Katholiek medisch opvoedkundig bureau Voor kinderen, wier geestelijke gezondheid gevaar loopt PROGRAMMAWIJZIGING Circus Arena Jules de Corte en voor goed begin Luc Lutz zorgden van Boekenweek Scheep BIOSCOPEN AVONDRUST STILLE OMGANG 1956 I Morgenochtend worden de kaarten verkocht f Bekende rijders in Vier-Merenwedstrijd LMtLGAT ZATKRDAG 25 FEBRUARI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 THANS OOK TE LEIDEN: Nu Jiet Leidse Katholiek Medisch Opvoedkundig Bureau zijn werkzaam heden aan de Hooglandse Kerkgracht 32 aanvangt, kan dit worden gezien in het volgende licht: De zorg voor de geestelijke gezondheid breidt zich in ons land, ook van Katholieke zijde, meer uit. Steeds meer toch wordt men zich bewust, dat het de mens als plicht is opgelegd, zorg te hebben niet alleen voor de gezondheid van het lichaam, maar ook voor de gezond heid van de geest. Immers zo wordt hij in staat gesteld, om met helderder inzicht en vrijere wil zijn eindbestemming te bereiken. Gelijk het gebed op de 19e zondag na Pinksteren zegt: „Opdat wij onge hinderd naar geest en lichaam het Uwe als vrije mensen mogen volbrengen". Ook een litteken groeit Een Hollands gezegde wil, dat men het kwaad in de wortel aanpakt. Be hoeft het dan verwondering te wek ken, dat de geneeskunst, en dus ook de geneeskunde van de geest, (of psy chiatrie) zijn zorgen vooral richt op het kind? Een diepe brandwond ter grootte van een dubbeltje op de huid van een baby geeft een litteken ter grootte van een gulden, wanneer het kind volwassen is geworden. Wat aan het kind op jeugdige leeftijd geestelijk wordt misdaan (en op dit gebied wordt veel mis, d.w.z. verkeerd, ge daan in de meeste gevallen nog .met goede bedoelingen) geeft niet .zelden aanleiding tot een karakter- .vervorming. Anders gezegd: de mens, die zich een vervormde manier van leven heeft eigen gemaakt, vaak zonder dat hij zich dat bewust ise, maakt het an deren en zichzelf moeilijk. Ja, soms té moeilijk: dan geeft hij zijn nood te kennen door overspannenheid, ze nuwinstorting, of hoe men die gees telijke ziekteverschijnselen als angst, 'slapeloosheid, piekeren en lusteloos heid ook wil noemen. Ieder mens is persoonlijk verant woordelijk voor zijn gezondheid, maar zolang het kind onmondig is, dragen de ouders die verantwoorde lijkheid. Voor een gedeelte kan men die verantwoordelijkheid afwentelen op de dokter. De geneesheer immers is degene, die in de maatschappij ge roepen is, om te waken voor de ge zondheid, geestelijk zowel als licha melijk. Minder verantwoordelijkheid kan men van zich afschuiven, als het gaat O™ de zorg voor b.v. een zieke blin dedarm, dan wanneer het gaat om zijn geestelijke gezondheid. Daarbij kan de dokter slechts adviseren. De taak van het Medisch Opvoed kundig Bureau. Het Medisch Opvoedkundig Bureau wil van de huisarts overnemen de be handeling van die kinderen, bij wier opvoeding de geestelijke gezondheid in gevaar is en voor wie uitgebrei dere en deskundiger hulp noodzake lijk is. Het Medisch Opvoedkundig Bureau is dus voor hen die „specia list" voor kinderen, wie ontwikke- CASINO VANAF HEDEN 28 WERELD-ATTRACTIES IN ADEMBENEMEND TEMPO TOEGANG ELKE LEEFTIJD ling zijns inziens gestoord verloopt. Deze „specialist" is een typische specialist, hij is „meerhoofdig", want het Medisch Opvoedkundig Bureau bestaat uit 4 personen, die als groep, als team, optreden. Erin heb ben zitting: psychiater, psycholoog, psychiatrisch sociaal werkster en kin derarts. Maar niet alleen de huisarts kan deze hulp inschakelen. Immers er zijn ook andere