserland, Australië. Vietnam en Italië zijn nog on derhandelingen gaande. SVLV Het nieuwe programma luidt: dames: 5-3: SVLV 1Salamanders 3, 19.30 uur; junioren: 3-3: SVLV 1—Wil helmus 2, en SVL 2-J-Hafa 3, beide 15 u. De eerste klap In de avonduren van 28 november 1955 stapte „Nollie". een 28-jarige Amsterdamse kellner het restaurant van zijn grootpa aan de Amsterdamse Nieuwmarkt binnen om zijn avond in gepaste vrolijkheid door te bren gen. Na enkele rondjes meende hij echter een kapstertje met wie hij enkele borreltjes gedronkeif had, in het ge zicht te moeten slaan en toen hij dit herhaalde, nam de caféhouder hem in dc dubbele Nelson en smeet hem de deur uit. Nollie belde twee vriendjes o-p, „Rinus Vet" en „Jantje de muzikant'* en gedrieën stormden zij even later het café weer binnen, waar spoedig de glazen tegen de muur te pletter vlogen en de stoelen gebruikt wer den om tegenstanders van hun on gelijk te overtuigen. Toen de politie arriveerde, was het café een puinhoop en lag schoonpa met een flinke hoofdwond tussen de scherven. Nollie werd in arrest genomen en ook Rinus en Jantje kwamen op het bureau terecht. De twee laatsten mochten later op de avond naar huis, maar Nollie kreeg blijvende gastvrijheid en gisteren stond het drietal voor de Amster damse rechtbank. „Zy begon!" „Zij sloeg het eerst!", verdedigde Nollie zich, toen de rechter infor meerde, hoe hy erop gekomen was BRIDGECLUB VOOR R.K. „O.O." De uitslag van de eerste avond VBn de bekercompetitie is als volgt: Groep Zwart: 1. Scheen—v. Zijl 38 p.; 2. Hr en mevr. Bik 37 p.; 3. Diebenv Wijk 34 p.; 4 en 5. Mevr. Werter—Bon net en v. Haasteren—v. d. Post 30U p 6. De BoerPiket 29 p.; 7 Hr en mevr. Dolfijn 27'4 p.; 8. Dames Bik 25Y, p. Groep Rood: 1. AbswoudeLamboo 55 p.; 2. Heer en mevr. v. Leeuwen 44 p..; 3. Hr en mevr. Stuyfzand 39 p.; 4. Dames De Roo—v. d. Stok 37 p.; 5. Dames Schalks—Werdmuller 33 p.; 6. Jeuster— Winkelmolen 32 p. Groep Groen: 1. Hr en mevr. v. Gent 49 p.; 2. Mevr. v. Bergen Henegouwen Bergsma 45 p.; 3. Dames Zwetsloot Goddijn 39 p.; 4. Dames De Boer 38 p.j 5. Dames Bergers—Barendse 37 p.; 6. MulderNiekerk 32 p. KLAVERJASSEN Leidse Bedrijfsconipetilie De uit slagen van de bedrijfscompetitic zijn: Afd. IA: KrantzMDS 57; Oosthoek DSB 6—6. Aid. IB: LBF 2—T. en D. 2 3-^-7; T. en D. 2—MDS 2 V/,—iy?; SLF 2—DSB 2 5—7; AWS—MDH 6—6. Afd. 2A: De Waard—C. en H. 4—8; MDS 3't Centrum 57; 't Centrum DSB 3 84. 't Centrum kampioen. Afd. 2B: T. en D. 3—P. v. H. 2 5—7. Mes goeden weih mme/kier- iJo.wdmtlMhett e mikennis en ver) MSorhirlieteen lm km,plak )m ttoVeev het' stond nodig om dot. j tfotdwt echter henplevr x/iriWatM bewven'. rvetvenrelf spreekn.hi ons huis moe lucht tefavoren'iliet vliegen!' W le tremren h.tenooiS dot rs sterk!Urn k- weeHegd worden,drdomo'Jmond'mmeigen t Koppige mensen moken Jdoentwjfelm'En m) Kom,kom!.. Dot rimstudenhkoregrap^denkt er licht over,.Muiter!Moer rkriedeten- penLWrKde/idiMoesten we/zhdersLM liet een trimde Wit mvtiepen' doorvoor iedereen opsluiten den rfüoeg een oude mende (^~\a s/root cpmr om een dame te slaan. De rechter vond dit geen argument en onder wees Nollie, dat een fatsoenlijke ^erel een vrouw niet terugslaat". Jantje en Rinus vertelden de rech ter hoe zij een vreselijk verhaal door de telefoon gehoord hadden; Nollie zou bedreigd worden door vijf man en een revolver. Omdat zij hun goede vriend voor een dreigende ondergang wilden bewaren, waren ze onmid dellijk in een taxi gesprongen om hulp en bijstand te verlenen. Toen ze aangevoerd door Nollie het café op de Nieuwmarkt binnenstorm den, werden ze ontvangen door een regen van bierglazen, hetgeen achter af niet zo verwonderlijk was, want Nollie had bij zijn geforceerd vertrek aangekondigd, dat hij terug zou ko men „met zijn vliegende schotel". „Een beter leven" De rechtzitting moest enkele weken geleden verdaagd worden omdat geen der getuigen toen verschenen was, maar gisteren had de- politie hen allen netjes van huis opgehaald en zo kon de rechtbank een uitgebreid onderzoek instellen. Nee, het kapstertje had niet gesla gen, maar er was herrie