DUINS TREEK Leidse middelbare scholen voor de radio' Ruim één ton verduisterd PUROL AVONDRUST Scheep DONDERDAG 1 MAART 1956 »E LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Autherine Lucy wenst bij monde van haar advocaat Thurgood Mars hall, de voornaamste adviseur van het Amerikaanse genootschap ter be hartiging van de belangen van kleur lingen, ihaar nevenbeschuldiging te laten vallen, dat het bestuur van de universiteit en andere lieden met een menigte voorstanders van rassen scheiding hadden samengezworen om haar de studie te beletten. Tot deze aanklacht was zij geko men door de rel, die op 6 febr. rond om de universiteit tegen haar werd ontketend, toen zij college wilde gaan lopen. Onder de naam IKO-56 (Interscho- laire Kulturele Ontmoeting 1956) zul len de Leidse middelbare scholieren op 16 maart in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal een culturele avond geven. De N.C.R.V. zal het program ma opnemen en er op 6 april een uit zending van een half uur aan wij den. Het ligt in de bedoeling elk jaar een IKO-avond te organiseren. Men hoopt langs die weg het contact tus sen de leerlingen van de middelbare scholen te bevorderen en een posi tieve bijdrage te leveren tot beoefe nen van muziek, declamatie etc. door scholieren. Op de IKO-56 zal elke deelnemen- Fraude in Leids bedrijf Accountant merkte niets Enkele maanden geleden maakten wij melding van een verduistering, waarbij een Leids boekhouder van een klein bedrijf een bedrag van vijf tigduizend gulden verduisterd zou hebben. Nader vernemen we, dat dit bedrag reeds opgelopen is tot ruim 100.000 gulden. De boekhouder, die tien jaar in dienst van de firma was, heeft zijn malversaties over zes jaar kunnen uitsmeren. Bij de jaarlijkse accoun tantscontrole was geen enkele onre gelmatigheid bemerkt. De man ves tigde de aandacht van de fiscale recherche op zich door enkele zeer hoge uitgave. de school een kwartier van het pro gramma vullen; tien minuten met (klassieke) muziek en vijf minuten met declamatie. De deelnemende scholen zijn: het R.K. Lyceum, het Chr. Lyceum, de Chr. Kweekschool, de H.B.S. voor Meisjes, het Gymnasium en de Gem. H.B.S. Agenda Leiden DONDERDAG: Ned. Madrigaal Koor. Johannes Passion. Stadsgehoorzaal, 8 uur n.m. L.J.A. drs. J. A. Stalpers, directeur diocesaan bureau voor soc. gezins zorg. Clubhuis SFL, Nieuwe Rijn 52, Leiden. Pianorecital door K. Brinkman (Leiden) ten bate van universitair asylfonds. Chopin, Debussy, Milhaud, etc. Lakenhal. 8 uur nam. Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van zaterdag 25 februari 13.00 uur tot zaterdag 3 mrt. 8.00 uur waargenomen door: de Apo theek Herding Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films voor de week van 24 febr. tot 2 maart zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Cirkus Arena", alle leeftij den. Lido: „Vrouwen en soldaten", vol wassenen. Luxor: „Fortune Carree", 14 jaar. Trianon: „The dambusters", 14 jaar. Rex: „Een vrouw zonder vrees", 14 jaar. SASSENHEIM WAGENS SLIPTEN OP RIJKSWEG. Vannacht om ongeveer kwart voor twee is nabij de Wasbeek een per sonenauto uit de richting Den Haag over de kop geslagen. De bestuurder, 'n Hagenaar, en een matroos uit Den Helder, die ziel ook in de wagen be vond, werden op de berm geslingerd en moesten naar het Academisch Zie kenhuis worden vervoerd. Meermalen werd de politie gewaar schuwd, dat er wagens geslipt waren, maar de chauffeurs konden hun weg weer spoedig vervolgen. Stille Omgang. De afdeling van de Stille Omgang hield gisteravond haar ledenvergadering in het K.S.A.