ten en koningen Opper herd ar aller stammen ZATERPV3 25 FEBRUARI 1958 DE LEIDSE COURANT Paus Plus XII tachtig jaar Op 2 maart 1876 werd Eugenio Pacelli in het Palazzo Pedicone te Rome geboren. In 1939, 63 jaar later wederom op 2 maart werd kar dinaal Pacelli door het conclaaf tot paus verko zen. Hij koos de naam van Pius XII. Vrijdag 2 maart a.s. is het dus de tachtigste verjaardag van paus Pius XII en de 17e verjaardag van zijn verkiezing tot paus. Foto's en gegevens van nevenstaand artikel zijn ontleend aan de boeken „Pastor Angelicus" en „De Paus in het Vaticaan" beide geschreven door mgr. dr. Jan Olav Smit, ep. Par., kanunnik van de St. Pieter te Rome. houdt de Paus een slecht geschreven briefje voor met een vraag, waarop Z. H. goedig antwoord; een soldaat op krukken liet eens in zijn verbouwereerdheid zijn muts op de gïond vallen, die de Paus dienstwillig voor hem opraapte; een gewone arbeider zeide zacht tegen de Paus, dat hij graag biechten wilde, en Z. H. nam hem mee naar een hoek van de zaal en luisterde aan dachtig naar zijn ootmoedig gefluister. j^ater, toen de „bestormingen" te hevig werden, möest de maatregel genomen worden, dat de Paus op een draagstoel boven de menigte werd uitgedragen. Ook dan was hij een en al beminlijkheid. Hij zegent niet met stijf hieratisch gebaar, maar welhaast met wuivende hand. Hij buigt zich naar links en rechts, zo nu en dan een hand grijpend of de krullen van een hoog geheven kind aaiend. Aldus is de paus in waarheid het levende beeld van de ^Pastor Angelicus'', de engelachtige herder. OPPERHERDER J^Jaar liever nog dan als vader van vorsten en konin gen, zien wij, gelovigen, hem als de vader, de „op perherder van alle stammen". Hoe ontroerend niet zijn de audiënties, die de H. Vader geregeld toestaat. Herhaaldelijk, vooral tijdens het H. Jaar 1950 was de toestroming van pelgrims die de Paus wilden zien zo groot, dat de audiëntiezalen van het Vaticaan onmoge lijk de ontzaggelijke menigte konden bevatten. Paus Pius XII openbaart tijdens zijn audiënties kennelijk zijn vaderhart. Hij is één en al goedheid en hartelijk heid. Dikwijls komt hij te voet de grote ontvangstzaal binnen en blijft na afloop der audiëntie lange tijd onder de aanwezigen verwijlen, als een vader temidden van blijde familieleden, die allen opdringen en trachten hem te naderen en zijn hand te grijpen. Hierdoor ont- itond niet weinig gedrang, ééns zelfs zulk een verwar ring, dat de vissersring van 's Pausen vinger getrokken werd. J_Joeveel schilderachtige taferelen heben zich bij de audiënties niet afgespeeld. Mgr. dr. J. O. Smit schrijft: „maar hoogst zelden drukken de kinderen zich met angstig opengesperde ogen vol ontzag tegen de moeder aan; gewoonlijk grijpen zij blijde de hand van de Pauh en bieden bloemen of bruidsuikers aan, die de Paus dankbaar lachend aanvaardt; een werkvrouw met een zakdoek over het hoofd, zoals de Romeinse vrouwen gewoon zijn het hoofd te bedekken in de kerk, Consecratie tijdens het dagelijks Misoffer» van de wijze waarop gij tegenover hen (de bezette lan den) optreedt, die door het oorlogsgeweld in uw macht zijn gevallen". E5j de kopfoto: De Paus tussen e gebombardeerde bevolking van Rome op 13 augustus 1943. Rechts van boven nar teneden: Zusters volgen met intense aandacht de schreden van de Paus. De assisterende bisschoppen bij de Pausmis. Kinderen worden hoog geheven en grijpen de zegenende handen van de Paus. *J*oen Eugenio Pacelli de driekroon op het hoofd werd geplaatst, klonken de woorden: „Ontvang de tiaar, versierd met drie kronen, en weet, dat gij Vader van vorsten efi koningen zijt, de -bestuurder van het aard rijk, de plaatsbekleder van onze Zaligmaker Jezus Christus, Wie eer zij en glorie in de eeuwen der eeuwen. 241 Opperherders gingen sinds Petrus aan het paus dom van EÜgeriio Pacelli vooraf, velèn vielen als mar telaren, anderen werden gehoond, verbannen, bedreigd, maar nóg staat als wachter de rots van Petrus. „Vader van vorsten en koningen, vader van de vol keren", is wel zeer toepasselijk op het herderschap van Paus Pius XII. In 1941 schroomde Pius XII niet zich tot de mogend heden te richten, die tijdens deze oorlog landsgebieden bezet hielden: „Bedenkt, dat de zegen of de vervloe king- van God over uw eigen vaderland kan afhangen Y -k VERDEDIQER yele malen heeft de paus zijn stem laten horen aan de machthebbers in de oorlogsdagen. „Defensor civitatis" zal in de geschiedboeken ongetwijfeld een tekenende eretitel van Pius XII worden: „verdediger van de Eeuwige Stad Rome". Hij weigerde op verzoek van de Duitsers zijn toevlucht in Duitsland te nemen, en sprak in het openbaar: „Al wie het wagen durft de hand tegen Rome op te heffen, zal voor heel de be schaafde wereld en voor het oordeel van God schul dig staan aan Moedermoord!" Op zondag 4 juni 1944, de sluitingsdag van het Octaaf, hief 's avonds tegen zeven uur de predikant aldus lezen wij in het boek „Pastor Angelicus" geschreven door mgr. dr. Jan Olav Smit op de preekstoel van San Ignazio hoog zijn handen ten hemel en smeekte in een roerend gebed Maria's machtige hulp bij haar Zoon af, opdat Rome tooh voor de gruwel gespaard mocht blijven. Toen de ontroerende plechtigheid ten einde was en de talrijke menigte in gelatenheid het kerkgebouw verliet, zag men met blijde verbazing, dat God wer kelijk op Maria's voorspraak wonderbaar ingegrepen had: aan de ene zijde van de stad trokken de geallieer den overwinnend Rome binnen en aan de andere zijde vluchtten de Duitsers ijlings het ongedeerde Rome uit. Hieronder: Zangertjes op audiëntie

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7