functionarissen in de maatschappij, die weliswaar niet di rect, zoals de arts, maar toch indirect met de geestelijke gezondheid van kinderen zijn belast: geestelijken, on derwijzers, maatschappelijk werk sters, wijkzusters, jeugdleiders, en werkgevers van jeugdige personen (laten wij aannemen, dat de jeugd eindigt met 18 jaar). Zij kunnen ouders wijzen op het Medisch Op voedkundig Bureau, want steeds de ouders nemen contact met het bureau op. Het is van belang enkele groepen van kinderen te noemen, voor wie hulp bij het Medisch Opvoedkundig Bureau kan worden gezocht: zeer las tige, opstandige kinderen, bedplas- sertjes, kinderen voor wie het ver schil tussen mijn en dijn al te grote moeilijkheden geeft, maar ook: een zelvige, geïsoleerde levende kinderen, die geen contact kunnen leggen met anderen, ook al geven zij de ouders en andere opvoeders wellicht in het geheel geen moeilijkheden: het zijn de „zoete' kinderen, die toch eigen lijk te zoet zijn. Vanzelfsprekend tref fen zij ook vaak kinderen aan met leermoeilijkheden. Waarom 4 personen? Om een zo veelzijdig mogelijke be nadering van het kind te krijgen bestaat het Medisch Opvoedkundig Bureau uit vier personen. De kin derarts kykt naar de lichamelijke factoren de psychiater tracht in zicht te krijgen in de geestelijke struc tuur van het kind en wordt daarbij geholpen door de psycholoog, die door middel van tests het zijne ertoe bijdraagt terwijl de psychiatrisch sociaal werkster de z.g. milieu-facto ren wil begrypen en met de ouders de ontwikkeling van het kind na- Er zijn gevallen, waarin het Me disch Opvoedkundig Bureau zich be paalt tot een advies aan de ouders of in andere gevallen een bepaalde maatregel aanraadt, b.v. tijdelijke plaatsing van het kind in een andere omgeving of plaatsing op een speciale school of internaat, waar de moeilijk heden van het kind in kwestie beter kunnen worden opgevangen. Worden j zulke maatregelen voorgesteld, dan zal het Medisch Opvoedkundig Bu- reau steeds het zijne ertoe bijdragen, I om deze maatregelen te verwerkelij- I kenHet treedt dan op als bemidde laar. Op grond van het verkregen inzicht kan het bureau ook verder contact met de ouders houden, uiteraard met volle instemming van hen. Nog zij vermeld, dat het team, zoals dat in Leiden zijn werk aanvangt, zich heeft kunnen verzekeren van de medewerking van een psychologisch assistente, die in het bijzonder des kundig is op het gebied van behande ling van leermoeilijkheden bij scho lieren van de lagere school, alsmede inzake de speltherapie van jongere kinderen. Onder dit laatste wordt verstaan de mogelijkheid het jonge kind ten gunste te beinvloeden door samen met hem te spelen. Daarbij krijgt het gevoelsleven van het kind de kans zich te ontplooien en wordt het bewandelen van nieuwe wegen in het gevoelsleven aangemoedigd. Enkele zakelijke gegevens. 1. Het bestuur van het Medisch Op voedkundig Bureau en tevens de c_ richter ervan is de Stichting Katholieke Geestelijke Volksge zondheid te Leiden. 2. Het adres van het Medisch Op voedkundig Bureau is Hooglandse Kerkgracht 32. Tijdelijk telefoon nummer is 25859. Als het bureau over een eigen telefoon-aanslui ting zal beschikken wordt het nummer 32385. Spreekuren: dinsdag van 10 tot 11 en donderdag van 2 tot 3 uur. Te vens bestaat de mogelijkheid zich schriftelijk of telefonisch tot het bureau te wenden. 