Amsterdamse actie voor werving bouwvakarbeiders immoreel Vele immigranten vierden hun eerste lustrum Westerling zou voor acties 200.000,ontvangen hebben Streken met bollen van Bollenstrekers Het wordt steeds drukker op onze wegen DINSDAG 23 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 „PROVINCIALISME VAN ERGSTE SOORT" Haagse ooievaar weer op 2 poten Eilandje in Hofvijver wordt vernieuwd De gemeenteraad van Opsterland heeft in zijn gistermiddag gehouden De bakermat van de Daagse ooievaar vergadering met algemene stemmen een motie aangenomen waarin ten het eilandje in de Hofvijver zal wor- scherpste de wervingscampagne voor bouwvakarbeiders voor Amsterdam den vernieuwd. Het werd door afkal- wordt afgekeurd. De motie bestempelt deze pogingen om „het platteland 1 ving gestadig kleiner en men vreesde voor te zijn" als straks de nieuwe bouwvolumeverdeling tot stand komt, als oneerlijke concurrentie en noemt de actie immoreel. Voordat de motie werd ingediend had de wethouder van volkshuisves ting, de heer D. Hellinga verklaard, zijn mening over deze wervingscam pagne niet in parlementaire bewoordingen te kunnen uitdrukken. Het raadslid dat daarna de motie indiende, de heer G. Roorda, noemde de Amsterdamse actie „provincialisme van de ergste soort". Inhouding ziektepremie in het geding Agrarisch congres van K.V.P. Sociale positie van landbouwers besproken Het Tweede Kamerlid, de heer Van Koeverden, heeft in een agrarisch- politieke vergadering van dc kring k.T J.Taml»o™ Arnhem-Nijmegen der K.V.P. gespro ken over de agrarische politiek van de regering en de tegenwoordige positie van de landbouw. dat de symbolische ooievaar er eer daags zelfs niet meer op één been zou kunnen staan. In plaats van de bomen en heesters die hun kruinen tot vijftien meter hoogte boven het eilandje verheffen, komen nu boompjes die aanzienlijk minder grond nodig hebben om zich staande te houden. Hierdoor zal bo vendien het fraaie uitzicht op de achtergevel van het Binnenhof niet meer worden belemmerd. De be schoeiing van het eiland zal worden De Centrale Raad van Beroep te verbeterd door gewapend beton on- treeht behandelde eistenen de L, der water aan te brengen. Utrecht behandelde gisteren de zaak van de gemeente-secretaris van Hen gelo (O.), de heer R. Kamman, tegen de burgemeester van die gemeente Er werd na lange discussie een re solutie aangenomen waarin o.m. werd gezegd, dat duidelijk is gebleken, dat bij de stijgende en gestegen welvaart de inkomstenvorming in een belang rijk deel van de agrarische sector ach terblijft en in diverse gevallen zelfs terugloopt. Men wenst hogere lonen voor de landarbeid meer en hogere garantie voor de landbouwprodukten en herziening van onredelijke lasten o.a. waterschappen, grondlasten, krachtiger doorvoering van ruilver kaveling, bevordering van betere huisvesting enz. Deze resolutie zal ter kennis ge bracht worden van de K.V.P. Eerste en Tweede Kamerfractie en van het Landbouwschap. Stationstallingen verlagen tarieven Weer een dubbeltje De algemene bewaarplaatsen en reclamemaatschappij, die een groot deel van de rijwielbewaarplaatsen aan' de stations der Nederlandsche Spoorwegen beheert, heeft zich in het najaar 1955 verplicht gezien de ar beidsvoorwaarden van het bewakers- personeel aanmerkelijk te verbeteren, door het verhogen van de lonen en tevens door het vaststellen van een maximum arbeidstijd per week, een en ander volgens de richtlijnen van de regering. De hieruit ontstane aanzienlijke verhoging van de exploitatiekosten werd door de maatschappij voor een groot deel doorberekend, hetgeen een tariefsverhoging met zich mee bracht. In verband met de huidige loon- en prijspolitiek heeft bovengenoemde maatschappij in overleg met het Mi nisterie van Economische Zaken be sloten met ingang van 1 maart 1956 het tarief voor de dagstalling van rij wielen voorlopig voor de duur van dit jaar terug te brengen van 15 cent op het oude tarief van 10 cent, met uitzondering van de zondag. Dit be tekent, dat het sedert 1914 geldende niveau vooralsnog gehandhaafd blijft. STUDENTE DOOR STROOM GEDOOD. In de nacht van zaterdag op zon dag is een studente, de 19-jarige mej. M. L. Mantel uit Hilversum, door elektrische stroom gedood. In een studentenpension aan de Muntstr. 