het Schaakspel DE STRAATRIDDE HET HUIS de Idi DUIZEND KAARSEN (Hp t Jiacvdentóe matje DINSDAG 28 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Hillegoms Moed aan de kook Twee Hillegomse broers, die op de avond van vijf januari genoeglijk wa ren uitgeweest, kregen op de terug- tuoht met autopech te kampen. Hun voertuig weigerde plotseling dienst cn aangezien er geen garage in de buurt was, moesten zij het karweit je zelf opknappen Na veel morre'en en zoeken scheen het zo ver, dat er al leen nog maar stevig moest worden geduwd, waarbij een derde hulp moest bieden, hetgeen tevergeefs een raderende wielrijder werd gevraagd. ,:nsV.*de van een hand uit te steken b'eef deze man er rustig naar staan kijken, waardoor de stemming van de reeds geprikkelde jongelui op het kookpunt werd gebracht. Nadat het uiteindelijk was gelullet zonder vreem de hulp de auto op gang te krijgen, ontstond er ruzie tussen broer Ja cob en de wielrijder, die op een hand gemeen uitliep, waarna broer Bert wel iets te hardhandig tussenbeide kwam met gevolg, dat beide broers werden verbaliseerd. Jacob werd con form de eis met veertig gulden subs, twaalf dagen en Bert met dertig gulden subs, negen dagen door de politie-rechter te Haarlem gestraft. VOOR ZIJN GROENTE TUIN. Aan stroperij onder bezwarende omstandigheden had een Lissenaar zich schuldig gemaakt. Hij had na melijk uien en bonen van een land gestolen. „Het was voor mijn groente tuin, edelachtbare!", legde hij voor de politie-rechter te Haarlem uit, alsof het een verzachtende omstandigheid was, die echter door de kadi niet werd gevonden. Conform de eis is de delinquent tot veertig gulden subs, twaalf dagen veroordeeld. 't Begon met 'n trapleuning Wegens bedreiging en wederspan- nigheid is een Lissenaar door de poli tie-rechter te Haarlem conform de eis tot zes weken onvoorwaardelijk met aftrek van preventief en een gelijk aantal weken voorwaardelijk met drie jaar proeftijd veroordeeld. De slotacte van een inwoningsdrama werd voor de balie opgevoerd. De hoofdrolspelers waren een broer en een zuster, die met hun resp. gezin in één huis hadden gewoond met alle moeilijkheden van dien. De zuster bleek geen gemakkelijk persoontje te zijn. Om haar broer en zijn gezin te beletten naar boven te komen brak zij op een kwade dag de trapleuning af. Zo was er telkens een nieuwe moeilijkheid te „verteren" verras sing, die het geduld van de broer wel heel erg op de proef stelde. Het gesar bracht hem in een diepe geestelijke depressie met gevolg, dat hij in een boze bui zijn zuster be dreigde, vertrok en later met een mes terugkwam, waarna hij ook zijn zwager bedreigde. Des avonds had den de handhavers van rust en orde heel wat met de delinquent te stel len, welke zich verzette en de verba lisanten beledigden. De beledigingen hadden geen indruk op de politie ge maakt, die van het bewuste gezin wel wat ergers was gewend. De moeilijk heden zijn van de baan doordat de zuster met haar gezin een andere wo ning heeft gekregen. Verdachte er kende grif zijn misstappen, hetgeen een goede indruk op de gebefte heren maakte; doch de bedreiging en het verzet werd bewezen geacht en daar om werd vermelde straf gegeven. Veel heil en zegen en n klap op je hoofd Kort nadat twaalf slagen het jaar 1955 hadden uitgeleid, had te Lisse