3. Kosten van het onderzoek op het bureau worden voor het grootste gedeelte gedragen door subsidies van de overheid en voor een klei ner deel door de bijdrage van de betrokkenen welke bijdrage wordt vastgesteld naar vermogen 4. Het bureau is aangesloten bij het „Centrum Katholieke Medisch Op voedkundige Bureaux" te Utrecht en staat als zodanig in verbinding met de gehele organisatie van de geestelijke volksgezondheid, zoals die van katholieke zijde wordt ge stimuleerd en geleid door de „Na tionale Federatie van de Geeste lijke Volksgezondheid" en het „Katholiek Nationaal Bureau voor Geestelijke Volksgezondheid". Officiële Publicatie Burgemeester en Wethouders van Leiden maken bekend, dat zij beslo ten hebben ook aan degenen, die kunnen aantonen over 1955/1956 vrijgesteld te zijn van de betaling van radioluisterbijdrage en aan dege nen, die menen wegens hun omstan digheden daarmee gelijk gesteld te kunnen worden, over de week van 19 t/m 25 febr. 1956 en zo nodig over volgende weken een uitkering te verstrekken gelijk aan de extra brandstoffentoeslag ad 3,50, welke in verband met de heersende koude aan de ondersteunden wordt toege kend, voorzover zij althans een soort gelijke uitkering niet uit anderen hoofde ontvangen. Zij, die in aanmerking wensen te komen voor deze uitkering dienen zich, zo mogelijk onder overlegging van het bewijs van vrijstelling van luisterbijdrage, te wenden tot d< Dienst van Sociale Zaken, Steen schuur 21, ingang Langebrug er wel op: Maandag 27 febx*. 1956 voor hen, wier naam begint met de letter A t/m D van 23.30 uur en de letters E t/m J van 3.305 uur; Dinsdag 28 febr. 1956 voor hen, wier naam begint met de letters K t/m M van 23.30 uur, N t/m R 3.305 uur; Woensdag 29 febr. 1956 voor hen, wier naam begint met de letters S t/m U van 23.30 uur, V t/m Z 3.305 uur. (Advertentie! Stille Omgang. Afhalen van kerk en spoorkaarten op zondag 26 febr. a.s. in de navolgende parochies: Har- tebrug Romanuszaal (Mare), Jozef kerk, R.K. meisjesschool, Lusthoflaan 2, Leonarduskerk, R.K. school, Pot' gieterlaan 7, Petruskerk, R.K. Meis jesschool, Lorentzkade 15 t.o. de Pas torie, van half tien tot 1 uur. Bij het afhalen der spoorkaarten de contri- butiekaart 1956 meebrengen. PROMOTIE. In de krant van donderdag jJ. ver meldden wij, dat de heer A. L. Koe voet, die promoveerde tot doctor ii de wis- en natuurkunde aan de Leid se universiteit op het proefschrift ge. titeld: „Photochemische reacties der provitaminen D", in Rotterdam gebo ren is en woont. De heer Koevoet woont echter te Leiden. Het was van de afdeling Leiden van de Ned. Boekverkopersbond een gelukkig idee de Boekenweek, die vandaag begint, in te luiden met een literair cabaret. Van Ijet duo Jules de Corte en Luc Lntz, dat dit program ma verzorgde, geniet eerstgenoemde ook al vanwege zijn zondagavondse roulette de meeste bekendheid. Beiden brachten „cabaret" in zijn waarachtige vorm. De criticus de veel gesmaadde meneer Lutz weet, dat er met dit woord cabaret op alle mogelijke manieren wordt omgesprongen en ge sold. De meest banale revues en va- rieté-voorstellingen worden tegen woordig maar ais cabaret aangekon digd. Maar wat gisteravond werd ge bracht en waarvan een bijna geheel gevulde Foyer twee en een half uur lang intens van heeft genoten, stond, heel dicht bij de plaats, die het caba ret oorspronkelijk heeft ingenomen. Het publiek onder wie de burge t Ad verten tu i POTLOOD en GEEST Oplossing No. 518. Horizontaal: 1. staat, 5. raf, 8. slag, 10. fa, 11. s.s., 13. Sara, 15. Ot, 17. lakei 19. slee, 21. stee, 22. poema, 24. en, 25. Norg, 27. dl., 29. on, 31. eeuw, 33. rug, 34. sleep. Verticaal: 1. sijs, 2. as, 3. als, 4. taal, 6. af, 7. falie, 9. gras, 12. solo, 14. akte, 16. teen, 18. eend, 19. spoor, 