Wereldgemeenschap wil geboren worden; geweldige belemmeringen versperren de weg Vlaardinger politie speurt met 70 burgers naar meisje Trein ramde arbeidersbus MAANDAG 27 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 PRINSES WILHELMINA AAN PRINSES BEATRIX TEN VOORBEELD ZOETERWOUDE VERGADERING L.T3. Het koninklijk diner in het Dam- paleis te Amsterdam, werd zaterdag avond onderbroken door een tafel rede, die koningin Juliana uitsprak en de wij hier volledig laten volgen. HET IS EEN GROOT genoegen voor ons, haar ouders, onze oudste dochter vanavond met de hoogste autoriteiten in Nederland van rijk en staat in kennis te brengen en wij willen haar, waar zij thans de leeftijd heeft voltooid, waarop zekere grondwettelijke plichten en rechten haar zijn toegevallen, aanbevelen in uw warme belangstelling. Lieve Trix, achttien jaar is nog een heel jonge leeftijd. Men is gelukkig al wel volwassen, maar gelukkig nog niet meerderjarig, laat staan stemge rechtigd. Je grootmoeder, hier tot mijn grote vreugde aanwezig, was met achttien jaar reeds tot het koningschap geroe pen, en zij was er door je overgroot moeder op eminente wijze toe voor bereid. Voor haar was geen jong-zijn of plezier weggelegd. Vijftig jaren, waaronder ondenkbaar zware, heeft zij het land gediend, en pas daarna kon zij haar persoonlijke neigingen volgen, die zich, behalve op haar kunst, vooral richten op het heil der mensheid in al zijn ruimte en diepte. Jij en ik kunnen nooit genoeg dankbaarheid opbrengen voor haar groot voorbeeld. Jij en ik zullen gaarne hier al onze erkentelijkheid willen getuigen aan je vader, voor zijn bereidwilligheid, totnutoe het regentschap op zich te nemen, mocht dat inderdaad nodig zyn geweest. Wij kunnen bij een ge beurtenis als deze diep verheugd zijn, dat ons gezin voltallig heeft mogen blijven. Het is mij een vreugde hier van avond aanwezig te zien de leden van de raad van voogdij, die over de be langen van onze oudste dochter zou hebben gewaakt, mocht ik vóór haar 18de verjaardag zijn komen te vallen. Het is zeker aan mij, dat het voor recht toekomt, u dank te zeggen voor uw bereidheid hierin zitting te heb ben genomen, en mijn kind te hebben willen beschermen. U deed dit óf als particulier óf ambtshalve, maar ook bij de ambts halve leden meen ik die bereidwillig heid te hebben moge bespeuren. ACHTTIEN JAAR IS NOG heel jong. Mijn moeder was klaar voor haar taak op die leeftijd, en mijn ouders hebben, in hun grote plichtsgevoel, eMK>or gezorgd ook mij bü 't bereiken d®rvan met de daarvoor nodige ken nis uit te rusten. Mijn man en ik heb ben een andere gedragslijn gevolgd, want wij willen onze dochters de ge legenheid bieden een school voor het normale middelbare of voorbereidend hogere onderwijs af te lopen, en ge wapend met een eindexamen-diploma het leven in te gaan, opdat zij op nor male wijze een studie kunnen kiezen en volgen. Wij willen hen het recht geven zodoende voor zichzelf en de wereld hun gaven te bewijzen, en bij eerlijk falen hun pogingen daartoe te mogen hernieuwen. Of onze keuze goed is geweest, weet ik niet. Wij hebben die echter met volle overtui ging gemaakt. Daardoor is Beatrix op dit moment nog niet volkenrechtelijk, en economisch geschoold, en staats rechtelijk en sociologisch niet dan summier. Zij koos ziqh de Leidse Alma Mater tot verdere leerschool, met de sociologie als studierichting een studie,, waar de andere nodige en vele nuttige onderwerpen aan vast zijn te knopen en die op zichzelf volgens haar ouders en haarzelf de meest geschikte is voor haar vermoe delijke toekomst. Tevens is dit een studierichting, die haar eigen persoonlijkheid volko men ligt. Dit samentreffen van het wenselijke met het zelf-gewenste, het ontbreken van een conflict tussen plicht en aanleg, is een