al een mishandeling plaats. In een ge moedelijke stemming, waartoe het drinken van geestrijk vocht had bij gedragen, wilde een man zijn buren een goed nieuwjaar wensen. Hij kreeg een koele ontvangst, aangezien de buurman niet van dranklucht hield. Toen de goede-wensen brenger duidelijk werd gemaakt, dat hij moest vertrekken, bleef hij treuzelen en begon bezwaren te uiten tegen het feit, dat de buren in de nacht had den gezongen. Eenmaal weer buiten, ging hij et een stallantaarn de ver trekkende gasten van de buren bé- sohijnen, waardoor een twistgesprek ontstond en buurman tenslotte een flinke tik met de lantaarn op zijn hoofd kreeg van de afgewimpelde be zoeker, welke nimmer was veroor deeld en voordien in goede verstand houding met zijn buren had geleefd. De Haarlemse politie-rechter, voor wie deze zaak maandagmorgen dien de, volstond met de normale boete conform de eis van veertig gulden subs, twaalf dagen. Afleiding voor zijn zenuwen Wegens joy-riding op 17 decem ber te Hillegom gepleegd is een 27- jarige jongeman uit Nieuw-Vennep door de politie-rechter te Haarlem tot twee maanden gevangenistraf met aftrek van preventief en drie maan den voorwaardeijk met drie jaar proeftijd veroordeeld. Verdachte, die als Korea-vrij williger iets van auto rijden had geleerd wilde op vermel de datum wat afleiding hebben en daarom toerde hij met een te Hille gom geparkeerde auto naar Amster dam, waar hij op de Prinsengracht werd verbaliseerd. „Ik heb mijn ze nuwen wat afleiding willen geven!", verklaarde hij voor de politie-rech ter te Haarlem, waar hij een koele ontvangst kreeg, want de officier van justitie, mr. dr. Pitlo, was van oor deel, dat tegen al de joy-riders stren ge maatregelen moet worden geno men omdat het plezier-rijden met weggepikte auto's een toenemend kwaad in ons land is geworden! de heerlijk ver warmende en diepdoordringen de Akker's Kloosterbalsem ver- jaagt de pijn en heeft een wel dadige werking. Spoedig zegt gij: Kloosterbalsem mWleMcTMMri.mcTWTlM Advertentie. Getuige kon niet langer wachten De politierechter te 's-Gravenhage heeft gistermorgen met 'n schriftelijk vonnis een Hagenaar vrijgesproken, die, toen hij als getuige in een mis handelingszaak moest optreden, een kleine twee uur had gewacht en daar na, omdat hij geen tijd meer had, was weggegaan. De getuige was in het gebouw van derechtbank cwp tijd aanwezig ge weest. „Ik was op tijd, de rechtbank niet", verklaarde hij vorige week, toen hij terecht stond omdat hij zich aan het getuigenverhoor onttrokken zou hebben. De Hagenaar was weg gegaan nadat hij een dienstdoende parketwachter had medegedeeld, dat hij zozeer in tijdnood zat, dat hij absoluut niet langer kon wachten. De politierechter overwoog in zijn vonnis, dat in dit geval van opzet geen sprake was. De opgeroepen ge tuige had niet gehandeld in strijd met zijn verplichtingen en had geen be vel gekregen voor onbepaalde tijd aanwezig te blijven. De officier var Justitie had vijf gulden boete ge- requireerd. SLACHTOFFER ONBEWAAKTE OVERWEG OVERLEDEN. De 55-jarige arbeider H. Heemels uit Posterholt die zaterdag j.l. bij het ongeluk op de onbewaakte overweg nabij de staatsmijn „Beatrix" ernstig werd gewond, is heden in het zieken huis te Roermond overleden. Hij was gehuwd en had een kind. De overige gewonden