Sluier opgelicht van de nieuwe techniek bij sluiting zee armen Plastic gaat bij dijkbouw ook een rol spelen Prof. Gerbrandy matigde zich Westerling gaf andere lezing van zijn aanhouding in Brussel ZATERDAG 25 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Afgestapt van systeem Afsluitdijk Voor de vergadering van het Kon. Instituut van Ingenieurs in Scheve ningen onthulde ir. H. A. M. C. Dib bits, hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat iets over de technie ken, die voor het afsluiten van de zeearmen thans in studie zijn. Men is afgestapt va» het systeem, zoals bij de Afsluitdijk is gebruikt. De gedach ten gaan thans naar verschillende methoden van bodemversterking uit. Hierbij zal stortsteen of mijnsteen een belangrijke rol moeten spelen. Het bezwaar bij de vroegere metho den is, dat zand-en de thans niet voor handen kleileem door de grote stroomsnelheden men verwacht plm. 3 meter per seconden op enkele plaat sen) tussen steen wordt uitgesckuurd. Reeds zijn proeven genomen met lap pen plastic van 300 meter lengte en meter breedte, die door een speciaal „schip" op de zeebodem worden ge spreid en waarop eventueel ste»-n worden gestort. De 1 millimeter dikke plastic-lap voorkomt wegspoelen van zand. Hoewel doze methode, in theorie, thans favoriet is, zal men vermoede lijk binnenkort nog een andere ma nier proberen. Hierover kan ir. Dib- bits zich nog niet uitlaten. Aangezien zinkstukken van het klassieke steen binnen een paar jaar door paalvorm en schimmels worden aai. getast en de bodembescherming 3 tot 7 jaren moet houden, voordat een dijkslichaam kan worden gelegd, neemt men proeven met fabriekmatig vervaardigde zinkstukken uit geasfal teerde rietplaten, terwijl voorts het impregneren van'de bodem zal wor den beproefd. Brede sluitgaten De ervaringen in kleine sluitgaten hebben geleerd, dat zicJh daar snelle stromingen vormen met sterke zijde lingse wervelingen, die grote meren uitslijpen. Vandaar, dat men zo breed mogelijke sluitgaten zal kiezen, waar in speciale typen caissons zullen wor den gevaren. Deze caissons zijn zgn. doorlaat-caissons, eigenlijk hulpslui zen, die tijdens het varen gesloten zijn het houten luiken, dooh na zin ken worden opgezet. Ligt eenmaal de gehele rij caissons, dan worden bij dood tij gelijktijdig betonnen sluit- deuren aangebracht, waardoor de stroom wordt afgesneden. Deze cais sons zullen dus rusten op de gestorte steen, diè op een der nieuwe soorten bodembeschermingen ligt. Het steen storten zal niet meer „luk raak" kun nen geschieden, maar met een soort in omgekeerde richting draaiende „baggermolen" worden neergelaten. Een prototype daarvan is in aanbouw. Ir Dibbits zeide samenwerking met het bedrijfsleven bij de voorberei ding van de sluitingen op hoge prijs te stellen. Reeds zijn vruchtbare re sultaten hiervan aanwijsbaar. Het bedrijfsleven zal door de rijkswater staat zoveel mogelijk op de hoogte van de gang van zaken worden ge houden, bij voorbeeld door middel van vergaderingen van het Kon. In stituut van Ingenieurs. Overwinteren van caissonsdijk namelijk een hoofdzender bij Roo sendaal en twee hulpzenders bij Aar- deraburg en Scheveningen. Deze zen ders verspreiden een ongemoduleerde draaggolf in zodanige richtingen, dat over land en zee ahw een net van blokken van 500 bij 500 meter ont staan, waarop bepaalde ontvangers nauwkeurig reageren en daardoor de plaats op 3 tot 10 meter nauwkeurig direkt aangeven. Die zenders kosten een ton, de ontvangers 10 mille per stuk. Voor het controleren van zinkstuk