- gebouw. Dit jaar zal het 75 jaar geleden zijn dat de Stille Omgang werd opgericht. De afdeling Zaandam heeft het ini tiatief genomen om het hoofdbestuur ter gelegenheid van dit jubileum een jubileunjgave te overhandigen. Ook de afd. Sassenheim heeft hiervoor geld gestort. Uit het jaarverslag van de secre taris blijkt, dat vorig jaar 191 leden de Stille omgang hebben meege maakt. De penningmeester had een batig saldo van 364,61. Als lid van de kascommissie in- plaats van de heer Jos P. de Bper werd benoemd de heer Th. Vroonhof. Dit jaar zal de afd. Sassenheim de stille omgang houden in de nacht van 10 op 11 Maart. Om 11 uur des avonds (10 maart) wordt een Lof ge celebreerd waarna men in autobussen naar Amsterdam vertrekt. Om 1 uur begint men met de omgang. Om 2 uur de H. Mis in de kerk van St. Anto-i nius waarna gezamenlijk ontbijt in het Parochiehuis. Om 4 uur wordt de terugtocht aanvaard. De aftredende bestuursleden, de heren W. Noordermeer en C. Zee straten werden beide herkozen. Kap. W. de Klerk sprak hierna over de betekenis van de stille om gang. Ook bij de stille omgang moet de gemeenschapsgedachte naar voren komen. Men gaat niet voor zichzelf doch, maar voor de gehele gemeen schap. Deze gemeenschapsgedachte is echter zoekgeraakt. De algemene in tentie van dit jaar n.l. dat alle chris tenen hun bijdrage leveren voor de wereldvrede door ruzies bij te leggen en beledigingen te vergeven, wijst ook op de gemeenschapsgedachte. Ook de H. Eucharistie is voor de gemeenschap en door de gemeen schap voor ons zelf. Dit betekent ook I dat we moeten samenwerken met el kaar. God heeft de verschillende standen wel gewild doch niet om el kaar uit te buiten doch. juist met el kaar samen te werken. De rondvraag leverde 'n paar pun ten op. Allereerst een vraag of men niet op eigen gelegenheid naar Am sterdam Icon gaan. Hiervoor neemt het bestuur geen verantwoordelijk heid en het raadt het ook ten sterkste af. Indien in een voleend jaar b.v. een grote groep per fiets wil gaan, zal het bestuur meewefken om dit plan te verwezenlijken. Een voorstel om direct na de H. Mis naar huis te gaan zal volgend jaar op de agenda worden gezet. Dit jaar zal men nog in het Parochiehuis eten. Kaarten kan men bij het bestuur bekomen. Men houdt zitting in het KSA-gebouw op zondag 4 maart van 11.30 tot 13.00 en opp 8 maart 2021 uur. Kosten 2,35 per persoon. WASSENAAR MISSIE-SCOOTERFONDS. De heer A. W. H. Barten, hoofd van de r.k. jongensschool in de van Heeckerenstraat, die thans werkt in het missieonderwijs op Nieuw Gui nea, heeft een aantal Wassenaarse vrienden een bede om hulp gezonden. Hulp voor een missionaris op Nieuw Guinea, pater Bruinsma, die voor zijn missiewerk enorme afstanden heeft af te leggen en voor wie een scooter een grote uitkomst zou zijn. Van het benodigde bedrag van 1700.is de helft reeds toegezegd. De heer Barten heeft nu verzocht te trachten in Wassenaar de ontbreken de ƒ850.bijeen te krijgen. Bijdragen voor dit doel kunnen ge stort worden op girorekening 654393 ten name van hoofd R.K. Jongens school, Wassenaar, met vermelding „Scooterfonds". Schietvereniging Juliana naar Baarn Twee teams en enkele in dividuele schutters van de schietver eniging Juliana zijn, op grond van hun prestaties in voor wedstrijden, uitgenodigd, deel te nemen aan kam pioenswedstrijden, die georganiseerd worden door de schietvereniging Baarn en omstreken. Aanvankelijk was de datum van deze wedstrijden vastgesteld op zaterdag 3 maart. De organisatoren hebben nu bericht, dat de wedstrijden zijn uitgesteld tot za terdag 7 april a.s. De Nutsspaarbank Uit het jaar verslag over 1955 blijkt, dat in dat jaar aan het Wassenaarse bijkantoor van de Nutsspaarbank in de Lang straat totaal werd ingelegd een be drag van ƒ2.150.063,95 en werd een totaalbedrag van 1.902.791,15 terug betaald. Via de bank werd voorts 'n bedrag van 138.797,26 betaald aan belasting e.d. VALKENBURG JAARVERGADERING COÖP. BOERENLEENBANK Dinsdagavond hield de Coöp. Boe renleenbank haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer S. Poot, opende deze vergadering. Allereerst dankte hij de kassier van de Boe renleenbank, de heer P. Piers voor het keurige verslagboek]e, dat aan allen leden was uitgereikt. Wij kunnen, aldus spreker, zeer te vreden zijn over het afgelopen jaar. Ondanks dat wij de rentevoet ver laagd hebben, is de winst groter dan ooit te voren. Hieïna begon de kassier aan zijn Ruwe, schrale huid Advertentie jaarverslag. In een overzichtelijk be toog schetste hij de gang van zaken by de bank. De spaargelden bedroegen 792.888.80 De credietgelden in rekening-courant 98.392.92. De voorschotten en cre- dieten bedroegen 708.395.16. De om zet was 5.089.232, terwijl de winst 4.889.88 bedroeg. Hierna had er bestuursverkiezing plaats. Herbenoemd als lid van het bestuur werd de heer D. de Vries Sr., terwijl ais lid van de raad van Toezicht werd herbenoemd de heer Joh. Bouman. De heer Jac. Slootweg en J. v. d. Zwart werden herbenoemd als leden van de financiële commissie. Z0ETERMEER NIEUW VOETBALVELD DSO. DSO zal weldra over een nieuw voetbalterrein kunnen beschikken. De benodigde gelden hiertoe zijn bijeen gebracht. Het rijk is garant voor 23.000.De 10.000.waarvoor DSO moest zorgen, zijn bijeen ge bracht door een lening van 5000. verstrekt door de gemeente en ƒ5000.door de verhuurder. Op dracht voor de werkzaamheden is gegeven aan de Ned. Heidemaatschap pij. Sommige leden hebben spontaan aangeboden schenkingen te doen voor cantine, was- en kleedgelegenheid. Anderen geven geldbijdragen, om daarmede het bestuur in staat te stel len, die aankopen te doen, die het meest urgent zijn. Terrein en club lokaal zullen er dus zeker komen. Schaken. Het tweede tiental van de schaakvereniging „Promotie" speelde in de competitie van de Haagsche Schaakbond tegen Pomar 3. De uitslag was 445 y,De uitslagen waren: J. A. v. d. SlikC. A. de Groot 01; Ph. BuitendijkP. v. Veenen- daal 01; B. v. VulpenH. J. Blom 44L. BreugenA. v.d. Lans 01; G. v. DoorneA. v. Buuren 01; L. B. v. d. SlikJ. M. Bijlsma 01; J. v. LoenenM. Schreuder 10; J. BlonkC. W. Jansen 10; M. Gehem E. 