In Nederland is elke hectare water evenveel waard als hectare bouwland Jubelend begroette Nederland de aftocht van koning Winter Toen het zo heel hard vroor Verzilting dreigt landwinst bijna ongedaan te maken DINSDAG 28 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 HAPPY DAYS ARE HERE AGAIN! Met een brede glimlach, die innig welbehagen verraadt, hebben velen de afgelopen vierentwintig uur het' tikken van de smeltende sneeuw enj het kraken van het ijs-in-ontbinding j beluisterd en met de langverbeide J aftocht van koning Winter, komen uit alle delen van het land hoopge vende berichten. Niet alleen de Zeeuwse eilanden, maar ook Vlieland en Terschellingen hebben de eerste boot weer van het vasteland zien binnenvaren, en al moet men nog erg oppassen voor drijfijs, de schollen worden langzaam nlaar zeker scholletjes en als de mil de temperaturen aanhouden, is bin nen recordtijd weer een vlakke zee te verwachten. Ook voor de vogels, dia zo zware tijd aohter de rug hebben, is thans het grootste leed geleden. Gevleugeld onderzoek. De afdeling natuurbescherming en landschap van staatsbosbeheer heeft meegedeeld, dat staatsbosbeheer een samenvattend overzicht zal samen stellen van de plaatsen van deze con centraties, van de aantallen vogels en van de hulpverlening, die is ver leend. Verwacht wordt dat het op deze manier mogelijk zal zijn vast te stellen hoeveel watervogels er on der deze barre omstandigheden in Nederland aanwezig waren en hoe- Krachttoer tijden* weekeinde N.S. leverden 60.000 ton kolen af Het resultaat van de inspanning van de Nederlandse Spoorwegen om in het afgelopen weekeinde zo veel mo gelijk kolen naqr hun bestemmingen te vervoeren, en lege kolenwagens naar de mijnen, zeehavens en grens- punten terug te krijgen, is geweest dat maandagmorgen om zes uur 2683 geladen kolenwagens bij de geadres seerden voor lossing gereed stonden. Dit is ongeveer een vierde deel van het totale kolenwagenpark der Spoorwegen en betekent meer dan 80.000 ton kolen. Dit resultaat is be reikt door op zondag 115 extra trei nen te doen rijden, geladen met ko len en andere goederen, in totaal 4.561 wagens tellende. Koolmarkt buit vorst- schade in Europa uit In de gistermiddag gehouden verga dering van de Noorder marktbond, een der grootste koolveilingen in Noordholland, vielen optimistische klanken te 'oeluisteren. Werden de positie en het vooruit zicht van de koolbouwers drie weken geleden vrij hopeloos geacht, na de felle koud is 't beeld geheel gewijzigd, gezien de ruineuze vernietiging van de vroege groenten in Italië en Frank rijk. Laatstgenoemd land stelde vo rige week zijn grenzen open met ge volg een sterk oplopen der prijzen. Export naar Frankrijk is tot 15 maart toegestaan. De toekomstige afzet van bewaar - kool werd in de vergadering dan ook met gunstige verwachtingen tegemoet gezien, hetgeen zioh reeds demon streert in een hogere veilingomzet. veel daarvan door voedering werden geholpen. Dit is voor het internationale vogel- beschermings- en waterwildonder- zoek van veel betekenis. Ieder die omtrent het bovenstaande gegevens kan verstrekken wordt verzocht zich schriftelijk of telefonisch te wenden tot het Staatsbosbeheer J. M. Kem perstraat 3 Utrecht, tel. 11861. H3L DE KONINGIN WOONDE LEZING BIJ Koningin Juliana heeft gisteravond een bezoek gebracht aan het Centraal Museum te Utrecht, waar zijt een lezing bijwoonde over het werk van jonkvrouwe Ima van Eysinga. De lezing werd gehouden doof mei. A. G. Ballintijn. Zij sprak voorname lijk over de aqurellen, welke