omstandig heid, waarvoor, lieve Trix, je niet dankbaar genoeg kunt zijn. ontroerd geweest dat was toen je je padvindersgelofte aflegde, die was: God en je land te dienen. Je beloofde, iat toen met echte ernst, en ik dacht aan wat misschien een-, jouw taak zou zijn. Je hoeft daar niet bevreesd voor te zijn, want die is wèl zwaar, maar nog meer: mooi, Naast eigenschappen, die je daarbij t in de weg zouden zitten, heb je er' sen" nog meer, die je daarbij zouden hel pen. Bovenal heb je een zeer persoon lijk en zuiver gevoel voor wat recht, en voor wat jouw plicht is. Vorm. het zo, dat het a.h.w. de weegschaal voor je wordt, waarop je kunt afwegen wat van belang is en wat niet. Moge daarbij het hogere belang steeds zwaarder voor je wegen dan het lagere, en tenslotte de doorslag geven. Zo handelend zul je een stand punt innemen, van waaruit je blik op 't leven zich dagelijks kan verrui men, en van waaruit je kunt leren zien, wat er in de wereld en in ons land goed is en positief. Je bent wel verre de benjamin aani deze tafel, maar dat hindert niet, want het herinnert de ouderen er aan, dat er een tijd aan het ontstaan is, die gans nieuwe aspecten en daar mee andere verantwoordelijkheden oproept, en dat er een generatie komt die geconfronteerd zal zijn met din gen, waarvan wij nu misschien nog nauwelijks dromen. Een wereld-gemeenschap wil gebo ren worden, en geweldige belemme ringen moeten daarvoor uit de weg geruimd. Wij kunnen ons nog geen voorstelling maken van de technische mogelijkheden, die ten dienste van de komende generaties zullen staan. Moge die alles in vrede en in har monie, en tot heil en ter vereniging de mensheid geschieden dit is nu onze zorg, onze wens, ons gebed. Tenslotte hef ik mijn glas op om, zeker met uw aller instemming, de pas achttienjarige èn haar generatie, veel geluk, heil en zegen toe te wen- Naar tante vier het op, dat zo vroeg reeds een kind zich op het ijs van het park Haf ,r. i Nieuwlandt bevond. Hij bracht het Het politiekorps van Vlaardingen, ,dnd tQen naar hgt '^bureau ïjges aan oor ongeveer iO burgers, waar aj spoedige bleek dat men het I hier inderdaad met het vermiste is in de nacht van zaterdag op zon- meisje te doen had. Nadat het kind 8-jaris meisjes, dat zaterdagmiddag wat chocolade van dc agenten had van Blijvend kolenfonds Er heeft zich in Amsterdam een comité van aanbeveling gevormd voor het „Kolenfonds ouden van da gen", dat onlangs is opgericht. Het comité bestaat uit monseigneur G. v. d. Burg, deken van Amsterdam, opperrabbijn A. Schuster, dr E. D. Spelberg, dr Eduard van Beinum, H. A. A. R. Knap en S. J. Carmiggelt. In 't werkcomité voor dit fonds hebben zitting genomen dr Bernard Druk ker, voorzitter, Leo Boost, J. J. Vis ser en A. van der Linden. Aan dit comité is mevr. M. C. Eringaard van der Voordt, o.m. leidster rode kruis in de Slotérmeer toegevoegd. De directie van het theater con cern Tuschinski heeft 't kolensfonds ouden van dagen toegezegd twee maal per jaar één van zijn theaters in Amsterdam beschikbaar te stellen voor het geven ven nachtvoorstellin gen, waarvan de baten ten gunste zullen komen van acties tot leniging van in winternood geraakte bejaar den. A'dams verkeersagent schuldig zonder straf Voorzichtig behandeld De agent van politie te Amsterdam, die het vorig jaar' 13 april in de hoofdstad een aanrijding veroor zaakte door onhandig uit een garage te rijden en die toen onmiddellijk met zijn boekje klaarstond om de mo torrijder, tegen wie hij opgereden was, een bekeuring te geven, is thans in hoger beroep voor de Amsterdam se rechbank schuldig verklaard, zonder oplegging van straf. De agent had het proces-verbaal, dat de motorrijder een boete moest bezorgen, aan de politierechter opge zonden, doch de openbaar ambtenaar concludeerde, dat