©eCeidóeÖoiVfatit De partij in Rusland thans steviger dan ooit 3\Cioe&t&jef, zit op fluweel i Europa maakt de balans van de vorstschade op Geheime politie niet meer in presidium COCOS COLLECTIE Atoomenergie en dreigende inflatie Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DINSDAG 28 FEBRUARI 1956 47ste JAARGANG No. 13741 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ct.p.m.m. Telefoontjes 1.50 INFLATIE- DREIGING /GERUCHTEN OMTRENT een drei- gende inflatie doen weer de ronde door Europa. Of het zover zal komen, dat de munt een belangrijke waarderdaling zal ondergaan, is voor alsnog twijfelachtig, maar dat het ge vaar reëel is, blijkt wel uit het feit, dat de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking vandaag te Parijs bijeenkomt om het gevaar on der de ogen te zien. In diverse landen dreigt het 0 inderdaad mis te gaan. Zo verklaarde bijv. de Britse minister van financiën gisteren in een radio-rede het volgende: Duitsers, Amerikanen, Japan ners en andere buitenlanders, die tot voor enige tijd niet sterk met ons concurreerden, gaat het thans beter dan ons. Wij slagen niet zo goed als onze concurrentent, omdat wij te veel geld in eigen land uitgeven, zodat te veel goederen gekocht worden, die in het buitenland verkocht dienden te worden. Engeland voert te veel inen voert niet genoeg uit om zijn in en voert niet genoeg uit om zijn driekwart van ons geld uit voor onze dagelijkse behoeften en voor ons ge noegen. Slechts één kwart wordt ge ïnvesteerd in bouwwerken, industriële uitrusting, spoorwegen, mijnen enz. Sedert de oorlog heeft het Engelse volk een kwart meer aan goederen en diensten geproduceerd, maar wij hebben onszelf 80 procent meer geld daarvoor betaald. Daarom is de koop kracht te groot". De minister wees er op, dat controle op de prijaen en rantsoenering van de goederen niet zou leiden tot vermindering van de te grote koopkracht. Lonen en dividen den kunnen niet sneller blijven toe nemen dan de prodiuktie, aldus McMillan. „Wij moeten de inflatie overwinnen, anders zal deze het ons doen". De Britse regering heeft geweigerd de inflatie te bestrijden met het goed kope middel van devaluatie van het pond sterling. „Wij hebben dit in 1949 gedaan", zo zeide de minister, „maar wy kun nen dit niet nog eens doen". Frankrijk heeft op het voorbeeld van Engeland eveneens laten weten, dat het de franc niet zal devalueren. Wij mogen dus aannemen, dat deze beide zwakke broeders hun munt niet zullen laten zakken, wat anders on getwijfeld z'n invloed ook op onze munt zou hebben gehad. Zij zullen trachten de moeilijkheden, die uit hun eigen binnenlandse politiek zijn voort- gékomen, ook door maatregelen in het binnenland op te lossen. Mischien zouden wïj van hen een en ander kunnen leren, want wie zich aan en ander spiegeit, spiegelt zich zacht. Regisseur uit modem drama aan het ujoord BURGER EN HET VATICAAN Wat heeft de heer Burger eigenlijk bezield met de vraag, die hij ver leden week in de Tweede Kamer stel de aan de minister van Buitenlandse Zaken over de benoeming van Graaf Mardhant en d' Ansemibourg als ge zant bij het Vaticaan? De heer Burger is nu niet een zo bij uitstek handig politicus; men heeft dat sinds zijn optreden als fractie voorzitter in de Kamer herhaaldelijk ervaren. Maar waarom deze vraag, waaruit het oude wantrouwen weer doorklinkt van de nacht van Kersten in novem ber 1925, juist nu, nu het de pvda toch niet zo erg voor de wind gaat? Om dit laatste te adstrueren behoeft men sledhts te herinneren aan het congres van de pvda in het begin van vorig jaar te Leiden, toen de minister president ondanks alle onderlinge verschillen het verlossende woord moest spreken en zeggen, dat „wij ondanks alles toch vrienden blijven", welke vriendschap kort daarop plech tig werd bezegeld en wel op 17 mei van hetzelfde jaar, toen „vriend" Burger zijn eigen dr. Drees smadelijk het bos in zond en hij er zelf op uit gestuurd moest worden om vriend Drees te smeken toch maar weer terug te keren. En dan kan men zich ook nog even herinneren het laatste partijcongres te Amsterdam, toen dr. Drees tamelijk onverhuld te kennen gaf, dat de pvda bij de komende ver kiezingen maar niet op winst möest rekenen. Waarom heeft de heer Burger nu in deze toch al niet zo plezierige situatie zich genoopt gevoeld deze vraag aan de minister van Buiten landse Zaken te stellen? Het antwoord, dat hier van een af wijking van een beleidslijn geen sprake was, kon hij van te voren we ten. Maar waarom moest hij dan sug gereren, dat er speciaal voor de be noeming op deze post een bijzondere code zou bestaan? Men kan zich in denken, dat het kabinet-Gerbrandy in Londen in 1944 aldus heeft gerede neerd, dat het op dat ogenblik beter was een niet-kathöliek op deze post te benoemen, maar de heer Burger wist heel goed, dat een zelfde criterium tv/aal jaar later niet meer ter zake doende kan zijn. De strijd tegen Rome, die in 1925 de christelijke coalitie brak, heeft sindsdien aan scherpte ingeboet, er was meer vertrouwen gekomen. N [u komt de heer Burger ineens met deze vraag, die duidelijk zegt, Voedselhulp van Amerika Nu de felle vorst, welke Europa weken lang heeft geteisterd, ten slot te verslagen is, gaat men de balans opmaken van de aangerichte schade, waarbij men zich tevens realiseert, dat ook de dooi nog menige ramp kan veroorzaken. Het aantal mensen, dat in Zuid- en West-Europa aan de gevolgen van de barre koude bezweken is, kan men veilig schatten op 'n kleine duizend personen. Men ziet nu met bezorgdheid naar de voedselpositie van Europa nu er zoveel voedsel door de vorst is ver nietigd. In Frankrijk is reeds een economi sche alarmtoestand afgekondigd op grond van de noodtoestand op het gebied van de levensmiddelenvoor ziening. Deze afkondiging houdt in, dat in ruime mate groenten, fruit, vlees en boter uit het buitenland zullen wor den geïmporteerd; de douanerechten op groenten en fruit zijn voor de duur van de alarmtoestand afge schaft. De Ver. Staten zijn maandag begon nen met het verschepen van voedsel naar Europa, als hulp voor de landen, die van de koude en overstromingen te lijden hebben gehad. De eerste zending is thans op weg naar Spanje. Deze zal binnen twee of drie dagen worden- gevolgd door voedselzendingen naar Frankrijk, Ita lië, Griekenland en Turkije, op grond van het hulpprogramma van presi dent Eisenhower. DE DOOI IN ZUID-ITALIE. In Zuid-Italië doen zich overstro mingen, lawines en grondverschui vingen voor als gevolg van regen en smeltende sneeuw. Boeren in de streek van de rivier Ofanto, die buiten haar oevers is ge treden, zijn door politiemannen en brandweerlieden geëvacueerd. Bij Cannae zijn inzittenden van auto's gered. HET SPOORWEGONGELUK IN OOST-DUITSLAND. Negen van de veertig ernstig ge wonden bij het spoorwegongeluk, dat zaterdag in Oost-Duitsland is ge beurd, zijn aan hun verwondingen bezweken. Het aantal doden tenge volge van het ongeluk is hiermee ge stegen tot 41. dat een deel van Nederland het met wantrouwen gadeslaat, dat er een katholiek is benoemd als gezant bij het Vaticaan. O, neen, hij heeft, zoals hij nader opmerkte, de katholiciteit van de heer Marchant et d' Ansembourg niet in het geding gebracht, maar tegelijker- lijd nog eens duidelijk geformuleerd, dat er bij de benoeming van de niet- katholieke gezant in 1944 richtlijnen schijnen te hebben gegolden als deze: ten eerste, dat daardoor de betekenis van het Vaticaan als diplomatiek cen trum werd geaccentueerd, ten tweede, dat dit zou zijn geschied, omdat Ne derland nu eenmaal een gemengde bevolking heeft en daar stak het oude wantrouwen van ds. Kersten weer de kop op en ten derde, dat daar nog altijd die uitspraak