zijn thans buiten levens gevaar. SPORT De grondtechnische dienst van de KNVB heeft aan de clubs, uitkomende in de afdeling betaald voetbal, een schrij ven gericht, waarin wordt gezegd dat zodra de dooi definitief is ingetreden de speelvelden op korte termijn sneeuwvrij moeten worden gemaakt, aangezien het zich uit de sneeuw vormende water, ten- gevolgde van het in de grond aanwezige hal niet kan wegzakken en derhalve een beletsel vormt voor het snel ontdooien van het hal. Van de zonnewarmte en de daarmede Ter Aarse Poelenrace gaat niet door Do Ter Aarse Poelenracc. die morgen op de Langeraarse en Noordeindse Poel zou worden gehouden, gaat niet door. De dooi heeft deze schaatswedstrijd over 100 km. onmogelijk gemaakt. grond aanwezig is, zo snel mogelijk te doen ontdooien. Het bondsbestuur rekent in deze op de medewerking van de clubs, opdat de competitie over de gehele linie zo spoe dig mogelijk kan worden hervat. DUITSLAND—NEDERLAND OP DE T.V. De Nederlandse Televisie stichting zal op woensdag 14 maart a.s. de in Dussel- dorf te spelen interland voetbalwedstrijd DuitslandNederland, rechtstreeks uit zenden met commentaar. o BETAALD VOETBAL ONTSTEMD Over inliaal-programma op 11 maart Hoewel de sectie betaald voetbal er indertijd bij het vaststellen van de datum voor de interland DuitslandNederland bij de KNVB had op aangedrongen om op een weekdag te spelen, zodat de voor afgaande zondag zou kunnen worden be nut voor competitie-voetbal, is voor zon dag 11 maart voor de betalende vereni gingen slechts een inhaalprogramma vastgesteld. In de hoofdklasse A worden in de afdeling B slechts twee ont moetingen gespeeld. Vier en twintig clubs uit de hoogste klasse spelen dus op 11 maart niet. Er heerst naar „De Volkskrant" meldt, bij vele clubs ontstemming over deze han delwijze van de competitielelding, te meer omdat waarschijnlijk aanstaande zondag diverse wedstrijden zullen moe ten worden afgelast wegens de toestand sommige velden. De zuidelijke ver enigingen PSV, VVV. NAC en Fortuna '54 hebben de KNVB verzocht op 11 maart een volledig programma vast te stellen, maar thans blijkt dat zij zelf de dupe zouden geworden zijn: de spelers reserves van het Nederlandse elftal en daaronder verschillende kandidaten uit de vier genoemde clubs worden namelijk reeds op zaterdag 10 maart, vier dagen vóór de interland in Dusseldörp, in Duitsland bij elkaar gebracht. Vele hoofdklassers vrezen in moeilijkheden te geraken omdat zij praktisch zeven we ken lang alle inkomsten moeten derven. BILJARTEN Zeven van de acht deelnemers aan het Europees kampioenschap kader 71/2, dat van 15 t.m. 18 maart a.s. te Luik wordt gehouden, zijn thans bekend. Het zijn de titelhouder Orti-Velez (Spanje), Lütge- hetmann en Ernst Rudolph (Duitsland), Van de Pol (Nederland), Chassereau (Frankrijk) en Vervest en Boulanger (België). Voor de achtste plaats zal een keus worden gedaan tussen Wafflard (België) en Spielmann (Duitsland). DISTRICT LEIDEN KNBB zijn: le klas: De Plas 1—OSL 2 2—4; OSL 1—Royal 2—4. 2e klas A: P. v. Cleef 1—Noorden 62 PoedelaarsCentraal 62; DDENoor den 53. 2e klas B: Royal 3Sport 2 35; Vr.kring 2De Plas 2 44. De laatste competitiewedstrijden van de Biljartbond Bloembollenstreek lui den: lste klasse: PassageExcelsior 41. 3e klasse: Lisserdijk 2—Pasage 2 6—2. 