niet de motorrijder, doch de agent schuldig aan het onge luk was, maar de rechter was het hiermede niet eens en de ambtenaar ging in hoger beroep, waar de offi cier ƒ40,boete eiste en de rechter vandaag het „schuldig" uitsprak ech ter zonder oplegging" van straf. Dit milde vonnis zal ongetwijfeld met „instemming" begroet worden door de velen, die de afgelopen maan den op dikwijls zuiver formele over tredingen zeer zwaar beboet werden, door de collega's van deze zo voor zichtig behandelende agent. DRONKEN AUTOMOBILIST REED FIETSER AAN Een dronken autobestuurder heeft zaterdagavond op de kruising Kinker straatBilderijkkadc te Amsterdam een 16-jarige fietser aangereden, die hem geen voorrang verleende. De jongen viel en bleef bewuste loos liggen, maar de automobilist stopte niet doch verdween schielijk. Het slachtoffer moest in het Wilhel- mina Gasthuis worden opgenomen. Twee tuur later kwam de chauffeur zich zelf op een politiebureau melden waar hij voor verhoor hij had geen rijbewijs en andere autopapieren bij zich is ingesloten. was weggelopenen dan de nacht op straat in een steeg op een slop placht door te brengen, had een dergelijke gewoonte bij de koude, die de laat ste dagen heerste, voor het meisje ernstige gevolgen kunnen hebben. Zo werd tegen de avond een uit gebreid onderzoek door de politie in gesteld en een radiobericht omgeroe pen teneinde de Vlaardingse burge rij op te wekken aajp het zoeken deel te nemen. Niet minder dan 70 personen meldden zich in de loop van de avond en de nacht. Vergeefse nachtelijke speurtocht. Al deze mensen hebben met kracht een door de politie geleid surveillan ceplan helpen uitvoeren. Stegen, sloppen, brandgangen, schuren en kelders in de stad werden doorzocht terwijl ook bijzondere aandacht werd besteed aan parken en plantsoenen. Dit zoeken had echter geen resultaat. Zondagmorgen omstreeks 12 uur kwam echter de telefonische mede deling bij de politie binnen dat het kind op het ijs van cie vijvers van het park Nieuwlandt zou zijn gesig naleerd. Even later verscheen het meisje zelf op ihet bureau. Het werd spelend op het ijs aangetroffen en zou volgens haar verklaring de nacht hij haar tante hebben doorgebracht. Avontuur. Uit school komend, was 't meisje zaterdagmiddag met een vriendin netje meegegaan naar een woning aan de buitenkant van Vlaardingen. Bij de tante van dat vriendinnetje had het kind toen de nacht doorge bracht. Zondagmorgen om halfze ven reeds had zij de tante van het vriendinnetje die niet over een ra dio beschikt, verlaten en was zij op het ijs gaan spelen. Een voorbijgan ger. die'naar de radio had geluisterd, RECORD ZONDAG VOOR RAI. In de RAI zijn gisteren bij de auto tentoonstelling meer dan 25.000 be zoekers geweest. Dit betekent een nieuw record. In 1954 waren er op een zondag plm. 20.000 bezoekers, waarbij moet worden aangetekend, dat de tentoonstelling toen des avonds geopend was en nu niet. Het totaal aantal bezoekers van deze 3oe tentoonstelling is plm. 60.000. Er dient rekening mede te worden ge houden, dat het een praktisch sport- loze zondag was met gunstige weers omstandigheden. Drie mijnwerkers werden levensgevaarlijk gewond Zaterdagmorgen om half acht is een autobus, waarmede arbeiders van de staatsmijn „Beatrix" naar hun werk werden vervoerd, op de onbe waakte overweg van de spoorlijn RoermondDuitsland, door een trein gegrepen. Deze trein, bestaande uit een Ne derlandse diesel'locomotief met een een goederenwagen,, kwam uit Roermond en reed in de richting van Vlodorp. 