6 te Utrecht werd 's avonds een feestje gegeven. Mej. Mantel zat op een ijzeren bed en leunde met haar hoofd tegen een daar achter staande verwarmingsradiator. De ijzeren po ten van het bed stonden op een ver lengsnoer van een brandende sche merlamp. Op een gegeven moment sneed een der poten van het bed door het verlengsnoer, waardoor het bed onder stroom kwam te staan, met het noodlottige gevolg. De vraag was, of B. en W. gerech tigd zijn, op de jaarwedde ^an de ge meente-secretarissen korting toe te passen ten behoeve van de ziekte kostenverzekering voor gemeente ambtenaren. Het ambtenarengerecht te Arn- was van oordeel, dat de gemeente- hiertoe inderdaad de bevoegdheid be zit. De heer Kamman voerde aan, dat de wedde van de gemeente-secretaris niet door B. en W., maar door Ge deputeerde Staten wordt vastgesteld, zodat z.i. dit college voor een rege ling van de inhouding zorg moet dra gen. Indien dat niet geschiedt dient de gemeente-secretaris volledige vrij heid van handelen in deze te behou den, aldus de heer Kamman. Mr. Lambooy zei, dat de inhouding niet gezien moet worden als een be moeizucht van de gemeente, maar dat het gemeentebestuur uit hoofde van de door hem gevoelde verantwoorde lijkheid ten opzichte van zijn amb tenaren waartoe ook de secretaris behoorttot inhouding voor verze kering van ziektekosten moet over gaan, omdat men niet het risico mag lopen, dat het gezin van .de ambten naar door ziektekosten, waarvoor geen voorziening is getroffen, in moeilijkheden komt. KUNSTMOEDER IN BRAND 500 Kuikens gedood Door het te hard stoken brak gis termorgen in de vroegte brand uit in de kunstmoeder van een kippenfok kerij te Elim (gemeente Hoogeveen). toebehorend aan de, firma A. Klun- der. Toen men de brand geblust had, bleken alle 500 kuikens, die zich in de kunstmoeder bevonden, te zijn ver brand. Huis ontplofte Geen slachtoffers Gistermorgen is de woning van de heer A. J. Hilgers aan de Graaf Ot- tosingel te Zutfen praktisch totaal vernield, toen door een lek in de gas leiding zich een grote hoeveelheid gas in de kelder had verzameld, dat tot explosie kwam. Een grote steekvlam uit de haard, ging aan de ontploffing vooraf en op dc hulpkreten van mej. A. Hilgers, die alleen thuis was, snelden buren toe, die een begin van brand wisten te blussen. De materiële schade is aan zienlijk, doch persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Valse bewering tegen regering Een document, waarin wordt be weerd, dat een geheime agent van de Nederlandse regering een over eenkomst zou hebben gesloten met Westerling, is, naar wij vernemen, de aanleiding tot twee aanhoudin gen in Tilburg. Het zijn de gebroe ders J. B. en M. B. die voor een verhoor naar 's-Hertogenbosch zijn overgebracht. Er werd bij hen een uitgebreide NIEUWE DUITSE SCHOOL IN DEN HAAG In het grotere verband van de stich ting internationale school in Den Haag, is gistermiddag een nieuw ge bouw voor de Duitse school, gelegen aan de Van Stolkweg 31, in gebruik genomen. Zoals bekend werden in de afgelo pen jaren de activiteiten met betrek king tot een schoolopleiding van de kinderen van de vele in Den Haag vertoevende buitenlanders, gebundeld in een stichting internationale school. Er kwamen respectievelijk Franse, Amerikaanse, Engelse en Duitse scho len tot stand. Men kampte evenwel met groot gebrek aan ruimte, want de aanvragen namen hand over hand toe. Door de medewerking van de burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, kreeg de stichting in de loop van het vorig jaar de be schikking over een nieuw gebouw aan de Van Stolkweg, dat evenwel nog niet voldoende ruimte bood om alle klassen onder te brengen. HAARLEMSE ECONOMISCHE RECHTER Voor de economische rechter tel teeld!'