't Hart 10; Th. v. d. MeerJ. Hulsker 10. Bij de onderlinge competitie vielen de punten als volgt: J. BlonkM. J. v. Staveren 0—1; J. Roos—W. v. Mul. lem 10; B. v. VulpenG. Boon 1 0; Th. v. GalenH. Berkhoudt 01; G. de VreeB. v. Vulpen 10. Voor het te Hilversum gehouden examen voor typiste slaagde mej. Bep van Herk. Geboren: Ronald M. van Leeuwen zn; Alfonsus F. G. Jaworski zn; Jo hannes N. M. Henneken zn; Jenne T. van der Schaaf dr; Jan M. van Eeden zn; Dick J. Oosterbeék zn; Theodora G. A. Hermus dr; Hugo C. W, Reeu- wijk zn. (Rêeds geplaats in gedeelte van vorige editie). AMSTERDAMSE HOOFDAGENT VAN POLITIE DODELIJK VERONGELUKT. Gisteravond is in het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam overleden de 44-jarige hoofdagent J. J. P. B. uit Amsterdam, die omstreeks acht uur op de rijksweg AmsterdamDen Haag ter hoogte van Schiphol door 'n personenauto was aangereden en dien tengevolge zwaar was gewond. De heer B. stond of reed dit is volgens de politie van Badhoevedorp nog niet opgehelderd met zijn motor aan de rechterkant van de weg in de richting Amsterdam toen hij van achteren door de eveneens in deze richting rij dende auto werd gegrepen. EEN MILJOEN SCHADEVERGOEDING VAN BATA GEëlST. De Nederlandse bond van schoen makersgezellen te Amsterdam heeft bij de kantonrechter te Eindhoven een zaak aanhangig gemaakt tegen de N.V. Nederlandse schoen- en leerfa brieken te Best. Volgens de bond van schoenmakersgezellen heeft de Bata die in haar verschillende filialen vol gens haar zeggen 450 leden van de bond als schoenhersteller in dienst heeft, niet of niet volledig de over uren uitbetaald, zoals dat in een sinds 1947 in het schoenmakersbedrijf gel dende arbeidsovereenkomst resp. bin dende loonregeling staat omschre ven. Deze neiging om geen, althans niet volledig, overuren te vergoeden valt volgens de bond te verklaren uit een naast deze wettelijke regeling staande particuliere regeling van de Bata om aan haar werknemers een prestatie-toeslag te betalen. Deze re geling is en kan evenwel niet in de plaats treden van bovengenoemde wettelijke regeling, aldus de mening van de bond. Voorts is deze van me ning, dat de Bata, die niet aangeslo ten is bij een werkgeversorganisatie, die is gebonden door de collectieve arbeidsovereenkomst, onderworpen is aan de bepaling der bindende loonre- gel ng, uitgevaardigd door het col lege van rijksbemiddelaars. De bond meent daarom gerechtigd te zijn voor zijn leden een schadevergoeding van een miljoen gulden te vragen. REEDS 100.000 BEZOEKERS OP DE RAI-TENTOONSTELLING. De RAI-tentoonstelling van perso- neriautomobielen blijft zeer grote be langstelling trekken. Dinsdag werd de expositie door 20.000 personen be zocht, waarmee het totaal over 54 dag steeg tot 94 800. Hedenmorgc» stroomde de tentoonstellingshal weer vol en tegen het middaguur passeerde de 100.000ste bezoeker de loketten. No. 522. Horizontaal: 1. vis, 4. smalle weg, 6. opgewekte geest, 7. boom, 9. welaan, 10. kalebasachtige vrucht, 15. maand van het jaar. 16 deel van een etmaal, 17. stad in Nederland, 20. lid woord, 21. muzieknoot, 22. koren, 24 verkeerd, 25. voegwoord. Verticaal: 1. soort van kraai, 2. ge bod, 3. gewicht, 4. rivier in Italië, 5. op die plaats, 8. rivier in Frankrijk, 9. serafijn, 11. kan men mee snijden, 12. kleefmiddel, 13. linkerbijrivier van de Drau, 14. inhoudsmaat, 17. levens lucht, 18. gem. in N.H., 19. rivier in Nederland, 22 Gedeputeerde Staten (afk.), 23. voorzetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 521. Horizontaal: 1. de, 3. ale, 6. nu, 7. kaaiman, 11. Lisse, 13. in, 15. gr., 16. eend, 17. thee, 13. es, 20. me, 21. moord, 