4e klasse: Vios 5Groene Laken 2 44 Beslissingswedstrijd: Passage 3Vios 6 4—4. De eindstanden luiden: lste klasse: Groene Laken 14 8 6 0 7735 Vios 1 14 3 6 5 58—54 Excelsior 14 3 9 2 5458 Lisserdijk 14 4 4 6 54—58 Passage 14 3 7 4 53—59 Vios 2 14 3 7 4 53—59 Flora 14 1 10 3 51—61 Piet Gijs 14 2 9 3 48—64 2e klasse: Soldaatje 14 10 3 1 75—37 Vios 3 14 6 4 4 63—49 De Beurs 14 5 4 5 6052 Oude Post 14 6 4 4 58—54 Flora 2 14 4 6 4 57—55 De Engel 14 5 2 7 50—62 Concordia 14 3 5 6 4567 Luto 14 1 4 9 40—72 Luto 8 punten in mindering. 3e klasse: Noordw.hout 14 8 4 2 7210 Passage 2 14 7 3 4 65—47 De Beurs 2 14 6 3 5 65—47 Soldaatje 2 14 5 6 3 65—47 Vios 4 14 5 6 3 59—53 Lisserdijk 2 14 6 2 6 51—61 Concordia 2 14 0 6 8 3478 Piet Gijs 2 14 2 4 8 41—71 OLYMPISCHE SPELEN De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, heeft gistermiddag zijn handtekenning en het stadsstempel ge plaatst op de olympische vlag. die de Australiër Paul Morawetz op zijn „good will" tocht langs de hoofdsteden van dertig landen met zich mee voert; De handtekening van de hoofdstedelijke burgervader was de 21ste, want de hqer Morawetz is al vier maanden onderweg en heeft Canada, Midden- en Zuid Ame rika, Portugal. Spanje, Italië en Engeland aangedaan. Na Amsterdam gaat zijn tocht eerst naar Parijs, dan door Europa om in Zuid-Afrika te eindigen. Het idee voor deze tocht (gecombi neerd met een zakenreis) is ontstaan toen in de afgelopen jaren vele ongunsti ge berichten over de inspanningen van Australië inzake de spelen verspreid werden en er zelfs sprake van was, dat het IOC Australië de spelen zou afne men. Het voornaamste doel van de reis is thans bewoners van de bezochte landen te verzekeren, dat Australië en Melbour ne in het bijzonder op 22 november klaar zullen zijn om de gasten te ontvan gen. De deelnemers en officials zullen wor den ondergebracht in een olympisch dorp in Heidelberg, 15 km. van Melbour ne. Daar wordt een groot aantal villa's neergezet, waarin steeds twee deelne mers de beschikking krijgen over een kamer. Er is plaats voor 6000 personen. Australië heeft niet zulk een goede .hotelaccommodatie en c^aarom heeft het stadsbestuur 10.000 kamer bij particulie ren gevraagd om bezoekers onder te brengen. Volgens de heer Morawetz is het aanbod hiervan zeer groot. Een probleem voor de Australiërs is het krijgen van goede koks voor het be reiden van een zo verschillend menu en volgens de inlichtingen van de heer Mo rawetz zullen koks. die naar Australië willen emigreren, voorrang krijgen. Hij had gehoord, dat men uit Nederland circa 20 koks wil aantrekken. Gisterochtend heeft de heer Morawetz een onderhoud gehad met jhr Quarles van Ufford, vice voorzitter van het NOC die hem verteld heeft, dat Nederland met 60 a 70 athleten naar de spelen zal ko men. MOENS NAAR MELBOURNE Namens het Belgische olympische co mité is bekend gemaakt, dat de deelne ming van Roger Moens aan de olympi sche spelen te Melbourne thans vast staat. j TAFELTENNIS Docos Uitslagen van vorige week: dames: Docos 1Wibo 2 46: TOV 1 Docos 2 19: Docos 3Sportief 4 19. heren: DSB 1—Docos 1 2—8; Sportief 1 Docos 2 82; Docos 3Wilhelmus 1 46; DSS 7Docos 4 5—5; Rustenburg 2 —Docos 6 46; Docos 7—Assumy 2 1—9; Docos 8-Trava 2 55. Progrümma voor deze week: woensdag: Docos 1te Werve 1 (dames)Docos 