15 Gewonden. De bus werd aan de achterzijde gegrepen, waardoor de gevolgen van de botsing werden beperkt. Niette min werden van de ongeveer dertig inzittenden er drie zo ernstig ge- wond, dat zij ter plaatse bediend I werden. Zij zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Roermond. De ver wondingen van twaalf anderen ble ken van die aard te zijn, dat zij even eens naar dit ziekenhuis moesten worden vervoerd. Bediend werden de 24-jarige on gehuwde G. S. H. Bekkers uit St. Odilienberg, de 21-jarige ongehuw de P. G. H. Thewissen uit Herken- bosch en de 55-jarige gehuwde H. G. J. Heemels uit Posterholt. Binnen enkele minuten na het on geval waren geestelijke en genees kundige hulp ter plaatse. Het onder zoek naar de toedracht van het weg ongeval is in volle gang. VARKENSPEST OP ZESTIG BEDRIJVEN IN VENRAY Op ruim zestig bedrijven in Ven ray en omliggende plaatsen is varkens pest uitgebroken. Daarom hébben b. en w. van Ven ray de wekelijkse var- kensmarkt te Ven ray tot nadere aan kondiging verboden. De veeartsenij kundige dienst heeft meegedeelde dat liet. gevaar voor uit breiding thans is bezworen. De laatste twee dagen hebben zich geen nieuwe gevallen meer voorgedaan. De jaarvergadering van de L.T.B. was, ondanks de koude, goed bezocht en de onderwerpen werden met op gewektheid behandeld. De voorzitter, de heer J. J. J. Noordman, hield een openingsrede waarin spr. de actie, van de organisatie over de te lage ga rantieprijs van de melk releveerde en alle argumenten opsomde, die nu tot de Tweede Kamer en de minis terstaf el zijn gericht. De voorzitter bracht dank aan de L.T.J. en de L.T.M. voor de verzor-, ging van de oogstdankdag, de L.T. J.'ers voor inzameling van de gaven en de L.T.M.'ers voor het keurig ser veren van het ontbijt enz. Ook sprak de voorzitter met waar dering over de aangeboden ouder avond door de jongeren en moedigde aan om voort te gaan trots de gevoer de critiek; de plankenkoorts is reeds overwonnen en ook de verdere neeleisen kunnen overwonnen wor den. Voorts besprak de voorzitter het heengaan van de geestelijke adviseur kapelaan Feliks; de nieuwe kape laan Kaptein was deze avond verhin derd om deze vergadering bij te wo nen. De penningmeester, de heer W. M. van der Salm bracht het finan cieel verslag uit: ontvangsten: 1269.10, uitgaven 865.30, saldo 403.80. Het jaarverslag door de secretaris, de heer N. H. Berg, wees op een voor uitgang zowel in ledental als in acti viteit. Er zijn nu 105 leden w.o. 1 ere lid en 2 sympathiserende leden. De verslagen van de vakgroep en de bondsvergadering werden uitge bracht door de afgevaardigen J. v. d. Salm Wzn, en Nic. Veldhuizen. Deze afvaardigingen treden na twee jaar af om successievelijk alle leden kennis te laten maken met de hoofd organisatie. In de plaats van de heer J. v. d. Salm Wzn. werd nu de heer Jac. C. v. d. Salm benoemd. De aftredende le voorzitter, de heer N, H. Berg en de 2e voorzitter de heer G. P. v. Leeu wen, werden met alg. stemmen weder tot bestuurslid gekozen. De heer Noordman werd tot voorzitter herbe noemd. In beginsel werd besloten as. zo mer een excursie te maken naar het proefbedrijf „Schothorst". De besprekingen omtrent het bouwfonds voor de bond belandde weer 'bij de lage garantieprijs. Onte vredenheid werd uitgesproken over te weinig invloed van het hoofdbe stuur en ook over de houding van de K.V.P. Er werden meningen uitge sproken, dat de boeren-afgevaardig- den zich niet krachtig verweerd had den. Zelfs kon uit de uitdrukkingen van sommige leden gepeild worden, dat er onder de katholieke boeren verkeerde stemmingen worden ge wekt want het uitgesproken wan trouwen in de hoofdleiding ging zó ver dat de vraag werd gesteld of het niet beter zou zijn één politieke boe renpartij te stichten. Als deze mening bestreden wordt met de verzekering, dat de actie wel zeer sterk zal worden voortgezet, worden nog beschuldigingen geuit jegens de hoofdleiding en de vrees uitgesproken, dat er teveel „dankje wel Excellentie" wordt gezegd. De voorzitter hervat de besprekin gen over