ken op de bodem zal men t.z.t. akoes tische en elektrische 'hulpmiddelen hebben. Radio biedt uitkomst Voorts wordt overwogen om de wa terpeilen in de verschillende zeegaten langs radiografische weg over te bren gen naar baggermolens en andere werktuigen, teneinde een zo nauw keurig mogelijke afwerking van het bodemprofiel in een sluitgat te be reiken. Reeds zijn proeven genomen om te zien hoe het moderne materieel zich in de af te sluiten zeegaten zal ge dragen. Gebleken is, dat in ongeveer 10 percent van het jaar daar niet gewerkt kan worden zonder speciale malatregelen en tecihnieken. Op dit punt worden onderzoekingen ver richt om het aantal werkdagen zo is scheefgezakt. groot mogelijk bij zo klem mogelijk risico te krijgen. Het getijverschil is in de Oosterschelde plm. 3 meer te> gen bij de Afsluitdijk indertijd öO centimeter bij ongeveer gelijke totaie waterafvoer, zodat de omstandighe den aanzienlijk verschillen. 't Haringvliet Ir. J. W. de Vries, hoofdingenieur directeur van de rijkswaterstaat heeft voor de vergadering een en ander verteld over de afsluiting van het Haringvliet, welke werk 10 tot 12 jaar zal vergen. Waarschijnlijk zal tegelij wertijd de noodzakelijke dam door de G^evelingen (met schutsluis) worden gelegd en misschien ook de Volke- rakdam (met sluis). De dam door het Haringvliet zal in een dijkvak over 1000 meter 17 spuisluizen van elk 60 meter breed en met een diepte van zes meter min NA.P. moeten bevatten. Het ligt in de bedoeling midden in het Haring^ vliet in twee jaar tijds een bouwput voor de sluizen te maken. Deze 17 sluizen zullen op 15000 heipalen moe ten rusten. Zijn de sluizen na plm. jaar gereed, dan zal de bouwput moe ten worden afgebroken, waarna de toeleidingsdammen van Hellevoetsluis en Stellendam zullen moeten wor den gemaakt. De sluizen zullen nodig zijn om bij ijsgang de schotsen naar zee kwijt te kunnen. Een diepgaande studie wordt ge maakt van de golfbeweging voor liet Haringvliet met behulp van 5 in Ne derland uitgevonden bewegingsme ters. Een dergelijke meter staat thans ook in de Lauwerszee. Voor Katwijk werd er ook een neergezet, maar deze TWEEDE KAMER Sprekende over het afsluiten van de Oosterschelde zeide ir. Dibbits o.m. dat in de afsluitdijk een rij door- laatcanssons van 4000 meter moet ko men. Voor dit deel van het dijks lichaam zal nadien 30 miljoen kubieke waarvan meter zand worden opgespoten, het- geen niet één seizoen zal kunnen ge beuren. Daarom zal men een methode moeten vinden om de caissonsdijk aan één kant veilig te kunnen laten over winteren. Het zal voor de vaar- en werktui gen, die bij de dijkbouw nodig zijn, belangrijk zijn, dat zij zich snel en precies zullen kunnen oriënteren. Daarom is een systeem voor plaats bepaling uitgedacht met drie zenders, Moet zelfbeschikkingsrecht N. Guinea verankerd worden? De donderende verwijten, diet prof. Gerbrandy gistermiddag minister Beel naar het hoofd heelt geslingerd, srtoomden in de bedding van een be leefd murmelend parlementair beekje. De humor, die uit de woorden van Gerbrandy sprak, wezen er eergiste ren al op, dat hij het zo kwaad niet meende, maar gisteren heeft Ger brandy onder druk van prof. Oud zijn verwijten toch sterk afgezwakt. Hij zei, dat hij niet zonder meer had willen beweren, dat minister Beel in de gevangenis thuis hoort. Het gaat hier allemaal veel gezapiger dan in Engeland, waar niemand het vreemd vindt, als de ene afgevaar digde de ander belooft met hem de vloer van de vergaderzaal aan te dweilen. Maar prof. Oud meende, dat