3 Smash 2 (dames); Docos 2Ford 1; Wibo 7Docos 5; vrijdag: Punch 1 Docos 1; RAS 5Docos 8; zaterdag: PTT 3—Docos 4; Docos 7—ODI 2. ZWEMMEN DE JOHN P. HAUSERBEKER Zaterdagavond a.s. worden in het Sportfondsenbad-oost te Amsterdam de jaarlijkse zwemwedstrijden gehouden om de John P. Hauserbeker. die thans in hel bezit van 't Y is. Het is jammer, dat diverse vooraan staande zwemsters en zwemmers, zoals Joke de Korte. Jopie van Alphen en Wim de Vreng niet hebben ingeschreven. Op de 400 meter vrije slag heren star ten o.m. Tjebbes van HPC, De Bruin van Neptunus (Amersfoort). Pieters van RZC en de noordelijke zwemmers De Jong en Ten Thije van LZO. De 100 meter vrije slag dames is sterk bezet met Cockie Gastelaars (SZC), Mary Kok en Greetje Kraan van de Robben. Loes Zandvliet van de Leidse Golfbrekers en Jannle Koster van 't Gooi. Met spanning zal men ook de presta ties van Ada de Haan op de 200 meter schoolslag dames tegemoet kunnen zien. al zal zij weinig tegenstand ondervinden van de Robbenzwemsters Rita Kroon en Tonny Hom. De 100 meter rugslag heren wordt zeer interessant met Gerrit Korte- weg van AZC, recordhouder Piete Swijg- huisen ('t Y) de jonge Hagenaar Lee- nards van Zian en Jitse van der Veen van LZO. De 200 meter vlinderslag he ren brengt o.m. aan de start Cor Wie- ring van "t Y en Hans Muller van de or ganiserende vereniging terwijl ook Theo Hoogveld op dit nummer zal trachten de nodige punten voor zijn vereniging te verzamelen. Ook door het ontbreken van Geertje Wielema is de 100 meter rugslag dames vrij zwak bezet. Hierop start o.m. de we reldrecordhoudster op de 100 meter vlin derslag Atie Voorbij van de Robben. SCHAKEN LSGVAS II 4Vi—V/x De voorlopige uitslag van de competi tiewedstrijd tussen het Leids Schaakge nootschap en het Amsterdamse VAS II is in de voorlopige stand 4J/Jgeëin digd met één afgebroken partij, welke ter arbitrage is opgezonden. De gedetailleerde uitslag id: C. B. van den Berg (L.S.G.)mr. J. K. Franx (V.A.S. II) Y,—Y,\ mr. A. de Groot—N. Luza 01; W. G. DemmendalJ. Bink 01; M. van SteenisJ. Wilmink 10; prof. dr. W. van der Woudemr. G. F. Palm VtV->\ T. van den Oord Jr.J. H. Verleur 10; J. van Steenis SrJ. Aber- krom 1—0; W. H. van der Nat—H. E. G. Herkner afg.; A. E. J. Modderman—II. Molenbroek V-j—YxH. Th. WeilandT. Gerding 01. Het is vaak zo, dat een gevorderd spe ler. wanneer hij in een overigens vrij wel gelijke stelling een officier achter raakt, de partij gewonnen geeft. Alleen indien bepaalde bijzondere omstandighe den compensatie betekenen voor het stuk-minder heeft doorspelen enige zin. Maar wat zoudt U doen, indien U eens •n eindspel had, met een volle toren minder? Bijv. het volgende: I l J I IB ppj ABCDEFGH Wit is er wel erg naar aan toe. Een toren minder en bijna mat. De zet 1. Th4—h8 om het directe mat te voorkomen gaat niet, wegens 1 Ta7t; 2. Kb8, Tgb7t; 3. Kc8, Ta8 mat. En toch is er redding! Wit speelt: 1. Th4—a4t. Ka6—b5 (niet Kb6 wegens Tb4t; Kc6. Txb7; Txb7 pat) 2. Ta4b4i"! Wordt nu de toren op b4 door de koning genomen, dan staat zwart pat en op Ka6 of Kc6 volgt weer Txb7 pat. Merkwaardig is, en dit is alweer een bewijs, bij de talloos vele van de rijk dom aan mogelijkheden van het schaak spel, dat deze remisekans niet steeds aan wezig is in vrijwel overeenkomstige si