van de Kamer was van 1925, die een gezant schap bij het Vaticaan afwees. Waarom dat alles? Hij heeft in ieder geval de schijn gewekt, de katholici teit van de nieuw benoemde tot een onderwerp van discussie te willen maken. Politiek een slechte stunt. Niet alleen omdat hij wist en kon weten, dat hij het antwoord zou krijgen, dat hij kreeg, namelijk, dat men eenvou dig gekeken had naar de meest ge schikte man. Maar ook, omdat hier wel een vreemd staaltje van door braakgedachte te zien werd gegeven, de doorbraakgedachte, waarop de hele politiek van de pvda zozeer geba seerd is. Wat moeten de katholieke leden van de pvda hiervan hebben gedacht? Zij hebben in ieder geval niets ge zegd en ook nu weer bij het herleven van dit wantrouwen tegèn de katho lieke Nederlanders de partijdiscipline laten zegevieren. Of was de stunt misschien bedoeld voor de protestanten, die men hiermee wilde winnen voor de doorbraak naar de pvda? Men kan de zin van dit alles moei lijk vatten. Of men zou moeten den ken, dat de heer Burger hier weer een van zijn befaamde misgrepen heeft gedaan. De protestanten» de a.r. en de c.h., zelfs ds. Zandt, heeft hy bij deze stunt zelfs niet voor het karretje van de doorbraak kunnen spannen. Zij hebben bij deze vragenstellerlj in alle talen gezwegen. En juist hier schuilt het grote échec, dat de heer Burger met zijn vraag aan de minister heeft geleden. Dit schijnt de partij nogmaals geen goed te hebben gedaan, zoals de an dere zaken, die wij reeds noemden En het zal goed zijn, indien- de kiezer hieraan bij de komende verkiezingen nog eens denken. De koude van de afgelopen weken heeft 94 Italianen het leven gekost.j Tyfusepidemie in Zuid-Italië. Te San Pietra a Haida, een stad met 4.000 inwoners in Zuid-Italië, is een tyfusepidemie uitgebroken, ver moedelijk door besmetting van drink water als gevolg van vorstschade aan een aquaduct. Er zijn 150 zieken. Een vrouw van 26 jaar is £an tyfus overleden. Deense mariniers op een ijsschots Men had gisteravond niet veel hoop meer vier Deense mariniers, die zondag op een ijsschots naar zee waren afgedreven toen zij deelna men aan een reddingsoperatie, nog levend aan te treffen. Weliswaar meldde een Zweedse ijsbreker dat hij een soort „ijsschip", dat wellicht de mariniers zou her bergen, had gesignaleerd, maar een Catalina-vliegboot en een -Dakota, die terstond daarop het Kattegat tussen Zweden en Denemarken gin gen afzoeken, konden niets ;van dien aard gewaar worden. j De mariniers waren er op uitge gaan om vier jongelieden te redden, J die bij het vissen op een ijsschots geïsoleerd waren geraakt. Een ande-1 re reddingsploeg slaagde er in hen te redden maar de mariniers dre- ven zelf af. Deze foto Iaat zien hoe de officier van justitie, dr. Soenarjo (staande achter lessenaar) zijn requisitoir hield in de zaak tegen het voormalige hoofd van de Nederlandse militaire inlichtingendienst in Indonesië, de heer Leon Jungschlager, welke zaak door het landgerecht in Djakarta is behandeld. Zittend op de voorgrond ziet men de heer Jungschlager, tegen wie inmiddels de doodstraf is geëist, omdat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan subversieve handelingen tegen de republiek Indonesië. Kard. Stepinac scherper bewaakt Het Oostenrijkse katholieke persbu reau meldt uit Zagreb, dat de Joego slavische politie de bewaking van de pastorie van Krasic, waar kardinaal Stepinac verblijft, ora tot nu toe on bekende redenen heeft verscherpt. Acht politie-agenten, gewapendmiet machinegeweren, bewaken nU dag en nacht het huis waarin de kardinaal woont. Men kan alleen met bijzondere toestemming van het ministerie-- van binnenlandse zaken de kardinaal be zoeken. De gezondheidstoestand van kardi naal Stepinac is naar vernomen wordt, bevredigend, hoewel de karr dinaal nog steeds lijdt aan zijn héén. waaraan