Ger brandy voorzichtig moest zijn met zijn uitlatingen. We mogen niet te rugkeren naar „barbaarse tijden van enkele eeuwen terug". „Het is wel eens nodig", aldus prof. Oud, „de grondwet te schenden, om dat het niet anders kan". Hij vroeg zich af of ook Gerbrandy als minis ter-president te Londen de grondwet niet geschonden heeft, zelfs zonder dwingende noodzaak. Bij het politie- besluit bijvoorbeeld. Prof. Gerbrandy: „Van het hele politie-besluit weet ik geen snars meer af!" Van de beschuldigingen aan het adres van minister Beel bleef overi- zelfbestuur moet worden opgevoed maar een uiteraard beknopte formu lering zou moeilijkheden kunnen op leveren. Bovendien zou een stemming over deze vraag de indruk wekken alsof een deel van de Kamer niet vóór zelf beschikkingsrecht. zou zijn. Mr. de Graaf (K.V.P.), dit een der gelijk voorstel had gedaan, was ge voelig voor de argumentering van minister Beel. Hij trok zijn voorstel in, maa.r de heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) gebruikte het in getrokken voorstel, vereenvoudigde het hier en daar en diende het op7 nieuw in. Hij erkende, dat hij pla giaat pleegde. Volgende week zal over de voor stellen gestemd worden. Ondernemingsraden „getrapt" gekozen Niet in strijd met de wet Het communistische Kamerlid, de heer Reuter, had zioh ongerust ge maakt, dat in sommige bedrijven ge trapte verkiezingen werden gehou den bij het kiezen van de leden in ondernemingsraden, en deswege vra gen gesteld aan de minister van so ciale zaken. De staatssecretaris heeft hierop ge antwoord, dat in bepaalde bedrijven door de omvang en verscheidenheid van personeel directe verkiezingen niet of niet goed mogelijk waren. Daar de wet op de ondernemings raden spreekt van „verkiezen" en niet nader omschrijft hoe gekozen moet worden, acht de staatssecreta ris de „getrapte" verkiezingen niet in strijd met de wet. Winkelcentrum zegt de contracten op De Rotterdamse winkelstad De Twaalf Provinciën, die vijf jaar gele den geopend werd, schijnt niet het succes te hebben opgeleverd dat men er in het begin van verwachtte. Om hierin wijziging te brengen heeft men een nieuwe directeur benoemd, de heer P. van der Meulen uit Naar- den. Een van de eerste daden van de nieuwe bestuurder was het opzeggen .van de contracten met alle huidige huurders per 10 maart. Na de ont ruiming hoopt men nieuwe groepen vakbekwame middenstanders uit alle .provincie aan te trekken om de open gevallen plaatsen te bezetten. De ves tiging zal de middenstanders aan trekkelijk worden gemaakt door een streektentoonstelling, die het gehele Jand af zal reizen. NEDERLANDS AUTOPARK-naar landen van herkomst DRIE WEKEN NA AUTO-ONGELUK GESTORVEN In 'het ziekenhuis te Venlo is gis teren pater Jeroen Bulte aan de ge volgen van een auto-ongeluk van drie weken geledén overleden. Bij het on geluk liep hij hoofdwonden op, maar zijn toestand werd niet ernstig ge oordeeld. Pater Bulte was na de bevrijding vele jaren aalmoezenier bij de Land macht. DODELIJKE VAL De 54-jarige Harry Sjoerdsma, werkzaam in het concertgebouw „de Vereniging" is in Nijmegen met zijn fiets geslipt en gevallen onder een juist passerende auto. Hij liep ern stige inwendige kneuzingen op en werd naar het Candsiuszriekenhuis vervoerd, waar hij aan de verwon dingen is bezweken. In vergelijking met voor de oorlog land is na de oorlog belangrijk ge- is er een belangrijke verschuiving stegen. Het land dat tegenwoordig de waar te nemen in de auto-uitvoerende meeste auto's in ons land invoert is landen. De V.S. b.v. voerde