\ bracht een bloembollenkwe- Haarlem kv am maandagmorgen aaniker uit Hillegom naar voren, die op het licht hoe er verkeerde, ingebur gerde meningen worden op nagehou den. Zo memoreerde een Hillegoms marktkoopman, dat hij al jaren eigen geteelde duizendschoon-plantjes op de markt verkocht, zonder als bloem kweker te zijn geregistreerd. Tot zijn grote verbazing was hij op 1 novem ber 1955 geverbaliseerd wegens het te len van 15 m2 opengrond-producten, duizendschoon, zonder vereiste ver gunning. Hij was zich niet bewust in over treding geweest te zijn. Nimmer was hij op zijn vingers getikt, hetgeen hem niet had verwonderd omdat hij had gemeend, dat het telen en ver kopen van vaste planten zonder bloem vrij was. De getuige-deskundige. de heer J. J. Bosman, verklaarde echter onder ede, dat terdege een vergun ning nodig is voor siergewassen wel ke in blad, bloem of vruchtdragende toestand worden verhandeld. En daar nimmer alleen de wortels worden verkocht moet voor het verhandelen van alle planten een vergunning worden verstrekt. Vanwege verdach- te's sportief erkennen, dat hij al jaren met de wet in conflict was geweest, werd hij conform de eis tot de lage boete van dertig gulden subs, zes dagen veroordeeld. „Het is mij altijd voorgehouden, dat in een drie-hoek vrij mag worden ge- juli was geverbaliseerd wegens het telen van 0,39 A. tulpen zonder ver gunning. Volgens de getuige-deskun dige, de heer Bosman, hadden op die bewuste driehoek vijftien honderd bollen gestaan, dus aanvaardde de economische rechter mr. Bletz niet, dat verdachte zijn eigen huis met de bloemen had versierd. „Als je die allemaal in je woning moet zetten, dan kunt je er niet meer in!", voeg de tie rechter er lachend aan toe. Maai* de delinquent weerde af, dat de tulpen niet te gelijk hadden gebloeid. Verdachte is thans volledig erkend, zodat herhaling niet wordt gevreesd, waarmede de officier van Justitie mr. Wiarda rekening hield door slechts twintig gulden subs, vier dagen te vorderen. „U weet het nu goed! Be drijfsmatig mag men geen meter zon der vergunning telen!" beklemtoonde rechter mr. Bletz, die vijftien gulden subs, drie dagen oplegde. Een kweker uit Lisse, die te veel bol'm had geteeld, is bij verstek met honderd en veertig gulden subs, acht en twintig dagen door de economische rechter te Haarlem gestraft, nadat honderd en zestig gulden subs, vijf en dertig dagen was geëist. Verdach- te's schriftelijk verweer, dat hij vol gens zijn mening niet fout was ge weest omdat zijn paden breder dan normaal waren, ging volgen de balie niet op! huiszoeking verricht. Reeds vroe ger hebben zij er blijk van gegeven in contact te staan met Westerling. Volgens het document zou Wes terling steun zijn toegezegd voor zijn acties tot een bedrag van 200.000,.De vorige maand is naar aanleiding hiervan in 's-Gravanha- ge officieel medegedeeld, dat deze beweringen afkomstig waren van onverantwoordelijke elementen en volkomen uit de lucht gegrepen wa ren. In deze mededeling werd voorts gezegd, dat de beweringen waren ontleend aan een document, dat van Westerling zelf afkomstig zou zijn Westerling heeft na in Nederland te zyn teruggekeerd verklaard, dat dit document