25. comfort, 27. el, 28. aak. 29. te. Verticaal: 2. E.K.. 3. aai, 4. list, 5. Ems, 6. n.n., 8. al, 9. A.E., 10. diëet, 12. vrees, 14. nes, 15. gem, 19. sofa, 21. M.O., 22. oma, 23. rok, 24. Dr., 25. cl., 26. t.t OODOCaCCODCOOCOOCOXCOO^OCOKCOMOOOCXXSOOOOCCOCa ..Er was er 'ns Omdat zij gierig warenhadden ze hem uit gelachen. Toen kwam Jezus, die meesterlijk vertellen kon, met dat verhaal: Er was cr 'ns een rijk man. die een weelderig leven leid de. Maar er was ook een vieze be delaar. „De honden kwamen zijn zweren likken". De rijke werd, omdat hij geen medelijden had ge had met de bedelaar aan zijn deur, begraven in de hel. De vieze be delaar werd door engelen de he mel in gedragen. (Evangelie van heden). Ook bij andere gelegen heden heeft Jezus gezegd, dat het voor rijke mensen zeer moeilijk is de hemel binnen te gaan. Door met hun rijkdom anderen „de ogen uit te steken" geven ze ontzetten de ergenis Het is veiliger niet rijk te zijn. Want op rijkdom rust zwa re christenplicht. Een ander geval Een jury te Columbus (Georgia) heeft woensdag geweigerd een blan ke winkelier in staat van beschuldi ging te stellen wegens het doodschie ten van een negerdokter op 19 febr. De dokter was een plaatselijke func tionaris van de Amerikaanse vereni ging voor verbetering van de maat schappelijke positie van negers. De winkelier zou uit zelfverdediging ge schoten hébben. Ontijdig lift-grapje Koningin-moeder Elizabeth van Engeland heeft woensdag bij een be zoek aan de universiteit van Londen te kampen gehad met een onwillige lift. Toen zy n.l. met de lift van de eerste verdieping gelijkvloers aan kwam, zette de liftkooi, nog voor zij en de autoriteiten die haar vergezel den, konden uitstappen, de reis voort naar de kelder. Men kuchte, veront schuldigde zich, glimlachte, drukte op de knop, en steeg weer naar de be gane grond. Daar hield de lift stil, zoals het hoorde. De deuren gingen open, doch voor de koningin-moeder kon uitstappen, sloegen de deuren weer dicht en zakte de lift, weer naai de kelder. Men nam daarop maar het zekere voor het onzekere, verliet de lift en besteeg, langs rijen lachende studen ten, de trappen. GRIEPEPIDEMIE IN ZWITSERLAND In de afgelopen acht dagen zijn in Zwitserland meer dan vijftigduizend griepgevallen gesignaleerd, waar onder verscheidene met dodelijke af loop. De uitwerking der epidemie doet zich onder meer gevoelen in een afgenomen bedrijvigheid in talrijke sectoren van Zwitserland handels- en bedrijfsleven. Koudste februari sedert eeuwen Het K.N.M.I. deelt mede: De ge middelde temperatuur van de afge lopen maand februari bedroeg te De Bilt 6,7 graden Celcius tegen 4-2,3 graden normaal. Een zo koude maand februari was sedert 1706, het eerste jaar, waarvan waarnemingen bekend zijn, nooit eerder voorgeko men. Tot nu toe was februari 1855 het koudst geweest met een gemiddelde temperatuur die 5,7 graden be droeg. De afgelopen maand heeft dit record dus niet minder dan een hele graad omlaag gebracht. De gemiddelde temperatuur van de drie wintermaanden december, ja nuari en februari tezamen genomen, bedraagt 0,0 graden tegen +2,2 gra den normaal. Een zo koude winter was sedert die van 1946/47 niet meer voorgekomen. In De Bilt vroor het op 50 dagen tegen op 42 dagen normaal. December was ruim twee graden zachter dan normaal, januari maar heel weinig