voor de Duitsland. oorlog 65% van de auto's in. Dit aan- Samenvattend is dus te zeggen, dat tal is thans teruggebracht tot slechts Nederland ruim 80% van zijn auto's 18%. De invoer van auto's uit Enge-uit Europa betrekt. Invoer en assemblage van personenauto's in Nederland Deze groeiende auto-dichtheid van Nederland heeft uiteraard het gevolg dat de invoer ook belangrijk toe neemt. Met uitzondering van de „Korea-jaren" vertonen de invoer- cijfers van ons land dan ook jaar op jaar een belangrijke stijging. Boven dien is na de oorlog in ons land de assemblage-industrie tot groter ont wikkeling gekomen, doordat meerdere buitenlandse auto-bedrijven in ons land assemblage-bedrijven hebben gesticht. Dat wil dus zeggen dat de onderdelen naar ons land worden ge transporteerd en hier tot complete auto's worden verwerkt. TWENTSCHE BANK VEHOOGD DIVIDEND Kostenniveau verder gestegen Het verslagjaar 1955 bracht voor de Twentsohe Bank grote omzetten op ieder gebied, en de uitkomsten noemt de directie gunstig. De totale baten stegen tot 42.7 (v.j. 38.9) miljoen, waartegenover een stijging van de kosten, w.o. salarissen en voorzienin gen, stond tot 26.5 (24.1) miljoen. Daarnaast vereisten belastingvoorzie ningen 6.7 (6) miljoen. Voor af schrijving op dibiteuren en reserve ring werd- nog 2.5 (onv.) miljoen bestemd, waarna het nettowinstsaldo bijna 7 (v.j. 6.3) miljoen beliep. Hieruit wordt zoals bekend 11 (10) dividend voorgesteld over het kapi taal ad 49 miljoen. de schilderspartoons de grootste aan nemers. Voor 75 percent vinden de schildersbedrijven hun bestaan in onderhoudswerk en voor slechts 25 percent in nieuwbouw. In het protest- schrijven tegen deze voorgenomen wijziging hebben de schilderspa troonsbonden voorts om een onder houd met de minister verzocht om hun standpunt mondeling te kunnen toelichten RECHTZAKEN VAN HET VORSTFRONT Badkamer werd vogelhospitaaltje; wilde zwijnen vochten om toffee Toestand critiek De onbarmhartige vorst blijft de steeds driester wordende vijand van vogels en iedere dag vallen er meer slachtoffers, terwijl de mens dikwijls machteloos is om hulp te ver lenen. Vooral in de Vliet en de provin ciale vaart bij Delft sterven dagelijks tientallen vogels door bevriezing; voor voedsel kunnen dé mensen zor- ettis weinig over. Gerbrandy moestsen en de DeIflse schoo[jeugd erkennen, dat prof. Beel het stuk,lzor(rt daar iIlderdaad bewonderens- hij grondwetsschending vreesde, niet eens getekend had. Zelfbestuur Nieuw Guinea. Overigens heeft de Tweede Ka mer geruime tijd gesproken over de vraag of het wel raadzaam is het streven naar zelfbeschikkingsrecht in de grondwet te verankeren. Minister Beel meende van niet. Na tuurlijk is de regering het met het parlement eens, dat de bevolking tot „Het is bepaald niet waar, dat ik in Brussel in een nachtclub ben gearre- teerd. Ik ben op straat aangehouden, toen ik op weg was van een café waar ik een zakelijk gesprek had ge had met twee Engelsen naar het huis, waar ik tijdelijk woonde". Dit heeft gistermiddag de heer Wester ling verklaard, die vannacht in Den Haag is aangekomen na van de Bel gische autoriteiten de aanzegging te hebben gekregen België te verlaten na zonder geldige papieren te zijn aangetroffen. „Ook is het niet waar, dat ik ben aangehouden tijdens een routiné-controle. Dicht bij mijn huis werd ik met een van mijn vrienden plotseling omsingeld door negen le den van de Belgische staatsveilig heidsdienst en het was duidelijk, dat zij op dit moment hadden gewacht", aldus zeide Westerling, wiens