een falsificatie is. Ook hij is naar aanleiding van deze kwestie zowel bij het overschrijden van de grens als in 's-Gravenhage verhoord. Officieel commentaar op een en ander is inmiddels in Den Haag niet verkrijgbaar. Witlof onder stroom Geslaagd experiment Zoals onlangs is gemeld, heeft een instituut voor tuinbouwtechniek te Wageningen de laatste twee jaar een nieuwe methode van grondverwar- ming in broeikassen onderzocht. Vol gens deze methode wordt de grond verwarmd door middel van kippen gaas, dat als elektrisch verwarmings element wordt gebruikt. Uit Venlo meldt men ons, dat het kweken van witlof in bedden met kippengaas als elektrisch verwar mingselement deze winter door een groot aantal Venlose tuinders is toe gepast. De normale netspanning van 220 volt wordt met behulp van een transformator teruggebracht tot on geveer 40 volt. Deze stroom is onge vaarlijk en verwekt een gelijkmatige verwarming. Deze methode die niet duur is, is door de proeftuin te Venlo in samenwerking met de FLEMTE te Maastricht en het instituut voor tuin bouwtechniek te Wageningen ontwik keld. Zij werd dit jaar voor het eerst op grote schaal, en met succes toe- ONGEVAL TE VLODROP Verzoek tot beveiliging gedeeltelijk opgevolgd Naar aanleiding van het ongeval op een onbewaakte overweg bij Vlodrop, waar zaterdag een autobus door een diseel-lokomotief werd gegrepen, delen de Ned. Spoorwegen mede, dat de staatsmijnen indertijd bij het ge meentebestuur van Herkenbosch, in welke gemeente de overweg ligt, schriftelijk verzocht hebben de beba- kening bij de overweg te verbeteren. Deze brief is doorgegeven aan de Spoorwegen, met bijvoeging van een verzoek van het gemeentebestuur van Herkenbosch om betere beveiliging bij de overweg. Begin 1955 is daarna door de Spoor wegen een onderzoek en een telling verricht. Uit het resultaat daarvan is geconcludeerd, dat uitbreiding van ae beveiliging door beter uitzicht al leen urgent was; het uitzicht is dan ook verbeterd en was j.l. zaterdag bij het ongeval goed. De telling wees uit, dat per dag tus- Nu met vacantie! (Van onze correspondent in Australië) Voor vele duizenden landgenoten I is 1955 het lustrumjaar van hun emi gratie geweest en van nu aan zal dit zelfde voor duizenden anderen het geval zijn. Vijf jaar geleden begon de grote intocht van de „Dutch" in Australië, in welke periode nu ruim zestigdui zend Nederlanders zich nieuwe levensruimte in dit Nieuw-Holland zijn gaan zoeken. Geleidelijk stijgt het aantal van de genen, die hun nationaliteit verwis selen voor dat van de Australische, al is dit aantal in verhouding tot dat van de vestigingen, zeer gering. Wanneer men in aanraking komt met onze immigranten, over heel dit onmetelijke land verspreid, kan men steeds veelvuldiger constateren dat emigreren geen nieuwtje meer is, maar ook, hoeveel banden er gelegd zijn tussen de bevolking in het moe derland en degenen die zich aan deze zijde van de wereldbol bevinden. Er zullen in Nederland heel weinig gezinnen zijn, waarin men geen fa milielid, vrienden of bekenden in dit land heeft. Talrijker wordt hier het aantal .oudere immigranten", dat wil zeg gen, die over hun emigratie in jaren kunnen spreken. En men ontmoet steeds meer van onze landgenoten, die op een vaste bodem zyn beland en aan een zekere welstand toe raken, of althans moei lijke jaren achter zich nebben. Tenslotte: het aantal vakantiegan gers neemt toe! De oudsten en de wijsten? Emigranten hebben harde lessen te leren, meestal met schade; soms met schande De meeste nieuw-gearriveerden menen, dat zij de oplossing voor alle problemen in hun zak hebben; ze be- critiseren elkaar, omdat in wissel werking de één vindt dat de ander het precies verkeerd aanpakt. Dege nen, die vijf