zachter dan gerfiiddeld het geval is. Dit overschot aan warmte is door februari dus in een aanzienlijk tekort gewijzigd. In De Bilt scheen (Je zon gedurende 203 uren tegen 175 uren normaal, er viel 212 mm regen, het geen eveneens meer is dan de nor male hoeveelheid, die 174 mm be draagt. Veel wind Met stormachtige wind, regen, ha gel en onweer passeerde gisteravond het front van een kleine maar actie ve depressie ons land. De kern ervan trok met grote snelheid van Schot land naar Denemarken. Bij de front passage kwamen op sommige plaat sen windstoten van meer dan 90 km. per uur voor. Op de Oceaan werden de luchtdrukverschillen in de afgelo pen 24 uur nog groter. Een hogedruk- gebied bij de Azoren nam nog in be tekenis toe, terwijl een omvangrijke depressie in diepte toenemend van de omgeving van New Foundland naar het zeegebied ten zuidwesten van IJsland trok. Op een groot deel van de Oceaan veroorzaakt de de pressie krachtige tot stormachtige winden. Grote hoeveelheden warme lucht worden naar de Britse eilanden getransporteerd. Zelfs op het weer- schip ten zuiden van IJsland steeg het kwik tot 11 graden. De actieve depressie trekt naar Noorwegen en het bijbehorende stormgebied ver plaatst zich naar de Noordzee. Er zal daarom de komende 24 uur ook in ons land veel wind zijn, terwijl de fron ten van de depressie wat regen zul len brengen. POTLOOD en GEEST Mr. v. Empels visum niet verlengd De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, mr. Anak Agung Goe Agung, heeft vandaag aan de pers medegedeeld, dat het kabinet beslo ten heeft het visum voor de Neder landse advocaat mr. van Empel niet te verlengen. Dit besluit werd ge nomen op advies van de procureur- generaal. Het visum van mr. van Empel loopt op 11 maart a.s. af. Mr. van Empel was door de Nederlandse regering aangewezen als verdediger van de in Indonesië terechtstaande Nederlan ders, doch de rechters weigerden hem tot de zitting toe te laten. Geen Hoge Commissarissen meer. Minister Anak Agung zeide verder, dat de regering het Nederlandse Hoge Commissariaat niet langer aLs zodanig erkent, nü de Nederlands-Indonesi sche Unie is opgezegd. De status er van is nu die van diplomatieke vei- tegenwoordiging, evenals die van het vroegere Indonesische Hoge Commis sariaat in Den Haag, zolang over de status van de vertegenwoordiging nog geen beslissing is genomen. Nederland heeft nog steeds niet ge antwoord op de Indonesische nota's over de opzegging van de Unie, waar in de uitwisseling van ambassadeurs werd vooi gesteld. TREEDT REGERING VANAVOND AF? Welingelichte kringen hebben van morgen verklaard, dat het Indonesi sche kabinet hedenavond zijn man daat aan president Soekarno zal terug geven. STAKING De rechters in Indonesië zijn don derdagochtend voor onbepaaide tijd in s%king gegaan. Aanleiding is een regeling van de legering, waarbij rechters en openbare aanklagers de zelfde status en het zelfde salaris worden toegekend. De rechtszaal in Djakarta was vanochtend leeg. Mede gedeeld is, dat de stakende rechters geen nieuwe zaken zullen behandelen maar wel de zaken, die reeds voor de rechter zijn gebracht, zullen af handelen. Amerika's rassenprobleem Eivol was de zaal, waarin het fede rale hof van Alabama in de hoofdstad Birmingham gisteren begon met de behandeling van het door de negerin Autherine Lucy tegen