tuaties. Bijv. in deze stelling: I. V: 'I s ABCDEFGH Ook nu weer is wit een toren achter, en staat de witte koning pat, indien wit kans ziet zijn toren op te offeren aan de zwarte koning, terwijl de patstand blijft bestaan. Maar dat is nu juist het ver schil dat weggeven van de witto to ren lukt net niet. 1. Tfl—f8>. Kg8h7; 2. Tf8— h8t. Kh7 g6; 3. Th8—het. Kg6—f7; 4. ThÖ—f«f, Kf7e75. Tfft—e6t. Ke7—d7: 6. Te6— d6t. Kd7c77. Td6—cfit. Kc7—b7 en 't spei is uit. Want op een schaak van de witte toren volgt een slaan met één der zwarte collega's en de pat-situatie is op geheven. OPGAVE Wit is aan zet. wint! Vanzelfsprekend, zult U zeggen. Maar, zwart dreigt zowel Th8 mat als Kxc5. Hoe kan wit deze dubbele dreiging op heffen en toch winnen? •gq uajoj juim. U3 .ige 90J, '3 luaaqjBB/A. 3intqosaaAo 'ige iej, z igqxf'm. 'ISH:suisso[do door MEREDITH NICHOLSON 41) „Bates, mijnheer Pickering is te weten gekomen, dat ik op de nacht van de inval niet op Glenarm House was, en hij heeft mij verzocht het huis te verlaten, daar ik nu volgens het testament in het geheel geen aan spraken meer heb op de erfenis. Hoe denk jij, dat hij dat zo spoedig te weten gekomen is?" „Waarschijnlijk van Morgan. Dj zelf heb vanmorgen ook een brief van mijnheer Pickering gekregen. Een ogenblik, mijnheer". Hij legde een brief op tafel voor mij neer, die dezelfde datum droeg als de mijne. Het was een scherp verwijt aan het adres van Bates, om dat hij Pickering niet onmiddellijk had ingelicht omtrent mijn afwezig heid, en per 1 februari was hij ont slagen. „Laat de rek*»nm«*«»n bij je leveranciers afsluiten en wanneer je vertrekt, zal ik die rekening vol doen". De toon vah die brief was bevelend en enigszins beledigend. Bates had tekort geschoten in zijn plichten jegens Pickering en nu wierp deze hem weg als een sigaar, die hem niet beviel. „Hoeveel geld gaf hij je voor de levensmiddelen, Bates?" I Onverstoorbaar keek hij mij aan. j „I-k kreeg vijftig dollar per maand als salaris, mijnheer, »en vijf-en-ze- ventig voor uw levensonderhoud". I „Maar van dat geld kon jij mij toch I geen fa santen en champagne voor- zetten?" Hij had het koffieblad nu van de tafel genomen en liet zijn ogen op een der vensters rusten. ..Neen, mijnheer, niet helemaal. ^ar ziet u. Tk ni«»ts! „Daar ik besefte, dat het geld, dat mijnheer Pickering mij voor u ver strekte nu niet direct een bewijs was van zijn grote" edelmoedigheid, be sloot ik mijn maatregelen te treffen Wel, mijnheer, ik was zo vrij om u je intelligentie verdoezeld door braak liggende plekken in je geest, en nu er een vrouw in het spel is, ben je dwazer dan ooit! Bah, die vrouwen!" j Mijn stemming was op het ogen- blik erg bitter. Geen wonder, dat zij het één en ander te lenen. Het was j niet wilde, dat ik Pickering nog zou ontmoeten! Die avond besloten wij krijgsraad te houden en ik besloot ook Stoddard uit te nodigen, daaraan deel te nemen. „Wanneer u zoudt kunnen aan tonen", zei deze. na naar mijn verhaal te hebben geluisterd, „dat uw zaken nooit de bedoeling van uw grootvader geweest, dat u hier van honger zoudt sterven". Vlug verliet hij de kamer, alsof hij bang was voor de gevolgen van zijn woorden, en toen ik weer tot mij zelf kwam hoorde ik, dat Larry zijn eigenaardige Ierse goden zat aan te 1 het. noodzakelijk maakten, om