dagen in het nieuwe land zijn, weten meestal veel beter hoe je hebt te handelen, dan zij die aan de vijf jaar toe zijn. Laatstgenoemden hebben de pogingen om advies te ge ven in de loop der jaren laten schie ten; de nieuw-gearriveerde weet het béter. Och, per slot van rekening dachten we allemaal zo. Merkwaar dig is, dat in het algemeen degenen die aan de lustrumviering toe zijn, bun onwetendheid om problemen op te lossen gereder bekennen, dan zij die in hun eerste immigratie-geboorte jaar zijn. Dit komt, omdat ieder jaar nieuwe lessen worden geleerd oude, eigen stellingen worden afge broken. Wanneer dan de nieuwelingen arri veren, is men te bang om een advies t^ geven: „Ze moeten het zelf maar ondervinden", is de gulden stelregel. Verder, hoe ouder men wordt op het immigratiepad, hoe meer de trots er af gaat. Dan glimlacht men, als iemand be weert z'n Nederlands te zijn verge ten, indien hij of zij de moedertaal probeert op te vullen met wat slecht Engels. Degenen die hier aan de hoogste immigratietij d toe zijn, spreken meestal beter Nederlands, dan zij die één of twee jaar in het vreemde land zich bevinden. Eerstgenoemde stellen er een eer in om nog behoorlijk Ne derlands te spreken; de „nieuwelin gen" zoeken hun gewichtigheid door te pas en onpas te laten blijken, dat ze hun taal „helemaal zijn vergeten". Niét beseffend, hoe dom ze dan eigen lijk zijn. En vele immigranten soms zelfs van het lustrum spreken En gels nog maar zeer matig! De lustrum-resultaten! De emigratie naar Australië is in de eerste jaren gegroeid ondanks on waarachtige. ongemotiveerde en be vooroordeelde critiek, welke overi gens zo hier en daar nog heel graag wofdt toe gepast. Doch de resultaten zijn er om te bewijzen, dat Australië aan emigranten grote mogelijkheden geeft. Evenwel ontbreekt hij de meeste emigranten de zelfi-critiek, n.l. dat zij niet tegen de moeilijkheden welke emigratie in elk land ter wereld nu eenmaal met zich meebrengt, zijn opgewassen. Zoals ik herhaalde malen betoogde: emigreren is een uitermate harde gebeurtenis en naar alle waar heid, zijn het slechts weinigen die op recht zich gelukkig voelen met de door hen gedane ruil. Doch indien het gaat om de kwestie van het mate riële, dan zijn er zelfs de „teleurge- s telden", die een duidelijk antwoord doen zien. En de „lustrum-vierders" van dit jaar, zouden u daar méér en gedegen over kunnen vertellen! En veranderen van nationaliteit Hoewel het aantal van laatstge noemden nu vele duizenden bedraagt, zijn er in verhouding weinigen die hun nationaliteit wensen te verande ren, althans niet wat de ouderen en ouders betreft. Het opkomend Nederlands geslacht in Australië moge vanzelfsprekend hun nieuwe vaderland aanvaarden, bij de „voortrekkers" is er nog steeds veel aarzeling op dat punt. Er zijn geen cijfers bekend voor iedere natio naliteit afzonderlijk, doch voor dit jaar waren plm. 20.000 aanvragen voor naturalisatie. Indien men weet, dat in 1950 minstens 250.000 immi granten zich in Australië bevonden in zij thans tot naturalisatie zijn gerech tigd, blijkt dat de meesten zich bij hun eigen nationaliteit houden. De sen 7 en 21 uur zes goederentrein de overweg passeren. Voorts bestaat de mogelijkheid, dat tussen 12.30 en 17 uur een of meer (maximaal tien) Britse treinen met verlofgangers pas seren.' Bovendien wees de telling uit, dat er' ^ermddeld per dag 166 auto's pas seren. toename van het aantal Australiërs, zal op den duur van de jeugd komen! Men verwacht dat in 1960 er twee miljoen immigranten in Australië zullen zijn. Invloed van onze landgenoten Van de 15.000 Nederlanders, die zich in de Staat Nieuw-Zuid-Wales hebben gevestigd, hebben verreweg de meesten in en rond Sydney woon- en werkgelegenheid