30. nu, 32. we. IN DE LEIDSE ER zijn maar twee gebeurtenis sen uit het leven van Jezus bekend, waarbij het goddelijke, het hemelse een overrompelende inbreuk deed op de gewone gang van zaken. De ene keer bij zijn ge boorte, toen de hemel zich juichend uitstortte over de nachtelijke vel den van Bethlehem. De andere keer op de berg Thabor, toen Je zus, schitterend als de zon, een lichtende wolk binnenging, waar uit een onzichtbare, doordringende stem sprak de stem van God. Zowel van de herders als van de drie vrienden staat aangetekend, dat zij zeer bevreesd" waren en ..bevangen door schrik". „Hij (Pe trus) wist niet meer wat hij zei". Deze mensen waren niet bang, omdat ze misschien wel eens ge zondigd hadden, maar omdat de ingesluierde Aanwezigheid en openbaring van hemelse heerlijk heid op hen een verpletterende in druk maakte. Wij zijn maar men sen, mensen voor wie „de vreze des Heren het begin is van alle wijsheid". Geen vreze in angstval ligheid, maar vreze in eerbied voor de onzichtbare Aanweziaheid. Dat is het begin van ware levens wijsheid. Casino. Hedenmorgen vernamen wij, dat de directie van dit theater bij nader inzien de Duitse film „Der Untertan" vervangen heeft voor een circusfilm. Zonder in staat te zijn ge weest dit laatste produkt dat ove rigens door de K.F.C. voor alle leef tijden is gekeurd te kunnen be oordelen, moeten wij bekennen dat het schrappen van een werkelijke goede film als „Der Unterdan" de echto, filmliefhebber pijnlijk zal tref fen. Dat de geringe belangstelling van het publiek daaraan schuldig blijkt te zijn, maakt het geval voor bioscooplievend Leiden enigszins be schamend. Lido. Dat een oorlog maar al te veel verschrikkingen met zich mee brengt, daarvan kan het huidige ge slacht meepraten. Het „Vae Victis" (Wee den overwonnene) is zo oud als de wereld en dat ziet men ook in de film „Vrouwen en Soldaten", een Standaardfilm, die zich afspeelt in de eerste wereldoorlog. Deze film brengt een episode uit deze tijd met aan de ene zijde het Italiaanse, aan de andere kant het Oostenrijk-Hongaar- se leger. Als in elke oorlog geven de soldaten van de overwinnende legers, zibh over aan allerlei uitspattingen, waarvan de vrouwen dikwijls de eer ste slachtoffers zijn. Op felle wijze wordt hier het lot van twee vrouwen geschilderd met alle gevolgen van de overwinningsroes der zegevierende soldaten. Het is een tragisch beeld van de ellende, waarin de onschuldi- gen gestort worden. Een film voor volwassenen. Trianon. In Mei 1943 werd een nieuwsbulletin uitgezonden door de B.B.C. in Londen, waarin melding werd gemaakt van het vernielen van de dammen van de Eder en de Moeh- ne door Britse Lancaster bommen werpers. Deze stuwdammen leverden de stroom voor het Roergebied en de vernieling van deze werken zette de Duitse oorlogsindustrie minstens een half jaar achteruit. Wie indertijd kennis nam van het laconieke bericht zal weinig vermoe den hebben gehad van de moeizame voorbereidingen van deze raid noch van de offers, welke zij de R.A.F. heeft gekost. Dat vertelt de film „The dambusters" op een eerlijke en so bere wijze. Vooral in het laatste ge deelte van het relaas, waarin de spanning van de vlucht zeer sugges tief wordt uitgebeeld gevoelt men iets van de grootsheid van de taak, welke deze oorlogsvliegers indertijd op hun schouders geleed kregen. De film is toegankelijk voor perso nen boven 14 jaar. Luxor geeft deze week een brede kijk op een sappige avonturenfilm in cinemascope: „Fortune carreer". Décor: Arabië met veel zand en ka ravanen, kamelen en wrede