jonk vrouwe Van Eysinga maakte in Sel- ma Lagerlöfs-hoek „Niels Holgers- sons wonderbare reizen". Het bezoek van H.M. de Koningin was voor hen die de lezing bijwoonde volkomen een verrassing. DE KOUDE FEBRUARI MAAND VAN 1956 Aan de hand van de door het KNMI te De Bilt gemeten temperaturen ge ven wij u in deze grafiek een verge lijking tussen de februari-maand 1955 en 1956. Het valt hierbij op dat alleen op 13 en 15 febr. enige overeenkomst was met de temperatuur van vorig jaar, voor de rest van de maand ligt elke temperatuur belangrijk lager dan vorig jaar. In de meteorologie is echter het ver schil van een jaar een betrekkelijke willekeurige ver gelijkenis. Indien wij echter verder gaan in de historie van de temperatuur in Nederland, komt men tot de conclu sie, dat het nu reeds onomstotelijk is, dat deze maand de koudste febr.- maand is sedert het begin van de meteorologische waarnemingen. In 1956 ligt de gemiddelde dagtem- pertauur -7 graden. De koudste febr.- maand tot nu toe bekend v/as in 1855 met -5.7 graden. Dichterbij liggen nog de febr.-maanden van 1929 en 1947 met respectievelijk -5.4 en -5.5 graden. Er is zelf kans op, dat deze febr.- maand de koudste maand is, die in ons land ooit werd gemeten. Tot nu toe staat het rekord op jan 1923 met graden. De koudste periode van len we wel dit jaar niet halen, daar voor blijft vrijwel zeker 1827 jan. 194)2 met een gemiddelde dagtempe ratuur van -11 graden rekordhouder. Daarachter komt wellicht 1322 febr. 1956 met -10, en vervolgens 1120 febr. 1929 met -9.7 graden. Zeker ook, dat de temperatuur nog nooit zo laag is geweest, zo laat in het jaar (volgens officiële metingen). Op 23 febr. werd in Lelystad nog 21 graden vorst gemeten (minimum tempera tuur). Interessant is ook te weten, dat het landgemiddelde van de tem peratuur in febr. -0.3 C. is, gemeten over de jaren 19211950. De laagste ooit in Nederland gemeten tempera tuur -27.4 C. is, Winterswijk, jan. 1.942 de laagste nu gemeten tem peratuur is -.25.9 C. op het vliegveld Volkel bij Eindhoven. Wel overtreft de temperatuur van Volkel de laagste ooit in febr. geme ten minimum-temperatuur, n.l. -24 (19 'iOin Winterswijk. Al blijkt dus dat wel veel rekords op gebied van de temperatuur zijn gebroken, een abso luut rekord is febr. 1956 dus niet. Een grote teleurstelling zal dit ech ter wel voor niemand betekenen. De maand febr. was zonder „absoluut tien dagen, ooit waargenomen, zul- rekord" al bar genoeg! De Amerikaanse heer Titus uit het stadje Greenville in Michigan bij het Houghton-meer, heeft het zich, ondanks de strenge winter, die ook daar heerst, gemakkelijk gemaakt. Elk weekeinde rijdt hij met zijn tot woning ingerichte trailer het ijs van het meer op, ma akt een luikje open in de vloer van zijn rijdende woning, hakt een gat in het ijs en laat dan vanaf de sofa het snoer van zijn hengel in het water verdwijnen om op die manier de onder het ijs zwemmende vissen te verschalken. De sportvissers zullen het vast niet eens zijn met de heer Titus, maar comfortabel is het wèl! En in elk geval helpen de afmetingen van het gat het vissers latijn binnen de perken houden. Invoer steeg meer dan uitvoer In Januari nam de Nederlandse invoer vergeleken met december toe met 106 miljoen en de uitvoer met ƒ39 miljoen, zodat het invoerende 67 miljoen hoger was. Volgens het C.B.S. bereikte de in voer in janiuari 1956 een hoogte van 1.154 miljoen (v. m. 1.048 mlijoen), terwijl voor een waarde van 937 miljoen (v. m. f 898 miljoen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 