Glen roepen. j arm House te verlaten, dan zouden ..Larry Donovan, al wel twaalf keer j wij liet. voor een rechtbank wel zover heb ik op het punt gestaan die kerel kunnen krijgen, dat zu uwe afwezig- 1 te vermoorden. Die hele geschiedenis held niet zouden beschouwen als een gaat mij veel te hoog. 11c wou, dat overtreding van de voorwaarden van mijn grootvader mij 'iets gemak- het testament kelykers had opgedragen. En dan te Larry keek naar de zoldering en denken aan de manier, waarop ikblies kringetjes rook raar boven. I die man behandeld heb. vanaf het ..Je bent zeker met van plan te eerste ogenblik dat ik hier gekomen j ontkennen, dat je het h"is hebt ver- ben. Allemachtig kerel, ik heb op zijn I vroee Larry na een lange kosten geleefd! En al die tijd heeft SV. hij in mij het volste vertrouwen ge-1 „Natuurlek niet! Pickering zat mij steld, alleen maar om zijn hond-vlak op de hielen en zijn bor.dgeno-1 achtige trouw aan mijn grootvader. Ik Wen hebben geconstateerd, dat ik niet durf die man niet meer in de 'ogen Tthuis was. En het zou ook niet eerlijk Ite zien!" zijn tegenover m«jn grootvader. Bo- „Zoals ik reeds gezegd heb, wordt vendien zouden zij mij dan voor meineed kunnen laten vervolgen". „Hoe eerder wij ons dan op een beleg voorbereiden, des te beter zal het zijn. Ik neem ten minste aan, dat je er niets voor voelt om dit huis te verlaten, voordat je ontdekt hebt, waar het fortuin van je grootvader verborgen is. Daar je een galant mens bent en iemand met een ver gevensgezinde natuur wil je er zeker van zijn, dat de dame, die nu de erfenis zal krijgen, ook krijgen zal wat haar toekomt, en, daar je de executeur niet meer vertrouwt, dan een Ier waarde hecht aan de belofte van een Engelse minister, ben je vast besloten hier te blijven om de dame in kwestie de moeite te besparen, maanden lang te zoe'ken naar het geld. Is dat een correcte analyse van je bedoelingen?" „Dat is precies mijn bedoeling, Larry Donovan!" „En als hij op de proppen komt met de autoriteiten de sherif en dergelijke zullen wij zorgen op iets dergelijks voorbereid te zijn", sprak Stoddard. „En het lijkt mij verstandig toe, nu eerst de provisievoorraad na te gaan. want het is mogelijk, dat wij geheel en al van de bu: o\v -1 zul len worden afgesloten. Het is hier erg eenzaam en van de St. Agatha heb je geen hulp te verwachten. Ik zou je willen aanraden om Bates mor gen een raid te laten ondernemen op de winkels in het dorp. „Ik kan mij werkelijk niet voor stellen, dat Miss Devereux op enige wijze in deze zaak gemoeid zal wil len worden. Ik heb zuster Theresa zelfs met nadruk het tegendeel horen beweren. Zou er niets aan te doen zijn, wanneer wij kunnen bewijzen, dat zij een jonge vrouw is, die in het geheel geen aanspraak wenst te ma ken op de erfenis?" Op dat ogenblik keek hij mij aan met een uitdrukking van grote ver wondering in zijn ogen, een verwon dering, die zich in mijn ogen weer spiegelde. Stoddard wendde zich plotseling om en sprak' „Wat is dat? Er loopt iemand boven!" Lary was reeds de kamer uitge sneld en Stoddard en ik, die hem ge volgd waren, zagen hem met grote geruisloze sprongen tegen dc trap I oprennen. „Waar is Bates?", vroeg Stoddard. „Dat zou ik ook graag willen we ten", antwoordde ik. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7