despo ten. Onderwerp: de avontuurlijke strijd van een roemrijke Tsjerkes op zijn prachtige hengst Sjeitan, die hem liever is dan „de glimlach der vrou wen". Er wordt in deze film op ouderwetse wijze slag geleverd, vele dappere krijgers bijten in het zand van de woestijn, maar het einde, dat vrij plotseling komt, is nog niet zo ongustig voor de hoofdpersonen voor wie de toeschouwer partij heeft ge kozen. Toegang 14 jaar. Rex. De geschiedenis van lady Godiva, die even gekleed als het paard, waarop zij reed een tourtje door de straten van Coventry maak te, heeft reeds enkele malen aanlei ding gegeven tot min of meer ondeu gende films. Daar deze produkten st.uk voor stuk od de zwarte lijst ge- olaatst werden, kon de goedwillende bioscoopbezoekers slechts gissen, waar het sterke verhaal zijn oor sprong vond. In de „Vrouw zonder vrees" kan men hiervan kennis ne men, zonder dat men tegen de ma nier „waarop" bezwaar behoeft te maken. Ladv Godiva, die Fngel^nd in de midde^euwen tegen de wille keur van de Normandiërs wist te be schermen, heeft een entourage mee gekregen, die de liefhebbers van een goede avonturenfilm een aangename tijdsbesteding garandeert. Toegang boven 14 jaar. meester en mevrouw van Kinschot heeft in het bijzonder Jules de Cor te stormachtig toegejuicht. Hoewel iedereen wel weet, dat het anders is, lijkt het toch net alsof deze blinde troubadour met zijn speelse gfr.est zijn liedjes met de lichte zotte en soms ontroerende teksten, waar de levensblijheid en levenswijsheid uit straalt, zo maar te voorschijnt tovert. Dit gevoegd bij zijn waarlijk fan tastische muzikaliteit, maakt, dat hij zijn „nummer"' brengt op een wïjze, die haars gelijke in de Nederlandse wereld van de kleinkunst niet heeft. In dit wereldje, staat deze kunstenaar op een uitzonderlijke hoogte. Jules de Corte is een blij en gelukkig mens. Iets daarvan brengt hij over op zijn publiek. Naast hem trad Luc Lutz op. Wij aarzelen niet zijn optreden met Jules de Corte na de pauze tot het beste te rekenen. De twee Franse chansons bracht hij op de goede wijze en het navrante Duitse had ook veel succes. Hij kan, deze heer Lutz, een eigen stijl ontwikkelen. Maar wel moet hij oppassen niet te „Wim Kannerig" te doen. Het zij direct toegegeven, dat het, al is het in een ander genre, ont zettend moeilijk is op een gelijk ni veau te blijven met Jules de Corte. Voor de afdeling Leiden van de Boekverkopersbond is deze avond een groot succes geworden. Zij heeft heeft door deze beide kunstenaars naar de Sleutelstad te halen het pu bliek een dienst bewezen waarvoor het niet dankbaar genoeg kan zijn. Iets van die dank klonk ook door in het stormachtige applaus dat aan het slot Jules de Corte werd toegeklapt. Leidse Universiteit Geslartgd voor het kandidaats examen Gen. II mej. N. Bensing te Voorburg, mej. M. M. van Harmeien te Den Haag, mej. W. E. Nanning te Leiden en de heren A. J. J. Beerens te Den Haag, M. van Doorninck te Deventer, H. O. de Fries (USA), M. R. Halie te Apeldoorn, H. N. B. M. Kemme te Rijswijk, P. K. Pel te Den Haag, T. Swelheim te Scheveningen, L. F. J. M. Theunissen te Greven- bicht, A. F. C. Vervloet te Wasse naar, R. Vink te Den Haag. geslaagd voor het doctoraal examen II Gen. de heren G. J. A. d'Arnaud Gerkens te Den Haag, C. H. Bowles te-Sche veningen, A. Godwin (USA), C. Sin- gelenberg te Den Haag; geslaagd voor het semi-artsoxamen mej. J. W. H. Lindhout te Noordwijk-binnen en de heren F. Brand te Rijswijk, F. I. O. ter Bruggen Hugenholtz te Wassenaar en F. G. I. Jennekens te Maastricht; geslaagd voor het artsexamen mevr. A D. BonebakkerVan Enter te Lei den en de heren A A. Fischer te Den Haag en Liem Kit Siang te l.c'den; geslaagd voor het Kerkelijk Voorbe reidend examen de heer G. H. Cas- sutto te Scheveningen. BEDRIJFS-BRIDGE De uitslagen van de wedstrijden voor de bedrijfs-bridge-competitie gegevens voor de Stille Omgang, die wordt gehouden in de nacht van zaterdag 3 op zondag 4 maart. 