de universiteit van Alabama aanhangig gemaakte geding. Aan de belangrijkste eis van miss Lucy dat het haar recht is te worden toegelaten tot de universi teit kwam men gisteren nog niet toe. LISSE Kamer van Koophandel Protest tegen werving van mijnwerkers via arbeidsbureaux De Kamer van Koophandel voor het Rijnland heeft zidh met een schrijven gewend tot de ministerraad over het feit, dat de staatsmijnen trachten arbeidskrachten voor het ondergrondse mijnbedrijf aan te trek ken van lpuiter^ Zuid-Limburg. Het bestuur van de Kamer zegt in zijn schrijven kennis te hebben geno men van de aankondiging, dat in het gewestelijk arbeidsbureau te Lisse door de staatsmijnen in Limbiirg zit ting zou worden gehouden met het oogmerk te pogen arbeiders voor het ondergrondse mijnbedrijf aan te trekken. Dat dit staatsbedrijf meent hiervoor propaganda te moeten ma ken in streken, waar reeds een te kort aan arbeiders bestaat, is naai de mening van de Kamer weinig na- volgenswaard, verhoogt de reeds be staande spanningen op de arbeids markt, wekt weerstanden en geeft aanleiding tot scherpe reacties. Vooral een staatsbedrijf moet ten deze een voorbeeld van goede solida riteit geven en dient naar de mening van de Kamer dergelijke reacties te voorkomen. Ernstiger nog acht de Kamer het, dat dit staatbedrijf voor deze actie de medewerking heeft verkregen van het Gewestelijk arbeidsbureau en dat daar zelfs de zitting is gehouden. Het dient naar de mening van de Kamer te worden voorkomen dat staatsbedrijven bepaalde voorrechten van staatswege ontvangen, die an dere bedrijven niet of niet spoedig te beurt vallen. De Kamer verzoekt tenslotte de ministerraad het daarheen te willen leiden, dat staatbedrijven de voor het bedrijfsleven zo gewenste goede onderlinge verstandhouding zoveel mogelijk bevorderen en dat niet een staatsorgaan als het gewestelijk ar beidsbureau op de wijze als gesigna leerd, een staatbedrijf boven de vrije, particuliere bedrijven voortrekt en de spanningen op de arbeidsmarkt in zijn rayon nog vergroot. INTERESSANTE AVOND VAN STANDSORGANISATIES. De L.T.B., K.A.B. en r.k. Midden stand hielden woensdagavond een onitwikkelingsavond in het K.A-B.-ge- bouw aan de Schoolstraat. De spre ker op deze avond was de heer J. A. A. Poncin, voorzitter van de r.k. Onder wij zers vereniging. De heer J. de Koning, voorzitter van de K.A.B., betreurde het, dat de opkomst zo gering was. Men had in samenwerking met verschillende an dere standsorganisaties deze avond belegd en men had verwacht, dat de belangstelling veel groter zou zijn. De heer Poncin sprak over het on derwerp: „Hebben wy als georga niseerde katholieken in Nederland nog een speciale taak?". Dat zijn be toog uiterst interessant was, blijkt wel uit het feit, dat men een gretig gebruik maakte van de gelegenheid tot gedachtenwisseling, welke hierna gegeven werd. Tot besluit dankte de heer De Ko ning de heer Poncin voor zijn bereid, willigheid en sloot deze avond met de chr. groet. Verkeerskontrole. Bij de maan dag j.l. gehouden verkeerskontrole werden 18 proc.verbaal opgemaakt Ditmaal gingen op de bon 10 wielrij ders, 4 bromfietsers en 4 automo bilisten. Ontwikkelingsavond „Jongensstad". Aangezien de burgemeester van Jongensstad, Jan Warmerdam, niet aanwezig was, opende de loco-burge meester, J. v. d. Aart, deze avond, die