om de reke ning geweest, die Nollie echter wel betaald had, zoals schoonpa kwam vertellen. Nollie besloot om op de avond zelf niet meer terug te komen en ver telde, dat hij naar Almelo ging ver huizen om de verdorven Amster damse binnenstad te ontvluchten, maar de officier meende, dat deze plannen enkele maanden uitgesteld moesten worden, want hij vond, dat Nollie nog eerst zes maanden de gast van de Amsterdamse justitie moest blijven. „Te ver" Jantje en Rinus vertelden, dat zij de laatste tyd een voorbeeldig leven geleid hadden, maar dat zy meenden, dat Nollie werkelijk in groot gevaar verkeerde, hetgeen bevestigd scheen te worden, toen zij met de bierglazen in het café ontvangen werden. De officier meende echter, dat deze vriendendienst te ver was gegaan en eiste zowel tegen Jantje als tegen Rinus 4 maanden. De verdedigers vertelden, dat hun clienten als enig ideaal een onbespro ken levenswandel beoogden, maar dat zij het slachtoffer van de omstandig- heden geworden waren, maar de offi cier wa^ hier niet zo erg van over tuigd en bleef bij zijn eis. De rechter maakte bekend, dat hij over 14 dagen een einde aan alle on zekerheid zou maken. Wilt U iets weten? Vraag. De datum van de stadhuis brand te Leiden? Antwoord. 12 februari 1920. Vraaf Aabonné: Hoe luidt het adres van de reserve-luitenant D. L. G. Wakker, de schrijver van het bock „Dit gebeurde in de Weteringschans". Antwoord: Deze schrijver is overle den. Vraag G. v. tl. B: Ik heb een zuiver wollen truitje; door het vette sop is het gekrompen, met het wassen. Wat kan ik doen? Antwoord: Vermoedelijk is dit trui tje niet gekrompen door het vette sop, maar door te warm sop. Wast u dit truitje nog eens met een synthe tisch wasmiddel in water dat kouder is dan handwarm. Na het wassen voorzichtig oprekken, op maal. Tij dens het wassen niet wrijven maar knijpen. Vraag; Gaarne ben ik er mede be kend of er ook een C.A.O. bestaat voor kantoor- en winkelpersoneel. Antwoord: Een alg. C.A.O. voor kantoor- en winkelpersoneel bestaat niet. Wel voor diverse branches p.a. Bankwezen, Grafische bedrijven, Dagbladbedrijven e.o. Vraag Th. v. S.: Hoe luidt het adrc van de „Lufthansa", Hamburg, afd. Personeel? Antwoord: U kunt u richten tot het adres: Alstertor 1416, Hamburg. Vraag: Vermogensbelasting. L 1 j x JL JL VI1W met ue door MEREDITH NICHOLSON 43) „Het spijt mij dat ik u heb laten wachten, mijnheer Glenarm, maar dp dit uur heb ik het altijd erg druk". „Ik zal u niet lang ophouden. Ik kom u. Ik aarzelde, niet wetend waarvoor ik gekomen was. Zij nam een stoel bij de openstaan de deur en boog zich voorover met een air van attentie, dat verontrus tend was. Zy was in het zwart ge kleed, waarschijnlijk omdat dat beter paste bij dit huis van Zusters. Plotseling scheen het mij toe, dat ik haar lange tijd geleden ook eens zo somber gekleed had gezien, en de hevige wyze waarop ik mijn geheu gen inspande, deed mij niet op mijn hoede zijn. Stoddard had gezegd, dat er verscheidene Olivia Armstrongs waren, maar er waren ongetwijfeld nog meer Marian Devereux. De stilte werd ondraagbaar; zij wachtte, tot dat ik zou spreken en ik stootte er uit: „Ik veronderstel, dat u hier geko men bent om in uw rechten te tre den". „Oh, ja?", vroeg zij. „En u hebt de executeur medege bracht, zodat hy u zou kunnen bij staan. Het doet mij genoegen te zien, dat u geen tyd verloren hebt laten gaan". „Oh!", zeide zij aarzelend, alsof het haar moeilijk viel de toon te vinden, waarop ik de conversatie wenste te voeren. „U vond het zeker niet verstandig om te wachten op de merels, toen u mij er toe gebracht had een belofte te breken, toen ik in de val gelopen was, bedrogen Haar elleboog op de armleuning van de stoel, haar kin in haar hand, het licht dat gouden sluiers toverde in heur haar, die sombere ogen v/aar had ik dat alles toch meer ge zien? Plotseling schoot het mij te bin nen. „Nu herinner ik mij de eerste keer, dat wij elkaar hebben ontmoet", riep ik uit, kwader dan ik ooit in mijn leven geweest was. „Dat is heel eigenaardig", zeide zij ironisch. „Het was in Sherry. U was daar met Pickering, u