's Avonds half elf wordt een kort Lof gehouden in de Hartebrug als begin van de bedevaart. Dit Lof duurt ongeveer een half uur. De extra trc-'n, de sneltrein C, vertrekt om 28.29 uur. Aankomst te Amsterdam C.S. om 0:06. De Leidse pelgrims begeven zich rechtstreeks naar de Mozes en Aaronkerk, waar om plm. 1 uur een plechtig gezongen Hoogmis zal worden gecelebreerd door deken Jansen, met assistentie van pater Nieuwenhuijsen, die ook de predikatie zal houden, en een pater van de Leonardusparochie. Onder de H. Mis algemene Communie en na de H. Mis Kruis gebed met volle aflaat onder de gewone voorwaarden. Daarna begint de eigenlijke Omgang. Deze is om plan. 4 uur geëindigd. De extra trein voor de terugreis vertrekt om 4.30, en komt in Leiden aan om 5.05. Voor het afhalen van kerk en/of spoorkaiarten verwijzen wij u naar de agenda in dit blad. Ondanks de kou dit jaar een extra grote deelname! Verhoeven favoriet De vier-merenwedstrijd over 90 kilometer, uitgeschreven door het merendistrict van het gewest Zuid Holland van de K.N.S.B., is heden morgen onder buitengewoon gunstige weersomstandigheden gestart. De deelname was, ondanks de korte tijd sinds de aankondiging, bijzonder goed. Tegen half negen hadden zich in hotel Bellevue 64 deelnemers aange meld, daaronder waren verschillende rijders van naam, o.a. A. Verhoeven uit Dussen, Jan Dirk Kok uit Lei- muiden, de familie Meuwese uit Voorburg (4 in getal) en C. Slinger land uit Warmond. Er waren twee dames onder de deelnemers: mej. Rie de Winter, Stompwijk en mejuffr. Michels, Amsterdam. Toen de heer Koers, voorzitter van het merendistrict Gewest Zuid Hol land, de rijders bij de Driegatenbrug startte, was het ruim kwart over negen. Spoedig na de start vormde zich een kopgroep, waarin we op merkten Slingerland, Laken uit Lei derdorp, Chris Meuwese en Verhoe ven. Via Rijp we tering ging de tocht naar de Brasem, vandaar naar Lei- muiden en Bilderdam. Even vóór de stempelpost Bilderdam had Verhoe ven de kop en met Slingerland en Meuwese, scheidde hij zich even verder af. Afwisselend werd kop ge reden; onder hen merkten wij ook op v. d. Lelie en v. d. Veele. Zoals de strijd zich daarna liet aanzien had Verhoeven in de oranje trui de beste kans op de zege. Gratificatie voor gemeente-personeel Burgemeester en wethouders heb ben besloten aan personeel der ge meente, dat in verband met de heer sende koude, zijn werkzaamheden on der bezwarende omstandigheden ver richt, voor eenmaal een gratificatie te verlenen. De gratificatie bedraagt 25.voor degenen, die volledig en 12.50 voor degenen die gedeeltelijk onder die bezwarende omstandigheden hun taak uitoefenen. De gratificatie is reeds uitgekeerd. m Mensen in nood Vijfde verantwoording Bij de verantwoordingen van de afgelopen dagen scheen de post Stil le armen gironummer 265919 tn.v. de heer F. A. M. Gründemann, Lo rentzkade 32, telefoon 21113, een wei nig in de verdrukking te verkeren, maar sinds gistermiddag hebben klin kende cijfers dit weersproken. Zonder de St. Vincentiusvereni- ging of de St. Elisabethvereniging ook maar de minste schade te willen berokkenen, zouden we toch nog eens de speciale aandacht