81 (v. m. 86). De verhouding van de in- en uit-> voer is ten opzichte van januari 1955 Frins bieden de president en de leden Eerste bladspinazie aangevoerd Aan de Deltse groentenveiling is gisteren de eerste bladspinazie aan gevoerd, door de kweker P. Q. van Dijk uit Nootdorp. Deze primeur bracht 85 cent per kilo op. VORSTELIJK DINER VOOR INTERN. GERECHTSHOF H.M. de Koningin en Z.K.H. de verbeterd, doordat de uitvoer met 47 miljoen meer is toegenomen dan de invoer. Het dekkingspercentage steeg daarbij van 75 tot 81. van het internationaal gerechtshof op vrijdag 2 maart des avonds te acht uur een diner aan in het Paleis op de Dam te Amsterdam. Vele aanslagen op onze waterhuishouding Handen en Li ppen ruvv?PUROL Advertentie, doen. Op een gisteren te Utrecht gehou den vergadering van de Nederlandse vereniging voor landaanwinst is het onderwerp „de waterhuishouding in Nederland" besproken. De hoofdinge nieur-directeur van de rijkswater staat te Den Haag, dr. ir. J. van Veen en de oud-directeur van de cultuur technische dienst dr. ir. F. P. Mesu hielden inleidingen. De voorzitter van de vereniging, dr. ir. A. Smeding, sprak in zijn ope ningswoord over 1956 als een zeer Onze generatie, aldus dr. Smeding, heeft het voorrecht het plan Lely te voltooien, waarbij de regering het mogelijk maakt dit werk goed te belangrijk jaar. Het geeft op het ge bied van de landaanwinning een be- plan van grote invloed op het aanzien van ons land zijn. Zoetwaterreservoirs hard nodig. Dr. ir. van Veen, die de waterstaat, kundige aspecten van het aan de orde zijnde onderwerp behandelde, begon -o iqjoue unaerwerp Denanaeiae, Degon moedigend beeld te zien. De afslui-zjjn inleiding met de aanhaling van tlntf van H#» niilre>n van Onst.Pinlr RMp.i_ ting van de dijken van Oostelijk Fle voland zal gereed komen. Met de droogmaking van 54.000 hectare nieuw land zal dan een aanvang kun nen worden gemaakt. Voorts zal met de aanleg van de derde Zuiderzeepolder in behoorlijk tempo worden begonnen, waarmee een winst van 56.000 hectare nieuw land tot stand komt. Verder worden met de voorberei ding van de droogmaking van de Lauwerszee goede vorderingen ge maakt. Ook zal de uitvoering van het delta. Een der laakte slachtoffers van koning Winter Deze foto geeft een beeld van de berging van de sleepboot „President Roosevelt" van de Amsterdamse rederij Goedkoop, welke in de nacht van zondag op maandag in het 'IJ nabij de voormalige vis-afslag achtpr Ihet Centraal-station te Amsterdam zonk. De oorzaak van de lekkage, welke het zinken tot gevolg had, was ver moedelijk de zware ijsgang, waarmee de sleper reeds weken lang de strijd heeft gevoerd. een uitspraak van dr. ir. Mesu van enige jaren geleden: „in Nederland is een hectare water evenveel waard als een hectare goed land". Hij be doelde dat de reservoirwerking van een zoetwatermeer als bijv. het Us- selmeer zodanig is, dat de vruchtbaar heid van onze grond daardoor zeer aanmerkelijk kan toenemen, met an dere woorden: de droogteschaden en verziltingsschaden zijn voor de land en tuinbouw groot en zij kunnen wor den ondervangen door een betere waterhuishouding van Nederland. Interne landaanwinning. Verbeterde waterhuishouding, be tere waterbeheersing, betekent dus 'n soort interne landaanwinning.Land- bouw en landaanwinning zijn ech ter niet de enige belanghebbenden bij het water. De scheepvaart eist diepte en breedte van haar vaarwegen, de drinkwatervoorziening eist een hoge kwaliteit en een steeds hogere kwan titeit (waterbeschaving), de industrie