liet uw waaier vallen en Pickering raapje hem voor u op, en op dat ogenblik keek u mij recht in het gelaat. U was toen evenals nu in het zwart gekleed; het was het droevige in uw ogen, dat het mij zo plotseling deed herinneren „U hebt volkomen gelijk. Het was in Sherry. Ik was toen indeidaad in het zwart gekleed. Er waren die avond vele dingen, die mij ongeluk kig maakten. Haar voorhoofd rimpelde zich even en zij drukte haar lippen stijf op el-, kaar. „Ik veronderstel, dat toen reeds al les afgesproken was", zeide ik, met de wens haar te kwetsen en wraal: op haar te nemen. Zy stond op en leunde met een- hand op de leuning van haar stoel. Ik keek haar aan; haar ogen waren violette zeeën. Zij sprak zeer kalm. „Mijnheer Glenarm, beseft u, dat ik, toen ik met u sprak hier in het park, toen ik myzelf blootstelde aan allerlei praatjes, door u te ontvan gen in een huis, waar gij absoluut geen recht had te zyn, vertrouwde op iets het was dwaas en dom maar toch vertrouwde ik er op". „U dacht waarschynlyk, dat ik een dwaas was", zeide ik. „Neen", zeide zij glimlachend, „ik dacht en ik meen het u al eens eerder gezegd te hebben ik dacht dat u een heer was. Dat dacht ik werkelijk, mijnheer Glenarm. Ik moet het zeggen om myzelf te rechtvaardi gen. Ik rekende op uw ridderlijkheid: ik meende zelfs, toen ik mij voor Olivia uitgaf, dat gij eergevoel bezat. Maar gy zijt niet het een, en bezit niet het ander. Ik gaf u zelfs de kans, toen u heel goed wist wie ik was, om te tonen, dat u eerlijk de man was, die uw grootvader u wilde laten zijn. En nu komt u naar mij toe in een verschrikkelijk slecht humeur, ik geloof werkelijk, dat u beledigend zou willen zyn, als u het kon". „Maar Pickering?u bent met hem hier gekomen; hij is hier en hij z^ hier voorlopig blijven! En nu de erfenis uw eigendom geworden is, is het absoluut niet nodig om nog lan ger komedie tegen elkaar te spelen. Wanneer u zich schaart aan de zyde van Pickering, zult u my aan de an dere kant van de barricade vinden! Ik veronderstel, dat, wanneer ik rid derlijk was, ik onmiddellijk alle strijd zou moeten opgeven, zodat u niets anders te doen zou hebben, dan de oorlogsbuit in beslag te nemen". „Ik vermoed, dat het heel moeilijk zal zyn om u uit te schakeler als een factor in de situatie", zeide zij ijzig kalm. „En ik vermoed, dat men na dc mislukte pogingen van Pickering's huurlingen om mij van kant te ma ken of uit te schakelen, zoals u het gelieft te noemen van my ver wacht, dat ik kalm ga zitten wach ten, totdat ik op een verraderlyke manier in de rug wordt doodgescho ten. Maar u kunt mijnheer Pickering vertellen, dat ik mij op uw genade- beroepen heb. Ik heb geen andere woning dan Glenarm House cn ik verzoek u vriendelyk mij toe te staan daar te blyven wonen, totdat la ten wy zeggen de merels komen. Ik hoop, dat het niet te veel moeite voor u zal zijn om de boodschap over te brengen". „Ik kan mij heel goed voorstellen, dat gy my liever die boodschap laat overbrengen, dan mijnheer Pickering zelf van uw plannen in kennis te stellen", zeide zy. „Is dat alles wat u kwam zeggen?" „Ik kwam u zeggen, dat u voor mijn part het huis en alles wat zich in en binnen die verwenste muren bevindt, kunt krijgen", snauwde ik. „Ik kwam u vertellen, dat myn rid derlijkheid voor sommige gevallen voldoende is en, dat ik niet van plan ben te strijden tegen een vrouw. Wan neer gij dat wenst zal ik mijn rech ten overdragen aan u, doch nim mer aan Arthur Pickering! Tegen hem en zyn schatgravers en moordenaar.- zal ik het desnoods twaalf jaar kun nen uithouden!" „Edel gesproken, mijnheer Glenarm! Gij zijt de gelukkige bezitter van een bewonderenswaardig, doch enigszin.- gecompliceerd karakter". „Mijn karakter is myn eigendom, wat en hoe dat dan ook is". „Die bewering is in het geheel niet aanvechtbaar, zou ik zeggen", zeide zy en het verwonderde mij te be merken, dat haar schetsende toon, die ik altyd zo aardig had gevonden, plotseling zo hatelijk geworden was. Zij wendde zich half om, zodat ik haar gelaat niet kon zien. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5