verkla ring werd bevestigd door een Belg en een Nederlander, die aanhouding hadden bijgewoond. Westerling deelde mede, dat hij donderdagavond met een particuliere auto zonder geleide naar de Belgisch- Nederlandse grens was gereden, na de Belgische autoriteiten te hebben verteld, waar hij de grens zou over- wacht door de rijksrecherche, die hem na een ondervraging per auto naar Den Haag bracht, waar hij bij een hotel werd afgezet. Vandaag is Westerling bijna drie uur op het par ket in Den Haag verhoord. Hij wei gerde te zeggen, wat tijdens dit ver hoor ter sprake is gekomen, doch liet doorschemeren, dat behoudens een voorbehoud, hij over volledige bewegingsvrijheid beschikt. Op een vraag, waarom hij naar Nederland is teruggekomen, terwijl hij de keus had naar andere landen te gaan, zei de hij slechts: „De toekomst zal het leren". Hij verklaarde tijdens zijn af wezigheid uit Nederland van ruim vijf maanden in België, Frankrijk, Spanje, Portugal „en verder" te zijn geweest. Hij had daar zo zeide hij „nuttige voorbereidingen kunnen treffen". Minister van justitie: geen reden tot aanhouding. Van het ministerie van justitie vernemen wij, dat tegen Westerling een onderzoek gaande is „ten aan zien van enkele feiten". Verdere in lichtingen konden niet worden ver strekt. Wel deelde men mede, dat de .huidige stand van het onderzoek gaan. Aan de grens werd hij opge- geen reden geeft tot aanhouding." waardig voor maar tegen het dichtvriezen van het water en de daarmede gepaard gaande vastvrie zing. der vogels is men vrij machte loos. In de vroege morgenuren trekken velen naar de bedreigde plaatsen om de vogels, die vastgevroren zitten, te redden, maar het aantal doden wordt iedere dag talrijker. Tragisch zijn dikwijls de verminkin gen; zo vond meni gisteren een eend, die kennelijk een grote afstand zon der poten gevlogen had; toen het beest eindelijk dodelijk vermoeid ging liggen, stierf het kort daarna. Hij bleef. Mej. Renee Waller uit Delft heeft van de huiselijke badkamer een tijde lijk vogelhospitaal gemaakt; tiental len vogels, die door de vorst met de dood bedreigd worden, .vinden bij haar een gastvrij onthaal en in de badkamer kunnen zij rusten, eten en ook nog een bad nemen in de badkuip. Zij zijn vrij om weg te vliegen, wanneer zij willen en de meeste vo gels Zoeken dan ook de vrije lucht weer op, wanneer zij op verhaal ge komen zijn. Maar een klein duik eendje schijnt het plan opgevat te hebben om de winter in de badkamer door te brengen. Het vertoeft er al enkele weken, voelt zich volkomen op zijn gemak en toont niet de minste neigingen om te vertrekken. Ruit bolgetrokken. Om de vogels, die op zee door de hongerdood bedreigd worden, te hel pen, heeft de Noord Zuid Hollandse Reddingmaatschappij reddingboten toegezegd om voedsel te brengen. Een dierenvriend, die gisteren door de bossen van de Veluwe reed, zag bij de weg afrastering een verzame ling wilde zwijnen staan. Daar hij niets anders dan toffees en zuurtjes bij zich had, gaf hij de dieren deze versnaperingen te eten en grommend van dankbaarheid verdrongen beesten elkaar om de lekkernij te pakken te krijgen. Tenslotte moest in Goes een halve etalage afgebroken worden omdat de vorst de sponningen zozeer had doen krimpen, dat de grote ruit bol was getrokken en ieder ogenblik uit de voegen kon springen. Politie, brand weer en vaklieden zijn onder het toe ziend oog van de verzekeringsagent geruime tijd bezig geweest om het gevaar te keren, hetgeen met succes bekroond werd. Dit weekeind kolenvervoer