hij, zoals men wedt,- rtvee jaar geleden werd geopereerd. Positie van de partij versterkt. Waarnemers zijn van mening, dat blootgestaan er op wijst, dat- Kroestsjefs stelling, dat eenheid no dig is wil Rusland het westen in in dustrieel opzicht evenaren en zijn KROESTSJEF C.S. ALLEMAAL HERKOZEN De leden van het presidium vap de Russische communistische partij het orgaan dat in feite de lakens uitdeelt in Rusland zijn door het 133 leden tellende centrale comité van de partij allen herkozen. Het aantal „kandidaat-leden" (leden zonder stemrecht) is echter uitgebreid met enkele mensen, die nauw met Kroesjtsjef zelf herkozen als eerste secretaris van de partij samenwerken. Men neemt aan dat Kroesjtsjef „nieuw bloed" in de topregionen van het Russische leiderschap heeft willen injecteren, met de gedachte over piensen te beschikken, die in de toekomst enige belangrijke plaatsen in het pre sidium en in de regering kunnen overnemen. Opvallend is ook dat de geheime politie in het geheel niet is vertegen woordigd in de regerende groep. De laatste vertegenwoordiger van de ge heime politie in dit selecte gezelschap was Lavrenti Beria. De leden van het presidium zijn: premier Nikolai Boelganin, minister van buitenlandse zaken Molotof, pre sident Worosjilof, de vice-premiers Mikojan, Kaganowitsj, Malenkof, Sa- boerof en Pervoekin, partijsecretaris Kroestsjef, eerste secretaris van de Oekrainse communistische partij Ki- ritsenko en secretaris van het cen trale comité Soeslof. Vijf van de zes kandidaat-leden zijn nieuwelingen onder wie minister van defensie Sjoekof. De voormalige pre sident, thans voorzitter van de Russi sche raad van vakverenigingen, Sjervnik, blijft kandidaat-lid. De overige kandidaten zijn nieuwe me dewerkers van Kroestsjef: Dmitri Sjepilof, hoofdredaceeur van het par tijblad Pravda, die wordt gezien als de toekomstige minister van buiten landse zaken, mevrouw Ekaterina Foetseva, eerste secretaresse van de Moskouse communistische partij, de enige vrouw in de hoogste rangen van de Russische communistische partij en opgenomen in het partijse- cretariaat onder Kroestsjef, L. I.1 Bresnef, eerste secretaris in de cen- traal-Aziatische republiek Kazakstan, die eveneens is opgenomen iü Kroestsjefs partij secretariaat en N. A., Moekitdinof, een vertrouwd partij-; functionaris, partij-secretaris van Oezbekistan. levenstandaard kunnen verhogen, is aanvaard. De herverkiezing van het presi dium en de samenstelling van het za terdag gekozen centrale comité ziet men als een versterking van het par tijapparaat, dat thans vast in handen van Kroestsjef ligt. Veelzeggend is, dat de geheime po litie in het centrale comité zes zetels heeft verloren. Generaal Ivan Serof, is de enige MVD-man die in dit col lege is overgebleven. Opstand in Perzië gedempt Perzische troepen hebben in ge vechten, die gedurende drie weken met 5.000 nomaden bij de Iraakse grens zijn gevoerd, een opstand on- de herverkiezing van alle leden van derdrukt, meldt de Perzische generale het presidium ondanks de kritiek staf. waaraan Malenkof en Molotof hebben 1956 IS GEREED EN ZEER GESLAAGD! O 14 DAGEN 9 GRATIS BOREN NATUURLIJK BIJ.... HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179. MIDZA-BONNEN VOOR ONZE CLIENTEN (Advertentie.) De meeste begs (stamhoofden) van de opstandelingen zijn gevangen ge nomen. Een aantal nomaden zijn ge sneuveld. O.E.E.S. te Parijs bijeen I Vandaag komen ministers van de 17 landen, welke tezamen de Orga nisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) vormen te Parijs bijeen. Het grote probleem, dat deze conferentie zal beheersen is het dreigende inflatiegevaar. Dit gevaar is hét grootst in Engeland, Zweden, Denemarken, Griekenland en Turkije. Maatregelen hiertegen zullen een be langrijk deel van de conferentietijd in beslag nemen. Verder zijn er twee