gevonden. Sinds alle emigrantenschepen haar passagiers voor minstens tachtig procent in Melbourne aan land zet ten, is rond deze stad een immigran ten-invasie ontstaan, die men wel probeert te verlichten door later per trein zoveel mogelijk van hen verder het land in te brengen, doch niette min een zeer ongewenste en moeilijke verzameling van nationaliteiten ver oorzaakt in dit gebied. Het zijn de Polen, die met ruim 10 procent van het totaal aantal immigranten de bo ventoon voeren, gevolgd door de Italianen met 9% procent en de Ne derlanders met bijna 6 procent. Om een ander percentage te geven; men schrijft he' aan de toevloed van immigranten toe, dat blijkens de jongste volkstelling de kerkelijke cijfers zich gaan wijzigen. Waar het aantal lidmaten van de Church of England daalde van 48.78 procent der bevolking tot 46.96 pro cent, steeg dat van de Rooms Katho lieken van 25.52 tot 27.05 procent. Het percentage van de Presb. Church bleef 9.70 doch van de Methodisten daalde het van 9.31 tot 8.81 procent. Van kleinere kerkgenootschappen, zoals Grieks Orthodoxe, Lutherse, Baptisten, Zevende Dagsadventisten enz. stegen de percentages zeer be langrijk als gevolg der immigratie. Met vakantie! In vorige correspondenties heb ik reeds melding gemaakt van het sterk toenemend aantal landgenoten, dat aan hun eerste vakantiebezoek aan het vaderland toe is. De omstandig heid dat de reistijd bijna drie maan den in beslag neemt en de kosten (plm. drieduizend gulden per per soon) zijn oorzaak dat niet iedereen in het eerste lustrum jaar aan de plan nen uitvoering kan geven. Niettemin, Nederland ziet reeds bij honderdtal len de immigranten uit de voorste ge lederen voor vakantie terugkeren. En 1950 was daartoe Vijf jaar ge leden in hun plannen v.ermeld,, zoals van nu aan ook andere jaartallen zijn genoteerd! Doch dit jaar was het eerste grote lustrumjaar voor onze oude Austra lische emigranten. Ze hebben de weg voor tienduizen den landgenoten geëffend. Eén op de 40 heeft een auto Het begin van de verovering van ons land door de auto valt rond 1900 toen er in Nederland totaal 36 auto's aanwezig waren Deze 36 waren de voorouders van de vele duizenden auto's die in de loop der jaren nog zouden volgen, want de ontwikkeling van de auto gaat snel. Zo bezaten wij in 1930 één personenauto op de 116 inwoners en het was dus in alle opzichten heerlijk rustig op onze wegen als wij dit getal gaan verge lijken met het cijfer van heden. Thans bezitten wij n.l. één perso nenauto op de 40 Nederlanders het geen dus wel een heel verschil is met de toestand van 1930. Waar het echter met de ontwikke ling van de auto heen kan, toont ons Amerika waai* men op de 3 inwoners één auto bezit zodat het mogelijk blijkt te zijn dat de auto een gelijke positie in kan nemen als bij ons de fiets. Het land dat in Europa de meeste auto's bezit is Zweden want daar heeft men n.l. op elke 14 inwoners een auto. Rusland is beslist niet het land van de personen-auto want daar telde men (in 1952) maar eventjes 7700 inwoners per personen-auto. Duidelijk laat onze grafiek zien welke snelle ontwikkeling de auto in ons land ondergaat. Met rasse spron gen, vooral sinds 1953, schiet het aan- personen-auto's omhoog. Het HETVTE6ENNET IN DIV. LANDEN Zweden, daar heeft men meer dan 150 m2 wegoppevlak per inwoner. Het land dat aan de spits in de we reld gaat t.a.v. van de ruimte van zijn wegennet zijn de Ver. Staten, zelfs bij de veel grotere aantallen auto's die daar rijden zou Amerika, in een gelijke verhouding met Neder land bezien, sleohts „mogen beschik- wordt dan 90k steeds drukker op on- I ken., over ca 240 m2 w-egoppervlak ze wegen, in een mate die ons doet vrezen dat verschillende wegen „overbevolkt" raken