het bouwfonds. Er wordt gerekend op 10,per lid. Meerdere leden spreken over het bouwfonds zich uit dit per ha land per lid om te rekenen; anderen willen een per centage van de contributie per lid in casseren. Het bestuur zal zich hierom trent nog beraden. Er wordt ook nog gevraagd of bij het bouwplan met de splitsing van het bisdom rekening •moet worden gehouden. De heer G. jaar), dat alle leden een schaap wei den ten bate van de afdeling. De vrees wordt uitgesproken, dat de kerkschapenweiderij daaronder Ui- den zal, welk bezwaar anderen me nen te kunnen ondervangen door de propaganda te doen aanvangen als kerkschapen al geplaatst zijn. Het voorstel wordt niet nader uitge werkt, niet voldoende ondersteund en niet door het bestuur overgeno- men. Op de informatie naar een fonds, overgebleven van het reeds lang in ruste zijnde veefonds, wordt mede gedeeld, dat de heer G. P. v. Leeu wen de belegging op de Boerenleen bank in handen heeft. Het voorma lige bestuur zal op de proppen moe ten komen om de liquidatie te be spreken. Op de vraag hoe het staat met de aanslagen van het Landbouw schap kon nog geen duidelijk ant woord gegeven worden. Hiermede was een einde gekomen aan de be langrijke vergadering. districts-wedstrijd. De IJsclub Zoeterwoude organi seerde zaterdagmiddag op de Noord- Aa een koppelwedstrijd. De deelname was voldoende; li koppels startten in vier series van 3 koppels. Van elke serie werden - koppels geplaatst en na de eerste se rie werden geplaatst gebr. Kraan, Hazerswoude; H. Borst en J. Heems kerk, Hazerswoude; Jac. Slingerland en J. Hendriks, Zoeterwoude-H.R.; W. Janmaat en J. v. d. Poel Gz., Zoe terwoude; Gabr. Boers, Hazerswou de, C. de Jong CWz. en C. de Jong Az., Hazerswoude; H. Schrader en A. van Rijn, Stompwijk en G. Belt en W. Belt, Zoeterwoude. De eind-uitslag was: 1. pr. f 4U.— Gebr. Belt; 2. 30,—, H. Borst en Jac. Heemskerk: 3e pr. S 20.C. en C. de Jong; 4e pr. f 10.— W. Janmaat en J. v. d. Poel. De verliezers uit alle series reden een verliezerswedstrijd waarvan de uitslag was 1. Jac. Slingerland en J. Hendriks, 2. P. v. d. Poll Lz. en Ae van Leeuwen CJz., Zoeterwoude. IJSFEEST VOOR DE JEUGD De buurtvereniging „Zwieten" or ganiseerde ijsfeest voor de jeugd op initiatief van mevr. Van Diest-Turk. Zij zette een programma in eikaap voor schaatswedstrijden voor de kin deren. De volgende prijswinnaars kwamen uit de bus. Voor meisjes van 67 jaar: 1. Co- bie van Soest: 2. Ansje van Diest; 3. Clari van Burik. Meisjes van 80 jaar: .1. Ineke Rijsdijk; 2. Agnes van der Veen; 3. Adrie Vogelezang. Meisjes van 10—11 jaar: 1. Gom v. Diest; 2. Saas-tje Wondergem; 3. Neli van Mil. Meisjes van 12—13 jaar: 1. Willy van Rooien; 2. Ria Turk. 3. Klari v. Burik. Jongens van 89 jaar: 1. Herman Roest; 2. Kees Wondergem; 3. Simon de Vrede. Jongens van 1011 jaar: Driek Rietveld; 2. Joop Roest; 3. Nico de Vrede. Jongens van 1213 jaar: 1. Wils Vink; 2. Bert van Diest; 3. Jan van Mil. Na afloop van de wedstrijd werden de kinderen getracteerd op anijsmelk en snoep. Mevr. Van DiestTurk, die ook de wedstrijd leidde en de felle kou daarvoor trotseerde komt, wel een bijzonder woord van dank toe. Z0ETERMEER Aanbesteding K.I.-station. Zater dagmorgen werd in Ons Genoegen de bouw van het K.I.