Volgende week geen aanvoerstagnatie meer Door moeilijkheden bij de lossing van bevroren kolenwagens en rail stagnatie is er deze week stagnatie opgetreden in de roulering der kolen- treinen van en naar de Limburgse mijnen. Bij de staatsmijnen heeft men hierdoor reeds ongeveer 8.000 ton industriekolen in voorraad ei ook bij verscheidene partiouliere mij ,nen liggen enige duizenden tonnen .industriekolen in afwachting van ver voer. Bij de Nederlandse Spoorwe gen verwacht men dat zaterdag, zon dag en maandag het kolenvervoer ten volle zal doorgaan door het in Jassen van treinen, die onder norma le omstandigheden op die dagen niet rijden. Men hoopt, indien bij de los sing wordt medegewerkt, daardoor in de loop van de volgende week de achterstand in de roulatie der kolen, wagons weer te hebben ingehaald. BROK BEVROREN STEENKOOL. Vrijdagmiddag om twaalf uur werd de 31-jarige arbeider van de Zaan- damse havenstichting W. Wouters uit Schagen, die werkzaam was bij de kolenopslag van de hoogovens te IJmuiden getroffen door een brok samengevroren fijnkolen, dat van een 12 meter hoger gelegen aan voer hand naar beneden kwam. De man viel en kwam met zijn hoofd tegen de muur van een gebouwtje terecht. De heer Wouters, die gehuwd was, werd naar het rode kruis ziekenhuis te Beverwijk vervoerd, waar hij aan de bekomen hoofdverwondingen is overleden. HAAGSE POLITIERECHTER. NIET SCHELDEN. Een niet verschenen fabrikant uit Langeraar werd door de Haagse Po litierechter bij verstek overeenkom- Grote stijging van debiteurensaldi stiê de eis wegens belediging ver- -r, oordeeld tot ƒ30,— of 10 dagen. Hij De baten uit rente en wissels ste-|iad de fejten erkend. Hij had scheid gen tot zo.9 (2L6) min terwijl woorden gebezigd tegen éen vrouw, de winst -uit_ het effectenbedrijf toe- dje j,em op de fabriek werkzaam nam tot 8.6 (7.1) min. De provisie baten beliepen 9.2 (9.3) miljoen, en aan dividenden uit deelnemingen werd 1 (0.9) miljoen verkregen. De post salarissen en tantièmes liep op tot 16.4 13.7) miljoen, terwijl de onkosten een verdere aanwas tot 7.7 (6) miljoen vertoonde. Daarnaast vereisten pensioenvoorzieningen 2.2 (3.3 inclusief extra-storting) miljoen. Op gebouwen werd 1.1 (onv.) af geschreven. Belastingvoorzieningen vereisten 6.75 (6) miljoen. Naast 'n aotatie aan stille reserves van 2.5 (onv.) werd uit het saldo-nettowinst van 7 (6.3) miloen, nog ca. 600.000 (onv.) aan de reserves toegevoegd. Het bedrijfsleven, aldus het ver slag slaagde -er in 1955 niet ten volle in de middelen benodigd voor de verbetering en uitbreiding van het -machinepark en voor de financiering van de verhoogde omzetten uit eigen kracht op te brengen. Naast de kapitaaimiax-kt, hebben de banken hierin door middel van kre dieten voorzien. Het saldo debiteuren van de Twent- sche Bank en geaffilieerde instellin- was en die hij er van verdacht de mensen van het werk te houden. GROTE WOORDEN. Een grondwerker uit Alphen a. d. Rijn werd op 28 augustus j.l. door een hoofdagent staande gehouden toen hij omstreeks half zes 's avonds met zijn bromfiets in de Stations straat reed. Verdachte had 'n voet balwedstrijd bezooht en wat gedron ken in de cantine van de voetbalver eniging. Sa-men met een vriend keer de hij huiswaarts. De vriend slin gerde en toen enige agenten wilden ingrijpen nam verdachte het voor zijn vriend op. „Je moet nu eens pro beren mijn te slaan. Op het bureau durven jullie hè als jullie met zijn drieën zijn", had verdachte gezegd. Hij was nu gedagvaard maar niet verschenen voor de Haagse Politie