concrete voorstellen voor de ontwik keling van de kerenergie en deze moeten in elkaar gepast worden. De Franse minister van financiën, Ramadier verklaarde aan de voor avond van de conferentie, dat Frank rijk er niet aan denkt tot devaluatie van de franc over te gaan. Zoals het pond sterling in Engeland zal de franc in Frankrijk op zijn te genwoordige peil gehandhaafd blij ven. Devaluatie zou slechts nadelen opleveren aangezien een verhoging van het prijspeil en sociale onrust er het onvermijdelijke gevolg van zou den zijn, aldus Ramadier. Europa moet kiezen Wat die twee plannen betreffende de kern-energie aangaat, daarvan is het ene plan opgesteld door de zes landen van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap, waarbij Nederland behoort en is bekend onder de naam „Euratoom". Het wil een pool vormen op supra-nationale grondslag. Het tweedè plan dat opgesteld werd door een groep deskundigen van OEES is gericht op lossere samenwerking tus sen alle zeventien landen. Euratoom staat open voor alle le den van de OEES, ook voor de bui tengewone en dit laatste slaat vooral op Engeland. Met belangstelling wordt a£gewa°ht wat de Britse minister van financiën Macmillian, die als voorzit ter de conferentie leiden, zal, over Euratoom te zeggen heeft. Men neemt te weten dat Engeland grotere be langstelling voor Euratoom heeft dan tot voor kort het geval was. Het is vrijwel zeker dat de Engelsen wei nig bezwaren meer tegen Euratoom zouden hebben wanneer dit lichaam rechtstreeks onder gezag van de OEES wordt geplaatst. Daarentegen zouden de Engelsen deelneming weigeren als Euratoom onder een supra-natio- r.aal gezagsoigaan zoals de KSG zou komen te staan. Enkele Scandina vische landen zouden in deze het Britse standpunt steunen en het zal de taak van de ministers zijn een op lossing te vinden die voor alle par tij èn aanvaardbaar is. Vorst verslagen Er zijn in de afgelopen nacht wei nig opklaringen geweest en daardoor heeft het nauwelijks gevroren. Zuid- Limburg had met twee graden onder nul de laagste temperatuur. Er heeft rich nu een west-circulatie ingesteld, waarbij de depressies van Amerika over het Noorden van de Atlantische Oceaan langs IJsland naar Scandinavië lopen. Bij de Azoren ligt een hogedrukgebied, waarvan zich een uitloper via de Golf van Biscaje naar de Alpen uitstrekt. Op de Oceaan komt een brede zóne met krachtige westelijke winden voor, waarin enkele fronten meebewegen. Een dergelijk front trok vanmorgen over de Noordzee naar het oosten, definitieve dooi in West-Europa bren gend. Een tweede front lag vanmor gen op het midden van de Oceaan. Dit zal ons morgen, vergezeld van een regenzone, bereiken. De eerste dagen blijft de zuid westenwind zachte lucht aanvoeren De sneeuw zal vrij snel wegsmelten en de temperatuur kan daardoor ge leidelijk verder stijgen. HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot s donderdagavond. Oipgemaakt te 11.15 uur). VERDERE TEMPERATUURSTIJGING S Zwaar bewolkt met nu en dan wat regen of motregen, plaat- selijk nevel of mist. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Verdere stijging van tempera- tuur. 29 Febr.: zon op 7.30, onder 18.20; maan op 23.12, onder 8.19. Hoogwaterstanden 29 Febr. v.m. 4.00 n.m, 4.05. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur Luiden: HELSINKI sneeuw STOCKHOLM mist OSLO geheel bewolkt KOPENHAGEN geheel bew. ABERBEEN zwaar bewolkt DUBLIN motregen LONDEN zwaar bewolkt AMSTERDAM geheel bew. BRUSSEL zwaar bewolkt PARIJS nevel BORDEAUX mist GRENOBLE nevel NICE onbewolkt BERLIJN geheel bewolkt FRANKFORT nevel 5 C. 9 3 MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME nevel mist nevel onbewolkt half bewolkt mist nevel —11 —15 Korreltje Wie spreekt moet meer op zijn on derwerp letten dan op zichzelf.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1