-station aanbesteed. Dit slation wordt gebouwd voor de fokvereniging Oe Horizon te Zoeter meer. Er waren zeven inschrijvers, die als volgt inschreven: fa. L. Ver- P. van Leeuwen, lid van de bouw-i meer Moordrecht 148.400; A. A. v. commissie, verwacht dat, evenals de I Weelde Nieuwerkerk a. d. IJsel N.C.B. de beide bisdommen in Noord 148.900; Th. Lalleman Pijnacker Brabant beslaat, de beide provincies 157.000; gebr. Huurman Zoetermecv In één nacht werd portiek wapendepot Raadsel te Amsterdam In de nacht van vrijdag op zater dag omstreeks kwart voor twee is in het portiek van een woning aan de Archimedesweg te Amsterdam een merkwaardige ontdekking gedaan. Op dat middernachtelijk uur werd de bewoner, een ingenieur, door een „onbekende" uit zijn bed gebeld, die hem vertelde dat hij iets in zijn por tiek had gevonden. Hij wees daarbij op een biscuitblik, dat geheel gevuld bleek te zijn met geweer- en sten patronen alsmede een seinpistool. Naast het blik ontdekte de verraste bewoner ook nog een geweer en een stengun. Een gewaarschuwde poli- tie-agent heeft de wapens en de mu nitie meegenomen naar het bureau. Bij nateling aldaar bleek het blik met 717 stenpatronen, 90 geweerpatronen, 3 „blanc's", 10 „magazijnen tot sten", een magazijn vuiler, 1 magazijn van een vermoedelijk f.n. pistool en een seinpistool te zijn gevuld. De politie staat met de vondst van deze verza meling voor een raadsel, tot nu toe, want men is doende de eigenaar van dit alles op te sporen. Bus tegen boom Vier gewonden I Op de Eperweg in de gemeente i Heerde is vrijdagavond een verkeers- ongeval gebeurd, waarbij vier perso- nen werden gewond: zij werden in het ziekenhuis te Apeldoorn opgeno men; drie hunner konden zaterdag morgen reeds worden ontslagen. Het ongeluk gebeurde met een autobus van de Veluwse autobus dienst, die onderweg was van Zwolle naar Apeldoorn. Volgens de chauf feur van de bus kwam hem een vrachtauto met oplegger tegemoet, die niet voldoende rechts hield Daar door was de buschauffeur volgens zijn verklaring gedwongen uiterst rechts te gaan rijden. Hij kwam daar bij in de sneeuwrand langs de weg en slipte. Dc autobus kwam tegen een boom tot stilstand. Vier inzit tenden: twee inwoners van Apel doorn en twee van Epe raakten ge wond. De groepscommandant van de rijks politie in Hattum heeft naar aanlei ding van het ongeval via de radio een oproep laten uitgaan naar de bestuurder van de vrachtauto met oplegger. Tevens werd de bestuur der van een personenauto, die achter deze vrachtauto aanreed, verzocht zich te melden. AGENT AANGEVALLEN DOOR EEN UIL Een politieagent die op wacht stond op het terrein van de Westfriese flora te Bovenkarspel werd donderdag aan gevallen door een woedende uil. De agent die zag, dat de uil een spreeuw aanviel, gooide een stuk sneeuw naar de uil. Direct vloog de vogel krijsend op de agent af en haakte zich aan diens uniform vast. Omstanders wis ten het dier te verjagen. Noord- en Zuid-Holland één L.T.B, zullen houden. Naar aanleiding van geopperde bezwaren over 't stichten van een gebouw, waarin ook de in stellingen ondergebracht zullen wor den, stelt de heer v. Leeuwen de ver- lininpsl V<>«l>»l nn gadering gerust met de verzekering, MJclIIIt?»» w DUIal 11 tl dat gezamenlijke bouw economisch Hamea-Gelei voor llw handen (Advertentie.) Jaarverslag Nationale Levensverzekering Bank „De stijgende tendens in de produk- tie aan nieuwe verzekeringen bij het levensverzekeringsbedrijf in zijn ge heel, valt eveneens (in versterkte ma te) waar te nemen bij de Nationale", schrijft de directie van de Nationale Levensverzekeringsbank te Rotter dam. De recordproduktie heeft ook geleid tot een record toeneming van het ver. zekerde bedrag, hetwelk eind 1955 tot bijn.a VA miljard is gestegen. In 1955 heeft de Nationale voor ruim 115 miljoen belegd. De netto toeneming van de hypo theken-portefeuille is gestegen tot ruim 147.miljoen. De leningen op schuldbekentenis zijn toegenomen met 30.7 miljoen. De vraag van de zijde van het be drijfsleven naar kredieten was dit jaar groter dan de laatste jaren het geval is geweest. Aan kredieten van deze aard stond eind 1955 uit een bedrag van ruim 74 miljoen. De bedrijfswinst bedroeg 10.515.805. Op het in 1955 vergrote geplaatste kapitaal ten bedrage van 15 miljoen wordt een onveranderd dividend