verzorgd werd door de propagan- dadienst van de P.T.T. De belangstel, ling was heel groot en de jongens po pelden van ongeduld, zodat de loco burgemeester na zijn welkom maar direkt het woord gaf aan de heer v. d. Linden. Deze belichtte in grote trekken de werkwijze van de P.T.T.,1 waarna hij zijn betoog verduidelijkte met het filmpje ,,'t Is maar een post zegel". Hierna vertelde de heer v. d. Lin den weer iets over de uitvinding van de telegrafie en telefonie en werden nog een drietal filmpjes gedraaid o.a. y. miljoen logeplaatsen", „Het magische venster" en „Post voor de Biesbos", yooral de filmpjes vielen bij de jongens zeer in de smaak en deze eerste ontwikkelingsavond mag 1 dan ook een succes genoemd worden. Woensdag 7 maart zal weer een derg. avond worden gehouden, die verzorgd zal worden door o.a. pater Onder water. KATWIJK AAN REN RIJN AGRARISCHE VOORLICHTING. In samenwerking van de Groenten- veilingsvereniging „Katwijk en Om streken, de afdaling Katwijk van Bloemb.cultuur, de Plantenziekten- kundige dienst en de Rijkstuinbouw- consulentschappen Lisse en Amster dam werd gisteren in de zaal „de Kroon" een voorlichtingsmiddag ge houden met een wel zeer actueel pro gramma. Begrijpelijk dat hiervoor de belangstelling groot was. Voorlich ting werd gegeven op het gebied van teelt, bemesting, bestrijding van di verse ziekten. Na het gebruikelijke openings- en welkomstwoord was de eerste spreker de heer H. Kuiper van de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen, die een uitvoerige cau serie hield over „Het Peencystenaal- tje", een dankbaar onderwerp voor Katwijk. De volgende spreker was de heer J. W. Vendel ass. Rijkstuin- bouwconsulent, die tot onderwerp had „De resultaten van de proeven tegen peenmoeheid". De heer A. de Zoete, hoof class, bij het Rijkstuinbouwcon- sulentsehap- Lisse besprak de chemi sche onkruidbestrijding in de bloem bollencultuur.. Afrika-avond. De Raad van Overleg Katholiek Katwijk had gis terenavond in overleg met de Witte Paters van Kardinaal Lavigerie een „Afrika-avond" uitgeschreven in het Parochiehuis, waar pater Th. Hen driks uit eigen eraving zou spreken over zyn belevenissen tussen de reu zen en de dwergen in Midden-Afri- ka, geïllustreerd met kleurige pro jecties. Na deze interessante cause rie volgde een geluidsfilm in kleuren. Damnieuws. De uitslagen van de gespeelde wedstrijden om het kam pioenschap van Katwijk zijn als volgt: lste klasse: Fr. SpierenburgChr. Heemskerk 20; J. Schone veldC. van Klaveren 20; B. van Rijn P. van Duyvenbode 02; 2de klasse: A. HerbertKL van Duyn 02; E. de JongB. Bijsterbosch 20 regl.; W. van der HolstA. de Koning 1 1; Ab. van BeelenH. Barnhoorn 2 0; J. van RijnG. M. G. Bikx 20; B. BarnhoornAdr. van Duyvenbode 02; 3de klasse: T. van der Plas P. Oudshoorn 2O; C. de Winter Ant. Verhoog 02; J. PasschierW. van Duyn 11. Bridge. De uitslagen van de dooi de Bridgeclub „De Brug" in De Ros kam gehouden bridgewedstrijd wa ren: 1. D. ParlevlietD. van der Plas 454 m.p.; 2. Jac. de JongM. Hermans 45 m.p.; 3. W. AgemaC. D. Vermeulen 43 m.p.; 4. echtpaar F. van der Valk 39 m.p.; 5. echtpaar Barte- lings 37 m.p.; 6. S. VisserJac. Pluim- graaff 33 m.p.; 7. P. ParlevlietD. "Parlevliet 31 m.p.; 8. mevr. SaeyR. Agema 30 m.p.; 9. Zijlstra—Kouprie i 204 m.p.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2