willen vestigen op de mensen, die in deze barre koude dubbel moeten lijden, omdat zij met hun tegenslag en ge brek niet te koop willen lopen. De cijfers zijn tot hedenmorgen: Saldo 700,— Stille Armen: G. H125,— N. N5,— N. N50,— N. N25,— N. N5,— N. N10,— D20,— N.W. N'wijk 10, N. N2^50 W. H10,— L10,— N.N5,— N.N20,— J. de K10,— S. J. P., Koudekerk 5, N. N50 St. Vincentius: Maria-conf.: „De hand, die geeft, behoudt" 10, H. B10. W. H. (giro t.n.v. de Sommeling Oegstgeest nummer 257669 5, N. N10,— Fam. D10, Hartbrugparochie: F. B15. C5,- Totaal 1,127,50 BRAND IN WATERPUT. Gistermiddag is brand uitgebroken in een schrik nietput van de waterleiding in een woonhuis. De hoofdkraan was bevroren en de be woners hadden een straalkacheltje in de put gezet om het geval te ont dooien. Het liep echter anders af dan zij gehoopt hadden, want op een ge geven moment vlogen de kranten en vloerkleden waarmee de leiding, toch nog onvoldoende, tegen de kou be veiligd was in brand. Goede raad was duur en water nog schaarser. Ten einde raad belde men de brandweer. zijn: Coöp. Vooruit I—Amico 113Toen deze arriveerde was men deze 92; P.T.T. IOnderwijzers 12386;zonderlinge brand echter met eigen ArvaOnderwijzers 6792. middelen baas geworden. Museum gesloten. Het museum van Volkenkunde is morgen wegens de koude gesloten. Er blijven echter musea genoeg over om als thuis de kolen op zijn nog wat warmte op te doen. Rijscholen verenigen zich Enige dagen geleden werd in Lei den een federatie van autorijschool houders voor Leiden en omstreken opgericht. De vereniging heet „Far- lo" en heeft tot doel tot meer unifor miteit van het lesgeven te komen. Bovendien zullen de gezamenlijke belangen behartigd worden onder handhaving van ieders zelfstandig heid. Reeds traden vijftien scholen tot de federatie toe. Het bestuur be staat uit de heren B. G. Beerenfen- ger, voorz.; A. J. Pranger, secr.; W. van Egmond, penning, en C. Bol én M. Th. Hoogeveen. Als adviseur is aan de vereniging verbonden de heer A. E. J. Modderman, Witte Sin gel 77. Marktberichten LEIDEN 24 febr. Groente. Kro ten, gekookt 1825, boerenkool 12 89, rode kool 2540, gele kool 1640, ',prei 56107, rabarbar 65, stoofsla 63, spruiten A 48—134, id B 2532, uien 2068, winterpeen 1921, witlof 30 96 per 100 kg., knolselderij 2048, sla A 16.20—23, id. B 10—12 per 100 stuks, selderij 36—40 per 100 bos. KATWIJK AAN UcS K»JN, 24 febr. Groente. Waspeen A 32.00— 55.00; idem B 37.0059.00; breekpeen 23.Oö28.00; boerenkool 10.0011.00; gele kool 33.0035.CD. groene kool 10.00—12.00; rode kool 7.C0—37.00; spruiten A 73.00—78.00; idem B 47.00 49.00; kno'selderie 28.01—47.00. R'VEEN, 24 febr. Bloemen. Anemonen 1.101.45, Blauwe Druif jes 521, Prunus 1.02—2.70, Tulpen: v. d. Eerden 711.05, Rose Copland 4873, Krelage 3360, Wintergold 5382, Zenober 4972, Piccadilly 90 1,05, Crown Imperial 4152. Moe derdag 1.1.06, W. Copland 4154, Golden Harvest 7099, Red Pitt 95— 10.1, E. Eddw 661.05, Reinland 90 —1.03, Nansen 88—1.01, Thelesco- ,pium 951.03, Golden Maesure 87 1.02, Pink Gem 6273, Dubbele tul pen 4872, Narcissen: Actea 53—56, Earl yGlory 39—62, Buxton 24—37. Whrestler 3755, Golden Harvest 50 77, Rembrandt 7079, Helios 26 38 per bos. Am.«Anjers 2442 per stuk. TER AAR, 24 febr. Groente. Wit lof 1 0.60—0.86, id. 2 0.43—0.65, id. stek 0.07—0.32 spruiten b 0.15—0.17. alles per kg., knolselderij 0.280.39 per stuk. VINKEVEEN, 24 febr. Groente. Boerenkool 37; witlof A II 7678; idem B I 69—77; idem B II 56—66: selderij 6474 cent per kg.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2