want niet alleen de auto's maar ook de miljoenen fietsers hebben recht op hun plaats op de weg. Waar dus het verkeer belangrijk is, zijn de wegen het zeker niet minder want zonder hen is er geen verkeer mogelyk. In onze grafiek over het wegennet geven wij U een overzicht van de beschikbare wegen in de di verse landen van Europa. In deze grafiek is het totale weg- oppervlak in de div. landen gedeeld door het aantal inwoners van het land zodat wij nu een inzicht in de juiste verhoudingen krijgen, anders zou immers het grootste land ook al tijd uit de bus komen met het groot ste wegennet en als wij dit in ver houding willen zien is dit onjuist. Duidelijk kunnen wij op de teke ning zien dat ons land lang zo „ruim" niet in zijn wegen zit als de andere landen. Onze dichte bevolking speelt hierbij natuurlijk een grote rol en mede daardoor bestaat bij ons het gevaar van de reeds genoemde „overbevolking" van onze wegen. Worden wij door onze steeds groeien de bevolking dus „ruimte-arm" Spanje heeft in verhouding no; per inwoner. Het bezit er echter ca. 520 m2. Daarmede bezitten de Ver. Staten dan ook de grootste „levens ruimte" op hun wegen. Aetherklanken WOENSDAG Televisieprogramma's. VPRO: 17.00—17.30 Voor de kin deren. NTS: 20.1521.45 Filmprogramma. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ont- bijtklub. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VRA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. programma. 12.00 Hammondorgel en zang. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuz. 13.45 Medische kron. - J 13.55 Gram. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 der wegen dan wij. Hier moeten wij Voor de zieken. 16.30 Instr. trio. 17.00 de oorzaak echter niet zoeken in deGram. 17.30 Lichte muz. 17.50 Rege- steeds groeiende bevolking maar in 1 ringsuitzending: „Aap, noot, mies.... het feit dat Spanje lang niet zoveelmelk", klankbeeld over de school- wegen bezit omdat het verkeer er j melkverzorging. rubriek „Verklaring ook lang zo druk niet is. on tnoiiohtincr" iftnn Niwiu<« on onm_ en toelichting". 18.00 Nieuws en Het land dat aan de spits gaat in irentaar. 13.20 Act. 18.30 R.V.U. Europa met een ruim wegennet is NEDERLAND KR'JGT STEEDS MEER AUTO'S „Sartre en Anouilh', door dr. Arn. Saalborn. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 „De Partij van de Arbeid en de Werk gemeenschappen", caus. 19.25 VARA- Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 „Tussen de regels door". 20.15 Gevar. programma voor de militairen. 20.50 „Zeventig jaar in zestig minuten". 21.50 Lichte muz. 22.15 Cabaret. 22-45 „Tussen mens en nevelvlek", caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Soc. nieuws in Espe ranto. 23.20 Hammondtrio. 23.40 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NvriV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-l*.ei* 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Amus. muz. 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Cla- vecimbel en viool. 11.30 Terugblik, hoorspel. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Gram. 12.37 Middag- pauzedienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Me- tropole orkest. 13.50 Gram. 14.00 Gel ders orkest. 14.42 Gram. 15.40 Negro spirituals. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Orgelspel. 18.15 Oude muz. 18.35 Gram. 18.45 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Koperensemble. 19.30 Buitenl. overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Filharm. ork. en soliste. 211 Lijdensoverdenking. 21.45 Act. of gram. 22.00 Mil. kapel. 22.30 Vocaal ensemble. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.20—24.00 Gram.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6