rechter. Overeenkomstig de eis kreeg hij nu ƒ40,— boete of 10 da gen. KLOPJE OP DE SCHOUDER. Een week gevangenisstraf eiste de officier van justitie bij de Haagse Po gen steeg van 345 min. per ultimo j ütierechter tegen een 37-jarige mon teur uit Leimuiden, omdat deze op 23 september j.l.. een deurwaarder uit Leiden met een steeksleutel vrij on zacht op de schouder had geklopt. Verdachte was kwaad geweest op de deurwaarder. Er was een betalings kwestie geweest met een familielid. Tweemaal zou vex'd. een afspraak hebben gemaakt met de deurwaar der om over deze zaak te spreken, maar beide malen als hij in Leiden kwam was de deurwaarder er zelf j I niet. Toen was de deurwaarder op 23 commissaris van politie teseptember 's avonds met een dag- rpnnaop Vpr^npLrt nampnc Ho vaarding gexomen, terwijl er nog an dere mensen bij hem in de werk plaats waren. Verd. had zich niet meer kunnen beheersen en de deurwaar der had ijlings in zijn auto de vlucht moeten nemen. De deurwaarder diende ter zitting een civiele vorde ring in van 3.75 omdat verd. zijn vulpen had stukgeslagen. De politie rechter legde de monteur een week voorwaardelijke gevangenisstraf op en 15,boete of vijf dagen met verplichting tot schadevergoeding. 1954 tot 330 min. per ultimo 1955, Anderzijds, liep het totaal van kre- diteuren ad 770 (v.j. 724) min. en deposito's op termijn van 201 (v.j. 283) miljoen met 16 miljoen terug tot 971 miljoen. 2 Haagse jongetjes spoorloos verdwenen De 's-Gravenhage verzoekt namens de ouders de opsporing en terugbren ging van Tobias Everhardus Wig mans, geboren te 's Gravenhage 7 augustus 1947 en Wilhelmus Fred Bruins, geboren te 's Gravenhage op 26 januari 1946, die sinds 23 februari 1956 spoorloos zijn; een ongeluk wordt gevreesd. Signalement Tobias Wigmans: lang ongeveer 80 cm, donkerblond haar, kleding blauw grijs regenjasje, don kere spijkerbroek en zwarte kaplaar zen. Signalement Wilhelmus Bruins: lang ongeveer 1 m, tenger postuur, donkerblond haar, kleding bruine lange broek, donkerblauwe j opper en groene trui. SCHTLDERSPATROONS VREZEN SCHEVE CONCURRENTIE. De gezamenlijke schilderspatroons bonden hebben in een schrijven aan de minister van economische zaken hun ongerustheid geuit ten aanzien van het verschenen ontwerp vesti- gingsbesluit voor de bouwn ij verheids- bedrijven 1956. Dit ontwerp bevat de bepaling dat ook aannemers, bij onderhoudswerk schilderwerk mogen uitvoeren. Dit nu, aldus de landelijk voorzitter van de katholieke bond van schilderspatroons „Sint Lucas", dé heer H. A. Kok te Eindhoven in een vergadering van het gewest Utrecht van deze bond te Deventer, tast het bestaan van de schilderspa troons aan. In de bouwnijverheid zijn POLITIEMAN NAM DIT NIET. Bittere woorden sprak de opper wachtmeester der Rijkspolitie uit Hoogmade voor de Haagse Politie rechter in de zaak tegen een niel- verschenen scheepmaker uit Hoog made. Deze was gedagvaard omdat hij verzet had gepleegd tegen de politie man. Zondag 16 oktober 1955 had de po- Iiteman hem vex-geefs gemaand het niet-brandend achterlicht van zijn fiets te x-epareren. Toen de politie man hem naar het bureaxi wijde brengen had verd. zich door rukken en trekken weten los te krijgen en hij was er vandoor gegaan. De wachtmeester noemde ver dachte „een buitengewoon lastig per sonage met een grote mond als er an dere knapen bij zijn". De rechter veroordeelde verdachte tot een week gevangenisstraf voorwaax'delijk met drie jaar proeftijd en 10,boete of vijf dagen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 8