uit gekeerd t.w. 35 pet. op het verplicht gestorte, terwijl op het onverplicht gestorte kapitaal een rentevergoeding van 4 pet. plaats vindt. BenzlnerknriD od aangegeven afstand. voordeliger zal zyn. Bij de rondvraag komen veel be langrijke kwesties naar voren. Om trent het centraliseren van de con trol e-bureaux gezondheidsdienst wor den sterke argumenten aangevoerd. Het blijkt uit verstrekte gegevens, dat twee bureaux in dezelfde rayons werken; er worden door de contro leurs duizenden kilometers onnodig afgelegd. De vervulling van het geestelijk adviseurschap wordt ter sprake ge bracht, waarbij meningen worden uit gesproken, dat de kapelaan van de St. Jansparochie te veel adviseur schappen heeft. Het bestuur zal met de deken overleg plegen of het mo gelijk is dat de pastoor van de Kruisherenparochie tot geestelijk adviseur wordt aangewezen. De heer L. v. Leeuwen brengt de ruilverkaveling ter sprake, zulks in verband met de uitbreidingsplannen in de gemeente. Men acht het de bes te oplossing in de verschillende pol ders peilingen te doen en bij geble ken voldoende belangstelling de Cul tuur Technische Dienst tot nadere voorlicht ir<g uit te nodigen. Desge vraagd deelde de poldersecretaiis mede, dat de. Cultuur Technische Dienst alleen dan bereid is tot ver dere voorlichting als het slagen in één of meer polders enigszins vast staat. Hierbij wordt er op gewezen, dat in net gev&l de bouwplannen in onze polders waarover zulke hard nekkige geruchten gaan doorgang zullen vinden, de verkaveling wel zeer urgent zal worden. In dit verband wordt een excursie naar een gebied waar ruilverkaveling tot stand is gekomen van belang ge acht. Het bestuur zal nu keuze doen: óf de proefboerderij óf een ruilver- ■kavelings object te gaan bezichtigen. Bij een bespreking waarbij de fi nanciële basis van de afdeling domi neerde, gaf de heer G. Overdevest in overweging (zij het dan voor één 149.650; L. Bontebal Zoetermeer 151.233; Maree Berkel 156.500. Het werk is gegund aan dc laagste in schrijver. Schaken. De kans wordt nu zeer groot dat „Promotie" het volgende sei zoen met een tiental zal mogen uit komen in derde klasse der competi tie van de Haagsche Schaakbond. De laatst gespeelde wedstrijd tegen H.P. S. V. 5 werd gewonnen met 7 y.2,1 i. De persoonlijke uitslagen waren: J. HagoortE. Grootendorst 10; H. BreugemW. C. v. d. Kuip 1—0;'J. OpdamJ. Bakker 10; A. Nühn— A. de Maager y.Mï.H. BerhoutW. Gijsbertsen yY', J. RoosH. Ax 10; M. v. StaverenH. v. Zelm YYi\ T. KalisvaartC. Snijders 10; G. de VriesJ. Blonk Y J. KalisvaartJ. Mallegrom M Er moet nu nog een wedstrijd ge speeld worden. Slaagt Promotie er in ook hier weer een overwinning te boeken, dan kan de vlag in top en is Promotie derde klasser geworden. IJswedstrijden. De afgelopen za terdagmiddag is voor Zoetermeer een middag geworden van Oudhollandse ijsvreugd. Dank zy het initiatief van de heer C. Akkerman werden op de Leidse Wallenvaart wedstrijden ge houden in ringsteken per arreslede. Het is een feestelijk gebeuren gewor den. De besneeuwde poldervaart met zyn dikke ijslaag, de wapperende vlaggen, op dc achtergrond het oude dorp met de'winterse struiken en bo men, waarboven de Hervormde kerk met zyn typische Oudhollandse toren uistak en dat alles overgoten door een stralende zon, maakten het geheel tot een schilderij van een oudholland- se meester. De prijzen vielen als volgt: le pr. B. v. d. BruyG. v. d. Bruy; 2e pr. A. v. d. BruyC. v. d. Bruy; 3e pr. A. Heijdra-mevr. v. Beek; 4e pr. J. de Vrijmevr. de Vrij; 5e pr. G. v. Straalenmevr. v. Straalen. Op het zaterdag te Hilversum gehouden examen voor het diploma typen (tienvingersysteem) slaagden de dames Riet van der Linde, Nel de Kater en Francien v. d. Linden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5