vraagt ook steeds grotere hoeveelhe den, de natuurbeschermers en ook de vissers wijzen op do wenselijkheid Nederland toch enig natuurlijk wa ter te laten houden en de ontspan ningsdeskundigen betogen, dat het water zeer grote ontspanningsmoge lijkheden biedt, noodzakelijk voor de gezondheid van het volk. Dr. ir. F. P. Mesu, die in zijnr in leiding de landbouwkundige aspec ten van de waterhuishouding in Ne derland behandelde, zeide, dat onze landbouw geheel afhankelijk is van de beschikbaarheid van water van goede kwaliteit. Zout is hierbij de grote en gevaar lijke vijand. De voortschrijdende ver- steeds nieuwe havenbekkens in dit gebied en de waterweg naar Dordrecht zijn wel de voornaamste boosdoeners. Een tweede ernstige bron van ver zilting zijn de sluizen bij IJmuiden, Den Helder, de afsluitdijk, Harlingen en Delfzijl. Een derde ernstige oorzaak van het binnendringen van zout in ons Hol lands polderland is gelegen in de wa teronttrekking door de duinwaterlei dingbedrijven. Dit proces wordt de laatste jaren versterkt doordat niet alleen industrieën langs de IJmonid, maar ook vele tuinders zoet water aan het duinwaterreservoir onttrek ken. Een vierde bron van verzilting in het Hollandse polderland wordt ge vormd door de gaswellen die in vele polders voorkomen en waarvan de meeste veel zout water leveren. Daling polderland. Stijging van rundvee- prijzen normaal De prijzen van rundvlees zijn de laatste weken langzaam maar zeker gestegen, zo zelfs dat men op het ogenblik dertig tot veertig cent meer betaalt, dan voor de vorstperiode. Het produktschap voor vee en vlees vindt dit een normaal verschijnsel. De weersomstandigheden hebben, al dus het produktschap, een vermin derd aanbod van slachtvee veroor zaakt. Bovendien fyeöft de consument waarschijnlijk niet op een stijging ge rekend, omdat tijdens de vorstperiode verleden jaar de prijzen tot veler ver rassing niet gestegen waren, dat in tegenstelling tot andere jaren. Overigens vertoonde het markt- beeld van Rotterdam vergeleken bij de vorige week al een veel gunstiger beeld. Dit houdt echter niet in dat de prijzen hierdoor direct al gunstiger beïnvloed worden. De daling zal eerst in juni en juli haar beslag krijgen. De stijging van de prijzen geldt alleen voor rundvlees. Landbouwoverschotten Nederlandse stap bij O.E.E.S. Nederland zal op de vergadering van de raad van ministers der Orga nisatie voor Europese Economische Samenwerking, die vandaag in Pa rijs begint, de manier ter sprake brengen, waarop Amerika in Europa afzet voor zijn landbouwoverschotten probeert te vinden. De V.S. kopen in Europa goederen voor Aziatische landen, die Ameri kaanse hulp ontvangen. De V.S. be talen voor de aankopen in Europese valuta. Hiermee kunnen de Europese landen dan de Amerikaanse land- Wateroverlast. Tot voor enkele decennia werd in ons land vooral aandacht gewijd aan de verbetering van de afwatering, dus aan de verwijdering van de overtolli- - h!/"' I ge hoeveelheid water. Naarmate in zilting vormt een der grootste bedrei- t beein dezer eeuw de aanwending smgen voor de voomemng ven Roed van k^taes^to£ef^ a?gCmener wérd en daardoor ook de mogelijkheid van ontginning van lage heidevelden en het overzijdige handelsverkeer, dat ten slotte van nadelige invloed zal zijn op de Europese handels- en beta, lingsbalansen. Verder beschouwt men het als een oneerlijke concurrentie tegenover Europese exporteurs. Tenslotte zijn de geleidelijke da ling van het polderland, de diepere afmaling van het polderwater en de langzame rijzing van de zeespiegel i bouwoverschotten met hun eigen be- oorzaken, dat het peilverschil tussen taalmiddelen kopen, het buitenwater en het polderwater I ,v?n Nederlandse zijde ziet men groter wordt, waardoor ook de zout- th,erin een ongewenste terugkeer naar water kwel van buiten naar binnen1 het overznrW langzaam toeneemt. Naast het verziltingsvraagstuk vormt de verontreiniging onzer boe zem- en polderwateren ook voor de landbouw een steeds ernstiger wor dend probleem. Het merkwaardige feit, aldus dr. Mesu, doet zich hierbij voor dat de landbouw die zulke grote belangen heeft bij het zuiverhouden van de beken en polderwateren, door de landbouwindustrieën behoort tot de grootste vervuilers. Ondanks de waterzuiveringsinstal laties, die overal gebouwd worden, heeft dr. Mesu de indruk, dat tenge volge van de snelle industrialisatie en bevolkingsaanwas de toestand onzer binnenwateren eerder achteruit dan vooruit gaat en dat bij de vestiging van nieuwe industrieën ook in de zgn. ontwikkelingsgebieden niet altijd vol doende aandacht wordt besteed aan de afvoer van het afvalwater. Bij zijn beschouwingen over de kwantiteit van het water merkt dr. Mesu op, dat de benodigde hoeveel heid voor drinkwater voor de mens slechts een fractie is van die, welke benodigd is voor de groei van het ge was. drinkwater voor mens en dier en voor bedrijfswater voor de intensie- tuinbouwcultures. Verschillende luiiiuuuwcuilures, veracninenue r doorgedrongen zoutwatertongen van broekgronden bleek 1. dat m veel gevallen de slechte ont- hebben een aantal inlaatmogelijkhe- den voor zoet water doen verdwij nen. Oorzaken. Het voortdringen van het zout heeft verschillende oorzaken. De verrui ming en verdieping v-n de Po'ter- damse Waterweg, het gaven van watering de belemmerende factor was om tot verbetering te geraken. Het is gebleken, aldus dr. Mesu, dat op niet minder dan rond 180.000 ha. de produktiviteit van de grond wordt gedrukt door regelmatige wa- teroverlaat, terwijl daarboven op ruim 120.000 hectare periodiek wa teroverlast optreedt. Maximumsneüieid op buitenwegen 100 km? Het is niet uitgesloten dat ter wille van de veiligheid een maximumsnel heid van ongeveer 100 km. op buiten- wogen zal wordeu ingesteld. Dit zei ir. M. Ie Cosquino de Bussy, hoofdinge nieur-directeur van de Rijkswater staat, in een voordracht over de groei van het wegverkeer, die gisteren voor het Nederlands Verkeersinstituut in Den Haag hield. Ir. De Bussy wees er op dat het aantal auto's in ons land in zes jaar verdubbeld is en thans ongeveer 30 per 1000 inwoners bedraagt, dat het verkeer op de rijksmegen in drie jaar met ongeveer 50 procent is toegeno men en dat het aantal rijbewijzen, dat uitgegeven wordt, groter is dan ooit tevoren. Het automobilisme treedt uit zyn „kindertijd" en de heer De Bussy vond, dat er alle reden is zich in deze groei te verblijden. WEER DIE GASSLANG! Twee meisjes, "de 11-jarige en de 8-jarige M. A. van B., zijn gisternacht in haar woning aan de Churchilllaan te Amsterdam door gasverstikking om het leven gekomen. Toen de moeder omstreeks twee uur in de morgen thuis kwam, waren de twee zusjes overleden. Haar 13-jarig broertje Wim vertoonde tekenen van gasvergiftiging. Vermoedelijk heeft één van de meisjes voor het naar bed gaan een warmwaterkruik op het gascomfoor gewarmd, en daarna het muurkraantje open laten staan. De gasslang moet zijn losgeschoten. Zo doende kon het gas het huis binnen stromen. Het jongetje Van B. kon nog worden gered.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5